Onderzoek fraude in Rekken Onze nieuwe toetjes zijn maar één maand verkrijgbaar. Nieuw dieptepunt in verhouding met Suriname Binnenland Nijpels uit kritiek op 'rechtse' koers van WD Even grazen na 700 kilometer lopen Elf binnenschippers vervolgd Oudste op Ouderendag Kleine kans op ziekte na beet van teek Allochtoon doet het in bedrijfsleven net zo goed VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdiensi Salomon 'Sam' de Jong overleden amsterdam/leeuwarden In zijn woonplaats Amsterdam is giste ren op 85-jarige leeftijd Salomon de Jong overleden. 'Sam' was een bekende figuur in de joodse wereld, vooral in Friesland en later ook in Amsterdam. De Jong is geboren in Leeuwarden. Hij werkte jarenlang als freelancer voor Friese dagbladen, het Nieuw Israëlitisch Weekblad en De Joodse Wachter, het maandblad van de Nederlandse Zionisten Bond. Ook heeft hij meegewerkt aan boeken over de joden en de Tweede Wereldoorlog. Hij schreef onder meer 'Joods leven in de Friese hoofdstad' en 'Joodse Oor logsherinneringen '40-'45'. Celstraffen voor gewapende overval den bosch Drie mannen zijn gisteren door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot celstraffen van 2 en 4,5 jaar voor een ge wapende roofoverval op de RABO-bank in het Brabantse Reek. Tweederde van de buit van bijna 20.000 gulden is teruggevon den. Tegen een overvaller loopt nog een gerechtelijk vooronder zoek naar de moord, twee jaar geleden, op een 41-jarige kinder arts. Haar naakte lichaam werd in de Maas in de buurt van de ouderlijke woning van de verdachte gevpnden. Toezicht op verantwoord gekapt hout toronto Een paar houthandelaren en natuur- en milieuorga nisaties hebben gisteren een wereldwijde organisatie opgezet, die moet toezien op het op de markt brengen van hout dat op verantwoorde wijze is gekapt. De Forest Stewardship Council (FSC) stelt regels op voor goed bosbeheer en controle op de uit voering daarvan. Op korte termijn zal de FSC een speciaal keur merk invoeren. Ook steunt de organisatie goed bosbeheer. September was somber, nat en koel den haag Met een gemiddelde temperatuur van dertien graden en een neerslag van 130 millimeter is september behoorlijk koud en nat uitgevallen. In De Bilt registreerde het KNMI de afgelopen maand niet meer dan honderd uur zon, ongeveer 34 uur minder dan gebruikelijk. Deze cijfers heeft de afdeling Klimatologie van het meteorologisch instituut gisteren bekendgemaakt. Het KN MI beoordeelde september 1993 als zeer somber, nat en koel. 'Verhalen bodemvervuiling succes' Groningen» De rijksoverheid heeft tot nu toe zeventig rechtsza ken gewonnen tegen bedrijven en instanties die in ernstige mate de bodem hebben verontreinigd. Dat zei minister Alders van milieu gisteren tijdens de officiële start van de bodemsanering van het Aagrunolterrein in Groningen die zeker zeventig miljoen gulden gaat kosten. Hij was het niet eens met alle kritiek die er is geweest op de Wet bodemsanering. Directeur internaat verdacht van geldsmijterij Het bestuur van de internaatschool Koningin Wilhelmina in Rekken (Achterhoek) laat een onderzoek instellen naar fraude en malversaties in de inrichting. Uit een rapport blijkt dat de afgelopen jaren geld over de balk is gesme ten. Het is zelfs een paar maal voorgekomen dat voor het vervoer van de leerlingen vijf Mercedessen werden gelea- sed voor bijna negenduizend gulden per maand. De di recteur keek niet op een dubbeltje: er werd regelmatig audio-apparatuur gekocht, er werd duur gegeten, er werd ook regelrecht gefraudeerd. Koningin Wilhelminaschool krijgen circa 160 leerlingen in de leeftijd van 12 tot 18 jaar van het justitieel internaat De Mar- ke les. De