Kalshoven weg bij VN Broers kopen vrouw voor 15 mille Binnenland Bijzondere vakantiewagen 'Geen boete op goedkoop huren' Gewetensbezwaren geen grondslag voor ontslag r tj InterHolland VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappen jke Persdienst Kostbare vondst bij verbouwing vlissingen Een jong stel uit Vlissingen heeft tijdens verbou wingswerkzaamheden een zak met 160.000 gulden gevonden. De schat kwam tevoorschijn onder een vloertegel in een aange bouwd schuurtje. Aanvankelijk hielden beiden de vondst ge heim. Later meldden ze het alsnog bij de politie. De rijkdom van de twee is waarschijnlijk van korte duur. Volgens de politie heeft familie van de vorige bewoners inmiddels aanspraak gemaakt op het geld. 'Sint' pleegt ontucht met 'Pieten' zutphen Een man die als Sinterklaas ontucht zou hebben ge pleegd met vier jongens die met hem op stap waren als Zwarte Pieten, hoorde gisteren voor de rechtbank in Zutphen anderhalf jaar gevangenisstraf eisen, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. De man (58) uit Wijhe zou jaren achtereen ontucht hebben gepleegd met de jongens van 12 tot 16 jaar. De jongens zouden volgens de officier van justitie ernstige trauma's aan het gebeur de hebben overgehouden. De man is al drie keer eerder voor on tucht veroordeeld. De rechtbank doet uitspraak op 14 oktober. Zes maanden cel voor 'eetpiraat' Groningen» De Groningse rechtbank heeft gisteren een 26-jarige 'eetpiraat' uit Hoogezand een gevangenisstraf van zes maanden opgelegd. Hij heeft het afgelopen half jaar voor ongeveer twee duizend gulden opgegeten bij diverse eetgelegenheden. Zodra de rekening kwam, adviseerde hij de ober de politie te bellen omdat hij geen geld had. Volgens een psychiatrisch rapport is de man verminderd toerekenbaar en vermoedelijk schizofreen. TU Delft bouwt zelf voor studenten delft» Het Delftse universiteitsbestuur heeft besloten om de wo ningnood onder studenten zelf aan te pakken. In Delft is een structureel tekort van achthonderd woningen voor studenten. Bovendien maken studenten bij het reguliere toewijzingsbeleid van de gemeente nauwelijks kans op woonruimte. De TU wil voorkomen dat de slechte huisvestingsmogelijkheden een reden wordt voor studenten m andere steden te gaan studeren. Rover: 'Belbus' veel te duur den haag De 'belbus' is in sommige gevallen veel te duur. De opzet van deze vorm van vervoer, als aanvulling op de bus, is ondoorzichtig. Door de wirwar van regelingen en de hoge prijs is het experiment gedoemd te mislukken. Dat is het oordeel van Rover, Vereniging reizigers openbaar vervoer. Onderzoeken oorlogsmisdaden 'ergerlijk' Prof. mr. Frits Kalshoven (69) treedt af als voorzitter van de VN-commissie van onderzoek naar oorlogsmisdaden in ex-Joegoslavië. Volgens de officiële lezing treedt Kals hoven af om gezondheidsredenen, maar ergernis en frus tratie spelen ook een rol. den haag anp In een interview in NRC Han delsblad zei de hoogleraar in humanitair oorlogsrecht giste ren: „Een maagzweer krijg je van ergernis, en ik hèb van er gernis een maagzweer gekre gen." In het verleden heeft Kalsho ven al meer geklaagd over ge brek aan middelen en bevoegd heden voor zijn commissie. Bij voortduring liep hij vast op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York. Vooral gro te landen •als Engeland, Frank rijk, Italië en Duitsland lagen dwars, droegen niets bij en le verden zelfs geen materiaal voor het onderzoek. Er zijn getuigenverklaringen op die manier zoekgeraakt of nooit verstrekt aan de commis sie. Het gaat om verklaringen van mensen uit ex-Joegoslavië, die in een van bovengenoemde lannden terechtkwamen. Kalshoven vindt het verwer pelijk dat landen een commissie oprichten om vervolgens niets meer te doen. Nederland heeft dankzij een bijdrage van de Ver enigde Staten wel wat gegaan. Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking kwam met een half miljoen gulden over de brug en er werd een gevechts eenheid ter beschikking gesteld ter bescherming van de opgra vingenvan massagraven. De commissie is nu zonder leiding, want de vice-voorzitter, de Noorse Torkei Opsahl over leed twee weken geleden aan een hartaanval. Hij verving de sinds juli ziekte Kalshoven. De commissie heeft gepro beerd materiaal te verzamelen voor het komende Joegoslavië- tribunaal in Den Haag. Van Kalshoven mag dat tribunaal morgen al beginnen, maar om dat het geld van de VN moeten komen, denkt hij dat het nog geruime tijd kan duren voor het zover is. En dan kan het wel eens te laat zijn om de verdach ten van oorlogsmisdaden in ex- Joegoslavië nog te achterhalen. Files kosten de samenleving ieder jaar weer meer geld RUSWUK ANP zwolle Om het voor minder valide en gehandicap te jongeren mogelijk te maken met leeftijdgenoten op vakantie te gaan heeft de Overijsselse stichting Handicamp onlangs een bijzondere vakantiewagen, een reuze-camper, in gebruik genomen. De achttien meter lange combinatie bestaat uit een voorgedeelte dat onder meer dienst doet als dagverblijf en een achterwagen met douche, toilet en een keuken. De camper, die plaats biedt aan negen personen, heeft twee liften en extra brede gangpaden. Ria Lubbers, de vrouw van de premier, is beschermvrouw van de stichting. Zij nam gisteren in Zwolle een kijkje in de nieuwe camper en kreeg van Karin Dokter uit Nijver- dal, die sinds haar vijfde door een ongeval gehandi capt is, een enthousiast verslag. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Files en langzaam rijdend verkeer hebben de samenle ving vorig jaar 1,2 miljard gulden gekost. Een jaar eer der bedroegen de kosten nog 1,06 miljard gulden. Dit blijkt uit een rapport over de kos ten van files dat is gemaakt in opdracht van het ministe rie van verkeer en waterstaat. Het bureau voor trans- portonderzoek Nea bereken de het extra brandstofver bruik en de kosten van verlo ren gegane tijd van bestuur ders en passagiers. Uit het onderzoek blijkt dat in 1992 49 miljoen 'per soonsuren' (waar onder ar beidsuren) verloren gingen door verkeersopstoppingen. In 1991 waren dat er nog 45 miljoen. Nea concludeert dat het toenemend aantal files niet zozeer is veroorzaakt door wegwerkzaamheden en on gelukken, maar vooral door het steeds groter wordende aantal auto's op met name de al beruchte knelpunten. teur behandelde gisteren deze jonge tijger, die deel uitmaakt van een in Nederland verblijvend circus. Het dier is, voor zijn leeftijd, niet levenslustig ge noeg en daarom wordt hij diepgaand onderzocht Omdat de tijger een paar dagen in de praktijk moet blijven, logeert hij bij een particulier. FOTO ANP PAUL STOLK Alleen CDA wil wet snel invoeren den haag» anp De Tweede Kamer voelt niets voor invoering van boetes voor huurders die te goedkoop wo nen. Binnen een aantal maan den komt staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) met een wetsvoorstel voor invoering van tijdelijke huurcontracten. Huurders die na vijf jaar nog in een huis wonen dat gezien hun inkomen te goedkoop is, moeten enkele tientjes bovenop hun huur gaan betalen. De staatssecretaris wil op deze ma nier bevorderen dat goedkope woningen beschikbaar komen voor mensen met een laag inko men. den haag anp Werknemers mogen niet ontsla gen worden omdat zij gewe tensbezwaren hebben tegen de hun opgedragen arbeid. Raken ze toch hun baan kwijt omdat hun werkgever hen geen ver vangend werk kan aanbieden, dan hebben zij in principe recht op een WW-uitkering. Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met een wijziging van het Burgerlijk Wetboek van die strekking. De WD vindt de regeling niet nodig. Ze denkt dat werkgevers en werknemers problemen bij gewetensbezwaren best zelf kunnen oplossen. Bovendien is het begrip gewetensbezwaar zo complex dat het niet in regels te vangen is, aldus WD-kamerlid Linschoten. Gewetensbezwaren bij werknemers kunnen zich voordoen in de medische sector (euthanasie, abortus), maar ook bij bijvoorbeeld de bouw van kerncentrales, het drukken en verspreiden van onzedelijke lec tuur of het verzekeren van bontjassen. Het kabinet heeft ervoor ge kozen dit soort situaties niet in detail te regelen. Het beperkt zich tot de ontslagbescherming. De ontslagbescherming gaat niet op als de werknemer zijn gewetenbezwaren had kunnen voorzien of als hij die niet tijdig meldt bij zijn werkgever. Ook als hij andere passende arbeid weigert, kan de werknemer worden ontslagen. 