Almere groeit naar ernstige crisis Binnenland DE DOKTER WORDT ER BETER VAN,.. MINNAARS WORDEN ER BETER VAN... SNOTNEUZEN WORDEN ER BETER VAN... BROKKEN MAKERS WORDEN ER BETER VAN... WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 Gemeenschappelijke f Te jong gemeentebestuur kan eigen stad niet meer bijbenen De eerste dreun van de heimachine moet als de oerknal zijn geweest. Na deze 'big bang' be gon Almere zich als een razende in het lege polderland uit de breiden. In achttien jaar groeide de plaats van nul tot bijna 100.000 in woners. Ze is daarmee koploper in Nederland. Maar de stadbestuurders hebben het hoge tempo niet kunnen bijbenen. Almere verkeert in een ernstige bestuurscrisis. De 'cowboys' en 'Suske en Wiske' hebben het zwaar. Het is amper bij te houden, zo stormachtig zijn de ont wikkelingen in Almere. De gemeentegids van dit jaar is nu al hopeloos verou derd. De lijst en foto's van raadsleden deugt in de ver ste verte niet meer. Hoofd gemeentevoorlichting Leo Oele pakt z'n pen en begint te strepen dat het een lust is. ALMERE FRANK TIMMERS Er gaat een kruis over de eerste pasfoto met het rusteloze ge zicht van burgemeester De Cloe die sjoemelde met onkostende- claraties en in maart op moest slappen. I let zwaar behaarde gezicht van wethouder Tierie wordt doorgesi reept. ..Snoepreisjes", licht Oele toe. Ook de jeugdige wethouder Van Bijsterveldt (32) - bij haar aan treden bijna vier jaar geleden werden zij en haar WD-collega Wachtmeester (29) uitgemaakt voor Sukse en Wiske - moet er aan geloven. Gewipt vanwege oncollegiaal gedrag. Oele omcirkelt de bejaarde Gundersenvan de Almere Par tij. Dat is een geval apart, volgde Van Bijsterveldt op, maar hield het nog geen maand uit: be schuldigd van verkrachting, uit z'n partij geschopt en uit het college van B en W getreden. Ook over de laatste foto van een keurig en ouderwets gezicht gaat een kruis. Gemeentesecre taris Schrijvers zegde onlangs z'n vertrouwen in het gemeen tebestuur op. Om het verhaal compleet te maken: de PvdA- raadsleden Slicht en Buiter zijn weg (persoonlijke redenen) evenals de politiecommissaris De Wilde (afluisterschandaal). Kortom, Almere verkeert in een diepe crisis. Catalogus Dat zou je overigens niet zeg gen als je de polderstad binnen- rijdt. I iet is er een enorme be drijvigheid. In een hoog tempo worden huizen en bedrijven uit de grond gestampt. De snelst groeiende stad van Nederland slaagt er nog altijd in met 2.500 tot 3.000 woningen per jaar uit te dijen. De variatie in architec tuur is enorm en als je de mod der wegdenkt en je een blauwe lucht voorstelt, is het net of je door een catalogus voor heden daagse bouwkunst rijdt. De crisis ten spijt bereidt Alme re zich voor op een groots feest voor volgend jaar. De gemeente, achttien jaar geleden op nul be gonnen, bereikt dan de 100.000 inwoners. De eerste nieuwsbrief met het logo 'Almere-100.000- plus' is reeds verspreid. „Een prima gelegenheid om Almere in heel Nederland te laten zien", staat erin. Nieuwsbrieven, folders, brochu res en promotiewerkjes uitbren gen, dat kan Almere als de bes te. En het is allemaal even mooi. „We vechten hiermee tegen de idee: Almere, dat is polder, koud, kaal, vlak en niets te doen", verklaart Oele. Boulevard Op een gure dag door het stads deel Almere Haven lopen is 'polder, koud, kaal, vlak en niets te doen'. De vrouw in het WV- kantoortje heft verontschuldi gend haar handen ten hemel. ,,'t Spijt me. De bioscoop gaat pas volgend jaar open". En