Politiek eist snel aanpak Schoolstraat Hoge positie wethouder op woninglijst volgens de regels Willem III rijdt weer door Warmond Ook deze Alfo huur je bij Regio Spoortunnel gedeeltelijk open Zoeterwoude doet mee aan 'vuilfabriek' Buren boerderij lijden geen schade door sanering grond CHEF CERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Zorgen over leegstand winkels De gemeente Voorschoten gaat toch een begin maken met een rigoreuze aanpak van de Schoolstraat. Het feit dat er steeds meer winkels leegstaan, baart de Voorscho- tense politiek grote zorgen. Volgens de fracties moet er iets gebeuren. ,,En daar moeten we geld voor neertellen", zei PvdA-fractievoorzitter P. Dordregter gisteren tijdens een vergadering van de gemeenteraad. voorschoten judy nihof Op aandringen van de politiek beraadt wethouder F. ten Have (financiën) zich nu op een wij ziging van het bestemmings plan van de Schoolstraat. Wordt het bestemmingsplan herzien, dan kunnen zich bijvoorbeeld ook cafés en restaurants vesti gen in panden waarin nu alleen maar winkels mogen komen. Aan zo'n wijziging moet echter een diepgaand onderzoek voor afgaan, waarmee veel tijd en geld, enkele tonnen, is gemoeid. ,,Het wordt een proces van ja ren", aldus de wethouder. Bij dat onderzoek moeten bewo ners en winkeliers nauw wor den betrokken. In december hoopt de wethouder een nauw keuriger beeld te hebben van de kosten en de duur van het on derzoek. Begin september verklaarde Ten Have dat de gemeente geen geld had om de Schoolstraat in grijpend aan te pakken. Maar de Voorschotense politiek wil niet te lang meer wachten met het starten van de procedure voor herziening van het be stemmingsplan. ,,AJs er geen maatregelen worden genomen, ga je straks niet meer gezellig winkelen in de Schoolstraat, maar boodschappen doen", zei D66-raadslid L. van der Valk. Het geld is er volgens de poli tiek wel degelijk, ondanks het tekort op de begroting voor vol gend jaar. „Voorschoten heeft een rekening-overschot van ne gen ton over vorig jaar, daar zou je het van kunnen betalen. Ik noem maar wat", aldus raadslid P. den Hartog. De plannen voor de School straat kunnen wat de fractie van GroenLinks betreft niet ver ge noeg gaan. S. Harlaar pleitte niet alleen voor verdergaande afsluiting van de Schoolstraat voor alle verkeer, maar ook om de Gevers Deynootschool te verplaatsen naar Starrenburg, zodat zich een 'publiekstrekker' in het pand kan vestigen. De andere fracties waren het totaal niet met hem eens. Dordregter (PvdA) merkte op dat 'het dorpskarakter van de straat juist wordt onderstreept door die school'. „Het is levendig met al die kinderen. Verplaatsing van de school zou trouwens veel te kostbaar worden." Ook de wet houder begreep niet wat Groen Links bezielde. „Het is allemaal onzin. Trouwens, ook de winke liers zeggen: die school hoeft niet weg, we hebben daardoor tientallen moeders over de vloer." Fietser valt, bromfietser rijdt door oegstgeest Een 43-jarige fietser uit Noordwijk is gisteravond gewond geraakt bij een val in Oegstgeest. De man fietste op de Terweeweg ter hoogte van de Geversstraat, toen hij van achteren werd aangetikt door een bromfietser met een duopassagier. De man viel, de bromfietser reed door. Of de man met opzet ten val werd gebracht, kan de politie niet zeggen. Met hoofdwonden en een hersenschudding is het slachtoffer naar het AZL overge bracht. De politie zoekt getuigen: 01718-25511 Geveltoerist gaat geruisloos te werk oegstgeest Terwijl een oud echtpaar in de woonkamer televisie zat te kijken, forceerde een inbreker de balkondeur van een flat aan de President Kennedylaan. Hij onderzocht de hele kamer en verliet die vervolgens weer via het balkon. Hoe de man is bin nengekomen, is de politie een raadsel. De flat ligt op vier hoog en de afstand tot de begane grond bedraagt ongeveer negen me ter. Het echtpaar was zo overstuur dat het de de politie niet kon vertellen wat de dief heeft meegenomen. Motorrijder botst op kerende auto voorschoten Een 24-jarige motorrijder is gisteravond gewond geraakt op de Leidseweg in Voorschoten. De man klapte tegen