Instellen van tv en video steeds ingewikkelder Tv-gidsen: 'Niet compleet meer' 'Hé, die zit niet in ons bestand' Bordje op schoot, lekker kijken' Het Gesprek van de Dag De tv zondigt tegen alle tien geboden Meer zenders op het kabelnet in de regio r ZATERDAG 2 OKTOBER11993 j Vooral ouderen hebben problemen met moderne apparatuur ledereen weet hoe een radio werkt. Er zijn maar twee belangrijke regelknop- pen. Een voor harder-zachter en een die het wijzertje langs de frequentie- j balk beweegt en zo de zenders op zoekt. Een kind kan de was doen. In feite werkt een tv net zo. Maar voor het j instellen van nieuwe zenders op een modern tv-toestel of video-apparaat is er niet gewoon een knopje waarmee je de juiste frequentiê van een zender op zoekt. Nee, je moet ongeveer een com- i puterprogrammeur zijn om RTL5 ook daarwerkelijk op kanaal 5 te krijgen. Niet voor niets dat bij de aanschaf van nieuwe tv's of video's er een instructie boekwerk bij geleverd wordt met de dikte van een gouden gids. Keuzeme nu's, voorprogrammering, automati sche fine-tuning, teletekst-ondertite- ling, alles wordt wel stap voor stap uit gelegd, maar het blijft een hele opera tie om wijs te worden uit de wirwar van druktoetsen met verschillende kleurtjes en tekentjes op de afstands bediening. Toch zal iedere Leidse tv-bezitter er deze week aan moeten geloven. Er ko men tien nieuwe zenders bij en die moet je toch ook een plaatsje geven op je tv. Sowieso veranderen een aantal van de huidige twintig zenders van fre quentie. Niemand ontkomt aan het ge pruts nu zenders als Rai-Uno, Disco very en TVE hun opwachting maken op het Leidse net. Voor jongeren en veel volwassenen is dat opnieuw instellen nog een uitda ging of een noodzakelijk kwaad. Maar voor met name ouderen, die aan wek kerradio's, druktoetstelefoonsen mag-^ netrons al niet kunnen wennen, zijn de moderne tv-toestellen helemaal een probleem onderkend en geprobeerd daar wat aan te doen. In het Volkshuis aan de Haarfenimerstraat is vorige week de cursus 'omgaan met moderne appratuur' voor vrouwen van start ge gaan. Twaalf deelneemsters hebben zich opgegeven. Maar een oud projectje dat ooit in buurthiüsde Pancrat aan de Middel stegracht werd gelanceerd, zou nu veel bejaarden kunnen helpen. Ouderen in de wijk die niet overweg konden met hun tv of video, mochten bellen met het buurthuis. Een aantal vrijwilligers zou dart bi) de ouderen langsgaan en hun tv op de juiste zenders afstem men. Dit project is ongeveer twee jaar gele den door onbekende redenen een VToege dood gestorven. De leiding van het buurthuis weet zelfs niet meer dat het project heeft bestaan en ook bij Ouderenwerk Binnenstad is daar niets van bekend. „Maar het is wel een goed idee. Daar moeten we toch eens over denkenaldus een woordvoerster. Mocht het project nieuw leven worden ingeblazen dan lijkt juist in deze dagen succes verzekerd. LOMAN LEEFMANS Anneke Keulemans hoeft het niet te proberen om thuis te studeren. De verleiding van de televisie is te groot. Televisieverslaafd FOTO HfltyK &OUWMAH Ze voelt zich verschrikkelijk schuldig als het weer eens is ge beurd. De televisie staat aan en zij kan zich daar maar niet van losmaken. Televisieverslaafd dus. Studente Anneke Keule mans (21) kijkt elke dag min stens enkele uren naar het kast je. „Dat wisselt eigenlijk per dag. Maar ik moet bekennen dat het soms wel uit de hand loopt. Dan laat ik een college er voor lopen". Het begint 's ochtends al met de soap As the world turns van RTL4. Dat komt voor haar op een beetje ongelukkig tijdstip, tussen 10.00 en 11.00 uur, maar geen nood, er is tenslotte video. Zo hoeft zij geen minuut te mis sen. „Een prachtige soap. Lek ker veel spanning, rechtszaken, veel verwikkeligen, en dat alle maal in een vrij hoog tempo. Dat is de reden waarom ik niet zo gek ben van The bold and the beautiful Dat gaat allemaal zo langzaam dat je eens in de twee weken kunt kijken en dan ben je weer helemaal bij. Maar dat is natuurlijk ook het succes van de serie: het is makkelijk te volgen. Bovendien komt het op een gunstig tijdstip", aldus de stu dente