Sjevardnadze geeft Soechoemi niet op Buitenland Britse Labour Party ruziet over invloed vakbondsbonzen Geen 'sociaal pact' tegen record-werkloosheid EG EG wil onderling uitleveren misdadigers vergemakkelijken Bosnische raad eist volledige teruggave van moslimgebied Allerlaatste EG-sancties tegen Zuid-Afrika maandag opgeheven WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappei'ike Persd-enst Ind The Independent IPS Inter Press Serv>ce RTR Reuter UPt United Press International brighton cf es van zweepen correspondent John Fraser is een veteraan in de beweging. Al 27 jaar zetelt hij voor de Britse Labour Party in het Lagerhuis en hij is getuige geweest van talloze broedertwisten in de partij. „Wij voeren oorlog over de kleinste onbenulligheden zegt hij met een milde glimlach om zijn mond. Dit jaar gaat de oorlog over 'Omov'. Tot voor enkele dagen wist vrijwel niemand op de Britse eilanden wat of wie Omov eigenlijk was. Maar daar heeft het congres van Labour, dat be gin deze week in Brighton begon, snel verande ring in gebracht. Kranten wijden er nu dagelijks hele pagina's aan en de BBC brengt de 'Battle of Omov'rechtstreeks in de huiskamer. 'Omov' is een acroniem dat staat voor 'One Mem ber, One Vote'(één lid, één stem), een democra tisch beginsel dat tegenwoordig van Wladiwöstok tot de kusten van Normandië wordt omhelsd. Wie lid is van een politieke partij, mag ook een stem uitbrengen. Wie geen lid is, heeft geen stem. Bij de Britse socialisten is dat echter een beetje anders geregeld. Natuurlijk, tegen betaling van een jaarcontributie van vijftig gulden kunnen in dividuele tobbers het recht verwerven een stem uit te brengen. Maar daarnaast zijn er ook nog andere leden; degenen die niets betalen en toch stemrecht hebben. En zij hebben niet slechts het recht om één stem uit te brengen; zij mogen tien duizenden stemmen tegelijk uitbrengen. Zoals een van die individuele tobbers deze week Orwell parafraseerde: „Alle leden zijn gelijk, maar som migen zijn gelijker dan anderen Deze laatste leden zijn de vakbondsbonzen, en hun macht is enorm. Als partijafdelingen vooraf gaand aan algemene verkiezingen hun Lagerhuis kandidaat moeten aanwijzen, hebben de vakbon den veertig procent van alle stemmen. En als een college van kiesmannen de partijleider kiest, is veertig procent van hen vakbondsleider. Met hulp van die vakbonden kwam John Smith veertien maanden geleden op de hoogste stoel te recht. Maar in de persoon van Smith blijken de bonzen nu een adder aan de borst te hebben ge koesterd. De nieuwe Labourleider namelijk wil af van de vakbondsstem. Hij wil 'Omov'. Probleem is natuurlijk dat op het congres ook de vakbondsbonzen rondlopen, van wie velen ge rechtigd zijn een stemmetje of tienduizend uit te brengen. Samen zijn zij goed voor zeventig pro cent van de stemmen op het congres. Sinds het begin van (Je vijandelijkheden, enkele maanden.geleden, heeft Smith zich weten te ver zekeren van de steun van de meest gematigde bonden. De leiders van deze vakbonden zagen in dat zij een molensteen om de nek van de Labour leider waren geworden, die zwaar genoeg was om van de tocht naar Downing Street een odyssee te maken (bonden zijn in Groot-Brittannië alleen populair bij hun leden). De grootste bonden blijven zich echter vastklam pen aan hun oude macht, en hebben Smith de oorlog verklaard. „Dit conflict heeft alle kenmer ken van een Griekse tragedie", waarschuwde een van hun leiders, John Edmunds, deze week in Brighton. Smith heeft aangekondigd dat hij vandaag, als het congres de vierschaar spant over