Kraanwater is gewoon goed te drinken5 in taxiwereld harder aan Vage beloften kamerleden stellen omwonenden Schiphol niet gerust Opruimen bommen kost Schiphol miljoenen guldens Tien jaar cel en ton boete voor heroïnetransporten Reclame langs wegen moeilijk te stoppen Randstad Provincie pakt wangedrag EWR stelt bellende klanten gerust ■De EWR is de afgelopen anderhalve week overstelpt door elefoontjes van ongeruste klanten, die bang zijn dat ze iet kraanwater niet meer kunnen drinken. Aanleiding is |>nder andere een landelijke test van de Consumenten bond naar de kwaliteit van het leidingwater. De Consu- nentenbond gaf in zijn Consumentengids van oktober iiet Leidse water niet meer dan een 'matig' vanwege in tiet Leidse watermonster aangetroffen chloor. Voor veel jnensen klinkt dat als 'ondrinkbaar'. eiden de voorzuivering in Katwijk wa ren er een kleine honderd men sen die er naar vroegen." Visser werd er zelfs een beetje verdrietig van. „Maanden nadat we de meest ingrijpende veran deringen achter de rug hebben - het laatste open winkanaal is gesloten - krijgen we dit. Het beleid bij de EWR is om - als het enigszins mogelijk is - chloor- doseringen te vermijden. We kiezen voor een natuurlijk pro ces met bijvoorbeeld langzame zandfilters." De.kans dat er ver ontreinigingen onstaan waar door tot een toepassing van chl- oordosering moet worden over gegaan, zijn volgens hem door het huidige volledig gesloten systeem heel gering. Het is in middels maanden geleden dat het water van de EWR op die manier moest worden gedesin fecteerd. De kreten 'slecht', 'matig' en 'goed' in de watertest van de Consumentengids zijn volgens Van der Erf niet echt handig. „Mensen hebben op school al geleerd dat slecht en matig on voldoende zijn. Ze zijn dan al gauw geneigd om andere con clusies te trekken dan wij. Maar van onvoldoende is hier geen sprake en dat erkent de Consu mentenbond ook." De EWR neemt overigens ruim 1200 watermonsters per >nnet van aarsen Jviets is minder waar, stelt de Jnergie- en Watervoorziening CRijnland (EWR) de bellers ge- Lust. Er hoeft niet te worden ge filterd en ook is het niet nodig lessen water te hamsteren. De IWR raadt filterinstallaties zelfs eiiet aan omdat die bij onzorg vuldig gebruik een bron van -jacteriën kunnen zijn. De hoe veelheden zogenaamde trihalo- Jriethanen in het water - waar- San is af te lezen of er een dose ring chloor is toegevoegd - zijn 'Sij de EWR in alle gevallen zo kering dat er geen gevaar is voor le volksgezondheid. c „We voldoen in alle opzichten San de wettelijke eisen", zegt R. bisser, hoofd waterproduktie bij Set station in Katwijk. Maar een ■peetje geschrokken zijn ze op Se diverse regiokantoren wel c/an de reacties. „Hoewel het biet direct opzienbarend is", al dus EWR-woordvoerder J. van Ser Erf. „Water is tenslotte een Srimair produkt wqar men heel Siert op is." Volgens hem kwamen er j/ooral opvallend veel telefoon- [jes binnen van zwangere vrou- /ven, die bang waren dat de Sanwezigheid van chloor in het «vater hun kind zou schaden. „Maar ook op de open dag bij overigens verhoogd in het nieu we Waterleidingenbesluit, dat naar schatting rond 1997-1998 in werking treedt. „Nu geldt voor de meeste van deze stoffen een hoeveelheid van minder dan één microgram per liter water en in de toekomst is dat vijf", zegt Van der Mark. „De huidige norm geldt overigens alleen als er niet gechloord is - op het moment dat er moet worden gedesinfecteerd is er een vrijstelling - terwijl de toe komstige norm in alle gevallen geldt." amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 41-jarige Haar lemmer conform de eis veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en 100.000 gulden boete. Het hof verklaarde bewezen dat de man