Dringen om gunst van wijndrinker Smaak ■jsh. Gember bevordert spijsvertering Visconsumptie is met 25 procent gestegen Port Vragen staat vrij REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding runderlappen met champignons broccoli aardappelen zuidvruchtentoetje (zie onderstaand recept) Ontpit 50 g gedroogde dadels en snijd ze klein. Snijd 2 gedroogde vijgen en 4 gedroog de abrikozen klein. Hak 25 g hazelnoten grof. Klop door 2 dl magere yoghurt een halve eet lepel bruine basterdsuiker, een mespunt ka neel en een mespunt gemberpoeder. Schep het fruit door de yoghurt en verdeel het over 2 coupes. Strooi de hazelnoten erover. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalo rieën, 7 g eiwit, 8 g vet, 43g koolhydraten. tonijn-preisaus (zie onderstaand recept) spaghetti fruitsalade met zure room Maak 1 ui en 250 g prei schoon en snijd de prei in ringen. Fruit de kleingesneden ui en 1 uitgeperst teentje knoflook in 1 eetl olie. Voeg de prei, 1 blik gepelde tomaten, peper, zout en 1 theel tijm toe en stoof dit 10 min zacht Roer er 1 blikje uitgelekte tonijn in water door met 6 kleingesneden olijven. Warm de saus goed door. Per persoon: 850 kilojoules, 200 ldlocalo- rieën, 19 g eiwit, 7 g vet, 16 g koolhydra ten. bouillon met preiringen kerrielinzen (zie onderstaand recept) kropsla met radijs Was 200 g bruine linzen en kook ze in ruim water in 40 minuten gaar. Maak 2 uien schoon en snijd ze klein. Snijd 100 g achterham klein. Fruit de uien met een halve eetl kerrie in 1 eetl olie. Voeg een mespunt komijn en een mes punt peper toe. Schil 1 appel en snijd hem in blokjes. Schep de afgegoten linzen, de ham, de appelblokjes en 4 eetl koffieroom door het ui mengsel. Warm het geheel goed door. Per persoon: 2000 kilojoules, 480 kilocalo rieën, 32 g eiwitten, 14 g vet, 55 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT „Een heerlijk en gemakkelijk te maken hoofdgerecht", schrijft MEVROUW KOS TER- Van der LINDEN UIT LEIDEN SCHOLROLLETJES Was de visfilets en dep ze droog. Be- Nodig: 4 scholfilets (1 strooi ze met per persoon), 1 ui, en zout. Snijd de ui dille, geraspte ci- zeer f,jn verdeel de troenschil, zout, pe- ui dnle en cjtroen. per, olie. raSp over -ve|. kant' van de vis. Rol de vis op en leg ze op een schaal. Bestrijk de visrolletjes met olie. Grilleer de vis in 20 mi nuten gaar. Geef hierbij een peterselie-kaassaus, aard appelpuree en een frisse salade. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan DamiateDagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Frankrijk wil met 'cépage-wijnenmarktaandeel herstellen De opkomst van Bulgaarse, Chileense, Zuidafrikaansé, Australische en (heel voorzichtig zelfs) wijnen uit de vroegere Sovjet-staat Moldova, biedt de wijn liefhebber een steeds bredere keus. Niet in de laatste plaats gesteund door zelfs de supermarkten, die vroeger ieder risico van een nieuwe wijn angstval lig vermeden. Ook een wat bekender wijnland als Spanje komt met een wijn als La Mancha in het smaakveld van de doorsnee consument. HUUB KLOMPENHOUWER Dat kan dus nooit goed gaan, want geza menlijk drinken we dus niet echt veel meer wijn dan een paar jaar geleden. Dat hebben de Fransen nu ook aan den lijve ervaren. Drie jaar lang al stagneert de wereldwijde export. En ook al is Frankrijk met 1 miljoen hectoliter per jaar in volume nummer drie op de exportlijst, de concurrentie van de 'nieuwe landen' rukt op. Niet in de laatste plaats door de gunstige prijsstelling van die concurrenten verloor de Franse wijn 3 pro cent marktaandeel, alleen al in 