Omov, zegevie rend uit de ring zal komen. Maar voor de meeste waarnemers staat de uitslag van de stemming al lerminst vast. De vraag is wat Smith doet als hij verliest. Volgens een zondagsblad heeft de Labourleider gedreigd met aftreden, maar er zijn ook andere mogelijk heden. Een daarvan, zo schreef een ander zon dagsblad. is de 'fehahboptie' Smith negeert de uitspraak van het congres (dat evenals in Rusland immers niet democratisch is gekozen), en vraagt het partijbestuur een soort noodtoeetand ll 10 kondigen. Op die wijze zouden de vakbonden dan alsnog kunnen worden gemuilkorfd. Fraser. nog steeds glimlachend, haalt zijn schou ders op. „Weet u. de vakbonden mogen dan veer tig procent van de stemmen hebben bij de selec tie van Lagerhuisleden, in werkelijkheid zien we de vakbondsbonzen nooit op de afdclingsverga- deringen. Ze brengen hun stemmen niet eens Vrouw vast na moord om sigaret san francisco De politie heeft gisteren een 22-jarige vrouw ge arresteerd die een andere vrouw heeft doodgeschoten na een ru zie over roken in een restaurant. Het slachtoffer behoorde tot een groep van vijf vrouwen die klaagden toen de verdachte een sigaret opstak aan een tafel in het niet-rookgedeelte van het res taurant. De vrouw doofde haar sigaret en verliet samen met haar kinderen het eethuis. Toen ze van de parkeerplaats wegreed, schoot zij het slachtoffer in het hoofd. 'ETA-Ieden niet mishandeld' madrid» Mishandeling heeft geen rol gespeeld bij de dood van twee ETA-verdachten die door de politie waren aangehouden. Dat heeft de Spaanse minister Corcuera (binnenlandse zaken) gisteren gezegd. De bewindsman zei ook bereid te zijn af te tre den als nader onderzoek uitwijst dat wel sprake is geweest van enigerlei vorm van mishandeling of marteling. Kerkdienst in auto op parkeerplaats Richmond» Op een parkeerterrein bij een supermarkt in het Amerikaanse Richmond kunnen leden van de First Presbyterian Church elke zondag vanuit hun auto de mis bijwonen. Via hun radio horen zij dan de stem van dominee Brian Reed, die op de parkeerplaats preekt vanaf een mobiele kansel. Als Reed een vraag stelt, antwoorden ze met hun lampen en wanneer een uit spraak erg goed valt, drukt men op de claxon. Rabin volgende maand naar China peking De Israëlische premier Rabin brengt volgende maand een bezoek aan China. Het is de eerste keer dat een Israëlische eerste-minister op officieel bezoek gaat in China. Beide landen knoopten vorig jaar diplomatieke betrekkingen aan. Tientallen doden treinramp Marokko rabatBij een treinramp in Marokko zijn gisteren honderd mensen omgekomen. De meeste slachtoffers zijn levend ver brand. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de hoofdstad Ra bat tóen een trein met tankwagons, gevuld met het zeer brand bare nafta, op een stilstaande passagierstrein botste. In de over volle passagierstrein brak brand uit. De trein was op weg van Marrakesh in het zuiden naar de noordelijk gelegen stad Tanger. Inflatie Klein-Joegoslavië verminderd belgrado» De inflatie in Klein-Joegoslavië (Servië en Monte negro) is deze maand verminderd. Dat komt niet doordat het beter gaat met de economie, maar doordat de handel stil is ko men te liggen. Tot nog toe zijn de consumentenprijzen deïe maand gestegen met 6,6 procent per dag. Dat komt overeen met een inflatie van 643,2 procent per maand. Vorige maand was dat nog tweeduizend procent. CIA geeft geheimen Koude Oorlog vrij Washington CIA-directeur James Woolsey heeft gisteren gezegd I dat de inlichtingendienst overweegt informatie vrij te geven over elf geheime operaties