In bed gepakt door een Senaat kraakt nieuwe wet 'Beter eerlijk geweten voor God' „Voor 6% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." Binnenland Zeven uur bidden tegen de armoede Pianoleraar had relatie met 13-jarige leerlinge Eis 4,5 jaar cel tegen ex-directeur De Dreef Deetman sloot ogen voor chaos op zijn ministerie Cel geëist tegen begrafenisondernemer JéD WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 CPD Gemeenschappelijke Persdiei Hagenaar krijgt acht jaar cel Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 24-jarige Hagenaar veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en 100.000 gulden boete wegens zijn betrokkenheid bij de invoer van 955 kilo cocaïne. De drugs werden in januari vorig jaar via de Rotterdamse haven Nederland binnengebracht. De recht bank in Haarlem had de Hagenaar eerder veroordeeld tot een straf van veertien jaar. Het hof vindt de rol van de Hagenaar in de smokkelbende echter veel kleiner dan de officier van justitie. Bovendien hield het hof rekening met de jonge leeftijd van de Meer acties in sociale werkplaatsen zoetermeer» De ambtenarenbonden gaan de acties in de sociale werkplaatsen opvoeren. Donderdag legt de AbvaKabo de kader leden voorstellen voor nieuwe acties voor. Het besluit is geno men nadat staatssecretaris Wallage van sociale zaken gister avond een ultimatum liet verlopen. De onderhandelingen over een CAO voor de 85.000 werknemers in de sociale werkplaatsen liepen maandag vast. De staatssecretaris bood een loonsverho ging van één procent. De bonden willen 2,5 procent. Ze gaven de staatssecretaris 24 uur de tijd om met een beter bod te ko men. Dat bod was er gisteravond niet. FNV eist 60.000 nieuwe banen woerden De FNV Dienstenbond eist de komende drie jaar zes tigduizend nieuwe banen in de commerciële dienstverlening, zoals banken, verzekeraars en detailhandel. Als die er komen, is het aantal werkzoekenden in deze sectoren gehalveerd, zo maakte voorzitter M. Spanjers gisteren bekend. De bond wil bij de komende CAO-onderhandelingen een harde norm stellen om meer bdnen te scheppen. Advocaat Bergenaar onder bewaking Wegens ontucht met drie pupillen zwolle anp alkmaar «gpd-anp Advocaat G. Zuidinga is gister avond na afloop van het proces tegen een 43-jarige pianoleraar uit Bergen ernstig bedreigd. De advocaat verliet het gerechtsge bouw in Alkmaar onder politie bewaking, nadat hem was ver teld dat iemand „een mes tus sen zijn ribben wilde steken". De woning van de advocaat in Bergen staat ook onder bewa- king. Officier van justitie T. Luigjes eiste gisteren bij de Alkmaarse rechtbank twaalf maanden cel straf, waarvan 155 dagen voor waardelijk, tegen de pianole raar. De man wordt ervan ver dacht dat hij tussen april 1986 en juli 1989 ontucht heeft ge pleegd met een toen 15-jarige leerling en een seksuele verhou ding heeft gehad met een meis je vanaf haar dertiende jaar. De man werd in juli vorig jaar aangehouden na aangiften door de ouders van zes leerlingen. Twee van die aangiften leidden uiteindelijk tot vervolging. De verdachte ontkent dat hij de jongen seksueel heeft benaderd, maar erkent seksueel contact met het meisje te hebben ge had. Volgens de pianoleraar ge beurde dat echter binnen een liefdesrelatie die zij op haar ini tiatief onderhielden. Zuidinga verwijt de politie de aangiften te hebben uitgelokt en verminkt. Rechercheurs con fronteerden mogelijke slachtof fers met de dagboeken van de verdachte. Volgens Zuidinga voelden de aangeefsters zich gekrenkt omdat uit de geschrif ten bleek dat de leraar ook seks met andere vrouwen had. Pas na het lezen van de dagboeken deden zij aangifte. De raadsman verwijt politie en justitie de ernst van de zaak schromelijk te hebben overtrok ken, maar een beroep op niet- ontvankelijkheid van de officier omdat hij een eerlijke proces gang zou hebben geschonden, ging de rechtbank te ver. Dat beroep werd verworpen. De rechtbank doet op 12 ok tober uitspraak. den haag Een demonstrant is in diep gebed verzonken tijdens de 'Preek en Protestmarathon tegen de verarming ii Binnenhof werd gehouden. De manifestatie waarbij door zes dominees werd gepreekt tegen