Voicerecorder El Al mogelijk al geborgen Ouderen vechten tot 'hun laatste adem' ErzJi" n°s kaartjes 'Ons museum wil open huis van kennis zijn' 'Leiden is streng voor studenten' Randstad voor Jurassic Parky WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071-356442 LEIDEN HERAAAN JOUSTRA Wie vragen heeft over de na tuur, van welke aard ook. kan over een tijdje terecht bij het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum in Leiden. Het publiek wordt dan in de gelegenheid ge steld zelf de benodigde infor matie te verzamelen, al dan niet met de hulp van deskundigen. Daartoe wil het rijksmuseum het zogeheten Natuur Informa tie Centrum in het leven roe pen, „We willen een open huis van kennis zijn", zegt H. Olthof, die de leiding heeft van het am bitieuze project. Het is de bedoeling dat het centrum in 1997 in gebruik zal worden genomen, tegelijkterijd met de nieuwe tentoonstellings ruimte bij het Pesthuis in Lei den. Voor het centrum is één hele vleugel van het complex gereserveerd. Daarin zullen dui zend tot vijftienhonderd popu- lair-wetenschappelijke boeken worden opgeslagen in een klei ne bibliotheek ten behoeve van het publiek. Ook liggen diverse tijdschriften ter inzage, weten schappelijke en semi-weten- schappelijke. Bovendien zal een uitgebrei de collectie van 'tastbare voor werpen' in de vleugel aanwezig zijn. „Zeg maar een drie-dimen sionale veldgids van de Neder landse natuur. Er zijn opgezette dieren, gedroogde planten, ste nen, fossielen en schelpen", zegt Olthof. „Men kan dan bij voorbeeld zelf nagaan welke schelp men op het strand heeft gevonden. In de bibliotheek kan men dan nog meer informatie vinden over de desbetreffende schelp. Zijn er dan nog vragen dan kunnen wij doorverwijzen, bijvoorbeeld naar de weten schapper die specialist is op dat gebied. Eventueel kunnen ze ook de collectie in om daar ver der te zoeken." Met het op poten zetten van het Natuur Informatie Centrum (NIC) is het Nationaal Natuur historisch Museum een nieuwe weg ingeslagen. Volgens de be trokkenen wordt het het eerste wetenschapsmuseum in Neder land, waar het publiek behalve voor tentoonstellingen ook te recht kan met allerhande vra gen. Ook die tentoonstellingen zijn nieuw voor het museum. De collectie was tot nu toe niet toe gankelijk voor publiek. Er was namelijk geen expostieruimte in het hoofdgebouw aan de Raam- steeg in Leiden. Een aantal ja ren geleden betoogde de toen malige minister Brinkman van WVC al dat het museum moest komen tot een 'natuurhistori sche presentatie'. In het nieuwe gebouw bij het Pesthuis, waarvoor begin vol gend jaar de eerste paal wordt geslagen, is eindelijk plaats voor die tentoonstellingsruimte. Het informatiecentrum moet de gang van het publiek naar het museum nog eens extra bevor deren. „Zonder dat daarvoor specifiek een tentoonstelling moet worden bezocht", meldt Olthof, projectleider van het NIC. „Ook al is het mogelijk dat iemand juist vragen heeft over een tentoonstelling die hij net heeft bezocht." „Dit informatiecentrum biedt iets extra's", vervolgt Olthof. „Iemand kan gewoon een opge zette uil in zijn handen houden. Bij een tentoonstelling kan dat niet." De doelgroep van het museum bestaat volgens hem uit 'geïnteresseerde leken'. „Al is er natuurlijk wel een onder grens. De mensen moeten na tuurlijk wel voor een deel zelf in staat zijn informatie bijelkaar te zoeken. Scholen zijn een be langrijke doelgroep. Bij ons kan H. Olthof: „In het informatiecentrum kan iemand een opgezette uil in zijn handen houden. Bij een tentoonstelling kan dat niet." foto jan holvast men