Geen excuses aan Van As 'College houdt alternatief voor bibliotheek achter' Rijn- en Veenstreek Auto's belanden in sloot School De Wegwijzer zet fusiebesprekingen voort Rijnwoude moet snel beslissen over watertoren 'Wel bagger, maar geen plas op aangekocht land' Rijnwoude dringt aan op bouw van station Kelderboxen onder water Bezwaren in Ter Aar tegen distributiestation Casema Geenjaar beëdigd tot raadslid CHEF GERT VISSER. 071-356430, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-356413 Meerderheid Alpheuse raad verwerpt motie WD RUPWETERiNG/LEiDERDORpDe brandweer moest gisteravond enige moeite doen om de twee automobilisten en hun wagens uit de sloot aan de provinciale weg N5 te bevrijden. De 38-iarige Amstelvener die een van de auto's bestuurde, had halverwege de N5 ontdekt dat hij verkeerd was afgeslagen en wilde keren. Juist toen hij dwars op de weg stond, kwam de 33-jarige automobilist uit Utrecht aanrijden en raakte hem vol in de flank. De twee wagens gleden samen de ondiepe sloot in. Geen van beide bestuurders was gewond. De auto's werden totaal vernield. foto hielco kuipers Burgemeester en wethouders van Alphen hoeven geen excuses aan te bieden aan ex-wethouder G. van As. Een motie van de WD waarin het college opdracht kreeg dit wel te doen, kreeg gisteren niet de steun van een meer derheid in de gemeenteraad. VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Alleen de oppositiepartijen D66, WD en Groen Links steunden de motie. Een meerderheid van PvdA, CDA, RPF/GPV en SP vond dat burgemeester en wet houders niets hadden misdaan in de richting van Van As en za gen daarom geen reden voor het aanbieden van verontschul digingen. In een rumoerig debat behan delde de Alphense politiek gis teren het rapport over de nota die eerder dit jaar aan de basis stond van de val van wethouder Van As. De nieuwste rapportage laat geen spaan heel van het eerste rapport, waarin anonie me ambtenaren beweerden dat het eigenzinnig optreden van de wethouder de gemeente geld kostte. Voor WD, D66 en Groen- HAZERSWOUDE-RUNDUK» De gemeente Rijnwoude moet voor 1 december laten weten of zij de watertoren in Hazerswou- de-Rijndijk wil kopen van de watermaatschappij Zuid-Hol land oost (WZHO). De water- maatschappij heeft de toren vo rig jaar augustus voor een gul den te koop aangeboden aan de gemeente. Maar tot nu toe heeft de gemeente nog geen definitief ja of nee gezegd. De Rijnwoudse burgemeester M. Boelen had om dit aanbod gevraagd. Maar omdat de res tauratie van de toren voor de gemeente te duur is, zoekt Boe len sinds een jaar naar particu lieren die de toren willen over nemen en opknappen. De ge meente wil het vervallen bouw werk pas kopen wanneer vast staat dat een derde de toren meteen weer overneemt. Er hebben inmiddels verschil lende particulieren belangstel ling getoond voor de waterto ren. Maar niemand wil de toren kopen en daarmee de verplich ting op zich nemen het gebouw te restaureren voordat precies duidelijk is wat dat gaat kosten. De restauratie wordt voorlopig geschat op vier tot zes ton, maar de meest pessimistische ramingen komen op een mil joen uit. Een onderzoek naar de exacte kosten kan worden uit gevoerd met provinciale subsi die. De gemeente verwacht nog tot 1 maart volgend jaar nodig te hebben om te beslissen of ze de toren al dan niet aan kan ko pen. De WZHO heeft het ver zoek om het aanbod tot dié da tum te handhaven echter ver ontwaardigd van de hand gewe zen. Verder uitstel is voor de watermaatschappij 'geheel on redelijk en geenszins accepta bel', zo laat het bedrijf de ge meente per brief weten. Als de gemeente niet voor 1 december van zich laat horen, RUNWOUDE» Minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat