India botst op kwetsbare plek 'Misschien was aardbeving wel de vloek van Ganapati' Feiten &Meningen Amerikanen: Powell for president 'Buba'-president heeft charme van donderbus VRIJDAG 1 OKTOBER 1993is? In de straten van Khillari, een van de door de aardbeving ge troffen steden in India, hangt een penetrante lucht van bran dende houtblokken. De stad is in een massaal hindoe-crema torium veranderd. „We voeren tanks met benzine aan om de doden te verbranden", zegt Par- veen Pardesi, een bestuurder van het district Latur, waartoe ook Khillari behoort. „Anders rotten de lijken ter plekke weg." De inwoners van Khillari, de overlevenden van de dodelijke aardbeving van woensdagnacht, lopen wezenloos en wanhopig rond in de stad of wat daar nog van over is. Sommigen blij ven gedachtenloos met blote handen in de puinhopen zoe ken naar overlevenden. „Van daag zoeken we nog met onze handen. Morgen komt heileger met bulldozers", zegt een van hen hoopvol. In Khillari zijn de gevolgen van de drie schokken schrijnend. Li chamen van kinderen liggen er, met hun kussens nog aan de TOM JANSSEN borst geklemd. Tussen al die honderden lijken ook twee züs- ters in feestkleding in een eeuwige omarming. Hun vader, die slechts lichtgewond is, pro beert verderop de moeder bij bewustzijn te brengen. Ze ligt verdoofd in het mengsel van stof en bloed, waarin de straten van Khillari zijn omgetoverd. De vorige avond was de familie tot middernacht naar een hin- doestaans feest geweest. Het feest van Ganapati, de god met een olifantshoofd, de hindoe god van het geluk. Ter afsluiting werd zijn beeltenis door de ge lovigen in meren en rivieren on dergedompeld. „We hebben de onderdompe ling van Ganapati tot midder nacht gevierd en hebben ons toen teruggetrokken om snel te gaan slapen", treurt Madhusud- han Pardesi. „Toen stierf de we reld..." De aardbeving is mis schien wel de vloek van Gana pati, oppert hij dan. Veel hindoes van buiten Khil lari. die de ceremonie ter ere van Ganapati hadden bijge woond, waren niet meer naar huis gegaan, maar sliepen in het stadje. De regering van het district La tur, in de staat Maharashtra, heeft 2.300 meter linnen besteld om de doden mee te bedekken. Vrachtwagens vol hout rijden naar de 25 dorpen in datzelfde district, die met de grond zijn gelijkgemaakt. Meer dan 2.500 Indiërs vonden er, vlak voor zonsopgang, de dood. Eens was Latur een, voor India se begrippen, welvarende regio met een suiker- en autoindus trie. Nu is er slechts het grote niets. Parveen Pardesi onder breekt zijn reddingspogingen voor enkele minuten. Hij rust uit. „De balans wordt steeds treuriger." zegt hij. „Elk huis heeft zijn eigen verhaal te ver tellen." In het dorpje Sastur is Mahadev Shinde, zois duizenden zo niet miljoenen van zijn landgeno ten, de fysieke instorting nabij. „Mijn drie kinderen liggen be graven in het puin. Alsjeblieft, help hen." Het blijft onduidelijk aan wie hij zijn wanhopige op roep richt. Geen direct verband tussen zwaarte aardbeving en schade Generaal wijst politieke ambities nog steeds van de hand WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Hoewel Bill Clinton pas negen maanden president is, houden heel wat politieke strategen zich nu al bezig met de verkiezingen van 1996. En met de vraag wie het dan tegen Clinton zal gaan opnemen. De Republikeinen hebben nog geen echte kopman en of Ross Perot zich opnieuw kandidaat zal stellen, is onzeker. Maar vraag de Amerikanen ie mand te noemen van wie zij hopen dat hij zich te zijner tijd in de race zal storten, dan valt er op dit moment maar één naam: Colin