'Wat we nog het meest missen, is haar Russische soep met uien Tijdens een overleg met staatssecrataris Heerma bleek dat alleen het CDA de wet nog liever gisteren dan vandaag wil invoeren. WD, D66 en Groen- Links vinden de maatregel een vorm van huurbelasting. De PvdA heeft bijzonder grote scepsis. Volgens woordvoerder De Jong zal het definitieve wets ontwerp door de Raad van State worden „gekraakt". Ook wil de PvdA eerst nagaan of het huidi ge beleid al niet tot voldoende doorstroming op de woning markt leidt. Eigen bijdrage advocaat per januari omhoog De verhoging van de eigen bij drage voor rechtsbijstand mei honderd gulden wordt niet mei ingang van 1 oktober doorge voerd, zoals woensdag abusie velijk werd gemeld, maar drie maanden later, per 1 januari volgend jaar. De maatregel van minister Hirsch Ballin (justitie) moet een bezuiniging opleveren van 30 miljoen gulden. Mensen met een inkomen van mindei dan netto 1765 gulden pet maand betalen nu een eigen bijdrage van zestig gulden. Dal wordt 160 gulden. De hoogste eigen bijdrage is na 1 oktobei 975 gulden. Die moet voldaan worden door mensen met een inkomen tussen 2875 en 2980 gulden netto per maand. Justitie start onderzoek naar besluit van SGP den haag/brussel gpd-anp In opdracht van het Openbaai Ministerie in Den Haag gaat dr rijksrecherche een 'oriënterenc feitenonderzoek' naar mogelijke discriminatie door de SGP. Jus titie heeft hiertoe besloten m een aantal klachten tegen hei besluit van de orthodox-christe lijke partij van afgelopen zater dag om vrouwen niet meer als lid toe te staan. Als gevolg van dat besluit is voorzitter Hoviuï al afgetreden. In een reactie zegt het SGP- bestuur er 'vertrouwen' in te hebben dat dat onderzoek niets zal opleveren. De SGP vindt hel bovendien niet 'wijs' van Justi tie om kostbare tijd en man kracht in te zetten voor een on derzoek naar 'een van oudsher gezagsgetrouwe partij als de SGP'. Doel van het onderzoek is het boven tafel halen van feiten die strafbaar zijn. Over enkele weken hoopt Justitie het onder zoek te hebben afgerond. Ook in het Europees Parle ment staat de SGP ter discussie. Mathilde van den Brink, PvdA- lid van het Europees parlement, wil niet dat SGP-er Leen van der Waal nog langer optreedt als praeses van de Nederlandse parlementaire afvaardiging. Zij vindt dat hij onvoldoende af stand heeft genomen van de be slissing van de ledenraad vrou welijke leden te weigeren. Hoewel zij het optreden van de oudste Nederlandse parle mentariër altijd als „uiterst ple zierig en keurig" heeft ervaren, wil zij zich nu niet langer door hem vertegenwoordigd zien. Van den Brink wil daarom haar collega's vragen Van der Waal als de Nederlandse representant bij formele aangelegenheden door een ander te vervangen. Van der Waal wilde gisteren niet reageren. Christine Crawley, Labour-af- gevaardigde in het Europees parlement en voorzitter van de vrouwencommissie, liet deze week weten Van der Waal te zullen vragen voor de commis sie te verschijnen om tekst en uitleg te geven. Labour heeft tij dens het jaarlijkse congres in Brighton begin deze week flink afgegeven op de starre houding van de SGP. leeuwarden peter grondsma Franse helikopters voor brigade den haag gpd Het ministerie van defensie wil zeventien Franse trans porthelikopters kopen voor de luchtmobiele brigade. De toe stellen kosten 450 miljoen. De keuze voor de Franse toestellen is nog niet officieel. Maar het gaat om een advies van de directeur-generaal ma- terieelzaken van het ministerie van defensie, H. Fledderus, aan staatssecretaris Frinking. Het is niet waarschijnlijk dat Frinking van dat advies af wijkt. De keuze ging tussen de Cougar van de Franse helikop terfabrikant Eurocopter en de Amerikaanse Black Hawk van Sikorsky. De EH-101 van Euro pean Helicopter Industries was al eerder afgevallen in de race om de miljoenenorder. „Ze heeft wel goed voor ons gezorgd, maar voor zo'n kort poosje was het een dure huisvrouw.De broers Keimpe en Siebe van der Meer uit Terwispel voelen zich op gelicht. Deze zomer kochten ze voor vijf tien mille een Russische vrouw uit Oekraï ne. Ze zorgde een paar maanden voor de vrijgezelle broers en is sinds twee weken spoorloos verdwenen. „Wat we nog het meest missen, is haar Russische soep met massa's uien, aardappelen, doperwtjes en zelfs hele kippepoten, heerlijk." Keimpe en Siebe van der Meer zijn 24 en 27 jaar oud. Ze werken bij de plantsoenen dienst van het sociale werkvoorziening schap De Friese Wouden. Begin juni bood een voormalige verzekeringsagent de man nen een