moet met spoed de beslissing nemen om tijdig een spoorbaanverdubbe ling en een station bij Hazers- woude te realiseren. De ge meenteraad van Rijnwoude heeft gisteravond unaniem een Links was dat aanleiding om het optreden van het college rond de val van Van As nog eens ste vig onder vuur te nemen. Want waren het niet de loze beschul digingen die in het nu zo bekri tiseerde rapport anoniem wer den geuit, die de wethouder zijn politieke kop kostten? Nee, dat was niet zo, betoog den de andere partijen. Van As viel omdat de CDA- en PvdA- wethouders geen vertrouwen meer hadden in de liberaal, luidde hun interpretatie van de recente Alphense geschiedenis. De wethouder stelde zich on collegiaal op en dat werd hem en zijn partijgenoot A. Hommes uiteindelijk fataal. Het gewraak te rapport van de afdeling grondzaken had geen rol ge speeld bij heenzenden van Van As, betoogden H. Habermehl (CDA) en N. te Bos (PvdA). motie van die strekking aange nomen. Aanleiding voor de motie is een brief van de NS die eind ju ni bij de gemeente is binnenge komen. De NS laten daarin we ten dat het er niet naar uitziet dat een station in Hazerswoude winstgevend zal zijn. Alleen als de overheid wil opdraaien voor de eventuele verliezen, is ze be- Daarbij citeerden zij passages uit oude notulen om hun lezing te ondersteunen. De ontkenning van een relatie tussen het rapport en de colle gecrisis wekte de regelrechte woede van de oppositie. „Stui tend gedraai" oordeelde A. van Geest (D66). „De collegeleden hebben nimmer andere onder bouwingen voor de oncollegiali- teit van Van As aangedragen dan de zaken die in het rapport worden genoemd", wist hij. De WD'er M. Maring werd al snel „beroerd" van de discussie. „We bereiken het niveau van welles-nietes. CDA en PvdA proberen wanhopig om zaken te scheiden die als een een-eiige tweeling aan elkaar hangen", al dus Maring. „Hoe denkt u dat de Alphense burger op dit zoveelste incident reageert", vroeg A. de Groot- Slagter (GroenLinks) zich af. De 35.000 gulden die de gemeente volgend jaar uitgeeft om de mensen naar de stembus te lok ken, zal weinig effect hebben, vreest zij. Maar dat zijn nog niet de grootste kosten van het ge reid om in te stemmen met een station. De gemeente Rijnwoude her innert de minister in de motie aan het convenant dat de pro vincie, het rijk en de toenmalige gemeente Hazerswoude op 15 novemberl990 hebben gesloten over de aanleg van Rijksweg 11 en de spoorbaanverdubbeling. Alle betrokkenen hebben zich rommel binnen het college. „Het rapport was in ieder geval indirect de oorzaak van de val van twee wethouflers. Dat kost veel geld." De Groot stelde voor om de CDA- en PvdA-wethou- ders hiervoor verantwoordelijk te stellen. „Laten we ten minste een deel van de kosten op hen verhalen. Het mag in ieder geval niet op de burgers aankomen", betoogde zij. Het voorstel van GroenLinks vond weinig steun. Het idee van D66 om disciplinaire maatrege len te nemen tegen de opsteller van het omstreden rapport haalde het niet. En de WD-mo- tie waarin B en W werd opge dragen excuses te maken naar Van As werd met 18 tegen 13 stemmen verworpen. De enige consequentie die het college aan de affaire verbindt, is dat er in de toekomst geen rapporten meer worden opgesteld op basis van anonieme verklaringen. „Er mag geen onduidelijkheid over bestaan dat een rapport als grondzaken niet meer mag", benadrukte burgemeester M. Paats. toen verplicht al het mogelijke in het werk te stellen om nog voor 1996 spoorwegverdubbe ling en een station in Hazers woude aan te leggen. Een sta tion is van groot belang om het autoverkeer te doen afnemen, meent Rijnwoude. Het rijk schuift de spoorbaanverdubbe ling en het station tot nu toe steeds op de