1992, terwijl het tij nog niet lijkt te keren. Tijd voor een herbezinning. Tijdens de jongste vakbeurs Delivin in Utrecht zaten ze aan tafel, de Franse beleidmakers op het gebied van de wijn. En: opmerkelijk, geen paniek, maar een rotsvaste overtuiging dat het met de nieuwe strategie voor de wijn wel goed gaat. Het nieuwe wapen van de Franse wijnboe ren is weinig Frans te noemen. Eerder Ame rikaans. „Je moet het de jonge drinker ge makkelijker maken dan tot nu toe. Veel van onze nieuwe concurrenten maken op hun flessen goede sier met wijnrassen die van oorsprong Frans zijn. Wij zeggen: laten we terug gaan naar die herkenbaarheid die je blijkbaar wel bij die buitenlandse wijnen vindt. Wijnen, op basis van een bepaalde wijnstokvariëteit. Geef voorlichting over die druiverassen waarvan de wijn gemaakt is. Als consument hoef je dan nog maar een tiental variëteiten te onthouden. De consu ment leert die varianten te herkennen aan geur en smaak." Nieuwe aanplant Traditiegetrouw zijn de meeste Franse wij nen samengesteld uit soms nauwkeurig omschreven vermengingen van verschillen de wijnrassen. Maar een tiental jaren gele den is men vooral in Zuid-Frankrijk (Pays d'Oc met regio's als de Gard, Hérault, Aude en Pyrénée Orientales) begonnen met het herplanten van de vele wijngaarden, waar bij de tot dan toe traditionele stokken ver vangen werden door nieuwe stokken. Vaak edele stokken die weliswaar van Franse oor sprong zijn, maar die voorheen niet eerder werden aangeplant in dit gebied. De wijn boeren werken veelal op contractbasis en in die contractvoorwaarden worden ze zowel wijntechnisch als oenologisch begeleid door een wetenschappelijk instituut in Montpellier. Die nieuwe politiek is niet uit de lucht ko men vallen. Zuid-Frankrijk is traditiege trouw de wijnschuur van Frankrijk. Maar al jaren wordt er meer wijn geproduceerd dan er verkocht werd en dus moest er wel een regeling komen. De aanplant van nieuwe stokken betekent een tijdelijke vertraging in de produktie. De boeren worden gesteund door specifieke premies voor elke wijnstok soort en ook nog eens premies op de toege paste wijnbereidingstechniek. Maar de aan plant van nieuwe, bekende rassen, betekent tegelijk dat door enkelvoudige wijnen op de markt te brengen die nieuwe consument gezocht kan worden. Op de fles wordt dat duidelijk door de mededeling dat het om een 'cépage' gaat. Jean Marc Pottiez, directeur van Skalli For- tant de France, is uitgesproken enthousiast over de nieuwe strategie. „Ten eerste is het succes van al die wijnen uit Californië, Nieuw-Zeeland of Chili te danken aan Fran se wijnstokken. Ten tweede is het zo dat als wij een wijn een cépage noemen, de wijn ook voor 100 procent uit één bepaalde wijn stok voortkomt. Dat is in al die andere lan den wel anders." Ais voorbeeld van het veranderende proces haalt hij de sterke groei aan van druiveras sen als Sauvignon Blanc, Chardonnay, Mer- lot en Cabernet Sauvignon in een gebied als de Languedoc Roussillon. Maar de opkomst van de cépage-wijnen zou toch ook de positie van de appellations d'origine kunnen bedreigen? Alain Berger, directeur van het Institut National des Ap pellations d'Origine, heeft de indruk dat door een goede segmentering van de markt ook de AOC's alleen maar op meer succes kunnen rekenen. „Wij constateren dat er voor een AOC-wijn geen onbeperkte markt is. Het zijn wijnen die gemaakt worden naar strenge regels. De opbrengst per hectare is zeer gereglemen-1 teerd. Het zijn wijnen die stoelen op strikte kwaliteitsnormen. Niet alleen de druiveras sen, maar