Abchaziërs veroveren met gemak Georgisch gebied Regionale leiders dreigen met economische sancties Buitenland Moslim-soldaten schieten op demonstranten Bihac Tien gewonden bij vier aanslagen Baskenland 'PLO-donors' willen 3,7 miljard bijeen brengen Rapport bestorming van sekte Waco vals Onderzoek Europa: AIDS leidt tot discriminatie OPEC-akkoord heeft weinig invloed op benzineprijs VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press Deutsche P'esseAgentur GPD Gemeemchappe: >e Persdienst Ind The independent IPS Inter Press Sennce RTR* Reuter UPl United Press International China opent pretpark over Confucius peking De Chinezen kunnen voortaan in een pretpark kennis nemen van de ideeën van de wijsgeer Confucius. Het park is ge opend in Qufu, een plaats in de noordelijke provincie Shandong, waar de filosoof woonde. Het park bestaat uit zes onderdelen: traditionele riten, muziek, schieten, vervoer, lezen en rekenen, zo meldde het officiële persbureau Xinhua gisteren. België in actie tegen schoolverzuim brussel» Ouders die hun leerplichtige kinderen niet naar school laten gaan, kunnen in België voortaan worden bestraft met het inhouden van de kinderbijslag. De maatregel is bedoeld om het schoolverzuim, vooral onder migrantenkinderen, tegen te gaan. Uit onderzoek is gebleken dat alleen al in Brussel duizenden leerplichtige kinderen niet bij een school zijn ingeschreven of geregeld verstek laten gaan. Vriend president Rwanda steelt voedsel KieaiiEen Rwandese zakenman, een vriend van president Haby- arimana, heeft voedsel gestolen dat bestemd was voor Rwande se vluchtelingen in Musanze. Het gaat om 40 ton spijsolie. De spijsolie die was opgeslagen in een pakhuis van het Wereldvoed selprogramma van de Verenigde Naties (WFP) werd in plaats van naar Musanze naar het pakhuis van de zakenman vervoerd. Lichtend Pad begint offensief in Lima lima» De Peruaanse guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lich tend Pad) heeft gisteren in het centrum van de hoofdstad Lima twee bussen opgeblazen en een autobom tot ontploffing ge bracht. Bij de aanslagen is een gewonde gevallen. Olifanten vernielen dorpen Cameroen yaounde» Een kudde van meer dan 300 olifanten heeft gisteren elf dorpen in het noorden van Cameroen met de grond gelijk ge maakt Tijdens hun woeste tocht hebben de olifanten de huizen van 375 mensen en 150 hectare gierst- en maïsvelden vernield. Volgens een bestuurder uit het getroffen gebied zijn er geen do den gevallen. CIA: Wallenberg werkte voor VS langley De Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, die duizen den joden heeft gered van deportatie haar vernietigingskampen van de nazi's, werkte voor een halfclandestiene Amerikaanse dienst. Dit heeft mogelijk geleid tot zijn arrestatie en daaropvol gende verdwijning. Dat deelde de Amerikaanse geheime dienst CIA gisteren mee. Wallenberg werd in 1945 door de Russen ge arresteerd en is sindsdien nooit meer gezien. Ruim 500 jaar cel voor politieman sap paulo Een Braziliaanse politieman is tot 516 jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij 18 gevangenen door verstikking om het leven heeft gebracht. De man werd ervan beschuldigd dat hij in februari 1989 na een uitbraakpoging 50 gevangenen op een politiebureau had opgesloten in een cel van 1,5 bij 3 meter. Het enige luchtkanaal werd vervolgens afgeloten. Separatisten tasten gezag Izetbegovic aan CAZIN/ZAGREB Rtr-DPA-AFP Soldaten van het door moslims geleide Bosnische leger hebben gisteravond geschoten op inwo ners van de opstandige Bosni sche enclave Bihac. Het leger greep in tijdens een demonstra tie voor onafhankelijkheid in de stad Cazin, die inmiddels ook is overgenomen door de separa tisten uit Bihac.