lange baan. Groen licht voor woningbouw in Hazerswoude HAZERSWOUDE-DORP Over een jaar staan er wel licht al 36 huizen. Nu ligt er in dit deel van de bebouwde kom van Hazerswoude-Dorp nog een oud kassencomplex, een loods met opslagterrein van het bedrijf Vonk Bestra tingen BV. de woning 'Scheetje Beef van familie Den Boer, het agrarische be drijf van familie Van der Werf-Straathof en twee in slechte staat verkerende wo ningen van de heer Van der Werf. De raad stemde gister avond in met diverse aanko pen en regelingen met de be woners die daar wonen. Het geld dat ermee is gemoeid, moet de gemeente uiteinde lijk weer terugverdienen met de verkoop van de grond voorhuizen. Deze plannen voor Werf- viiet maken deel uit van het 'Dorpsvemieuwingsplan Ha zerswoude-Dorp'. Dat plan, dat de gemeente in maart 1992 heeft vastgesteld, streeft een beter woon- en leefmil ieu na. Concrete voorbeelden daarvan zijn de verplaatsing van bedrijven uit de dorps kern en het bouwen van wo ningen op open plekken in het dorp. Raad stemt in met onderzoek nieuwbouw Stek HAZERSWOUDE-DORP» De gemeenteraad van Rijnwou de heeft gisteravond, op de SG P/RPF na, ingestemd met een onderzoek naar de nieuwe huis vesting van het jongerencen trum Stek in Hazerswoude- Dorp. Ze stelde daarvoor bijna 9000 gulden beschikbaar. Daar bij werd de voorwaarde gesteld dat als uit het eerste deel van het onderzoek blijkt dat Stek in de toekomst niet in staat is om de lasten van de nieuwe huis vesting zelf te dragen, het twee de deel niet wordt uitgevoerd. Het tweede deel bestaat uit het maken van een schetsontwerp voor het nieuwe onderdak. Stek is sinds 1985 gehuisvest in een gebouw aan de Dorps straat. De gemeente is bereid om een andere plek te zoeken. Het huidige pand verkeert na melijk in een slechte staat en bovendien loopt het huurcon tract af. Als nieuw onderkomen voor Stek heeft Rijnwoude de Landvliethal in gedachte. Om principiële redenen stemde de SGP/RPF tegen het onderzoek. De raad neemt naar verwach ting begin volgend jaar aan de hand van de onderzoeksresulta ten een besluit over de huisves ting van Stek. ALKEMADE De algemene ledenvergadering van de prot.-chr. basisschool De Wegwijzer heeft gisteravond be sloten om te onderzoeken of een algehele bestuursfusie in 19% haalbaar is. Dit is niet con form het voorstel van de stuur groep die de mogelijkheden van een fiisie in Alkemade heeft on derzocht. Die wilde meteen be ginnen met fusiebesprekingen. De Wegwijzer heeft zich echter uitgesproken voor een voor zichtiger'tijdpad'. De voorzitter van de Vereni ging voor Chr. Basisonderwijs, TER AAR Bewoners maken bezwaar tegen de plaatsing van een distributie station van Casema aan de Van Schravendijkstraat in Ter Aar. Voor de commissie beroep- en bezwaar maakten de bewoners duidelijk dat het station het nu al schaarse groen in de wijk ver der zal aantasten. Bovendien zal het gebouwtje het uitzicht be lemmeren. Casema is bezig om het ge bied rondom Alphen aan den Rijn te voorzien van glasvezel- ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Er lijkt een goedkoop alternatief voor uitbreiding van tie open bare bibliotheek in gemeen schapscentrum De Bron in Al phen. Een projectontwikkelaar heeft vergevorderde plannen om op de hoek van de Burge meester Bruins-Slotsingel en de President Kennedylaan een complex te bouwen waarin ook plaats is voor de bibliotheek. Verhuizing van de bibliotheek in de wijk Ridderveld naar dit gebouw zou de 1,75 miljoen kostende uitbreiding van de bi bliotheek in De Bron overbodig maken. B en W blijken deson danks nog nauwelijks naar het alternatief te hebben gekeken. WD-raadslid M. Maring drukte B en W gisteravond in de W. Altink, zegt dat de school voorlopig