Het zijn allemaal kreten van leken' Arme kinderen staan met 3 oktober nóg in de kou 'Mijn 'dino' lust Magnums' Het Gesprek van de Dag Wat te doen met zeven miljoen? VRIJDAG 1 OKTOBER11993 19 Ze zeggen wel eens dat succes vele vaders heeft. Heren, die al lemaal hebben meegeholpen om van niets iets te maken. De 3 oktoberfeesten maakten de Stichting Steunpunt Wou wen in de Bijstand duidelijk dat ook fiasco's en debacles vele va ders hebben. Rijen heren, die geen cent over hadden voor de arme kinderen van bijstands moeder. Heren die nog geen brokje in de keel kregen bij het lezen van de roerende treurzang van een bijstandsmoeder, 'Tra nen na 3 oktober', wervend voorzien van het bankrekening nummer van het steunpunt. Kortom, de 'armen' moeten zelf maar weer zorgen dat ze tóch nog een beetje 3 oktober kun nen vieren. Van de rijken heb ben ze maar weinig te venvach ten. Natuurlijk, op de bankreke ning van het steunpunt is wat geld binnengekomen. Vijfdui zend gulden, om precies te zijn. Maar het meeste geld was al lang toegezegd. Door de 3 Octo- ber-Vereeniging, de gemeente, het opbouwwerk, vrijwilligers en een enkele kroegbaas. Slechts een enkele gulden kwam van de (gegoede) burge rij, na de oproep in deze krant. „En dat valt zwaar tegen zegt mevrouw C. Mast van het steunpunt. Een verklaring voor de mislukking heeft ze wel: „Veel mensen zeggen: 'Zou het allemaal wel zo erg wezen?' Of je hoort: 'Die mensen hebben het niet zo slecht'.'' Ze hoeven maar een bijstandsmoeder een biertje in een bar zien drinken, of het vooroordeel is weer be vestigd. Zo denkt mevrouw Mast hardop: „Maar dan weten ze niet dat kennissen dat heb ben aangeboden". Soms ook hoort ze betogen dat 3 oktober niet het beste mo ment is om geld te geven. Want dan vliegen de guldens zó weer weg. Haar oplossing is simpel: geef je goede geld met sinter klaas of kerst of subsidieer het zomerkamp van de 'bijstands- jeugd'. Het bankrekeningnum mer van de stichting is en blijft 566431483. Voorlopig behelpt de stichting zich met de 5000 binnengeko men pietermannen die de afge lopen week keurig hun bestem ming kregen. Zo kocht me vrouw Mast honderd snoepkof- fertjes, waar ze steeds 40 gulden instopte. Officieel was dat geld bedoeld voor de kermis, zodat de arme jeugd eens lekker kan meedoen op 3 oktober. De wer kelijkheid bleek soms anders. Mevrouw Mast: „Een moeder van zes kinderen belde me eer gisteren op. Of het erg was dat ze het geld voor de slaapkamers gebruikte. Want die hadden hard een behangetje nodig. Tja. wat zeg je dan op zo'n moment? Ook bij het uitdelen van de koffers in opvangcentra 'jank ten' Mast en haar medewerkers zich 'dood van ellende'. Om nog maar te zwijgen van die hon derden arme kinderen die zich wel bij Mast hadden opgegeven, maar naast de koffertjes grepen. Vrouwe Fortuna geeft je ineens een vette knipoog en je wint ze ven miljoen gulden in de post codeloterij. Goedemiddag! Dat geluk viel onlangs een echtpaar in Delft ten deel. Uitgerekend is, dat als ze het verstandig beleg gen, dus het geld na aftrek van 2 miljoen voor de belasting uit zetten tegen 10 procent, ze 16.000 gulden rente per maand krijgen. Belastingvrij. En dan hoeven ze nog niet eens in te teren op hun kapitaal. Maar helaas, het echtpaar weet niet wat het met zoveel geld moet doen. Moeten ze eens bij mij langskomen. Ik zou levens lang onderduiken in een klein Portugees vissersplaatsje en daar de hele dag aan het