Waterzuivering Nieuwveen topscorer Alphen in staking Jannes Vos wil uitstel van afdekken puinstort Restauratie Rooie Wip begint voor jaarwisseling Sociale werkplaats 'Politie keek slechts toe bij vechtpartij' WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 Rijn- en Veenstreek CHEF GERT VISSER. 071 -356430, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Installatie neemt 96 procent van alle vuil op Het is op dit moment de beste waterzuiveringsin stallatie van Rijnland. Op geen andere plek in het werkgebied van het hoog heemraadschap wordt het rioolwater zo goed gezui verd als aan de Schoterweg in Nieuwveen. De ver bouwde en uitgebreide wa terzuivering die sinds mei dit jaar in vol bedrijf is, haalt meer dan 96 procent van het vuil uit het riool water. In geen enkele an dere installatie in de regio wordt die score gehaald. De vernieuwde installatie moet op den duur een belangrijke bij drage leveren aan de verbete ring van de waterkwaliteit in het Aarkanaal. Het gezuiverde af valwater wordt op dit kanaal ge loosd. In het verleden kwam het bij zware regenval regelmatig voor dat de installatie de aan voer van water niet aan kon. Daardoor verdween het riool water soms bijna ongezuiverd in het kanaal. Bij de bestaande, 18 jaar oude waterzuivering zijn in twee jaar tijd een tweede beluchtingscir cuit en een tweede nabezink- bassin gebouwd. Door deze ruim 12 miljoen kostende ope ratie is de capaciteit van de in stallatie bijna verdubbeld. Zij kan nu voor 32.000 personen het afvalwater zuiveren. Het rioolwater van de dorpen Aar- landerveen, Nieuwkoop, Noor den, Nieuwveen, Zevenhoven en Papenveer wordt aan de Schoterweg gezuiverd. Bij de verwachte geringe bevolkings groei in dit gebied moet de zui vering in ieder geval voor de ko mende vijftien jaar groot ge noeg zijn. All in Drinks hoeft niet dicht De frisdrankenfabriek All In Drinks in Ter Aar hoeft niet te worden gesloten. De Raad van State heeft het beroep van de buren, familie van den End afgewezen. Van den End was in beroep gegaan tegen een eerder besluit van de Raad van "State om de fa briek niet te sluiten. Van den End strijdt al drie jaar tegen de overlast van de bottelarij. Met name stoort de familie zich aan het lawaai en de overlast van vrachtwagens. De fabriek heeft gisteren van de gemeente Ter Aar een hinderwetvergunning gekre gen waarin onder meer wordt bepaald dat AH in Drinks een geluidswal moet aanleggen en de fabriek zich aan een nachtelijk rijverbod moet houden. Als de fabriek inderdaad deze eisen in de vergunning naleeft, kan fa milie Van den End zich er mee verenigen, zo bleek af gelopen vrijdag tijdens de zitting. Overigens kondigde directeur P. Vijlbrief om be drijfseconomische redenen aan tegen het nachtelijk inrij- verböd In beroep te gaan. Totdat dat beroep is behan deld, houdt hij zich in ieder geval aan de eisen van de Hinderwet, zo beloofde hij. VRIJE TIJD Jaarfeesten Het Studiecentrum voor Antro posofie Alphen en Omstreken geeft vanaf vandaag een cursus over Jaarfeesten. Onder meer komt aan de orde het oogst feest, dankfeest en Sint Jans- feest. De cursus wordt gegeven aan de Boddens Hosangweg 24 in Woubrugge. Ér zijn acht les sen en de kosten bedragen 85 gulden. Opgeven kan op tele foonnummer 01729-9455. Bingo In buurthuis Westerhaven aan de Alphense Emmalaan rollen op vrijdag 1 oktober vanaf 20.00 uur de bingoballen. Behalve ge wone bingo-rondes is er ook een verloting en eqn zogenoem de superronde ALPHEN AAN DEN RUN Een deel van de Alphense socia le werkplaats gaat morgen 24 uur plat. Een grote meerderheid van de SWA-medewerkers in De Spoorhaven en de Hoofdvesti ging heeft besloten het werk neer te leggen uit protest tegen de voorgestelde arbeidsvoor waarden 1993. De werknemers eisen een loonsverhoging