bijvoorbeeld terecht om groep van leken op de hoogte jullie daarvan? We zijn nu ruim wordt tijd dat het publiek daar- informatie te verzamelen voor wordt gehouden van de verdere honderdzeventig jaar lang een in kan meedelen. We proberen een werkstuk." Het is de bedoeling dat een nog samen te stellen vaste ontwikkelingen. Olthof: „In de trant van: zo ver zijn we nu en dit zijn we van plan. Wat vinden wetenschappelijke instelling. We beschikken over een schat aan kennis en informatie. Het in te spelen op de groeiende be langstelling bij hel publiek voor de natuur." Kans op acties bij Heineken ZOETERWOUDE RUDOLF KLEUN Er dreigen acties van de Indus triebond FNV bij Heineken. De leden van de bond willen garan ties voor onder andere behoud van inkomen als ze door een langlopend veranderingsproces bij het bedrijf hun ploegentoe- slag kwijtraken. Ook willen ze dat het voorge stelde sociaal plan wordt uitge breid. De FNV heeft hierover gisteren drie ledenvergaderin gen in Zoeterwoude gehouden. Volgens bondsbestuurder E. Schellenberg zijn die door in to taal 500 mensen bezocht. In Zoeterwoude werken 2.000 mensen, van wie iets meer dan de helft in de eigenlijke brouwe rij. Verandering Heineken wil de komende vier jaar de bedrijfsvoering in Ne derland drastisch veranderen. Dat moet langs geleidelijke weg gebeuren. Daarom spreekt het bedrijf niet van een reorganisa tie, maar van een veranderings proces. Dat heeft het motto 'Mensen maken Heineken' ge kregen. Als gevolg van de hele operatie verdwijnen geleidelijk 300 tot 400 van de in totaal on geveer 4.000 banen bij het con cern. De directie heeft toege zegd dat er geen gedwongen ontslagen vallen. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) wil niet uitsluiten dat de vermiste cockpit-voicerecorder nog ergens in een contai ner op Schiphol tussen de wrakstuldcen van de El Ai Boeing ligt. Maar tegelijkertijd acht de RLD dat zeer on waarschijnlijk. De Amsterdamse brandweerman Vervoort beweert de recorder al op dinsdag 6 oktober op de plaats van de ramp te hebben gevonden. Destijds herkende hij het ding niet en legde het in een container tussen de wrakstukken. onzekere te nemen is aan de luchtvaartpolitie gevraagd met Vervoort te gaan praten. De voicerecorder registreert de gesprekken tussen de be manning in de cockpit. Het ap paraat is nooit gevonden. De RLD vermoedde dat de doos door een souvenirjager was meegenomen. Vele malen is SCHIPHOL. BILL MEYER De RLD gaat nu de beweringen van de brandweerman natrek ken. „Wij nemen alle tips seri eus", aldus een RLD-woord- voerder. Desondanks vermoedt de RLD dat Vervoort indertijd de vlucht-datarecorder heeft ge borgen. Om het zekere voor het tussen wrakstukken van de Boeing, die naar Schiphol zijn afgevoerd, door deskundigen gezocht naar de recorder. De voicerecorder is overigens samen met de vlucht-datarecor der op een rekje gemonteerd. De vlucht-datarecoder meet alle technsiche gegevens van de vlucht. De datarecorder is wel drie dagen na de ramp, op 7 ok tober, tussen het puin in een container op Schiphol gevon den. De RLD sluit daarom niet uit dat Vervoort destijds de vlucht- datarecorder heeft gevonden. Beide apparaten lijken op el kaar. Vervoort beweert echter bij hoog en bij laag dat hij de voicerecorder in de container heeft gegooid. Hij herkende het ding toen er een foto van in een politiespotje op tv werd ge toond. Dat meldde hij vervolgens naar eigen zeggen aan de RLD. De RLD zegt nu daar niets van te weten. „Mogelijk heeft hij contact gehad met de rijkspoli tie, die toen het opsporingson derzoek leidde. Maar ook dat gaan