Karlsruher SC bespoedigt vrije val PSV BOLLEN Sport 9De Mos moet dit als selectiejaar beschouwen9 Michel Zanoli verlaat profpeloton WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 1 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 0 SIZE OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT „En die mensen houden er kennelijk andere gewoontes op na dan de Nederlanders". zegt Akerboom. „Ze betalen gewoon niet. We hebben van alles geprobeerd om de contributie binnen te krijgen. Er zijn mensen langs de deur gegaan, maar er werd niet betaald. Met dat probleem kampte de club overigens als sinds de op richting, vier jaar geleden. Waarom pas nu daadwerkelijk tot actie overgegaan? bond en ook Harkstede had geen bezwaar. Van den Broek: „Maar opeens wilden ze pér se op zaterdag spelen. Er was een toernooi op zondag, zeiden ze. Nou, we hebben alles uitge zocht. maar er was op zondag in heel Nederland geen toer nooi. Dus zat al niet helemaal lekker. Die feiten maakten de tafel- tennismaallijd op voorhand pikant. Van den Broek: „Je kunt eigenlijk wel stellen dat het met Harkstede niet bo ten. Al een langere periode. En de wedstrijd moest nog be ginnen. Geen wonder dat zich onverkwikkelijke taferelen af speelden op het toneel. Van den Broek, duidelijk in mi- „Ik ben fout geweest, laat dat voorop staan. Maar het lullige is dat ik nu alles op m 'n brood krijg. Dat is niet helemaal te recht. Die landstra, tegen wie ik speelde, heeft vorig seizoen z'n eigen ploeggenoot in elkaar geramd. Dus dat was ook geen lievertje. Van den Broek kwam er af met een standje van de scheids rechter. terwijl normaliter een officiële waarschuwing wordt uitgedeeld. Van den Broek: „Descheidsrechters begrepen Akerboom: Wat denk je dat het kost om zo'n club draaiende te houden? Wat denk je dat een jeugdtrai ner kost? We konden het op een gegeven moment niet meer trekken. Vorig jaar hebben ive niet eens meer een jeugdtrainer aangesteld. Hebben we wat moeten improviseren. Akerboom ging met zijn overi ge bestuursleden niet overéén nacht ijs. „Dit speelt al een tijdje. En voor deze competitie waren we er eigenlijk nog niet uit. Want alle jeugdelftallen terugtrekken is natuurlijk een harde maat regel. Maar we zijn uiteindelijk toch tot de conclusie gekomen dat het niet langer kon. En ze hoeven ons niet te verwijten dat we hoge tarieven rekenen, want de contributie bij UDWS is zeer laag. Dat kan ik je wel vertellen. In één klap is het ledenbe stand van UDWS gehalveerd. Op zondag voetballen er zes scniorenelftallen en dat is het dan. Een beetje weinig voor een club die ambities had uit te groeien tot een van de grootste clubs van Leiden. Akerboom: „Ik weel ook wel dat je zonder jeugd geen toekomst hebt Het is geivoon even afwachten hoe het met de club verder moet Fusie? Daar hebben we het nog niet overgehad. De enige gega digden zijn LFC en VNA. dunkt mij. Op deze manier blijft er van de Boshuizerkade weinig Eindhovenciren lijden gezichtsverlies met uitzichtsloze 0-0 Ook wanhoop leidt Short niet naar winst londen afp Nigel Short heeft de tiende par tij in de tweekamp tegen Gari Kasparov niet verloren. Dat was gisteravond in het Savoy-thea- ter van Londen het goede nieuws voor de Engelse groot meester. Negatief voor hem was, dat hij andermaal niet kon winnen, zelfs niet vanuit een ui terst voordelige stand. Na 43 zetten moest de met wit spelen de Short tevreden zijn met re mise, waardoor zijn hopeloze achterstand vijf punten bleef: 2 1/2-7 1/2. De eerste acht zetten in de Si- ciliaanse verdediging kwamen overeen met de zesde en acht ste partij. Toen speelde Short respectievelijk 9.15 en 9. e5. Dit maal koos hij voor Df3. Niette min voelde de Engelsman zich al snel niet zeker van zijn zaak, getuige het feit, dat hij maar liefst 51 minuten nadacht