'Omgekeerd bier' groot succes in China 'Voorlopig is het een bijbaantje' f 1.899,- Stand van Zaken Zilveren Kruis ontwikkelt verzekering voor ouderen Bij Albert Heijn zelf boodschappen aanslaan Canon FAX-B200 VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF Manager van Heineken brouwerij Shanghai blijft zich verbazen M „Het vliegtuig daalde en buiten was het aardedonker. Pas op het laatste moment zag ik een streep lichtjes van de landingsbaan en ik vroeg mezelf af: is dit nu een van de 1 dichtst bevolkte steden ter wereld?" Vijf jaar na dato 1 keerde G. Slootweg terug naar de stad waar hij de eerste westerse manager was van de Sjanghai Mila Brew Com- 1 pany, een Chinese brouwerij die voor een deel eigendom is van Heineken. „Dit jaar landde ik in een miljoenenstad 1 die baadde in het licht van grote reclames en hel verlich- te wolkenkrabbers. Sjanghai bleek in een paar jaar veran- derd van een landerig ogende provincieplaats in een westerse wereldstad." ZOETERWOUDE ERIC JAN WETERINGS Slootweg kreeg vijf jaar geleden J de leiding over de Chinese I brouwerij met 700 medewerkers en een produktiecapaciteit van een miljoen hectoliter per jaar. In vergelijking met de Heineken brouwerij in Zoeterwoude een 'kleintje', want daar werken niet alleen twee keer zoveel mensen, I de produktiecapaciteit is er ze ven keer groter. 1 Investeringen in de Chinese brouwerij waren noodzakelijk. Import van westerse machine- rieën leverde weinig problemen op, maar de reorganisatie van het produktieproces bezorgde Slootweg destijds hoofdbrekens. In korte tijd moest de brouwerij in het communistische land op kapitalistische leest worden ge- schoeid. ,,Ik zal een voorbeeld I geven. Eind 1988 moest ik op geven hoeveel kolen ik dacht nodig te hebben voor het vol gende jaar. De bestelling bleek al snel veel te groot, maar ik moest de totale hoeveelheid af nemen, anders had ik het jaar daarna niks gekregen. En over tollige kolen verkopen mag niet, want dat is een staatsmonopo- lie." Opstand Slootweg wilde in zijn eerste jaar als manager 700.000 hecto- I liter produceren, maar dat haal- 1 de hij bij lange na niet. Naast logistieke problemen trad aan het eind van de jaren tachtig een lichte recessie in. Deze - werd nog versterkt door politie- ke problemen die ontstonden na de bloedige onderdrukking 1 van de studentenopstand op het Tienanmen-plein in Peking. 1 Na ruim een jaar herstelde de vraag zich: van 290.000 hectoli- 1 ter in 1989 naar bijna 700.000 vorig jaar. In 1993 hoopt de Regering wil een ander geldstelsel De geldmarkt is maar van de problemen waar v\ terse investeerders in China mee worstelen. Eerder deze week liet de Chinese regering weten af te willen van huidige ingewikkelde stelsel, waarbij een officiële koers e een zwevende prijs naast e kaar bestaan. De officiële koers van de renminbi (Rmb) is 5,7 per dollar, terwijl op de vrije markt 8,8 Rmb wordt betaald. Die koers komt tot stand op de zogenaamde Swap-markt, waar bedrijven die zakendoen met het bui tenland de Chinese munt te gen andere valuta verhande len. Als er straks één door de markt gedicteerde koers komt betekent dat een grote klap voor veel staatsbedrij ven. Die kunnen nu nog goedkoop importeren omdat zij handelen tegen de sterke 'officiële' koers. Vandaar dat conservatieve planners tegen de voorgestelde geldhervor- ming zijn. Mila Brew Company een mil joen hectoliter te verkopen. „Het effect van die opstand is in Westerse media schromelijk overdreven," meent Slootweg. „Natuurlijk merkten wij direct aan onze omzet dat er minder werd gefeest, zowel bij leger en partij, als bij meer informele