Leidsch Dagblad Aardschok India: duizenden doden x BEL: Meerderheid gemeenteraad voor openhouden zwembad De Vliet KI i\ MUDl CDA komt niet aan AOW-uitkering Tijdelijk verblijf kermisexploitanten Loofhuttenfeest Bel gratis 06-0329 Aardappelzetmeel op zandstrand van Lelystad GOED NIEUWS DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40274 LOSSE NUMMERS 1,60 leiden Bewoners van de Rijn- en Schiekade liggen al een paar nachten wakker van de her rie van grote gene ratoren op het naastgelegen Van Gend en Loos-ter- rein. Die plek is de tijdelijke woon plaats van zo'n 140 kermisexploitanten die Leiden aandoen vanwege de 3 okto berviering. De om wonenden zijn on- genaam verrast door de komst van hun nieuwe buren. De buurt is door de NS, eigenaar van het terrein, niet in gelicht. Ook de ge meente was niet op de hoogte van de komst van de woonwagens. Wethouder H. de la Mar (GroenLinks/milieu) be treurt de gang van zaken. „We balen hier wel van", zei hij gis teravond tijdens een vergadering van zijn raadscommissie. „De omwonenden hebben al genoeg last van het overslagstation in de buurt." Naar aanleiding van vele klachten wil de wethouder zo snel mogelijk meten of de ge luidsoverlast van de generatoren ontoelaatbaar is. „Maar waar schijnlijk zullen we de resultaten daarvan pas hebben als 3 okto ber voorbij is." De woonwagens werden voorgaande jaren altijd op het terrein van de Groenoord- hallen gestald. Dat was dit jaar niet mogelijk vanwege het door gaan van de veemarkt. Op dins dag 5 oktober vertrekken de ex ploitanten weer. foto hielco kuipers Carpoolen 2 In de tweewekelijkse rubriek Belasting Be licht vraagt Dennis Weber zich af of carpoolen wel of niet aantrekkelijk is. Bijstandswet 3 Evenals de commissie- Van der Zwan zegt nu ook de Rekenkamer dat er veel schort aan de uitvoe ring van de bijstandswet. Ultimatum Moskou 7Jeltsin heeft zijn oppo nenten een ultimatum gesteld. Ze moeten voor 4 oktober het parlementsge bouw hebben verlaten. Vuurwerk —j lin het Europa Cup- Z treffen tegen Haj- Iduk Split revancheerde Ajax zich met 6-0 voor de 1 -0 nederlaag in Ljubljana. Geen krant ontvangen.' 071-143241 071-128030 mj lm »r 18 00 19 30 ui zaterdag 10 00-12 00 ui leiden ernastraatsma De kans is groot dat zwembad De Vliet toch open blijft. Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad vindt sluiting van het buiten bad aan de Voorschoterweg 'onwenselijk'. In een brief aan burgemeester en wethou ders vragen de drie collegepartijen CDA, PvdA en Groenlinks om voorstellen waar door De Vliet kan openblijven. De drie frac ties zijn gezwicht voor argumenten van het actiecomité 'De Vliet moet blijven' en hun eigen achterban. De dreigende sluiting van het buitenbad leidde de afgelopen tijd tot veel protesten. De leden van de PvdA eisten twee weken geleden dat hun raadsfractie zich zou inzet ten voor het behoud van het zwembad. CDA'er P. Biegstraaten, een van de drie on dertekenaars van de brief: „Dat was een be langrijke vingerwijzing. En verder heeft het actiecomité ons zeer nadrukkelijk voorge houden dat sluiting onwenselijk is." CDA, PvdA en GroenLinks wijzen het col lege er op dat de gemeente een ontheffing kan krijgen van de verplichtingen die zijn opgenomen in de Wet Hygiëne en Veilig heid Zwemgelegenheden, die 1 januari 1995 van kracht wordt. De grote investerin gen die deze wettelijke verplichtingen met zich meebrengen, door de gemeente ge raamd op 1,5 miljoen, waren voor het colle ge reden om de sluiting van beide Leidse buitenbaden (De Zijl en De