het gebied waar ze gemaakt wor den, met de daar geldende wijncultuur, be palen vooral het karakter." Traditie Toch is het verhaal van Berger minder zon nig dan van zijn collega die de cépage-wij nen zo hartstochtelijk promoot. „Beseffen de dat we met de AÓC' een wijn maken die maar voor een deel van de consumenten bereikbaar is en gevraagd wordt, zien we nauwlettend toe dat er geen volume-uit breiding komt. Dus geen machtigingen voor nieuwe aanplant en naar we verwach ten ook geen uitbreiding van het aantal ap pellations d'origine. Als het aanbod de vraag gaat overtreffen zullen door stijgingen van de voorraden de prijzen instorten en daarmee het imago van de AOC's ernstig schaden. En niet alleen het imago. Er is nu eenmaal een bodemprijs om die specifieke produktiekosten waarmee een AOC ge maakt wordt te kunnen dekken." De specerij gember was al eeu wen voor onze jaartelling in Eu ropa bekend. In die tijd groeide de gemberplant uitsluitend in Zuidoost,-Azië. Met de handels karavanen kwam de zeer goed houdbare gemberwortel naar Europa. Pas in de zestiende eeuw werd het produkt hier wat algemener, toen zeevaarders het uit de Oost meenamen. In De Moderne Kruidenier, het handboek voor die branche, wordt in 1957 gember nog be schreven onder de gekonfijte vruchten. Dat is in een aantal kwaliteiten in suikersiroop te koop, de zogenaamde 'natte gember.' De beste ervan is stemgember. 'Droge gember' bestaat uit gekonfijte, gedroog de en door poedersuiker ge wentelde stukjes gemberwortel. Verder kende men toen gem berbier, gemberjam, gekristalli seerde gember en andere zoete snoeperijen waarin gember werd verwerkt. Als specerij ken den we in ons land tot enkele tientallen jaren geleden uitslui tend gemberpoeder, gemaakt uit de gedroogde wortelstok. Verse gemberwortel was hier niet te koop. Kweekbedrijf Nu vinden we verse gember wortel heel gewoon. Het wordt niet alleen in toko's, maar ook bij heel wat supermarkten ver kocht. Er is in Nederland zelfs bedrijf waar het' wordt ge kweekt: bij Xotus, een kwekerij voor 'migranten-groenten' bij Delft. Uit de verse wortelstok kan nog een aardige kamerplant worden opgekweekt ook, die mooie bloemen krijgt. De verse wortel is geen zoet snoepgoed. De wortel wordt ge schild en het binnenste daarna tot moes gewreven of geraspt. In die vorm wordt het direct meegekookt met gerechten, of eerst nog met andere smaak makers tot een specerijenmeng sel verwerkt. In Aziatische ge rechten kan over het algemeen het best verse gemberwortel verwerkt worden. Toch gebrui ken ook de Chinese, Indiase en Indonesische keukens voor be paalde bereidingen gemberpoe der. Wij noemen het vaak bij de Indonesische naam jahe (dja- hé). Goed houdbaar Verse gemberwortel blijft in de groentela van de koelkast zeker wel een aantal weken goed, zo dat er steeds het benodigde van kan worden afgeraspt. Het res tant droogt wel wat uit en gaat iets anders smaken, maar blijft goed bruikbaar. Een van de oudste Franse kookboeken, uit de veertiende eeuw, beschrijft hartige gerech ten waarin gember als smaak maker wordt gebruikt. Soepen, ragouts en gestoofde kip vooral. Merkwaardig is het daarom dat na de middeleeuwen in Europa gember alleen nog maar in zoe te bereidingen wordt toegepast. Maar daarin komt verandering. Een Londense topkok maakte een variant op de welbekende waterkerssoep door er geraspte verse gemberwortel aan toe te voegen. Hij serveert avocado met gemberdressing. Marineert makreel in een gembermengsel en roostert dan de vismoten. Maakt bij lamskoteletten een saus met