ge legenheden." Momenteel drinkt de Chinees gemiddeld acht liter bier per jaar. In Sjanghai en omgeving, het verzorgingsge bied waartoe de brouwerij zich voorlopig beperkt, ligt dat cijfer op vijftien. „In kustprovincies zit meer geld, vandaar," ver klaart de inmiddels in Neder land teruggekeerde Slootweg. Slootweg verwacht in China een verdere groei van de bier- consumptie. „Er zijn geen reli gieuze belemmeringen, zoals in bijvoorbeeld de islamitische landen. Een feest in China is ook echt een feest, waaraan ie dereen meedoet. Ik heb een keer meegemaakt hoe bij de overdracht van een voormalig terrein van het ministerie van defensie aan een fabriek allerlei militairen kwamen opdraven voor de plechtigheid, in vol or naat met indrukwekkende uni formen vol kwasten en ereteke nen. Na verloop van tijd stond iedereen te zingen, te dansen en te drinken. Dat zie ik in Neder land niet zo snel gebeuren." Ondanks de liberale econo mische politiek wordt nog steeds een groot aantal prijzen van eerste levensbehoeften door de Chinese overheid vast gesteld. Een paar jaar geleden betaalde de Chinese consument voor een 0,63 literfles 0,72 yuan, ongeveer een kwartje. „Zo goedkoop konden wij niet pro duceren", zegt Slootweg. „We hebben toen een nieuw bier op de markt gebracht dat 1,39 yuan kostte. In 1989 hoopten we met dit kwaliteitsmerk Reeb - het omgekeerde van Beer - een deel van de markt in handen te krij gen, totdat de vraag door de ge beurtenissen op het Tienan men-plein inzakte. Denk alleen maar aan de twee miljoen toe risten die Sjanghai elk jaar be zoeken en wegbleven." Reclame Aanvankelijk werd het gerstenat aan de man gebracht via bill boards, lange tijd de geijkte ma nier van reclame maken in Chi na. Deze borden werden niet in serie gemaakt, maar door ar tiesten stuk voor stuk beschil dert. Slootweg: „Een schitterend gezicht. Zo'n mannetje gaat met eenf pot verf en een ladder tegen zo'n bord staan en beschildert het helemaal met de hand." Het westerse management in troduceerde andere communi catietechnieken. Op alle bussen in Shanghai werd 'Reeb' aange prezen, agenten op kruispunten kregen een Reeb-parasol die in de zomerse hitte goede dien sten bewees en op de lokale tv verscheen op prime-time gere geld een anderhalve minuut lange reclamespot. Als het om reclame gaat, gaan locale televi siemakers een stuk verder dan hun Nederlandse collega's. Re gelmatig sponsort de brouwerij amusementsprogramma's met als vaste ingrediënten zang, dans en een loterij, waarbij de merknaam steeds prominent in beeld wordt gebracht. En Sloot weg trad veelvuldig op als quiz master die prijzen mocht trek ken of uitreiken. „De opzet is volkomen geslaagd. Overal zie je riu 'Reeb-bier, het beste bier van Shanghai'. Die optredens op TV waren natuurlijk wel grappig, op den duur gingen mensen me op straat zelfs her kennen." Derde biermarkt van de wereld Heineken heeft hoge ver wachtingen van de biermarkt in het Verre Oosten, zo schreef de Raad van Bestuur in het jaarverslag over 1992 en ook in het halfjaarbericht 1993 was de toon optimis tisch. Vorige maand vestigde de bierbrouwer een nieuw bruggehoofd in China door een belang te nemen in de Fujian brouwerij in de gelijk namige provincie. Het com plex heeft een produktieca paciteit van 900.000 hectoli ter en er werken ruim dui zend mensen. De Chinese biermarkt is momenteel met een volume van 100 miljoen hectoliter in grootte de derde ter wereld. De Verenigde Sta ten zijn met 237 miljoen hec toliter koploper, terwijl Duitsland met 120 miljoen op de tweede plaats komt. Leiden heeft dealer herinneringsboeken LEIDEN NIEK FAAS