Kamer vraagt om tweede lintjesregen 'Huishoudelijke hulp is niet alleen voor de rijken' 'Ook wij moeten oppassen voor stoflongen' Binnenland Tankauto opengescheurd Simons: 'Volgend kabinet praat over eigen risico' WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 Rotterdam Premier Lubbers ver maakte zich gisteren in Rotter dam, in afwachting van de komst koningin Beatrix, opperbest in gezelschap van president Salinas de Gortari van Mexico. Tijdens het bezoek van de Mexicaanse president is afgesproken dat het Nederlandse bedrijfsleven op kor te termijn voor ruim 250 miljoen gulden gaat investeren in Mexico. Een groot deel van de Nederland se investeringen betreft het aan gaan van joint ventures met Mexicaanse bedrijven. Intensive ring van de Nederlands-Mexi caanse samenwerking heeft plaats op de terreinen van transport, toe risme, chemische industrie, opslag van produkten, textiel- en confec tie, financiële dienstverlening, de landbouw en de cementindustrie. Schiphol en de haven van Rotter dam hebben toegezegd techni sche assistentie te verlenen bij de modernisering en privatisering van Mexicaanse havens en vlieg velden. Unilever wil in de voed selindustrie de investeringen flink gaan verhogen. FOTO ANP PAUL STOLK Jongen (10) sticht twintig branden elst» Een jongen van tien jaar heeft bekend in de afgelopen maanden ongeveer twintig branden te hebben gesticht in zijn woonplaats Eist. De politie kwam de jongen na diverse tips op het spoor. Hij werd in eerste instantie aangehouden voor diefstal van een portemonnee. De jongen bleek te voldoen aan een van de reeks signalementen die inmiddels bij de politie was binnen gekomen. Gisteren werd hij uitgenodigd op het politiebureau te komen. Daar bekende hij. Nieuwe glazen stad in Hoeksche Waard den haag Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de Hoeksche Waard aangewezen als plaats waar een nieuwe glazen stad kan verrijzen. De noodzakelijke uitbreiding van de glastuin bouw in de provincie moet plaatsvinden in de Ambachtsheer lijkheid Cromstrijen. Dat hebben GS van Zuid-Holland gisteren in meerderheid besloten. Eigen bijdrage rechtsbijstand omhoog den haag De eigen bijdrage voor rechtsbijstand gaat met hon derd gulden omhoog. De verhoging wordt met ingang van 1 ok tober doorgevoerd. Per jaar moet de maatregel minister Hirsch Ballin (justitie) een bezuinigihg van 30 miljoen gulden opleve ren. Mensen met een inkomen van minder dan 1765 gulden per maand betalen nu een eigen bijdrage van zestig gulden. Dat wordt straks 160 gulden. De hoogste eigen bijdrage is na 1 okto ber 1075 gulden. Die moet voldaan worden door mensen met een inkomen tussen 2875 en 2980 gulden per maand. Oosting blijft aan als ombudsman den haag De Nationale Ombudsman, mr. M. Oosting, is giste ren door de voorzitter van de Tweede Kamer, Deetman, beëdigd voor een nieuwe zesjarige zittingsperiode. De nieuwe ambtster mijn van Oosting gaat 1 oktober in. Vanaf dezelfde datum zal L. de Bruin functioneren als Substituut-Ombuds- n Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persd ens GPV stelt 'duo-decoratievoor De Tweede Kamer vindt dat de regering zich ruimharti ger moet opstellen bij het toekennen van koninklijke on derscheidingen. De grote fracties CDA, PvdA en WD hebben deze wens gisteren op tafel gelegd bij minister Dales (binnenlandse zaken). Het PvdA-kamerlid Niessen opperde tijdens het debat over herziening van het deco ratiestelsel het idee van een tweede lintjesregen" op Prinsjesdag naast de traditionele op Koninginnedag. eremedailles een nieuwe graad voor deze orde: die van Lid van de