gedurende de Koude Oorlog. Het gaat on der andere om anti-communistische activiteiten in Italië en Frankrijk, steun aan Indonesische opstandelingen in 1958, steun aan Tibetaanse rebellen eind jaren vijftig, operaties tegen Noordkoreanen tijdens de Koreaanse Oorlog en operaties in Laos in de jaren zestig. Scheur in Amerikaanse kernreactor southport» De Amerikaanse Dienst voor Toezicht op Kernener gie (NRC) heeft een grote scheur ontdekt in de cylinder van de buiten werking gestelde kerncentrale in Brunswick (North Caro- lina). De scheur loopt helemaal rond de top van de 7,5 centime ter dikke cylinder, die een diameter heeft van ruim vier meter. Volgens NRC-inspecteur Paul Byron zullen grote problemen ontstaan als de centrale wordt getroffen door een ongeluk of een natuurramp. brussel «peter de vries correspondent De Europese werkgevers en vakbonden sluiten voorlopig geen 'sociaal pact' met afspra ken over de bestrijding van de torenhoge werkloosheid in de EG. Topoverleg over een geza- menlijke strategie tegen de eco nomische crisis tussen vakbon den, werkgevers en de Europese Commissie liep gisteren in Brussel op een anti-climax uit. Het Brusselse 'sociaal overleg' tussen de overkoepelende werk gevers en vakbonden stond in het teken van het vooruitzicht dat de werkloosheid in de EG volgend jaar oploopt tot het na oorlogse record van meer dan Nieuwe acties PKK: dagelijks zo'n 50 doden masnaa» ap Kurdische separatisten hebben gisteren aangekondigd dat zij hun strijd voor een autonome Kurdische staat in het zuidoos ten van Turkije zullen uitbrei den tot westerse belartgen, toe risten en economische doelen in geheel Turkije. Abdullah Oca- lan, leider van de militante Kur dische Arbeiderspartij (PKK), zei op een persconferentie in de Li banese grensplaats Masnaa dat de campagne die wordt voorbe reid, dagelijks tot vijftig mensen het leven zou kunnen kosten. De PKK zegt over vijftiendui zend guerrillastrijders te be schikken en dit aantal tegen maart volgend jaar te kunnen verdubbelen. Damascus staat Ocalan en zijn medewerkers toe in Syrië te verblijven, maar er zijn in Syrië geen opleidings kampen voor guerrillastrijders. Ook in de Libanese Beka'a Val lei zijn de Kurdische guerrilla strijders niet langer welkom. twintig miljoen mensen. Voor zitter Jacques Delors van de Eu ropese Commissie had aan de vooravond van het beraad ge opperd gezamenlijke afspraken te maken over het scheppen van meer banen. Vooral de werkgeversorgani saties reageerden 'als een stier op de rode lap' bij het idee van centrale Europese afspraken. De ondernemingen vrezen kostba re en strakke Brusselse richtlij nen. Zij zien veel meer heil in verlaging van de drukkende loonkosten, vooral voor laagbe taalde banen. Tussen de vak bonden uit de EG-landen be staat overigens ook flinke ver deeldheid over de vraag of de bestrijding van de werkloosheid niet beter aan de afzonderlijke landen kan worden overgelaten. Vliegtuig voor rokers maakt eerste vlucht los angeles ap Een nieuwe Amerikaanse char termaatschappij die hei reizen door de lucht rokervriendelijker wil maken, heeft gisteren haar eerste vlucht gemaakt. Het toe stel vloog van Chicago naar Los Angeles met zestig verstokte ro kers aan boord. De maatschappij, Freedom Air, is opgericht om het federale Amerikaanse rookverbod op vluchten die korter dan zes uur duren te ontduiken. Dat kan omdat Freedom Air als een ver eniging wordt beschouwd; ie dereen die mee wil, betaalt een eenmalig lidmaatschapsgeld van 20 dollar. „Feitelijk is het een openbare chartermaat schappij die rokers hun