een auto, bestuurd door een 31-jarige Leidenaar, die ter hoogte van de Bachlaan op de weg keerde. De motorrijder is met diver se kneuzingen naar het AZL gebracht. De aanrijding gebeurde tegen negen uur. 1 Hond bijt schaap dood voorschoten Achter huis Ter Wadding aan de Leidseweg in Voorschoten heeft gisteravond een hond een schaap doodgebe ten. De eigenaar, een boer uit de naaste omgeving, heeft samen met de eigenaar van de hond het schaap nog trachten te redden. De twee spraken af later op de avond bij de dierenarts de schade financieel te regelen. Toen de eigenaar van de hond niet kwam opdagen, is de boer naar de politie gestapt. Specialist 'Elisabeth' op televisie leiderdorp» Het werk van uroloog P.D.J. Vegt, werkzaam in het Leiderdorps Elisabeth-ziekenhuis, staat komende zondag cen traal in het tv-programma 'De Specialist' van Teleac. Dat wordt tussen zeven en acht 's avonds via Nederland 2 uitgezonden. 'De specialist' is een serie van zes afleveringen waarin het vakgebied van verschillende specialisten aan bod komt. Voor de aflevering over de uroloog zijn begin dit jaar opnamen gemaakt in het Eli sabeth-ziekenhuis. Waarbij de belangstelling vooral naar de da gelijkse praktijk uitging. Zo zijn onder meer een prostaaten een niersteenoperatie en een ingreep bij een jongetje met niet ingedaalde zaadballetjes te zien. VRIJE TIJD Thuiszorg Het Vrijwilligers Overleg Leider dorp houdt op woensdag 6 ok tober in de Scheppingswerk in Leiderdorp een bijeenkomst rond het thema 'De mogelijkhe den van de vrijwilliger in de Terminale thuiszorg'. Spreker is prof. Mulder, oud-hoogleraar huisartsgeneeskunde aan de rijksuniversiteit Leiden. De bij eenkomst wordt afgesloten met een forumdiscussie. De aan vang is 9 uur. Inlichtingen: tel. 413536. Vrijwilligers De Stichting Welzijn Ouderen heeft dringend vrijwilligers no dig met een eigen auto, die be reid zijn tegen een redelijke ver goeding ouderen met vervoers problemen te helpen. Dit geldt zowel voor Warmond als voor Sassenheim. De meeste ritten vinden plaats binnen het dorp. maar soms is er ook vraag naar regionaal vervoer. Wie deze taak op zich wil nemen kan bellen met: 02522-31805. bij voorkeur tussen 9.00 en 12.30 uur. voorschoten De nieuwe spoortunnel bij de Papelaan in Voorschoten is in de loop van vandaag gedeeltelijk opengegaan. Eén rijbaan is vrijgegeven. Verkeer uit de rich ting Wassenaar kon vandaag voor het eerst door de tunnel rijden. Op 15 oktober wordt de tunnel officieel in gebruik geno- wordt in het najaar van 1995 anders. Dan men. De bouw was nodig omdat het voor liggen er op het traject Leiden - Den Haag automobilisten verboden is om vier sporen Centraal Station vier sporen. In 1991 be over te rijden. Op dit moment passeert het gon Strukton Betonbouw met de klus, die verkeer via de overgang aan de Papelaan 13,5 miljoen gulden kost. Hij is zo snel weliswaar nog twee sporen, maar dat mogelijk voltooid omdat de overweg als breed en onveilig geldt. De tunnel wordt ook de toegang tot het station. Nu al kan men de perrons bereiken via de trap; eind dit jaar worden dé liften geplaatst en be gin volgend jaar ook de loketten. foto jan holvast zoeterwoude De scheidings- en vergistingsin- stallatie (SVI) in Leiden gaat ook Zoeterwouds afval verwerken. De gemeenteraad besloot giste ren met slechts twee tegen stemmers dat de 'vuilfabriek' de meest milieuvriendelijke en goedkoopste oplossing is voor de verwerking van het afval. Alleen de CDA'ers J. Berkou- wer en J.W.M. van der Salm ver zetten zich tegen de aansluiting bij een volgende fase van het onderzoek naar de SVI. „Wij zijn tegen, want het is een expe rimentele installatie. Van bu- reaucijfers hebben de burgers na drie dure debacles hun buik vol", verwees Berkouwer naar de Leidse vuilverbranding, het Leiderdorpse Doesgebied en de SAVA-vuilverbranding in Ypen- burg. De andere raadsleden maak ten niet veel woorden vuil aan de SVI. Als Zoeterwoude nu meedoet met het experiment, zijn de tarieven per ton afval voor vijftien jaar gegarandeerd. Dat de Zoeterwoudse afvalberg als één van de weinige in de re gio nog altijd