paprika, gemberwortel en honing. Spijsvertering Vroeger was gember ook een geneesmiddel, onder andere te gen de gevreesde pest. Of het echt hielp is zeer de vraag. Het bevordert in elk geval wel de transpiratie, en dat kan heil zaam zijn. In Azië wrijven ze zich wel in met een papje waar in veel geraspte gember, als ze het eens flink willen uitzweten. Wie maagkrampen heeft, zou een lepeltje geraspte gember kunnen innemen. Dat geeft ver lichting. Gember bevordert de spijsvertering, en daarom is een nagerecht met gember geen slecht idee. De tweede Voedselconsumptiepeiling in ons land heeft een antwoord kun nen geven op de vraag "Wat eet de Nederlander en eet hij anders dan voorheen'. Op sommige terreinen zijn we slechter gaan eten minder brood, aardappelen, groenten en fruit maar opmerkelijk is dat meer vis, schaal- en schelpdieren worden ge consumeerd. De Nederlander blijkt ontvankelijk te zijn voor het voedings advies 'eet 1 a 2 keer per week vis', dat sinds enkele jaren door het Voorlich tingsbureau voor de Voeding wordt uitgedragen. Onderzoek heeft namelijk aange toond dat er een direct verband be staat tussen het regelmatig eten van vis en het voorkómen van hart- en vaatziekten. De eerste wetenschappe lijke adviezen rondom het belang van een visrijk dieet dateren uit het begin van de jaren zeventig. Deense onder zoekers constateerden opvallend wei nig hartaandoeningen onder Groen- landse eskimo's. Zij onderzochten daarom het bloed van deze grote vise ters 400 gram per dag). Het eski- mobloed bleek heel veel van een bij zonder soort meervoudig onverzadig de vetzuren te bevatten. Deze bijzon dere vetzuren worden uitsluitend ge vormd in fytoplankton en algen en komen via de voedselketen terecht in het vet van vis en andere zeedieren. Onderzoek in eigen land, onder lei ding van prof. Kromhout, waarbij ge durende dertig jaar de gezondheid en het voedingspatroon van een groep van 852 mannen werden gevolgd, le verde nog meer opmerkelijkere resul taten op. Ook een matig consumptie niveau van vis van gemiddeld 30 gram per dag bleek al een gunstig ef fect te hebben. Bij mensen die 1 tot 2 maal in de week iets van vis in de voe ding hadden gebruikt kwam maar liefst 50 procent minder sterfte aan hartziekten voor. Het klinkt eigenlijk te mooi: gewoon wat meer vis eten en het aantal hartaandoeningen vermin dert met de helft. Ook een rècent Engels onderzoek on derschrijft deze stelling. Tweeduizend mensen die waren hersteld van een hartinfarct werden de twee daarop volgende jaren gevolgd. Sommigen hadden een mager vezelrijk dieet meegekregen, anderen een dieet met veel vette vis. Onder de mensen van de risicogroep die het advies van va ker vette vis eten hadden opgevolgd, deden zich 29 procent minder sterfge vallen voor. Deze gunstige effecten waren zelfs na drie maanden al zicht baar. Ondanks de algemene voedingsadvie zen, die steeds weer terug te voeren zijn naar het thema: eet minder vet, dient hier bij vis een duidelijke kant tekening te worden geplaatst. Het En gelse onderzoek heeft aangetoond dat in de strijd tegen hart- en vaatziekten vette vis juist de voorkeur verdient. Immers, hoe vetter de vis, des te meer meervoudig onverzadigde vetzuren van het bijzondere type. Het spreekt voor zich dat het vet dat bij de berei ding van vis wordt toegevoegd, de ge zonde eigenschappen teniet kan doen. Het is daarom belangrijk extra te letten op het gebruik van 'goede' soorten vet of alternatieven te zoeken, zoals bereiding in oven of magnetron, stoven, koken, pocheren of grillen. De verwachtingen voor