Duinrell laaiend over ^kritiek gemeenteraad Mysterieuze annonce over rijksweg 11 Zoeterwoude bezuinigt op busbaan Pieter belde of ikhad' Regio Bezwaren tegen Endepoel Warmond weer ongegrond Riolering en straten opgeknapt -ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 'Politici zaaien onrust' l.ccuw 5e directie van pretpark Duinrell is woedend op de frac- ies van CDA en WD in de gemeenteraad. De twee par- Wje ;ijen worden ervan beschuldigd onrust te zaaien onder aan ie Wassenaarse bevolking over de uitbreidingsplannen Ruil fan Duinrell. De actie van de twee worden door Duinrell Voo rekwalificeerd als 'verkiezingskoorts en hysterie'. leiderdorp» De nieuwe Leider- dorpse fusieschool, resultaat van een vrijage tussen De Meijehof en de Engelendael, heeft sinds gisteren officieel een nieuw logo. Via een heuse twee-akter met een leeuw en een dompteur werd gisteren het nieuwe bord onthuld van de school aan de fyronkenlaan. Het logo, waarin de grootse katachtige een voorname rol speelt, is een ontwerp van de cartoonist Joost Roelofsz. Hij is onder meer bekend van teke ningen in HP De Tijd. foto'* henk bouwman De gemeente Zoeterwoude bezuinigt vol gend jaar bijna 390.000 gulden. De busbaan rechtstreeks naar de Grote Polder, wordt daarom niet aangelegd. ,,We zien die bus liever via de Hoge Rijndijk rijden en dan de polder ingaan", aldus wethouder R. Hoge nelst. Dat scheelt de gemeente volgend jaar 40.000 gulden. In totaal zou de busbaan een half miljoen hebben gekost. Daarnaast wil Zoeterwoude leges gaan vragen voor de afgifte van woninggaranties, zo blijkt uit de begroting voor volgend jaar. Ook in de welzijnssector zet de gemeente het mes. De muziekscholen moeten 20.000 gulden inleveren, de fanfares 5.000 gulden en aan sportaccommodaties wil het college 28.000 gulden minder uitgeven. De ge meente is in de onderhandeling met de sportclubs, over privatisering van de sport velden. Nadat eerder al met de voetbalver eniging SJZ afspraken waren gemaakt om de velden zelf te onderhouden, probeert het college nu de tennisvereniging 'Meerburg' over te halen de velden te privatiseren.' Nog voor de gemeenteraadsverkiezing in maart wil het college afspraken maken om de hele tennisaccommodatie in eigen beheer van de club te geven. Volgens Hogenelst staat de tennisvereniging 'niet afwijzend' tegen privatisering. Voor maart wil het college ook de herin richting van de Hoge Rijndijk in kannen en kruiken hebben. De bebouwing van groen stroken langs de doorgaande weg, zoals het zogeheten Indianenpark, hebben B en W echter uitgesteld tot na de verkiezingen. Hogenelst: „Het Indianenpark en het Loetheveld bijvoorbeeld zijn in discussie, er is zeer veel weerstand tegen. Daarom tillen we het over de verkiezingen heen." De bebouwing van groenstroken in Zoe terwoude, de zogenoemde inbrei-Iocaties, is niet zo gemakkelijk als het college had verwacht. „Het aantal geschikte plaatsen is toch tamelijk beperkt, die stroken lenen zich bijna niet voor inbrei-locaties. We had den gehoopt zo'n 100 woningen te kiinnen bouwen, maar dat zal toch moeilijk zijn. Dat betekent dat we op een gegeven mo ment buiten de huidige bebouwde kom moeten gaan kijken. Maar dat moment wil len we zo lang mogelijk uitstellen", aldus Hogenelst. In de Bloemenweide is wel een plaats ge vonden voor een flat met 75 tot 100 appar tementen. De flat is speciaal bedoeld voor senioren van tenminste 55 jaar en voor al leenstaanden. De appartementen worden sociale huurwoningen en premiekoopwo ningen. „Zolang het binnen het regionale beleid nog kan, willen we die appartemen ten vooral bestemmen voor Zoeterwoude- naars. Want senioren en alleenstaanden zijn een doelgroep die nu weinig aan bod komen. We hebben jarenlang het beleid ge had om vooral gezinswoningen te bou wen." De begroting voor 1994 wordt volgende week behandeld in de raadscommissies. Op 1 en 10 november buigt de gemeenteraad zich over de begroting. v 00 vassenaar» gert visser 0e 'DA en WD, daartoe aange- poord door verontruste buurt- R-1" jewoners, stelden in een verga- Lag lering van de raadscommissie 233 lat Duinrell aan banden moet vorden gelegd. De buurt zou teeds meer hinder ondervin- g len van het