groeit, was voor veel raadsleden een doorslagge vend argument. Voorschotenaar onderscheiden voorschoten Voorschotenaar L.J. Moret is gisteren tijdens de viering van zijn 40-jarig ambtsjubileum on derscheiden met de eremedail le, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud. Burge meester P. Cannegieter reikte de onderscheiding uit in Den Haag bij de Technische Han delsmaatschappij Hollinda b.v. waar de jubilaris al sinds 1953 werkzaam is als technisch ver koper. leiderdorp roy klopper Wethouder J. Veldstra is terecht boven aan de lijst gekomen voor een woning aan de Tinnegieter in de wijk Buiten hof. Tot die conclusie komt bureau VB- accountants. Het bureau, dat onder zoek doet naar de lage grondprijzen in Buitenhof, meldt dit in een tussenrap- pprtage. De wethouder kwam onlangs in op spraak omdat de bouwgrond waarop onder meer haar woning wordt ge bouwd voor minder is verkocht dan de gemeenteraad wilde. Bij deze discussie kwam ook de vraag aan de orde of de wethouder misschien door vriendjes politiek bovenaan de lijst gegadigden is gekomen. Voor dit project waren im mers meerdere gegadigden. Tot nu toe heeft de gemeente gewei gerd inzage te geven in de gegevens die leidden tot de voordracht van Veldstra. Volgens B en W betreft het hier 'priva- cy-gevoelige informatie' die niet open baar mag worden gemaakt. VB-accountants heeft wel de be schikking gekregen over de stukken. Het bureau concludeert 'dat de gege vens van de familie Veldstra juist in de computer zijn opgenomen en dat de hoeveelheid punten correct is bere kend.' Op grond van dit puntenaantal stond de familie als tweede op de lijst. Ook de eerst-geplaatste heeft een aanbod gehad, zo concluderen de onderzoe kers. Die overigens ook nog melden dat de familie Veldstra eveneens hoog op de lijst stond van de andere projec ten waarop ze had ingeschreven. Het accountantsbureau heeft naar schatting nog een kleine twee weken nodig om uit te zoeken hoe de te lage grondprijzen in Buitenhof precies tot stand zijn gekomen. De extra raadsver gadering over de grondverkopen wordt gehouden op 26 oktober. Op voorhand heeft burgemeester J. de Bruin al aangegeven 'dat er zeker fouten zijn gemaakt'. Volgens bereke ningen van deskundigen is de gemeen te er naar schatting 2,3 miljoen gulden bij ingeschoten omdat te lage prijzen per vierkante meter zijn berekend. Historische optocht uit 1874 herleeft warmond liesbeth buitink Willem III zit pontificaal op zijn troon bovenop een wagen. Voor hem uit rijden zeven wagens die de wetten en plichten van Ne derland uitbeelden. Honderden Warmonders liepen in 1874 in deze optocht mee en als het aan de Vereniging tot Viering van Warmondse Feesten (VWF) ligt, rijdt er op koninginnedag vol gend jaar precies zo'n optocht door het dorp aan de Leede. De VWF bestaat volgend jaar 25 jaar en dat was voor de ver eniging reden de litho uit 1874 boven tafel te halen. Daarop staat de optocht ter ere van het zilveren kroningsfeest van de koning tot in detail afgebeeld. Zelfs de namen van de toenma lige deelnemers staan erbij ver meld. „We zoeken nu uit of het lukt dié optocht te reconstru eren", vertelt Henk Barends na mens de optochtcommissie. „Het is gigantisch veel werk, want we moeten zo'n 140 vol wassenen en kinderen bij elkaar krijgen die mee willen doen. We hebben acht karren nodig, paarden en natuurlijk geld." Inmiddels hebben zich tach tig mensen gemeld die niet al leen de ouderwetse uitdossing willen dragen op koninginne dag, maar ook een kar willen optuigen. Wagens en paarden lijken eveneens beschikbaar. Barends: „Die karren waren nog een heel probleem, omdat de meeste alleen geschikt zijn om door een tractor te worden ge trokken. Maar hier in de omge ving zitten mensen van de ver eniging 'Het aangespannen paard' en die willen helpen." Voor medio november wil de optochtcommissie zekerheid hebben over de financiën. „Zo'n optocht kost al gauw 20 tot 25.000 gulden. Alleen het huren van de kostuums kost al Honderden Warmonders liepen in 1874 in deze optocht mee en op de eerstkomende koninginnedag rijdt er precies zo'n optocht door het