GOED NIEUWS IS SOMS OM TE JANKEN. Ook zeer beleefde soldaten kunnen je met zachte stem vriendelijk vragen om je identiteitskaart. Je kunt ze groeten met een warme, echte glimlach en ze geven waar ze om vragen. Het dubbele gezicht van elke bezetting: je leert een glimlach te verval sen, terwijl je tus sen je tanden vloekt. De dubbel heid van de zwak ken. Het is goed om over vriende lijke soldaten na te denken. Ze bestaan. Ze zijn misschien tegen de rol die hun gene raals ze laten spe len. Als ik het moet doen, zullen ze wellicht bij zichzelf denken, laat ik dan op zijn minst proberen het menselijk te doen. Ze zijn omge ven door de gebruikelijke bruten die hun lompe gedrag lijken te over drijven om tegenwicht te bieden tegen de beleefdheid van die ene menselijke soldaat. Mag een mens kiezen voor het beste van twee werel den: aktief deelnemen aan onderdrukking, maar met een verontschuldigende glimlach? Moet je als onderdrukte begrip hebben voor het dilemma van dit soort vriendelijke soldaten? Zijn beiden een marionet van het lot? Hebben beiden niets te vertellen over hun eigen bestemming? Is het soms niet waar dat alles als was is in de handen van politici en generaals? Wie zoekt de waarheid achter al die vragen? Dagelijks leest u over de soldaten in deze krant. Onberedeneerde agressiviteit, tacti sche manoeuvres, historische rechten en economische belangen wisselen elkaar, ogenschijn lijk soepel af. Het zijn flar den van antwoor den op uw vragen die de kolommen dagelijks vullen. Voorzichtig komen de contouren van de waarheid tevoorschijn. Goed nieuws is soms om te janken. J. G. Majoor Hoofdredacteur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26