van 2,5 procent, reparatie van het WAÓ-gat en behoud van de werkgelegenheid in de sociale werkplaatsen. Op de stakings dag worden de medewerkers van de SWA 's morgens in de kantine toegesproken door vak bondsbestuurders. Daarna wor den ze naar huis gebracht. Naast de werkonderbreking hebben de medewerkers van al le vestigingen van de SWA be sloten een petitie te sturen aan burgemeester en wethouders van Alphen. De medewerkers vragen B en W hun bezorgdheid uit te spreken over de lange tijd dat de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden nu al duren. De onderhandelingen lopen al vanaf juni. Als de acties van dit moment niet het gewenste resultaat heb ben, overweegt de SWA ovef twee weken opnieuw in staking te gaan. In dat geval zal ook in de derde vestiging van de socia le werkplaats, de Binnenhaven, het werk worden neergelegd. Volgens ondernemingsraad voorzitter W. van den Bosch zou die staking weieens een aantal dagen kunnen duren. Celstraf voor Alphenaar - -3>f ,j*c" De nieuwe waterzuiveringsinstallatie in Nieuwveen kan per etmaal 4400 kubieke meter rioolwater verwerken. De waterzuivering verwerkt ke aanwezigheid van coli-bac- per etmaal zo'n 4400 kubieke teriën. meter rioolwater. Bij zware re- Het Jioogheemraadschap is gen kan de installatie tot vier op dit moment nog druk aan maal zo veel verstouwen. In acht tot twaalf uur tijd wordt het water gezuiverd tot een goe de kwaliteit slootwater. Als zwemwater blijft het echter on geschikt door de onvermijdelij- het bouwen in Alphen aan den Rijn en in Leiden. De nieuwe waterzuivering aan de Leidse Schouw in Alphen moet vol gend jaar de verouderde instal laties in Alphen-west, Hazers- woude-Rijndijk en Koudekerk vervangen. In Leiden worden twee installaties uitgebreid. De ze twee moeten volgend jaar volledig draaien. Opening De burgemeesters van de vier gemeenten die gebruik maken van de waterzuivering in Nieuwveen hebben de nieuwe installatie vanmorgen officieel in gebruik genomen. Zij deden dat door de gemeenten symbo lisch aan te sluiten op de zuive ring. Voor wie geen burgemeester is en toch de vernieuwde water zuivering een keer wil bekijken, FOTO BEN DE BRUYN houdt het hoogheemraadschap zaterdag open dag aan de Scho terweg. Tussen 10.00 en 16.00 uur is iedereen welkom om te zien wat er met het rioolwater gebeurt voor het de sloot in kan. Medewerkers van het hoog heemraadschap zijn aanwezig om waar nodig tekst en uitleg te geven. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN Een vechtpartij tussen vier jon geren op de Castellumstraat had in augustus vorig jaar niet uit de hand hoeven te lopen als de Alphense politie direct had ingegrepen in plaats van toe te kijken. Die beschuldiging werd gisteren voor de Haagse politie rechter geuit door de advocate van een 21-jarige Alphenaar, die terecht stond vanwege zwa re mishandeling. Het viertal, dat veel alcohol op had, kreeg ruzie ter hoogte van de Julianastraat. De ver dachte werd uitgemaakt voor 'dikke'. Hij en zijn vriend gin gen vervolgens verhaal halen. ALPHEN AAN DEN RUN De Raad van State komt hem niet te hulp. Het hoogste rechts- coUege bepaalde vorige week dat Jannes Vos de puinstort op zijn terrein aan de Steekterweg gewoon moet afdekken. Het be roep dat hij had aangetekend tegen het bevel de provincie is niet ontvankelijk verklaard. Maar Vos geeft zich niet zo snel gewonnen. Vandaag spreekt hij met afgevaardigden van de pro vincie. Hij wil wel afdekken, maar niet eerder dan volgend jaar. In 1985, 1986 en 1987 heeft Bestuurlijke vernieuwing in Groene Hart BODEGRAVEN 1 Een openbare discussiebijeen komst over de bestuurlijke ver nieuwing in het Groene Hart wordt dinsdagavond 5 oktober gehouden in het Parochiehuis aan de Overtocht 20 in Bode graven. De sprekers zijn