DE EERSTE CD VOOR HONDEN! Rioollucht kwelling voor Noordeinde Leimuiden na jaren verlost van files 'Deze huizen getuigen van grandeur' Rijn- en Veenstreek Koninklijke onderscheiding voor molenaar Weekmarkt Alphen onder de loep HOE REAGEERT ÜW HOND? f w t HOLS famdb^jC(jAbag,gezond/ Alphen stuurt volgende week opzichter Bewoners van het Noordeinde in Aarlanderveen zijn de stankoverlast uit het riool zat. Via de Belangenvereniging Aarlanderveen hebben zij een brief aan de gemeente Al phen gestuurd met de vraag naar een onderzoek naar de oorzaak van de stank. Bij de gemeente was de overlast tot nu toe niet bekend. Zij heeft inmiddels toegezegd ko mende week actie te ondernemen. AARLANDERVEEN WILFRED SIMONS Volgens bewoonster M. van Haastrecht is de overlast begin januari begonnen, maar andere bewoners zeggen dat de stank er al net zo lang is als dat de rio lering is aangelegd. Dat is nu ongeveer drie jaar geleden. Om wonenden beschrijven de lucht als een 'echte, vieze rioollucht' die dwars door de putjes en de zwanehalzen van toilet en was tafel heen gaat. Overigens kla gen niet alle bewoners van het Noordeinde. Ongeveer drie jaar geleden is VRIJE TIJD Honingslingeren In de kinderboerderij Zegersloot is vandaag tot 16.30 uur een de monstratie honingslingeren. Dit valt samen met de Unicef spon sorloop; de boerderij is een van de stempelplaatsen. Kinderen kunnen helpen bij het vullen van hun eigen honingpotje, het opplakken van het etiket en het versieren van het potje. Ook zijn er excursies naar de bijenstal. De toegang is gratis, een potje honing kost twee gulden. Rommelmarkt Speeltuinvereniging Kinder vreugd vandaag van 10.00 tot in de straat een persriolering gelegd: een flexibele rubberen buis die door pompen op druk wordt gehouden. Van Haastrecht vermoedt dat die pompen te hard werken: „Zij trekken volgens mij die putjes en die zwanehalzen leeg. zodat de rioollucht vrij spel krijgt." Ook denkt zij dat de leiding niet helemaal is aangelegd zoals het hoort. De overlast is er niet voortdu rend. Van Haastrecht: „Vorige maand was het een dag heel erg. Sindsdien is het minder. De afgelopen weken heb ik het drie keer heel lichtjes geroken en 14.00 uur een rommelmarkt. Kindervreugd is te vinden aan de Hugo de Grootstraat 100 in Alphen. Kindermusical Zestien kinderen van de Aloysi- usschool uit Gouda voeren van daag in verzorgingstehuis Noor1 derbrink in Alphen de musical 'Net op tijd' op. Om half acht vanavond begint dit verhaal over ontevreden bewoners van een bejaardenhuis. Zij dreigen te moeten verhuizen naar een nieuw huis ver weg in de bossen en komen daartegen in op stand. De liedjes in de musical vandaag ruik ik zelfs helemaal niets." Een andere buurtbewo ner meent dat de stank bij krachtige zuidwester wind en regen erger is. De Belangenvereniging Aar landerveen heeft de gemeente drie weken gelden om ophelde ring gevraagd. Voorzitter W. Da- velaar zegt: „Wij willen aller eerst dat de gemeente op korte termijn onderzoek doet naar de oorzaak en ten tweede natuur lijk dat zij snel een einde maakt aan de overlast." De afdeling Uitvoerende Diensten stuurt begin volgende week een opzichter die het riool zal inspecteren. Hij gaat ook met de omwonenden praten om een betere indruk te krijgen van de problemen. Dat het riool al zo lang stinkt, wist de ge meente niet. „Wij hebben actie ondernomen naar aanleiding van de brief." aldus een woord voerder. zijn geschreven door de schrij vers van de Kinderen voor Kin deren-liedjes. De 'toneelspeler- tjes' hebben al verschillende