rechten teruggeeft", zegt woordvoerder Randy Reich. Zelf rookt hij niet. „Maar ik geloof in de rechten Van de mens", zegt hij. De uitlevering van verdachten van een misdrijf van het ene EG-land aan het andere moet een voudiger worden. De procedures voor uitlevering moeten korter worden gemaakt en de bestaande uitzonderingen moeten ter discussie worden ge steld. De EG-ministers van justitie zijn het hier over gisteren eens geworden tijdens informeel overleg in Brussel. Het taboe op het uitleveren van eigen onderdanen moet volgens de ministers worden doorbroken. Hoewel het een 'informeel overleg' betrof, werden de ministers het in begin sel eens over een aantal concrete maatregelen: In alle landen van de Europese Gemeenschap komt een nationaal contactpunt voor de justitiële samenwerking op Europees niveau. Er worden door de lidstaten over en weer offi cieren van justitie gestationeerd in de diverse hoofdsteden. Er komen directe contacten tussen politie en justitie in de grensgebieden. De geautomatiseerde uitwisseling van justitiële gegevens, zoals voorzien in de Overeenkomst van Schengen (het zogeheten Schengen Informatje Systeem) wordt mogelijk uitgebreid tot de twaalf EG-landen. Georgië houdt Rusland verantwoordelijk voor val havenstad President Sjevardnadze van Georgië heeft gisteren ge zworen dat Soechoemi, de hoofdstad van de autonome republiek Abchazië, hoe dan ook zal worden heroverd. Een teleurgestelde en woedende Sjevardnadze zei op een persconferentie na zijn terugkeer uit Abchazië, waar hij persoonlijk het verzet tegen de Abchazische separatisten had geleid tot de val van de stad op maandag, dat Rus land achter het komplot zit om de havenstad aan de Zwarte Zee over te nemen. „Het plan om Soechoemi te be zetten werd uitgedacht op het Russische militaire hoofdkwar tier", zei hij. Georgië meent dat Rusland de opstandelingen hielp in een poging haar oude invloedssfeer te behouden. Het Kremlin ontkent dit, maar vele honderden vrijwilligers uit het zuiden van Rusland, waar veel verwante volken leven, vochten mee aan Abchazische kant. „Wij zijn een verhongerd land", zei Sjevardnadze. *Wij zijn op de knieën gedwongen, maar Geor- giërs zullen niet langer knielen." De president sloot uit dat Ge orgië toetreedt tot het door Rus land geleide Gemenebest van Onafhankelijke Staten. „Na wat er is gebeurd, is het onmogelijk dat Georgië lid kan worden van het GOS, omdat Moskou ons heeft bedrogen", zei Sjevard nadze tijdens een spoedberaad van het Georgische kabinet. Toen de bloedige gevechten woedden in de straten van Soechoemi, bood Sjevardnadze aan lid te worden van het GOS, waarvan elf van de vijftien voor malige Sovjetrepublieken deel uitmaken. In een vliegtuig vol gewonden keerde het Georgische staats hoofd gisteren terug in de hoofdstad Tbilisi. Volgens offi ciële bronnen zijn zo'n 120.000 Georgische vluchtelingen na de val van de Abchazische hoofd stad op weg naar het oosten, richting Midden-Georgië. Sje vardnadze wilde aanvankelijk niet weggaan, maar zwichtte voor de druk van het Georgi sche parlement en kerkleider Catolicos Ilyall. De opstandelingen in Abcha zië lijken zich te wreken op col laborateurs. De Georgische am bassade in Moskou berichtte dat de leider van de pro-Georgi- sche regering in Abchazië, Zjioeli Sjartala, is geëxecuteerd. De terechtstelling had plaats in Goedaoeta, veertig kilometer ten noorden van Soechoemi. De Verenigde Naties maakten bekend dat het vredesoverleg tussen Georgië en Abchazië. dat voor morgen op de agenda stond, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Moslim-enclave