Powell. Amerika's hoogste militair, die deze week de dienst vaarwel zegt, is geen politicus en zelfs partijloos, maar veel Amerikanen zien in hem desondanks hun ideale lei der. De politieke belangstelling voor viersterrengeneraal Powell de eerste zwarte in die functie is niet nieuw. Tijdens de verkie zingscampagne van vorig jaar hebben de Republikeinen hem al gevraagd of hij vice-president onder George Bush wilde wor den. Ook Ross Perot heeft met het idee gespeeld hem in zijn team in te lijven. Maar Powell wees de avances af. Gisteren heeft hij echter na een komeetachtige militaire carrière van 35 jaar voorgoed zijn ster ren in de kast geborgen, en ope nen zich voor de burger Colin Powell nieuwe vooruitzichten. Vragen over zijn politieke ambi ties wijst hij nog van de hand. „Niet geïnteresseerd", klinkt het soms. Of: „Dat weet ik nog niet." Powell (56) vindt dat actief die nende militairen zich verre moeten houden van partijpoli tiek. Vooralsnog gaat hij aan zijn fortuin werken. Letterlijk. Met het houden van lezingen voor 60.000 dollar per keer en met het schrijven van een boek (voorschot van een miljoen) kan hij zijn militaire pensioen van 85.000 dollar aardig aanvullen. Powell heeft in de VS de status van superster gekregen door zijn optreden tijdens de Golf oorlog. Zijn militaire carrière was al niet mis (hij diende in Vietnam en Korea, was assistent van ministers van defensie en nationaal veiligheidsadviseur van president Reagan), maar de Golfoorlog maakte van hem een nationalefiguur. Door die oorlog, en zijn charis matische optreden, kregen de Amerikaanse strijdkrachten ein delijk het respect terug dat zij na de Vietnam-oorlog hadden verspeeld. Powell leidde daarna de Amerikaanse strijdkrachten door de bezuinigingen en de honderdduizendenontslagen, die het gevolg waren van het einde van de Koude Oorlog. Maar waar hij politiek staat, is onbekend en hij houdt dat voorlopig graag zo. Powell is partijloos, maar de Amerikanen zien in hem een Republikein, wellicht omdat hij zijn bekend heid heeft gekregen onder Re publikeinse presidenten en van wege zijn verzet tegen Clintons bezuinigingsplannen en diens plan om homo's toe te laten in het leger. Het is bovendien moeilijk denk baar dat Powell, als hij zich al kandidaat wil stellen, dat zal doen door binnen de Democra tische Partij de zittende presi dent uit te dagen. Ook al wijzen enquêtes uit dat Powell mo menteel een directe confronta tie met Bill Clinton met ruime cijfers zou winnen. Maar de weg naar 1996 is nog lang. Anderen zien in hem de ideale onafhankelijke kandidaat, die beter dan de scherp geprofileer de Ross Perot in staat is om over de partijgrenzen heen miljoe nen Amerikanen aan te spre ken. Als zwarte heeft hij boven dien een uitgelezen kans om een pioniersrol te spelen. Hij is nu zo algemeen aanvaard dat zijn huidskleur geen rol meer speelt. Powell, een begenadigd spreker, heeft ook geen extreme opvat tingen. De media beschrijven hem als 'een terughoudende strijder', die de laatste tijd gere geld twijfqj heeft uitgesproken over de zin van de Amerikaanse militaire operaties in Somalia en (in de toekomst) in Bosnië. Dat spreekt de voor nieuwe 'Vietnams' huiverige Amerika nen aan. Powell heeft verder als voordeel dat hij een groot deel van zijn carrière in Washington heeft doorgebracht. Hij kent het poli tieke wereldje beter dan welke andere militair, maar heeft vol doende afstand bewaard om er niet mee te worden geïdentifi ceerd. In tegenstelling tot Perot zet Powell zich ook niet af tegen 'het systeem'. De vergelijking dringt zich op met Dwight