Orde van Oranje Nassau. Niessen geeft de voorkeur aan de titel „ridder" ten behoeve van deze groep uitverkorenen. WD'er Franssen vindt de be naming „lid" maar niets. Hij vroeg de minister die onder scheiding te veranderen in „Erekruis" voor langdurige plichtsvervulling. CDA, PvdA en WD zijn het met Dales eens dat in de nieu we opzet van het toekennen den haag anp De coalitiepartners CDA en PvdA steunen het voorstel van Dales om de eremedailles ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau af te schaffen. De grada ties in brons, zilver en goud werken discriminerend omdat zij de standsverschillen in de sa menleving accentueren. De WD denkt evenwel dat de me dailles „een eigen en nuttige functie vervullen". Dales wil in de plaats van de van onderscheidingen de de mocratisering ervan een be langrijke rol moet spelen. Het moet afgelopen zijn met het lintjes-automatisme in de amb telijke wereld. Er dient een evenwichtiger spreiding te ko men over alle groepen van de samenleving. Vooral vrouwen, middenstanders, allochtonen en de vrijwilligerssector beho ren meer in de prijzen te vallen. Schutte (GPV) deed de minis ter de suggestie aan de hand om een „duo-decoratie"in het leven te roepen. In veel gevallen wijst de gedecoreerde man erop dat hij zonder de „liefdevolle steun" van zijn vrouw het felbe geerde lintje nimmer in de wacht had kunnen slepen. Met een „duo-decoratie" is te voor komen dat de vrouw met lege handen blijft staan, aldus Schutte. Raadsel condooms in U-boot opgelost HIRTSHALS BART VERKADE De Duitse U-boot U 534, die eind augustus door Smit Tak van de bodem van het Kattegat in Denemarken werd getild, heeft nog bijster weinig geheimen prijsgegeven. Alle wilde ge ruchten ten spijt over ladingen goud, kunst werken en overblijfselen van nazi-kopstuk ken, is uit het wrak van de duikboot tot nu toe voornamelijk modder geschept. Als er al een raadsel is prijsgegeven door de U 534, dan is het dat van de vracht condooms die de bergers al bij de eerste betreding van het schip tegemoet dreef. De onderzoekers van het Deense blad Den BlaAvis, dat de berging heeft gefinancierd, krabden zich even op het hoofd bij de berichten over de vele rubbertjes. Zeker toen ook nog eens een fikse lading wijn en sterke drank werd opgedoken uit de cata comben van het schip. De overlevende beman ningsleden hadden toch bezworen dat alleen zij een kleine tachtig mannen aan boord waren geweest? En de vreemde lading kon toch ook niet zijn bedoeld voor eventuele wal bezoe ken. „Uiteindelijk zijn we erachter gekomen", lacht Jonathan Wardlow, de woordvoerder van Den Bla Avis. „Die condooms bleken te zijn gebruikt voor de zogenoemde Afrodite-methode, waar mee de radar van de geallieerden werd ge stoord. Ballonnen gevuld met waterstof werden opgelaten met aluniiniumstrips eronder om de radarbeelden te verzieken. Maar omdat aan het einde van de oorlog geen fatsoenlijke ballon meer te krijgen was. gebruikten ze die con dooms. De radio-officier van de U 534 heeft ons dat haarfijn uit de doeken gedaan." I loewel de 'buit' van de schatgravers tol nu toe bitter tegenvalt, blijven de Denen hopen op bij zondere vondsten. „Berichten dat er niks in zit "zijn voorbarig, want we hebben pas tien pro cent van de boot kunnen leeghalen", zegt Wardlow vanaf de werf in Hirtshals waar het wrak nu ligt. „We zijn nu al 25 dagen bezig om emmer voor emmer alle bagger eruit te scheppen. Binnen in het schip is het een grote puinhoop. Alles is door de vloer gevallen. Ie kunt niet zien wat er in het verleden precies is geweest. Het kan dus wel even duren voor we echt kunnen