onder militair bestuur Een raad van vooraanstaande Bosnische moslims heeft zich gisteren uitgesproken voor het vredes plan dat de republiek in drie kleine staatjes voor Serviërs, Kroaten en moslims opdeelt. De con ventie eist wel dat de Serviërs het door hen ver overde moslimgebied teruggeven. De kans dat dat daadwerkelijk gebeurt is nihil. Het overwegend door moslims bemande Bosnische parlement zal vandaag een besluit ne mén over het jongste vredesplan van de bemid delaars Owen en Stoltenberg. Als het parlement dezelfde voorwaarden stelt als de conventie bete kent dat de voortzetting van de oorlog in Bosnië. De voorwaarde die de conventie gisteren stelde, betekent in feite dat het vredesproces weer van voor af aan kan beginnen. De Serviërs namelijk weigeren de veroverde gebieden terug te geven. President lzetbegovic onthield zich maandag van een aanbeveling, maar maakte duidelijk dat afwijzing van het plan voortzetting van de oorlog betekent en een mogelijk nog zwakkere onder handelingspositie. „Het enige dat ons rest is de keuze tussen een rechtvaardige oorlog en een on rechtvaardige vrede. En dat is een persoonlijke tragedie voor ons allen", aldus de Bosnische pre sident. lzetbegovic heeft gisteren de moslim-enclave Bihac, die zich maandag tot autonoom gebied heeft uitgeroepen, onder militair bestuur ge plaatst. Hij noemde de actie „ongrondwettig" en een „nieuwe slag voor het al gewonde vader land". Fikret Abdic, de leider van de enclave, heeft de bevolking van Bihac opgeroepen zich te verzetten tegen de „militaire dictatuur" van lzet begovic. De EG-ministers van buiten landse zaken zullen maandag formeel instemmen met ophef fing van de resterende sancties tegen Zuid-Affika. Dat heeft de Britse minister Hurd (buiten landse zaken) gisteren in New York verklaard. Alleen het wa penembargo, een niet-bindend VN-embargo op de levering van olie en een verbod op levering van nucleaire technologie blij ven nog bestaan. Deze zijn niet ingesteld door de EG, maar door de Verenigde Naties. De EG had haar meeste in 1986 ingestelde economische sancties al opgeheven, maar haar verbod op kredietsteun via internationale financiële instel lingen en op militaire contacten met Pretoria is nog van kracht. Door de opheffing maandag van het eerste verbod krijgt Zuid-Afrika toegang tot het In ternationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. Het verdwij nen van het verbod op militaire contacten zal het bijvoorbeeld mogelijk maken weer militaire attachés te sturen, aldus Hurd. Caracas» Reddingswerkers bekij ken de ravage die een aardgasex plosie op een drukke snelweg in de buurt van de Venezolaanse hoofdstad Caracas veroorzaakte. Zeker vijftig mensen verloren daarbij het leven. Dat heeft het Venezolaanse staatspersbureau gemeld. De explosie deed zich volgens de autoriteiten voor toen arbeiders, die bezig waren kabels te leggen voor een telefoonver binding, op een aardgasleiding stootten. Deze scheurde. Een bus en zeker negen andere voertuigen vlogen door de explosie onmid dellijk in brand. Veel slachtoffers waren inzittenden van de bus. Een militante Zuidafrikaanse jongen zwaait met een houten geweer tijdens een demonstratie in Benoni, ten oosten van Johannesburg. Leider Peter Mokaba van het ANC jongerenverbond riep daar de Zuidafrikaanse oproerpolitie op de zwarte townships te verlaten. De EG besloot gisteren om aanstaande maandag ook de laatste sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen. foto afp wal tfr dhladhla

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7