de schouwburg bestaat enkel nog maar op papier, 't Is nog te vroeg voor de enige disco in de stad. De vrouw adviseert een fietstocht door het vele groen en langs het ruime water, maar een klant waarschuwt dal er altijd tegenwind staat. De straten zijn zo goed als leeg. Op de boulevard langs de haven ontbreekt zelfs het viskraampje. De Mobidik, een passagiers schip voor feestjes, belangrijke ontmoetingen en Almerepro- motie, ligt voor anker tegenover het bruine café Boulevard. „We zien regelmatig de gemeente het schip binnenschuiven", zegt de blonde Susan de Wit, terwijl ze door de beregende ruiten naar de boot kijkt. Ze heeft geen noge dunk van het gemeente bestuur. Er wordt in de kroeg over de cri sis op het stadhuis gepraat. „Kinderziekten en groeistui pen", oordeelt de barvrouw. Maar de brandstichting in een havengebouwtje heeft de ge moederen in de kroeg zeker zo bezig gehouden. Gerard Wiet- haar, kenner van het plaatselij ke verenigingsleven en organi sator van vele feesten zegt: „Een paar jaar geleden was het nog een haventje met één steiger en vijftien ligplaatsen. In e van tijd is het een miljoenenbe drijf geworden. Dat kan niet goed gaan. De brandstichting heeft vast te maken met allerlei spanningen door die geweldige groei. Alle besturen v gingen hier in Almere hebben last van dat verschijnsel". Susan tapt bier voor haar man Rob, voor de nadrukkelijk ho mofiele kok Henk, voor stam gast Irene de Vries en haar En gelsman Kevin, met wie ze in december wil trouwen. Op Ke vin na komen alle aanwezigen uit Amsterdam. Vreemd is dat niet, want Almere moest de groei van de Randstad opvan gen en in het bijzonder die van Amsterdam. De meeste Almeer- ders zeggen uit Amsterdam te zijn vertrokken vanwege een sa nering van hun wijk, omdat ze mooier, ruimeren 'op stand' wilden wonen en vanwege de vele buitenlanders. Veclkernig Almere is een veelkernenstad. De gemeente groeit niet com pact vanuit één centrum maar op een aantal verspreid liggen- .de plekken tegelijk. Het voor deel van deze opzet is dat Alme re razendsnel kan blijven groei en. Er is altijd wel ergens bouw grond beschikbaar waartegen geen bezwaarprocedures lopen en er kan altijd aan de verande rende vraag worden voldaan. Is wonen aan het water in trek, wonen aan een bosrand, wonen in een stad of wonen aan een stadsrand met uitzicht over wei landen, Almere heeft de juiste plek in voorraad. De oudste kern is Almere Haven (23.000 inwoners). De kernen Almere Stad (50.000) en Almere Buiten (18.000) zijn volop in ontwikkeling. De stadsdelen Al mere Poort, Almere Pampus en Almere Hout. heeft de gemeen te nog achter de hand. In het Zorg en Zekerheid buitengebied liggen een paar villawijken. Een nadeel van de veelkernige groeiwijze is dat er geen even wichtig geheel is ontstaan. Het lijkt alsof nooit iets wordt afge maakt. Men bouwt ergens, tot dat het daar om de een of ande re reden tegenzit en gaat verder op een ander stukkie. Grond zat, tenslotte. Bovendien is er een enorme ri valiteit ontstaan tussen de stadsdelen Haven en Stad. De gemeenteraad wil zoveel moge lijk voorzieningen vestigen in Stad en dat doet pijn in I laven, dat de rechten van de oudste claimt. Winkeliers verdwijnen, er is leegstand, de politie heeft er nog slechts een bijkantoor dat 's nacht onbemand is en nu zou ook de finish van de beken de triathlon naar Stad worden verplaatst. Rob heeft zelfs al tien keer een handtekening moeten zetten in het kader van acties voor het verschonen van het