Leiden heeft sinds enkele we ken in P. van Embden een offi ciële dealer van Create-A-Book Nederland. Voor mensen die een hoofdrol willen spelen in hun eigen boek verzorgt Create- A-Book een zogenoemd geper- sonaliseerd boek. In zo'n boek kan op alle pagina's de eigen naam of de naam aan wie het boek cadeau wordt gegeven in het verhaal worden opgeno men. De 35-jarige Leidenaar Van Embden over de on-Nederland- se naam van zijn produkt: „De titel Create-A-Book is nu een maal vastgelegd in een licentie met een beschermd copyright. Het is een van oorsprong Ame rikaanse vinding die door een groep Canadezen is gekocht en nu over zeer veel landen wordt verspreid. In Nederland begon onze directeur D.D. Griffith een jaar geleden met de vertalingen en hel opzetten van een distri butie- en dealernet. Hij is van oorsprong Amerikaan en ge trouwd met een Nederlandse Van Embden, die een volledi ge dagtaak heeft in de compu terbranche: „Twee maanden geleden reageerde ik op de ad vertentie waarin voor die boe ken dealers werden gevraagd. Het is toen gaan rollen. Ik doe het dealerschap van Create-A- Book samen met mijn vrouw. We hebben al op beurzen ge staan. Daar bleek dat opvallend veel mensen denken dat ze het boek zelf moeten maken. Dat is niet het geval." Zolderkamer Van' Embden heeft zijn werk plaats ingericht op de zolderka mer van zijn woonhuis in de Hansenstraat in Leiden. Daar staat ook de computer met daarin opgeslagen de verhalen die via een vernuftig program ma aan de wens van de klant worden aangepast. De biibeho- G. Slootweg verwacht in China een verdere groei van de bierconsumptie. „Er zijn geen religieuze belemmeringen, zoals in bijvoorbeeld de Moslim landen. Een feest in China is ook echt een feest, waaraan iedereen meedoet." foto hielco kuipers Redelijk derde kwartaal voor veiling Flora Bloemenveiling Flora in Rijns burg heeft een redelijk derde kwartaal achter de rug. Als ge- vólg daarvan kwam de omzet tot en met 30 september uit op 433 miljoen gulden. Ten op zichte van de eerste negen maanden van 1992 groeide de omzet met 15,5 miljoen gulden, ofwel bijna 4 procent. De om zetgroei werd vrijwel volledig veroorzaakt door een verbete ringvan de bloemenprijzen. Het aantal aangevoerde bloe men week nauwelijks af van dat in 1992. De prijsverbetering gold niet alle produkten. Tulpen en rozen gingen voor betere prijzen van de hand. Chrysan ten, gladiolen, gerbera's en freesia's waren dit jaar gemid deld goedkoper dan vorig jaar. De zomerperiode bracht geen wezenlijke verandering in het beeld van de veilingklokken. Ook eens achterom kijken Eind 1982: de economie en dus ook de werkgelegenheid zit ten behoorlijk in de problemen. 'Bedrijven moeten inkrimpen. Er is minder omzet, de be drijfsresultaten zijn fors lager dan in voorgaande jaren. De werkgelegenheid staat ernstig onder druk. Het aantal werk lozen is de laatste paar jaar met enkele honderdduizenden gestegen. De regering spreekt haar zorg uit en dringt er bij de centrales van werkgevers en werknemers op aan bij de CAO-onderhandelingen de werkgelegenheid primair te stel len. Salarisverhogingen zijn uit den boze. De regering dreigt zelfs met een loonmaatregel.' Een opvallende overeenkomst met de huidige situatie. Ook nu ziet de economie er niet rooskleurig uit en neemt het aantal werklozen schrikbarend toe. Ook het beleid van de overheid doet sterk denken aan die van de begin jaren tach tig. Al zijn het nu niet meer Van Agt en Wiegel. De druk van Lubbers en Kok op werkgevers en vakbonden is nu min stens net zo groot. Ook nu dreigt de regering met een loon maatregel. De vraag is ook nu ween