'Stadskabei wapen tegen inbrekers' Wurger moet vier jaar gevangenis in Stukje promotie van jezelf Geen 3-oktoberpakketten voor bijstandsgezinnen Vrienden van de Reveilll-je in actie voor McDonaldhuis Ook deze Astra huur je bij Klaar voor natte 3 oktober Merendeel kinderdagverblijven heeft gemeentelijke vergunning ZATERDAG 2 )OKTOBER 1993 leiden wim koevoet In de huizen wordt een infra- roodsysteem aangelegd. Ramen en deuren zijn er met magneet contacten aan gekoppeld. Loopt een inbreker in de straal dan gaat een luid alarm af bij zowel de bewoners als de buren. Die kunnen kijken of er echt onraad is en de politie bellen. Voordeel van het systeem boven andere manieren is volgens de D66'er dat loos alarm op deze manier zelden voorkomt. Ook komt een inbraakpreventiesysteem via de stadskabei binnen de financiële mogelijkheden van meer men sen. Volgens Bakker blijft de finan ciële kant van zijn plan toch las tig. „In Vianen kost de aanslui ting op het systeem 20 gulden per maand. Zelf zou ik dat er wel voor over hebben maar bij het Leidse Piko Krimi-project betrokken gemeente-ambtena ren hebben me al verteld dat de meeste Leidenaars daar anders over denken. Uit informatie avonden is duidelijk geworden dat de heersende opvatting in Leiden is dat inbrekers het pak- kie-an van de politie is en dat men daarvoor al belasting be taalt." De gemeente overlegt mo menteel met Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) over verkoop van de stadskabel. Volgens D66 moet het plan voor een inbraakpreventiesysteem voor kabel-abonnees in die be sprekingen worden meegeno men. Ook de Vrienden van de Leidse Reveilll-je voeren dit jaar actie voor het Leidse Ronald McDo naldhuis. Zij geven een rood witte shawl met het opschrift Vrienden van Reveilll-je' uit die donateurs voor een tientje kun nen kopen. De opbrengst gaat naar het nieuwe huis voor ou ders van in het ziekenhuis ver blijvende kinderen. „Tijdens de optredens van het Londense Symphonie orkest eergisteren en Rubberen Robbie hebben we er al voor duizend gulden ver kocht. We hopen in totaal op tweeduizend gulden", aldus se cretaris K. Griffioen van de Vrienden. Griffioen vertelt bovendien dat de traditionele reveille maandagochtend al begint om kwart voor zeven. „Er komt eerst een eigen band met een clublied", aldus secretaris K. zeischap te spelen. Voor het eerst gaat er op dat tijdstip een hoogwerker van de brandweer omhoog met daarin een trom pettist. Het wordt dus een echte reveille voor de Leidenaar." Auto- en Motorverhuur MultiRent tttr Leiden 071 - 3100 Katwijk 01718- 2 85 Leidschendam 070 - 327 91 Beverwijk 02510 - 1 53 IJmuiden 02550- 2 34 Cel voor veroorzaker dodelijk ongeval haarlemmermeer/sassenheim Voor het veroorzaken van een ver keersongeval waarbij twee doden vielen, is een 39-jarige Sassen- heimer gisteren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Ook kreeg de man, die onder invloed van alcohol reed, vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Het Amsterdamse gerechtshof vernietigde met deze uitspraak een eerder vonnis van de Haar lemse rechtbank die de Sassenheimer een dienstverleningsstraf had opgelegd. De inwoner van Sassenheim botste op 11 septem ber vorig jaar bij Haarlemmermeer in volle vaart op de achterste auto van een file. Deze auto vloog in brand en de inzittenden, een ouder Amsterdams echtpaar, kwamen om in de vlammen. De Vliet A q Zwembad De Vliet I J drukt zwaar op de begroting van Leiden. Wethouder Van Bochove wil het bad sluiten, maar PvdA, CDA en GroenLinks denken daar anders over. Boos A A Duinrell is boos op de fracties I van CDA en WD in de ge meenteraad van Wassenaar. De par tijen zaaien onrust onder bevolking, zo meent de directie van het pret park. chef gert visser. 