Praeses waarschuwt Gereformeerde Bond Kerk Samenleving Protestantse kijk op katholiek is milder r VRIJDAG 10KTOBER 1993 BUITENLAND KORT Britse kerken Op advies van verzekeraars zullen de Britse kerken in verband met het groeiend aantal diefstallen door de week gesloten blijven. Pasto res en kosters hebben boven dien de raad gekregen kost bare voorwerpen als altaar- kruisen en kandelaars door replica's te vervangen. Dit heeft een woordvoerder van de Ecclesiastical Insurance Group meegedeeld, waarbij 97 procent van alle angli caanse gemeenten zich tegen inbraak heeft verzekerd. De verzekeringsmaatschappij heeft de gemeenten aanbe volen in kerkelijke gebouwen een alarminstallatie aan te brengen en kostbare voor werpen met kettingen te be vestigen. Bovendien zou op de gebouwen een verflaag moeten worden aangebracht die het dieven moeilijker maakt de muren te beklim men. Bij een inbraak in de sacristie van de kathedraal van Plymouth werden vorige week gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van verscheidene duizenden En gelse ponden gestolen. Vol gens de statistieken wordt jaarlijks eenderde van alle Britse kerken door inbrekers bezocht. Oorlogsmonumenten De joden en zigeuners in Duitsland zijn het erover eens dat er in Berlijn twee monumenten moeten ko men ter herdenking van de joden en zigeuners die in de Tweede Wereldoorlog zijn vermoord. Dat heeft de voor zitter van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland, Ignatz Bubis, meegedeeld na een ontmoeting met de voor zitter van de Centrale Raad van de Sinti en Roma (zigeu ners), Romani Rose. Volgens Bubis geven de joden om re ligieuze redenen de voorkeur aan een eigen monument voor de slachtoffers uit hun gemeenschap. Bubis en Rose hebben besloten dat het mo nument voor de vermoorde zigeuners in de buurt van dat voor de joden zal verrijzen. De Duitse regering heeft de joden voorgesteld dat hun gedenkteken op het plein voor de Brandenburger Tor wordt gebouwd. De nazi's hebben in de Tweede We reldoorlog zes miljoen joden en 500.000 zigeuners om het leven gebracht. Auti-racismefonds Hét speciale fonds van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme heeft in 1992 aanzienlijk meer giften ontvangen dan in de twee jaren ervoor. Het meeste geld kwam uit Neder land, bericht de Wereldraad. Ontving het fonds in 1990 en 1991 respectievelijk 461.831 en 525.885 dollar, vorig jaar liepen de inkomsten op tot 570.882 dollar (bijna 1,1 mil joen gulden). Maar 1992 is geen topjaar: in 1989 zamel de het fonds ruim 1,8 mil joen dollar in. Het speciale fonds werd in 1970 opgericht ter ondersteuning van groe pen en organisaties die het racisme bestrijden. Het fonds steunt vooral organisaties in Zuidelijk Afrika, maar ook projecten onder de inheemse volkeren van Amerika en Australië. De Wereldraad ging over tot de instelling van het fonds omdat sommige lidkerken grote bezwaren hadden tegen humanitaire ondersteuning van het Pa triottisch Front, dat het toen malige blanke minderheids regime in Rhodesië met ge weld bestreed. 'Terugkerend dreigen met afscheiding, dat kan niet' De praeses van de hervormde synode, ds. G.H. van de Graaf, heeft de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel in de Nederlandse Hervormde Kerk, gewaarschuwd het ver zet tegen het Samen op Weg-proces niet op de spits te drijven. ZOETERMEER» „De Gereformeerde Bond moet oppassen dat hij zich niet on kerkelijk opstelt. De leden mo gen hun mening uitdragen, graag zelfs, maar je merkt bij hen keer op keer de grote verlei ding om voor het machtsden ken te zwichten. Dat terugke rend dreigen met afscheiding, dat kan niet", zegt Van de Graaf in een interview met 'Woord en Dienst', orgaan voor het her vormde gemeenteleven. Dat de Bonders tijdens de ex tra-zitting van de synode in ja nuari hun 'Bondszeer' in soms felle bewoordingen op tafel leg den, vindt Van de Graaf prima. Maar dan moet je verder het ge sprek zoeken en niet blijven zeuren en dreigen met opstap pen. Ook ergert hij zich aan het verwijt van de Bonders dat het SoW-streven 'broddelwerk van mensen' is. Niet alleen de gereformeer den die bij herhaling door de Bonders worden bekritiseerd, 'lijden' aan Samen op Weg, ook de hervormden doen dat. Ter wijl de gereformeerden zich er geren aan het slakketempo van het proces, is het tempo voor de hervormden, met hun cultuur van langzaam opkomen en groeien, adembenemend. „De gereformeerden zijn zo rap met organiseren dat ze soms de hervormden zelfs denkmatig te snel af zijn", er kent de hervormde synodevoor zitter. „En dat doet pijn bij de hervormden. Die zitten dan met een gevoel van 'kans gemist, beurt voorbij, achteraan aan sluiten'. Hierover moetje niet te dramatisch doen, maar leuk is anders." t Ook hebben de hervormden volgens hem meer moeite met de naam van de herenigde kerk dan de gereformeerden. 