* De Bosnische president Izet begovic kondigde eerder deze week voor de door Serviërs om ringde enclave militair bestuur af. Hij wil op die manier de con trole herwinnen over de regio. Uit protest tegen de maatre gelen trokken ongewapende vrouwen en mannen uit Velika Kladusa, het bolwerk van Bihacs leider en volksheld Fikret Abdic, naar het 25 kilometer verderop gelegen Cazin, waar regerings troepen zijn gestationeerd. Het Bosnische leger schoot niet di rect op de demonstranten. Nie mand raakte dan ook gewond. De opstand in Bihac, die het centrale gezag in de Bosnische hoofdstad Sarajevo lijkt aan te tasten, vloeit voort uit ontevre denheid over het centralisme van Izetbegovic. De inwoners van de enclave zijn ook ontevre den over de weigering van de Bosnische leider om tot een vre desakkoord te komen met de Bosnische Kroaten en Serviërs. De enclave is tot nu toe ver schoond gebleven van ernstig oorlogsgeweld. De moslims en de Kroatische en Servische min derheden leven nog steeds naast elkaar in wat sinds maan dag de Autonome Provincie West-Bosnië heet. utrecht anp De AIDS-epidemie leidt in som mige landen tot een opleving van de discriminatie van homo seksuelen en drugsverslaafden. Deze neiging bestaat vooral in Finland, Groot-Brittannië, Oos tenrijk en Italië. Dat blijkt uit een Europees onderzoek. In to taal zijn daarvoor ruim 13.500 volwassenen in veertien landen ondervraagd. Iets meer dan de helft van de Europeanen probeert iedere omgang met homoseksuelen te vermijden, terwijl zo'n 60 pro cent geen contact wil met drugsverslaafden. De gemiddel de Europeaan vindt AIDS na werkloosheid de ernstigste be dreiging voor de toekomst. De bezorgdheid is het grootst in Frankrijk, Portugal, Grieken land, Italië en Spanje. Van alle ondervraagden vindt inmiddels 94 procent dat veilig vrijen voor iedereen geldt en niet alleen voor de risicogroe pen. Tussen denken en doen blijkt echter een groot verschil: slechts 29 procent heeft zijn seksueel gedrag daadwerkelijk veranderd. RENTERIA AP Op vier plaatsen in Spaans Bas kenland zijn vannacht bommen ontploft. Bij een van de explo sies raakten tien personen ge wond. Drie van hen zijn er ern stig aan toe. De politie gaat er vanuit dat de Baskische afschei dingsbeweging ETA achter de aanslagen zit. Een bom veroorzaakte aan zienlijke schade aan de kanto ren van de staatstelefoonmaat- schappij in Renteria. De gewon den vielen toen hier enkele mi nuten na de explosie een twee de bom ontplofte in een prulle- bak voor het gebouw. Twee an dere bommen ontploften bij een telefoonkantoor in Bilbao en een postkantoor in Sondika. De ETA heeft de laatste we ken te kampen met groeiend verzet onder de Baskische be volking. De explosies komen vier dagen voordat koning Juan Carlos naar Bilbao komt. Hij zal Baskische zakenlieden ontmoe ten om zijn steun te betuigen aan hun pogingen zich tegen de afpersingspraktijken van de ETA te verdedigen. WASHINGTON HANS DE BRUUN •CORRESPONDENT In het ministerie van buiten landse zaken in Washington wordt vandaag een soort inza melingsactie gehouden ten be hoeve van de Palestijnen in de Gazastrook en Jericho. De mi nisters van buitenlandse zaken en financiën van 38 landen die daar bijeen zullen komen, wil len de komende vijf jaar 3,7 mil jard gulden bijeen brengen. Dat moet Palestijnen in die gebie den ook economisch enige zelf standigheid bieden. De 'donorconferentie' is uit geschreven door de Amerikaan se minister Christopher (buiten landse zaken) nadat PLO-leider Arafat en premier Rabin van Is raël drie weken geleden op het Witte Huis elkaar de hand schudden. Maar de VS en de EG kibbelen sindsdien over de vraag wie de leiding van de hul poperatie moet hebben en wie de eer kan opeisen het meest voor de Palestijnen te hebben gedaan. De Europese Gemeenschap zegde al snel 1.1 miljard gulden toe. de VS hielden het aanvan kelijk op 450 miljoen gulden