Keurmerk voor veiligheid 'Hoogbegaafdheid is in Nederland taboe' Goekoop: 'Dit mag geen nieuw Kremlin worden' Oproep voor vrijwilligers in bejaardentehuizen Randstad a Pier kleinere vliegtuigen in aanbouw Ronald Mc Donaldhuis officieel open ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439, PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -356442 f Psychologe begint praktijk voor begeleiding superintelligente kinderen Er was een noodoproep in de krant voor nodig om vrijwilli gers te krijgen voor taken die in een bejaardentehuis zo brood nodig zijn. Tot opluchting van Janny van Iterson, hoofd welzijn en recreatie van het Leidse woon-zorgcentrum Haagwijk, reageerden verscheidene men sen op de advertentie van afge lopen weekeinde. „Ja, de nood is hoog gestegen. Zonder vrij willigers is een verzorgingste huis bijna niet meer draaiende te houden." De oproep valt midden in de periode dat de acties tegen de bezuinigingen op de bejaarden zorg volop aan de gang zijn. Niet helemaal toevallig. Het zijn immers volgens Van Iterson fi nancieel zware tijden van de verzorgingstehuizen. „De pro fessionele medewerkers lopen op hun tenen. Die hebben hun handen vol aan de verzorging van de bewoners. De broodno dige extra dingen schieten er volledig in wanneer wij geen vrijwilligers zouden hebben." De vrijwilligers zijn nodig om koffie in te schenken, bewoners mee te nemen voor een wande ling en te helpen bij boodschap pen. „Dat zijn de dingen die de welzijn van die bejaarden enorm verbeteren", stelt Van Iterson. „Sommigen dreigen anders enorm te vereenzamen. Het valt mij de laatste jaren op dat de ouderen die wij in ons huis krijgen vaak zo depressief zijn. Het gebrek aan menselijke contacten, de vereenzaming heeft een slechte invloed op de ouderen". Van Iterson constateert dat de bejaarden die tegenwoordig in Haagwijk komen wonen, in een slechte conditie zijn. „Vroeger was het geen uitzondering wan neer mensen 15 jaar in goede gezondheid in een verzorgings tehuis woonden. Nu zijn wij blij wanneer zij vier vijf jaar bij ons blijven." Het heeft volgens Van Iterson allemaal te maken met het feit dat bejaarden veel langer thuis blijven wonen dan voorheen. De vrijwilligers die zich aan melden krijgen eerst een ge sprek om te zien naar welke werkzaamheden hun belang stelling uitgaat. „Mensen die hun werk met plezier doen, daar heb je het meeste profijt van. Meestal beginnen mensen met een dagdeel van vier uur, maar in de praktijk blijkt dat al tijd meer te worden. De nood is hoog en de inzet wordt dan gro ter en gemotiveerder." Volgens Van Iterson mag het nooit zo worden dat vrijwilligers verzorgende taken gaan ver richten. „Dat is een duidelijke grens voor ons. Een vrijwilliger zal nooit een bewoner bijvoor beeld wassen, helpen met aan kleden of naar het toilet gaan." Ergens tussen 1 op de 20 en 1 op de 100, dat zijn de schattingen van het aantal kinderen in Nederland dat hoogbegaafd is. Maar vaststellen welk kind tot die ca tegorie behoort, is geen eenvoudige zaak. „Een hoog IQ is niet voldoende. Een score van 140 is zeker een voorwaar de, maar wil op zich nog niet zeggen dat sprake is van hoogbegaafdheid. Daar komt nog heel wat meer bij kijken: nieuwsgierigheid, creativiteit, doorzet- j tingsvermogen en zelfstandigheid." Drs. Pelagia Dorenstouter (44), kinder- psychologe van beroep, begon gisteren 1 in gezondheidscentrum Zuid-West in Haarlem een praktijk voor de identifica- tie, begeleiding en schoolkeuze van hoogbegaafde kinderen. Zo'n geniaal kind hebben is namelijk niet altijd een zegen. Veel kinderen krijgen problemen, met hun ouders, hun leraren, of allebei. Pelagia Dorenstouter is zelf moeder van 1 twee hoogbegaafde kinderen en kent dus 1 de klappen van de zweep. I Dat haar kinderen - nu 5 en 10 jaar I oud - hoogbegaafd zijn, had ze al snel in de gaten. „Doorgaans zien ouders wel wanneer hun kind hoogbegaafd is. Het heeft enorm veel energie, is nieuwsgie rig, leert makkelijk en snel, en heeft een goed