'We scheiden niet af, hoort de prae ses vaak als een reactie op een andere naam dan Nederlandse Hervormde Kerk. Van de Graaf heeft er ook een lief ding voor over als de term hervormd in de naam van de nieuwe kerk ge handhaafd blijft. 'Hervormd-ka tholiek' heeft zijn voorkeur. Samen op Weg-proces leeft meer dan werd aangenomen Het Samen op Weg-proces tussen hervormden, gerefor meerden en lutheranen leeft in veel meer gemeenten dan tot dusver werd aangenomen. Op één of andere wijze doet 89 procent van de gerefor meerde, 66 procent van de hervormde en 52 procent van de lutherse gemeenten mee aan Samen op Weg. In bijna 40 procent van de samenwer kende hervormde (wijk)ge- meenten en gereformeerde kerken/wijken worden alle erediensten en alle kerke- raadsvergaderingen geza menlijk gehouden en in 14 procent wordt zelfs op alle terreinen samengewerkt. Dat blijkt uit een door KAS- K1 gehouden enquête onder alle hervormde, gereformeer de en lutherse gemeenten, waarvan respectievelijk 80, 94 en 95 procent de vragen heeft beantwoord. De resultaten werden gisteren in Leusden gepresenteerd. Begin volgen de week behandelt de gecom bineerde synodevergadering de ontwerp-kerkorde van de nog te vormen nieuwe kerk. „Vaak wordt ons verweten dat Samen op Weg slechts zo'n 250 hervormde gemeen ten omvat", aldus ds. B. Wal let, secretaris van het hereni gingsproces van de Neder landse Hervormde, de Gere formeerde en de Evangelisch- Lutherse Kerk. Op het SoW- bureau zijn 600 hervormde gemeenten bekend. Uit dit onderzoek blijkt dat niet min der dan 945 (wijk)gemeenten op één of andere wijze met de gereformeerden samenwer ken. „Meer dan ik dacht." Er zijn ruim 1863 hervormde (wijk)gemeenten. Volgens de enquête zouden ongeveer 180 hervormde ge meenten (12 procent van de 1505 gemeenten die aan het onderzoek meededen) niet aan Samen op Weg meedoen omdat ze tot de Gereformeer de Bond behoren. AMSTERDAM. ANP De Nederlandse rooms-katho- lieke gelovige is de afgelopen eeuwen in de ogen van zijn pro testantse landgenoot geëvo lueerd van een volgeling van de Antichrist (de paus in Rome) tot een goede democraat en een eerlijke burger. In de protes tantse visie op katholieken is het religieuze element steeds minder belangrijk geworden. Deze ontwikkeling schetst drs. J. van Eijnatten in zijn proefschrift 'God Nederland en Oranje', waarop hij aan de fa culteit der letteren van de Vrije Universiteit in Amsterdam is gepromoveerd. In zijn disserta tie beschrijft hij uitvoerig de veranderingen in het wereld beeld van gereformeerde predi kanten sinds de zeventiende eeuw. De houding ten opzichte van katholieken is daarvan slechts één aspect. Een zeventiende-eeuwse pre dikant beschouwde doorgaans de paus als Antichrist en de Rooms-Katholieke Kerk als de Hoer van Babyion. Zijn wereld beeld bevatte scherpe tegenstel lingen. Deze felle religieuze vi sie bestaat ook in de achttiende eeuw nog, maar wordt minder vanzelfsprekend. De rooms-ka- tholiek wordt door weldenken de voorgangers gezien als 'een redelijk denkend medemens die helaas misleid wordt door een op macht en invloed beluste priesterkaste'. Een keus voor het nog steeds verderfelijke rooms- katholicisme is vooral een kwes tie van minder beschaving. In de negentiende eeuw ver dwijnt het religieuze aspect nog meer naar de achtergrond en wordt het rooms-katholicisme vooral gezien als 'iets on-Neder- lands', aldus de promovendus. De katholieke hiërarchie is ge vaarlijk en verwerpelijk, Rooms en dus wezensvreemd aan Ne derland. De gewone gelovigen behoren echter tot een protes tantse natie en zijn dus 'eigen lijk ook een beetje protestants, of ze dat nu willen of niet'. Het religieuze element in het wereldbeeld van de protestan ten is gaandeweg minder be langrijk geworden