wij uitzoeken", aldus een RLD-woordvoerder. De ambte naren, met wie Vervoort inder tijd contact heeft gehad, meen den toen al dat Vervoort de vlucht-datarecorder had gebor gen. Daarmee was de zaak voor hen afgedaan. De RLD gaat nu uitzoeken of er sprake was van een communicatiestoornis. Directeur Noonnan van Leidse sociale dienst: CAROLINE VAN OVERBEEKE Studenten die naast hun studiebeurs ten onrechte een bijstandsuitkering ontvangen zijn er in Leiden nauwelijks, vermoedt di recteur S. Noorman van de Dienst Econo mische en Sociale Zaken (ESZ). Harde cij fers heeft zij echter niet. De Leidse sociale dienst beschikt sinds april over dé gege vens van de Informatiseringsbank in Gro ningen waar studenten met studiebeurzen staan geregistreerd. Volgens Noorman is de Leidse dienst 'van oudsher heel alert op studenten dié met een bijstandsuitkering studeren'. „Bewijs van uitschrijving en stopzetting van de studiebeurs moeten te voren worden overlegd." Noorman weet nog niet wat de koppe lingvan de bestanden Leiden heeft opgele verd. „Het wachten is op de kwartaalrap portage." Bovendien is de verwerking van de gegevens volgens haar nog niet geauto matiseerd. „Medewerkers van onze dienst moeten nu via de telefoon de bestanden vergelijken. Dat is iets bewerkelijker dan een automatische koppeling.". In Amsterdam heeft de sociale dienst in middels wel een omvangrijke fraudezaak ontdekt: tweehonderd studenten bleken voor een bedrag van vier miljoen gulden ten onrechte aan bijstandsuitkeringen te ontvangen. Van hen worden er 132 straf rechtelijk vervolgd: zij hebben voor meer dan 6000 gulden gefraudeerd. De fraude kwam aan het licht door koppeling van het Amsterdamse GSD-bestand met die van de Informatiseringsbank. Lang niet alle gemeentelijke sociale diensten maken gebruik van de gegevens van de Informatiseringsbank: van de zes honderd gemeenten hebben er slechts 192 interesse getoond. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) heeft er bij de gemeenten op aangedrongen die koppeling onmiddel lijk tot stand te brengen. Uit de gegevens van enkele tientallen gemeenten is duide lijk geworden dat gemiddeld drie procent van de studenten ten onrechte bijstand ontvangt. Volgens directeur Noorman ns Leiden 'vrij kritisch' als het om studenten gaat. „We zijn er heel strikt op studenten met uitkeringen, anders is het hek van de dam. Extranae bijvoorbeeld studenten die al leen tentamens afleggen en geen colleges volgen en bij ons een bijstandsuitkering aanvragen, accepteren we ook niet. Frau- de-bestrijding begint hier al bij het intake gesprek. Ex-studenten moeten bij ons een bewijs van uitschrijving en stopzetting van de beurs overleggen om in aanmerking te komen voor bijstand." Voor Noorman is de Amsterdamse frau dezaak geen aanleiding om de noodklok te luiden. „Amsterdam is een hele grote stad. Leiden is kleiner en overzichtelijker dat maakt controle makkelijker." Ze heeft ver trouwen in de Leidse aanpak. „We hebben onlangs een fraudepreventie-nota ge maakt. De minister heeft ons laten weten dat we in Leiden op de goede weg zijn. Maar je bent nooit uitgeleerd. We willen nu eerst afwachten wat de koppeling ople vert zodat we het kaf nog verder van het koren kunnen scheiden. Elk stapje is er een." Felle protesten tegen bezuinigingsplannen minister Bioscopen verwachten veel van spektakelfilm LEIDEN .PAUL VAN DER KOOU Nog één keer kwam de kromme man met stok naar voren. Nog één keer waarschuwde hij mi nister d'Ancona (welzijn, volks gezondheid, cultuur). „Als u die bezuinigingen laat doorgaan, zit daar mijn voorhoede". En drei gend