bezuinigingen op min granten, jongeren en ouderen duurde ruim zeven uur. Nederland' die gisteren op het ma, arbeidsongeschikten, mi- FOTO DIJKSTRA RUUD NIJPJES Viereneenhalf jaar cel voor het jarenlang plegen van ontucht met ten minste drie jongens die aan zijn zorg waren toever trouwd. Dat eiste de officier van justitie gisteren voor de Zwolse rechtbank gisteren tegen de 56- jarige voormalige directeur van het justitieel jongensinternaat De Dreef in Wapenveld. De man zou de ontucht vanaf 1982 tot 1988 hebben gepleegd toen de jongens tussen de 14 en 18 jaar waren. De verdachte ontkent, maar volgens de officier van justitie is er voldoende bewijs. De verkla ringen van de drie jongens en van andere betrokkenen zijn meer dan voldoende om de Twee van de drie slachtoffers woonden ruime tijd bij de di recteur in huis toen de ontucht werd gepleegd. Volgens de offi cier was in 1988 ook al aangifte ontucht tegen de directeur aar die zaak werd geseponeerd. „De direc teur was toen gewaarschuwd. Het is ontzettend naïef en dom om pupillen in huis te nemen. Alleen al om de schijn te vermij den had hij daarmee moeten stoppen." De advocaat van de directeur vond vrijspraak meer op zijn plaats. Er werden drie getuigen opgeroepen: professor Beijaart, hoogleraar forensische psychia trie en voormalig directeur van het Pieter Baan Centrum in Utrecht, en twee ex-pupillen die eveneens tot volle tevredenheid bij de directeur in huis woon den. Beijaart hield een pleidooi voor de „warme aanpak" van De Dreef onder leiding van de directeur. „Niets was moeilijk genoeg en ze konden het aan ook." De tijd van het aanpakken van alle problemen met psy chotherapie, medicijnen en iso leercellen was met de komst van de verdachte voorbij. In plaats daarvan werden jongeren menselijker behandeld. In die filosofie paste ook de opvang in gezinnen, aldus de raadsman. „De filosofie was betrokken heid: zo dicht mogelijk bij de jongens komen en liefde geven in de breedste zin van het woord", aldus de raadsman. De zaak tegen de voormalige directeur is niet de enige affaire in De Dreef die bekend werd door uitzendingen van de AVRO-televisie. Eerder werd een groepsleider tot drie jaar cel veroordeeld wegens ontucht met pupillen en op 5 oktober moeten die groepsleider en zes anderen (van wie er nog drie m De Dreef werken) voor de rech ter verschijnen op verdenking van mishandeling van pupillen. De uitspraak is op 12 oktober. zoetermeer anp In gedenkboek jubilerend departement: vierd. Het gedenkboek is ge schreven door de historici Knip penberg en Van der Ham. Het boek zet niet alleen allerlei fei ten en feitjes op een rij, maar schetst ook een nauwkeurig beeld van de sfeer en manier van werken op het departe ment. Dat beeld is allesbehalve flatteus. De relatie tussen Deetman, die overigens de opdracht tot het schrijven van het gedenk boek gaf, en zijn ambtenaren was zo slecht dat opvolger Rit- zen concludeerde dat met die top niet te werken viel. Binnen twee jaar verving hij alle hoge ambtenaren. De geschiedenis van 75 jaar ministerie van onderwijs is naast die van schoolstrijd, Mammoetwet, studentenpro test en basisvorming ook de ge schiedenis van een gestaag groeiend budget en een even snel groeiend aantal ambtena ren. Van ruim 100 miljoen gul den en 99 ambtenaren in 1920 tot 31 miljard en 2.850 ambte naren in 1992. "Veel te weinig rekening gehouden met gehandicapten' Tijdens de laatste zittingsperio de van Wim Deetman heerste er op het ministerie van onderwijs een chaos. Bezuiniging volgde op bezuiniging, de wanorde bij de Studiefinanciering groeide en groeide en Deetman sloot zijn ogen. De onderlinge ver houding tussen de minister en de ambtelijke top was zo slecht dat het departement bijna stuurloos was. Dat staat in het gedenkboek dat is verschenen ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het ministerie. Gisteren werd dat met een bescheiden feestje op het departement ge- De KEA katalogus. Elk moment de voordeligste woonideeën AMSTERDAM DELFT - DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRUT- SUEDRECHT De Eerste Kamer dreigt de nieuwe Wet Voorzieningen Gehandicapten niet aan te