vrouw aan om te helpen in de huishouding. Het werd Lilia Protnokova (30) uit Kiev. „Een knappe vrouw, slecht te verstaan. Ze sprak Russisch. Een vreemd taaltje is dat, we hebben er in het begin erg om moeten lachen." Lilia had halflang, zwart haar. Ze was een slanke gestalte met een trotse blik in haar ogen. De broers vonden haar mooi. „Ze was van mij", zegt Siebe trots. De verzekerings agent maakte volgens de broers al spoedig duidelijk dat er de nodige kosten aan Lilia waren verbonden. „Het kon natuurlijk niet voor niets", zegt Keimpe. Ze moesten 15.000 gulden op tafel leggen en sloten een lening af. De voormalige verzekeringsagent regelde alles, omdat de broers weinig „kaas hadden gegeten" van geldzaken. De officiële 'koop' van Lilia vond plaats in Het Witte Huis in Olterterp. Siebe had zich op zijn paasbest gekleed en was met vijftien briefjes van dui zend naar het restaurant gegaan. Het geld overhandigde hij aan de verzekeringsagent die in gezelschap was van een paar andere mannen. Na een etentje, gevolgd door een paar borrels, kreeg Siebe de vrouw mee naar huis. Vanaf dat moment was Lilia zijn eigendom, al zag Siebe dat nooit zo. Hij had de beste bedoelingen met de jonge Russin. De vrouw was, zo vertelden haar begeleiders, naar Nederland gekomen in de hoop op een ge lukkig bestaan. In haar vaderland had Lilia samen met haar zoontje nauwelijks te eten. Haar man was een alcoholist die vrouw en kind in de steek had gelaten. De Russin was volgens de broers dan ook tevreden over haar nieuwe thuis in Ter wispel. „Ze wilde hier graag blijven", zegt •Siebe. Hij wilde met haar trouwen en vond het prima als ze haar zoontje ook liet over komen. „Ik wilde samen met haar iets op bouwen", zegt hij. De broers konden het goed met Lilia vin den. „Ze was heel goed voor ons. Ze waste onze kleren en ze had altijd op tijd het eten klaar staan." Bovendien moesten Siebe en Keimpe op haar bevel dagelijks onder de douche en ging ze met hen naar Gorredijk, waar ze zich op haar advies in de nieuwe kleren staken. „We spraken met handen en voeten met elkaar", vertelt Keimpe. Half juli kwam aan het prille geluk een eind. Op een avond verdween Lilia met een aan tal mannen. De broers hadden net een feestje met een paar vrienden achter de rug, waarbij de alcohol rijkelijk had gevloeid. Ze lieten zich totaal overrompelen. Zes weken lang verkeerden de broers in on zekerheid. Toen stond Lilia even onver wacht als ze was verdwenen, weer op de stoep. Maar ze was veranderd. Haar zelfbe wuste houding en vrolijke openheid waren verdwenen. „Ze gedroeg zich vreemd en achterdochtig", zegt Keimpe. De vrouw zei dat ze bang was dat ze de prostitutie in moest. „Die kerels hadden haar met allerlei beloften naarNederland gehaald, maar ze hebben haar voorgelogen, net zoals ze ons voorgelogen hebben", zegt Keimpe. Het was aanvankelijk de bedoeling van de handelaren dat Keimpe ook een levensgezel van hen zou kopen voor 15.000 gulden. Ze stelden hem voor aan ene Helena, afkom stig uit Odessa. De koop ging niet door, om dat Keimpe de zaak niet vertrouwde. „Ik had mijn lesje wel geleerd." Sinds twee weken is Lilia weer verdwenen. Ze is voor het laatst gezien door een buur man die zag dat de vrouw werd opgehaald toen de broers naar hun werk waren. Keim pe en Siebe zijn woedend. „We zijn voor de gek gehouden. En goed ook. We zijn opge licht." De voormalige verzekeringsagent ontkent alles. Hij vertelt dat hij Lilia uit „louter soci ale overwegingen" heeft geregeld. „Ik wilde ze alleen maar helpen." Met handel in Rus sische vrouwen heeft hij niets te maken. De broers hebben inmiddels hulp gekregen van een maatschappelijk werker. De kwestie is de broers niet in de kouwe kleren gaan zitten. Van vrouwen wilen ze voorlopig niets meer weten. Keimpe: „We willen geen gedonder meer, je krijgt er al leen maar koppijn van. Het is voor ons een goeie les geweest. Iedereen mag best weten wat ons is overkomen. Een ander moet niet dezelfde fout maken." 'n Extra Small of Extra Large huis-aan-huis verspreiding? Of het nu gaat om 1.500 of 1.500 000 folders, lokaal of interregionaal; InterHolland Verspreiders besteedt de grootst mogelijke zorg aan uw opdracht Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman BEL 023-421531 \\S VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5