'Visvangst aan banden' Appel Chips in snacklijn De Groene Weg wil naar vijftig slagerijen groeien Over leven Bizar bos van bereklauw Stress sluipt de boerderij binnen HETVELD WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 CHEF v. illEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN OER KAAI). 071-356442 Cursus vogelgeluiden regio» De 'Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude en Om streken' organiseert een cursus vogelgeluiden. Doel is om zowel bij de beginner als de gevorderde de kennis van vogelzang te vergroten. Daarvoor is een viertal 'zonsopgang-excursies' geor ganiseerd, telkens in een ander gebied. De tochten zijn gepland op-de zondagen 10 en 24 april en 8 en 29 mei, gevolgd door een afsluitende avond op dinsdag 31 mei 1994. Tot 1 november is opgave mogelijk: 071 - 411315. Natuurfoto's van René de Heer Amsterdam Natuurfoto's van René de Heer uit Driehuis hangen nog tot 24 oktober in het trappenhuis van boekhandel Schelte- ma Holkema Vermeulen, Koningsplein 20 in Amsterdam. De Heer fotografeerde onder meër in Bharatpur, een moerasachtig gebied in India, dat bijzonder rijk is aan watervogels. Hij was ook in Rhantambore, een ruige streek in India waar tijgers leven. Meer nestbescherming weidevogels leiden» Nestbescherming bij weidevogels gaat steeds beter in Zuid-Holland. Het aantal groepen dat zich met bescherming van weidevogels bezighoudt heeft zich in een jaar tijd uitgebreid van 4 tot 21Van deze groepen zijn er 18 actief met nestbescherming op 3800 hectaren land van 208 veehouders. Geconstateerd is dat van de 1300 bij het maaien beschermde vogelnesten het legsel voor 85 procent goed is uitgekomen. Baby-egels en vleermuizen hoofddorp» In de heemtuin De Heimanshof in Hoofdddorp staat op zaterdag en zondag 2 en 3 oktober het vogelhospitaal van Margit van der Hijden centraal. In het vogelhospitaal wor den egeltjes, olieslachtoffers en vleermuizen opgevangen. Margit vertelt aan de hand van dia's hoe die opvang in zijn werk gaat. De lezingen beginnen om 14.30 uur en worden gegeven in het milieucentrum De Kijkdoos aan de Wieger Bruinlaan. De wilde plantentuin is in het weekeinde vanaf 14.00 uur geopend. De toegang is gratis. Veel broedende lepelaars 's graveland De lepelaar heeft in de terreinen van Natuurmo numenten volgens deze vereniging een 'zeer behoorlijk' broed- seizoen achter de rug. Op de Scharren (Texel) nestelden 55 paar, op de nieuwe broedplaats in Schiermonnikoog 19 paar, in Voor nes Duin 60 tot 65 paar. Goed nieüws kwam er uit het Zwanen- water, waar weer 40 broedparen konden worden geteld. In voor gaande jaren was er in dit traditionele broedgebied als gevolg van plunderende vossen bijna geen lepelaar meer te bekennen. Greenpeace en kottervloot: strakkere richtlijnen Een volledig vangstverbod voor schepen met een groot vermogen in zowel de schol- en kabeljauwboxen als bin nen de 12-mijlszone. Dat advies geven Greenpeace en de Stichting Nederlandse Rondvissector minister Bukman van Landbouw en Visserij in een gezamenlijke brief waaraan komende zaterdag de laatste hand wordt ge- katwuk adriaan brandenburg De kottervissers en Greenpeace hebben elkaar gevonden in hun strijd tegen 'het leeghalen van de zee'. Greenpeace voert op deze manier actie voor een ver antwoord visserijbeleid, de rondvissers menen dat zij alleen het hoofd boven water kunnen houden wanneer de 'grote jon gens' aan strakkere richtlijnen worden gebonden. W.M. den Heijer van Green peace sluit zelfs niet uit dat de kleine vissers zijn gedoemd te verdwijnen als nieuwe afspra ken uitblijven. ;,Als ook schepen met meer dan 300 pk in de scholboxen en binnen de 12- mijlszone hun gang kunnen blijven gaan, is het over een paar jaar afgelopen met de kot- tervisserij", schetst hij de toe komst. De milieu-organisatie en.de rondvissers hebben na enkele kennismakingsronden besloten definitief met elkaar in zee te gaan. Dat moet komende zater dag uitmonden in enkele geza menlijke acties. Den Heijer: ,,De brief aan de minister maakt daar deel van