'Geen Hongaars 'nee' tegen democratie' Logge NS zet eerste stappen op weg naar zelfstandigheid kijk wm 'H um\i mmuimnw SGP-&?S.,; Australische republikeinen in opmars Kat in 't nauw maakt rare sprongen Feiten&Meningen President Arpad Göncz brengt staatsbezoek aan Nederland „Voor de jonge democratie Hongarije, is het feit dat vol gend jaar voor de tweede keer vrije verkiezingen worden gehouden eigenlijk belangrijker dan de uiteindelijke uit slag van die verkiezingen. Dat alle partijen bereid zijn het resultaat van de stemming te accepteren, het als gewoon ervaren dat door verkiezingen politieke veranderingen plaatsvinden, dat is doorslaggevend voor de hervormin gen in ons land." BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De verkiezingsuitslag in Polen, waaKde voormalige communis ten als Sterksten uit de bus kwa men, brengt de Hongaarse pre sident Arpad Göncz niet van zijn stuk. De Poolse en de Hon gaarse situatie zijn niet te verge lijken, meent hij. En bovendien, zelfs ais de MSzP, de Hongaarse ex-cómmunisten, zou winnen, heeft ze inmiddels bewezen een dembckatische partij te zijn. Hij wijst erop dat het de MSzP zelf was die de overgang naar de de mocratie mogelijk heeft ge maakt. Van 5 tot 7 oktober brengt pre sident, schrijver en Shake- speare-vertaler Göncz een staatsbezoek aan Nederland. Het wordt, zegt hij, een bezoek waarbij de nadruk zal liggen op de handelsrelaties, en waarbij hij nogmaals de Nederlandse steun z&l zoeken voor Honga- rije's pogingen om zo snel mo gelijk lid van de Europese Ge meenschap en de NAVO te wor den. De president ziet in Nederland een belangrijke pleitbezorger voor het Hongaarse lidmaat schap van deze internationale organen. Maar hij realiseert zich dat veel zal afhangen van de stabiliteit in zijn land. En die stabiliteit, zo benadrukt hij. zal door de verkiezingsuitslag niet veranderen. „Ik ben ervan over tuigd dat het oude stelsel niet meer terug kan komen." Göncz hecht weinig belang aan de doemdenkers, die, wijzend op de groeiende onvrede onder de bevolking over de markteco nomie en de opkomst van een aantal zeer nationaal georiën teerde politici, voor Hongarije eerder een ruk naar rechts dan naar links voorspellen. „Zoals ik de Hongaarse maat schappij inschat, hebben extre misten eigenlijk geen echte kans. Er zijn maar weinig men sen die het communisme of het fascistische regime van het ein de van de Tweede Wereldoorlog hersteld willen zien. Natuurlijk zijn mensen teleurgesteld in de economische hervormingen. Maar zijn ze dat in het Westen ook niet?" „Mensen zijn niet blij als ze werkloos worden of hun sociale zekerheid verliezen. Maar ze zijn niet tegen de marktecono mie op zich. Ze willen alleen in een meer ontwikkelde vorm van markteconomie leven. Ze zijn teleurgesteld omdat de veran deringen niet snel genoeg gaan. Ik weet zeker dat de uitslag van de volgende verkiezingen geen 'nee' tegen de democratie en de hervormingen wordt." En dat, beklemtoont hij, geldt evenzeer voor de buitenlandse als voor de binnenlandse poli tiek. „Ik ben ervan overtuigd dat de Hongaarse prioriteiten in de buitenlandse politiek na de ver kiezingen niet zullen verande ren. Wij willen ook in de toe komst goede betrekkingen met onze buurlanden onderhou den." Die relatie met de buren is vooral kwetsbaar door de aan wezigheid van grote Hongaarse minderheden in alle landen om Hongarije heen. De Hongaarse regering stelt zich zeer actief op bij de verdediging van de rech ten van de volksgenoten in den vreemde, en dat leidt regelmatig tot geprikkelde reacties van met name Slowakije en Roemenië. De Slowaakse president Meciar noemde de mogelijkheid van een Groot-Hongarije onlangs zelfs nog gevaarlijker voor Euro pa dan het conflict in het voor malige Joegoslavië. „Ik wil niet zeggen dat een her haling van de oorlog in 'Joego slavië' in Midden-Europa is uit gesloten. We zitten hier met een etnisch mozaïek en dat maakt de situatie kwetsbaar. Maar per soonlijk zie ik geen gevaar voor ontploffing. Ons streven in onze buitenlandse politiek Qm de rechten van de minderheden in de regio te beschermen, is juist bedoeld om een dergelijke ex plosie te voorkomen." Hij wijst erop dat ook West-Eu ropa een rol kan spelen voor de stabiliteit van Midden-Europa door zijn volle ondersteuning