strand, maar het stadhuis, ge vestigd in Stad, reageert niet. De horeca van Haven heeft z'n hoop gevestigd op Henk de Cle rk van café Zus en Zo even ver derop. De kroegbaas werpt zich in de verkiezingsstrijd als lijst trekker van de nieuwe plaatse lijke partij Stap '94, die hij sa men met hel brein erachter, Bert Strangman, gaat oprichten. Met De Clerk staat Haven sterk, weet Susan. Strangman denkt dat Stap '94 zal profiteren van de tumult binnen de Almere Partij, de groepering van de afgetreden wethouder Gundersen. „Almere Partij heeft zichzelf in discrediet gebracht", zegt Strangman. „Die Gundersen is gewoon ge licht. Verkrachting? Die man is 72. Hoe wil hij dat doen?" Stap '94 wil gaan scoren met een 'is sue' over illegale tuinvergrotin- gen. De gemeente stond in het verleden oogluikend toe dat mensen openbaar groen 'sta len'. Er was immers grond ge noeg en het scheelde de ge meenteonderhoudskosten. De opzet van een veelkernen stad op een schijnbaar onbe perkte hoeveelheid grond heeft nog een ander nadeel. De ge meente kon bij haar belangrijk ste streven, namelijk te groeien, altijd de weg van de minste weerstand Hezen en deed dat ook. „Nooit hoefde de gemeen te moeite te doen om ergens een draagvlak voor te creëren", zegt een hoge ambtenaar, die vanwege de crisis niet bij naam genoemd wil worden. Een actu eel voorbeeld zijn de kunstpa viljoens die op een afgelegen terrein worden geplaatst, omdat burgers dreigden plaatsing in een wijk met bezwaarprocedu res te zullen vertragen. Heroïsch Het verhaal van Almere heeft heroïsche trekken. Het is het verhaal over hoe Nederlanders de strijd met de elementen aan binden en winnen, hoe ze de Zuiderzee intomen met de Af sluitdijk (1932) en hoe ze later in het IJsselmeer dijken bouwen en polders droogpompen. In 1968 valt het land voor het be loofde Almere droog.-Het duurt tot 1975, voordat er gebouwd kan worden. Tot dan is er alleen het bivak van de kwartierma kers. De koppen van die pioniers wa ren de eersten die kapper Henk van Haarlem onder handen nam. Hij herinnert zich nog goed hoe hij in '76 vanaf de dijk over de enige toegangsweg, een sintelpad, de polder inreed. Links zag hij de caravans van de kwartiermakers en even verder op lag het houten noodwinkel- centrum. „De pioniers waren mijn eerste klanten", zegt Van Haarlem. Door dat meemaken van het begin heeft heeft hij een emotionele binding met Almere gekregen. „We vochten samen voor een nieuwe stad, hoewel toch ook ieder voor z'n eigen toko moest zorgen". De anonieme ambtenaar be schrijft de mentaliteit van toen als volgt: „Die mensen leefden hecht samen. Ze streden voor iedere meter land. Ze be schouwden Almere als hun geesteskind. Het waren in feite een soort cowboys. De directeur van de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders en de landdrost beschikten over grote hoeveel heden geld en technologisch geweld en regeerden met een regentenmentaliteit". Hij begrijpt dat een centrale, autoritaire leiding nodig was om een stad vanuit het niets van de grond te tillen. Zijn be zwaar is echter dat de regenten mentaliteit te lang is volgehou den en nog steeds op het ge meentehuis aanwezig is. „De loyale cowboys zitten er nog steeds, terwijl er ondertussen wel een stad van bijna 100.000 mondige burgers is". Ook in andere zin heeft de stad weinig ervaring met democrati sche processen. De gemeente raad bestaat pas sinds 1984. Tot anderhalf jaar geleden werden van commissievergaderingen geen verslagen