musicals ten tonele gebracht. Jong en oud zijn welkom voor 2,50 gulden. Jongerenavond De Stichting Homoseksualiteit Alphen houdt weer elke maand een jongerenavond. Elke eerste zaterdag van de maand, met uitzondering van januari, kun nen jongeren tot 25 jaar terecht aan de Prinses Marijkestraat 71. De eerste bijeenkomst is van avond. Nieuwe brug donderdag officieel in gebruik Het is eindelijk gedaan met zo'n twintig jaar files in Leimuiden. Menig automobilist heeft er urenlang gestaan, terwijl omlig gende dorpen veel sluipverkeer te verwerken kregen. De Lei- muiderbrug was jaren de over bekende, spraakmakende fles- sehals van de regio. Twee rij stroken over de brug was veel te weinig om in de spits zo'n 2200 auto's per uur te verwerken. De brug stond bovendien nog vaak open ook, soms wel vier uur per dag. Inmiddels ligt er een fonkel nieuwe brug (naast de opge knapte oude), is het aantal rij banen uitgebreid van naar zes en is er een aparte busstrook aangelegd. Het kruispunt bij de brug is verbreed. Een 28 miljoen gulden kostende klus, op de grens van Zuid- en Noord-Hol land is geklaard. De Leimuider- brug wordt donderdag officieel geopend door de gedeputeer den J. Achterstraat van Noord- Holland en T. Jansen van Zuid- Holland. Sinds 1984 wordt er al gepraat over het oplossen van het file probleem in Leimuiden. In dat jaar werden de gemeenten Al phen, Leimuiden en de ANWB de files zo zat, dat ze het provin ciehuis in Haarlem bestookten met brieven. „Dan kun je wel nagaan dat er in 1975 al dage lijks files stonden", veronder stellen projectleiders C. Rab van de provincie Noord-Holland en M. Bakker van Zuid-Holland. Dat het toch nog bijna tien jaar duurde voordat het pro bleem werd verholpen, heeft volgens Rab en Bakker diverse oorzaken. Er moest worden ge stoeid over het geld. Wie betaalt wat? De brug mag dan wel op het grondgebied van Noord- Holland liggen, van een verbe tering heeft vooral Zuid-Hol land profijt. Veel werkverkeer gaat immers vanuit Alphen naar Amsterdam of Schiphol. Het kwam tot een compromis: 3,6 miljoen gulden kwam voor re De projectleiders C. Rab (links) van de provincie Noord-Holland en M. Bakker van Zuid-Holland zijn voldaan over het werk aan en bij de Leimui- derbrug. Een klus van 28 miljoen gulden waar bijna tien jaar over is gepraat, is geklaard. foto bendebruyn kening van Zuid-Holland, ter wijl Noord-Holland de rest, ruim 24 miljoen, zou betalen. Een ander punt van discussie was de vrees van Zuid-Holland voor een grotere druk op het Groene Hart, als deze beter toe gankelijk zou worden. Bakker: „Begin jaren 80 leefde nog de gedachte dat het Groene Hart moest worden beschermd. De stroom auto's hier werd destijds nog beschouwd als sluipverkeer tussen Amsterdam en Rotter dam. Als je {leze sluis openzet laat je de beer los, was de ge dachte.'Dat Alphen toen al een groei-status had, daar werd aan voorbijgegaan. Inmiddels is Al phen wel uitgegroeid van 15.000 tot 65?000 inwoners." Langza-- merhand kwam de provincie tot inkeer en werd de brug toch bij als knelpunt beschouwd. De werkwijze werd uitge broed, waarbij rekening moest worden gehouden met het feit dat het verkeer te allen tijde de brug moest kunnen passeren. Bestemmingsplannen moesten worden gewijzigd. Toen de ge deputeerden Achterstraat en Jansen uiteindelijk op 21 febru ari 1991 het startsein voor het project gaven, had Noord-Hol land nog niet eens alle benodig de grond in bezit. Terwijl het werk, met als grootste aanne mer Ballast Nedam, inmiddels in volle gang was, werd