Bibliotheek Oegstgeest snakt naar uitbreiding 'Geen blikje melk sturen, maar een koe' Regio Villakopers tegen bouw clubhuis en trafohuisje Lastige klant laat autobedrijf ritten met peperdure Maserati Zonder angst de Veurseweg over Instituut voor scholieren met problemen WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 t visser, 071-356430, p Bejaarde bezwijkt aan verwondingen vooorschqtenDe 86-jarige Voorschotense die op 6 september op de kruising Rouboslaan-Generaal Spoorlaan werd aangere den, is gisteren aan haar verwondingen overleden. De vrouw werd drie weken geleden op de kruising geschept toen zij zonder uit te kijken de weg overstak. Aanvankelijk leken haar verwon dingen - een hoofdwond en een pijnlijke schouder - niet al te ernstig te zijn. Tweetal gewond bij ontstoppen riool oegstgeest Even een riool ontstoppen in een café en vervolgens in het ziekenhuis belanden. Dat overkwam gisterochtend rond tien uur een 60-jarige man uit Wassenaar en een Voorschote naar. Het tweetal was bezig met een hoge-drukspuit in een café aan de Dorpsstraat in Oegstgeest. Plotseling liet de Voorschote naar de spuit los. Door de grote kracht kwam de spuit op het hoofd van de Wassenaarder terecht. Vervolgens sloeg het ding tegen het kruis van de Voorschotenaar. Beiden zijn ter observa tie naar het AZL gebracht. Gewond na val van ladder oegstgeest Een Warmonder is gisteren met letsel aan zijn schouder en hoofd overgebracht naar het AZL nadat hij in Oegstgeest van een ladder was gevallen. Het ongeluk gebeurde rond twaalf uur op de begraafplaats van het Groene Kerkje. De ladder stond tegen een boom. De man viel circa twee meter naar beneden en kwam op zijn hoofd terecht. Bestuur wil snel duidelijkheid van gemeente Vrees voor geluidsoverlast Besluit over behoud koetshuis Ter Wadding valt nog dit jaar voorschoten/leiden De gemeente Leiden neemt voor het eind van het jaar een besluit over plaatsing op de mo numentenlijst van het koetshuis op het Voorschotense landgoed Ter Wadding. Binnen de Leidse monumentencommissie die ad viseert aan het college van bur gemeester en wethouders, is al enige tijd duidelijkheid over het koetshuis. De leden willen het pand graag behouden omdat het naar hun mening één ge heel vormt met de rest van het landgoed. Dit advies moet vol gens secretaris M. Schra nog ge formuleerd worden in een nota. Daarna moeten ambtenaren van verkeerszaken en ruimtelij ke ordening nog hun zegje doen over behoud van het pand. Vol gens Schra worden adviezen van de monumentencommissie in de- regel overgenomen door het college. „Alleen bij hoge uit zondering oordeelt het college anders." Als het koetshuis in derdaad op de monumenten lijst komt, is de eigenaar, de provincie Zuid-Holland hiervan de dupe. De provincie wil het pand, waarin krakers zitten, slo pen. Opknappen van het pand vindt de provincie veel te duur. De openbare bibliotheek in Oegstgeest wil snel een op lossing voor het ruimtegebrek aan de Homeruslaan en de financiële problemen. De bibliotheek zou met ten minste 250 vierkante meter moeten worden uitgebreid, stelt het bestuur voor in een nota. het raadhuis. Een tijdlang was er sprake van dat de bibliotheek onderdak zou vinden in nieuw bouw van het raadhuis aan de Lijtweg. Nu die optie voor het raadhuis van de baan is, wil het bestuur wel eens duidelijkheid. Behalve het ruimtegebrek zijn ook de decentrale ligging, de verouderde inrichting en versle ten vloerbedekking een pro bleem. Ook aan de collectie mankeert het een en ander. „Weliswaar beschikt de biblio theek over het gewenste aantal banden. Het bestuur heeft ech- In de nota wordt voorgerekend dat uitbreiding van de huidige bibliotheek naast het Rijnlands Lyceum vrijwel net zo duur is als nieuwbouw in het centrum van Oegstgeest, waarvoor het bestuur voorkeur heeft. De con tributies en boetes moeten in beide gevallen wel omhoog. De bibiotheek kampt al jaren met ruimtegebrek, maar de speurtocht naar een oplossing is steeds uitgesteld tot er duide lijkheid is over de toekomst van Deel Hogeweg dicht Een deel van de Hogeweg in Wassenaar is vanaf morgen, donderdag 30 september, drie weken lang afgesloten voor doorgaand verkeer. Het gaat om het stuk tussen de Wittenbur- gerweg en de Groot Hoefijzer- laan. De weg wordt opnieuw bestraat. ter moeten vaststellen dat de huidige collectie in kwalitatieve zin niet voldoet aan de gestelde criteria." Het bestuur ziet het liefst een nieuwe boekenuitleen in het centrum van Oegstgeest, wat 1.7 miljoen gulden zou kosten. Het samenwerkingsverband met het Rijnlands Lyceum, waarvan de bibliotheek nu de schoolboeken uitleent, zou dan moeten worden ontbonden. Wanneer de leeszaal aan de Homeruslaan wordt uitgebreid heeft de bibliotheek meer vier kante meters nodig, omdat de schoolbibliotheek van het Rijn lands daar ook onderdak heeft. Die uitbreiding zou 875.000 gul den kosten, maar wordt uitein delijk net zo duur als nieuw bouw, omdat de bibliotheek huur betaalt aan het Rijnlands Lyceum. Het bibliotheekbestuur pro beert met een compromisvoor stel de gemeente over de streep te trekken om nu eindelijk toe stemming te geven voor de uit breiding. Het aantal bibliothe carissen kan gelijk blijven en de uitbreiding hoeft niet zo groot te zijn als de bibliotheek eerder wenste, zo komt het bestuur de gemeente tegemoet. Daar staat tegenover dat het bestuur een fors hogere subsi die wenst van de gemeente. Die betaalt nu nog 21 gulden per in woner, maar volgens de biblio theek moet dat 26 gulden zijn. Oegstgeest zou daardoor jaar lijks bijna 91.000 gulden meer moeten gaan betalen. De ge meente wilde nog niet op de nota reageren. Ruim de helft van de kopers van de 58 villa's in de Oegstgeester Overveerpolder heeft een be zwaarschrift ingediend tegen de bouw van het Vivaxclubhuis en een trafohuisje. De eigenaren van de nog te bouwen, luxe hui zen vrezen geluidsoverlast en zijn bang dat ze hun privacy verliezen. Het clubhuis van de zwem en polovereniging Vivax komt tussen het zwembad Poelmeer en de Overveerpolder. Volgens de toekomstige bewoners kan het pandje niets dan ellende opleveren. Ze vrezen auto- en brommerverkeer, muziek bij feestavonden en stankoverlast door de bak- en frituurinstalla- tie. „En voorts het onvoorspel bare en ontoelaatbare gedrag van personen als gevolg van drankgebruik, een feit bij club- en buurthuizen", schrijven zij in de bezwaarschriften. Boven- den haag/wassenaar frank buurman Moet een inwoner van Wassenaar een peperdure sportwagen van het roemruchte Italiaanse merk anderd is het contract Maserati afnemen of niet? Die vraag werd gisteren bij een kort geding voorgelegd aan rechtbankpre sident mr. B. Punt. De zaak bij de Haagse recht bank was aangespannen door het het Wassenaar- se bedrijf CC Classics, dat zich heeft gespeciali seerd in de restauratie en verkoop van dure klas sieke auto's. Het bedrijf eiste een schadevergoe ding van 25.000 gulden. De autokoper was niet aanwezig op de zitting. Hij liet zich vertegenwoordigen door een advo caat. De gedaagde had zijn oog laten'vallen op een Maserati Merak SS uit 1977, een zeldzame sportauto met een waarde van 91.000 gulden. Hij wilde de auto snel hebben, dus werd er hard aan gewerkt om de wagen in staat van nieuw af te le veren. Toen directeur A. van Tienhoven van CC Classics de wagen wilde afleveren gaf de Wassen aarder echter niet thuis. „Hij speelde verstopper tje. Later hoorde ik dat hij in financiële proble men zat en heb ik enkele maanden uitstel gege ven. Dat bleek achteraf toch weer mee te vallen, omdat hij elders in Wassenaar een Jaguar kocht van 70.000 gulden." CC Classics baseert zich op een contract dat met