071 -356430, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 D66 wil stad. veiliger maken Buren kunnen van eikaars huis een onneembare veste voor inbrekers maken. Leidenaar M. Bakker, kandidaat- gemeenteraadslid voor D66 en in het dagelijks leven werkzaam op het ministerie van binnenlandse zaken, presenteert een idee in een nota van zijn partij over de veiligheid in de Sleutelstad. Hij wil de Leidenaars die via de stadskabei radio- en tv-signalen ontvangen laten aan sluiten op een elektronisch inbraakpreventiesysteem. In Vianen, weet Bakker, wordt hiermee reeds proefgedraaid. Surveillant In de nota introduceert D66 ook 'de surveillant van politie'. De partij heeft liever geen stads wacht maar een volwaardige politie-functionaris die vooral als taak heeft toezicht op straat te houden. Deze speciale poli tiemensen hoeven geen extra geld te kosten. D66-raadslid T. de Graaf wees eerder al op de mogelijkheid de gemeentelijke dienst parkeerbeheer naar de 'gewone' politie over te hevelen. De huidige situatie met politie en 'parkeerpolitie' is verwar rend, meent D66. D66'er Bakker heeft elf voor stellen gedaan om de veiligheid in Leiden te vergroten. Een se lectie: samenwerking tussen poli tie en particuliere beveiligings organisaties voor de industrie terreinen Rooseveltstraat en Roomburg. de mogelijkheid voor de Slaaghwijk, Pancras-Oost en Leiden-Noord om met hun spe ciale budgetten voor sociale vernieuwing extra surveillance bij de politie te kopen. deugdelijk hang- en sluit werk wordt verplicht. jongeren die met de politie in aanraking zijn geweest wor den ingezet bij het toezicht in Leidse wi nkelcentra.* er moet ^en overlastveror- dening komen die (visueel) ge handicapten beschermt tegen obstakels op straat zoals winke luitstallingen en slordig achter gelaten fietsen. leiden» De Morsstraat bereidt zich voor op 3 oktober. Vrijwel elke horeca-gelegenheid in deze straat heeft alvast een tent met zeildoek opgezet. Vooral dat laatste lijkt verstandig. Het zal de komende feestdagen bepaald niet droog blijven in de Leidse binnenstad. Voor maandag wordt er zelfs heel slecht weer voorspeld. Marinevliegkamp Valkenburg meldt een gure dag, met veel wind en regen (maximum temperatuur 14 graden). De erva ring leert dat het feest daar niet onder hoeft te lijden. Elk jaar, weer of geen weer, storten Leiden en regio zich massaal in het feestge woel. En zullen de talrijke kramen en straat tenten in de binnenstad voor de inwendige mens zorgen. (Zie ook pagina 13) foto loek zuyderduin niet verkroppen. Aanvankelijk bleef het bij dreigementen, maar op 19 januari vond een fa tale ontmoeting plaats. De Leidse kwam in de woning van de Hagenaar om nog wat achtergebleven persoonlijke spullen op te halen. Daar knap te er iets in de man. Hij wurgde haar vervolgens met het elektri- citeitssnoer van de stofzuiger. Ook gaf hij haar een paar klap pen op het strottehoofd. De advocaat van de Haagse man heeft telkens beweerd dat het wurgen een wanhoopsdaad is geweest. Dat zou blijken uit het feit dat de man na de daad zichzelf van het leven heeft trachten te beroven. Op zijn verzoek om psychiatrische hulp is het Gerechtshof niet inge gaan. Wel is de celstraf van de Hagenaar verhoogd met twee jaar. De 23-jarige Hagenaar die in ja nuari van dit jaar zijn 22-jarige Leidse ex-vriendin wurgde, moet vier jaar de gevangenis in. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren in hoger be roep uitgesproken. Tegen de man was zes jaar geëist en TBS met dwangverpleging. De rechtbank veroordeelde de Hagenaar in mei van dit jaar tot twee jaar cel met TBS. Ook toen al luidde de eis zes jaar. De officier van justitie en de procu reur-generaal hadden eenzelfde lezing over de moord. Dat was er een met voorbedachte rade. De man vermoordde zijn ex nadat vijf maanden eerder hun zesjarige relatie was verbroken. De vrouw had een ander leren kennen. De Hagenaar kon dit Wedstrijden voor jeugd in Lakenhal In de Lakenhal aan de Oude Singel zijn vandaag, morgen en maandag de opgaven verkrijg baar voor een wedstrijd voor de jeugd. Op 28 oktober is het 75 jaar geleden dat de Vereniging van Belangstellenden in de La kenhal werd opgericht. Ter ge legenheid daarvan kunnen 4 tot 8-jarigen een tekening maken, is er voor 9 tot 12-jarigen een speurtocht en is er voor jonge ren een prijsvraag. Inzenden voor 13 oktober. Het jubileum wordt op 29 oktober gevierd. Internationale 3-oktoberviering barok fuifje in Pieterskerk De shawl is ook te verkrijgen op het adres Jacob Catslaan 61 in Leiden. Telefoon 317252. leiden erna straatsma Burgemeester Cees Goekoop maakt dankbaar gebruik van de gelegenheid. Energiek paradeert hij over het plankier en vertelt over de Leidse pogingen om het Europese Medicijnen Bureau 'binnen te halen'. Zien en ge zien worden, en ondertussen wat zaken doen. De internatio nale 3-oktoberviering