directeur is inmiddels rekken gpd Het rapport werd in opdracht van het bestuur gemaakt door de journalist Ton Elias. Op de door het bestuur geschorst. Waarschijnlijk eind volgende week zal het bestuur het besluit nemen om hem te ontslaan. Een accountant is nu bezig met een onderzoek naar fraude en malversaties. Volgende week maandag zal zijn rapport klaar zijn. Vervolgens krijgt de direc teur, aldus voorzitter drs. B. Cras van het schoolbestuur, nog gelegenheid te reageren. „Hij kan dan nog zeggen wat hij meent te moeten zeggen." De rapportage is vernietigend voor de directeur. Afgezien van het financiële wanbeheer, was sprake van een pedagogisch wanbeleid dat op geen enkele wijze aansloot bij het pedagogi sche klimaat van het internaat De Marke. Tijdens reizen werd er door de leerlingen en door de leiding flink van gegeten en gedronken. De directeur placht altijd op pad te gaan met twintigduizend gulden op zak. Hij schuwde niet in Spanje een onduidelijke aan gifte van diefstal te doen. Zijn portemonnee met vijftiendui zend gulden erin zou zijn gesto len. Later kwam hij met zeer te genstrijdige verklaringen daar over. Elias die tot taak had de samenhang tussen het pedago gische klimaat van het internaat en dat van de school te onder zoeken, is vernietigend in zijn eindconclusie: „Het internaat heeft een duidelijk beleid. De school heeft geen pedagogisch concept. Hoe kan er dan sa menhang zijn? Een brug be hoeft twee oevers". Inmiddels hebben de kamer leden Koffeman en Van de Camp (CDA) over de affaire- Rekken vragen gesteld aan de ministers van justitie, onderwijs en sociale zaken. Justitie in Zut- phen is vooralsnog niet van plan tot een strafrechterlijk on derzoek over te gaan. Ontslag van rechtsvervolging voor psychiater leeuwarden anp Een 52-jarige psychiater uit Haarlem is gisteren door het ge rechtshof in Leeuwarden ont slagen van alle rechtsvervolging voor de hulp die hij heeft gege ven bij zelfdoding. Volgens het hof heeft de psychiater een ge rechtvaardigde keuze gemaakt door in 1991 een 50-jarige vrouw uit het Drentse Ruinen dodelijke medicijnen te over handigen, waarmee ze een ein de aan haar leven kon maken. Ze had twee zelfmoordpogin gen achter de rug. De procu reur-generaal gaat in cassatie. den haag anp Voormalig WD-leider en huidig burgemeester van Breda, Ed Nijpels, heeft kritiek op de be houdende koers die zijn partij is ingeslagen. Het opschuiven in conservatieve richting is vol gens Nijpels nog versterkt door de harde inbreng van fractielei der Bolkestein tijdens de alge mene politieke beschouwingen vorige week. Nijpels zegt dat in een inter view met de dagbladen De Stem en De Gelderlartder van giste ren. „De WD is op een aantal punten te ver doorgeschoten. Het programma pakt sociaal- economisch en op het gevoelige terrein van het vreemdelingen beleid behoudend uit. Het is goed dat Bolkestein anderhalf jaar geleden de discussie over migranten is gestart, maar de manier waarop hij erop blijft hameren doet mij onplezierig aan. Als we niet oppassen, ko men we daarmee in de sfeer van onverdraagzaamheid te recht en daar moeten we ons als WD verre van houden." val D'herblay De schapenmarathon Venlo-Parijs is bijna ten einde. Dit weekeinde bereiken de Limburg se schapen van herder Sjraar van Beek na een reis van een maand hun eindbestemming. Alle schapen hebben de zevenhonderd kilometer lange reis vol bracht. Met de tocht, waaraan ook vijf herders en twee honden meededen, is 35.000 gulden ingeza meld voor landschapsprojecten. De wandelreis is een Principe-besluit Justitie Breda: willemstad gpd Justitie in Breda wil in principe elf schippers ver volgen, die ervan worden verdacht