Leiden Cascoherstel Groenoord zit muurvast 'Taartpunt' Dukdalf nu al te klein Warmdraaien op de Garenmarkt km Toekomst Leidse volkstuinders somber Warmdraaien op de Garenmarkt km onderzoek naar borstkanker VRIJDAG 1 )OKTOBER 1993 971 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 De problemen rond het cascoherstel van de particuliere woningen in Groenoord stapelen zich op. De animo om mee te doen aan de voor een belangrijk deel door de ge meente gesubsidieerde opknapbeurt van de huizen is nog altijd gering. De architect ziet zich daardoor gecon fronteerd met een lager honorarium dan waarop hij re kende. Er wordt in Groenoord nog altijd meer overlegd over het miljoenenproject dan gebouwd. ir 1 I Ll 1 1 Optocht /t s" De historische op- I tocht uit 1874 van Willem III herleeft op ko ninginnedag in Warmond. COMMENTAAR De Vliet Het dringende verzoek van de drie collegepartijen PvdA. CDA en GroenLinks om zwembad De Vliet open te houden komt een beetje vreemd over. De onverwachte actie van de drie heeft meer weg van een verkiezingsstunt dan van oprechte steun voor de mensen die het verouderde buitenbad aan de Voorschoterweg willen behouden. De financiële situatie van de gemeente Leiden rechtvaardigt geenszins het open houden van De Vliet. Jaarlijks legt de ge meente tonnen toe op de exploitatie van dit zwembad. Er komen gewoon te weinig bezoekers naar De Vliet. Mensen zoeken hun zwemplezier tegenwoordig veel liever in de overdekte zwempara dijzen, ook andere zwembaden in de regio worden hiermee ge confronteerd. De ommezwaai van PvdA. CDA en GroenLinks is niet overtui gend want de drie doen geen enkel concreet voorstel om de fi nanciële situatie van De Vliet te verbeteren. Bovendien hebben de collegepartijen de voorgenomen opknapbeurt van binnenbad De Zijl geheel over het hoofd gezien. Voor deze opknapbeurt is pas geld als De Vliet gesloten is. Het verband met de naderende verkiezingen is snel gelegd. Met dit populaire besluit kunnen immers een hoop stemmen worden gewonnen. De drie collegepartijen maken zich pas geloofwaardig wanneer zij duidelijk maken waar het geld dat op De Vliet wordt toegelegd, vandaan moet komen. Doen zij dat niet dan ziet het er naar uit dat De Vliet voor een jaar wordt gered waarna het vervol gens, wegens grote tekorten, alsnog moet worden gesloten. T~' 1 1 Ll 1 1 leiden Er was op negenhonderd gasten gere kend. Maar de eerste hutspotmaaltijd die gis teravond op de Garenmarkt werd gehouden, trok slechts driehonderd hongerige Leide- naars. Toch weigert M. du Prie, die als be stuurslid van de 3 October- Vereeniging het hutspotfestijn opzette van een mislukking te spreken. „Het was de eerste keer en het was meer bedoeld om het nieuwe evenementen plein te openen. Wacht maar tot volgend jaar. Dan doen we het nog eens, maar dan op 2 oktober, vlak voor de taptoe, moet je zien hoe druk het wordt", aldus Du Prie. Het is dus wel degelijk de bedoeling deze hutspotmaaltijd als een soort tegenhanger van de uitreiking van haring en wittebrood te handhaven. Eigenlijk werd het evenement be stempeld als een van de vele extraatjes die de Vereeniging dit jaar organiseert, maar een vervolg wordt niet uitgesloten. De 'nieuwe' Garenmarkt met de kleurijke straatstenen, doorstond de vuurdoop als eve nementenplein goed. De lange rij van verlich te marktkramen, stervormig opgesteld op het plein, zorgde voor een knusse aanblik. De hutspot was goed te eten en K&G maakte muziek. Een geslaagde primeur voor het eve nementenplein derhalve. Voorzitter Den Os van de 3 October-Veree niging sprak in zijn welkomstwoord de hoop uit dat de Garenmarkt kon worden omge doopt tot 3 Oktoberplein. Immers, de Vereen iging had aan het vernieuwen van de Garen markt meebetaald. Volgens wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening), op de foto smullend van een bordje peen en ui, was het daar nog te vroeg voor. „Daar zal een breed beraad in de straatnamencommissie voor no dig zijn." FOTO HIELCO KUIPERS Kinderopvang qqq en gemeente schrijven naar staatssecretaris