m 0} Evangeliserend de wereld rond r pgs Kerk Samenleving ZATERDAG 20KT0BER 1993 979 12 REDACTIE DICK VAN DER PIAS. 071-356443 UIT DE KERKBLADEN Kortzichtig Zomaar een gedachte van predikant P.J. Stam jr. in 'Om de Oude Kerk', de kerkbode t voor de hervormde gemeen te van Katwijk aan Zee. „Op preken (en kerkbladstukjes) heb je drie soorten reacties. Boze/verdrietige omdat men alleen wil horen wat men zelf denkt en beleeft. Kortzichtig. Blijde/verheugde omdat men alleen heeft gehoord wat men zelf denkt en be leeft. Eveneens kortzichtig. Gestichte/geestelijke omdat men niet bij zichzelf noch bij dc dominee blijft steken maar omdat men de Heere ontmoet heeft. Dan was het naar het hart en niet naar de (vaak schijnvrome) mond! Waardevol. Zo zeg ik altijd; wie wat aan mijn preken wil hebben moet goed schoon maken, de vellen en de gra ten weggooien en de vis opeten. Of een ander restau rant opzoeken. Eet smakelijk! Worst Een week eerder ging Stams collega ds. B.H. Weegink ook al op de culinaire toer. Na het vullen van ruim twee ko lommen in 'Om de Oude Kerk' schreef hij: „Een kerk blad is net een worst. Die wordt aan de haak steeds langer en hapt zo heerlijk weg." Jodenzending (1) Als mulo-leerling ('en dat is meer dan zestig jaar gele den') bracht H. Tibben één keer in de maand het zen dingsblad rond bii de leden van dc kerk. „Ik gaf het maandblaadje af en hield de mensen meteen een busje voor, waarin zij een gift kon den doen", schrijft hij in de kolom van de Vrijzinnige Hervormden in het Oegst- geester kerkblad Oké. „Op de busjes stond dat die gift be stemd was voor 'de Zending onder de Joden, de Heidenen en de Mohammedanen'." Nu waren cr in de woon plaats van Tibben, Dedems- vaart, vrij veel joden. „Er was zelfs een synagoge. En ik her inner me niet dat we tegen hen anders aankeken dan te gen dc Hervormden en de Roomsen'. De toenmalige zuilen leefden in vrede, maar naast elkaar. Maar dat er zending bedreven moest worden onder de bovenge noemde drie groepen van mensen stond buiten kijf. Ze moesten in aanraking wor den gebracht met Jezus, de Zaligmaker en Verlosser." Jodenzending (2) Tibben denkt daar Inmiddels heel anders over. „Achteraf gezien verbaast het me dat dc verhouding tussen chris tenen en joden pas tijdens en na de Tweede Wereldoorlog een groot probleem voor me geworden is. Zou dat geko men zijn, doordat er in kerk en schooi zo goed als gezwe gen werd over de Jodenver volgingen door de eeuwen heen? En dat de christenen daarin een zeer kwalijke rol hebben gespeeld?" Dit alles overziende kan 'l ibben goed begrijpen dat de Sliba (Stich ting bestrijding Antisemitis me) het gratis verspreiden van Nieuwe Testamentjes onder de in ons land overge bleven joden een 'weerzin wekkende vorm van zending' vindt. „Het is hard gezegd, maar past ons ook geen grote bescheidenheid? Hoe durven we nog steeds te denken dat God dienen op christelijke manier beter is dan op jood se manier! Na alles wat er ge beurd is!" HET WEER ROB GROENLAND Kcitwijkse Margreet van Duijn twee jaar bemanningslid op zendingsschip Logos II Ze is gevoelig voor zeeziek te en heeft al snel last van heimwee. En ze staat aan de vooravond van een reis van twee jaar die haar over de halve wereld zal voeren. Op een boot. Maar voor Margreet van Duijn is het iets dat ze moet doen. De 20-jarige Katwijkse reist volgende week af naar Ar gentinië, waar ze inscheept op de Logos II. Een zen dingsschip. KATWIJK DICK VAN DER PLAS Net als alle andere 170 opvaren den, van kapitein tot lichtma troos, gaat Van Duijn als vrijwil liger. De reis levert haar, finan cieel gezien althans, niets op. Sterker nog, als ze niet was ge sponsord door familie, vrienden en leden van de twee hervorm de wijkgemeenten in Katwijk aan den Rijn, zou