scheikunde. Keulemans hoeft het niet te proberen om thuis te studeren. De verleiding van de televisie is immers te groot. „In het begin probeerde ik het wel eens, maar dat liep elke keer fout. Voor ik het wist zat ik weer naar die buis te kijken en barstte ik aan het einde van de dag van het schuldgevoel: niets uitgevoerd. Ik kan mij thuis gewoon niet concentreren." Daarom neemt zij haar boeken en aantekenin gen mee naar de universiteitsbi bliotheek en neemt plaats in een studiezaal. Daar is tenmin ste geen kwelbuis. Maar zodra Keulemans thuis "komt van bibliotheek, college of sporten, zet zij het groene oog weer aan. „Ik karrmij het eten niet voorstellen zonder televisie. Ideaal. Met bordje op schoot, lekker kijken. Heel ontspan nend. En ook na het eten blijf ik kijken. Ik kan dat makkelijk met andere dingen combineren. Aantekeningen nog even door kijken, kamer opruimen, lezen of kleren strijken." Veel moeite kost het volgens haar niet om die dingen te com bineren. „Ik heb de indruk dat de meeste programma's niet voor slimme mensen zijn ge maakt. Met name de showpro gramma's zijn behoorlijk sim pel. Daar hou ik ook niet zo van." Keulemans beseft dat het vele loeren naar het kastje schadelij ke gevolgen kan hebben. Zo be grijpt zij niet dat 's middags wanneer kinderen kijken er zo veel gewelddadige beelden wor den uitgezonden. Daarnaast kan het televisie kijken ten kos te gaan van je sociale leven. „Dat weet ik, maar daar waak ik voor. Wanneer iemand op be zoek komt tijdens een geliefde serie, dan zet ik de video aan. Kijk ik de rest wel een andere keer af. Bovendien kun je met anderen televisie kijken. Met vrienden organiseer jk wel eerts een filmavond. Dart halen wij een leuke video en dat is dikke pret." Zij geeft toe dat de buis heef af stompend kan werken. ,.Van mensen die werkloos zij» be grijp ik dat zij al gauw de hele dag niets anders doen dati tele visie kijken. Dat gevaar zou bij mij ook dreigen. Dat is die ver slaving. Laat opstaan, naar het kastje staren en dan verder niets uitrichten. Héél onverstandig." Niettemin is Keulemans blij met de uitbreiding van het aan tal zenders. Elke comedy, serie of soap extra is meegenomen; RTL5 wil straks de"serie Twins Peaks herhalen. „Déarvanheb ik de laatste afleveringen fjjé- t. mist Een ideale n*ogeUjfcftefr£ om dat in te halen dus." MEINDERT VAN DER KAAI} Dertien jaar geleden deed de Katwijkse dominee J. Beider zijn televisie de deur uit. Hij heeft er nog geen minuut spijt van ge had. Want, zo zegt hij, de televi sie zondigt tegen alle tien gebo den. Op tv doden mensen, ste len en bedriegen mensen, ge bruiken ze andermans vrouw enz. enz. „En het ergste is dat wij kijkers alles zo kritiekloos innemmen", zegt hij. „De duivel moge het kastje dan niet hebben uitge vonden. hij kan hem wel zeer goed gebruiken." Zo ziet de do minee een rechtstreeks verband tussen het vele geweld op tv en de bewapende, gewelddadige jeugd van tegenwoordig. Of tus sen het materialisme en al die 'kwissen met knotsen van prij zen'. „Mensen zeggen wel eens dat je zonder tv onvoldoende geïinfor- meerd bent over wat er wereld wijd plaatsvindt, maar ik zeg dan dat er ook kranten en infor matieve tijdschriften zijn". Ster ker nog: dat lezen is een stuk veiliger dan kassie-kijken. Want Beider gelooft niet dat mensen de tv direct na het Journaal uit zetten. Integendeel, men blijft maar kijken. Avond na avond. Collega P.J. Stam jr. heeft daar wat op gevonden: hij heeft met zijn gezin afgesproken dat de tv enkele avonden per week uit blijft. Dan is het rijd voor spelle tjes, boeken, een goed gesprek of iets creatiefs. Want, is zijn stelling, de tv doodt creativiteit èn gesprekken. Oök in Katwijk en öök bij de 'zwaren', zoals hij dat noemt: „Dan komt men uit de kerk en doet mensnel dat ding aan." Zijn advies is dan ook: kijk met mate. Laat je niet onderdompe len in de ellende om vervolgens alleen maar voor de centjes te leven. Laat je ook niet beïnvloe den door soap-series als 'The bold and the beautiful', waar ze vrouwen 'wegdoen als ze het niet meer lekker met haar heb ben'. Verbieden vindt hij echter