Simons m vroegere flattunnei Protestbrief tegen uitblijven leiden leiden »wim koevoet De gemeente, de stichting Kas- koherstel en de begeleidende ambtenaren van de stichting welzijn trommelen deze maand de bewoners op voor informa tie-bijeenkomsten. Volgens ambtenaar P. de Vos moeten 'discipline' en 'duidelijke spel regels' het project redden. „Het moet duidelijk worden dat nie mand om het cascoherstel heen kan." Als voorbeeld noemt hij de termijn waarbinnen deelnemers aan het project een eerste aan betaling voor de architectenkos- ten moesten doen. „Daaraan hebben zich maar weinig men sen gehouden. Waarschijnlijk denken de mensen in Groen oord dat ze zich aan het casco herstel kunnen onttrekken door gewoon niets van zich te laten horen. Dat is dus een misvat ting. Maar omdat er zo weinig wordt gebouwd, gelooft nie mand er meer in. Het project gaat pas echt leven als de deel nemers precies weten met in gang van wanneer en voor hoe lang ze met hun potten en pan nen op zolder moeten gaan zit ten. Tot dusverre zijn we er niet in geslaagd om al deze vaaghe den uit de weg te ruimen. Deze maand moet dat lukken." Dat het project wel eens hele maal zou kunnen vastlopen, wil er bij de ambtenaar niet in. „Dat kan ook niet. Er ligt een politiek besluit om die wijk ge zamenlijk, dus met de eigena ren, op te knappen. Dat besluit moet gewoon worden uitge voerd." Deze week hebben de bewo ners een brief gekregen van de speciaal voor het project opge richte stichting Kaskoherstel. Daaruit is af te leiden dat de stichting en de architect het niet met elkaar eens zijn over het honorarium. Probleem is dat de architect bij zijn offerte van een bepaald aantal woningen per jaar is uitgegaan en dat de afge sproken aantallen niet worden gehaald. Dat komt omdat het overleg met de eigenaren/be woners uitermate stroef ver loopt. Kindercrèche De Draaimolen krijgt een dependance onder de flats van de Milanenhorst in Slaaghwijk waarin bovendien activiteiten na schooltijd wor den gehouden. Volgende week woensdag de crèche officieel geopend. De ruimte is vanwege de hoogte Het Reuzenrad gedoopt en volledig aangepast aan de behoefte van het oudere school kind, tussen de acht en twaalf jaar. Twee gediplomeerde leid ster ontfermen zich doorde weeks en in vakantieperiodes over 18 kinderen. In en bij het hoofdgebouw De Draaimolen was geen ruimte voor buitenschoolse opvang. Door te kiezen voor de tunnel werden twee problemen tegelijk opgelost. De Draaimolen kon aan buitenschoolse opvang be ginnen en de door omwonen den als onplezierig, sociaal on veilig en verloederende tunnel kon worden weggewerkt. leiden wim koevoet Door bezuinigingen bij de over heid is in Leiden en de Bollen streek nog altijd geen bevol kingsonderzoek naar borstkan ker bij vrouwen van de grond gekomen en zoals het er nu naar uitziet zal dat ook in 1994 nog niet gebeuren. Directeur mevrouw J. Groenenberg van de GGD-Leiden en de Leidse wet houder van volksgezondheid S. de Vreeze (PvdA) werken daar om aan een protestbrief, gericht aan staatssecretaris H. Simons. Ook het Integraal Kankercen trum West zal de brief onderte kenen. Volgens Groenenberg is er sprake van rechtsongelijkheid. „Vrouwen in Den Haag zijn al met de tweede ronde bezig, in Utrecht zijn ze zelfs al aan de achtste ronde toe." Voor het onderzoek is een zo genaamde screen ingseenheid nodig. „Gewoon röntgenappa ratuur met laboranten". Dat Leiden en de regio daar niet over beschikken komt volgens de GGD-directeur omdat Lei den bij de verdeling van het geld 'achteraan zat'. „Toen wij aan de beurt waren, heeft de staatssecretaris de geldkraan dichtgedraaid. Hij vindt dat er samenwerkingsverbanden moe ten komen waardoor de be schikbare screeningseenheden efficiënter kunnen worden ge bruikt." Groenenberg roept de wet houders volksgezondheid en andere betrokkenen in de Bol lenstreek op druk uit te oefenen op de staatssecretaris. De Socialistische Partij heeft schriftelijke vragen ingediend over de in zijn ogen 'onaan vaardbare' situatie. Ze vraagt om