M. Paats, burgemeester van Alphen aan den Rijn, D. Boogaard, bur gemeester van de Ronde Venen en A. Brugman, burgemeester van Bodegraven. Het drietal geeft een visie op de volgende vragen: 'Moet er in de toekomst een Groene Hartregio komen met een rechtstreeks gekozen democratisch bestuur, waarbij het provinciebestuur steeds op de achtergrond komt?' en 'Moet in de toekomst de burgemeester rechtstreeks door de kiesge rechtigde inwoners van de ge meente worden gekozen?' Beide vragen hebben betrek king op mogelijke hervormin gen op het terrein van het openbaar bestuur. Door de Tweede Kamer is het drie jaar geleden de 'commissie Deet- man' in het leven geroepen die inmiddels een aantal voorstel len heeft uitgewerkt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en staat onder leiding van CDA-voorzitter H. Dijk. Na de inleidingen is er ruimte voor discussie. Vos In totaal 8800 kubieke me ter verontreinigd puin en zuive ringsslib afkomstig van het Hoogheemraadschap van Rijn land gestort op zijn terrein aan de Steekterweg. De Alphenaar had voor de stort niet de beno digde vergunningen. In eerste .instantie wilde de provincie dat de boel werd verwijderd. Maar omdat er nergens een legale stortplaats beschikbaar was, mocht de stort blijven liggen mits die zou worden afgedekt. In 1988 stelde Vos een plan op om de stort netjes af te dek ken. Hij stuurde het plan op naar de provincie, die vervol mei van dit jaar trok de provincie weer aan de bel en eiste dat het werk nu binnen drie maanden werd uitgevoerd. Maar op dit moment kan de Alphense afvaltransporteur niet aan de eisen voldoen. „Achter de puinstort ligt nog een stuk grond dat eerst dertig centime ter moet worden opgehoogd. Dat moet eerst gebeuren, an ders rijden we de folie waarmee de stort wordt afgedekt weer ka pot", verklaart Vos zijn pro bleem. Als het aan hem ligt, voert hij het werk volgend jaar Jacobswoude stelt gescheiden inzameling van huisvuil uit JACOBSWOUDE» Jacobswoude redt het niet om op 1 januari te beginnen met de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval. De nieuwe streefdatum is 1 maart. Volgens directeur gemeente werken, F. Peters vordert het vooronderzoek door de ge meente niet. „We wachten op gegevens van het Gemeen schappelijk Vuilverwerkings Be drijf." Het GVB is een samen werkingsverband waarin vuil- verwerkende afdelingen van de gemeenten in de Rijn- en Veen- streek hun krachten hebben ge bundeld. Dit bedrijf haalt het vuil op bij de huizen en bedrij ven in de aangesloten gemeen ten. Elk gezin in Jacobswoude krijgt een grijze en een groene afvalbak. Het systeem wordt 'al ternerend'. Dat wil zeggen dat de sector gemeentewerken het GFT-afval de ene week ophaalt en het restafval de andere. Ei genlijk moet iedere gemeente in Nederland het gescheiden af- valsysteem voor 1 januari heb ben ingevoerd. Jacobswoude gaat nu ontheffing op die plicht aanvragen. Ondernemers verbaasd over verhoging van parkeergeld ALPHEN AAN DEN RUN Burgemeester en wethouders van Alphen hadden eerst even moeten overleggen met de on dernemersvereniging OM KA voordat ze besloten de parkeer tarieven te verhogen. Dat schrijft de vereniging aan B en W. Het bestuur van de OMKA zegt het te betreuren dat B en W 'wederom' zonder overleg een besluit nemen over iets dat de Alphense ondernemers direct aangaat. Volgens secretaris I. Kloosterr huis hebben de ondernemers in het centrum van Alphen op dit moment al genoeg problemen door de ingrijpende reconstruc tie van het gebied. Wanneer daar nog eens een verhoging van de parkeertarieven bij komt, kunnen de klanten uit de regio weieens in groten getale wegblijven. Overigens blijft het parkeren in Alphen ook na de prijsVerhoging aan de goedkope kant. Op de meeste plaatsen in Alphen gaat de prijs