pretpark. Directe 230 tanleiding voor de onrust is de lieuwbouw van het Tikibad die mlangs is begonnen. Eigenaar graaf H. van Zuylen Bijc 'an Nijevelt van Duinrell heeft 23"| Ie politici laten weten genoeg e hebben van hun aantijgin- ;en. „Wij hebben het laatste n aar niet meer willen reageren >p allerlei beschuldigingen en P°' iritiek maar nu zijn wij het q puugzat", aldus de graaf. Hij gc|- 'erwijt de politiek bovendien 22rt ;een oog te hebben voor het :conomisch belang van Duin- J C e,L Hij ontkent bovendien dat l Juinrell voor enige overlast zou Le" :orgen. Het nieuwe bad leidt 'olgens hem niet tot een toena- ne van het bezoekersaantal van ■t'Juinrell. De suggestie dat er vordt geconcurreerd met Dis- 221 ïey-world noemt hij klinklare onzin. Ook verhalen over ver keersoverlast zijn uit de lucht gegrepen. Van Zuylen van Nije velt adviseert de politici contact op te nemen met de politie 'die dit jaar geen klacht heeft ont vangen'. Uitbreiding van Duinrell is primair nodig om bezoekers aantallen niet te laten afnemen, schrijft de graaf: „In '94 zullen wij het hoofd moeten bieden aan de nieuwe concurrentie van de Flevohof en Archeon". Sinds 1984 heeft Duinrell 52 miljoen in het pretpark gestoken zonder dat dat tot meer bezoekers leid de. „De fracties beogen kennelijk een reeds gevoerde discussie uit electorale overwegingen nieuw leven in te blazen. Dat is voor Duinrell in strijd met rechtsze kerheid en het opgewekt ver trouwen", aldds graaf Van Zuy len van Nijevelt. Overigens is de politiek er de ze week nog eens achter geko men dat de uitbreiding van Duinrell niet kan worden tegen gehouden omdat deze niet in strijd is met het bestemmings plan. Graaf van Zuylen van Nijevelt: „De politiek heeft geen oog voor de eco nomische belangen van Duinrell." foto hielco kuipers Eigenares Grundeken terug in De Knip: 'oorschoten judy nihof ,Ik zou zoó 'n boek kunnen schrijven over )e Knip", zegt eigenares M. Grundeken 60) terwijl ze haar armen spreidt. „Hier >en ik geboren en opgegroeid. Daarom zou iet jammer zijn om het restaurant te verko len." Na een afwezigheid van drie jaar .'waait Grundeken weer de scepter in het andelijk gelegen restaurant aan de Vliet in /oorschoten. Als het aan haar ligt, gaat de lezem door de zaak. Sinds een paar weken is het vertrouwde ;ezicht van eigenares M. Grundeken (60) veer in het restaurant te zien. Haar zoon 'erliet de zaak en Grundeken kon het niet iver haar hart verkrijgen om het restaurant lat zij samen met haar echtgenoot had op gebouwd, in de steek te laten. Verkopen wil :e liever niet. Al geeft ze toe, dat ze twijfelt. Gegadigden zijn er genoeg. „Als ik straks :en belletje geef, ben ik het kwijt." Grunde- :en is er nog niet uit. Deze maand wil ze de moop doorhakken. Als ze blijft, wil Grundeken het restaurant .•en oppepper geven. De Knip moet een res- 'aurant van de jaren negentig worden, be- aalbaar en met een gevarieerde kaart, die net regelmaat wisselt. „Hoge prijzen, daar :ijn de mensen op uitgekeken. Ik pfobeer naar een normale prijs te gaan. De concur rentie is ook zo groot, Het stikt van de res taurants. Kijk maar naar Leiden. Hoeveel leuke eethuisjes heb je daar niet?" Facelift Ook het interieur van De Knip moet een fa celift krijgen. Grundeken heeft al prijsopga ven laten maken van nieuwe stoelen voor de serre-achtige koepel. Ze wijst op een rotan stoel waarvan de verf begint af te bladderen. „Kijk, die stoelen zijn gewoon op." De schilderijen aan de muur heeft ze al vervangen. „Deze kleuren toch veel mooier bij het interieur?" Ook speelt ze met het idee om het terras ingrijpend verbouwen. Groter, met een schuifdak en verwarming, zodat de bezoekers onder alle weersom standigheden buiten kunnen zitten. Dat he le exclusieve en sjieke van De Knip van vroeger hoeft voor haar niet meer. Kinderen zijn anno 1993 best welkom en een strop das hoeft niet meer per se. Toen Grundeken in 1962 De Knip van haar vader overnam, betekende dat een ra dicale ommezwaai. Van een uitspanning met een speeltuin moest De Knip een res taurant met allure worden. Voor het publiek was dat even slikken. Kinderen mochten opeens niet meer naar binnen, net zo min als bezoekers met korte broeken aan of