PvdA: parkeervergunning voor iedere 'Maredijker' Katwijk wil kabelnet kwijt Leiden Regio Floriade wellicht in Vijfhuizen Bukman in de Hortus Lee Towers vormt hoogtepunt gala Unicef Noordwijk 'Opknappen boulevard zinloos als rotte hoektanden blijven' Voetveer Valkenburg iets duurder co bert van der meij VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 15 De 27-jangen-maatregel moet voor de Maredijkbuurt on gedaan worden gemaakt. Dat vindt het Leidse PvdA- raadslid E. van der Veen. Als hij zijn zin krijgt, komen be woners jonger dan 27 jaar van de wijk bij het Schutters veld in aanmerking voor een parkeervergunning. Ook voor de '27-minners' in andere aan de rand van de bin nenstad gelegen wijken als Vreewijk en de Bloemenbuurt moet een uitzondering worden gemaakt, vindt Van der Veen. meent dat die ruimte moet kun nen worden benut door bewo ners jonger dan 27 jaar. „Die 27-jarigen-maatregel, nu nog geldend voor de hele stad, was eigenlijk bedoeld om een over aanbod van auto's in de bin nenstad te voorkomen. Vooral studenten zijn erdoor getroffen. En de Maredijkbuurt is een zo LEIDEN WIM KOWVOET Na gesprekken met bewoners en een rondgang door de Mare dijkbuurt, stelt het PvdA-raads- lid vast dat dank zij de onlangs ingevoerde beperking van de parkeermogelijkheden zowel overdag als 's avonds plaatsen leeg blijven. Van der Veen Opbrengst van tien miljoen verdwijnt in spaarpot katwuk roza van der veer Katwijk overweegt het kabelnet van de hand te doen. De onderhandelingen met de mogelijke ko per, de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), zijn inmiddels begonnen. Katwijk heeft daarnaast ook aan kabelexploitant Casema ge vraagd een offerte uit te brengen. Verkoop van het Katwijkse kabelnet levert de gemeente naar schat ting een bedrag van rond de tien miljoen gulden op (800 gulden per aansluiting). Katwijk is eigenaar van het distributienet in de gemeentelijke grond. Door het uit glasvezel be staande net ontvangen 14.000 Katwijkse gezinnen hun televisiebeelden. De mogelijkheden van het kabelnet zijn echter veel groter dan alleen het doorgeven van televisiesignalen. De glasvezelka bels kunnen ook voor allerlei vormen van com municatietransport worden gebruikt. „Het is dan maar de vraag of je als gemeente een dergelijk net moet exploiteren of het moet overlaten aan vakmensen", aldus wethouder J. van der Plas van financiën. Een rol speelt daarbij de onzekerheid of het net op termijn winstgevend is te maken. „Het is mogelijk dat er flinke winst wordt gemaald met het kabelnet, maar voor het zelfde geld is dat niet het geval. Ontwikkelingen op het gebied van communicatie gaan erg snel en misschien heeft over een paar jaar niemand het glasvezelnet meer nodig. Dan heb je er spijt van datje het nu niet goed hebt verkocht." Katwijk treedt met de mogelijke verkoop of in bruikleen geven van het eigen kabelnet in de voetsporen van Leiden. Het bestuur van de Sleu telstad onderhandelt eveneens met de EWR over verkoop van het kabelnet. Leiden denkt hiermee 25 miljoen gulden binnen te krijgen waarmee de grote gaten op het gemeentelijk huishoudboekje moeten worden gedicht. Voor het niet met finan ciële problemen kampende Katwijk speelt dat laatste geen rol. Katwijk wil het geld in de spaar pot stoppen. Met de verkoop van het distributienet verliest Katwijk niet volledig de grip op wat er in de kust plaats op de beeldbuis verschijnt. Het is de be doeling dat Katwijk wel blijft bepalen welke zen dersignalen worden afgegeven. Katwijk houdt voorts oojc een vinger in de pap over prijs die tele visiekijkers moeten betalen voor het ontvangen van hun favoriete programma's. In buurgemeente Rijnsburg wordt niet gedacht aan verkoop van het kabelnet. „Wij verkopen de