Eisenhower, ook een partijloze militaire held die tot het hoogste ambt in de VS werd uitverkoren, zonder aan vankelijk echte politieke ambi ties te tonen. Met zo'n voor beeld en zulke hooggespannen verwachtingen zal de komende tijd de druk op Powell toene men om politiek kleur te beken nen. India botst met een vaart van ongeveer vijf centime ter per jaar op de zachte, kwetsbare plek van Azië. De meest zichtbare gevol gen daarvan zijn de Mount Everest, de Himalaya's en zware aardbevingen ten noorden van de Ganges, die de grens aangeven tus sen de twee botsende geo logische structuren. LONDEN» TOM WILKIE THE INDEPENDENT Minder zichtbaar is echter, dat heel India het effect van de bot sing voelt. Er zit spanning in de samengedrukte rotsen, die zich af en toe ontlaadt in de vorm van aardbevingen ver van het Himalayagebergte. Dat gebeur de deze week bij de steden Um- barga en Khillari, 450 kilometer ten oosten van Bombay in de staat Maharasjta. Volgens dr. James Jackson van de universiteit van Cambridge kan de gebeurtenis worden ge koppeld aan de aanwezigheid van een groot waterreservoir in de buurt. „Grote waterreser voirs kunnen aardbevingen in gang zetten", aldus Jackson, „hoewel we niet begrijpen hoe het mechanisme werkt." De Koynadam bij Khillari, een klein stadje met een inwonertal van 20.000, was vol maar barst te niet. Het gewicht van het wa ter in het reservoir kan bijdra gen aan een grotere spanning maar - nog belangrijker - een deel van het water sijpelt door naar de ondergrondse breuk vlakken, waardoor die worden verzwakt, aldus Jackson. Niet zozeer omdat het water werkt De straten van Khillari zijn door de aardbeving veranderd in een mengsel van stof en bloed. als glijmiddel, maar omdat het het materiaal zelf verzwakt. Volgens het Meteorologisch In stituut van Bombay werd het westen en zuiden van India op geschrikt door vijf achtereenvol gende aardschokken. De eerste, om 3.56 uur in de ochtend, mat ten minste 6,4 op de schaal van Richter. Het Amerikaanse Geo logisch Instituut in Colorado noemde de aardbeving de zwaarste in het gebied sinds 11 december 1967, toen 270 kilo meter ten westen van het epi centrum van de beving van de ze week een schok van 6,5 op de schaal van Richter werd ge voeld. Volgens Chris Browitt van het Brits Geologisch en Seismolo gisch Instituut „komen aardbe vingen van deze omvang op we reldschaal ongeveer 80 keer per jaar voor". Deze aardbeving heeft zoveel schade aangericht doordat zij vlak onder de opper vlakte plaatsvond, waardoor bij een grote aardverschuiving een dichtbevolkt gebied bovenop de aardkorst werd getroffen. Er is geen direct verband tussen de zwaarte van een aardbeving, zoals die wordt gemeten op de schaal van Richter, en de scha de die erdoor wordt aangericht. Veel zwaardere aardbevingen kunnen veel minder slachtoffers maken wanneer ze plaatsvin den in afgelegen gebieden. Het dodencijfer in India deze week is voor een deel zo hoog, door dat debeving 's nachts gebeur de, wanneer de meeste mensen binnen zijn, en doordat de ge bouwen in het getroffen gebied niet zijn ontworpen om stand te houden bij aardbevingen en in- FOTO Rtf stortten, waarbij de bewoners werden bedolven. Jackson wees erop dat in 1897 en 1905 'enorme aarbevingen' op een schaal van 8 of nog ho ger hadden plaatsgevonden in de uitlopers van de Himalaya. De gebeurtenis in de staat Ma- harasjtra was veel kleiner, zegt hij. Hij waarschuwde dat er veel slachtoffers zouden vallen wan neer het noorden van India op nieuw getroffen zou worden door een aardbeving van 8 op de schaal van Richter. Hans Tietmeyer