de culi naire wijnreis naar Portugal, in gezelschap van een aantal colle ga's uit het vak, waren hooggespannen. Een reis' naar het bij de stad Oporto (de op een na grootste stad van Portugal) gelegen Douro district, is nu eenmaal geen alle daagse gebeurtenis. Aangezien ik nooit eer der in Portugal was geweest had ik, zoals te doen gebruikelijk, wel een bepaalde voor stelling van het land gemaakt. Maar van alle plaatsen waar de mens wijngaarden heeft aangelegd was dit gebied wel het meest on waarschijnlijke. De Douro-vallei is hèt portgebied van Portugal en kent een rijke geschiedenis. Reeds in de 17de eeuw werden hier terras sen aangelegd waar de wijnstokken groeien. Het onwaarschijnlijke van dit gebied heeft te maken met de woeste verlatenheid die zich aftekent tegen steile hellingen van lei steen en graniet. Een wonder dat hier wijn stokken kunnen groeien. Leisteen, zo vernamen we, vormt echter de beste bodem voor rode en witte portwij nen en komt het meeste voor aan de zuide lijke oever van de rivier de Douro, die vanuit Spanje Portugal binnenstroomt. En de steile hellingen zorgen overal in het port gebied voor een goede beschutting. In de zomer kan het zelfs zo heet worden dat het dal vergeleken wordt met een bak- -oven. En zo leerden we dat het klimaat, de ligging en de bodemgesteldheid de ideale omstandigheden vormen voor een mooie port. En uiteraard hebben we dat tijdens ons bezoek zelf kunnen ervaren. Onze gast heer, Bruce Guimareans, vice-president van het beroemde Porthuis Fonseca Guimareans, had alles tot in de puntjes ge regeld. In korte tijd heeft hij ons zoveel mo gelijk laten zien. Opvallend in dit, in mijn ogen onherberg zame gedeelte van Portugal zijn de witte wijnboerderijen, de quita's, in de heuvels van waaruit de wijnboeren toezicht houden op de oogst. Met name aan de Douro is de oogst hèt feest van het jaar waar iedereen naar uitkijkt. Een evenement vol tradities. Omdat port schillen nodig heeft om de juiste kleur en smaak te krijgen, worden de druiven op een hele bijzondere manier behandeld. En dan bedoel ik de natuurlijke manier, door de druiven met de blote voeten te treden, zoals dat heet. Met eigen ogen hebben we dit proces kunnen volgen, waarbij een team van twaalf mannen twaalf uur lang in grote stenen perskuipen tot de knieën toe in de rode portdruiven 'verdween. In ploegendienst, twee uur op twee uur af, persten ze net zo lang tot de kleurstof helemaal aan de schil onttrokken was. In middels is deze wijze van persen uitge groeid tot een folkloristisch schouwspel, omlijst met muziek van harmonicas en trommels om de persers aan te moedigen. Tegenwoordig wordt op grote schaal een mechanische methode toegepast, die het treden met de voet imiteert. In Portugal zelf wordt over het algemeen weinig port gedronken. Het is meer, en zo blijkt ook uit de geschiedenis, een wijn voor koude klimaten die met name door de En gelsen in de 17de eeuw is óntdekf. Dat ver klaart ook de vele Engelse en Schotse na men in de beroemde porthuizen als Cock- burns, Croft, Sandeman en Taylors. Over Portugal valt op culinair gebied niet zoveel naar huis te schrijven. Dat was ten minste mijn ervaring. Je kunt je het beste beperken tot de zeeprodukten en die zijn er in overvloed. Hebt u vragen over eten, drinken of zaken die daar nauw verband mee houden, John Beeren en de andere medewerkers van de Smaakpagina, zullen alles in het werk stellen om een antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v, de redactie SMAAK.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9