strand sardientjes roosteren en witte wijn nippen. Maar niet nadat ik op de dag voor mijn vertrek te gen mijn chef had gezegd: 'Kijk eens, joh, daar ligt een rijksdaal der op de grond'. En als hij zich dan bukte om de munt op te ra pen, zou ik hem een enorme schop onder zijn kont geven. Met een lederen pantoffel aan mijn voet, omdat dat zo lekker kletst. Ik weet dus wel wat ik met die zeven miljoen zou doen. Maar anderen, weten die dat ook? Een 64-jarige Leidse aan de te lefoon. „Nee, mijn naam niet in de krant. Daar hou ik niet van. Ik zou helemaal niet blij zijn met zeven miljoen gulden, ik zou het er benauwd van krijgen. Zoiets verandert je hele leven. Ik denk dat ik een heleboel zou weggeven. Aan mijn kinderen en aan de zwerfkinderen op de wereld. Wel zou ik nog een beetje geld achter de hand hou den. Maar grote reizen maken en grote huizen kopen - nee. dat is niks voor mij. Ik geloof niet dat veel geld de mensen beter maakt. Die hoge heren denken ook alleen maar aan zichzelf. Drieëndertig jaar gele den hebben we samen met een vriend 25.000 gulden in de Staatsloterij gewonnen. Een heel lot kostte toen nog tachtig gulden. We hoorden over de ra dio dat we wat had gewonnen. Mijn man was toen aan het va ren. De volgende dag kwam ie mand van de Staatsloterij me ophalen en zijn we samen naar Den Haag gegaan waar ik het geld in ontvangst heb genomen. We hadden het in die tijd al erg goed, dus ik heb alles op de bank gezet. Die prijzen van te genwoordig zijn tqch niet meer normaal. Als je bij Hans van der Togt het antwoord weet op de vraag hoeveel 1 en 1 is, krijg je meteen een droomkeuken." Mevrouw Brokaar (28) werkt in een banketbakkerij. Ook met zeven miljoen op zak zou ze daar blijven werken. „Maar ik zou wel een eilandje kopen in de Stille Zuidzee. Met daarop een huisje dat van alle gemak ken is voorzien. Nee, aan goede doelen zou ik mijn geld niet weggeven. Daarvan komt toch weinig terecht. Er blijft altijd geld aan de strijkstok hangen. Zeven miljoen gulden! Volgens mij word je gek als je zoiets hoort. Ik zou een eigen paard kopen en een eigen huis, ergens buiten. Maar dus na een tijd weer gewoon gaan werken. Dat doen miljonairs ook. Je kunt toch niet je leven lang aan je ei gen zwembad blijven zitten." Leidenaar Yf Falkcnhagen is fo tograaf. Hij zou de zeven mil joen gulden verspreid beleggen. „En ik zou wat aandelen kopen. Nee, niet van het Leidsch Dag blad. En misschien dat ik een klein feestje zou geven. Maar ach. ik speel nooit mee. Ik win nooit wat. De kans dat ik ooit zoveel zou winnen, is net zo groot als de kans dat ik in lei den onder tram kom. Er rijdt namelijk geen tram in Leiden." Mevrouw M. Clarijs (29) vindt het erg moeilijk om snel te be denken wat ze met zo'n kolos saal bedrag zou doen. „Een groot deel van het geld zou ik schenken aan het Wereld Na tuur Fonds. In het verleden heb ik wel eens kleine prijsjes ge wonnen. Onder de bezielende leiding van mijn opa heb ik in de Lotto gespeeld. Je hoort mensen altijd zeggen dat ze een wereldreis gaan maken. Mis schien zou ik dat ook wel gaan doen. Maar nee, wat ik meteen zou doen is mijn studieschuld aflossen." Zo mogen we het graag horen. Dat is even wat anders dan al die frauderende studenten. Er is nog hoop. Als we tenminste de loterij nog eens winnen. Oh Portugal, here 1 come! Terwijl de klok de laatste minu ten wegtikt, verdwijnen dino saurussen van koek en chocola in onze maag, achtervolgd