alvo rens op de dertiende zet voor de lange rochade te kiezen. Drie zetten later besloot Short zijn dame te offeren voor een paard en een toren. Waarne mers bestempelden deze keuze tot 'inspiratie uit wanhoop'. Op zich betekende het offer een voor wit negatieve verhouding in materiaal, die echter werd goedgemaakt door de ver opge rukte vrije d-pion. Deze angel, die op de 22ste zet op de zeven de rij belandde, was een voort durende bedreiging voor Kaspa rov. De Rus besloot vporal met het oog op de naderende tijd noodfase complicaties in de stand te verwerken. Het bleek een juiste taxatie van de in het nauw gebrachte Kasparov. Terwijl steeds meer rekening werd gehouden met de eerste winst voor Short, wist de uitdager niet steeds de meest logische voortzettingen te vin den. Zo had hij volgens velen met 37. c4 aanzienlijk betere kansen gehad dan met het door hem in grote haast gespeelde Tfl. Nu ontstond een status quo, waarin voor beide groot meesters geen eer meer te be halen viel. Pats! Daar was het in eens, dat moment dat je jezelf niet meer kunt beheersen in het vuur van het spel. Het overkomt ie dere sporter en dus overkwam het ook Herman van den Broek, tafeltennisser bij erek- lasser Pecos Oegstgeest. Van den Broek stond zaterdag dagavond in Harkstede gereed om te serveren. Van den Broek beroert het celluloid met zijn batje, maar slaat verkeerd. Kan de beste overkomen, dus ook Herman van den Broek, voor Nederlandse begrippen een subtopper. Vlak na de misser hoorde de speler van Oegstgeest hoon gelach van een aantal 'vijan delijke' supporters. En dat maakte bij Van den Broek bo ze geesten los. Hij sloeg het enkele grammen wegende ta- feltennisballetje in de richting van de supporters, die de mis ser van Van den Broek een dij enkletser vonden. Het cellu loid kwam tot stilstand in het gezicht van een bejaarde sup porter. Althans, volgens De Volkskrant. Van den Broek heeft een ande re lezing. Hij: Vast staat dat ik dat balletje heb geslagen. In de richting van die mensen, maar het mis te zijn doel. Feit is dat ik mezelf heb laten gaan. Dat had nooit mogen gebeuren. Maar ik ben ook maar een mens, die zijn gevoelens heeft. Harkstede - Oegstgeest was bij voorbaat al een beladen wed strijd. Oegstgeest wilde de wedstrijd op zondag spelen. Kreeg toestemming van de ook wel dat het bloed onder m 'n nagels werd gehaald. Door tussenkomst van coach en medespelers werd een handgemeen voorkomen. Van den Broek hoopt in elk geval dat hij nooit meer zoiets mee maakt. „In de doofpot ermee, er is al veel te veel te veel ophef over gemaakt. UDWS is een ver eniging voor louter senioren gewor den. Nu is dat op zich niet zo bijzonder, want er zijn wel meer clubs (HVZ) die het zon der jeugd moeten stellen. Maar dat een jonge fusieclub als UDWS zonder jeugd speelt, ligt minder voor de hand. Bij aanvang van de competitie stonden er nog zeven jeugdelf- tallen bij de KNVB ingeschre ven. Op het moment dat er daadwerkelijk werd afgetrapt had de fusieclub helemaal niets meer. Niet omdat de jeugdleden plotseling van de aardbodem waren verdwenen, maar om de simpele reden dat UDWS ze allemaal heeft ge royeerd. Secretari s Akerboo m: „De aanleiding is heel simpel Ut' meeste leden hadden con tributieschuld. De jeugd van UDWS, of beter gezegd de ex-jeugd van UDWS. bestond voor zestig zeventig procent uit allochto- In Karlsruhe kreeg Aad de Mos de uitslag die hij wilde: 2- 1 voor KSC. Zijn vriend en adviseur Ger Lagendijk maak te het nog bonter: Twee-een is beter dan twee-twee, sprak de kenner na afloop van een wedstrijd die PSV niet had hoeven verliezen. Achteraf blijkt 2-1 toch niet zo'n ideale uitslag te zijn geweest voor PSV. De return werd gisteravond 0-0, goed genoeg voor KSC, niet goed genoeg voor PSV. EINDHOVEN HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Dat het voor PSV gelijk gedaan is met Europa Cup-voetbal, was niet meer dan terecht. De ploeg vloog en rende over het veld, maar was de mindere van KSC, dat opnieuw toonde ook geen bijster geweldig elftal te hebben. De Nederlandse oud-kampioen mocht zelfs nog van geluk spre ken dat het geen blamage werd in de vorm van een nederlaag. Dat moet De Mos pijnlijk heb ben verbaasd. De coach verkeek zich niet alleen met zijn theorie over de uitslag in Karlsruhe. Maandag meende hij nog dat het voor een ploeg vaak een voordeel is om met tien man te spelen. PSV verloor gisteren snel in de tweede helft een spe ler (rood Numan), maar werd niet beter van die arbitrale in greep. In feite was al vroeg in de eer ste helft duidelijk dat PSV het niet zou redden. Het zonder twee dragende spelers (Rolff en Bender) voetballende KSC com bineerde soepeler dan het amechtig hollende PSV, dat geen moment rust en geen en kele lijn in het spel had. Kansen creëerde de ploeg nauwelijks in tegenstelling tot KSC, dat vooral in de Rus Kirjakov een fameuze lastpost had. De eerste helft vloog voorbij, letterlijk en figuurlijk. KSC kreeg drie gele kaarten, coach Schafer incasseerde zelfs rood en moqst achter de hekken. Het deerde de Duitsers niet. Schafer na af loop: ,,Ik heb mijn spelers ge zegd dat ze hier met passie moesten voetballen en dat heb ben ze gedaan." Kirjakov, even geniaal als irri tant met zijn voortdurende to neelspel, toverde kort na rust twee keer dezelfde passeerbe weging uit zijn repertoire. Twee keer liet Numan zich verleiden tot een overtreding. De laatste keer kostte hem geel, zijn twee de kaart al van de wedstrijd, dus rood. Het fantasieloze PSV werd daarna nog voorspelbaarder. KSC ving de Eindhovense aan vallen simpel op en counterde intussen de ene na de andere kans bij elkaar. Kirjakov had ze ker een keer kunnen scoren en de Rus scoorde ook een keer; die treffer werd door Navarrete afgekeurd. Aan de andere kant nam hij dezelfde beslissing toen Van Ankeren doel trof en de grensrechter Lamptey al eerder buitenspel had zien staan. Het zou de omgekeerde wereld zijn geweest als PSV zich alsnog naar de tweede ronde had ge wrongen. De Mos gaf dat nader hand ook toe. Plotseling bleek hij zelfs ook van mening dat de kwalificatie eigenlijk al twee we ken geleden in Karlsruhe had moeten worden afgedwongen. De Mos: „KSC heeft ons in de Karlsruhe kansen gegeven die we hebben laten liggen. Van avond hebben we te weinig kansen gecreëerd, eigenlijk heb ik er maar twee gezien. Na het rood voor Numan werd het nog moeilijker voor ons. Eigenlijk kreeg PSV maar één uitgespeelde mogelijkheid. Dat was, in de eerste helft nog, uit een vrije trap van Koeman die Van Mol laag voor de goal bracht, waar Ellerman had moeten scoren. De Dordtenaar trof een Duits been. Voor PSV blijft de financiële schade intussen beperkt. Er was op twee ronden gerekend en op een miljoen aan inkomsten. Dat bedrag heeft de dubbel met KSC al opgeleverd. De sportieve schade is beduidend groter. PSV bleek gisteren opnieuw dom weg kwaliteit te kort te komen. Dat de internationale top te hoog gegrepen is voor PSV, was zelfs in de dagen van Romario al duidelijk. Nu is een door- sneeploeg als Karlsruher SC al te sterk. Misschien wordt het al lemaal nog veel erger. PSV: Van Breukelen; Van Aerle. Koe man en Numan; Verhagen, Ingesson. Ellerman (71. Meijer) en Van Mol; Lamptey. Kieft en Hoekstra (46. Van Ankeren) Karlsruher SC: Kahn; Metz (85. Carl), Reich. Bilic en Witnver; Schütterle. Klinge. Schuster en Bonan; Kiriakov en Schmitt (89. Krieg) PSV'er Tom van Mol lijkt op een stervende zwaan bij een schotpoging in het Europa Cup-duel tegen Karlsruher SC. De Duitser Gunther Metz pro beert hem nog verder uit balans te brengen. foto anp eindhoven jan