nieuwe baas Bundesbank De macktswissel aan de top van een jank is normaal ge sproken jeen wereldnieuws. Tenzij ha gaat om het presi- dentschai van de Duitse Bun desbank. Want wie die baan krijgt, is ii één klap een van de machtigste mannen in de we reld van economie en financi en. De Britse journalist David Marsh schieef in zijn boek over de 'Buba', zoals de Bun desbank gemakshalve wordt genoemd, dat de bank de 'Wehrmacht' heeft afgelost als Duitslands meest gevreesde instituut. Vanaf vandaag heeft de bank, omin die terminolo gie te blijven, een nieuwe op perbevelhebber: de 62-jarige econoom Hans Tietmeyer. Hij volgt de interim-paus Helmut Schlesinger op, die twee jaar lang met eenhoge rentepoli- tiek de waard? van de heilige Duitse koe genaamd D-mark, verdedigde tegen de boze bui tenwereld. De inmiddels 69-jarige 'Mr. D- mark', zoals Schlesinger stee vast wordt genoemd, heeft geen gelukkige hand gehad. Maar de 'monetaire hardliner' had het ook niet makkelijk als opvolger van de in mei 1991 verrassend vertrokken 'mone taire diplomaat' Karl Otto Pö- hl. Schlesinger, die van zijn con servatisme nooit een geheim heeft gemaakt, was niet alleen in zijn monetaire beleid een voorzichtig man. Uit veilig heidsoverwegingen liet hij zich bijvoorbeeld elke morgen in een gepantserde limousine met een andere kleur afhalen. Net als zijn pakken waren ze zwart, grijs of donkerblauw^ Meer kleur zit er bij hem niet in. Zijn opvolger Hans Tietmeyer is ongeveer uit hetzelfde hout gesneden. Hij kreeg als telg in een katholiek gezin met elf kinderen de zuinigheid als het ware met de moedermelk naar binnen. Die prille ervaringen hebben een onuitwisbaar stempel gedrukt op zowel het politieke als privé-handelen en denken van de man uit Noor- drijn-Westfalen. Zijn pakken komen niet van een exclusieve kleermaker, maar uit het rek. Net als zijn voorganger Schlesinger houdt hij er geen dure hobby's op na. Tafelten nis is zijn sport en eens bracht hij het tot Duits studenten kampioen. Dat anderen min der prijsbewust zijn dan hij, Hans Tietmeyer, de nieuwe 'Bu- ba'-president, die er volgens sommigen de charme van een donderbus op na zou houden. foto anp ziet Tietmeyer niet graag. Hij heeft de reputatie uitermate krenterig te zijn als het om het toestaan van dienstreizen gaat. Zijn woede-aanvallen zijn berucht. Volgens een insi der heeft hij de charme van een donderbus. Tietmeyer heeft een wat vreemde carrière achter de rug. Dat begon al met zijn stu die. Tietmeyer had theologie gekozen voordat hij de econo mie ontdekte. Hij werd CDU- lid, maar met de directe poli tiek heeft hij zich nauwelijks bemoeid. Langzaam maar ge staag klom hij bij Economi sche Zaken naar boven. Hij diende onder SPD- en FDP- ministers, die zijn inzet en vakkennis belangrijker vonden dan zijn partijboek. In het openbaar werd Tiet meyer pas bekend toen de ter reurbeweging Rote Armee Fraction (RAF) hem in 1989 onder vuur nam. Hoewel Tiet meyer geen schrammetje op liep, doet hij sindsdien geen stap meer zonder lijfwachten. Tietmeyers vakkennis is on omstreden, maar of hij de bank net zo onafhankelijk zal leiden als zijn zes voorgangers, wordt in sommige kringen be twijfeld. Het imago van de bankier die aan het handje van de kanselier loopt, achter volgt Tietmeyer tot op de dag van vandaag. Nabestaanden treuren in Khillari bij de overblijfselen van hun familieleden. foto ap Generaal Colin Powell met president Clinton tijdens een afscheidscere- monie die gisteren voor Powell gehouden werd in de legerbasis Fort Myer. foto afp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2