dat zij zich tij- dehs de stakingsacties in de zomer bij Willemstad schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. De regiopolitie West-Brabant heeft ze uitgenodigd voor een gesprek. Negen zijn er al gehoord; de anderen zijn nog in het buitenland. Tegen de actievoerders zijn aanklachten inge diend wegens bedreigingen en vernielingen. De aangevers zijn schippers van diverse schepen die zijn geënterd en gehinderd bij het voorbijvaren aan Willemstad. Ook fotograaf Rien Zilvold van NRC Handelsblad heeft een aanklacht ingediend, omdat hij tijdens het meevaren op een 'besemet- te' duwboot is bedreigd en werd gedwongen een amsterdam anp De kans om de gevreesde ziekte van Lyme te krijgen na de beet van een teek is zeer gering: 0,2 procent. Dat zegt neuroloog H. Kuiper in een onderzoek waar op hij op 7 oktober promoveert aan de Universiteit van Amster dam. Kuiper doet al sinds 1985 onderhoek naar de ziekte van Lyme. De ziekte kan hersen vliesontsteking en gewrichts- en hartaandoeningen veroorzaken. De ziekte wordt overgebracht door teken. De Lyme-ziekte komt veel voor onder boswach ters en bosarbeiders. velp» De Nationale Ouderendag ging vandaag in ieder geval niet aan de oudste man van Nederland voorbij. Van zijn oudste dochter Alie (82) en zijn jongste dochter Annie (64, rechts) kreeg Reinier Pelgrom in bejaardenoord Het Jagthuis in Velp bloemen. Pelgrom is 107 jaar oud. Hij heeft zestien kinderen, van wie er nog zes in leven zijn. foto anp bert wierinca Politie: Moord op 'incestbaby' is verjaard óisterwuk anp-gpd Er wordt niet langer gezochl naar het lijkje van een uit incest geboren baby in een achtertuin van een woning in Oisterwijk De politie heeft de zoekactie gisteren gestaakt. De baby zou meer dan achttien jaar geleden zijn vermoord door een 67-jari ge man uit Den Bosch. De mar heeft bekend. Hij heeft ook ver klaard dat hij met alle zes zijn dochters tussen 1958 en 1986 meerdere malen incest heeft ge pleegd. Volgens de politie is het niel echt nodig om het babylijkje te vinden omdat de moord inmid dels is verjaard. Alleen als de politie meer zekerheid heeft dal het lijkje er inderdaad ligt. za het worden opgegraven. Maai botten van pasgeborenen verte ren snel, dus de kans dat iets wordt gevonden is klein. De incestzaak kwam aan hei rollen toen een van de dochten drie weken geleden naar de po litie stapte. Aanleiding voor dit stap was de publiciteit over mei name de Epese incestzaai waarbij ook uit incest verwekte baby's zouden zijn vermoord. Twee rechercheurs hebber zich daarna vier weken lanj met de zaak beziggehouden. Ze hebben alle dochters die inmid dels tussen de 25 en 50 jaar ouc zijn verhoord. Volgens de politie is deze zaak niet hetzelfde als de Epese incestaffaire waarbij ook derder dochters hebben verkracht. „Dii drama speelde zich binnen hei gezin af', aldus een politie woordvoerder. Veel feiten zijn inmiddels ver jaard. Voor seksueel misbrui! dat is gepleegd vóór 1 decembei 1989 geldt een verjaringstermijr van twaalf jaar. Inmiddels is de wet veranderd en geldt een ver jaringstermijn van vijftien jaar De verdachte kan volgens dt politie alleen worden vervolge voor misdrijven die betrekkin} hebben op de jongste dochte: die hij tussen 1981 en 1986 heeft verkracht. De politie wil niet veel infor matie geven over de affaire om dat dat niet in het belang van d< slachtoffers is. „Deze vrouwer zijn opgelucht dat ze eindelijl over hun gruwelijke ervaringer hebben kunnen praten. Wij be steden aandacht aan alles wa hen is overkomen zodat ze var die ondraaglijke last af zijn." oude traditie; tot het einde van de vorige eeuw was het heel gewoon dat vanuit Limburg tientallen