streeft naar een fede ratie. Dit duurt totdat de wette lijke beperkingen voor een fusie zijn opgeheven. Concreet denkt Altink aan een boekhouder, die de financiële administratie van de scholen gaat verzorgen. „Dat is voor de besturen een hele op luchting, want dat geregel met subsidies is zó oneindig inge wikkeld. Je kunt daarvoor beter een professionele kracht in schakelen." Zowel Altink als di recteur J. Dingemanse menen dat met deze formule de identi teit van de school niet in gevaar komt. kabel. Voor het hoofdnet moet behalve in Woubrugge en Roelofarendsveen, ook in Ter Aar een distributiestation ko men. Volgens Casema was ech ter geen andere plaats beschik baar. Eerst was een locatie ge vonden nabij de kruising Korte- raarseweg-Kerkweg, maar daar bleek te weinig grond beschik baar. Casema is bereid het sta tion in de Van Schravendijk straat op te sieren met groen maar dat overtuigde de bewo ners niet. De commissie doet binnenkort uitspraak. raadsvergadering hardhandig met de neus op de feiten. Hij verbaasde zich er over dat er een serieus alternatief beschik baar is dat de gemeente groot financieel voordeel kan opleve ren, terwijl het college zich nog niet heeft verdiept in het plan. Bovendien verweet hij B en W de raadsleden niet te hebben ingelicht over het alternatief. Wethouder G. Brussen-Leer- dam (CDA/cultuur) zou de pro jectontwikkelaar zelfs zwijg plicht hebben opgelegd. Brussen trachtte de raad er van te overtuigen dat zij het mogelijke alternatief terecht ter zijde had gelegd. „Het college had al gekozen voor De Bron. Het alternatief was er toen nog niet. En eigenlijk is het plan ook geen alternatief. De bibliotheek Stakers vragen steun Alphen ALPHEN AAN DEN RUN Een delegatie van stakers van de sociale werkplaats Alphen (SWA) heeft gisteren een petitie met 500 handtekeningen aan geboden aan wethouder A. Kromhout-den Dunnen. De sta kers vragen in de petitie aan burgemeester en wethouders om de staking en de looneisen van de werknemers van de soci ale werkplaats te ondersteunen. Gisteren legden 144 werkne mers in Alphen het werk 24 uur neer. Wanneer de onderhande lingen tussen de vereniging van Nederlandse gemeenten en staatssecretaris Wallage de ko mende dagen niets opleveren, gaat de Alphense sociale werk plaats over twee drie weken opnieuw plat. Dan is het de be doeling dat alle 450 werknemers het werk voor enkele dagen neerleggen. Wegenbouwer krijgt hoge onderscheiding RUNSATERWOUDE J.W. Gonlag (63) uit Rijnsa- terwoude is vanmiddag be noemd tot Ridder in de Orde van van Oranje Nassau. De onderscheiding werd uitge reikt in Huis de Werve in Voorburg door burgemeester W. van Beek van Jacobswou- de. Gonlag is vandaag 25 jaar secretaris/directeur van de Afdeling West van de Neder landse Vereniging van We genbouwers (NVWB). Ook neemt hij afscheid van de NVWB en gaat hij met pen sioen. Naast zijn baan die veel werk en nevenfuncties met zich meebracht, is de Rijnsa- terwoudenaar in het maat schappelijk leven een actief Lionslid met functies als se cretaris, voorzitter en 'zonc- chairman'. Plaatselijk actief is hij ook als financieel advi seur van het bestuur van de Schietvereniging Het Vizier in Alkemade. Van 1968 tot 1973 was Gonlag voorzitter van de oudervereniging van de John F. Kennedyschool in Maassluis. Rijdend kantoor zorgverzekeraar door Rijnstreek RUNSTREEK» De verzekeraar Zorg en Zeker heid breidt het aantal halte plaatsen van het rijdende bij kantoor uit. Met ingang van 1 oktober komt het rijdende bij kantoor ook in Hazerswoude- Rijndijk, Leimuiden en Ter Aar. De openingstijden in leider dorp zijn verdubbeld. Hazerswoude-Rijndijk wordt elke tweede en vierde donder dag van de maand aangedaan. Het kantoor staat dan van 