Vliet) voor te stellen. In ruil daarvoor zou het binnenbad van De Zijl vernieuwd en uitgebreid wor den. De drie fracties willen de mogelijkheid van ontheffing nader laten onderzoeken. Tweede argument voor het openhouden van De Vliet is het dreigende tekort aan bui tenbaden. Biegstraaten: „Elke gemeente probeert een overdekt pretparkje te maken. Maar er zijn ook een heleboel mensen die alleen baantjes willen trekken in de open lucht." Wethouder A. van Bochove (CDA/recrea tie) vindt het voorstel van de drie fracties 'onvolledig', omdat er niet wordt gerept over de toekomst van zwembad De Zijl in Leiden Noord. „Sluiting van De Vliet was onderdeel van een totaalplan waarin ook De Zijl is betrokken. Ik wil volgende week van de partijen weten wat ze met dat zwembad willen." De wethouder denkt nog steeds dat de sluiting van De Vliet bijna on vermijdelijk is. gezien het gestaag teruglo pende bezoekersaantal. Reddingswerkzaamheden moeizaam op gang Een zware aardbeving heeft vanmorgen vroeg het mid den van India getroffen. De schok, die een laacht had van 6,8 op de schaal van Richter, heeft volgens de politie van de deelstaat Maharastra aan zeker 4.000 mensen het leven gekost. Ongeveer 10.000 mensen zouden gewond zijn geraakt. new delhi cpd-ap Het zwaarst getroffen is het La- tur-district in Maharastra. In één dorp, Khilari, zouden bijna alle ongeveer duizend inwoners om het leven zijn gekomen. Het epicentrum lag op zo'n 400 ki lometer zuidoostelijk van Bom bay. In het overwegend agrari sche gebied wonen ongeveer 800.000 mensen. Behalve in de deelstaat Mahrastfa is de aardbeving ook gevoeld in de deelstaten Guja rat, Andra Pradesh en Tamil Nadu. De miljoenenstad Bom bay, de hoofdstad van Maha rastra, kent geen schade of slachtoffers. In het zwaarst getroffen ge bied zijn volgens een woord voerder van de Nederlandse ambassade in de hoofdstad Autotelefoon kan airbag doen opzwellen utrecht anp Gebruikers van de autotelefoon zijn gewaarschuwd. Bij een fout geïnstalleerd apparaat bestaat de kans dat de airbag spontaan gaat werken. Ook kunnen er problemen ontstaan met auto's die zijn uitgerust met een injec tiesysteem en een ABS-remsys- teem. Wie een telefoon zonder buitenantenne heeft, zet boven dien zijn gezondheid op het spel door elektromagnetische straling. Dat stelt de Stichting Samen werkende Telecommunicatie Vakhandelaren, die zich baseert op onderzoeken van de univer siteit van Aalborg (Denemar ken) en de Nordic Society for Radiation Protection. De stich ting heeft een plan opgesteld, waarbij installateurs worden ge schoold om de autotelefoon volgens de juiste normen aan te leggen. Deze zomer repte de Neder landse Vereniging voor Slecht horenden (NWS) al over pro blemen met een nieuw commu nicatiesysteem voor draadloze telefoons. Het nog in te voeren digitale systeem zorgt ervoor dat hoortoestellen spontaan be ginnen te brommen. Niet zacht jes, maar op discosterkte, aldus de NWS. De 300.000 slechtho renden dringen dan ook aan op uitstel van het het nieuwe tele- foonsysteerr). New Delhi geen Nederlanders werkzaam. De reddingswerk zaamheden in het gebied wor den bemoeilijkt door de slechte bereikbaarheid van dorpen, die slechts door modderige wegen met elkaar zijn verbonden. Over het exacte aantal slachtoffers kan de politie dan ook nog geen uitsluitsel geven. De aardbeving deed zich van nacht om ongeveer vier uur In diase tijd voor. Vrij kort daarna zijn, op bevel van Sharat Bawar, de premier van de deelstaat Maharastra, politie en het leger ingeschakeld voor