Maar gisteren maakte het mi nisterie van buitenlandse zaken bekend het Amerikaanse aan bod te verdubbelen. Samen zor gen de twaalf en de VS dus voor de helft van de economische hulp aan de Palestijnen. De rest moet komen van Japan (dat 380 miljoen gulden voor twee jaar heeft beloofd), de Scandinavi sche landen (280 miljoen). Ca nada en de Golfstaten. Israël zelfheeft #5 miljoen toegezegd. De grote vraag is vooral wat Saudi-Arabië zal bijdragen De Saudi s hebben de PLO altijd rijkelijk gesteund, maar trokken die hulp in toen Arafat in de Golfoorlog de zijde koos van Saddam Hussein. De Saudische koning Fahd heeft president Clinton onlangs in een telefoon gesprek echter beloofd een bij drage te zullen leveren. Het is echter onbekend hoeveel. Een Georgische vrouw is juist vanuit Abchazië aangekomen in Zoegdidi (west-Georgië) waar ex-president Gamsachoerdia de scepter zwaait. FOTO REUTER Grote vluchtelingenstroom op gang gekomen na vallen laatste steden Abchazische strijders hebben gistermorgen vrijwel zon der slag of stoot na de stad Otsjamtsjira ook Gali aan de Zwarte Zeekust ingenomen. De opstandige Abchaziërs hebben daarmee nu bijna de gehele westelijke regio van Abchazië op de Georgische regeringstroepen veroverd. De val van de twee steden heeft een enorme stroom vluchtelingen vanuit Abchazië naar west-Georgië op gang gebracht. handen hadden. Gali, dat 30 ki lometer meer naar het zuidoos ten ligt, was het laatste Georgi sche steunpunt. Na de verovering van de Ab chazische hoofdstad Soechoemi hadden duizenden mensen in Gali hun toevlucht gezocht. Na de val van de twee steden pro beerden ongeveer 2.000 Georgi sche militairen en 100.000 bur- TBILISI DPA-Rtr-AFP Het verlies van de steden bete kende de tweede grote neder laag voor de Georgische rege ringstroepen binnen enkele da gen. Otsjamtsjira was, nadat de Abchaziërs aan het begin van de week de havenstad Soechoemi hadden veroverd, de laatste gro te stad die de Georgiërs.nog in gers dan ook gisteren de auto nome republiek Abchazië te ontvluchten. Zo'n 30.000 men sen werden gesignaleerd aan de Achazische kant van een berg pas bij het plaatsje Sakeni. Vele anderen gingen de kant op van Zoegdidi waar de rebellerende ex-president Zviad Gamsa choerdia de scepter zwaait. Zowel de Georgische vice- premier Magriani als de Abcha zische radio spraken over het gebrek aan leiding over de Ge orgische strijdkrachten en over het feit dat de troepen in paniek waren geraakt, zodra ze onder vuur kwamen te liggen. Volgens vice-premier Magriani braken er bij de terugtocht ook nog eens gevechten uit met troepen van de rebellerende Gamsa choerdia. Daarbij zouden rege ringssoldaten door de rebellen zijn ontwapend. De ex-president zelf riep de Georgiërs op niet in paniek te raken. Hij gaf een verklaring uit waarin hij hen opriep tot een al gehele mobilisatie om de Ab chazische opmars te keren. De Georgische president Sje- vardnadze wil aanblijven, on danks de militaire nederlagen. In een interview met het Franse weekblad Le Nouvel Obsen>a- teur dat gisteren verscheen, zei hij dat het „algemeen bekend is dat mijn aftreden het begin van de burgeroorlog in Georgië zal betekenen". Ook zei hij niet te weten wie hem zou kunnen op volgen. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Een speciale onderzoekscom missie heeft gisteren een ver nietigend rapport uitgebracht over het optreden van de politie tegen de sekte van de Branch Davidians, begin dit jaar in het Texaanse Waco. Het hoofd en vijf leden van het Bureau voor Alcohol. Tabak en Vuurwapens (ATF), die de aanval op 28 fe bruari uitvoerde, zijn inmiddels op non-actief gesteld omdat zij hun actieplan achteraf hebben herschreven om hun blunders te verbloemen. De bestorming van de sekte, die vier agenten en zes sektele den het leven kostte, had nooit mogen worden uitgevoerd, zo concludeert de commissie. Dan zou wellicht ook het tragische einde van het beleg kunnen zijn voorkomen. De commissie werd ingesteld door minister Bentsen (financiën) onder wiens ministerie het ATF valt. De eerste bestorming van de boerderij van de sekte van Da vid 'Messias' Koresh vond plaats, omdat men meende dat zich daar een grote illegale wa- penvoorraad bevond. Maar de sekteleden bleken gewaar schuwd en het kwam tot een hevig vuurgevecht met de ATF- agenten. Daarna volgde een be leg dat zeven weken zou duren en eindigde toen de politie op nieuw de boerderij bij Waco be stormde en de sekteleden het complex in brand staken. Daar bij kwamen Koresh en 84 van zijn volgelingen in de vlammen om. Volgens het rapport, dat giste ren door Bentsen werd gepubli ceerd, hebben de agenten van het bureau hun actie doorgezet, terwijl zij wisten dat de sektele den al gewaarschuwd waren voor de naderende bestorming. De agenten weten de misluk king van hun actie later aan het feit dat de sekte was getipt, maar ontkenden daarvan op de hoogte te zijn geweest. Volgens het onderzoek klopt dat echter Een Russische soldaat houdt een oogje op pro-communistische demonstranten bij het parlement in Moskou. FOTO REUTER VIKTOR KOROTAYEV MOSKOU GPD-Rtr-AP VERVOLG VOORPAGINA De Russische regionale leiders die gisteren in het gebouw vari het Constitutionele Hof bijeen kwamen, dreigden met econo mische sancties tegen de cen trale regering en Jeltsin. Eén van de sancties is het weigeren van belastingafdracht aan Moskou. Jeltsins vice-premier Sjachrai, die bij de vergadering aanwezig was, noemde dit 'onaanvaard baar' en 'politieke chantage'. Hij betwistte bovendien het recht van de regionale leiders om een nieuwe Federatieraad op te richten. „U vertegenwoor digt alleen maar regionale par lementen en hebt dus niet de autoriteit voor zo'n besluit." Ondanks de toenemende druk lijkt Jeltsin voorlopig alleen bereid tot gesprekken over ont wapening van de gardes in het parlement en vervolgens aftocht van de parlementariërs uit het Witte Huis. Uit niets blijkt, dat hij bereid is tot intrekking van zijn roemruchte decreet NI400, waarmee hij vorige week het parlement ontbond. Hij heeft de chef van de Kremlin-staf, Filatov, en vice- premier Soskovjets als zijn ver tegenwoordigers aangewezen bij de vandaag in het Danilov- klooster onder supervisie van patriarch Aleksej II te houden onderhandelingen. Wie er van parlementaire zijde deelnemen, is nog niet bekend. Tegenpresi- dent Roetskoj heeft laten weten mee te willen doen. Jeltsin verklaarde gisteren te genstander te blijven van gelijk tijdig te houden verkiezingen voor president en parlement, een compromis dat in veel maatschappelijke sectoren wordt bepleit. Jeltsin blijft vol houden dat er op 12 december alleen verkiezingen voor een van de twee kamers van het nieuwe parlement zullen wor den gehouden. Hij wil pas pre sidentsverkiezingen in juni vol gend jaar. Temidden van de politieke crisis heeft president Jeltsin en kele decreten uitgevaardigd om de lonen en uitkeringen voor de armste groepen in het land te verhogen. De maatregelen hou den verband met de opheffing van graansubsidies en controle op de prijs van brood. De mees te uitkeringen - voor groepen als bejaarden, gehandicapten, alleenstaande moeders en grote gezinnen - worden met 81 pro cent verhoogd. De salarissen van mensen in regionale over heidsdienst stijgen met 80 pro cent. DEN HAAG MARIEN VAN DEN BOS Het kartel van olie-exporterende landen OPEC heeft vriend en vijand verrast met een sterk akkoord over de produktie in de komende zes maanden. De prijzen voor ruwe olie stegen ogenblikkelijk met een tot twee dollar per vat (159 liter) na de bekendmaking in Genève. Het ak koord zal geen directe invloed