uit. Het is voor ons van groot belang dat de mi nister beseft dat Greenpeace regio leiden» Uitgebloeide reuze bereklauwen ogen in september als een bizar bos. Ze zijn hard op weg volledig te verdorren, om volgend voorjaar weer tot drie meter hoog de lucht in te steken. De reuze bereklauw is ooit vanuit Azië geïmporteerd en komt nu algemeen voor als wilde plant langs dijken en oevers. Het aanraken van blad en stengel tijdens de bloei veroorzaakt huidirritatie. foto martijn de jonge niet alleen staat in zijn strijd te gen overbevissing." Volgens Den Heijer heeft hij inmiddels voldoende aanwijzingen dat do brief aan Bukman ook door de vissers wordt ondertekend. Herkenning Voorzitter P. Bos van de Stich ting Nederlandse Rondvissector is iets voorzichtiger in zijn uit spraken, 'omdat zaterdag nog wordt vergaderd'. Bos: „Maar er zijn inderdaad punten van her kenning, zoals het verbod op visvangst in bepaalde gebieden voor schepen met meer dan 300 pk." De Urker benadrukt dat '300 pk ook 300 pk moet zijn'. Bos pleit daarmee voor een strengere controle op het ver mogen van de schepen. Ook kiest hij voor betere afspraken over wie, waar en wanneer mag vissen. Op grond van de huidige richtlijnen kunnen alle vissers vanaf 1 oktober hun netten weer uitwerpen in de boxen. Bos onderschrijft Den Heijers stelling dat de toekomst van de kleine vissers op het spel staat,, als maatregelen uitblijven. „Na tuurlijk, ook de grote schepen hebben het moeilijk. Maar als er klappen vallen, voelen de kleine vissers die het eerst." De argwaan bij een aantal vis- haarlem theo van der kaau In een brandbrief aan de rege ring vroegen de drie grote boe renbonden onlangs financiële steun voor hun leden om de economische crisis het hoofd te kunnen bieden. Dat was geen op zichzelf staand signaal, want de boeren maken al jaren zware tijden mee. 'Crisis op de boer derij' is de titel van het boek dat psychologe en boerendochter Carin Giesen over dit onder werp heeft geschreven. Zij promoveerde in 1991 op het onderwerp werkverhoudin gen en stress in het boerenbe drijf en houdt hierover lezingen in binnen- en buitenland. In haar boek doet Giesen verslag van een groot aantal gesprek ken met boeren en boerinnen. Zij maken duidelijk dat er van de veelbezongen idyllische rust op de boerderij vrijwel nergens meer sprake is. Enorme over schotten van produkten en zware overbelasting van natuur en milieu hebben de boer van alle kanten klemgezet. De fi nanciële nood is groot en de stress heeft zijn intrede gedaan bij de bewoners van de boerde rij- Overheidsmaatregelen, in krimping van subsidies, vereiste vergunningen en strenge milieuregels bedreigen het boe renleven van buitenaf. De span ningen tussen boer en boerin lopen daardoor hoog op, terwijl zij voor het goed functioneren van het bedrijf juist volledig van elkaar afhankelijk zijn. Talloze boerenbedrijven gaan failliet en wie overblijft moet ernstig rekening houden met een omschakelingsproces naar een totaal andere wijze van landbouw en veeteelt. Van de samenleving hoeft de boeren bevolking geen steun te ver wachten, volgens Giesen. De boer voelt zich door de publieke opinie steeds meer in de hoek gedrukt van milieumisdadigers, illegale vuilverbranders en gif- storters. 'Crisis op de boerderij' is op de eerste plaats geschreven voor boeren en boerinnen zelf. Zij zullen de problemen herken nen en het als een steun in de rug voelen dat zij daar niet al leen in staan. Giesen komt met praktische richtlijnen voor boer en boerin om de problemen on derling bespreekbaar te maken. Ook maakt ze duidelijk hoe be langrijk het voor het boerenge zin is om tijdig hulp van buiten af in te roepen, iets waar over het algemeen veel te lang mee gewacht wordt. Het boek is ook bedoeld voor hulpverleners op het platteland en milieugroepen die meer ach tergronden willen weten over het handelen van de boer. Niet in de laatste plaats kunnen ste delingen hiermee hun beeldvor ming van het boerenleven corri geren. Boekbespreking 'Crisis op de boerderij' van Carin