het reddings werk. De verwachting is dat nog veel mensen onder het puin lig gen. Sinds 1967 zijn in Maharastra en omgeving geen zware aard schokken meer gemeten. De laatste grote aardbeving in India was in 1991, toen in het noor den meer dan 700 doden vielen. Narashima Rao, de premier van de Indiase centrale regering in New Delhi, heeft in een boodschap aande bevolking zijn medeleven met de slachtof fers van de aardbeving betuigd. De premier liet weten zo snel mogelijk naar het getroffen ge bied te willen afreizen. Er is dit jaar één sterkere aardbeving gemeten. Op 12 juli kwamen 200 mensen om bij een aardbeving in het noorden van Japan met de kracht van 7,8 op de schaal van Richter, die gevolgd werd door een vloed golf. HET WOORD IS AAN comPAn COMPUTERS advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 01719 46566 fax. 01719 - 48547 Fractievoorzitter Brinkman op de bres voor bejaarden doetinchem» anp Nu tot f9.000,- voordeel op de Passat Design dan hooi; u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heelt. De Volkswagen voordeellijn Het CDA wil niet tornen aan de hoogte van de AOW-uitkerin- gen. Evenmin zal het CDA toe staan dat bejaarden op straat komen te staan of dat er werk gelegenheid in de bejaarden sector verloren gaat als gevolg van de kabinetsplannen om te bezuinigen op de bejaardenoor den. Dal zei CDA-fractievoorzit ter Brinkman gisteren op een bijeenkomst van zijn partij in Doetinchem. Brinkman zei met nadruk dat de hoogte van de sociale uitke ringen wat het CDA betreft niet in het geding is. De christen-de mocraten willen een ander soci aal systeem, maar dat mag niet leiden tot aantasting van het so ciaal minimum. Met die uit spraak reageerde Brinkman als nog op de door PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens vorige week in de Tweede Kamer uitgespro ken twijfel over de inzet van het CDA op dit punt. Brinkman sprak ook over de verlaging van het minimum loon. Het CDA vindt dat afspra ken over het minimumloon voortaan tussen werkgevers en werknemers moeten worden gemaakt. Een te hoog mini mumloon tast de werkgelegen heid aan, aldus de CDA-fractie- leider. Maar het CDA laat voor alsnog verlaging van het wette lijk minimumloon, zoals voor gesteld in het verkiezingspro gramma, niet varen, zo maakte Brinkman duidelijk. Brinkman hekelde de wijze waarop D66- fractieleider Van Mierlo de door hem voorgestelde één procent lastenverlichting wil financie ren. Dat levert volgens de bere keningen van Brinkman 0,5 tot 0,75 procent koopkrachtverlies op. „Een schot in eigen doel", aldus Brinkman. Brinkman vindt dat werklo zen die moeilijk aan de slag ko men (ouderen en langdurig werklozen) pas hun „huis moe ten opeten" als de waarde 195.000 gulden of meer be draagt. Nu moet iemand die in de bijstand komt. zijn huis opeten als de waarde 145.000 gulden is. Als het kabinet binnenkort wordt geconfronteerd met fi nanciële tegenvallers, dan vindt Brinkman dat het bezuinigings bedrag in het concept-CDA-ver- kiezingsprogramma naar boven moet worden bijgesteld. In het programma wordt uitgegaan van een bedrag van negen mil jard gulden. De PvdA gaat in haar verkiezingsprogramma uit van acht miljard en de WD van zeventien miljard gulden. D66 wil voor tien miljard gulden be zuinigen. Experiment om verstuiving te voorkomen lelystad. anp Het zandstrand van Lelystad aan de IJssel- meerkust is gisteren volgespoten met aardappelzetmeel. Het gaat om een expe riment. De laag zetmeel, cellecol geheten, wordt gebruikt om verstuiving te voorko