wees hij op de rolstoelers vooraan in de Stadsgehoorzaal: „Want als die aan komen rollen, rent u weg." Het was een passend slot van een strijdbare protestbijeen komst in een bijna volle zaal. Slecht ter been of in een rol stoel? „Veel bejaarden waren niet te houden, hoezeer hun af delingshoofden ook zeiden: zou u het wel doen", legde F. van Oosten van verzorgingshuis Rijn en Vliet uit. De strijdlust was inderdaad groot. In schrille tonen lieten de aanwezigen weten niets te be grijpen van de minister en haar bezuinigingen. Hadden zij Ne derland niet opgebouwd? Had den zij geen recht op een mens waardig bestaan? En: wist de minister wel waar ze over praat te? Directeur D. Iken van ver zorgingshuis Robijnzicht legde de zwarte piet bij de ambtena ren achter de minister: „Want die weten niet waar ze het over hebben. Die zijn jaren niet in een verzorgingshuis geweest." „Die belediging neemt u te rug", zei de aanwezige topamb tenaar Pennekamp, directeur- generaal van het ministerie van WVC. Hij bleek honderden ver zorgingshuizen te hebben be zocht en dat was hem niet altijd meegevallen. Bestuurders die geen rekening houden met de wensen van de bewoners en weigerden te moderniseren. „Bedenk wel", waarschuwde hij, „dat het hier gaat om oude ren en niet om de zetels van be stuurders en directeuren." De ouderen hoeven zich vol Geld voor twaalf verzorgingshuizen De provincie Zuid-Holland wil twaalf verzorgingshuizen in Leiden, Voorschoten en Oegstgeest 200.000 gulden geven, zodat ze hun plan kunnen uitvoeren om een deel van de bedden voor ver pleging te reserveren en meer bejaarden thuis te ver zorgen. Dit zei gedeputeerde G. Brouwer gisteravond tijdens de protestbijeenkomst in de Leidse Stadsgehoorzaal tegen de bezuinigingsplannen op verzorgingshuizen. De twaalf zeggen goedkoper en beter te kunnen werken dan ver pleeghuizen en de instellin gen die thuiszorg verzorgen. Hun plan zou het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur geld opleveren, al hebben ze zelf wat meer geld nodig. De Stadsgehoorzaal in Leiden zat gisteren vol met protesterende ouderen. Het regeringsbeleid is de bejaarden een doom in het oog. foto jan holvast gens hem geen zorgen te ma ken. Al die publiciteit over het sluiten van tehuizen was ner gens op gebaseerd. Wie in een verzorgingshuis zit, wordt daar echt niet uitgezet. En vervol gens probeerde hij uit te leggen wat de minister nu eigenlijk wil: ouderen zo lang mogelijk zelf standig laten wonen en als het echt niet meer kan naar een nieuw soort verpleeghuis. Zijn toverwoorden: aanpassing, transformatie. Volgens WD-Kamerlid E Terpstra blijft er een tussensta tion nodig, voor njensen die thuis niet meer vooruit kunnen en nog niet naar een verpleeg huis hoeven. Het applaus was groot, want de zaal weet maar al te goed wat er achter die ter men schuilgaat. „Thuiszorg? Mijn buurvrouw heeft het. Nou, ze ligt 's nachts moederziel al leen aan de zuurstoffles", meld de een oudere vanuit de zaal. En in een verpleeghuis lig je in een zaal en zie je je partner maar weinig. Volgens gedeputeerde G. Brouwer zijn het de ingewikkel de regeltjes en wetten die nieu we ontwikkelingen in de weg staan. Zolang je voor iedere soort voorziening een aparte wet en een apart potje houdt, kun je maar moeilijk de zorg op maat snijden. En dat wil hij nu juist wèl. Zo brak hij een lans voor een project in Rotterdam, waar mensen vanaf huh fitte ze ventigste, tot hun hulpbehoe vende laatste jaren kunnen blij ven wonen. Mét de hulp die ze nodig hebben. De ouderen en hun begelei ders wilden maar een ding: de bezuinigingen