van een parkeerplaats op 1 januari een kwartje omhoog naar 1,25 gul den per uur. HAZERSWOUDE Het geld is bijna binnen. Als de verkoopexpositie die volgende week wordt geopend voldoende op levert, kan stichting molen De Rooie Wip nog voor de jaarwisseling opdracht geven tot de resta- ratie van de molen. De 100.000 gulden eigen geld moet dan binnen zijn, evenals een provinciale subsidie en een gemeentelijke lening. Als alles goed gaat, kan de ruim vier eeuwen oude molen er volgend jaar zomer weer in volle glorie bij staan. Aanstaande maandag opent gouverneur A. Meeuwis van Rotary Nederland de verkoopexpo sitie van de Alphenaar Cornelis Engelen. Engelen heeft de stichting 25 aquarellen en olieverfschil derijen geschonken. De werken hangen tot en met 31 oktober in het Anker en zijn voor prijzen van 225 tot 275 te koop. De opbrengst komt volle dig ten goede aan de restaratie van De Rooie Wip. De restauratie blijkt overigens iets duurder uit te vallen dan de stichting oorspronkelijk had be cijferd. De kosten worden nu begroot op 283.000 gulden, terwijl de stichting steeds uitging van pre cies een kwart miljoen. De extra kosten leveren dankzij de lage rentestand cn een ingenieuze BTW-constructie geen probleem op voor de stichting. De molenmaker kan daardoor zoals het er nu naar uit ziet al deze winter aan de slag. in eerste instantie zal de molen worden onttakeld. Pas in het voorjaar, wanneer het weer beter wordt, kan de molenmaker met de eigenlijke restauratie be ginnen. De scheldende Alphenaar werd tegen de grond geslagen, ge schopt en vervolgens werd zijn hoofd tegen het wegdek ge drukt. Volgens de Alphenaar had hij slechts enkele klappen en een schop gegeven. Hoewel de ver klaringen over de toedracht te genstrijdig waren, stond voor officier van justitie, L. den Hol lander, vast dat van mishande ling, gezien de getuigenis van de politiemannen, sprake was. Hij eiste zes weken gevangenis straf waarvan drie voorwaarde lijk. Politierechter E. Ruijs zwak te dat af tot vier weken gevan genisstraf waarvan de helft voorwaardelijk. 'Open Huis' in problemen door tekort aan vrijwilligers De Stichting Open Huis, de be heerster van het buurtcentrum De Wip in Ter Aar, dreigt zich zelf op te heffen. De oorzaak daarvan is volgens wethouder F. van der Laan een gebrek aan vrijwilligers die in het bestuur willen plaatsnemen. Om te voorkomen dat de jongerenor ganisatie het bijltje erbij neer legt, plaatsen B en W in de ge meente-advertentie een oproep voor bestuursleden. Het Open Huis is in 1989 van de Ringhoeve aan de Ringdijk naar De Wip verhuisd en is vooral gericht op het jeugd- en jongerenwerk. Ze verhuurt het buurtcentrum aan Jeugdvereni ging Rocktopus, Biljartvereni ging Harago, de EHBO en aan andere verenigingen. Daarnaast organiseert het Open Huis an dere activiteiten zoals bejaar den- en kindermiddagen. Het bestuur van de Stichting Open Huis wilde nog geen com mentaar geven op de proble men. Weekendje Londen voor nieuwe naam ALPHEN AAN DEN RIJN Omdat de Alphense scholen gemeenschap Albanianae en de Koningin Julianaschool vol gend jaar fuseren is een nieu we naam nodig. Om die te vinden, hebben de scholen een prijsvraag uitgeschreven. Voor de bedenker van de nieu we naam hebben de scholen een weekendje I.onden voor twee personen in petto. Op de beide scholen, bij het stadskantoor, de bibliotheken en de basisscholen in Alphen liggen vanaf heden formulie ren waarop een nieuwe naam kan worden ingevuld. Inzen den kan tot en met 21 oktober. Een jury bestaande uit leerlin gen, ouders en personeelsle den van de twee fuserende scholen zal de namen beoor delen. Naar alle verwachting kan volgend voorjaar met de restauratie van de Rooie Wip worden begonnen. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23