hoe kunnen we de huidige werkge legenheid een stuk de goede richting op duwen? De oplos sing kan dan het beste gezocht worden in de oplossing van 1982. Ik doel op het Centraal Akkoord van november 1982 tussen werkgevers en vakbonden. Dit akkoord had twee kenmerken. Het rendementsherstel voor het bedrijfsleven en herverdeling van werkgelegenheid. De toen bestaande prijscompensatie per 1 januari 1983 ging niet door, maar werd uitgeruild voor een aantal ATV-dagen. Uiteindelijk heeft de gemiddeld 38-urige werkweek zo'n 70.000 banen behouden danwel gecreëerd. Ook de overheid had veel baat bij deze centrale afspraak. Als grootste werkgever profiteer de zij meer dan wie dan ook van de bevriezing van de sala rissen van het overheidspersoneel. Ook de koppeling tussen lonen en uitkeringen kon in stand blijven. 'ATV is uit. De oplossing ligt in het deeltijdwerk'. Dat is het geluid dat het laatste jaar meer en meer gehoord wordt. On getwijfeld zullen meer mensen samen met hun partners gaan kiezen voor deeltijd, maar niet in die mate dat daar mee het probleem van de huidige werkloosheid wordt weg genomen. Slechts een collectieve inzet voor een verdere verdeling van het werk, zal daadwerkelijk bijdragen aan een oplossing, meer dan welk instrument ook. Het zal voor veel mensen weer even wennen zijn, maar iedereen is er mee gebaat. Werknemers, werkgevers en zeker ook de overheid. Een nieuw centraal akkoord zoals in 1982 sluit naadloos aan op het beleid van de regering. Waarin voor 1994 geen ruimte aanwezig is voor verhoging van sa larissen van het overheidsperso neel en aanpassing van de uitke ringen. Hier ligt de echte rol van de over heid bij het komend najaarsover leg met werkgevers en vakbonden. Voorwaarden scheppen dat partij en het hier over eens worden. Re geren is vooruitzien, maar in dit geval kan het geen kwaad om even achterom te kijken en het geheu- gen nog eens op te frissen. Het JosDuynhoven. be- f stuurderindustrie- loont de moeite! bond FNV Avéro Centraal Beheer en Zilve ren Kruis in op die tendens. Het Proveniers Plan biedt, tegen in levering van loon, oudedags- produkten 'in natura'. Het gaat dan om integrale thuiszorg, woonrecht voor senioren en ad visering en voorlichting op het gebied van vermogensbeheer. Daarnaast komen ook mogelijk heden op het terrein van vrije tijdsbesteding, educatie en pre ventieve gezondheidszorg in het pakket. Het plan zal in mei vol gend jaar worden ingevoerd. NOORDWUK CPD De ziektekostenverzekeraar Zil veren Kruis en de verzekerings maatschappij Avéro Centraal Beheer (AVCB) werken aan de ontwikkeling van een ouderen- zorgverzekering. De verzekering moet*worden opgenomen in een flexibel arbeidsvoorwaar- densysteem en biedt een pakket van aanvullende ouderenzorg. Dit maakte René Wolfsen, lid van de hoofddirectie van Avéro Verzekeringen, deze week be kend op het congres 'De oudere als individu'. Volgens Wolfsen zal de ver zorgingsstaat worden omge bouwd tot een 'verzekerings- staat'. Daarin blijft de overheid verantwoordelijk voor een sober pakket van collectieve basis voorzieningen en dienen men sen zich daarnaast te verzeke ren voor zaken die niet door de overheid worden geregeld. Met het Proveniers Plan, zoals de ouderenzorgverzekering voorlopig is gedoopt, spelen Dealer en ambachtsman P. van Embden in zijn werkplaats aan huis. de gever en de datum waarop het boek cadeau is gedaan. De boeken bestaan uit 36 pagina's, waarvan de helft voorzien is van kleuren-illustraties. Op de kaf ten zit een plastic afwasbare rende laserprinter 'drukt' de bladzijden voor het boek dat de dealer zelf inbindt. „De boeken zijn