te ver gaan. Zo weet hij uit zijn jaren in een Rotterdamse flatwijk hoe belangrijkhet kastje kan zijn: „Je had daar oude mensen die amper hun flatje uitkwamen en voor wie de tv hèt contact was met de buitenwereld, met gees telijke dingen ook." En wat te denken van een dood ziek m eis jé dat op haar ziekbed in contact kwam met de Heere. via een kerkdienst op tv? Voor Stam ligt het simpel: „De tv is geen duivelskastje, zoals yéd gelovigen zeggen, je moet er al leen kritisch mee omgaan, Laüt f_ je niet leven, maar maak eerst jé eigen keuzes". IBj schreefhet in het kerkblad en dat kwamhem op een zeer boo$.telefooift)e te staan van een oude vrouw. Hoé had-ie dat kunnen schrijven? De tv is wel degelijk een dui- velskastje. Waar die wijsheid in de Bijbel staat, is Stam een raadsel. Even min begrijpt hij waarom dezelf de mensen de boekdrukkunst niét afwijzen: „Want die wordt ook misbruikt, vpbr pórnlmlj voorbeeld. Of voor valsernohté- rij." De Katwijkerdenkt dan ook dat dat sommige mensen te makkelijk hun eigen verant- woordelijkheid van zich af schuiven: „Darïfccggen ze bij voorbeeld dat kaarten een dui vels spel is, maar zien ze niet dat de duivel juist in de mens kan zitten." Die grote ontvangstmast in Oegstgeest gaat vanaf'vandaag 10 zenders meer doorgeven naar de verschillende kabelnet ten. Dat betekent een forse uitbreiding van het aantal zen ders in Leiden en de regio. De extra stations zijn overigens niet in elke gemeente te ontvangen. Sommige kabelnetten beperken de uitbreiding tot het doorgeven van RTL 5, dat vandaag om 18.00 uur van start gaat. Op deze 'Gesprek van de Dag -pagina aandacht voor verschillende aspecten van de uitbreiding van het aantal tv- en radiozenders. Omi de programma's van alle tv- zenders te achterhalen, kun je straks niet meer in de modale tv-gids terecht. De samenstel lersvan diverse omroepbladen geven toe niet alle programma's van de zenders die de ether in worden gestuurd te kunnen ver melden. De bladen proberen 'zo corhpleet mogelijk' te zijn. Niet omdat de mensen alle buiten landse uitzendingen willen be kijken, maar „omdat de leden de programma's willen lezen." Veronica pretendeert een com pléét overzicht te brengen. „El ke zender die landelijke dekking hééft, brengen wij", aldus re dactiechef Maria Stein. „Door ■de komst van die nieuwe pro gramma's moeten wij het blad wef uitbreiden, we willen name lijk ook nog wat informatie bie den." In totaal bevat het Vero- nicaftlad nu 34 zenders. Daar naast heeft de omroep nog een aparte uitgave met de program ma's van zo'n 25 satelliet zen ders. Het aanbod via satellieten is overigens nog beduidend gro ter. „Er zijn zo'n 200.000 scho telbezitters in ons land. Velen van hen zijn Veronica-Ieden. Het is een extra service." (jok de NCRV gids heeft uitbrei dingsplannen. Het blad brengt rtu de programma's van 26 zen ders. Dé omroep streeft er niet ftaar om de informatie van alle zanders te geven. Hoofdredac teur Klaas Koopman: „We bekij- kén aan welke zenders onze le den behoefte hebben. We bren gen bijvoorbeeld niet het pro gramma van de Turkse en Rus sische zender omdat wij aanne- rrtén dftt onze leden dat niet in teresseert. Onze onderzoeksaf deling peilt regelmatig de be hoefte van de leden, ook laten we ons leiden door telefonische reacties. De telefoon stond in dertijd roodgloeiend met ver zoeken om de informatie van het kanaal Discovery Channel te brengen. Aan die vraag hebben we voldaan." Koopman constateert dat veel NCRV-leden de buitenlandse programma's het de gids willen zien om te lezen en niet om daadwerkelijk te bekijken. „Uit onderzoek blijkt dat 80 procent van de leden de informatie van de drie Duitse zenders niet wil missen. Dagelijks kijkt maar 2 procent naar niet Nederlandse zenders. Dat betekent dat de le zers willen weten wat het bui tenland uitzendt, maar pas overschakelen bij een goede film, grote show of een voetbal wedstrijd." Willem van Rooij, adjunct- hoofdredacteur van KRO's Mi- crogids en Studie, geeft toe dat de bladen er nauwelijks in sla gen om alle ontwikkelingen bij te houden. „Misschien dat we in de toekomst moeten