stappen van het college van burgemeester en wethouders. De preventie en vroege opspo ring van borstkanker bij vrou wen in Leiden en de Bollen streek moet zo snel mogelijk in gang worden gezet, meent de partij. Fractie-voorzitter C. Vergeer wijst erop dat vrouwen binnen kort een wettelijk recht kunnen doen gelden op deelname aan borstkankeronderzoek. „Dat recht stelt in de praktijk niets voor als de mogelijkheid tot deelname aan het bevolkings onderzoek er niet eens is." leiden loman leefmans De toekomst van de drie Leidse volkstuinverenigingen in de Oostvlietpolder ziet er somber uit. De kans bestaat dat ze een baggerstortplaats als buurman krijgen moeten wijken voor wo ningbouw. Provinciebestuurder H. van der Vlist (PvdA) bracht deze sombere boodschap gis teravond aan de tuinders over op het jaarlijkse congres van de Leidse Bond van Amateurtuin ders. „Er moeten ook in de Leidse regio huizen bijkomen. De bes te plaats is vliegveld Valken burg. Maar een beslissing daar over kan nog wel eens lang op zich laten wachten. Daarom is er naar andere plaatsen gezocht zoals de Oostvlietpolder. Als men eind dit jaar daadwerkelijk besluit om daar te bouwen, dan kan je gezien de geïsoleerde lig ging niet met een kleine woon wijk volstaan", aldus Van der Vlist. De volkstuincomplexen van OTV, Oostvliet en Roomburg zullen dan voor woningbouw moeten wijken. En dan onstaat het probleem dat er alternatie ven voor de verenigingen moe ten komen. Geen excuses yt -J Burgemeester en I wethouders van Al phen hoeven WD'er G. van As geen excuses aan te bieden. Als niet voor woningbouw in de Oostvlietpolder wordt geko zen, dan worden de volkstuinen door andere ontwikkelingen be dreigd. De gemeente wil in het noorden van de polder, nabij de Europaweg, een bedrijfsterrein aanleggen. In het zuidelijke deel, naast de tuincomplexen, heeft de provincie plannen voor een stortplaats voor vervuilde bagger. „Voor baggerstort op land is veel oppervlakte nodig. Daarom wordt er een put gegraven waar via een pijpleiding de bagger in gaat. De overlast van bijvoor beeld stank blijft daardoor be perkt", aldus van der Vlist. Deze opmerking ontlokte bij diverse tuinders enkele vragen. „Wordt het grondwater dan niet ver vuild?" en „hoe zit het met ge luidsoverlast?" Van der Vlist gaf toe dat er kans bestaat op beide vormen van vervuiling, maar slechts in zeer beperkte mate. De provin ciebestuurder probeerde de tuinders een hart onder de riem te steken: „Ik begrijp dat de boodschap die ik u vandaag breng, dus woningbouw of bag gerstort, vervelend is. Maar met het volkstuinbelang wordt zeker rekeninggehouden." Klokken gymnasium blijven luiden leiden De klokken van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruin- laan hebben vannacht voor enige onrust gezorgd in de buurt. Door een vergissing was de schakelaar van het automatische luidsysteem omgezet, waardoor de klokketoren omstreeks half twee begon te luiden. De gewekte omwonenden waarschuwden de politie, die de klokken tot zwijgen bracht. Vrouw met helm geslagen leiden» Een onbekende bromfietser, omstreeks 19 jaar oud, heeft gistermiddag een 18-jarige Leidse fietsende vrouw met zijn helm mishandeld op de Oude Varkenmarkt. De twee kwamen met el kaar in botsing. Daarbij liep de vrouw enkele schaafwonden op. De bromfietser vond dat niet afdoende, keerde zijn brommer, nam zijn helm af en sloeg de Leidse daarmee enkele malen op het hoofd. Het slachtoffer liep daardoor verwondingen op. Zij heeft aangifte gëdaan van mishandeling. Bus rijdt meisje aan leiden Een 9-jarig Leids meisje heeft gistermiddag een gekneus de voet opgelopen na een botsing met een bus. Het meisje was op de Damlaan naast de bus gaan fietsen. De buschauffeur, een 58-jarige Leiderdorper, merkte haar niet op toen hij naar een halte wilde toérijden. Het slachtofffer moest worden behandeld in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Automobilisten rijden door rood leiden Elf automobilisten hebben gistermorgen een proces-ver baal gekregen bij een controle van de politie