men bij najaars- en voorjaarsstormen. Cellecol wordt vervaardigd uit fabrieks aardappelen. Het bindmiddel is op het strand gespoten met landbouwmachines. De bovenste laag zandkorrels wordt met cellecol als het ware aan elkaar geplakt. Het spul kleurt het strand wit. Het strand van Lelystad, dat in 1991 is opgespoten, is vorig jaar tijdens een storm een flinke hoeveelheid zand kwijt geraakt. Door de hard wind hadden de nabij gele gen jachthavens veel last van stuifzand. Volgens een woordvoerder van de ge meente is het bindmiddel volkomen onge vaarlijk en een milieuvriendelijk produkt dat betrekkelijk snel wordt afgebroken als op het strand wordt gelopen. Mamix Gijsen leder mens is alleen en die naast ons lopen, weten dat ook. VANDAAG Binnenland- Buitenland - Cultuur Programma's15 Randstad22 Regio17,19,20,21 Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer Mini mumtemperatuuromstreeks 10, middagtemperatuur ongeveer 15 graden Wind uit zuid tot zuidoost, matig, rond kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. 6, in het waddengebied eerst nog enige tijd hard, kracht 7. Alphen zonder leidingwater alphen aan den run Het grootste deel van Alphen aan den Rijn. Aarlanderveen en Zwammerdam hebben vanmor gen vanaf 6.00 uur enige tijd zonder leidingwater gezeten. Dat kwam doordat een pomp. die het waterleidingnet op druk houdt, het had begeven. Jnder normale omstandigheden neemt een tweede pomp die functie automatisch over, maar dat is niet gebeurd. Daardoor was er geen druk meer op het net. Het EYVR onderzoekt hoe het mogelijk is dat de tweede pomp niet is aangeslagen. Nadat een monteur de twee de pomp had aangezet, kwam en rond half 6.30 uur weer wa ter uit de Alphense kranen. Om 7.00 uur hadden ook Aarlander veen en Zwammerdam weer water. Jeruzalem. De joden vieren op het ogenblik hun Loofhuttenfeest, de herdenking van hun verblijf van 40 jaar in de woestijn op weg naar het be loofde land. Tijdens het feest dat gisteravond na zonsondergang is begonnen en dat zeven dagen duurt verblijven zij in een zelfgebouwde hut van riet en van palmbladeren. foto ap Amsterdam pakt klanten van hoer aan amsterdam anp Niet alleen de tippelprostituee maar ook haar klant loopt in de toekomst in Amsterdam het ri sico in de kraag te worden ge pakt. Dat staat in de nota 'Het prostitutiebeleid in Amster dam'. De uitbreiding van het tippelverbod tot de klant is vol gens een woordvoerder van de gemeente niet meer dan lo gisch. „Het gaat tenslotte om twee partijen die een verboden handeling verrichten." Het be sluit reikt minder ver dan het voorstel dat wethouder A. Wil- dekamp van volksgezondheid enkele jaren geleden deed om klanten van straatprostituees actief te vervolgen. In de prakijk wordt de tippel- prostitutie. die zich in Amster dam concentreert op de De Ruyterkade achter het Centraal Station, gedoogd zolang er geen sprake is van overlast. Volgens de woordvoerder zijn er in Am sterdam tussen de 500 en 1.000 verslaafde tippelaarsters. De „harde kern" die bijna voortdu rend op straat actief is, beslaat uit ongeveer 400 vrouwen. Am sterdam heeft 60 clubs en 200 raambordelen, 10.000 hoeren onder wie 250 mannen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorlettersm/v Adres: Postende Plaats: Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i 0 Per maand, automatisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal 0\ia acceptgiro *-\M5) 0 automatisch 82215) Nr. b-«nl; Zgiro- Handtekening: 8 71214 1 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1