gaan denken aan uitbreiding van de gids." Bij de keuze van de zen ders proberen we rekening te houden met de wensen van de kijkers, het is moeilijk om in te schatten welke satelliet-zenders goed worden bekeken. Volgens ons worden in elk geval Euro sport en Discovery-channel goed bekeken". WILLEM SPIERDIJK Zyif«rttójkers kijken het liefst in besloten kring. Met de gordij nen dicht. De Dienst Omroep bijdragen mocht eens op een van zijn vele tochten onver- Wacht een blik door het raam werpen; Dan zijn de rapen gaar en kan men een gepeperde re kening verwachten; het toch al verschuldigde kijk- en luister geld plus vette boete. Maar hoe zit dat met de Stads- kabd? Zijn er veel mensen die de kabel aftappen en zo de kluit belazeren? „Die term gebruiken wlf liever niet", zegt W. Kruijs haar van de Stadskabel. „Wij hebben het liever over oneigen lijk gebruik. Wat dat aangaat voeren wtf een goed, heel ge richt beleid, niet eentje van grof geweld. Dat beleid is zo opgezet om een goede oplossing te vin denvoor grotere groepen waar is heel eenvoudig volgens Krttijshftar. Genoemde oplos sing besraat uit de lage tarieven en velschillende voordeelaan- biedingen. Daardoor denkt de coiWMment niet zo snel meer am 'oneigenlijk gebruik'. Zo be staat er een overeenkomst met StiKlefttenhuisvesting. In geval van renovatie of nieuwbouw Won» door de Stadkabel meteeh voorzieningen getrof fen. Er wordt, zeg maar, een centrale contactdoos geplaatst waarop de verschillende kijkers aangesloten kunnen worden. De beheerder van een studen tenhui» zorgt vervolgens voor ddbétabngvan het abonne ment en slaat dat vervolgens weer hoofdelijk om. „In veröplijking met het norma le tmïeflbetaalt men dan onge veer een abonnement op vier aansluitingen"» zegt Kruijshaar. „Dat is een sociaal tarief." En bestaatpr nogftauwelijks de 'fi nanciële noodzaak' om wel te kijken rhaar niet te betalen. Een voHedtgébonnement kost 14,15 per maand. Kruijshaar „De bo- heerderttjdt zo ook geen schade aan het pand. Er hoeft niet meer geboord te worden in pla fonds bijvoorbeeld." Verder bestaan er onder meer ook gereduceerde tarieven voor hotels en ziekenhuizen om dat die niet altijd voor de volle honderd procent zijn bezet en voor niet-zelfstandige wo ningen zoals bijvoorbeeld het geval is bij bejaarden- en ver pleeghuizen. „En dat voorkomt voor een deel het oneigenlijk gebruik", meent Kruijshaar. Hoe groot dat misbruik is. is moeilijk te zeggen volgens H Vooijs. hoofd van de technische diensi. „We hebben een areaal van 42.632 aansluitingen. Er be talen 41.032 abonnees. Het ver schil hoeft niet per se te duiden op oneigenlijk gebruik. Zo kan er een verhuizing hebben plaatsgevonden en heeft de nieuwe bewoner geen interesse in een abonnement. Of is er een aansluiting in een winkelpand en vindt de winkelier het niet nodig een tv in zijn pand te hebben." Maar ondanks de lage tarieven bestaan de zogeheten doorlus- sers natuurlijk toch nog. De bo venbuurman die aftapt van zijn buurman beneden, „ja", lacht Kruijshaar. „Je kunt ze vergelij ken met mensen die in delicht- masten van een stadion klim men om een voetbalwedstrijd te zien. Dat stadion zit verder he lemaal vol. Ik bedoel daar maar mee te zeggen dat ze ons in we zen niets kosten. Voor die men sen hebben wij geen investerin gen hoeven doen. In de vorm van een contactdoos bijvoor beeld." Dat betekent niet dat er niets gedaan wordt aan opsporing, zegt Vooijs. „Vaak per wijkje. We leggen het technische be stand - is er een kabelaanslui ting op een adres? naast het administratieve bestand - staat daar iemand geregistreerd als abonnee? Is de dekking in een bepaalde wijk maar zestig, ze ventig procent, dan kun je op je vingers natellen dat er iets aan de hand is. En verder lopen we natuurlijk door de straat. Je ziet iemand tv kijken en denkt: hé. die zit niet ons bestand.'* „Dan krijgt hij eerst brm hl vult Kruijshaar aan. „Met als strekking: of u betaalt of de stekker gaat er uit. De meeste mensen beseffen dan heel goed dat daar de grens ligt en betalen alsnog." HERMAN JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17