Giesen, uitgeverij A.W. Bruna, prijs 29,90. Van de week kwam mijn doch ter thuis met een eikeblad. Niets bijzonders natuurlijk. „Maar", zei ze, „kijk eens wat er aan vastgeplakt zit." En ze liet me de onderkant van het blad zien. Daar zaten wonder lijk gevormde knoopjes, zacht glanzend en met opstaande randjes; ze leken wel.van een zijden blouse te zijn afgeknipt. Maar het waren galletjes, om precies te zijn, satijnknoopjes- gallen. Het is al zo moeilijk om je kin deren uit te leggen hoe het nu precies in elkaar steekt met de menselijke liefde. Maar hoe vertel je een kind waar de gal letjes vandaan komen? Dat is namelijk een uiterst ingewik keld verhaal. En dan te beden ken dat er in ons land zo'n tachtig soorten gallen voorko men die er stuk voor stuk an ders uitzien. Zo heb je op sparren ananas- gallen. En er zijn rozegallen en peregallen. Eigenlijk is er geen plant of boom die geen last neeft van gallen. Maar de re cordhouder is buiten kijf de eik. Op die boom kunt u wel twintig verschillende soorten ontdekken. De bekendste is de appeltiesgal, een rond, rood aangelopen bolletje aan de on derkant van het eikeblad Laten we het gemakkelijk hou den en ons beperken tot dit appeltjesgal. Zo'n fraai gallen- exemplaar wordt gefabriceerd door de eik zelf. maar tegen zijn zin in. 1 Iet is de allergische afweerreactie van de boom op een prikje van een klein wespje dat zijn eitjes op die manier in het blaa van de eik deponeert. Om het eitje bouwt de eik als het ware een blin kertje van gemanupuleerde suikers. Maar van dat blinker tje heeft het galwespje veel plezier. Het larfje dat uit het eitje komt eet er van én het biedt bescherming tegen roof- vijanden. Tegen de meeste tenminste, want uiteraard zijn er weer een paar slimmerikken die dat rode appeltje juist heel erg interessant vinden. Dat zijn weer andere wespjes, sluipwespen. Die kunnen zelf geen gal produceren, maar leggen met hun lange legbuis hun eitje in een al bestaand galletje. En de creatuur dat uit dit eitje kruipt, is in alles net een tik keltje bijdehanter dan de aan staande galwesp. Met als ge volg dat het kleine galwespje in wording langzaam maar ze ker wordt opgegeten door zijn vraatzuchtige indringer. Maar als de romantiek niet door de sluipwesp wordt ver stoord, dan OOOrt het kleine galwespje zich aan het eind van de winter uit zijn bunker. Om direct eitjes te leggen. Want al die wespjes zijn gek genoeg vrouwtjes. De nieuwe eitjes worden niet in het blad gelegd, maar in de knoppen van de eik. Opnieuw reageert de boom geschrokken door gallen te produceren, al zien die er heel anders uit dan de gallen in de nazomer. Uit de voorjaarsgal- len komen namelijk vrouwtjes èn mannetjes. Volgt u hel nog? Het komt er op neer dat de nieuwe generatie galwespjes eigenlijk kinderen zijn van een moeder en een opa. Ik heb het u al vaker verteld: de natuur heeft wonderlijke kostgangers. ton int veld sers om zich bij acties van Greenpeace aan te sluiten, vindt Den Heijer overigens niet vreemd. „De angst leeft dat wij eerst de grotere vissers aanpak- ce heeft niets tegen kleinschali- ken om ons vervolgens te rich- ge visserij. Zolang dat maar op ten op de kleintjes. Maar dat is een verantwoorde wijze ge- geenszins het geval. Greenpea- beurt." Ondanks stagnatie afzet leiden eric j an weterings Snoep verstandig, eet een appel. Een zoet-gezonde lekkernij van eigen bodem voor maar een paar dubbeltjes per stuk. Gene raties lang een alternatief voor de vette ongezonde snack. De vooruitgang heeft echter toege slagen. Eerst werd via een ener- gievretend procédé alleen het sap van de appel in een milieu onvriendelijke verpakking ge perst, maar nu is ook het omge keerde mogelijk. Eet een appel, zonder sap. Appel Chips heet het nieuwe produkt: een in schrijfjes gesne den vrucht wordt gedroogd, in een plastic zakje met een alumi nium coating gedaan en ver kocht voor 1,89 gulden per 50 gram. Er is ongeveer 300 gram 'gewone' appels nodig om dat resultaat te bereiken. Die wor den daartoe 'osmotisch ge droogd'. Dat