in een speciaal daartoe omgebouwde vrachtauto ettelijke heroïne transporten van Turkije naar Nederland heeft uitgevoerd. De man liep in juni van het vorig jaar bij Venlo tegen de lamp, toen de poli tie een partij van 113 kilo heroïne in een aan de vrachtauto gelaste bak vond. Via een tip kwam de politie de drugslijn op het spoor. De organisatie waarvoor de Haarlemmer actief is geweest is buiten het vizier van Justitie gebleven. De rechtbank in Haarlem veroordeelde de man in eerste aanleg tot een even hoge straf als in hoger beroep opgelegd. Het verweer van raadsman mr. B. Baljet dat de tipgever door de politie onder druk zou zijn gezet en dat daarmee het bewijs onrechtmatig is verkregen, werd door het hof verworpen. haarlemmermeer. eric jan weterings Het opruimen van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog is Schiphol tot nu toe op een strop komen te staan van ongeveer vier miljoen gulden. Dat bedrag betaalt de luchthaven om renteverlie zen van de gemeente Haarlemmermeer goed-te maken. De gemeente heeft het aandeel in de op- ruimingskosten van het Rijk voorgeschoten. Dat geld is niet tijdig terugbetaald. Schiphol staat ech ter garant voor de daardoor ontstane renteverlie zen. De totale kosten van de opruimingsactie bedra gen ongeveer 18 miljoen gulden. Het Rijk betaalt daarvan negentig procent en de gemeente de rest. Voor Haarlemmermeer geldt echter een maximum van vijf gulden per inwoner per jaar, een bedrag dat tot nu toe twee keer is betaald. De sanering werd in de afgelopen jaren uitgevoerd wegens de uitbreiding van Schiphol. Wanneer de rest van de Rijksbijdrage aan Haar lemmermeer wordt betaald is nog onduidelijk. Het geld moet komen uit een fonds waarin slechts negen miljoen per jaar is gereserveerd en waaruit ook andere saneringsprojecten betaald moeten worden. Aanvankelijk zou in 1993 geld beschikbaar komen, maar dat blijkt nog niet het geval te zijn. „We staan hoog op de lijst. Dat is al les wat ik ervan kan weet," zegt een woordvoer der van de gemeente. Voor de luchthaven is de vier miljoen 'een be scheiden kostenpost.' „Natuurlijk hadden we dat geld liever aan andere zaken besteed, maar het is voor ons geen onoverkomelijk bedrag," verklaart een zegsman. De luchthaven investeert in haar uitbreidingsprojecten gemiddeld ongeveer een miljoen gulden per dag. Er bestaat een kans dat in de naaste toekomst nog meer explosieven worden geruimd. De Tech nische Universiteit van Berlijn heeft infraroodfo- to's van Haarlemmermeer gemaakt, waarop meer bomkraters zijn te zien dan tot nu toe bekend was. De foto's geven echter ook een veel nauw keuriger beeld van het te bebouwen terrein, zodat minder gebied daadwerkelijk onderzocht hoeft te worden. Toekomstig onderzoek gaat Schiphol zelf beta len door een lager dividend aan de aandeelhou ders uit te keren. De staat zal als grootste aan deelhouder dan toch indirect'voor een groot deel van kosten opdraaien. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door de Explosieven Opruimings dienst (EOD) in samenwerking met de luchtha ven. Volgens een woordvoerder van de gemeente houdt Haarlemmermeer de supervisie over het project. De luchthaven, de gemeente en de EOD zullen daartoe binnen drie maanden een conve nant tekenen. den haag monica wesseling Politie, rijkswaterstaat en provincie kunnen vrijwel niets onderne men tegen de wildgroei van opleggers langs de kant van de weg. Zolang de verkeersveiligheid niet in het gedrang komt, kan de poli tie niets doen. Als het landschap schromelijk wordt ontsierd, is een aanschrijvinkje mogelijk. Steeds vaker zie je ze staan aan de kant van de weg: opleggers en aanhangwagentjes met de een of andere reclamekreet. Op viaduc ten staan gigantische trucks geparkeerd