van tafel. Of, zoals de Leidse wethouder S. de Vreeze het noemde, er moeten hardere garanties komen dat de huidige bewoners niet de dupe worden. Een bejaarde man uit Groenoord had zelfs een dek king voor het plan: „Als alle openbare diensten net zo doel treffend werken als bejaarden huizen, heb je zo een miljard binnen." Gedeputeerde Brouwer liet weten dat de provincie de be zuinigingen voor 1994 alvast wil opvangen, maar erg enthousiast werd dat gebaar niet ontvan gen. „En in 1995 dan en in 1996?" Ook WD-er Terpstra en haar stoere taal werden gewan trouwd. „U moet er geen ver kiezingsstunt van maken", klonk het. „Want volgens uw verkiezingsprogramma moeten er nog meer miljarden af." „Ik vecht tot mijn laatste adem", beloofde de man uit Groenoord. „Het wordt een warme winter", meldde directeur D. Iken. „Want we laten ons niet in de kou zetten." LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN PAUL VAN DER KOOU Terwijl de film in sommige ste den ,al bij voorbaat is uitver kocht, kunnen dinosaurus-fans in Leiden en Alphen aan den Rijn vanaf morgen gewoon naar 'Jurassic Park'. Natuurlijk, ook hier zijn heel wat reserveringen. Maar vol zijn Lido. Luxor en Eu ro nog niet. Toch blijft Lido/Luxor- woordvoerster mevrouw C. Broekhuisen veel verwachten van de film die in Amerika alle records heeft gebroken. Zeker wanneer de regen aanhoudt, voorziet ze de eerste (oktober- )dagen volle zalen. Het betekent duizend bezoekers per keer, want haar bedrijf vertoont de film in twee theaters tegelijk: in Lido 1 en in Luxor. En dat is voor het eerst in de geschiede nis. Het Alphense Euro heeft Jur assic Park gestald in een zaal met 115 stoelen. „En de voor verkoop gaal bard, vooral in het weekeindezegt woordvoerster mevrouw H. Philippo. „Men komt zelfs met hele schoolklas sen." Toch had de première veel stormachtiger kunnen zijn als de film in een vakantie was gelanceerd en niet op zo'n doodgewone donderdag: „Want onder de jeugd is een echte di- no-rage aan de gang. kamertjes staan vol dinosaurussen." Ouders die hun kind van vijf willen meenemen, krijgen in beide theaters te horen dat Spielbergs film 'angstaanjagen de' en 'schokkende beelden' be vat. Ontraden is er echter niet bij. „Het is de verantwoordelijk heid van de ouders", zegt me vrouw Broekhuisen vanuit Lei den. „Het is moeilijk in te schatten hoe mensen reageren", denkt mevrouw Philippo vanuit Al phen. „Sommigen vinden dat schieten in westerns geen punt. maar noemen een natuurfilm zielig." In Jurassic Park eten di nosaurussen mensen op, maar of het publiek daarvan schrikt? „Het zijn poppen en dat weet men", zegt de dame van Euro. „Nou. ik heb gehoord dat zelfs volwassenen met dichtgekne pen ogen zitten", meldt de da me van Lido/Luxor. Of de film ook in Nederland alle records breekt, durven de dames niet te voorspellen. „La ten we het voorlopig op de film van het jaar houden", klinkt het vanuit loeiden. Evenals haar Al phense collega verwacht ze dat de rolprent over de exentrieke miljardair die dinosaurussen tot leven roept het wel een half jaar uithoudt: „AJ zal-ie op het laatst wel in een kleinere zaal draai- AGENDA WOENSDAG 29 SEPTEMBER Bijeenkomst van de Leidsche Vereen igmg van Postzegelverzamelaars, res taurant zwembad de Zi|l, aanvang 20 00 uur Informatie-avond door het gastouder bureau van de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden, gebouw Stich ting Weiziin, Breestraat 117. aan vang 20 00 uur Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20,00 tot 22 00 uur. Oegstgeest Bridge-drtve in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27