de Wassenaarder werd afgesloten. Dat con tract was overigens tamelijk ongewoon. „Mijn cliënt heeft een kleine selecte klantenkring en overeenkomsten worden meestal mondeling, op vertrouwensbasis, gesloten", aldus de advocaat van de eiser. Volgens de advocaat van de koper had deze van koop afgezien toen bleek dat de wagen niet tijdig kon worden afgeleverd en ernstige mankementen vertoonde. De aandrijfas was krom en het kente kenbewijs liet maar op zich wachten. „Mijn cliënt is enkele malen langs geweest, maar toen de laatste keer bleek dat de situatie nog niet was ver anderd is het contract in onderling overleg ont bonden. De verklaring van de heer van Tienhoven beschouw ik dan ook als leugenachtig en onjuist. Daar komt nog bij dat het chassisnummer van de auto in sommige papieren is veranderd, dus ik vraag me af of het eigenlijk nog wel om dezelfde auto gaat." Volgens CC Classics verzint de Wassenaarder alleen maar argumenten om onder de koop uit te komen. „De auto was met de nodige inspannin gen op tijd klaar. Een kromme aandrijfas is on mogelijk. De auto is gekeurd door de rijksdienst voor het wegverkeer. Die ziet een dergelijk opval lend gebrek niet over het hoofd. Het feit dat ik er een kentekenbewijs voor heb gekregen geeft aan dat de auto in orde is", aldus Van Tienhoven. CC Classics heeft, vanwege de teruglopende economie, moeite om een andere koper voor de wagen te vinden. Er zijn veel kosten voor de Ma serati gemaakt en de auto drukt zwaar op de be groting van het kleine, kwetsbare bedrijf. Vandaar oegstgeest de eis tot schadevergoeding van 25.000 gulden. Volgens Van Tienhoven heeft de Wassenaarder Inwoners van Warmond kun- voorschoten De hele Regenboogschool was gisteren present bij de officiële opening van het opnieuw ingerichte kruispunt Ko ninklijke Marinelaan/Schoolstraat/Veurse weg. Terwijl de rest toekeek, zetten twee leerlingen samen met verkeerswethouder J. van de Poel de nieuwe verkeerslichten in werking om het kruispunt over te kunnen steken. De leiding van de Regenboogschool heeft steeds aangedrongen op verbetering van het kruispunt, dat als zeer gevaarlijk be kend stond. Van de 200 kinderen die de Re genboogschool telt, moeten er elke dag 71 oversteken om bij het schoolgebouw aan de Beetslaan te komen. Zonder verkeerslichten was dat elke keer weer een angstig avontuur. foto» jan holvast dien vrezen zij overlast van lichtmasten, die ook de omge ving zouden ontsieren. Van het trafohuisje valt vooral geluidsoverlast en een verpest uitzicht te verwachten, vrezen de kopers. Eén bezwaarmaker die nu nog in het Engelse Ches ter woont, wijst daarnaast op een onderzoek. „Na de dood van een jongen door leukemie na het plaatsen van een trans formatorhuis naast zijn woning, is hier in Engeland een groot scheeps onderzoek gestart naar de invloed van transformator huizen op de gezondheid van omwonenden." Volgens de gemeente en het energiebedrijf hoeven de bewo ners niet ongerust te zijn. „Wanneer een huis een beton constructie heeft kunnen de magnetische velden niet of nau welijks binnenkomen. Boven dien kan het trafohuisje zelf af geschermd worden", verklaart een gemeentewoordvoerster. Hoog water in Zoeterwoude: weg moet dicht De overvloedige regenval van de afgelopen dagen is er de oorzaak van dat de Zuidbuurtseweg in Zoeter- woude-Dorp de komende maanden zal zijn afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Waterschap Meer en Wou- de heeft de gemeente op dracht gegeven de weg af te sluiten omdat de dijk waar op de weg ligt te laag en te instabiel zou zijn. De weg blijft afgesloten tot de dijk en de weg zijn opgeknapt. De verwachting is dat dit komend voorjaar gaat ge beuren. De dijk waarop de Zuid buurtseweg ligt, is al lange re tijd slecht. Er ligt daar door al langer een plan klaar om dijk en weg aan te pakken. Het