ijzersterk en dat moet ook wel want het exemplaar moet als typische herinnering een le ven lang mee. De boeken kun nen gemakkelijk omgeklapt worden, doordat het geniete binnenwerk in de rug los staat van de kaft." Op dit moment heeft Create- A-Book zo'n 14 titels aan kin derboeken beschikbaar. Daarin kan worden vermeld de voor- en achternaam, of het om een jongen of een meisje gaat, de roepnaam, de leeftijd, woon plaats. vrienden, de naam van Van Embden: „Voor volwas senen zijn er uitgaven ter gele genheid van huwelijk, verjaar dag, jubileum, pensioen en VUT. Daar houden de mogelijk heden niet op want de boeken kunnen ook in de Engelse en Franse taal worden geleverd. Een Baby's Create-A-Böok be vat het verhaal jover de geboorte van een kind. In het verhaal zijn verweven de namen van de ba by, moeder en vader en de eer ste bezoekers. Ook de geboorte datum, gewicht, lengte, naam ziekenhuis, geboorteplaats en dokter of verloskundige." Bijbaantje Hoe groot is de kans om te groeien tot een volledig bedrijf? De bij de Kamer van Koophan del als eenmansbedrijf inge schreven 'drukker' Van Emb den: „De tijd.zal het leren. Het is nu een bijbaantje, maar we hebben na vijf weken al meer orders dan verwacht. De ko mende feestdagen met de daar bij behorende cadeaus zijn be langrijk. Het nrodukt is nog foto» jan holvast volop in ontwikkeling. Het is een kwestie van flink bekend worden." In deze regio zit in Lisse ook een dealer van Create-A-Book die Van Embden geen concur rent noemt maar liever collega. „Er is wel een echte concurrent, maar die maakt minder pagi na's van slechtere kwaliteit voor een weliswaar lagere prijs. Alle kinderboekjes kosten bij ons 24,50 inclusief BTW, maar ex clusief verzendkosten. Huwe lijks- en jubileumboeken kosten een tientje duurder, die zijn echter weer luxer uitgevoerd, met mogelijkheden om foto's in te olakken." Innovation Award voor grootgrutter ZAANDAM/LONDEN Klanten van Albert Heijn mogen in de toekomst zelf hun bood schappen 'aanslaan' op de kassa. De Zaanse grootgrutter heeft voor de proef met dit nieuwe systeem de Retail Innovation Technology Award 1993 gewonnen. De prijs is deze week in Londen uitgereikt. Aanleiding daarvoor was het feit dat dit zelfscanning-systeem is ontwikkeld door Symbol Technologies in Engeland en TNO Delft. Er wordt mee geëxperimenteerd in filiaal Geldermalsen. Het systeem houdt in dat klanten in de supermarkt de streepjes codes op artikelen zelf langs een scanner schuiven. Bij het passeren van de kassa verschijnt een bon met de namen van alle boodschap pen en de totaalprijs, waarna kan worden afgerekend. Een contro lesysteem voorkomt dat klanten artikelen 'vergeten' te scannen. Volgens een woordvoerster zijn de eerste resultaten veelbelo vend. „Er wordt echter pas over invoering van de 'zelfscanners' bij alle filialen besloten na een uitgebreide evaluatie. Het geavanceer de systeem is nog nergens ter wereld in gebruik. Opmerkelijk is trouwens dat Albert Heijn nooit mededelingen doet over experi menten, maar wij worden nu gedwongen het in de publiciteit te breneen na het winnen van die innovatienriis." Volgens Wolfsen kan het plan bijdragen aan kostenbeheersing in de gezondheidszorg, omdat verzekeraars het kapitaaldek kingssysteem hanteren, waar mee reserves worden gevormd. Werknemers zouden volgens Wolfsen een deel van hun pen sioenpremie of vrije dagen kun nen inleveren voor de ouderen zorgverzekering. In Duitsland is men al bezig met de invoering van een dergelijke verzekering. Gewoon papierfaa 12.995,- Demmenie prijs strekt. Demmenie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20