geheugen. Het kind is heel anders dan de ouders hadden verwacht. Het zit boordevol energie en slaapt vaak veel minder dan leeftijdgenootjes. Aan de aanbevolen uren slaap komt het bijna nooit toe." Dorenstouter geeft het voorbeeld van haar zoon, die op vijfjarige leeftijd al kwam vragen wat het wortelteken op zijn vaders rekenmachine betekende. En er niet over ophield totdat het hem piek fijn was uitgelegd. „Je kunt je voorstellen wat het betekende toen hij voor het eerst naar school ging en daar moest gaan op tellen en aftrekken." Op zo'n moment ontstaan doorgaans de problemen. De les is geen uitdaging voor het snuggere kind. De aandacht van het kind verslapt. Er ontstaat een soort geestelijke luiheid, die het kind later kan opbreken. In het voortgezet onderwijs bijvoorbeeld, bij het huiswerk maken." Niet altijd komt het onderpresteren voort uit luiheid. Sommige hoogbegaaf de kinderen doen 'met opzet' niet hun best, of doen keurig hun werk maar ook niet meer dan dat. Ze passen zich aan aan het niveau van de klas, om maar geen zonderling te hoeven zijn. Door dit gedrag komt het kind vaak in conflict met de meester of juf. Ook voor het schooladvies in groep acht kunnen de gevolgen desastreus zijn. Uit een on derzoek blijkt dat slechts tweederde van de hoogbegaafden van het schoolhoofd een topadvies krijgt (VWO). Dertig pro cent krijgt de aanbeveling MAVO/HAVO en één op de vijftig moet van het hoofd naar het LBO. Sommigen belandden zelfs op een LOM-school. De gevolgen van het niet onderkennen van hoogbegaafdheid bij kinderen kun nen volgens Dorenstouter enorm zijn. Niet alleen kunnen zij in aanvaring ko men met hun ouders en leraren of op de verkeerde school terechtkomen, er kun nen later zelfs psychische problemen op treden, met soms ernstige gevolgen, tot zelfmoord toe. Het begeleiden en adviseren van kin deren, ouders en leraren moet dat hel pen voorkomen, aldus Dorenstouter. Ook kan zij helpen bij het verkrijgen van verrijkingsmateriaal voor het kind, uitda gende leerstof op het gebied van reke- nen, taal en geschiedenis die is ontwik keld door het Nijmeegse centrum voor hoogbegaafdheidsonderzoek. De schuld voor de problemen ligt niet bij de ouders of de leraren, maar bij het Nederlandse onderwijssysteem. Dat is ongeschikt. Sinds de invoering van de Mammoetwet - met al zijn goede kan ten, maar ook zijn nivellering - is het be doeld voor de middelmaat: aan hoogbe gaafdheid heeft men geen boodschap. Voor kinderen die slecht kunnen leren of moeilijk opvoedbaar zijn, zijn er speciale voorzieningen, en maar liefst zeventien soorten bijzonder onderwijs. Voor hoog begaafden is er niets." Politie stelt lijst van normen voor nieuwbouw vast De politie Hollands Midden gaat als eerste in Nederland een politiekeurmerk Veilig Wonen uitgeven. Bouwwer ken, bijvoorbeeld nieuwbouwwijken, die voldoen aan een groot aantal strenge politienormen mogen het predi- caat 'Veilig' voeren. Binnenkort begint een proef met drie bouwplannen in Sassenheim, Noordwijk en Schoonho ven. leiderdorp monica wesseling Het keurmerk moet een zoge heten 'marketing-instrument' worden. .Aannemers en ge meenten kunnen reclame gaan maken met de veiligheid van een wijk of woning", zet stafme dewerker criminaliteitspreven tie T. Hesselman uiteen. Het idee is afgfekeken van Engeland waar woningen en wijken al lang een veiligheidskeurmerk kunnen krijgen. Een veilige woning in een vei lige wijk voldoet volgens Hessel man aan een groot aantal voor schriften. De woning heeft na tuurlijk goed hang- en sluit werk, maar ook een lamp bij de achterdeur en een speciale deur die op een kier kan blijven staan voor ouderen, horen volgens Hesselman bij een veilige wo ning. Een veilige woonwijk is vol gens de preventiemedewerker een wijk zonder lange brand gangen achter de huizen en met voldoende en goede straatver lichting. De veiligheid wordt ook gediend door wonen en werken niet meer strikt te schei den 'en door bijvoorbeeld geen snackbar naast een bejaarden huis te