gemaakt, waar door raadsleden nooit aan uit spraken gehouden konden wor den. Zorg en Zekerheid Missie Almere heeft het bestaan te danken aan haar rijkstaak om snel te groeien. Iets nauwkeuri ger: in het jaar 2005 moet Alme re van het Rijk tussen de 150.000 en 180.000 inwoners tellen. Wie ambtenaren of raadsleden hoort praten over die groeitaak, krijgt de indruk dat ze welhaast als een roeping wordt opgevat. Als gemeente- voorlichter Thom Ukkels uitlegt hoe mooi het is om aan de groei van de stad mee te werken, om groter te worden dan Utrecht, dan balt hij zijn vuist om dat machtige gevoel te illustreren. Die gezamenlijke missie ver broederde de diverse partijen en drukte de verschillen en spanningen weg. Nu het echter niet meer alleen om die groei gaat - de huidige inwoners stel len hun eisen wat betreft voor zieningen, jongerenbeleid en veiligheid - komen de spannin gen boven en blijken de onerva ren raadsleden er niet mee overweg te kunnen. De zaak barstte uiteindelijk door de kwestie-Flevoland. Het ging om de vraag of Almere aansluiting moest zoeken bij de stadsprovincie Amsterdam (in oprichting), waarbij de provin cie Flevoland zou worden opge heven, of dat ze partij zou kie zen voor Flevoland. Het werd het laatste, omdat de provincie de stad interessante privileges in het vooruitzicht stelde: onder meer hulp bij de schouwburg en een HBO-opleiding. Korte tijd later bleek dat Almere flink kan profiteren van de ongeveer 400 miljoen gulden die Flevoland van de EG krijgt als achterstandsgebied. Burgemeester De Cloe werd in dit proces als een gevaar gezien. Hij was geen pionier, had goede banden met Amsterdam en voelde juist voor de stadspro vincie. Bovendien was hij om zijn eigengereidheid niet altijd even geliefd. Gesjoemel met on- kostendeclaraties - begonnen in een tijd dat in Almere niemand op dergelijke 'lulligheidjes' lette - werden aangegrepen om hem Zorg en Zekerheid van z'n troon te stoten. Daarna borrelden ineens alle onderlin ge spanningen op. Waarnemen Als een soort crisismanager pro been nu waarnemend burge meester Roozemond de rust te herstellen. De grote spanningen die hij in Almere aantrof, zegt hij te herkennen. Z'n ervaringen in de snelle groeiers Spijkenisse en Capelle aan den IJssel waren dezelfde. „Ook daar was een cultuur Ontstaan, gebaseerd op een taak die men op zich had genomen. Ook daar werd ge bouwd om te kunnen bouwen. Dat leidde tot bestuurlijke span ningen. Wethouders vielen. Toen ik hier kwam, zag ik dat Almere een gigantische taak heeft vervuld. Maar tegelijk heb ik gezegd: er is één ding verge ten. Het zou goed zijn om eens een maand lang met niets an ders bezig te zijn dan met het bestuurlijke proces". Roozemond wil een cultuur verandering op gang brengen met meer onderlinge commu nicatie en meer openheid. Hij denkt bovendien dat een brede afspiegeling van de raad in het college de stad ten,goede komt. Wie.de oprnerking van Rooze mond uitlegt als zou hij pleiten voor een minder snelle groei, heeft het mis. „Integendeel, de groei staat niet ter discussie. Men zal gewoon harder moeten werken op beide punten". Een van de belangrijkste vragen die binnenkort in het bestuur aan de orde komen, is hoe en waar Almere verder moet groei en. Het vasthouden aan het ho ge groeitempo lijkt op hard leersheid voor wie graag een evenwichtige stad ziet ontstaan. Bij café Boulevard vinden ze dat Almere maar eens even moet kuren. Zorg en Zekerheid

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 6