en steeds meer beïnvloed geraakt door 'wereldlijke' zaken als afkomst en nationaliteit, concludeert Van Eijnatten. In de twintigste eeuw lijkt het 'bovenwereldlijke' zelfs helemaal door het 'wereld lijke' te zijn ingekapseld. In deze eeuw is de Neder landse rooms-katholiek immers in de eerste plaats burger ge worden, betoogt Van Eijnatten. „Zijn religieuze identiteit is thans ondergeschikt aan zijn identiteit als goede democraat of eerlijke burger, als ingezetene die niet discrimineert wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, ge slacht of op welke grond dan ook." LEIDSCHENDAM Hervormd moderamen ageert tegen actiegroep-Cohen Stuart fing' van deze plaats, aldus het moderamen. In de gewijzigde opzet werkt de nieuwe functio naris, mevr. drs. I.M. den Har- tog, niet langer vanuit Jeruza lem, maar vanuit Nederland. Dit zal volgens het moderamen tot een betere relatie tussen de Hervormde Kerk en Israël lei den. Het zou te betreuren zijn wanneer deze relatie schade zou lijden door activiteiten en initiatieven die een aanpak be pleiten die afwijkt van het syno debesluit. Grouw erkent schade aan transseksuele predikante Het moderamen (dagelijks be stuur) van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft alle kerkera den en Kerk en Israël-commis- sies gewaarschuwd tegen 'scha delijke gevolgen' van acties van de Stichting Vanuit Jeruzalem. Deze stichting verzet zich tegen het besluit van de synode vorig jaar om het contract met de 'luisterpost' in Jeruzalem, dr. G.H. Cohen Stuart, niet te ver lengen. Er is geen sprake van 'ophef- De gereformeerde kerk in Grouw heeft erkend dat ze de trans seksuele predikante J AA. de Boer schade heeft berokkend door vorig jaar geen beroep op haar uit te brengen. Maar de kerk ziet geen reden haar een schadevergoeding toe te kennen, zo blijkt uit een verklaring (lie vorige week naar De Boer is gestuurd. De kerkeraad van Grouw besloot De Boer vorig jaar niet als predikant te beroepen, nadat de gemeenteleden haar met 44 te gen 37 stemmen hadden afgewezen. De beroepingscommissie en de kerkeraad zelf hadden eerder wel met een beroep op De Boer ingestemd. De tegenstanders gaven onder meer als reden dat Grouw nog niet toe was aan een predikant, die tot vrouw is getransformeerd. Anderen zeiden persoonlijk bezwaren te heb ben tegen transseksualiteit of tegen het feit dat De Boer een vriendin had. BEROEPINGSWERK Nieuwaal: J. van Rossem te Waarder; naar Breukelen: J. Dubbink te Mid delburg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Middelharnis: H. Out te West-Terschellingen Midsland. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Capelle aan de IJssel- West: C. Vogelaar te Franklin Lakes (USA); te Rotterdam-Alexanderpol- der: J.J. van Eckeveld te Zeist; te Am sterdam-Noord: A.J. Gunstte Tholen, die bedankte voor Veenendaal en voor Middelharnis. Bedankt: voor Dirksland: P. Blokte Kootwijkerbroek. OUD GEREF. GEMEENTEN e Urk: T. Klok te Kinder dijk. COLOFON LE1DSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij D DIRECTIE: eM.EssenbergJ.de HOOFDR^i es,G P :DACTIE: Jan-Geert Majoor, Fjans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertentles071-323508 Redactie 071-321921 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van8.30-17 00uur: Telefoon071-143545 efoon 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BlW) per kwartaal 82,85 per kwartaal (post)119,50 per jaar 321,65 per maand 28,75 (Automatische incasso) KLACHTEN BÉZORGING ma t/m vnj. 18.00-19 30 uur, zat. 10 00-12.00 uur. Telefoon 071-143241 HET WEER ROB GROENLAND Koude oktoberverhalen Oktober is de maand waarin zo wel zomer als winter van zich kan laten spreken. Op het ge bied van winterse uitspattingen was 1975 erg opvallend toen op 13 oktober vrijwel het hele land werd verrast door een laag sneeuw van enkele centimeters dikte. Midden op de dag werd er toen een luchttemperatuur van rond de twee graden Celsius ge meten. In 1980 stevenden we eind oktober af op de vroegste geduchte koudegolf van deze eeuw. Vrieslucht vanuit Rusland overschreed onze landsgrenzen waarna er een aantal zeer koude dagen volgde met ook overdag temperaturen onder het vries punt! Wel volgde er daarna een normale winter. In het jaar 1912 werd op 7 oktober in Win terswijk op de standaardhoogte van 1,5 meter