te geven aan de hervormingen in de regio. „Ik constateer helaas dat de belangstelling van het Westen voor Midden-Europa regelmatig verandert." „Uiteraard vind ik deze regio zelf heel belangrijk. Maar dat zou hij ook moeten zijn als je hem met westerse ogen bekijkt. Om twee redenen. We zijn niet alleen een kostenfactor voor West-Europa, maar ook een po tentiële markt waar miljoenen mensen leven die nog behoefte hebben aan alles. Hoe serieus het Westen ons neemt, is bo vendien medebepalend of de grens van West-Europa straks daadwerkelijk enkele honder den kilometers naar het oosten is opgeschoven, of dat deze re gio niet meer wordt dan e'en bufferzone tussen Oost en West, met alle risico's van dien." Tijdens het bezoek dat de Hongaarse president Göncz op 5 oktober aa Nederland brengt, staan vooral de handelsrelaties centraal, foto UTRECHT JOB WOUDT EN DORA ROVERS/ANP „Kijk, dit zijn de NS in de toe komst." President-directeur R. den Besten van de Neder landse Spoorwegen (NS) toont een dia waarop een trein te zien is die op hooggehakte dames benen staat. De afbeelding is symbool voor een toekomstige NS op eigen benen. Niet langer een log overheidsbedrijf, maar een concurrerend bedrijf dat zelfstandig en los van het minis terie Van verkeer en waterstaat de vervoersmarkt opgaat. Het betoog dat Den Besten een aantal weken geleden vol verve hield voor een gehoor van jour nalisten vindt deze weken veel vuldig weerklank in de media. De publiciteit loopt vooruit op de béhandeling, vandaag, in de Tweede Kamer van het plan- Wijffels. Een commissie onder leiding van RABO-topman Wijffels stel de een plan op voor verzelfstan diging van het staatsbedrijf. Daarbij wordt uitgegaan van een splitsing van NS in vier af zonderlijke bedrijven: een reizi- gersbedrijf, een goederenbe- drijf, een bedrijf dat de infra structuur beheert en een afzon derlijke maatschappij die het treinverkeer in goede banen leidt. De rijksbijdrage in het ver lies op het reizigersvervoer, jaarlijks 450 miljoen gulden, zal worden afgebouwd. Voor het jaar 21)00 zullen de spoorwegen geheel op eigen benen moeten staan. Optimistisch gaat Den Besten daarbij uit van 'het scenario van de groei'. In 2010 zullen de Ne derlanders zo'n 18 tot 21 mil jard'kilometer per trein afleg gen, zo is zijn verwachting. Maar er zitten nog wat adder tjes onder het gras. De reizigers- stroom stijgt vooralsnog niet. Symbool voor de toekomstige NS. Integendeel, het huidige aantal van 15 miljard reizigerskilome ters zal in 1998 met een miljard zijn afgenomen. Ook draaien de NS met verlies. Was dat vorig jaar als gevolg van de kosten van reorganisatie 192 miljoen, voor dit jaar rekenen NS op een meevallertje, een verlies van 50 miljoen gulden. Den Besten denkt dat zijn be drijf de komende jaren „net met de neus boven de horizon zal uitsteken". Maar toch zullen de NS weer met behoorlijke winst moeten gaan draaien, wil het tot realisatie van het plan-Wijf fels komen. Een start is daar mee al gemaakt: via de operatie 'Sporen naar 98' waarin tot NS-president-directeur Den Besten. foto anp cor mulder 1998 zo'n 4800 van de in totaal 28.000 banen moeten verdwij nen en via de operatie 'Stofzui ger', die vanaf volgend jaar het einde betekent voor 400 van de 1000 onrendabele treindien sten. De Nederlandse Spoorwegen benadrukten de afgelopen we ken herhaaldelijk dat de over heid minimaal 200 miljoen gul den moet betalen voor onren dabele lijnen. Anders zou er in grijpend in het lijnennet moe ten worden geschrapt. Den Besten doet dit echter af als een klein aspect. „De omzet van het reizigersbedrijf omvat veel meer. namelijk 2,5 miljard gul den." De Tweede Kamer zal zich in het debat niet laten verleiden tot het bepalen van bedragen. De vervoersspecialisten willen eerst meer duidelijkheid van de NS over de cijfers. Van Vlijmen van het CDA vergelijkt de huidi ge onduidelijkheid bij de NS met het rijden in een auto waar van het dashboard is afgeplakt. „Je kunt wel rijden, maar je weet niet hoe hard je rijdt en watje toerental is." Ook Castricum (PvdA) vindt dat een besluit over de overheids bijdrage in de exploitatie van onrendabele lijnen nog niet kan worden genomen. „Het minis terie van verkeer en waterstaat zal eerst willen weten hoe het zit en zeggen: kom maar