wie water dat de afgelopen lijd is gevallen heeft de dijk echter zo erg verslechterd, dat het water schap tot maatregelen over ging. Het water in de Zuid- buurtse watering stond de laatste tijd hier en daar tot tegen het asfalt. Het aantal scheuren in de weg is daar door in korte tijd sterk toe genomen. De scheuren wij zen op een instabiele on dergrond. Afvalstoffenheffing in termijnen vermoedelijk spijt gekregen van de aankoop. „Het is een klein wereldje. Mijn vrouw speelt bridge met zijn vrouw en van mijn vrouw heb ik begre- hun afvalstoffen heffing in twaalf maandelijkse termijnen betalen. Dat is één pen dat zijn echtgenote heel erg kwaad was ge- van de voordelen, wanneer de inning daarvan via de energie nota gaat lopen. Momenteel worden over de aankoop van de Maserati." Rechtbankpresident Punt vond de argumenten van de autokoper niet erg sterk. Ook leek hij geïr- kan de rekening in twee termij- riteerd over het feit dat de Wassenaarder niet was nen worden betaald. B en W komen opdagen. Punt doet volgende week spraak in het kort geding. stellen voor een overeenkomst te sluiten met het energiebe drijf, om zo de inning van de af valstoffen- en energieheffing sa men te laten gaan. Warmond is de enige gemeente in de Duin en Bollenstreek die nog niet van' deze mogelijkheid gebruik maakt. Het college vindt sprei ding van de betaling belangrijk, vanwege de sterke tariefstijgin gen in de afvalstoffenheffingen. Voor de gemeente betekent het rentewinst en lagere kosten. 'Bedrijf e' gaat na de herfstvakantie draaien in Vlietlandcollege voorschoten Interkerkelijke Stichting Ethiopië helpt bij opbouw Afrikaans land Duizend verpleegstersunifor men van het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp en zo'n twin tig rolstoelen van het War- mondse verpleeghuis Mariën- haven. Het voormalige GDA- raadlid Cor Vreeken uit War mond sprokkelde de goederen bij elkaar en verzond ze naar Ethiopië. Vreeken werkt zo voor de Interkerkelijke Stichting Ethiopië (ISE). De stichting bestaat twintig jaar en heeft volgens Vreeken 'onvoorstelbaar goed werk ge daan'. In Ethiopië, dat na een slepende burgeroorlog nu aan de wederopbouw bezig is, zijn visserijprojecten opgezet en worden ziekenhuizen, weeshui zen en lepralijders geholpen. „Een oude non heeft daar een keer gevraagd om een contai ner, zodat ze een schooltje kon beginnen. Nu heeft de school 4000 leerlingen", aldus Vreeken. „Het gaat er niet om een blik je gecondenseerde melk te stu ren, maar om er een koe heen te brengen", stelt hl) met na- „Een man bood me eens twaalf stropdassen aan. Maar een naakte man heeft niets aan een stropdas", zegt C. Vreeken van de Interkerkelijke Stichting Ethiooië. foto henk bouwman druk. „De mensen moeten het daar zelf doen, we willen de mensen zelf aan de slag krijgen. Dat is de kracht van deze orga nisatie." Vreeken moet nog steeds la chen om de uniformen die hij vorig jaar van het Elisabeth Zie kenhuis kreeg. „Ze kochten in het EZL nieuwe uniformen. En niet alleen omdat die modieu zer waren, zoals ze zeiden. Het vorige uniform was, wellicht tot plezier van sommige mannen, doorschijnend." De duizend uniformen werden vescheept naar een ziekenhuis in het zui den van Ethiopië. Ook bij Mariënhaven boekte Vreeken succes door twintig rol stoelen beschikbaar te krijgen. „Er moest nogal wat aan ge daan worden, dus de sociale werkplaats in Katwijk heeft ze opgeknapt. En ze zijn door de nettendivisie van Verto getrans porteerd. Wat het vervoer be treft is alles heel moeilijk gewor den, nu Verto naar de bliksem Vreeken benadrukt dat zijn taak bij de ISE vooral bemidde lend is. „Ik kan niet anders dan oudewijvenpraatjes maken: de acquistie. Er zijn heel veel huis vrouwen in de regio die mee werken. Onze stille krachten zijn dat, ik heb daar veel be wondering voor. Zij