de trip voor 'haar niet haalbaar zijn geweest. Het verblijf op het schip kost zo'n 800 gulden per maand en daar komen de kosten voor de reis naar Argentinië en de ver zekering nog eens bij. Maar de winst zit voor haar niet in het geld. Na het afbreken van haar studie theologie - die zonder een vooropleiding met grieks en latijn te zwaar bleek - zocht ize naar andere mogelijk heden om pastoraal- of evange lisatiewerk te kunnen doen. Via 'een vriend van een vriend van een vriend' kwam ze in contact met 'Operatie Mobilisatie', een internationale organisatie die zich wereldwijd met het. ver spreiden van het evangelie be zighoudt. Na een reeks gesprekken en een voorbereidende conferentie in Dalfsen, is ze inmiddels klaar om te worden uitgezonden. De Katwijkse noemt het aanmon steren op de Logos II een unie ke mogelijkheid om zich op het zendingswerk te oriënteren. „Met alleen het vwo-diploma en een jaar theologie-studie kom je hiervoor normaal ge sproken niet in aanmerking", vertelt ze. Margreet van Duijn: „Ik verwacht dat mijn relatie met God heel erg wordt versterkt." Haar taak op de 'Logos II', een omgebouwd passagiers schip, is tweeledig. Als beman ningslid krijgt ze aan boord een werkplek toebedeeld die kan va riëren van de keuken tot de uit gebreide 'bookshop' waarover het vaartuig beschikt. Eén of twee dagen per week houdt ze zich bezig met het feitelijke evangeliseren. „Het schip ligt steeds drie weken tot een maand in dezelfde haven. In sa menwerking met de plaatselijke kerkelijke gemeenten wordt daar een programma afge werkt." De vrijwilligers van de Logos II gaan daarvoor de wal op, maar kunnen ook op het schip mensen ontvangen. Aan boord kan de uitgebreide boe kenmarkt (met een religieus- en educatief aanbod) worden be zocht of kunnen de bezoekers deelnemen aan cursussen of se minars. De bemanning van de Logos II, die vaak uit tientallen ver schillende nationaliteiten be staat, doet verder ook aan 'cul tuuroverdracht'. Eén van de on derdelen van het werkprogram ma in een havenplaats is de or ganisatie van een 'International Night', waarop de vrijwilligers gekleed gaan in de dracht van hun land van herkomst. In de koffer van Margreet van Duijn gaat de kledij van een Katwijkse vissersvrouw mee. De Katwijkse begint haar zen dingsreis komende maandag in Duitsland, waar de internatio nale groep voor de Logos II zich verzamelt. Op dinsdag wordt vervolgens naar Argentinië ge vlogen. Het schip blijft krap een jaar in Zuidamerikaanse wate ren, om daarna de oversteek naar YVest-Afrika te maken. Op Mallorca heeft een ontmoeting plaats met het andere schip van de Operatie Mobilisatie, de Doulos, het oudste nog varende passagiersschip ter wereld. De Logos II zet daarna koers naar Engeland, Scandinavië, Rus land, Polen en Duitsland. Mar greet sluit haar reis over twee jaar af in Amsterdam. Naarmate het afscheid van vrienden en familie dichterbij komt, bekruipt haar af en toe het gevoel 'waarom moet ik zo nodig weg'. „Dat je tegen zo'n afscheid aanhikt is logisch", FOTO DICK HOGEWONING zegt ze. „Door de voorbereiding die ik de afgelopen maanden heb gehad weet ik inmiddels heel goed waaraan ik begin. Af gelopen zomer heb ik ook al wat ervaring met het feitelijke zendingswerk kunnen opdoen tijdens een verblijf van een maand in Engeland. Ook daar heb ik me namens Operatie Mobilisatie met evangelisatie beziggehouden." Ze ziet haar reis met de Logos II als een mogelijkheid om zich in te zetten voor het uitdragen van het evangelie. Maar ze hoopt er ook persoonlijk veel aan te hebben. „Ik verwacht dat mijn relatie met God heel erg wordt versterkt. Op die manier snijdt het mes aan twee kan- BOEKBESPREKING Praktische theologie De praktische theologie heeft sinds de jaren zestig een