zeggen wat er in de U 534 heeft gezeten." Het leeghalen van het wrak is behalve een vies. ook een precies karweitje. Van elke emmer bagger wordt vastgesteld waar hij uit het schip is geschept, zodat bij eventuele vondsten exact kan worden vastgesteld of die afkomstig moe ten zijn uit het kastje van matroos, of bijvoor beeld uit de machinekamer. Morgen krijgen de 'schatgravers' trouwens hulp van een bijzondere expert. Alois Hassel- berg uit Lübeck. die in de oorlog machinist was op de U 534, mag de plek waar ooit zijn eigen kooi was komen leegscheppen. Hij hoopt er nog wat persoonlijke bezittingen te vinden. Bij de vlucht van het schip, dat was gebombar deerd door RAF-vliegtuigen, kon niets worden meegenomen. AIDS Fonds ontkent steun van Benetton utrecht «anp In tegenstelling tot wat Benet ton beweert, krijgt het Neder landse AIDS Fonds geen finan ciële steun van het kledingcon cern. Adjunct-directeur Moëd- Reiss van het AIDS Fonds laat dit weten in een open brief aan de Nederlandse vertegenwoor digersvan Benetton. Aanleiding voor de brief is een bericht in het reclame-vak- blad Adformatie. Daarin laat een woordvoerder van het Itali aanse concern zich kritisch uit over het besluit van een aantal Nederlandse exploitanten van reclamezuilen om niet langer de beruchte HlV-advertenties van Benneton op te hangen. In deze advertenties worden fo to's van AlDS-patiënten gecom bineerd met het logo van Benet in het bericht in Adformatie suggereert een woordvoerder van Benetton dat zijn bedrijf veel geld overmaakt aan organi saties die zich bezig houden met de bestrijding van AIDS. Het AIDS Fonds zegt nooit een cent van Benetton te heb ben ontvangen. Bovendien vindt het fonds dat de Benetton-campagnes discri minatie van sero-postieven en AIDS-patiënten in de hand werkt. Vijftig thuiszorgorganisaties protesteren tegen schrappen hulp uit AWBZ utrecht «gpd-anp De huishoudelijke hulp moet voor iedereen toegankelijk blij ven, niet alleen voor mensen met een ruime beurs. Daarom mag hét plan van het CDA om deze hulp niet langer uit de al gemene wet bijzondere ziekte kosten (AWBZ) te betalen, niet doorgaan. De invoering van ei gen bijdragen naar draagkracht vanaf 1 januari 1994, zoals staatssecretaris Simons (volks gezondheid) wil, is een ver slechtering, maar is altijd nog beter dan het CDA-voorstel. Dat is het standpunt dat meer dan vijftig thuiszorg-organisa ties in een verklaring aan de Tweede Kamer hebben neerge legd. Zij hielden gisteren «en bijeenkomst in Utrecht, waar de landelijke campagne tegen overheveling van huishoudelij ke hulp van AWBZ naar ge meenten van start ging. Voorzitter Tjassing van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) benadrukte dat de huishoudhulp de onmisbare basis is voor alle verdere verzor ging en verpleging van zelfstan dig wonende ouderen en ge handicapten. Afschaffen van de algemene vergoeding van deze hulp in de gezinszorg brengt op diverse terreinen onnodig hoge kosten met zich mee, vinden LTV en andere belangenorgani saties. De thuiszorg (130.000 mede werkers en jaarlijks ruim twee miljoen klanten) heeft berekend dat er 500 miljoen nodig is voor het wegwerken van wachtlijs ten. De voor 1994 toegezegde 60 miljoen extra is volgens Tjassing nauwelijks voldoende om de huidige zorg in stand te hou den. Staatssecretaris Simons wil voor alle vormen van thuiszorg een eigen bijdrage van tien gul den per uur invoeren met, al naar gelang het inkomen, een maximum dat oploopt van vijf tig tot duizend gulden per maand. CDA-Kamerlid Tuinstra hield vast aan het standpunt van zijn fractie. Voor de AWBZ worden premies naar draagkracht be taald. Draagkrachtiger verzeker den moeten volgens het CDA twee keer de maximale premie en bijdrage neertellen, aldus Tuinstra. Het CDA wil het beschikbare budget voor huishoudelijke hulp (1.5 miljard) overbrengen naar de gemeenten. Mensen betalen dan eerst een eigen bij drage en kunnen voor het reste rende bedrag terecht bij de ge meente. PvdA-Kamerlid Ruig- rok herhaalde zijn opvatting dat huishoudelijke hulp gewoun in het hasisp.ikket «oor de IWBZ moet blijven. Wettelijke bescherming titel architect Steeds meer arbeidsongeschiktheid onder dierenailsen den haag«anp almelo jan van kooij Vanaf vrijdag mag niemand zich meer architect, stedebouw- kundige. tuin- en landschaps- of interieurarchitect noemen als hij of zij niet onder die titel in 'het architectenregister is inge schreven. :Dan treedt de titelbescherming voor architecten in werking. De ze bescherming is geregeld in de Wet op de architectentitel. De Stichting bureau architec tenregister, in 1988 opgericht door de minister van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, beheert het register. De bescherming van de architectentitel betekent niet dat het architectenwerk is voor behouden aan-degenen die zijn •geregistreerd. Ook anderen mogen het werk doen, mits zi- zich geen archi- Steeds vaker worden dierenartsen ar beidsongeschikt. Meer dan de onvermij delijke ammoniakaampen vormen fijne stofdeeltjes in varkens- en kuikenmeste- rijen een belangrijke oorzaak voor veel voorkomende ziekten aan de luchtwe gen. Dierenartsen hebben ook steeds va ker gewrichts- en rugklachten doordat hun werk minder gevarieerd is. Meer dan tien procent van de dieren artsen die zich vrijwillig voor arbeidson geschiktheid hebben verzekerd, doet al een beroep op de daarvoor bestaande fondsen terwijl dit tot voor kort één twee procent was. De premies schieten ook omhoog. De Koninklijke Nederder- landse Maatschappij voor Diergenees kunde (KNMvD) wijdt het komende weekeinde in Almelo zijn jaarcongres aan dit thema. „Wij zullen ons meer be wust moeten worden van de risico's waarmee wij te maken hebbenzegt voorzitter Daan Hartgers van de afdeling Overijssel van de KNMvD. Het gevaar van de fijne stofdeeltjes die in grote hoeveelheden aanwezig zijn in stallen met fokvarkens of mestkuikens, vormen niet alleen een bedreiging voor de dierenarts maar ook voor de boer. „Er zijn dan ook steeds meer boeren die stofmaskersgebruiken", weet Hartgers. Ook voor de dierenartsen geldt dat. Vaak volstaan ze niet met een eenvoudig kapje, maar lopen ze rond met een witte helm met plastic beschermkap voor neus en mond en op het achterhoofd een apparaatje voor een constante stroom van frisse lucht langs neus en mond. dat met een mini-accu wordt aangedreven. Het stoffilter moet regel matig worden vervangen. „Het is dan echt heel smerig", zegt Hartgers. Hij zit vaak tussen de varkens en gaat niet meer zonder helm de stallen in. Het is een kwestie van discipline, waar die renartsen maar ook boeren nog wel eens moeite mee hebben. Sommige fokkers nemen altijd veiligheidsmaatregelen als ze de stal ingaan, alleen al om benauwd heid te voorkomen, anderen zijn non chalanter of denken er beter tegen te kunnen. Een aantal dierenartsen heeft vooral te maken met de bio-industrie en heeft zich op de behandeling van varkens en kippen in grote meststallen toegelegd. „Daar is veel stof', zegt Hangers. „Net als woeger in de mijnen. Als wij niet op passen. krijgen wij nu stoflongen riet als de mijnwerkers vroeger. Het voer is stof fig hoe fijner hoe gevaarlijker en de dieren produceren via