rietteler Van Poelgeest door middel van een onteigeningsprocedure ge dwongen een stuk van zijn moeras af te staan. Een vierbaansweg verscheen op het moeras. Dat was geen gemakkelijke klus. Rab: „Voor dat we deze weg op de slappe grond aanlegden, hebben we toch wel diverse methodes on der de loep genomen. Uiteinde lijk resulteerde het in één lang viaduct, een weg op palen." Gebroederlijk en voldaan zit ten de twee projectleiders nu naast elkaar. Mede dankzij de gunstige winters verliep alles volgens planning. Niet alleen Leimuiden is verlost van het fi leprobleem, in menig ander dorp in de omgeving zal de rust weerkeren. Bakker: „Sommige dorpen werden vergeven van het sluipverkeer. De mensen kropen en slopen daar waar ze niet thuis hoorden. Neem nu Vrouwenakker. Reken maar dat het daar nu veel rustiger wordt." In verschuivingen van het probleem zoals wordt be weerd, geloven de twee niet. „Een rivier mondt hier uit in een meer. De 'automobilisten zijn nu zo op de rijksweg en daar kunnen ze alle kanten uit", aldus Rab. Geen duidelijkheid over toekomst villa 's op terrein Van Oordt AARLANDERVEEN De Aarlanderveense molenaar D. van Harten is gisteravond koninklijk onderscheiden. Burge meester M. Paats reikte in hotel Toor de ereme daille in zilver verbonden aan de orde van Oranje- Nassau uit aan de 72-jarige molenaar. Van Harten kreeg de onderscheiding omdat hij gisteren pre cies vijftig jaar in dienst was als molenaar op de Aarlanderveense molenviergang. Daarbij was hij op 30 september een halve eeuw getrouwd. Van Harten maalde van 1943 tot 1950 op de middenmolen, vervolgens verhuisde hij naar de ondermolen. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd in 1986 werd hij eervol ontslagen, om meteen op tijdelijke basis weer in dienst te wor den genomen. De Aarlandervener stamt uit een oud molenaarsgeslacht. Zowel zijn vader als twee andere voorvaderen waren als molenaar in dienst bij de Drooggemaakte polder ten westen van Aar landerveen. ALPHEN AAN DEN RUN Moet de weekmarkt in Alphen worden uitgebreid, moet die voor een deel worden verplaatst of moet die worden gespreid over twee dagen? Een nog nader aan te wijzen onderzoeksbu reau gaat binnenkort in op dracht van de gemeente bekij ken hoe, de markt op het Thor- beckeplein aantrekkelijker kan worden. De Alphense markt moet ge zelliger worden, evenals het Thorbeckeplein op de dagen dat er geen kraampjes staan. Om dat laatste voor elkaar te krijgen, zou het nuttig zijn om een deel van de markt te kun nen verplaatsen naar een ande re plek. Maar op dit moment is die er nog niet. Aan het onder zoeksbureau de opdracht om voor alle problemen een oplos sing te vinden. ALPHEN AAN DEN RIJN WILFRED SIMONS „Alphen heeft nog geen muse um. Ik weet dat heel veel Alphe- naren daar belangstelling voor hebben. Eén van de villa's op het terrein van dakpannenfa- briek Van Oordt zou er buiten gewoon geschikt voor zijn." Even glimlacht wethouder G. Brussen (cultuur en sociaal-cul turele zaken) dromerig. Maar dan vervolgt ze met de opmer king dat ze 'nu alleen wat zit te fantaseren'. „Het initiatief voor zo'n museum moet vanuit de burgers komen. De gemeente zou er natuurlijk wel alle mede werking aan verlenen." In de hoek tussen de Hei manswetering en de Oude Rijn staan drie monumentale negen- tiende-eeuwse woonhuizen (de villa's Vredelust, Langgewenscht en Nuoua), een koetshuis, een droogschuur voor dakpannen en een aantal unieke negentien- de-eeuwse dakpanovens die in de oorspronkelijke staat zijn en die nog dagelijks worden