door koffie. Tijd voor de première van dino-film Jurassic Park, maar waar is de grote massa? De bezoekers zijn op twee han den te tellen. Dè rage van dit moment gaat toch niet aan Al phen aan den Rijn voorbij? De plaatselijke etalages hebben nog zo hun best gedaan. Boek handels, speelgoedwinkels, V D en kledingzaken als Flij: alle maal tonen ze de dino en zijn film. Ook staat overal de mede deling 'vanaf 30 september in de bioscoop'. Zou men soms denken dat met dè bioscoop niet deze Euro Cinema naast de Alphense brug wordt bedoeld? „Je hoort inderdaad wel eens mensen zeggen; ,Oh, draait die film hier ook al?', terwijl we in principe alle premières heb ben", meldt koffiedame, portier en kaartjesverkoopster, me vrouw A. van Veen. Bij Jurassic Park lijkt het publiek dat echter al aardig door te hebben: „Van avond, morgenavond en zater dagavond zitten we vol en nu begint men zich al voor de zon dag op te geven", zegt ze. „Al leen de middagvoorstellingen lopen nog niet zo hard". Kinde ren zitten namelijk nog op school en bejaarden blijken de bioscoop maar zelden te vin den: „Toch willen we er altijd zijn. Anders krijg je dat mensen zeggen: 'Euro is nooit open'." Lege stoelen „Waar is de champagne?", weerklinkt het in de bioscoop zaal met honderd lege en tien volle stoelen. „Ik moet het nu met een Oranjeboompje doen." I let is René van Rutten van café Alle Hens, samen met enige personeelsleden. Vanavond, als hij moet werken, gaan zijn kin deren van 12 en 18. We moeten echter niet denken dat hij de film vóórkeurt: „Ik heb gelezen dat de maker zijn eigen kinde ren ook niet zou laten kijken. Maar ach, mijn zoon van 12 is wel wat gewend sinds Rambo." Bovendien is junior een echte deskundige. Sinds hij zo'n vier jaar geleden een dlno-tentoon- stelling in Artis bezocht, groeit zijn dino-collectie stormachtig. En pa? Die wil gewoon kunnen meepraten, met zijn zoon en met zijn gasten: „Er is ook zo veel over de film geschreven." Videotheekhouder Peter Wols- wijk kijkt met het oog van een deskundige. Hij wil zien hoe de film gemaakt is en merkt al di rect de hand van de meester. Steven Spielberg: „Net als bij films als 'Jaws' en 'Close en- counters of the third kind', be gint hij op drie. vier punten, die uiteindelijk samenkomen in een stoots gebeuren I let grootse gebeuren in de di no-film is de ontmoeting tussen mens en dino in een groot pret park op een eiland. Na 65 jaar herleven de beesten door gene tische manipulatie en al voor de opening van het park tonen ze hun ware aard snel. Afzettingen, gebouwen en mensen gaan er aan alsof het niets is. Alleen, de actie komt een beetje laat op gang, vindt Wolswijk. Het begin vindt hij ronduit technisch met al dat gepraat over DNA en in vesteerders die ongerust zijn over de veiligheid van het park: „Echt kleine kinderen haken dan af." Tevreden Desondanks wil hij van deze film minstens tien kopieën in slaan, al vreest hij een klein jaartje te moeten wachten voor dat Jurassic Park op video ver schijnt. „Spielberg heeft name lijk alle rechten en dan kan het lang duren. Na afloop blijkt de bioscoopda me toch tevreden. Euro-filialen in Amersfoort trokken zo'n veertig bezoekers. „En dan doet Alphen toch aardig mee." We moeten ook bedenken dat veel mensen misschien wel wilden komen, maar niet durfden. Bang voor het bordje 'uitver kocht'... Buiten bij de brug staan vijf ou- naar de dinosaurussen zijn ge weest? Ach, als ik