is vooral een 'stukje promotie van jezelf. Zo'n 1100 genodigden bezoch ten gisteravond dit barokke fuif je in de Pieterskerk. „Leiden was relieved on the 3rd October of 1574", legt Goe koop de toedracht van het feest je uit. Een datum die nog steeds in 'de hele wereld' wordt ge vierd, aldus de burgervader. De massa in de Pieterskerk is daar een kleine afspiegeling van. Hier neemt de nouveau riche van Leiden en omgeving alvast een voorproefje op Leidens Ontzet. Stijlvol genieten en dan ook nog eens voor een goed doel. Een hapje, een drankje en een modeshowtje en tot slot een cheque voor het Ronald McDo naldhuis. Een bijzondere ge beurtenis in de, volgens Goe koop, 'schitterende ambiance' van de Pieterskerk. De meeste gasten hebben de midlife-crisis ver achter zich. Grijzende heren in net iets te nauwe smokings. Bolle buiken in zwarte jasjes. De dames heb ben het makkelijker, kunnen zich ontworstelen aan de op de uitnodiging verplicht gesteld black tie. Ze gaan in het lang of in het kort, de meesten overi gens wel in het zwart. Het programma wordt een half uur opgehouden door een verkeersopstopping in de Bree- straat. Daardoor kunnen de ge nodigden van het parkeerter rein bij het Gorleaus-laboratori- um niet snel bij de Pieterskerk komen. Politie en brandweer moeten er aan te pas komen om de baan vrij te maken voor kleine pendelbusjes van de NZH. „Ach, wat maakt het ook uit", zegt iemand om een uur half acht.„Er is koffie en we zit ten hier goed." Jan Vayne („Hallo, ik ben Jan en ik ga gewoon wat spelen") is dit jaar uitgenodigd om het pu bliek wat op te warmen met lichte poppy en klassieke deu nen. De Nederlandse Nigel Ken nedy verstoort met zijn muziek de conversatie gelukkig niet. Wie een colaatje wil bestellen komt bedrogen uit. Het meisje achter de tap vindt het ook vreemd maar kan helaas het ge wenste drankje niet schenken. Gelukkig is er wel champagne, die rijkelijk wordt geschonken na afloop van het optreden van Jan. Koffie is ook moeilijk te krijgen, ondanks een uitgebrei- Raad en Daad Winkels komen niet over de brug leiden paul van der koou Kinderen uit bijstandsgezinnen in de oostelijke binnenstad grij pen dit jaar naast de 3-oktober pakketten met snoep en geld. De Stichting steunpunt vrou wen in de bijstand kan de be loofde koffers niet uitdelen om dat Raad en Daad Winkels niet over de brug kwamen met de toegezegde 2000 gulden. Dat stelt de woordvoerster mevrouw C. Mast van de stich ting. Mast en haar medewerk sters zijn er 'kapot' van. Aanvra gers reageren 'aangeslagen': „De telefoon staat roodgloei end." Volgens een woordvoerster van de Raad en Daad winkel Lei- den-noord, mevrouw D. Dirk- sen, hebben de winkels in noord en Merenwijk echter nooit geld toegezegd: „We heb ben alleen gezegd dat we zou den onderzoeken of er geld kon komen uit het potje sociale ver nieuwing." Daar is het niet van gekomen. De voorzitter van de wijkgroep sociale vernieuwing 'noord' stelde het punt niet eens aan de orde op de vergadering, vorige week. „De sfeer was er niet naar", legt mevrouw B. Dirksen uit. De wijkgroep in Slaaghwijk komt volgende week pas bijeen, na Leidens ontzet. De Raad en Daadwinkelier vindt het 'heel hard' dat nu juist kinderen van bijstandsgezinnen het slachtoffer zijn geworden van dit 'misverstand'. I let liefst zou ze alsnog haar geldbuidel trekken, maar helaas kon ze gis termorgen niet meer doen dan een tip geven. „Mevrouw Mast kan opnieuw een verzoek om subsidie indienen", meldt ze „En volgend jaar kan zc mis schien wat eerder om geld vra gen. Nu was het allemaal wat kort dag: de oproep van het steunpunt stond een paar we ken geleden in de krant." „Mosterd na de maaltijd", noemt mevrouw Mast het aan bod om een tweede aanvraag in te dienen. Wat haar vooral dwars zit is dat de meeste kof fertjes met snoep en 40 gulden richting Slaaghwijk en noord gingen: „Met het geld van 'Pan- cras-oost', nota bene." Alexander en Leonie Geertsema op de knieën voor burgemeestersvrouw Marian Goekoop. foto loek zuyderduin Gouden speld voor Den Os Dr. D.P. den Os heeft gister avond uit handen van burge meester C. Goekoop de gou den speld voor externe relaties gekregen. Dat gebeurde tij dens de feestavond van de Ha ring- en Corenwyn-actie in de Pieterskerk. Den Os is sinds zes jaar voorzitter van de 3 Oc tober