met de naam van een bier gigant, oliemagnaat of automerk. In de weilanden langs provinciale wegen zijn de afmetingen van de aanhangertjes bescheidener, maar de kreten zijn niet minder luidruchtig. Volgens verkeersdeskundige H. Vergeer van de politieregio Hol lands Midden valt er voor de politie niets te doen. „Als zo'n kar op de op- of afrit geparkeerd zou staan, kunnen we ingrijpen. Meestal echter is er verkeerstechnisch niets aan de hand." De provincie kan, als er een kar op een provinciale weg staat, een parkeerverbod instellen als de aanhanger het verkeers in gevaar brengt. Zo niet, dan kan de Verordening Bescherming landschap en Natuur Zuid-Holland uit de kast worden gehaald. Op grond van die verordening mag in het landelijke gebied geen reclame worden gemaakt. Wie deze regels overtreedt, krijgt een aanschrijving thuis en in het ergste geval een gerechterlijke procedure aan zijn broek. Volgens een woordvoerder van de provincie weten heel wat 'recla memakers' de mazen van de wet feilloos te ontdekken: „Net bin nen de gemeentegrenzen gelden de regels van het landelijk gebied niet meer." Volgens de voorlichter van rijkswaterstaat leveren de geparkeer de vehikels op snelwegen tot nu toe geen problemen op. ■i Langs provinciale en rijkswegen wordt steeds vaker reclame gemaakt. FOTO HIELCO KUH chef willem spierdijk. 071 -356439. plv.-chef meindert van der kaaij, 071 -356442 Een van de waterwingebieden van de ERW ligt bij Katwijk. FOTO ARCHIEF VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 I Grenzen van rampgebied jBijlmer nog niet vastgesteld amsterdam» De onderhandelingen tussen de advocaten van Boeing en El Al ?n de raadslieden van getroffe nen van de Bijlmerramp con- :entreren zich op dit moment jp het vaststellen van de gren- '.en van het rampgebied. Vol gens de Nederlandse advocaat /an de betrokken maatschap- Tijen, mr. B. Crans, is er nog >een overeenstemming bereikt jver de exacte omvang van de '.ogeheten 'zone of danger'. Crans kan derhalve nog ;teeds niet met zekerheid zeg den hoeveel van de 1400 inge- liende schadeclaims zullen worden gehonoreerd. „De dis- :ussie aan de Amerikaanse on derhandelingstafel gaat over de Uaag hoe de lijnen van die zone precies getrokken moeten wor den." Geruchten dat nu al vast Izou staan dat honderden claims geen schijn van kans maken, wijst Crans resoluut van de i hand. De onderhandelingen be vinden zich in de eindfase. De 'zone of danger' is in dit stadium van de onderhandelin- i gen vooral van toepassing op mensen die een schadevergoe ding op grond van immateriële schade hebben ingediend. Voor mensen die aantoonbaar recht streeks schade hebben geleden - gewonden, nabestaanden van dodelijke slachtoffers, mensen die hun huis zijn kwijtgeraakt - is eerder duidelijkheid te ver wachten. In die gevallen wordt nog onderhandeld over de hoogte van de uit te keren ver goeding. In juni van dit jaar zei Crans tegen het ANP dat er zich onder de 1400 eisers wel een aanzien lijke groep 'meelifters' moest bevinden, aangezien het aantal claims kort na de ramp werd geschal op circa 175. Crans ging toen uit van het aantal doden (43), het aantal gewonden dat langer dan twee dagen in het ziekenhuis had gelegen en een schatting van het aantal men sen dat zich ondanks het le vensgevaar in veiligheid had weten te brengen. Sommige 'meelifters' kwa men met niet meer dan de me dedeling dat zij „op 300 meter van de rampplaats woonden, een dreun hoorden, rook en vuur zagen en nu niet meer kunnen slapen". Volgens Crans is er meer nodig om voor een vergoeding wegens immateriële schade in aanmerking te ko men. De afhandeling van de claims heeft door de meelifters vertraging opgelopen, aldus de advocaat. hoofddorp bill meuer Heb vertrouwen in