plannen.' Gemeenten vragen nti ook al veelal het advies van de politie bij de inrichting van een nieuwe woonwijk. „Dat advies moet standaard worden. Veiligheid is een verkoopargument." De komende maanden wordt proefgedraaid in de drie ge meenten. Sassenhein, Noord- wijk en Schoonhoven zullen, bij het aanprijzen van de nieuwe woonwijken, al wel in de adver tentie mogen vermelden dat zij het Veiligheidskeurkmerk van de politie hebben aangevraagd. Prins Willem Alexander opent politiekantoor Hollands Midden Verscheidene mensen reageerden op de oproep voor vrijwillige krachten in het Leidse woon-zorgcentrum Haagwijk. „Dat komt omdat hoogbegaafdheid in Nederland een taboe is. Succes wordt hier anders gewaardeerd dan in een land als Amerika. Nederland is het land van de gelijkheid, men heeft de neiging om alles dat boven het maaiveld uitsteekt weg te maaien. Het is een verdienste om niet op te vallen. In de sport hebben we die prestatiegerichtheid wel, maar niet op het gebied van intelligentie. Dat hoort blijkbaar niet." leiden Twee jaar hebben de ouders moeten wachten, maar nu is het er dan eindelijk: een Ronald Mc Donaldhuis in Leiden. Gisteren werd het nieuwe gebouw officieel door L.C. Brinkman - fractievoorzitter van het CDA - geopend. In die twee jaar is door stichting Ouderhuis hard gewerkt aan het Leidse Mc Donaldhuis. M. Kroese - een van de iniatiefneemsters - is blij dat de inzet van de ouders zoden aan de dijk heeft gezet Kroese: „Sommige ouders moesten uit Tilburg of nog verder komen. Het is zelfs gebeurd dat de ouders in een caravan voor de deur van het ziekenhuis stonden. Daar is nu een eind aangekomen. Ik hoop dat de verzekeringsmaatschap pijen nu allemaal de verblijfskosten zullen vergoeden. Tot nog toe zijn er maar vier of vijf maatschappijen die dat doen. Het verblijf kost 25 gul den per dag. Als ouders 100 dagen blijven dan zijn de kosten aanzienlijk". De afgelopen drie maanden zijn er al ouders in het nieuwe huis ont vangen. In die tijd zijn zes patiëntjes overleden, maar door het Mc Donaldhuis konden de kinderen hun ouders dichtbij hebben. foto henk bouwman Prins Willem Alexander onthulde in het nieuwe hoofdkantoor van de politieregio Hollands Midden een kunstwerk van Pépé Grégoire. De prins luistert naar de uitleg van de kunstenaar. foto henk bouwman KLM boos over opstelling EG schiphol» bill meyer De door de Europese Commis sie aangekondigde onderzoek naar de verkoop van de Rijks Luchtvaart School (RLS) aan de KLM, is de luchtvaartmaat schappij in het verkeerde keel gat geschoten. Brussel be schouwt de transactie als moge lijke overheidshulp en concur rentievervalsing. Desondanks besloot Brussel gisteren een steunaanvraag van Air France van meer dan een miljard gul den goed te keuren. De KLM is 'uiterst onaange naam getroffen' door de aan kondiging van het onderzoek. De KLM beschouwt de aankoop van de RLS als een zakelijke overeenkomst. De pilotenopleiding werd in juli 1991 afgestoten door de Ne derlandse staat voor een sym bolisch' bedrag van één gulden. Den Haag verplichtte zich daar naast tot een bijdrage van 17,6 miljoen aan de exploitatiekos ten van de school in de eerste vijf jaar na de privatisering. De Commissie verwijt de Ne derlandse regering dat er des tijds geen open inschrijving is gehouden. De verkoopprijs zou daarom niet de marktwaarde van de school vertegenwoordi gen en een element van hulp bevatten. Dat wordt op zijn beurt beschouwd als concurre- rentievervalsing op de Europese markt. leiderdorp monica wesseling Prins Willem Alexander heeft gistermorgen het nieuwe hoofd kantoor van de politieregio Hol lands Midden in Leiderdorp of ficieel geopend. De prins deed dat door de onthulling van een beeld van kunstenaar Pépé Gré goire. Bij de onthulling dankte Willem Alexander korpschef S. van Hulst voor de politieinzet gedurende de jaren dat hij in Leiden studeerde. Het hoofdkantoor is al dik drie maanden in gebruik. Het pand aan de Persant Snoepweg is in een jaar tijd gebouwd