dorp aan de Leede, hoopt Henk Barends. foto jan holvast 12.000 gulden. Maar we hopen denin de optocht rijdt een loco dat we met zelfwerkzaamheid motief op een enorme kruiwa- en met de hulp van enthousias- gen, die wordt getrokken door te Warmonders de kosten kun- vier mannen. De wagen beeldt nen drukken." de spoorwegwet uit. „We dach- De versiering van de moeilijk- ten dat zo'n kruiwagen niet ste wagen is al geregeld. Mid- meer bestond, maar er is er nog één in Oostenrijk. Die proberen we naar Nederland te halen. En een Warmondse familie heeft aangeboden die locomotief na te bouwen. Dat zijn allemaal stevige kerels, dus die kunnen die kar ook wel trekken." In 1874 reed voorin de stoet de Harmonie van Warmond on der een enorme baldakijn. De Matthiasharmonie heeft de wa gen van haar muzikale voorgan ger voor haar rekening geno men. Direct daarachter loopt de Oranjevereniging. De heren in sombere zwarte pakken worden gevolgd door een dame in een wagen, met daarachter school kinderen. „De jongens en meis jes lopen apart, want dat hoor de in die tijd." Een wagen die de gemeente wet uitbeeldt, rijdt voor de tele- graafwet. Over twee karren zijn telegraafkabels gespannen, waaraan een mandje en een pa raplu hangen. „Ze dachten toen dat je via de telegraaf ook pakjes kon versturen. Goederen, geld en tijdingen, was het motto", weet Barends. Ook de waters noodramp in Gelderland is ver tegenwoordigd. Op een kar is water nagebootst, waarop enke le mannen in een boot driftig roeien. De locomotief, een kar voor de armen en de zotten, en de gezanten uit andere landen rijden ook voor Willem III uit. Barends hoopt dat koningin nedag 1994 in Warmond een gi gantisch ouderwets feest wordt. „De optocht is te duur en te in gewikkeld om het bij anderhalf jaar te laten. We willen een ten toonstelling maken over feesten in Warmond door de eeuwen heen. En we willen ouderwetse spelen als tollen en hoepelen organiseren. Als de midden stand meewerkt kunnen we ook wafels, maatjes en jenever ver kopen. Hel hele dorp moet in het teken van die tijd staan." Wethouder stelt Voorschotenaren gerust voorschoten judy nihof De sanering van de vervuilde grond en het grondwater bij boerderij 'Wie kan keereri de hand des Heeren' aan de Leids- eweg-Noord in Voorschoten le vert geen schade op aan omrin gende panden. Daarvan is wet houder J. van de Poel (openbare werken) overtuigd. Hij probeer de gisteren tijdens een vergade ring van de gemeenteraad de bezorgheid bij sommige omwo nenden weg te nemen. Auto- en Motorverhuur MultiRent fxvvéó# /uw* rtvr teórvefp Leiden Katwijk Leidschendam Beverwijk IJmuiden Zo vreest mevrouw Begeer van landgoed Berbice verzak king van haar tuinmuur en orangerie als het grondwater peil tijdens de werkzaamheden daalt. Volgens een rapport van het bedrijf dat de sanering gaat uitvoeren, is de vrees onge grond. „Het perceel van 'Wie kan keeren' is omgeven door sloten.. Die vormen een soort buffer tegen bewegingen in het grondwater", aldus Van de Poel met het onderzoeksrapport in de hand. De Voorschotense politiek ging. schoorvoetend akkoord met het collegevoorstel om 165.000 gulden beschikbaar te stellen voor de sanering van de vervuilde grond bij de boerderij. Dat is het bedrag dat de schoonnmaak in het .ergste ge val gaat kosten. Als de vervui ling meevalt, hoeft de gemeente 'slechts' een ton neer te tellen. De raadsleden vonden de mar ges die het college hanteerde wel erg ruim. „Nadere onder bouwing hiervoor ontbreekt", aldus CDA-raadslid H. van Eyk. Ook de andere fracties hadden moeite met het voorstel. Vol gens de wethouder is het echter mogelijk dat er nog 'verrassin gen' aan het licht komen. „Er kan nog meer verontreinigde grond worden aangetroffen", aldus Van de Poel. WARMOND In parkbos 'Huys te Warmont' wordt zon dag 3 oktober vanaf 14.00 uur onder leiding van gidsen een wandeling gehouden. Verza melpunt is het toegangshek aan. de Herenweg 139. Deelname kost één gulden; inwoners van Warmond en leden van Zuid Hollands Landschap en Stich ting Huys te Warmont mogen gratis mee.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16