hebben op de benzineprijzen aan de pomp. Twee keer wist het oliekartel de geïndus trialiseerde wereld in de houdgreep te krijgen met dramatische stijgingen van de olieprijzen. De economische recessies van begin jaren zeventig en begin jaren tachtig waren hier in belangrijke mate het gevolg van. Het akkoord van afgelo pen woensdag is niet te vergelijken met de schokgolven van weleer. Wanneer alle 12 deelnemende landen zich de komende zes maanden aan de afspraken houden en gezamenlijk niet meer dan 24,5 miljoen vaten per dag produceren, sluit dat vrij nauwkeurig aan op de verwachte vraag naar olie. Dat zou de prijs per vat of barrel naar het ge wenste niveau van ongeveer 21 dollar kunnen brengen. De geloofwaardigheid van dergelijke af spraken binnen de OPEC is al een aantal jaren aan ernstige slijtage onderhevig. Het akkoord - waarvoor alle belangrijke tegenspelers concessies hebben gedaan - lijkt er vooral op gericht iets van die ge loofwaardigheid te herstellen. Zonder bijzondere invloeden van bui tenaf heeft een iets hoger prijsniveau voor ruwe olie nauwelijks of geen in vloed op de uiteindelijke benzineprijzen per liter aan de pomp. Beschikbare raffi- nggecapaciteit in de verschillende we relddelen en het omschakelen van zo mer- naar winterproduktie bijvoorbeeld zijn op dit moment doorslaggevender. En natuurlijk de belastingpolitiek van de overheid. Met d3 winter in aantocht op het noor delijk halfrond stijgt per definitie de vraag naar gasolie: diesel en huisbrand olie. In wezen hetzelfde produkt, zij het dat diesel een kleurtje heeft gekregen om het te kunnen onderscheiden van de la ger belaste brandstof voor verwarmings apparatuur. Het bijna volledig op het gasnet aangesloten Nederland is voorals nog een unicum in de wereld, elders wordt nog heel wat andere brandstof verstookt. De aanstaande winter wordt door de Ne derlandse marktleider Shell als belang rijkste oorzaak genoemd voor het twee keer met een cent verhogen van de die sel in de afgelopen weken. De grootste aanslag op de portemonnee van de auto mobilist zal echter de in de Miljoenen nota aangekondigde accijnsverhoging worden op benzine (11 cent) en diesel (8 cent). In deze zelfde kabinetsperiode werd al eerder het 'kwartje van Kok' ge ïntroduceerd. Die alsmaar hogere heffingen op benzi ne in veel geïndustrialiseerde landen is tegelijk een van de belangrijkste zorgen van de OPEC. De Indonesische secreta ris-generaal van het oliekartel, dr. Subro- to, trekt hierover steeds feller van leer. De westerse overheden krijgen immers allang een veelvoud aan belastingen bin nen van het oliegeld dat een ontwikke lingsland als Indonesië' voor de eigen be volking zou kunnen gebruiken. Tegelijkertijd moet gezegd dat de angst van Subroto - dat steeds duurdere benzi ne tot minder verbruik leidt - op de korte termijn niet is gerechtvaardigd. De hui dige recessie is natuurlijk merkbaar in de groei van de benzineverkopen, maar van heL'kwartje van Kok' hebben de grote oliemaatschappijen niets gemerkt. Het aantal auto-kilometers is er misschien zelfs wel iets door gestegen, sinds een ommetje over de grens aantrekkelijker is geworden. Kaper Chinees vliegtuig geeft zich snel over Een Chinese man heeft gisteren, vergezeld van zijn vrouw en hun zesjarig zoontje, een Chi nees passagiersvliegtuig met 69 mensen aan boord gekaapt en gedwongen naar Taiwan te vlie gen. De kaper heeft zich op het vliegveld van Taipeh overgege ven aan de politie en met zijn gezin politiek asiel aangevraagd Het is de vierde keer binnen zes maanden dat een Chinees vlieg tuig door kapers wordt gedwon gen naar Taiwan te vliegen. De kapers vroegen in alle gevallen asiel aan in Taiwan, dat door China nog steeds als een op standige provincie wordt be schouwd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7