Vereeniging. Hij nam onlangs afscheid als secretaris van de Leidse Universiteit. De gemeente noemt hem een be langrijke schakel tussen de stedelijke en universitaire ge meenschap. Den Os is ook voorzitter van de Leidse WV en lid van de Raad van Toe zicht van het Diaconessenhuis in Leiden. de cateringservice. De kopjes zijn eenvoudigweg op. Na Vayne wordt er een chan gement van tien minuten aan gekondigd. De dames snellen zich richting toilet, om de liter tjes koffie, champagne en witte wijn weg te spoelen en de ma quillage bij te werken. Grote afwezige op de party is Frank Govers, mister mode himself. Geveld door een zware longontsteking moet hij het la ten afweten. Zijn fleur en fijne modellen lopen er niet minder om. In snel tempo showen ze de nieuwste Govers-collectie, getiteld 'Jazz'. Een groot deel van het pu bliek Iaat ook dit evenement aan zich voorbijgaan. CDA-lijst- trekker en Leidenaar Elco Brinkman begroet traditiege trouw Joop van der Reijden. El- co en Janneke laten zich gewil lig fotograferen en ondervragen voor tal van bladen. De man heeft zichtbaar niet snel genoeg van al deze aandacht. „Ach, ie dere politicus is een beetje ijdel", zegt de Leidse wethouder Steven de Vreeze (PvdA), die het gedrang rondom Brinkman enigszins jaloers gadeslaat. Gijs van Aardenne, -ex-minis ter en voorzitter van de com missie die WD-kandidaten voor de verkiezingslijst moet keuren, stuit onverwachts op Harry Mens, makelaar te I.isse en zelfbenoemd-minister-in- spe voor deze liberale partij. Wat Brinkman lukt, lukt Mens (nog) niet. Zoveel mensen als de CDA'er om zich heen heeft, zo rustig is het in de omgeving van de omstreden WD'er. Bijna alle crèches van de Centrale Organisatie Kinder opvang (COKL) in Leiden hebben volgens directeur Ch. Driessen inmiddels een ge meentelijke vergunning. De directeur zegt dat het vooral een kwestie van tijd was. De dertig peuterspeelzalen en kinderdagverblijven moesten worden gecontroleerd door de GGD en de brandweer. „De brandweer controleerde elke veertien dagen een crè che. Daardoor duurde het Het gebrek aan vergun ninghoudende gesubsidieer de crèches kwam uit in janu ari. Wethouder A. van Bocho ve beschuldigde toen het par ticuliere kinderdagverblijf Bambini van beunhazerij, na dat ouders met klachten over de directie en de omgang met kinderen naar hem waren toegekomen. Bambini had evenwel een vergunning. Ne gentig procent van de Jjeidse gesubsidieerde COKL-crè- ches waarover geen klachten waren had die echter niet, omdat ze (nog) niet aan de eigen gemeentelijke verorde ning voldeden. Volgens wel zijnswethouder Van Bochove lag dat vooral aan technische eisen aan gebouwen in de vergunning. Driessen erkent dat crèches waar nodig zijn aangepast. „Er werd bijvoorbeeld gecon stateerd dat een raam niet naar buiten toe open kon, nou, dan hebben we dat ver anderd." Maar Driessen wijst er op dat het in de gemeente lijke verordening vooral gaat om strenge opleidingseisen aan personeel-en aan de ac commodatie in zijn geheel. Up dat gebied zijn er volgens Driessen nooit problemen geweest. „En als een crèche qua accommodatie niet vol deed, zoals bij 't Pinkeltje in Leiden-Noord, dan hebben we die gesloten." Ontwerp verordening Op het stadhuis wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe 'Ontwerp verorde ning op gesubsidieerde kin dercentra in Leiden'. De oude dateert van vier jaar geleden. Miltenburg, bestuursmede- werker van wethouder Van Bochove. zegt dat de verschij ning van de nieuwe verorde ning echter los staat van de hoeveelheid crèches zonder vergunning in het verleden. „Deze nieuwe is aangepast qan ervaringen van de afgelo pen jaren." De wijzigingen betreffen vooral technische verschillen. Zo mogen kinde ren zich nu pas een half jaar voor het bereiken van de peuterlecftijd aanmelden voor de speelzaal om vervui ling van wachtlijsten te voor komen. Ook gebeurt dc aan melding straks bij het COKL- bureau centraal in plaats van per kinderdagverblijf. Het Gastouder Opvang Bureau van het COKL, dat kinderop vang bij mensen thuis coör dineert. krijgt éen formatie plaats per 25 kindplaatsen De COKI. kan voortaan zelf nieuwe instellingen oprich ten. Het aanbod van 'dagde len' op de crèche wordt flexi beler. 5H0Ac.yA atlas

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11