kud des schap naar Parijs vetrokken om daar te worden verkocht. Op de foto wacht schaapsherder Jan Holla bij de Seine totdat hij en de schapen met het pontje naar de overkant worden gevaren. De pont was stuk, dus gingen Holla en zijn gezelschap uiteindelijk ge woon over de brug. foto anp/afp Nederland zet alles op alles om niet machteloos te hoeven toekijken den haag margreet vermeulen De Nederlandse regering zet deze dagen alles op alles om niet volstrekt machte loos te hoeven toekijken hoe Suriname zich steeds verder in het ongeluk stort. Minister Kooijmans (buitenlandse za ken) praat deze week in New York met zijn Surinaamse collega Mungra en mi nister Ter Beek (defensie) reist dit week einde naar Paramaribo voor een ont moeting met zijn ambtsgenoot Gilds. Tenzij Desi Bouterse, voorzitter van de Nationale Democratische Partij, roet in het eten gooit. Hij wil Suriname met massale stakingsacties hermetisch voor de buitenwereld afsluiten. In dat geval komt ook de komst varreen afvaardiging van het Surinaamse parle ment op losse schroeven te staan. De parlementariërs zijn uitgenodigd om medio volgende week het debat in de Tweede Kamer over het Raamverdrag tussen Nederland en Suriname bij te wonen. Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft grote haast met de officiële bekrachtiging van dat document, vooral om de symboliek van zo'n gebeurtenis. Want het is misschien de enige manier om Suriname ervan te overtuigen dat Nederland écht samen verder wil met de voormalige kolonie. Met het stopzetten van de betalingsba lanshulp afgelopen zomer heeft de ver houding met Suriname een nieuw diep tepunt bereikt. Zelfs de doorgaans milde en gematigde president Venetiaan is vol wrok. „Wij verkopen onze ziel niet aan Nederland, want dat leidt tot geruisloze herkolonisatie", aldus Venetiaan. Vooral de eis van Nederland dat Suriname haar economischeaanpassingsprogramma laat begeleiden door eenonafhankelijke club als de Wereldbank of het IMF heeft veel kwaad bloed gezet in Paramaribo. Pas als Suriname deze eis inwilligt, is Nederland bereid om de economische hulp te hervatten. In Suriname gaat zelfs het gerucht dat Nederland op deze manier de val van Venetiaan wil veroorzaken. Dat is het 'misverstand' dat minister-president Lubbers met zijn recente brief aan Ve netiaan uit de weg heeft willen ruimen. De Surinaamse angst voor het IMF en de Wereldbank is begrijpelijk, want het zijn strenge leermeesters. En het staat wel vast dat ze het huidige pakket sane ringsmaatregelen dat Suriname heeft samengesteld een dikke onvoldoende geven. Al was het alleen maar omdat de plannen gemaakt zijn in een tijd dat je nog twintig Surinaamse guldens voor een dollar kreeg. Dat zijn er inmmiddels honderd. Maar het is ook begrijpelijk dat de mi nisters Pronk (ontwikkelingssamenwer king) en Kooijmans grote waarde hech ten aan een onpartijdige derde die de vinger aan de pols kan houden bij het saneren van de economie. Van zo'n 'scheidsrechter' is het gemakkelijker kri tiek te incasseren dan van de voormali ge kolonisator en het voorkomt einde loos getouwtrek tussen de twee partijen over allerhande details. Van hervatting van de betalingsbalans- steun is op korte termijn geen sprake. „Met die hulp heeft Nederland in feite de afbraak van de economie gesubsidi eerd", concludeert een ingewijde. Suri name i£ immers gewoon doorgegaan met het bijdrukken van bankbiljetten, met alle gevolgen van dien. Het zorgwekkende is dat het verdere verval van de economie alle andere her vormingen blokkeert. De afslanking van het leger stagneert zolang je de ontsla gen militairen geen werk of perspectief op werk kunt bieden. En van het over