thuiskom, zie ik er een zitten", meldt de spraakzaamste. Het blijkt geluk kigeen vredelievend exemplaar dat vooral van Magnums houdt. Criminoloog Van Dijk hekelt uitspraken over winkeldiefstal Prof. J. van Dijk: „Iemand die op z'n vijftigste werkloos raakt, gaat niet automatisch stelen. archieffoto» anp Nietsvermoedend pakken we een ochtendkrant en we lezen op de voorpagina: 'De dalende koopkracht van de Nederlandse huishoudens baart de super marktsector grote zorgen.' We leggen de krant neer en denken even na om ons een mening te j vormen. We komen tot de con- lusie dat we die onrust begrij pen. De omzet van de super- i markten komt zo immers in ge- l vaar. De klant die minder geld heeft, koopt minder. Of koopt j goedkopere spullen. Dan lezen we verder. En we schrikken ons te pletter. Want wat staat er verder te lezen? 'Winkeldiefstallen en hardere concurrentiestrijd zijn hiervan de gevolgen, zo voorspellen deskundigen in de branche.' Een hardere concurrentiestrijd kunnen we ons nog voorstellen. Maar meer winkeldiefstallen? H. van der Geest, voorzitter van het Vakcentrum, zegt het echt in Distrifood, het nieuwsblad voor supermarkten. En R. Por- tielje, volgens het krantebericht veiligheidsdeskundige, valt hem bij. „Hoe sterker de recessie, des te meer diefstal", zo staat er te lezen. Een wel zeer boude uitspraak, vinden wij. Is een dergelijk ver band wetenschappelijk aange toond? „Nee", zegt professor J. van Dijk, hoogleraar criminolo gie en strafleer aan de Rijksuni versiteit van Leiden. „Dit is weer zo'n opmerking van: grote stap, snel thuis. De relatie werk loosheid en crimineel gedrag ligt erg gecompliceerd. De idee dat werkloosheid en recessie al tijd tot criminaliteit leiden is onzinnig. De hoogte van het werkloosheidspercentageblijkt niet samen te hangen met de hoeveelheid crimineel gedrag. Stel dat iemand die op zijn vijf tigste werkloos raakt. Zou de kans dat hij gaat stelen dan in eens groter worden?" Nanchalance „Lagere lonen leiden in het al gemeen ook niet tot crimineel gedrag", vervolgt Van Dijk. „Het omgekeerde zou je ook kunnen beweren. Een snelle toename in de hoogte van de inkomens kan leiden tot een zekere noncha lance in het omgaan met de ei gendommen. Op die manier biedt men criminelen ook meer kansen. Maar goed, ook die stel ling is niet te onderbouwen met gegevens. Nog een stelling: de beveiliging in supermarkten is toegenomen, waardoor het ste len weer moeilijker is geworden. Die indruk heb ik namelijk zelf, maar of het ook zo is... Wat ik bedoel te zeggen: zolang niets is aangetoond kun je alle kanten op." Van Dijk heeft het steeds over 'kan'. „De criminologische lite ratuur geeft ook niet veel aan leiding tot andere uitspraken. Het enige gevonden verband tot nu toe is, dat een bepaald deel van de jeugd dat het moeilijk vindt rond te komen van een minimumloon er een criminele levenswijze op na gaat houden. Ze nemen wel niet de hele win- kelinhoud mee, maar toch... Het gaat overigens om een kleine groep. Maar het verband is in elk geval aangetoond in een En gels onderzoek en daar geloof ik ook wel in." „Los daarvan is het natuurlijk ook zo dat hef aantal overvallen op niet-geldinstellingen toe neemt, maar een verband met de recessie is niet te leggen." Kortom, Van Dijk heeft geen goed woord over voor dé uit spraken uit de supermarktwe reld. Al schrik ik er nu ook weer niet van. Het duurt nu eenmaal even tot moderne in zichten uit