de procedu res die de besluitvorming rond de groei van Schiphol regelen. Als blijkt dat er besluiten wor den genomen op basis van on voldoende of onjuiste informa tie, zal de Tweede Kamer na tuurlijk ingrijpen. Als dat tot een vertraging van de plannen rond Schiphol leidt en veel geld gaat kosten, deinzen wij daar niet voor terug. Maar wij zijn nog niet aan de beurt. Zo luidde de boodschap die drie kamerleden van PvdA, CDA en WD gisteravond voor om wonenden- en milieugroepen rond Schiphol in petto nadelen. jaar. Kwaliteitsfunctionaris E. van der Mark: „We hebben twee monsternemers in dienst en die bellen - na advies van de dis trictskantoren - her en der bij mensen aan. Het water dat zij aftappen komt gewoon uit de kraan. We leggen vooral de na- De bijeenkomst werd gehouden in het raadhuis in Hoofddorp. De redelijk bezette zaal droop om half elf enigszins teleurge steld naar huis af. De aanwezi gen hadden van de kamerleden steun gevraagd voor hun 'leef milieu-alternatief voor Schip hol. Die kregen zij gisteravond niet. De avond was georganiseerd door het Plaform Leefmilieu Schiphol, een organisatie van bewoners- en milieugroepen. De kamerleden Van Gijzel (PvdA). Van Vlijmen (CDA) en Jorritsma (WD) waren op de uitnodiging ingegaan. D66 en GroenLinks stuurden geen ka merleden, maar respectievelijk druk op bacteriologie bij het be oordelen van de monsters. Maar we kijken ook naar bij voorbeeld lood en koper en steeksproefsgewijs ook naar de trihalomethanen." De wettelijk toegestane hoe veelheid trihalomethanen wordt een secretaris van het hoofdbe stuur en een Amsterdamse wet houder. Ir. Fransen van Natuur en Milieu pleitte voor het zoge naamde 'leefmilieu-alternatief. Dit alternatieve groeiscenario voor Schiphol neemt in tegen stelling tot alle andere plannen het milieu als uitgangspunt. Het milieu stelt in dit plan cje gren zen aan de groei van Schiphol. Het enige probleem is dat het 'leefmilieu-alternatief door de stuurgroep van het Project Mainport en Milieu Schiphol (PMMS) niet serieus wordt ge nomen en daarom niet in de besluitvorming wordt meege nomen. Volgens berekeningen van de stuurgroep biedt het al ternatief Schiphol geen kans om uit te groeien tot mainport. En daar was het naast de verbete ring van het leefmilieu nou juist allemaal om begonnen. De milieubeweging wil toch dat haar plan, dat overigens nog moet worden doorgerekend, wordt meegenomen in de be sluitvorming. Er is geld voor het vereiste onderzoek, maar de stuurgroep wil de noodzakelijke cijfermateriaal niet geven. Fran sen zegt wel te weten dat een 'zeer zuidelijk gelegen gedraai de vijfde baan' beter voor het leefmilieu is dan een vijfde pa rallelle baan. Het kabinet heeft op advies van de stuurgroep voorlopig voor deze laatste vari ant gekozen. De omwonenden en de milieu beweging deden gisteren een klemmend beroep op de ka merleden om zich binnen hun fractie sterk te maken voor het 'leefmilieu-alternatief als seri euze optie. En daar voelden de kamerleden in dit stadium van de planvorming weinig of niets voor. De vertegenwoordiger van GroenLinks was hierop een uit zondering. Volgens de kamerleden van de drie grote partijen moeten de omwonenden van Schiphol ver trouwen hebben in de afgespro ken procedures en in de Twee de Kamer. De kamerleden rotterdam Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gaan de valse concur rentie in de taxiwereld harder aanpakken. Bedrijven raken hun speciale vergunningen voor groeps- en contractvervoer kwijt, als blijkt dat ze deze door sluizen naar illegale taxichauf feurs, de zogenoemde pretrij- ders. GS gaan strenger na welke rit ten deze vergunninghouders maken en of er niet meer men sen dezelfde vergunning gebrui ken, zo heeft een woordvoerster