eens met je plasje. Waarom is het on rendabel?" Mochten lijnen of diensten verliesgevend zijn, dan is dat volgens het PvdA-kamer- lid nog geen ramp. Dan kan het ministerie, en straks de vervoer- regio, de dienst laten verrichten door een andere vervoerder die misschien goedkoper is of een betere service kan bieden. Den Besten benadrukt dat de beslissing over het al dan niet stoppen van diensten en lijnen de komende twee jaar zeker niet aan de orde is. Binnen NS wordt nog volop gerekend. De rentabiliteit van het hele lijnen net wordt tegen het licht gehou den. Ook studeren de spoorwegen op een nieuw tariefsysteem. Hanteerde men tot nog toe vooral daluren-kortingen, het spoorbedrijf zal ook toeslagen gaan vragen voor het rijden in de spits. Volgend jaar loopt de tariefstijging uiteen van 2 tot 9 procent. Daarbij wordt vooral het kaartje in de spits duurder. Volgens bestuurder W. Korte- weg van de Vervoersbond FNV hebben de NS plannen om het tarief van sneltreinen in de spitsuren met 30 procent te ver hogen. Den Besten wil hier ech ter niet op ingaan. De president-directeur van de spoorwegen vergelijkt het pro ces van verzelfstandiging met dat bij de PTT. „Maar ja, zij ma ken wel 1,8 miljard winst, terwijl wij 1,5 miljard kosten", zegt Den Besten. Maar dat zou niet zoveel nloeten uitmaken. „Wij hebben onrendabele lijnen, maar zij moeten brieven bezor gen bij grootmoeder in Appin- gedam." Den Besten geeft studenten be stuurskunde van de Erasmus- universiteit in Rotterdam gelijk. Zij kwamen met de stelling dat er zonder crisis op korte termijn geen noodzakelijke omslag in het denken bij NS zal plaatsvin den. „Ze worden op hun wen ken bediend, als je ziet waar we voor staan: de verzelfstandiging, het verlies aan arbeidsplaatsen en de veranderde consument, die gewoon wil worden ver voerd en echt niet op uitleg zit te wachten waarom het mis schien niet lukt. Het woord cri sis vind ik echter niet juist, het gaat om een geweldige om slag." Op de vraag of Wijffels het ver lies op het reizigersvervoer te recht op 450 miljoen gulden raamt, doet Den Besten er in eerste instantie het zwijgen toe. De Vervoersbond FNV heeft in terne NS-cijfers, waaruit blijkt dat het rijk jaarlijks voor min stens 700 miljoen gulden bij springt in de exploitatie van de spoorwegen. „Gaat u er nu maar van uit dat Wijffels het goed heeft berekend", aldus Den Besten. SYDNEY ROBERT MILLIKEN THE INDEPENDENT Inspelend op de euforie over de toewijzing van de Olympische Spelen in 2000 aan Sydney, ver kondigde de Australische pre mier Paul Keating zondag dat het sportevenement de uittre ding van Australië uit het Britse Gemenebest zou kunnen be spoedigen. Australië moet vol gens Keating een republiek wor- derfen de spelen moeten door iemand anders dan de Britse koningin worden geopend. Na zijn reis naar het Schotse Balmoral, waar hij koningin Eli zabeth inlichtte over zijn ge plande referendum over de re publiek, drukte Keating de Australiërs op het hart, dat ze de Olympische Spelen als een deadline moesten zien voor de verandering van hun staats vorm. Niet een Britse monarch, maar een Australische president zou aan het hoofd van het land moeten staan. De Olympische Spelen worden gewoonlijk geopend door het staatshoofd van het organise rende land. In Sydney zou dat de koningin van Australië (Eli zabeth) zijn, gevolgd door de Britse gouverneur-generaal, de vertegenwoordiger van de Britse koningin. Maar de toewijzing van de Olympische Spelen heeft een golf van patriottisme ver oorzaakt, die de republikeinse beweging een nieuwe impuls heeft gegeven. Zelfs sommigen van Keatings politieke tegenstanders hebben hun standpunt na de toewijzing door het Internationale Olympi sche Comité herzien. Tim Fi scher, de leider van de Nationa le Partij die de conservatieve oppositie aanvoert: „Ik ben en blijf een trouwe monarchist, maar de tijden veranderen en ik geloof dat een Australiër de spe len in Sydney moet openen." Thomas Keneally, auteur en mede-oprichter van de Australi sche Republikeinse Beweging: „Als koningin Elizabeth tijdens de spelen als ons staatshoofd optreedt, wekt dat de indruk dat Australië niet in staat is een in ternationaal evenement te orga niseren, zonder dat een leider van een ver land komt opdra ven om de ceremonie