kip met gouden eieren niet", verklaart een woord voerder van de gemeente. Hij wijst er op dat ver koop mogelijk een tariefsverhoging voor de klan ten tot gevolg heeft. „Die 800 gulden die de koper op tafel legt voor het net, moet worden terugver diend." In Valkenburg was vanmorgen niemand bereikbaar over de mogelijke verkoop van het ka belnet. De overige gemeenten in de Duin- en Bollen streek kennen een andere 'kabelregeling'. NOORDWUK PAUL DE VLIEGER „De 'upgrading' van de Konin gin Wilhelminaboulevard moet beginnen bij de ondernemers die de gezichtsbepalende uit einden in bezit hebben. Gebits regulatie heeft geen zin als de rotte hoektanden (Zinger en het Gat van Palace) blijven zitten." Dat schrijft de Noordwijkse af deling van de PvdA in haar alge mene beschouwingen. De sociaal-democraten ma ken duidelijk voor een ingrij pende 'facelift' van de boule vard geen geld over te hebben. Dat Noordwijks bekendste straat aan een opknapbeurt toè is, erkent de partij. „Maar dat rechtvaardigt nog niet een dras tische reconstructie die 4 of 5 miljoen gulden gaat kosten. Zo slecht is de situatie nu ook weer niet." Naast de opmerking dat het opknappen van de boulevard bij de 'rotte hoektanden' dient te beginnen, brengt de PvdA ook naar voren dat de boule vard wat haar betreft geen extra wervend karakter hoeft te krij gen. „In de zomer is Noordwijk aan Zee al meer dan vol. Daar om moet ook het aantal par keerplaatsen niet worden uitge breid." Het CDA laat in zijn beschou wingen eveneens weten niet voor een ingrijpende recon structie van de boulevard te zijn. De partij zegt aanpassing en herstructurering van de bou levard alleen verantwoord te vinden in het kader van het pe riodieke onderhoud. Een verho leiden Hoog bezoek gisteren in de Hortus Botanicus in Leiden. CDA-minister P. Buk man van landbouw, natuurbeheer en visserij (tweede van rechts) plantte in de Clusius Tuin een aantal tulpebollen. Hij deed dat ter herdenking van het feit dat 400 jaar geleden de toenmalige prefect van de Hortus in Lei den, Carolus Clusius, de eerste tulpebollen plantte in Nederlandse bodem. Dat handjevol bloembollen van Clusius heeft anno 1993 geresulteerd in een jaarlijk se oogst van ruim 8 miljoen bloembollen van Nederlandse velden. Tevens is de tulp het beeldmerk van ons land in het buiten land geworden. Het Nederlandse Bureau voor Toerisme en het Internationaal Bloembollen Centrum hadden behalve minister Bukman een groot aantal gasten uit binnen- en buitenland uit genodigd voorde herdenking. Daarbij ook de Leidse wethouder J. Walenkamp van eco nomische zaken (rechts op de foto). In het Academiegebouw kregen zij een lunch voor geschoteld en een presentatie van de evene menten ter gelegenheid van het 400-jarige bestaan van de tulp. foto hielco kuipers chef gert visser. 071-356430. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 PvdA Noordwijk: haarlemmermeer* Als de Floriade in 2002 in Haarlemmermeer wordt ge houden, zal deze rond 50 hec taren grote tuinbouw-expositie in een deel van het Haarlem- mermeerse bos, bij de Genie- dijk en in een deel van de wei landen daartegenover, naar Vijfhuizen komen. Voorwaarde is, dat Haarlemmermeer slechts een beperkt financieel risico loopt. Bovendien moeten zowel de nieuwe snelweg N-22 langs de IJtocht en de open- baar-vervoerverbinding Zuid tangent van Haarlem naar Hoofddorp en Schiphol in 2002 aanwezig zijn. Hoewel de Nederlandse Tuinbouwraad pas volgend jaar beslist waar in 2002 de Floriade komt, zijn de ver wachtingen in Haarlemmer meer hoog gespannen. Dit na jaar al wordt het aantal kandi daat-gemeenten voor de Flo riade 2002 beperkt tot drie. genaamd 'overloopgebied' waar bovendien van een over-aan- bod geen sprake is." Sinds deze