de criminologie tot de mensen zijn doorgedrongen. Het zijn allemaal kreten van le ken. Maar teleurstellend is het wel." HERMAN JOUSTRA» Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071 - 356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Haremdame 229 zou ze wor den. Oftewel, de negentwintig- ste dame van de tweede groep van de 4 oktoberoptocht van 1993. Zo stond het tenminste in een officiële brief van de 3 Oc tober Vereeniging. Haar kos tuum was op maat gemaakt en haar hele klas leefde mee. Jeetje, een meisje uit Oegstgeest in optocht door de grote stad... Vorige week dinsdag ging het mis, toen Wendy Westdorp (11) op het moeilijkste paard van de manege reed. Omdat het dier zo lekker snel galoppeerde, besloot ze bochten af te snijden. En op eens lag ze met haar onderbeen onder het geslipte dier. Al gauw was haar been zo gezwollen dat de toch al krappe rijlaars niet meer uit te krijgen was. In het Diaconessenhuis hielden 'ze' het op drie scheuren in de voet. Lopen mocht ze voorlopig niet, maar een rolstoel leek nu ook weer niet nodig. Toen de pijn dagenlang aanhield, be keek een 'echte dokter' de foto's en bleek dat de Oegstgeestse ook een teen had gebroken. „Je moet in de rolstoel", zei hij vori ge week vrijdag. „Oh, oh, geen 3 oktober", dacht Wendy direct. „Geen optocht, geen kermis, geen suikerspinnen, geen paling en geen druiven." Zelfs geen haring en wittebrood: want door alle commotie vergat moe derlief zich in te schrijven. En Wendy maar dromen over haremmeisjes. Haremmeisjes met kleren in alle kleuren van de regenboog en haremdames met zwart/blauwe doeken. En al die meisjes hadden haar ge zicht. Klasgenootjes maakten het allemaal 'nog erger' door haar pech steeds maar weer op te rakelen: „Ik geloof dat ze best onder de indruk waren dat ik mee zou lopen." Want ja, wie bedenkt nou dat je als Oegstgeestse mee kan doen in Leiden? Daar moet je toch haast een Leidse moeder voor hebben, zoals Wendy. Een moe der ook die weet welke heren je moet schrijven en dat ook doet. Eerst een brief waarin je aan kondigt te willen meelopen, dan de brief waarin je je aanmeldt en vervolgens de brief waarin je je maten doorgeeft (voor het kostuum). En in Wendy's geval ook nog een brief waarin je af-' zegt voor de optocht van dit jaar en jé aanmeldt voor de volgen de optocht. „Misschien ben je dan wel Win- netou op het paard", houdt moeder er de moed in. Want dochterlief rijdt al vier jaar paard en wilde eigenlijk meerij den in de optocht. Na twee eer ste plaatsen bij dressuurwed- strijden, voelde ze zich zeker van haar zaak. De rijkleren had zeal. Toen ze zich deze zomer aan meldde voor de optocht, had de 3 October Vereeniging echter al voldoende ruiters en ruitertjes. Want eigenlijk sluit de aanmel ding in april. Meer dan een rol als haremdame zat er niet in. En tja, met sluiers, monddoe- ken herkennen zelfs je beste vriendinneri je niet meer. Je moet dus echt gaan schreeuwen om de verdiende aandacht te krijgen. Aan de andere kant: wat moest je dan? Wachten tot ook Oegstgeest een echte optocht krijgt? Misschien gebeurt dat wel nooit. P.S. Wie deze pechvogel geluk kig wil maken, kan haar aanbie den een paard of pony te ver zorgen. Haar telefoonnummer is: 071-171836. (Wend\ lijdt goed paard en heeft ervaring met een 'verzorgpony' die he laas te klein is om op te rijden, zegt ze zelf). MfflUil'JMïHSri

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19