op de kruising Was- senaarseweg/Rijnsburgerweg. Er werd een uur lang gecontro leerd. Zeven automobilisten maakten gebruik van de busstrook om te kunnen opschieten en vier automobilisten reden door rood. Discussiemiddag over fascisme leiden De Duitse onderzoeker Jörg Weltzer houdt zondagmiddag 10 okto ber een lezing over de opkomst van het neo-fascisme. Weltzer ver wierf bekendheid door zijn infiltratie in extreem-rechtse kringen in Duitsland. De spreekbeurt, met na afloop de mogelijkheid tot dis cussie, wordt gehouden in het gebouw van de Turkse organisatie HTIB aan de Cathrijnestraat 9. De lezing die om 14.00 uur begint, wordt in het Engels gesproken en in het Turks vertaald. Jenaplanschool opent nieuwbouw 'De taartpunt' wordt de nieuwe behuizing van openbare basisschool De Dukdalf tref fend genoemd. De Jenaplan-basisschool nam die gisteren officieel in gebruik, als tweede van de drie scholen waarvoor aan het Regenboogpad een opvallend nieuw gebouw wordt neergezet. De drie scholen in de Zijlwijk (in de Merenwijk) moesten het al vijftien jaar met semi-permanente gebouwen doen. In het Dukdalfdeel van het gebouw van de Wassenaarse architect De Bruijn is re kening gehouden met het Jenaplan. waar van de school uitgaat. Samenwerking staat in deze methode voorop. De school kent een grote ontmoetingsruimte. Ook zijn leerlingen klassikaal niet per leeftijd, maar in drie leeftijdscategorieën ingedeeld, waarbij kinderen ook elkaar dingen leren. Kleuren en lichtinval hebben aandacht ge kregen. De kinderen zelf openden de school gis termorgen met ballonnen, tekeningen en vuurwerk. Voor hen is er vandaag een mi- nikermis. Nadat ouders en teamleden 's middags feestelijk hadden gezongen, overhandigde wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs) de school namens de gemeente duizend gulden "oude brief jes van honderd" die De Dukdalf ver moedelijk zal gebruiken voor de aankoop van een televisietoestel. Ook wees de wethouder even op de gro te en kleine calamiteiten waarmee de ver huizing gepaard was gegaan. De kinderen waren al in mei provisorisch in de nieuw bouw getrokken. Vroegtijdige en daardoor onbeschermde verwijdering van asbest houdende platen tijdens de sloop van ou de gebouwen veroorzaakte toen rumoer. „De leerlingen moesten op een kale vloer beginnen, er was een overstroming, dat asbest, we hebben wat meegemaakt", lacht een nu opgeluchte directrice Wilma Franken. Te krap Het fraaie schoolgebouw met een voorge vel als een halve crikel, past de protes tants-christelijke en rooms-katholieke ba sisscholen De Zijlwijk en De Zonnewijzer perfect, maar is voor de driehonderd leer lingen tellende Dukdalf-Jenaplanbasis- school nu al te krap. De nieuwe Dukdalf telt zeven lokalen, maar net als in het ver leden krijgen de leerlingen van de boven bouw straks in vier noodlokalen even ver derop les. „Eigenlijk is dit maar een halve school, het splijt ook het team", wil een ouder graag kwijt. Ook Wilma Franken vindt het jammer dat niet alle leerlingen in één gebouw kunnen. Nieuwbouw is immers gebaseerd op prognoses van leerlingenaantallen over vijftien jaar, zo bepaalt het rijk. „Die prog noses gaan uit van daling, wij blijven even groot en dat gaat al jaren zo." Wethouder Koek kan er weinig aan doen, zegt ze des gevraagd. Als de noodlokalen van de Duk dalf-dependance over twee jaar moeten worden vervangen,"lijkt er niets anders op te zitten dan in de buurt nieuwe noodlo kalen te bouwen als de school zo groot blijft. „Daarvoor is hier gelukkig ruimte", zegt Koek. De rooms-katholieke basisschool De Zonnewijzer nam in juni al haar intrek in het eerste stukje 'taartpunt'. Het wachten is nu nog op de voltooiing van het derde stukje. Daarnaar kan dan begin volgend jaar de protestants-christelijk Zijlwijk ver huizen, die al gesloopt is. Nu zetelt die school in het oude gebouw van De Duk dalf. De leerlingen van de Jenaplan-school De Dukdalf openden gisteren zelf hun nieuwe schoolgebouw aan het Regenboogpad. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13