door projectontwikkelaar Elisa- bethhof BV. Het kostte dik 17 miljoen gulden. De politie huurt het kantoor voor ruim 1,2 mil joen gulden per jaar. Er werken 250 politieagenten, vooral staf en leiding. Het pand herbergt de centrale meldkamer van Hollands Mid den. Alle aanvragen voor poli- tiehulp en alle onderlinge ver keer tussen politieagenten en hoofdkantoor, loopt via deze centrale meldkamer. Het ge bouw heeft geen cellen. Burgers zullen zelden op bezoek komen: voor het doen van aangifte, of informatie over inbraakpreven tie blijft het plaatselijke politie bureau de aangewezen plek. Hollands Midden heeft in middels een naam als het gaat om hoogwaardigheidsbekleders ter opluistering van mijlpalen. De eerste paal van het kantoor werd geslagen door de minis ters Hirsch Ballin en Dales, de opening dus door de toekomsti ge koning van Nederland. Prins Willem Alexander kreeg, als dank voor zijn medewerking uit handen van Thomas, het 6-jarig zoontje van een der politievrou wen, een verkleinde uitgave van het door de prins onthulde beeld. Dat beeld, 'Twee ineen' is uit gevoerd in brons en stelt twee handen voor die elkaar onder steunen. De sterke arm onder steunt de helpende hand en an dersom. Kremlin De politieregio Hollands Mid den is ontstaan door samenvoe ging van vijf korpsen van de ge meentepolitie en 15 groepen van de rijkspolitie. De groot schalige organisatie mag vol gens korpsbeheerder en burge meester van Leiden C. Goe koop, echter niet betekenen dat de lokale bestuurders, de burge meesters zelf dus, niets mee met de politie van doen heb ben. „Dit Leiderdorps hoofd kantoor mag geen nieuw bas tion, geen nieuw Kremlin wor den van waaruit met ijzeren hand en sterk centralistisch wordt geregeeerd. Veiligheids beleid moet zo dicht mogelijk bij de burger zitten". Goekoop stelt eisen aan zijn collega-bur gemeesters: „Burgemeesters kunnen het zich niet meer ver oorloven als kikkers uit een kruiwagen rond te springen. Voor lamzakken is geen plaats meer. Het samenvoegen van ge meente- en rijkspolitie moet nog officeel worden vastgelegd in een nieuwe politiewet. Goe koop en Van Hulst vrezen dat de Eerste en Tweede Kamer niet op tijd klaar zullen zijn en dat de wet pas maanden na 1 janu ari in werking zal treden. Dat betekent dat de werknemers van Hollands Midden nog niet officieel benoemd kunnen wor den. Bovendien moeten ge meenten die een gemeentelijk politiekorps hebben, weer geld vrijmaken op hun begroting. Grootste probleem is volgens Goekoop echter de overdracht van gebouwen. Afgesproken is dat alle gebouwen gratis van de gemeenten overgaan naar Hol lands Midden. Voorwaarde hiervoor is wel dat dit voor 1 ja nuari gebeurt. Als de nieuwe politieorganisatie in 1994 for meel nog geen feit is, gaat die gratis overdracht ook niet door. „En dan wacht ons dus een overdrachtsbelasting van bijna een miljoen gulden", vreest Goekoop. Directeur politie van het mi nisterie van Binnenlandse za ken, J. Kapsenberg, schat de kans dat de wet er op 1 januari nog niet is, in op 20 procent. „En als het niet lukt, dan zal de wet binnen enkele maanden er wel zijn. We zullen dan met soepelheid wat formele dinge tjes moeten zien te regelen. Voor overdrachtsbelasting hoeft Goekoop niet bang te zijn." Op Schiphol is gisteren een aanvang gemaakt met de bouw van een nieuwe pier voor klei nere vliegtuigen. Deze B-pier komt langs het platform te lig gen dat nu door regionale luchtvaartmaatschappijen als KLM CityHopper en Air UK wordt gebruikt. Voortaan hoe ven niet alle regionale passa giers met de bus naar het vlieg tuig te gaan. De bouw van de nieuwe pier is noodzakelijk door de explo sieve groei van het regionale luchtverkeer van en naar Schip hol. KLM CityHopper en het Britse Air UK worden de belang rijkste gebruikers van de nieuwe pier. Air UK is de grootste bui tenlandse gebruiker van Schip hol. De maatschappij vliegt vanaf negen bestemmingen in Groot-Brittannië op Schiphol.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16