sportkleding. Grundeken moest in de be ginjaren constant mensen wegsturen. „Maar ik moest streng zijn. Hele bierglazen kreeg ik naar mijn hoofd. Sommigen waren woest. Echt, van die periode ben ik grijs ge worden." De begintijd was moeilijk ('soms was er maar één tafel bezet'), maar na enkele jaren had De Knip de reputatie die haar voor ogen stond. „Met de lunch zaten we bom vol, 's avonds was elk tafeltje twee keer ge reserveerd." Ze had toen een Michelin-ster kunnen krijgen. „Maar ik ben anti-ster. Je haalt de voorpagina's als je hem hebt, maar er hoeft maar even iets fout te gaan of je bent hem kwijt. En dan sta je weer op de voorpagina en ga je af als een gieter." Koninklijk huis Hoeveel leden van het koninklijk huis, mi nisters en directeuren in de gloriejaren van De Knip kwamen lunchen of dineren, weet Grundeken niet meer. „Eigenlijk hebben ze hier allemaal wel gegeten." Pieter van Vol lenhoven en prinses Margriet waren vaste bezoekers. „Ze wilden altijd tafel acht, bij het raam. Dan belde Pieter om te reserve ren en vroeg hij: Heeft u wel tuinboontjes?" Als het aan eigenares M. Grundeken ligt, wordt het terras van restaurant De Knip in Voorschoten uitgebreid en komt er een schuifdak op. foto hielco kuipers Wassenaar: 'kostelijke grapVoorschoten minder enthousiast VRIJE TIJD Apen De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, afdeling Leider dorp, heeft dinsdag 5 oktober een vertegenwoordigster van de Vak bond voor Apen (Stichting Pro Primates) op bezoek in "Op Dreef'. Drs. C. Vinke houdt een lezing over de leefwijze en 'het gedrag van chimpansees. Pro Primates is een organisatie die probeert de be langen van apen te behartigen, door middel van onderhandelen met laboratoria en dierentuinen. De lezing begint om 10 uur. iqeterwoude 8Wethouder A.B. Ringersma openbare werken) verricht linsdag de eerste handeling bij iet herleggen van het hoofd- iool en het herstraten van de /ogeiweide in Zoeterwoude- 3orp. Hij doet dit samen met le bewonerscommissie van die vijk. Naast de herlegging en de ïerstrating is het de bedoeling, lat de singels pp een aantal ilekken voorzien worden van leschoeiïngen. Er is tevens aan lacht voor de groenvoorziening n de wijk. De totale projectkos- en zijn geraamd op ruim an- ierhalf miljoen gulden. Naar /erwachting zijn de werkzaam- ïeden medio 1995 voltooid. De onderneming start na ja- en van discussiëren en voorbe ur eiden. Met de bewoners van /ogeiweide zijn vooraf verschil- ende mogelijkheden van aan- iak doorgenomen. Zo is er ge sproken over een soort wijkbe- ïeer. dat zich met hel onder- loud van groenvoorzieningen 1 noet gaan bezighouden. Dit mderwerp is in een voorstel jpgenomen, waarin opmerkin gen van bewoners zijn verwerkt. voorschoten/wassenaar roy klopper Rijksweg 11 -west, tussen Voor schoten en Wassenaar zit er aan te komen. En snel ook. Al in 1996 wil rijkswaterstaat begin nen met de aanleg. Wegenbou wers worden in het vakblad Co- bouw van 29 september op de hoogte gesteld van de aanbeste ding van het werk. De aankon diging van de aanleg is evenwel op niets gebaseerd, zo blijkt uit een speurtochtje naar de ver antwoordelijke. De aankondiging staat in de Cobouw van 29 september: Voorschoten Zuid-Holland. Plannen voor de aanleg van Rijksweg All west, tussen Voor schoten en Wassenaar. Plan ning 1996. Opdrachtgever: Rijkswaterstaat, dienst getijde wateren, Hooftskade 1 in Den Haag. Gevolgd door een tele foonnummer. Vreemde advertentie. Vooral omdat de discussie over de weg dwars door Voorschoten nog in volle gang is. Het is verre van zeker dat dit laatste stuk Rijks weg 11 er komt. Verder is de planning van 1996 wel erg opti mistisch. Als de omstreden strook asfalt er al komt, gebeurt dat zeker niet voor het jaar 2003. Mogelijk dat iemand die schuil gaat achter het opgege ven telefoonnnummer duide lijkheid kan verschaffen. Her haalde pogingen leveren geen gehoor op. Vreemd, zo midden op de dag een onbereikbare overheidsdienst. Inlichtingen van de PTT brengt klaarheid. Het nummer is helemaal niet van rijkswaterstaat, maar van een particulier. Bovendien is het een geheim nummer en gaat er een heel ander adres achter schuil dan de Hooftskade 1. Daarbij zit rijkswaterstaat