kracht bij te zetten en het gebeuren ge loofwaardig te maken." Keating wil ook de kleine Britse vlag uit de Australische vlag ver wijderen, maar de bevolking lijkt nog niet enthousiast over dit voorstel. VERTALING: MARGREET HESLINGA ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER De Partij van de Arbeid is goed de kluts kwijt. De rampen stapelen zich op. Het re geren doet meer dan pijn en het gebrek aan leiderschap is pijnlijk zichtbaar. Toen in 1989 de verkiezingsstrijd werd ge voerd, was de PvdA door de rijke verzame ling hoogleraren uit haar gelederen) die ver stand hebben van economie en sociale ze kerheid, al uitvoerig gewaarschuwd voor de onhaalbaarheid en vooral het ouderwetse van haar verkiezingsprogramma. In 1989 beloofde de partij nog rust op het front van de sociale zekerheid, handen af van de WAO en herstel van de koppeling van de uitkeringen aan de loonontwikkeling. De deskundigen hadden niet alleen geadvi seerd om deze beloften niet te doen, maar daaraan toegevoegd dat een ingrijpende verbouwing van de verzorgingsstaat onver mijdelijk is en dus beter terstond kan wor den aangepakt. Zij waren voorstander van een offensieve strategie, waarin de PvdA de kiezer duidelijk zou maken dat een ingrij pende verbouwing van de verzorgingsstaat noodzakelijk is en dat de PvdA daar in geval van regeringsdeelname leiding aan zal ge ven. Efin, dit is allemaal niet gebeurd en de PvdA zit nu voluit met haar kont op de blaren. Ik zelf ben één van de weinige deskundigen die uit de verkiezingsstrategie van 1989 de consequenties heeft getrokken. Na de for matie van het kabinet Lubbers-Kok heb ik mijn lidmaatschap van de PvdA opgezegd en ben voor mezelf begonnen. Direct in 1990 werd al zichtbaar dat de ver kiezingsstrategie van 1989 fout was. Zowel de verkiezingen van de gemeenteraad als die voor de Provinciale Staten en de Eerste Kamer hadden voor de PvdA een desastreus verloop. Hele bolwerken vielen. De Brezjn- jevs aan de Maas en de Amstel konden col lectiefhun koffers pakken. Naar we nu we ten was dit slechts de voorbode voor de ver dere neergang van de partij. Het WAO-de- bacle werd gevolgd door het heenzenden van partijvoorzitter Marjanne Sint. Ruim een jaar later mocht de staatssecretaris van Sociale Zekerheid, Elske ter Veld, het veld ruimen en krap een maand later was het de beurt van de spik-splinternieuwe staatsse cretaris van Onderwijs en Wetenschappen Roel in 'tVejd. Vlak daarop kwam het verkiezingsprogram ma uit met een prominente dissident die er zich dan ook spoorslags van distantieerde: Marcel van Dam. En alsof dit alles nog niet genoeg is merkte de opvolger van Marjanne Sint, Felix Rottenberg, losjes in de Telegraaf op dat fractievoorzitter Wöltgens na de ver kiezingen in 1994 maar beter zijn biezen kan pakken. Groot tumult en Kok moest eindelijk ingrijpen. Rottenberg moest zijn opmerking sterk relativeren of Wöltgens zou aftreden en Kok zou geen lijsttrekker zijn bij de aanstaande verkiezingen. Rotten berg retireerde. Dat zal hem fataal worden. Rottenberg heeft zich als onmogelijk opga ve gesteld om de partij ingrijpend te ver nieuwen, maar het leidinggevend personeel niet te vervangen. Met name het handha ven van Wim Kok, de eerst verantwoordelij ke voor deze partij in neergang en wanorde, is een strategische fout van de eerste orde. Voor de korte termijn kan dat werken, want ondanks alles schijnt de man redelijk popu lair te zijn. Voor de iets langere termijn is Kok een groot blok aan het been van een partij die uit de chaos iets nieuws tracht te scheppen. Rottenberg heeft vlak voor de ingrijpende en noodzakelijke sanering van de kandida tenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen getoond slappe knieën te hebben. Daarvoor wordt hem zo direct de rekening gepresen teerd. De oude garde ruikt bloed en zal hem nu zeker de strot afbijten. Het zou me niets verbazen als de PvdA straks met minder dan 20 zetels terugkeert in de Kamer. Of krijgt het volk op het laatste moment toch medelijden met deze schlemielen en strijkt het nog één keer de hand over het hart? Ik hoop het niet, want vernieuwing in Neder land is hard noodzakelijk, maar we hebben wel wat met de gedoodverfde verliezer. Dus je weet maar nooit! TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2