nemen. In een fej debat werd de wet gistreren volledig gekraakt. Er wordt volgens de senatoren veel te weinig rekening gehouden met de be langen van de gehandicapten. Ook is het niet goed dat gemeenten in de toekomst mogen uitmaken welke inva lide recht heeft op welke voorziening. Verder steekt het de senatoren dat de hoogte van de eigen bijdrage voor gehandicapten niet aan een maximum wordt gebonden. met een modaal inkomen maxi maal vijfhonderd gulden per voorziening meebetalen en mi nima 86 gulden. PvdA-staatssecretaris Wallage van sociale zaken wil de eisen van de Eerste Kamer niet inwil ligen. Vooral Wallages eigen partijleden nemen hem dat heel erg kwalijk. „Voor mijn fractie is dit wetsvoorstel niet accepta bel", zei woordvoerster jaarsma den haag «anp Gehandicapten moeten in de toekomst allemaal gaan meebe talen aan bepaalde voorzienin gen in huis of andere hulpmid delen als gehoorapparaten of brillen. CDA en PvdA willen de hoogte van de eigen bijdrage beperken tot een zeer klein ge deelte van het inkomen. In het kabinetsplan moeten gisteren. Haar CDA-collega Rongen was milder van toon, maar ook hij zei tegen de hoog te van de eigen bijdrage te zijn. WD, D66 en GroenLinks vin den dat het om een ordinaire bezuinig gaat. Wallage was geïr riteerd, vooral toen hij in de ga ten had dat CDA en PvdA dat eigenlijk ook vonden. Hij vindt de nieuwe wet juist „een door braak", omdat alle AOW'ers voortaan ook een bijdrage voor speciale voorzieningen krijgen. Volgens Wallage moeten mensen die door te hoge eigen bijdragen niet meer kunnen rondkomen, maar een beroep doen op de bijstand. Die op merking schoot vooral zijn ei gen partijleden in de Eerste Ka mer in het verkeerde keelgat. De weerstand in de Eerste Ka mer is niet alleen gericht tegen de hoogte van de eigen bijdra ge, maar ook tegen het plan om de gemeenten te laten uitma ken welke invalide recht heeft op welke voorziening. In ge meenten die krap bij kas zijn, zou dit wel eens nadelig voor gehandicapten kunnen uitpak ken. Verder vreest de Senaat dat volgend jaar te veel mensen uit 'dezelfde ruif moeten eten om dat 65-plussers wel in aanmer king komen voor bepaalde voorzieningen maar er in totaal niet meer geld is vrijgemaakt. De senatoren vrezen ook dat invaliden in het vervolg geen taxiritten meer kunnen declare ren. In plaats daarvan zijn ze aangewezen op soms 'slecht functionerend' openbaar ver voer of gehandicaptenbusjes die er bijna nooit zijn. utrecht gpd Nieuwe fabriek anp Het Amerikaanse chemiecon cern FMC Corporation bouwt voor honderd miljoen gulden een fabriek in Delfzijl. Deze bui tenlandse investering levert meer dan honderd arbeids plaatsen op. Dat hebben de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) en FMC- president R. Burt vanochtend bekendgemaakt. De multinatio nal zal in Delfzijl jaarlijks 35.000 ton waterstofperoxyde produce ren. Dat wordt onder andere ge bruikt voor de behandeling van leidingwater. Een van fraude en verduistering verdachte begrafenisondernemer uit Utrecht heeft 250 gulden 'provisie' betaald aan verplegend personeel en verzekeringsagenten voor elke uitvaart die ze bij hem aanbrachten. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van de zaak tegen de 66-jarige Utrechtenaar. Officier van justitie mr. O. Brouwer eiste wegens belastingfraude en verduistering een boete van in totaal 225.000 gulden en een gevangenisstraf van tien maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Tijdens een zogeheten 'branche-onder- zoek' door de fiscus begin 1992 bleek dat het bedrijf van de man, vergeleken met an dere begrafenisondernemingen, opvallend veel 'dubieuze debiteuren' opvoerde als af trekpost. In februari deed de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingendienst (FIOD) een inval. In het woongedeelte van het bedrijf werden sieraden, 21 paspoorten en een horloge gevonden die toebehoorden aan nabestaanden van overledenen van wie de man de uitvaart had geregeld. Volgens officier van justitie mr. O. Brou wer hield de begrafenisondernemer een deel van zijn rekeningen buiten de legale boekhouding. Sommige nabestaanden be taalden die contant of in natura. Met