woensdag meegedeeld. Hoe de aanpak precies vorm krijgt, moet nog nader worden uitge werkt. Het provinciebestuur reageert hiermee op het rapport dat de werkgroep „Taxiproblematiek Rotterdamse regio" in juni uit bracht. Deze commissie werd eind 1992 opgericht nadat de taxiconflicten rond het ver schijnsel pretrijders in dat ge- waarschuwden echter dat zij pas in 1995 bij de besluitvor ming rond Schiphol 'echt' aan de beurt komen. Maar, zo be loofden zij, als het kabinetsbe sluit op onvoldoende, onvolle dige of onjuiste informatie en' onderaoek is gestoeld, kan als nog naar alternatieven worden gekeken. Als blijkt dat het leef milieu-alternatief een goed plan is, dan kan dat tegen die tijd ook verder worden uitgewerkt. Van Gijzel van de PvdA zei het nog sterker. Zijn betoog kwam er op neer dat als blijkt dat het leefmilieu rond Schiphol gebaat is bij een heel ander ba nenstelsel, waarbij de main- portdoelstelling niet uit het oog bied hoog oplaaiden. Deelne mers in de werkgroep waren ondermeer de provincie, de ge meente Rotterdam, taxibedrij ven en de politie. De commissie wilde dat re gio's de mogelijkheid krijgen tot invoering van een persoonlijke vergunningplicht voor alle chauffeurs. GS zijn bereid hier toe de provinciale taxiverorde ning aan te passen, die ook geldt voor de regio's Den Haag en Delft/Westland. Elke regio mag zelf beslissen of ze van de mogelijkheid gebruik maakt. De gemeente Rotterdam heeft eer der laten weten welwillend ten opzichte van het advies te staan. GS willen een commissie op richten die inspraak heeft bij het vaststellen van provinciale richtlijnen voor het uitgeven en intrekken van vergunningen. Hierin moeten afgevaardigden van de chauffeurs en politie mensen zitting hebben. Miljoenenclaim voor Den Haag van aannemers DEN HAAG De aannemerscombinatie die het Theater aan het Spui in Den Haag heeft gëbouwd, claimt enkele mil joenen guldens van de gemeente. Er is een 'meerwerkclaim' van circa drie miljoen gulden ingediend. Opdrachtgever Den Haag wil niet betalen omdat het theater cir ca een half jaar te laat is opgele verd. De gemeente vindt dat het bedrag daardoor gecompenseerd kan worden. Pogingen om tot een minnelijke schikking te komen zijn tot nu toe mislukt. De zaak gaat naar de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Het Theater aan het Spui werd dit jaar geopend en is gebouwd door Aannemingscombinatie The atercentrum, bestaande uit IGB uit Breda en de Habo uit Den Haag. Volgens de Habo zijn er stagnaties in de bouw opgetreden omdat de gegevensverstrekking vanuit de ge meente problemen op heeft gele verd. De aannemer Vindt dat zij niet schuldig is aan de vertraging en vraagt daarvoor vergoeding. De zaak ligt zeer gevoelig omdat de gemeente aandeelhouder in de Habo is. Bijeenkomst voor LE-patiënten LEIDEN De Lupus patiëntengroep houdt zaterdag 2 oktober een bijeen komst voor LE-patiënten in het AZL Reumatoloog P. van der Lubbe houdt een lezing over de ziekte 'Lupus Erythematosus'. Er is een ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen komst heeft plaats in conferentie kamer Cl-63 in het Academisch Ziekenhuis, Rijnsburgerweg 10 in Leiden. wordt verloren, dan moeten dat andere banenstelsel er komen. Ook wanneer dat anderhalf mil jard gulden meer kóst en de planvorming rond Schiphol wordt vertraagd. Maar het feit dat het parle ment pas laat aan de beurt komt, is juist de grote angst van omwonenden en milieubewe ging. Zij vrezen dat de Kamer dan voor voldongen feiten wordt gesteld en onder tijds druk akkoord gaat met het kabi netsplan. De kamerleden be loofden dat zij niet voor tijds druk zouden zwichten. En daar mee is wat hen betreft voorlopig de kous at

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18