maand moeten bewoners van de Maredijkbuurt over een parkeervergunning be schikken als zij hun voertuig in hun buurt willen neerzetten. Dat kost ze 240 gulden per jaar. Voor bezoekers en werknemers van bedrijven in de omgeving blijft een beperkt aantal plaat sen over. De gemeente heeft deze rege ling ingevoerd om de wijk te be schermen tegen de parkeerdruk die ontstaat als de binnenstad autoluw- en vrij wordt. Toch zijn de maatregelen slecht ge vallen bij de bewoners. Die vin den dat de gemeente in hun Daar zal de poldergemeente bij zijn, verwacht wethouder P. Blom van openbare werken. Hij koestert deze hoop, omdat inmiddels veel steun van ande ren is verkregen voor de pol derkandidatuur: de regio's Am- stel- en Meerlanden en Zuid- Kennemerland zijn evenals de gemeente Amsterdam, lucht haven Schiphol en vervoer maatschappij Centraal Neder land voor de Floriade in Haar lemmermeer. Deze polder viert in 2002 het 150-jarig bestaan. wijk een parkeerprobleem schept en hen voor de oplossing laat betalen. Van der Veen vindt niet dat de bewoners daarin gelijk heb ben maar wil ze toch enigzins tegemoet komen in hun bezwa ren. „Ik ben me ervan bewust dat ik in feite pleit voor het ma ken van uitzonderingen op al gemene maatregelen. Maar waarom zou je dat niet doen? Het is zwaar overdreven om in de overloopgebieden mensen jonger dan 27 jaar niet in aan merking te laten komen voor parkeervprgunningen, zeker als er ruimte genoeg is." Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) was niet bereik baar voor commentaar. VRUETUD Ruilavond De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vrijdag 1 okto ber een ruilavond voor verza melaars van postzegels, mun ten, stickers, prentbriefkaarten, sigarebandjes, lucifermerken en suikerzakjes. De avond is in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade en begint om 19 uur. Alleen niet-leden betalen entree: 1,50 gulden. Inlichtingen: 071-312513 Geheugentraining In buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerkade 5 start op 8 okto ber in samenwerking met het Leidse Volkshuis een cursus ge heugentraining voor 55-plus- sers. De cursus wordt gehouden op vrijdag van 10-11.30 uur en duurt tien lessen plus een intro- duktiebijeenkomst. Opgeven bij Vogelvlucht: tel. 313648. tieradius is nog steeds het zwakke punt van de elektrische tweewielers: een benzinemotor haalt met volle tank 140 kilome ter, tanken kan overal en is in een ogenblik gebeurd. „Je kan inderdaad niet door half Neder land gaan rijden met een City- bike. Maar in de praktijk doet niemand dat met een bromfiets. Het zijn vooral ritten in en om de stad, en dan is 70 kilometer meer dan genoeg. Je kunt je wel voorstellen hoe rustig en schoon het zou worden in de stad als er alleen met elektrische voertuigen zou worden gere den." Van der Meij vermoedt dat de accu de komende jaren nog wel zal worden verbeterd. Via nieu we technieken zal de actieradi us van de scooter worden ver hoogd. „En verder kun je den ken aan een ruilsysteem van ac cu's door het land. Ruil een lege accu om voor een volle bij tank stations of wielerzaken." De City Bike heeft als voordeel dat het geen knullig, uit de toon vallend vervoermiddel is. Jeug dige snelheidsduivels zullen on getwijfeld wel een manier vin den om de snelheid op te voe ren, want de elektromotor heeft een behoorlijk vermogen. Toch verwacht Van der Meij dat in eerste instantie oudere scoote raars het produkt zullen aan schaffen. „De belangstelling be gint aardig op gang te komen." Frank Buurman en Loman Lcefmans tel: 071-356425 NOORDWUK* Lee Towers komt en zal onge twijfeld de zaal volkomen 'plat' krijgen met de klassieker 'I did it my way'. De Brickhouse Band uit Warmond komt ook. En dan is er nog een