snelle ontwikkeling doorgemaakt. Op academisch niveau wordt zij inmiddels beschouwd als een zelfstandige tak van theologiebeoefe- ning. Het is lang geleden dat er in ons land een 'Inleiding in de praktische theologie' verscheen, maar uitgeverij Kok in Kampen voorziet nu in deze lacu ne. Het inleidende boek van wat uiteinde lijk moet uitmonden in een reeks van ze ven delen 'Handboek praktische theolo gie' is van de hand van dr. Gerben Hei- tink, hoogleraar in de praktische theolo gie aan de Vrije Universiteit van Amster dam. Hij beschreef de geschiedenis, de theorie en de handelingsvelden van het vakgebied. De doelgroep die hij daarbij voor ogen had was allereerst die van de gevorderde theologiestudenten. Bij het ter hand nemen van deze uitgave is een zekere theologische basiskennis vereist. Verder kan het boek worden gebruikt bij de nascholing van theologen. Maar Hei- tink hoopt ook dat hij met zijn werk een bijdrage levert aan de ontwikkeling van de praktisch-theologische theorievor ming. In de reeks 'Handboek praktische theologie' verschenen al eerder 'In de leerschool van het geloof: mathetiek en vakdidactiek voor catechese en kerkelijk vormingswerk' en 'Als hoorder onder de hoorders...: een hermeneutische homi letiek (beide van dr. G.D.J. Dingemans) en 'Ecclesiologie in context' van dr. J.A. van der Ven. Praktische theologie ge schiedenis, theorie, hande lingsvelden Gerben Hei- tink. - Kampen Kok, 1993. - 336 p. ISBN 90-242-6848- 6. Prijs59,50 gulden. Christoffel de veer man Voor 'grote mensen' schreef dominee Nico ter Linden eerder dit jaar 'De legende van Christophorus'. Het bevatte de oudste Ne derlandse vertaling uit 1490 van het vef- haal van de heilige reus die het Christus kind hoog en droog door een woest stro mende rivier naar de overkant droeg. Van der Linden maakte er meditatieve kanttekeningen bij. De eeuwenoude legende over de be schermheilige van alle reizigers is door hem nu ook voor kinderen te boek ge- Christoffel dc veerman rr~" steld. Hans Bayens maakte er de illustra ties bij. Christoffel de veerman Nico ter Linden en Hans Bayens. - Kampen Kok, 1993. - 29 p. IS BN 90-242-2464-0. Prijs19,90 gulden. De os en zijn hoeder De zuivere bronnen van de zen worden in het boek 'De os en zijn hoeder' uiteengezet door Hugo M. Eno miya-Lasalle. De titel is ontleend aan de vele bestaande zen-anecdo- tës die hun hoogtepunt bereiken in de 'Tien af beeldingen van de os'. Zij weerspiegelen de weg van de zen-leerling die op zoek is naar ver lichting. Uitgaande van deze anecdotes geeft de auteur zijn commentaren op de tijde- loze ervaringen van de zen. Enomiya-Lasalle is een christelijke zen-meester. Zen-beleving en christelij ke mystiek vloeien bij hem in elkaar over. „Zen is ais een kopje thee. Voor de christen smaakt het precies hetzelfde als voor de boeddhist", zo luidt een in het boek geciteerde uitspraak van zen-mees ter Koün Yamada. De os en zijn hoederZen-bezinning Hugo M. Enomiya-Lasalle. - Deventer Ankh-Hermes, 1993. - 157 p. ISBN 90-202-4081-1. Prijs 39,50 gulden. Maria, bloemlezing in gedichten Het eerste Marialied is van Maria zelf. Vlak nadat zij van de engel Gabriël hoor de dat zij een zoon zou baren, zong zij tweeduizend jaar geleden haar beroem de lofzang: 'Zie, van nu af zullen alle ge slachten mij prijzen'. En niets was min der waar. In 'Maria, een bloemlezing in gedichten' biedt samensteller Guus Luij- ters een bloemlezing van de mooiste Ne derlandse Maria-gedichten. Het boek bevat werken uit de middeleeuwen, waarin het hoogtepunt van de Ma- riapoëzie lag, maar ook modern werk van onder anderen Bart Chabot. Andere bekende namen zijn Guillaume van der Graft, Joost van den Vondel, Gerrit Ach terberg, Gerard Reve, Martinus Nijhoff en Henriëtte Roland Holst. Maria Een bloemlezing in gedichten Guus Luijters (samenst.). - Amsterdam Contact, 1993. - 207 p. ISBN 90-254-0236-4. Prijs 24,90 gulden. PICK VAN DER PLAS» sËF'Iil AAN^TELteeiJ. HAHA- 7-l/CHT 1 ff HEINZ COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M Essenberg, J, de Vries, G P Arnold (hdj), HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521 -19610 POSTADRES: Postbus 542300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vnj. van08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn). van 8.30-17 00 uur. Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18 00-19 30 itbet (in. 82.85 I 119.50 321,65 28.75 Klimaatonderzoek Geregeld verschijnen er in kranten en vakbladen allerlei artikeleh over diverse klimaat- en milieuvraag stukken die nogal van elkaar kun nen afwijken. Vaak zijn klimaaton- derzoekconclusiesen resultaten voor een groot deel gebasseerd op modellenwerk. In diverse instituten over de hele wereld (ook hier in Utrecht) worden wiskundige mo dellen 'losgelaten' op de atmos feer. Echter, we moeten hierbij be denken dat een dergelijk model een zeer grove benadering is van de werkelijkheid en dat er nog steeds talrijke processen zijn die niet in die modellen zijn verwerkt. Het is dus nog steeds met verant woord om 'klimaat-model-output' letterlijk te interpreteren. Wel kan de gevoeligheid van het 'theoreti sche' klimaat voor diverse factoren prima onderzocht worden en daar heeft men in de afgelopen 10 jaar al heel wat vooruitgang in kennis mee geboekt. Onlangs verscheen er van de VU ih Amsterdam (instituut voor Milieu vraagstukken) een vrij spectaculai re uitspraak: „Nederland krijgt geen winters meer en de zeespie^ gel zal gemiddeld 65 centimeter stijgen." Hier wordt uitgegaan van een bepaald type model-output waarin het klimaatsysteem op een bepaalde manier wordt beschre ven/benaderd. Uit diverse gevoelig heidsstudies met diverse compu termodellen, blijkt het dat het he lemaal niet zo triviaal is dat de win ters op onze breedten verdwijnen. Integendeel, recent onderzoek in Noorwegen en Zweden wijst uit dat een intredende mondiale opwar ming, lokaal zelfs weer voor afkoe ling kan zorgen, onder meer boven het noorden van Europa. U merkt wel uit dit relaas, dat heel divers is in zijn soort, dat bonte uit spraken doen over klimaatsveran deringen beide extremen kunnen bevatten. Bonte uitspraken doen over het weekeindeweer heeft ditmaal ook niet veel zin, omdat ons weerbeeld er heel divers (lees wisselvallig) uitziet. Een groot depressie-sys teem bepaalt de komende vier da gen het hele Westeuropese weer. In dit luchtdruksysteem circuleren verscheidene regen- en buienge- bieden die ons gebied van tijd tot tijd kunnen bestrijken. Timing en plaats van deze gebieden zijn heel moeilijk aan te geven. Wel is het zo dat naast deze gebieden er ook droge momenten met opklaringen voorkomen en dat alles bij een aan wakkerende zuid tot zuidwesten wind 4-6 Bft. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met zaterdag. Noorwegen: In het midden en noorden wolkenvelden en meest droog. In het zuiden be wolkt en op beide dagen enige tijd regen en een stevige wind. Middagtem- peratuur rond 9 graden, langs de westkust enkele graden hoger. In het midden en noorden rustig en droog weer met naast wolkenvelden ook wat zon. In het zuiden is het bewolkt, waait het hard en regent het vooral zondag. Middagtempera- tuur van 6 graden in h'et noorden tot rond 12 in het zuiden. In het midden en noorden "s nachts tijdens opklaringen lichte vorst. Noord- en Micfden-Frank- Veel wolkenvelden en slechts af en .toe zon. Van tijd tot tijd buien, vooral zater- weersvooruitzicht dag mogelijk ook onweer. Maxima meest Gemiddeld over Nederland rond 14 graden, zaterdag in