is een sjieke ma nier om te zeggen dat het smaakje bewaard blijft. The Fruit Chips Company uit Lelystad is de producent van dit lekkers. Het bedrijf is een initia tief van een groep landbouwers uit de Flévopolder die hun tuin- bouwprodukten 'een meer waarde willen geven'. Door goedkope importen is een over schot aan fruit ontstaan. Als mensen niet meer appels gaan eten, dan eten ze maar appel in een andere vorm, moeten de creatieve agrariërs hebben ge dacht. De verpakking wordt gesierd door een zogenaamde 'grüne Punkt'. Dat betekent dat de consument extra betaalt om af val gescheiden in te zamelen. Steeds vaker worden de schap pen van Nederlandse winkels vervuild met verpakkingen die deze bedriegelijke groene klod der dragen. Bedrog, omdat 'der grüne Punkt' alleen in Duits land geldt. Plastic met een alu minium coating kan overigens alleen worden verbrand. Het wordt nog erger. In de toekomst kunnen we ook uien-, tomaten-, mango-, en kiwichips verwachten. Maar het ergste is dat het eerste produkt uit deze snacklijn der overbodigheden nog prima smaakt ook. Maar daar is het dan ook osmotisch gedroogd fruit voor. Studie naar melkverpakkingen Het kartonnen melkpak ver oorzaakt minder luchtvervui ling dan de fles omdat het pak licht en stapelbaar is. Daar door zijn veel minder vracht wagens nodig voor het vervoer van melkpakken dan voor melkflessen. Het Voorlich tingsbureau Kartonnen Drankverpakkingen is tevre den met de uitkomsten van een Duitse studie naar de milieu-effecten, waarbij kar tonnen melkverpakkingen werden vergeleken met het meermalig gebruik van glazen flessen. De conclusie van het onderzoek luidt dat niet kan worden vastgesteld dat het ene systeem beter is dan het andere. De uitkomsten ver schillen namelijk als de afstan den anders zijn waarover de verpakking wordt vervoerd. „Hiermee wordt eindelijk een einde gemaakt aan het eeuwige idee dat melkflessen per definitie milieuvriendelij ker zijn dan melkpakken", zegt J. Wilhelmus van het Voorlichtingsbureau Karton nen Drankverpakkingen. „De studie maakt duidelijk dat in bepaalde omstandigheden de kartonnen drankverpakking de minst milieubelastende ma nier is om melk af te leveren." Drie Duitse instituten bestu deerden de hele 'levenscyclus' van grondstof tot afval van vier verschillende melkverpakkin gen. leiden richard mooyman De Stichting De Groene Weg wil het aantal slagerijen in Neder land de komende jaren verdub belen tot vijftig. Volgens direc teur P. de Ruyter zijn er nog volop mogelijkheden voor sla gerijen die alleen biologisch-dy- namisch vlees verkopen. Een nieuw magazine voor klanten van natuurvoedingswinkels en De Groene Weg-slagerijen plus een kortingspas moeten de stagnerende markt voor biolo- gisch-dynamische produkten nieuw leven inblazen. De Groene Weg betrekt uit sluitend vlees vim dieren uit biologisch-dynamisch werken de landbouwbedrijven. Daar zijn kunstmest, overbemesting, chemische bestrijdingsmidde len en het gebruik van groeisti mulerende middelen taboe. De dieren grazen op weilanden waar ook kruiden kunnen groei en. Er wordt geen krachtvoer uit andere werelddelen geïmpor teerd. De stichting beschikt over een eigen slachterij in het Brabantse Hedcl. Daar worden voor de aangesloten slagerijen wekelijks 35 40 runderen, ruim 100 var kens. 80 lammeren en 1500 kip pen geslacht Ook een deel van de Limousinrunderen uit het recreatiegebied Spaamwoude eindigt als milieuvriendelijke steak of stooflap bij De Groene Weg. De 43-jarige slagerszoon De Ruyter uit het Noordhollandse Schagen was ruim twaalf jaar terug de initiatiefnemer van de eerste De Groene Weg-slagerij. „Ik zag dat het helemaal fout liep in de veeteelt. Het ging in de bio-industrie alleen nog maar om het verhogen van de opbrengsten. En steeds meer Consumenten begonüen te pro testeren." De alarmerende berichten over het gebruik van hormoon- preparaten en andere onfrisse methodes om de vieesproduktie op te krikken zijn volgens De Ruyter niet overtrokken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29