ge bruikt. De gebouwen zijn onlosma kelijk verbonden met het indus triële verleden van Alphen; in de vorige eeuw vonden veel men sen in de Rijn- en Veenstreek werk in de dakpan- en bak steenindustrie. De directeuren profiteerden van de bloeiende economie en bouwden voor zichzelf kapitale huizen. Vol gens I. Smoorenburg, lid van de gemeentelijke monumenten commissie, zijn ze het behou den meer dan waard. „Ze zijn geen wondertjes van monu mentale schoonheid, maar ze contrasteren enorm met het traditionele Hollandse kneuteri ge leven. Hier leefde de Alphen se bovenlaag in grootse stijl. Deze huizen hebben niets kneuterigs. Ze getuigen van grandeur." Bezwaarschrift Maar het laatste hoofdstuk in het bestaan van de huizen lijkt welhaast aangebroken. Het moederbedrijf, Redland Dak- produkten, verlaat Alphen eind volgend jaar en wil het bedrijfs terrein verkopen. Het ervaart de monumenten louter als een last en wil de grond het liefst 'schoon' opleveren. Dat zou voor alle gebouwen sloop bete kenen. De gemeente ver/et zich hier tegen. Zij heeft eerder al een sloopaanvraag van Redland ge weigerd en de panden vervol gens op de monumentenlijst gezet. Een bezwaarschrift van de dakpannenfirma tegen plaat sing op de monumentenlijst werd op 24 juni van dit jaar on gegrond verklaard. Er loopt nu een AROB-procedure bij de ge meente. Brussen: „Het bedrijf vindt dat het in zijn bedrijfsacti viteiten belemmerd wordt als het niet met de panden mag doen en laten wat het wil." Toch is Brussen bereid om de 'juridische belemmering' om de panden te slopen overeind te houden. „Er is in Alphen vooral in de jaren '50 al zoveel ge sloopt. Het hele verleden dreig de te verdwijnen. Bij de ge meente leeft het besef dat het zo niet langer kon doorgaan. Daarom hebben wij sinds 1990 een monumentenbeleid dat er op gericht is monumenten zo veel mogelijk te behouden." Alarmerend De gemeente kan Redland ech ter tot niets verplichten: als het bedrijf de villa's tot instortens toe wil laten vervallen, kan de gemeente daaraan niets doen. Vast staat dat ze door jarenlan ge verwaarlozing in een alarme rende toestand verkeren. Vooral villa Langgewenscht is er treurig aan toe; het is nauwelijks nog meer dan een bouwval. Het lot van de villa's is van veel verschillende zaken afhan kelijk, weet BrusSen. Allereerst is zij verbonden met de toe komstvisie die de politici en de burgers op Alphen ontwikkelen. Wat willen zij met het terrein? Moet er opnieuw industrie ko men of wordt het als nieuw- bouwbuurt gekoppeld aan be bouwing van de Gnephoek? Wie moet die grond kopen en ont wikkelen brengen? De gemeen te of een projectontwikkelaar? En dan: kan er een passende functie voor de huizen worden gevonden? Waar moet het geld voor de restauratie vandaan ko men? De toekomst van de hui zen blijft onduidelijk. Slechts één ding staat vast. meent Brussen. „Iedere toe komstige bebouwing moet de villa's respecteren." Maar een 'rampenscenario' bestaat ook, erkent ze. „Als Redland de grond aan een ander bedrijf verkoopt, dat daar dan een fa briek neerz.et, dan kan de ge meente daar niets tegen onder nemen. De bestemming van de grond is nu eenmaal industrie. En bestemmingsplannen kan de gemeente niet zo gemakke lijk veranderen." Hondenliefhebbers opgelet. De Hols CD is uit. Eén van de 12 swingende nummers is speciaal voor uw hond gekomponeerd: De Hols song. Ontdek hoe üw hond hierop reageert. Verkrijgbaar via uw dierenspeciaalzaak en supermarktKijk op ae Hols verpakking.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15