mennega gpd-verslaggever De teleurstelling maakte razendsnel plaats voor berusting. PSV had het maximale ge geven. Meer heeft de ploeg momenteel niet te bieden. Doelman Hans van Breukelen en aanvoerder Erwin Koeman concludeerden het onafhankelijk van elkaar. „We zijn", aldus Koeman, „met dit team onder het nulpunt begonnen en zijn nog duidelijk een ploeg in opbouw. Techni sch/tactisch moeten we nog veel leren. Vooral de jonge jongens. Europa Cup-wed strijden waren daar heel geschikt voor ge weest. Daarom is het extra jammer dat we geen ronde verder zijn gekomen. Dit werpt ons weer terug." Ondanks.de uitschakeling had Van Breu kelen toch een pluspunt ontdekt. „We zijn strijdend ten onder gegaan en dat is al heel wat. Bovendien hebben onze jonge jongens zich goed gehouden. Zij hadden het ver diend om verder te komen. We zullen nu moeten proberen de boel te stabiliseren en er voor zorgen dat we in de Nederlandse competitie Europees voetbal veilig stellen. De Mos moet dit nu verder als een soort se lectiejaar beschouwen om te zien met wel ke spelers hij door wil gaan." Koeman liet weten er vast op te hebben gerekend dat PSV een ronde verder zou ko men. „Dit stond niet in ons scenario", zei de Groninger flauwtjes glimlachend. „We hebben het veertien dagen geleden in Karlsruhe laten liggen. Daar hebben we vier hele goede kansen gehad. Als je Europees mee wilt blijven doen. moeten dat doelpun ten zijn. Vandaag moesten we het spel ma ken en dat ligt ons minder, al hebben we er alles aan gedaan om een doelpunt te ma ken." Bij Arthur Numan was de uitschakeling keihard aangekomen. „Dat was voor mij een grotere teleurstelling dan de rode kaart die ik kreeg." De Beverwijker, zei vrede met zijn roemloze voortijdige afmars te kunnen hebben. „De eerste gele kaart kreeg ik in het begin van de wedstrijd. Je probeert dan uit hoe ver je bij de scheidsrechter kunt gaan. Bij mijn tweede gele kaart draaide Kirjakov van me weg en ik wilde hem in ieder geval tegenhouden voordat hij het strafschopge bied inging. Ik voelde al aankomen dat ik weer geel kreeg." Volledig duel te zwaar voor Fraser Rotterdam Henk Fraser begint vanavond in de return van de Europa Cup-wedstrijd tegen Akranes niet in de basis-elf van Feyenoord. De trainers Van Hanegem en Meijer vrezen dat de speler nidt voldoende conditie heeft. Fraser is na een kuitbeen- breuk lange tijd uit de roulatie geweest. Ook John van Loen neemt vrijwel zeker op de bank plaats. Van Hanegem en Meijer vinden het logischer om .tijdens de wedstrijd eventueel Obiku door Van Loen te vervangen dan andersom. John Metgod, nor maal reserve, is vanavond zeker van zijn plaats. Maccabi Haifa bezorgt Israël primeur den haag Maccabi Haifa heeft zich als eerste Israëlische club in de geschiedenis geplaatst voor de tweede ronde van een Euro pees bekertoernooi. In het toernooi om de Europa Cup 2 scha kelde Maccabi de Russische bekerwinnaar Torpedo Moskou uit. In Haifa had Maccabi de nederlaag uit de eerste ontmoeting met Torpedo Mo§kou (0-1) al na zes minuten uitgewist. De vroege openingstreffer van Mizrahi werd zes minuten later gevolgd door de gelijkmaker van Kalaitsjev. In de tweede helft maakte Petz 2-1Vijf minuten voor tijd zorgde Holzman voor de beslis sing: 3-1. Gullit moet voetbal leuker maken zurich» Ruud Gullit heeft zitting genomen in de Task Force 2000. een commissie van de vvereldvoetbalfederatie. De FIFA denkt door het instellen van deze werkgroep bij te dragen aan het aantrekkelijker maken van het produkt voetbal voor de eeuwwisseling. Behalve Gullit werd ook Joseph-Antoine Bell, doelman van Kameroen en Saint Etienne, als actief voetballer in de commissie benoemd. Officials als Lennart Johansson (voor zitter UEFA), diens voorganger Jacques Georges, Joseph Blatter (secretaris-generaal