de Haut Savoie iets hoger. Portugal en Madeira: Portugal: In het algemeen vrij veel wol kenvelden. Vooral ten noorden van Lis sabon nu en dan regen of een bui. Mid- dagtemperatuur zaterdag van 17 graden aan de Costa Verde tot 24 graden in het zuiden; zondag overal iets warmer. Ma deira: Afwisselend wolkenvelden en zon. Vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In de noordelijke helft veel wol kenvelden en vooral langs de west- en noordkust en in de Pyreneeën nu en dan regen of buien. Zaterdag aan de Golf van Biskaje veel wind. In het zuiden blijft het droog en vooral aan de Costa's in het zuidoosten zijn er flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ten noorden Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 3 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.43 Zon onder 18.10 Maan op 18.50 Maan onder09.39 Waterstanden Katwijk Hoogwater04.28 16.44 Laag water 00.06 12.25 Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder reger Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest -egen wind temp neersl zo 8 "lO 0 6 zo 9 15 10 0.2 2Z0 7 15 10 0.1 zo 6 16 9 6 zzo8 16 11 0.1 ozoll 13 10 0.2 zo 8 15 10 04 zo 6 16 10 5 zzo 12 15 12 3 z7 16 10 0 zwaar bew. zo 7 12 9 28 20 regen regen MAANDAG 4 OKTOBER 1993 HH w HHHI Zon-en maanstanden van Madrid rond 21 gradéh, zaterdag in £?n °P Zon onder 18.08 het noordwesten beduidend lager. Maxi- Maan op 19.22 Maan onder 10.43 ma langs de Costa's van 22 graden rond Waterstanden Katwijk Barcelona tot 29 graden in het zuidoos- Hoog water 04.58 1710 ten. Canarische Eilanden: Op de zuids- Laag water 00.40 12.56 tranden zonnige perioden, in het noor den van tijd tot tijd wolkenvelden en Weerrapporten 01 oktober 16 uur: misschien een buitje. Maxima rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Veel wolkenvelden en van tijd tot tijd buien, misschien met onweer. Aan de Cote d'Azur ook af en toe wat zon. Mid dagtemperatuur van 15 graden in het westen tot iets boven de 20 in het uiter ste zuidoosten. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Temperatuur in de middaguren rond 23 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het algemeen veel bewolking en op beide dagen grote kans op regen en onweersbuien. Plaatselijk kan er veel neerslag vallen. Maxima in het noorden tussen de 15 en 20 graden. Ten zuiden van Rome zaterdag plaatselijk nog tus sen de 25 en 28 graden, zondag meest rond 23 graden. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur za terdag rond 25 graden, zondag iets la ger. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer. Mid dagtemperatuur zaterdag rond 15 gra den, zondag op veel plaatsen nog iets la ger. Zwitserland: Bewolkt en geruime tijd regen, mis schien ook onweer. Vooral zaterdag kan plaatselijk veel neerslag vallen, met na me in het zuidelijk deel van de Alpen. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden.De sneeuwgrens daalt in de loop van het weekeinde tot ongeveer 1500 Oostenrijk: Veel bewolking en geruime tijd regen. Ook kans op onweer en zaterdag met na me in het westen een stevige zuiden wind. Vooral aan de zuidzijde van het Al penmassief kan veel neerslag vallen. De sneeuwhoogte daalt in het westen tot circa 1500 meter. Maxima zaterdag in het oosten rond 19 graden, verder onge veer 13 graden. Innsbruck Istanbul Klagenfurt Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta regenbui regenbui zw6 15 13 wzw3 17 8 0.1 :o 12 12 7 0 io7/ 25 20 0.3 9 21 16 0.3 nw2 17 11 20 w 10 15 11 8 Stockholm zwaar bew. zo 5 Warschau onbew. ozo9 Wenen licht bew. no 11 Zurich zwaar bew. wzw 3 Bangkok regen/ z 7/ Buenos Aires motregen/ zo 91 Casablanca onbew. n 3 8 0.2 33 26 27 15 11 0.4 21 13 0.1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12