soundmixer van de partij en zetten dansers hun beste beentje voor. Dat alles is zaterdag 16 okto ber aanstaande te zien en te ho ren in de Wintertuin van Hotel Oranje in Noordwijk, tijdens een groots Benefiet Gala ten ba te van Unicef. De organisatie is in handen van de Leo Club Rijnlant. De Leo Club hoopt dat het gala 10.000 gulden oplevert voor Unicefprojecten in Cam bodja, Haiti en Zambia. Landen waar het aantal weeskinderen als gevolg van oorlog, honger en ziekten als aids groot is, zegt B. Kooyman, penningmeester van de Leo Club Rijnlant. Alleen al in Haïti zijn er naar schatting 300.000 kinderen die het heel erg moeilijk hebben. In Zambia zijn er nu 80.000 weeskinderen maar voor het jaar 2000 zijn dat er ruim 600.000. De Leo's halen op het bene fietgala alles uit de kast. Het ga la wordt geopend door twee dansparen die een Latijnse dansshow opvoeren. Maar het hoogtepunt van de avond wordt het optreden van Lee Towers die ook een cheque van 10.000 gulden overhandigt aan Unicef. Kooyman: „We hopen dat er veel publiek op af komt, we gokken op ongeveer 1000 men sen. De entree is 15 gulden dus daar kan het niet aan liggen. We richten ons ook niet op een spe cifieke doelgroep, maar willen graag alle groeperingen en alle leeftijden bereiken. Daarom ook zijn er geen bepaalde kleding voorschriften." De kaarten worden door de leden van de club verkocht, maar zijn ook verkrijgbaar bij de VW's Katwijk en Noordwijk. bij Haakolie bv in Noordwijk en aan de balie van Hotel Oranje op de avond van het feest. Het programma van de gala-avond is: 20 uur aanvang met disco 21 uur dansshow 21.15 uur Brickhouse 22 uur Lee Towers en uitreiking cheque Unicef 22.45 uur disco 23.15 uur Brickhouse 24 uur trekking lote rij 00.05 uur soundmixer Neil Diamond 00.35 uur disco 00.45 uur Brickhouse 01.30 uur einde. ging van de belasting voor bur gers of ondernemers om daar van een opknapbeurt van de boulevard te kunnen betalen, wijst het CDA af. Oppositiepartij WD uit in haar beschouwingen kritiek op het toeristisch en economische beleid van het college. Volgens de liberalen wordt er veel tijd besteed aan het schrijven van nota's over dit onderwerp maar is er feitelijk niets gebeurd. „De gemeente moet overigens niet de pretentie hebben econo misch en toeristich beleid te kunnen maken. Dat kan niet, het zijn de ondernemers die het doen. De gemeentelijke over heid moet luisteren en voor waarden scheppen om iets mo gelijk te maken", zo schrijft de WD. valkenburg De tarieven voor het voetveer in Valkenburg gaan volgend jaar waarschijnlijk iets omhoog. Voor een enkele reis betaalt een voetganger in 1994 drie kwartjes in plaats van 70 cent. Wie zijn (brom)fiets meeneemt, betaalt 85 cent, vijf cent meer dan nu het geval is. De prijzen van de weekkaarten gaan met twee dubbeltjes omhoog. Voetgan gers betalen voortaan 3,80 gul den en mensen met een fiets of bromfiets vijf gulden. De ge meente Oegstgeest, die aan haar kant het Valkenburger- veerpad beheert, heeft al ings- temd met de tariefsverhoging. Wellicht tijdelijk parkeerterrein noordwuk paul de vlieger Om de problemen op te lossen die de in Noordwijk geparkeer de vrachtwagens met zich mee brengen, overweegt de gemeen te een tijdelijk parkeerterrein vpor vrachtwagens aan te leg gen. Dat heeft de wethouder van ruimtelijke ordening, V. Sal man. laten weten. Een tijdelijk parkeerterrein wordt overwogen nu het er naar uitziet dat de provincie voorlo pig geen beslissing neemt over een bedrijfsterrein in Noordijk. De gemeente heeft altijd gezegd de aanleg van een bedrijfster rein en een parkeerterrein te willen combineren. Geparkeerde vrachtwagens en bussen vormen al langer een bron van ergernis in Noordwijk. Met name de bewoners van de Golfbaan