FIFA), Graham Kelly (voorzitter Engelse voetbalbond) en Luis Nunez (voorzitter Barcelona) denken en praten ook mee over zaken als de rol van scheidsrechter en/of doelman in de voetballerij. Udinese ontslaat ex-bondscoach Italië udineUdinese heeft gisteren trainer Azeglio Vicini ontslagen. De ex-bondscoach van Italië is de tweede oefenmeester in de Serie A die dit seizoen op non-actief werd gesteld. Als opvolger van Vicini werd de vroegere trainer van de Noorditaliaanse club, Fedele, teruggehaald. Cambuur versterkt zich met Mrkela Leeuwarden Cambuur Leeuwarden, in de eredivisie troosteloos onderaan bungelend met nul punten uit zeven duels, is tot een akkoord gekomen met de 28-jarige Serviër Mitar Mrkela. De ex- speler van FC Twente tekent een contract voor één seizoen als de Stichting Arbeidszaken besluit hem een werkvergunning te verlenen. Docos en LFC spelen eerder leiden Docos en LFC spelen hun competitiewedstrijd morgen avond om 19.30 uur op sportpark De Morsch. Het duel stond oorspronkelijk voor 3 oktober vastgesteld, maar de trainers van beide clubs vreesden dat op die dag een niet geheel fitte selectie op de grasmaj zou staan. In de rugbycompetitie spelen DIOK en The Bassets vanavond tegen elkaar, op sportpark De Morsch. Michel Zanoli heeft een punt gezet achter zijn loopbaan als professioneel wielrenner. De inwo ner van Baarle-Hertog, het afgelopen seizoen in dienst van de ploeg van Jos Elen, klimt alleen nog op de fiets als zich een grote sponsor aandient. De kans dat zich een ploegleider voor hem meldt is klein, aangezien Zanoli (25) dit jaar nau welijks aan grote koersen toekwam. Het team van Elen kreeg geen toegang tot de belangrijkste rit tenkoersen en wereldbekerwedstrijden. „Ik ben serieus bezig met nadenken over mijn toekomst", aldus de geboren Amsterdammer. „Want het lijkt me sterk dat ze me nog willen. In dit wereldje zijn ze je zo vergeten. De kans bestaat dat ik terugkeer in de schoolbanken. Misschien ga ik in Amerika de vliegopleiding afmaken, waar ik destijds mee ben begonnnen. Ik heb altijd gezegd dat ik zou stoppen, als blijkt dat ik niet tot de top kan doordringen." Voor Zanoli leek aanvankelijk een grote toe komst weggelegd. Bij de Amerikaanse ploeg van Motorola zag het er naar uit dat hij zijn belofte zou inlossen, maar een vechtpartij met een colle ga-wielrenner kostte hem zijn contract. Terug in Nederland was alleen Jos Elen in hem geïnteres seerd. Siemerink obstakel voor Lendl basel/leipzig anp Jan Siemerink en Stephanie Rottier hebben voor aanspre kende restultaten gezorgd. Sie merink schakelde gisteren in de eerste ronde van het tennistoer nooi in Basel Ivan Lendl uit. De 33-jarige Amerikaan, die steeds verder afglijdt op de wereld ranglijst, verloor met 7-5 7-6. Siemerink won de tiebreak met 7-5. De Rijnsburger speelt in de tweede ronde tegen de winnaar van het duel tussen de Tsjech Damm en de Zweed Jarryd. Ook Rottier \von in Leipzig van de nummer vier van de plaatsingslijst, de Duitse Anke Huber. De Zeeuwse bleek over de sterkste zenuwen te beschik ken in de afsluitende tiebreak van de eerste set (7-6 6-2). Hu ber, die veel fouten maakte, weerde drie setpunten af, maar maakte vervolgens weer twee fatale missers. Rottier stoomde direct door naar 4-0 en liet zich de zege in ruim anderhalf uur niet meer ontnemen. Ook Kristie Boogert en Mi riam Oremans begonnen sterk tegen respectievelijk de als zes de geplaatste Oostenrijkse Ju dith Wiesner en de nummer drie Jana Novotna (Tsj). Beide speelsters verloren echter toch nog in drie sets. Boogert ging ten onder met 6-3 5-7 5-7, Ore mans stortte na setwinst volle- dag eerder de tweede ronde ten dig in: 7-6 1-6 1-6. Nicole koste van de Tsjechische Zru- Muns-Jagerman bereikte een bakova.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31