hun huid veel stof. Ondanks afzuiginstallaties is het dus riskant als je er veel .moet zijn". De dierenartsen zitten nu in de fase van bewustwording, zegt Hartgers. In Al melo hoopt hij dit weekeinde zo'n drie honderd collega's uit het hele land te ontmoeten. Voor het eerst is arbeidson geschiktheid het onderwerp van de toe-1 spraken. „Wat kunnen we doen om de risico's te verkleinen? Kan het werk worden aan gepast? Waarschijnlijk niet. Dan zullen wij ons dus aan het werk moeten aan passen", voorziet Hartgers. Achtergrond van met name de rug- en gewrichtsklachten zijn de veranderingen in het vak. Hartgers: „Vroeger had de dierenarts een meer gevarieerd bestaan, er was meer afwisseling van zwaar en licht werk en dat was kennelijk gezonder dan de huidige manier van werken. Wij werken nu veel meer diersoort-gericht". Het woord specialisatie is volgens Hartgers niet van toepassing. „Dat sug gereert dat je er een opleiding voor hebt gehad zoals een specialist in een zieken huis. Wij hebben allemaal dezelfde op leiding gehad en dezelfde bevoegdheden Invoering is technisch wel mogelijk den haag gpd Terwijl eenmanspraktijken steeds zeldzamer worden, werd diersoort-ge richt werken allengs normaler voor de dierenarts. „En dus eenzijdige lichame lijke belasting", constateert Hartgers. „Dat is de hoofdoorzaak van de klach ten". En dat betreft dan ook de dieren arts die zich toelegt op kleine huisdieren. „Daar hoor je veel over rugklachten doordat die mensen de hele dag in een kleine ruimte staan. Vergelijk het met de tandarts die het ook vaak aan zijn rug krijgt als hij niet oppast. Kennelijk moet het eerst heel erg zijn voordat we pre ventieve maatregelen nemen". Een volgend kabinet moet be slissen over de invoering van meer eigen bijdragen en een ei gen risico in de gezondheids zorg. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft dit gis teren in de Eerste Kamer ge zegd. Volgens Simons is de invoe ring van eigen bijdagen en een eigen risico technisch mogelijk. Dat zal echter stap voor stap moeten gebeuren. Bovendien is het nodig dat er een maximum aan gesteld wordt, gekoppeld aan het inkomen. Zo moet de toegankelijkheid van de gè- zondheidszorg gewaarborgd blijven. De staatssecretaris wees erop dat het nog een hele klus wordt te bepalen welk inkomens den. Ook de uitvoering i de plannen in de praktijk vormt nog een obstakel. „Dat heb je niet in een half jaar rond", stel de hij. De bewindsman noemt het systeem alleen verdedigbaar als alle burgers worden belast. Ge lijke monniken, gelijke kappen, vindt Simons. Hij wijst eigen bijdragen in het ziekenfonds voor huis- en tandarts i! als niet ook particulier verzekerden de rekening deels zelf betalen. Al eerder bepaalde Simons dat er voor hulpmiddelen in de AWBZ (algemene wet bijzonde re ziektekosten) vanaf 1 januari een eigen bijdrage betaald moet worden van vijftien procent van da rekening mei een maximum van tweehonderd gulden per jaar. Verder heeft hij besloten bepaalde geneesmiddelen niet meev via de AWBZ n- «agoe den. veldhoven Op de snelweg tussen Eindhoven en Antwerpen raakte gisteren een tankauto van de weg. De wagen kwam ondersteboven in een sloot terecht, waarbij de tank open scheurde. De chauffeur is met een ernstige shock opgenomen in het ziekenhuis. Bij het ongeval kwam een deel van de lading vloeibare stikstof vrij. Dat heeft een extreem lage tempera tuur en kan bij aanraking gevaarlijk zijn. Daarom sloot de politie de weg voor alle verkeer af. Toen het spul verdampt was, werd de weg weer opengesteld. foto ani

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5