boven het aardop pervlak een minimumtempera tuur van min 5,7 graden geno teerd. Het najaar van 1978 werd gekenmerkt door rust in de at mosfeer hetgeen leidde tot nogal wat hardnekkige mistsi- tuaties. Daarna zou er een on vergetelijke sneeuwwinter aan breken die menige meteoroloog zich nog voor de geest kan ha len. De weerkaarten van dit moment laten boven het noordwesten van Rusland al een aantal dagen een uitstroom van koude lucht met vorst en sneeuw zien. Dit speelt zich af aan de oostflank van een sterk en goed onder bouwd hogedrukgebied. Derge lijke winterse uitspattingen zijn in dat gebied in deze tijd van het jaar niet uitzonderlijk. Naast al deze koude verhalen kan okto ber ook in positieve zin uit de sloffen schieten met extremen van 30 graden Celsius. De komende dagen staat ons geen van beide extremen te wachten. Een groot depressie systeem komt over het westen van Europa te liggen met ver schillende lagedrukkernen. Dit weekeinde is de stroming over onze omgeving voornamelijk zui delijken in die stroming trekken van tijd tot tijd buien- en regen- gebieden over. Daartussen is er ook ruimte voor opklaringen en het wordt niet warmer dan 15 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtempe- ratuur rond 13 graden. België en Luxemburg: In het algemeen veel be wolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook on weer. Maxima rond 15 Noodrd-'i rijk: Veel bewolking en perio den met regen, mogelijk ook onweer. Maxima meest rond 15 graden. Portugal en Madeira: Portugal: In het noorden half tot zwaar bewolkt en bui. In het zuiden gere geld zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur van 17 graden in het noorden tot 24 graden in de Algarve. Madeira: Wol kenvelden, ook af en toe wat zon en vooral vandaag nog eén verspreide bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den. van Biskaje e regen of buien. Aan de Golf van Biskaje veel wind en maxima rond 16 graden. Meer naar het zuiden toe droog en voor al aan de Costa's in het zuiden en zuid- Middagtempe- van 24 graden rond Barcelona tot circa 27 graden in de buurt van Alicante en Malaga. Landin waarts maxima dalend naar 20 graden n periode r langs c ZATERDAG 2 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.41 Zon onder 18.12 Weerrapporten 30 september 19 uur station weer wind temp Maan op 18.24 Maanonder08.34 Waterstanden Katwijk Hoogwater03.58 16.12 morgen. Canarische Eilanden: Öp de Laag water 23.46 11,56 zuidstranden enkele zonnige perioden, verder vooral vandaag tamelijk veel wol kenvelden en kans op regen. Middag- temperatuur op de zuidstranden onge veer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon, maar vooral in het noorden ook wolkenvelden en mo gelijk een bui. Middagtemperatuur langs de westkust van 22 graden bij Tanger tot 25 graden bij Agadir. Tunesië: van daag eerst nog zon, verder veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbui- ozo3 16 8 Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of onweer. Middagtemperatuur vandaag uiteenlopend van 18 graden bij Bordeaux tot 24 aan de Cóte d'Azur, Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag in het zuiden nog vrij zonnig, verder half tot zwaar bewolkt en enkele, soms zware regen- en onweers buien. Middagtemperatuur in het zuiden meest tussen 25 en 30 graden, in het noorden lagere temperaturen; in de-Al- morgen. Corsica en Sardinië: Verander lijk bewolkt en een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 25 Griekenland en Kreta: Vandaag vooral in het zuiden vrij zonnig, morgen wat meer bewolking. Droog. Maxima rond 24 graden. Kreta: droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en vrij zonnig, morgen langs de Turkse westkust ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 26 graden, rond de Dardanellen wat la ger. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan re gen, plaatselijk ook onweer. Middagtem peratuur rond 16 graden. Vandaag in het uiterste oosten nog perioden met zon, vrijwel overal droog en vooral in Beieren door föhn hogere temepraturen. Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn half bew. nnw6 21 14 ïo 6 25 20 0.1 Madrid 6 Malaga Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires motregen Johannesburg nietontv.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14