breien bij voorbeeld kinderkleding en lap jes van dertig bij dertig centi meter, waar lappendekens van worden genaaid. We kunnen nog veel meer hulp gebruiken. We hebben bijvoorbeeld men sen nodig die gereedschap op kunnen sporen." In Ethiopië is vooral behoefte aan de eerste levensbehoeften. „Een man bood me eens twaalf stropdassen aan. Maar een naakte man heeft niets aan een stropdas." De ISE wil volgens Vreeken geen zending bedrijven. „We zijn niet op weg om zieltjes te winnen of om mensen te beke ren. Maar de mensen die naar Ethiopië gaan zullen niet verge ten om het geloof wel even te melden." Aanmeldingen voor hulp aan de ISE: mevrouw A. Anholts 01711 - 12941. Als schoolgaande jongeren tij dig adequate hulp en onder steuning krijgen, zijn veel pro- blemen te voorkomen. Daarvan is Ed van der Hoeven, docent aan het Vlietlandcollege in Voorschoten overtuigd. Leerlin gen met faalangst, concentratie problemen of moeite met een bepaald vak lopen volgens hem vaak onnodig vast. Het instituut dat door Van der Hoeven is op gericht, moet hierin verande ring brengen. Ed van der Hoeven is al zes tien jaar leraar economie in het voortgezet onderwijs. Daarvan was hij zeven jaar decaan op het Vlietland College. Toen de school noodgedwongen terug ging van vier naar drie decanen, 'vloeide' Van der Hoeven als jongste 'af. Wel behield hij de uren die hij lesgaf. Van der Hoeven speelde al enige tijd met het idee om een instituut op te richten waar leerlingen terecht kunnen als ze bepaalde vakken niet kunnen bijbenen, of kampen met psy chische problemen zoals exa menvrees. Volgens hem ligt er op dat gebied nog een heel ter rein braak. Er zijn wel huiswerk projecten, maar dat is vaak 'lief dewerk oud papier'. „Of het zijn kleine particuliere huiswerkin stituten zonder pedagogische flank", aldus Van der Hoeven. Op scholen is vaak niet genoeg aandacht voor sociale en psy chische problemen van de leer lingen. „Scholen doe vaak onge looflijk hun best om leerlingen op allerlei terreinen extra te hel pen, laat ik daar heel duidelijk over zijn. Maar er zijn grenzen aan de begeleiding." Na de herfstvakantie gaat Van Ed van der Hoeven: „Scholen doen hun best om leerlingen te helpen, maar er zijn grenzen aan de begeleiding." foto jan holvast der Hoevens' Centrum voor Educatieve en Pedagogische ondersteuning (CEPO) draaien. Daarbij krijgt Van der Hoeven veel steun van de school waar hij werkt. Het Vlietland College heeft zelfs een ruimte in het schoolgebouw aan de Voor schotense Van Beethovenlaan voor het CEPO 'beschikbaar ge steld. Het instituut wil zich vooral richten op Leiden, Voor schoten en Wassenaar. Veel scholen zijn al aangeschreven. Het bureau werkt zonder winst oogmerk. „De tarieven die we hanteren zijn bedoeld om de onkosten en de vergoedingen aan de medewerkers te dekken. We hebben geprobeerd betaal baar te blijven." Als het bureau eenmaal goed draait, is het de bedoeling dat het CEPO voor dit onderkomen een vergoeding aan de school betaalt. Van der Hoeven coördineert het geheel, twee studiebegelei ders en een pedagoog zorgen voor de begeleiding. De peda goog gaat een cursus 'omgaan met faalangst' verzorgen, in, groepjes van maximaal acht leerlingen. De cursus omvat tien bijeenkomsten van ander half uur en kost 175 gulden. De twee studiebegeleiders zijn ieder gespecialiseerd in be paalde vakken. „De een is goed in talen, de ander is heel goed in exacte vakken." Volgens Van der Hoeven moeten scholen uiterst terug houdend zijn met het doorver wijzen naar het CEPO. „Deca nen zullen ouders best wel eens wijzen op het CEPO, maar scholen moeten het niet als ar gument gaan gebruiken om zelf niks meer aan begeleiding te doen. Scholen moeten natuur lijk niet gaan denken: laat het instituut het maar oplossen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22