ook niet aan de Hooftskade 1, zo meldt de PTT. „Dat is gewoon een privé-adres met drie aan sluitingen." Onbekend Rijkswaterstaat dienst getijde wateren, aan de Koningskade 4 in Den Haag, bevestigt dit. „Aan de Hooftskade hebben wij geen afdeling. Bovendien hebben wij die opdracht nooit gegeven, want wij bemoeien ons niet met wegenaanleg", aldus een zegs man. Hij denkt dat de regionale directie van rijkswaterstaat in Rotterdam misschien meer weet. „Wegenaanleg in Zuid- Holland wordt vanuit daar gere- geld." In Rotterdam is evenwel niets bekend van een opdracht voor de aanleg van de door Voor schoten vervloekte en Wasse naar gewenste rijksweg. Woord voerder Doorhout-Mees schiet in de lach als hij het hoort. „Ik ben inderdaad verantwoordelijk voor dit soort opdrachten, maar deze aankondiging slaat ner gens op. Als die weg er al komt, begint het werk pas na het jaar 2003. Want tot die tijd zijn de plannen al vastgesteld." De hoofdredacteur van Co- bouw, Willem Egels, weet niet wie verantwoordelijk is voor de aankondiging in de kolommen van-zijn blacf „Dit soort mede delingen wordt aangeleverd door tientallen corresponden ten. Overigens leveren zij niet rechtstreeks aan ons. Wij kopen die aankondigingen weer van een bureau dat ze verzamelt." Woordvoerder J. van der Hoek van het desbetreffende bureau, overigens net als Co- bouw onderdeel van uitgeverij Ten Hagen uit Den Haag, komt er na wat speurwerk achter wie het bericht op zijn geweten heeft. „De correspondent heeft dat vernomen van Radio West." Volgens Van der Hoek is er op zijn kantoor intern een fout ge maakt door de verkeerde op drachtgever bij de aankondiging te zetten. „Het moet inderdaad Rijkswaterstaat Rotterdam zijn." Humor Hoe het dan kan dat een vol strekt verkeerd Haagse tele foonnummer en adres in de ko lommen zijn gekomen, weet Van der Hoek niet. „Dat laat ik uitzoeken, bel ik nog over te rug." Van der Hoek heeft niets meer van zich laten horen en was onbereikbaar. Uiteindelijk is nog altijd on gewis wie het onzinnige bericht over de rijksweg in Cobouw heeft gezet. Wassenaar mis schien, de gemeente die grote belangen heeft bij de komst van de rijksweg. Wethouder M. van Rij (CDA/verkeer) van deze ge meente kan smakelijk lachen om de aankondiging. „Een kos telijke actie", luidt zijn conclu sie. Maar B en W van Wasse naar hebben er niets mee te maken, zo verzekert hij. „Al on dersteunen we dit initiatief van zelfsprekend van harte." Van Rij voegt er nog aan toe te hopen dat het ooit nog eens zo ver komt dat een aanbesteding wordt gehouden voor de aanleg van rijksweg 11 „Een vreemd gevoel van hu mor hebben ze in Wassenaar", zo meent de Voorschotense wethouder F. ten Have (CDA/r uimtelijke ordening). Hij heeft de advertentie ook gezien en ambtenaren opdracht gegeven de zaak na te trekken. „AJs het goed is, komen ze tot dezelfde conclusie als jullie. In dat geval halen we onze schouders er maar over op." warmond De bezwaren tegen de bouw van 31 woningen en een sport hal in de Warmondse nieuw bouwwijk Endepoel lil zijn op nieuw ongegrond verklaard. De bezwaren waren gericht tegen de bouw zelf, nadat eerder al bezwaar was gemaakt tegen de wijziging van het bestemmings plan. Het college heeft de pro testen van ondermeer de oud raadsleden C. van der Zalm en A. Heemskerk, de Vereniging Betrokken Warmonders en C. van Winsem van het tuincen trum met dezelfde argumenten afgewezen. De bezwaarmakers zijn boos omdat zij pas bericht over de bouw van de huizen ontvingen een week nadat de bezwaarpro cedure van twee weken was in gegaan. Volgens B en W is die woede niet terecht, omdat de fout later is hersteld. Toen bleek dat de brief met de,mededeling over de bouw veel te laat was verstuurd, hebben zij de be zwaarprocedure met nog een twee weken verlengd. Ook de plaats van de sporthal staat in de bezwaarschriften weer ter discussie. Die zou niet in het noordwesten van Ende poel III moeten komen, maar bij de ingang van de wijk om overlast van bezoekers te voor komen. Het college houdt ech ter vast aan de plaats bij de Ou de Dam en verwijst naar de eer dere afwijzing van die bezwaren door de gemeenteraad

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14