14.15 tot 15.15 uur op de Da Costa- singel. Elke tweede en vierde maandag van de maand komt het kantoor tussen 16.00 en 17.00 uur naar het Dorpsplein in Leimuiden. In Ter Aar is de parkeerplaats aan het Linden- plein elke tweede en vierde vrij dag van de maand de stand plaats. Het rijdend bijkantoor staat daar tussen 14.30 en 15.30 uur. In Leiderdorp staat het rij dende bijkantoor voortaan elke donderdag tussen 15.30 en 16.30 uur bij winkelcentrum Winkelhof. is hier onderdeel van een groot project. Als dat niet doorgaat, komt er ook geen bibliotheek." Brussen overtuigde echter niet. Na enige aarzeling sloten D66, PvdA en SP zich aan bij de liberalen: de alternatieve huis vesting verdiende het om seri eus te worden bekeken. Voor B en W was dat aanleiding om de vergadering te schorsen voor overleg. Na de schorsing werd de aar zelende houding van B en W verklaard. Het college vreest dat het juridisch al vast zit aan het contract met De Bron. Daarmee dreigt De Bron een behoorlijke schadevergoeding te eisen als de bibliotheek elders wordt ge huisvest. B en W kondigden aan de zaak verder te onderzoeken. CDA in Rijnwoude stelt voorwaarde voor aankoop RUNWOUDE MARIETA KROFT Bijna ging de grondaankoop door de ge meente Rijnwoude van agrariër H. Ver- beij uit Hazerswoude-Dorp niet door. Het CDA, dat de meerderheid in de ge meenteraad heeft, was gisteravond eerst nog verdeeld over de aankoop van 5,5 hectare weiland voor ruim 2,5 ton. Bur gemeester M. Boelen voelde zich voor het blok gezet. „Als we vanavond niet besluiten, dan hangen we", riep hij ze nuwachtig. „We moeten dan toch tien procent van de aankoopsprijs betalen en een eventuele schadevergoeding." Een schorsing bracht uitkomst. Na een kwar tier keken de neuzen van de CDA'ers al lemaal dezelfde kant op. „We gaan akkoord met de aankoop. Als het aan ons ligt wordt het een bag- gerdepot. In ieder geval mag het gebied in verband met de hoge kosten geen Bo- terplas worden", betoogde CDA'er G. van Bostelen. Plannen voor de aanleg van een 'multifunctionele plas' staan vermeld in de concept-structuurschets van Rijnwoude die vorig jaar werd ge presenteerd. B en W wilden de grond kopen omdat het te koop stond. De grond komt altijd wel van pas, meende het college: eer baggerstortlocatie, een plas of het kan als ruilobject dienen voor boeren die ge dwongen worden hun bedrijf in de dorpskern van Hazerswoude-Dorp te verlaten. D66 en de PvdA stemden tegen het voorstel. Het college was volgens hen niet in staat om zekerheid te geven dat Rijn woude met het kostbare land zou blijven zitten als blijkt dat het ongeschikt is voor baggerstort. De watertoren in Hazerswoude-Rijndijk. Een besluit over aankoop door de gemeente Rijnwoude is nog niet gevallen. foto ben de brruyn wordt de aanbieding van de wa- gen de vlakte. Een woordvoer- hard wordt gewerkt om binnen tertoren ingetrokken en gaat het der van Rijnwoude laat weten de door de WZHO gestelde ter- bouwwerk zo snel mogelijk te- dat er op het gemeentehuis mijn te blijven. ALPHEN AAN DEN RUN» Aan de Vlietstroom in Alphen zijn gisteravond zes kelderboxen on der water gelopen. Oorzaak was een lekkende wasmachine in een woning boven de boxen. De bewoners waren niet thuis zodat de politie de voordeur moest forceren om de lekkage te verhelpen. De brandweer pompte vervolgens het water in de flat en de kelder boxen weg. RUNWOUDE G. Geenjaar-Cové is gisteravond beëdigd tot nieuw raadslid voor de WD in Rijnwoude. Zij volgt J. Steinhart op die vanwege zijn werk tijdelijk afscheid moest nemen van de gemeenteraad. Mogelijk neemt hij over enkele maanden weer de plaats in van de Hazers- woudse. WD Alp hen eist opheldering

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17