en het Wantveld kla gen al lange tijd steen en been over het zware verkeer dat voor hun deuren wordt geparkeerd en daar het uitzicht, de frisse lucht en de rust verstoort. Met de belofte dat er op korte ter mijn iets aan hel probleem wordt gedaan, slaagde Noord wijk er tot nu toe in de mensen hun geduld te laten bewaren. Nu Zuid-Holland heeft laten weten voorlopig geen besluit te nemen over het gebied tussen Noordwijk en Katwijk - de plek waar Noordwijk zijn bedrijfster rein (en dus ook het parkeerter rein) had gepland - wordt het voor de gemeente moeilijk die belofte na te komen. Om die re den heeft het college van B en W zijn aanvankelijke bezwaar tegen een tijdelijke oplossing - ooit al eens voorgesteld door ondere meer Groenlinks - laten vallen. Binnenkort komen B en W met voorstellen aan de ge meenteraad. In hun algemene beschou wingen naar aanleiding van de gemeentebegroting vragen de meeste partijen overigens ook aandacht voor het probleem voor het ontbreken van een goede parkeerplek voor vracht wagens en bussen. Zij dringen allemaal aan op een snelle op lossing. Ten aanzien van de aanleg van een bedrijfsterrein zegt de WD overigens in haar algeme ne beschouwingen dat deze moet komen in het gebied De Klei-West, aansluitend aan het Katwijkse bedrijfsterrein 't Heen. De provincie liet enige tijd terug weten dit ook de beste locatie te vinden. De elektrische fiets of brommer leek jarenlang een hopeloos vervoermiddel. Onhandig in het gebruik, een minieme actieradius en vooral niet vlot genoeg voor de consument. Maar vanaf heden is de City Bike te koop, een revolutionaire elektrische scooter. B^fe De gerepareerde B bromfietsen die bij tweewielercentrum B .Bert van der Meij aan de Middelweg worden uitgepro beerd, maken een knetterende herrie. In schril contrast daar mee staat het zachte zoemende geluid van de City Bike, een vro lijk gekleurde elektrische scooter, die qua uiterlijk niet veel verschilt van de door een verbrandingsmotor aangedre ven exemplaren, zoals de Peu geot Rapido. „Ik was er gelijk enthousiast over", zegt Bert van der Meij, die al eerste in Leiden is begonnen met de verkoop van dit milieuvriendelijke alter natief. „Als je deze scooter ge wend bent zijn de gewone scooters maar slome dingen. Je schiet er mee weg, vanwege de elektromotor. Een wereld van verschil met de elektrische fiets van 15 jaar geleden, de Revolte. Dat was een onpraktisch, tech nisch onvolmaakt vervoermid del, dat snel van de markt is verdwenen." De elektrische scooter heeft veel voordelen. Het Taiwanese pro dukt maakt nauwelijks geluid, produceert geen uitlaatgassen, is onderhoudsarm en is maar een paar honderd gulden duur der dan de door benzine aange dreven scooter. De MK200, de 'snorscooter', is qua snelheid gedrukt tot 25 kilometer per uur. De MK100 haalt 40 kilome ter per kilometer per uur, maar is technisch identiek en even duur als de MK100, namelijk 3650 gulden. Ter vergelijking: een Peugeot Rapido kost 3200 gulden. De meerkosten zijn snel gecompenseerd. De energiekos ten liggen op 1 cent per kilome ter, terwijl de bezineslurpende tegenhangers al gauw 6 cent per kilometer verbruiken. Bert van der Meij raakt vanzelf sprekend niet uitgepraat over de City Bikes. „Nooit meer ont kolen, of sproeiers schoonma ken. Geen benzinestank of brandgevaar. De elektromotor heeft weinig onderdelen en een lange levensduur." Het optillen van het zadel onthult een stan daard auto-accu, met een hy permoderne snellader die over- belasting uitsluit. „De accu is in I tact, bijvoorbeeld 's nachts, en drie uur tijd op ie laden. Ge- je kunt de volgende dag weer woon stekker in het stopcon- tot 70 kilometer rijden." De ac-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15