heidsapparaat een efficiënte organisatie maken is onmogelijk zolang ambtena ren zo weinig verdienen dat ze onder werktijd een bijverdienste moeten orga niseren. En er is al helemaal geen sti mulans om op een eerlijke manier geld te gaan verdienen. Om die reden krijgt Suriname ook maar mondjesmaat andersoortige (niet-eco- nomische) ontwikkelingshulp. De afge lopen vier jaar is 283 miljoen gulden aan hulp gespendeerd, terwijl er 1,3 mil jard op de rol staat. Om die reden zal de uitvoering van het Raamverdrag - waar mee Nederland wil helpen bij onder an dere de hervorming van justitie, politie, het leger en de opbouw van een sociaal vangnet voor de allerarmsten - nog lang op zich laten wachten. „Een kans om een verstoorde relatie te herstellen krijg je doorgaans maar één keer", zei minis ter Kooijmans onlangs In de Tweede Kamer. Het Raamverdrag waaronder Venetiaan en Lubbers in de zomer van 1992 hun handtekening zetten. Is zo'n kans. „Als we die laten lopen, zijn we al lebei verliezers", voegde de bewinds man er aan toe. amsterdam gpd filmrolletje af te geven. Justitie en politie gaan te vens af op eigen waarnemingen van overtredin gen en misdrijven. Ook worden sommige schippers ervan ver dacht tijdens een confrontatie op de brug over het sluizencomplex een politieman klem te heb ben gezet tegen de railing en hem er zo bijna toe te hebben gedwongen naar beneden te springen. De schippers die worden verdacht van betrok kenheid bij de bedreiging van fotograaf Zilvold zijn bij hun verhoor geconfronteerd met opna men die hij heeft gemaakt van de actie in de Vol- keraksluis tegen een duwkonvooi waarop hij meevoer. Zilvold heeft op de bewuste avond de schippers een ander filmpje overhandigd dan dat waarop hij de actiebeelden had vastgelegd. profiteren van de omscholings- mogelijkheden van de Stichting PION, Promotie van Integratie door Omscholing in Nederland. En dat blijkt het geval. De onderzoekers van de VU ondervroegen een groep van 87 autochtonen en 63 allochtonen die vijf jaar geleden door PION werden omgeschoold lot infor maticus. Daaruit bleek dat ne gentig procent van de cursisten 89 procent van de allochto nen een baan had. Hoewel allochtone cursisten minder vaak salarisverhoging kregen, bleek het uiteindelijke loonni veau niet te verschillen. Het aantal werknemers aan wie lei ding werd gegeven en de tevre denheid over het werk verschil den evenmin. Als je werkloze allochtonen goed voorbereidt op het Neder landse bedrijfsleven, doen ze het in hun loopbaan net zo goed als autochtone Nederlan ders. Dat blijkt uit een onder zoek van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, dat maan dag aan minister De Vries van sociale zaken wordt overhan digd. Eerder deze week werd uit een ander onderzoek bekend dat niet discriminatie de oor zaak van de grote werkloosheid onder allochtonen is, maar hun steeds sneller groeiende aantal. In het nieuwe onderzoek werd nagegaan of autochtonen en allochtonen in gelijke mate Bent u dol op toetjes en houdt u van variatie? Dan is het toetje-van-de-maand hét toetje voor u, Elke maand een nieuwe pudding met elke maand een nieuwe saus. De aftrap wordt gegeven door 'n heerlijke abriko- zenpudding met rode pruimensaus. Voor de toekomst staan onder andere een Walnoten-pudding met walnoten saus en een lentepudding met appelblocsemsaus op het programma. Yam, Yam. Proef de unieke toetjes. Een maand later kan niet meer. En doe aan het eind mee aan de grootste toetjestcst ter wereld: Mona's toetje-van-het-jaar verkiezing.Want dat toetje krijgt een vaste plaats in ons assortiment. AJÖITA. De zuivelste verwenner.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3