het geld betaalde de man de steekpenningen om aan meer begrafenissen te komen. Ook gebruikte hij het geld om zwart loon uit te betalen aan extra chauffeurs en dragers. Een deel van het geld verdween naar een geheime bankrekening en naar twee appar tementen in België. Volgens de officier was de verduistering van sieraden echter 'de meest navrante fout' van de begrafenisondernemer. Op de dagvaarding stonden vier sieraden vermeld die, verpakt in enveloppen, op een kast in zijn huis waren gevonden. Nabestaanden hebben verklaard dat de sieraden aan hun teruggegeven hadden moeten worden. Een parelketting en een stel oorbellen hadden meebegraven moeten worden. De rechtbank doet uitspraak op 12 okto ber. Hovius treedt af als SGP-voorzitter na besluit over vrouwen katwuk annet van aarsen De Katwijkse dominee W. Chr. Hovius heeft afstand gedaan van zijn functie als voorzitter en hoofdbestuurslid van de SGP. Hovius maakte zijn beslissing gisteren bekend, nadat hij maandag een brief aan de be stuursleden op de post deed. Hij kon zich niet verenigen met de beslissing van de Staatkun dig Gereformeerde Partij afgelo pen zaterdag om vrouwen niet toe te laten als lid van de partij. „Een ingrijpende beslissing die heel veel pijn doet", zo rea geerde Hovius gistermiddag. „Maar ik moest opstappen als voorzitter en als hoofdbestuurs lid. Voor de beslissing om het lidmaatschap voor vrouwen te weigeren kon ik geen verant woordelijkheid nemen. Ik denk niet dat daar een bijbelse on derbouwing voor te vinden is. En dan vind ik een eerlijk gewe ten voor God en de mensen ver uit beter te accepteren dan als partijvoorzitter aan te blijven." Hovius blijft overigens wel lid van de SGP. Hij zal de verrich tingen van de partij van de zij lijn blijven volgen. „De SGP staat ook voor veel andere din gen die me na aan het hart gaan. De SGP-leden van de Tweede Kamerleden doen vol gens mij wat dat betreft prima werk." Al voor de vergadering van de ledenraad afgelopen zaterdag liet de Katwijkse dominee de SGP-leden in een brief weten in gewetensnood te komen als de partij een wat hem betreft nega tief besluit zou nemen over het vrouwenlidmaatschap. Hij kan zich wèl vinden in de stelling dat vrouwen het 'regeerambt' dat wil zeggen een plaats in bijvoorbeeld de gemeenteraad of het parlement niet is toe gestaan. „Dat punt kan ik ver dedigen, daar zijn bijbelse gron den voor aan te wijzen." Het niet toestaan aan vrou wen om SGP-lid te worden, kan volgens Hovius de partij geen goed doen. „Ik ben bang dat binnen de partij een proces van vervreemding zal ontstaan. Het gaat niet zozeer om afzeggende leden de SGP staat niet be kend om massale uittochten maar mensen die tijdens vorige •verkiezingen op de partij stem den, zouden wel eens kunnen afvloeien", zegt Hovius. „Bovendien, de Staatkundig Gereformeerde Studievereni ging is de grootste politieke jon gerenorganisatie van het land. Zestig procent van de leden be staat uit vrouwen en meisjes. Hoe komt het besluit bij hen over?" Ook de twee aanklachten wegens discriminatie tegen de SGP en een onderzoek van jus titie of de partij strafrechterlijk kan worden vervolgd, baren Hovius zorgen. SGP-secretaris C.G. Boender, van wie ook bekend is dat hij zich tegen het weren van vrou wen verzette, beraadt zich nog over zijn positie. Op het partij bureau zijn sinds zaterdag slechts twee opzeggingen bin nengekomen naar aanleiding van het besluit van de leden raad. Dè SGP heeft in totaal 23.000 leden. Hetzelfde principe geldt ook voor de Leeuwrekening, waarbij het minimum inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5.4%' is. Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon giroboekje, hun De Postbank Kapitaalrekening met U kunt er namelijk elk willekeurig inleg van f25.000,- bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs wet biedt de ideale combinatie van zeer hoge een bedrag boven de f25.000,-, als u dit het rente (nu 6%*) én alle opnamevrijheid. een maand van tevo ven Klantenservice Sparen: POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. •Rentevergoeding per 22 september 1993.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3