'Stadswacht meer effect dan politie' 'Ik laat me niet gek maken' Milieubeheer tegen rijksweg Leiden Regio m éês Kunstveiling voor school in Roemenië Leidse (101) overleden 'Deze klomp goud is in een hele zware steen veranderd' WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV - HEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 De Werkgroep Milieubeheer en de Vereniging Milieudefensie in Leiden hebben 'met verbazing' kennisgenomen van de steun die burgemeester en wethouders geven aan de aanleg van rijksweg 11-west. Met de weg; waarvan de aanleg waar schijnlijk na het jaar 2000 aan de orde komt, hoopt het college het doorgaande verkeer uit de Leidse binnenstad te weren. De Werkgroep Milieubeheer en de vereniging willen het voorstel tot aanleg, gedaan in het vorige week gepresen teerde structuurplan, echter krachtig bestrijden. Ze zeggen in een eerste reactie het beleid 'in consistent' te vinden. Volgens hen zou het door gaande verkeer in Leiden maar tussen de vijf en tien procent van alle autoverkeer bedragen. De werkgroep en milieudefensie menen dat de nieu we weg daarnaast veel geluidshinder zal produce ren in de Stevenshof en in Voorschoten. Ze vin den ook dat de aanleg van de weg een aantasting vormt van de recreatie- en natuurgebieden in de bufferzone tussen Leiden en Den Haag. „In Voor schoten zou de aanleg ten koste gaan van tiental len woningen en een aantal bedrijven." Volgens de werkgroep en milieudefensie zal de weg juist in de regio meer verkeer aantrekken, waardoor de druk op de stad weer toeneemt. Zij vinden dat Leiden zijn verkeersproblemen op de regio afwentelt. Bovendien biedt de rijksweg geen soelaas voor korte autoritten, volgens hen het me rendeel van het autoverkeer. Het argument dat de weg dient ter ontsluiting van de woningen die mogelijk op vliegveld Val kenburg worden gebouwd, wijzen beide van de hand. Als die woonwijk er komt moet er volgens haar tussen Leiden, Katwijk, Noordwijk en Den Haag een sneltram gaan rijden. In het vorige week uitgebrachte voorontwerp structuurplan bleek het Leidse college van B en W voorstander te zijn van de zuidelijke weg die de A4 met de A44 moet verbinden. Eerder, twee jaar terug en in de jaren zeventig, bleek het college juist tegenstander van de weg. Leidse politiek niet overtuigd De kans op een Leidse stadswacht lijkt klein omdat de Leidse politiek nog steeds niet is overtuigd van het nut van deze 'bewakers van de openbare ruimte'. Die conclu sie kon gisteravond worden getrokken na een discussie van het Overleg Gehandicapten Beleid (OGL) met verte genwoordigers van de politieke partijen. LEIDEN FRANK BUURMAN Het OGL verwacht dat de stads wacht doeltreffend kan optre den tegen belemmeringen voor gehandicapten op straat, zoals uitstallingen van winkeliers. Vertegenwoordigers van de stadswachten in Dordrecht en Amsterdam vertelden dat het toezicht op straat in hun ge meenten tot zeer positieve re sultaten heeft geleid. „Stads wachten kunnen problemen op straal veel beter oplossen, ter wijl het inzetten van meer poli tie vaak alleen tot gevolg heeft dat er meer agenten binnen zit ten", aldus J. Kop van de Stads wacht Dordrecht en N. van Eijk van de Stadswacht Amsterdam. Wethouder A. van Bochove gaf aan het begin van de discus sie al aan dat de Leidse politiek zich terughoudend opstelt te gen meer uniformen op straat. „We hebben onze twijfels over de bevoegdheden die je> stad- wachters zou moeten geven. Persoonlijk ben ik geen voor stander van nog meer mensen in uniform op straat. Nederland is geen bewakingsstaat. Dienst verlening zou voorop moeten staan. Overigens ben ik wel van mening dat het OGL geen beter moment had kunnen nemen om deze discussie op gang te brengen, met het oog op de na derende gemeenteraadsverkie zingen. En er zijn inderdaad te veel obstakels op straat." Hulpsheriff De raadsleden J. Kradolfer (WD) en R. Peeters (Groen links) vinden niet stadswachten problemen moeten oplossen. ■De veiligheid op straat is een taak van de politie. De gemeen telijke diensten, met de omge vingsvaklieden voorop, zouden de obstakels moeten aanpak ken. Ook D. Sloos (SP) zag meer heil in de politie. Hij ergerde zich aan de kledingrekken van de winkeliers op de Haarlem merstraat, maar ook aan de par ticuliere bewakers die als een soort 'hulpsheriff fungeren. M. Bakker (D66) stelde voor speciale politiesurveillanten aan te stellen in plaats van stads wachten. Door de dienst par keerbeheer bij de politie te voe gen, kan er geld voor worden vrijgemaakt. Alleen E. van der Veen (PvdA) en P. Biegstraaten (CDA) waren bereid om enig onderzoek te la ten verrichten ten aanzien van een Leidse Stadswacht. De gehandicapten verweten de Leidse politiek hun proble men nog steeds niet serieus te nemen. „Toen ik wethouder Walenkamp vertelde dat ik steeds met mijn blindegeleide- stok bleef vastzitten op straat, raadde hij me aan een wieltje onder de stok te zetten", aldus een verontwaardigde R. Dui venvoorde, die als reactie enke le oude rolschaatsen voor Walenkamp had meegenomen. Volgens het OGL kan het in zetten van stadswachten, een goedkope oplossing in de vorm van een werkervaringsproject, de gehandicapten veel steun bieden. In Amsterdam en Dordrecht blijken de stads- wachters, alleen maar door veel praten met de winkeliers, de straten inmiddels weer aardig vrij te hebben gekregen. Pas in het uiterste geval hoeft een win kelier te worden gesommeerd om de straat weer vrij te maken. FOTO JAN HOLVAST Ger van Dijk doet mee aan het wereldkampioenschap bloemschikken. „Ik wil opvallen met originele werkstukken." LISSE TINEGRE WILLEMSEN Geen rekening houden met de kosten van het materiaal en de verkoopbaarheid. Maar lekker vrij een mooi bloemstuk in el kaar zetten. Dat is de grote charme van het wereldkam pioenschap bloemschikken in Stockholm waaraan de Lisse- naar Ger van Dijk het komende weekeinde aan meedoet. Van Dijk werd begin van het jaar voor de tweede keer Neder lands kampioen bloemschik ken. Tegelijkertijd werd hij aan gewezen om Nederland te ver tegenwoordigen bij het wereld kampioenschap in Zweden. Door die vroege uitverkiezing heeft de Lissenaar, die een bloe- menzaak in Oegstgeest heeft, zich goed kunnen voorbereiden op het kampioenschap. „Ik heb tevoren bericht gekregen wat voor kunstwerken ik daar moet maken. Een van de drie op drachten is een bloemstuk waarin mijn karakter naar voren moet komen. Daarvoor mag je zelf al een ondergrond maken. Ik heb een stellage ontworpen waar de vormen van de natuur in terug komen. Welke bloemen ik ga gebruiken, weet ik pas in Stockholm." De deelnemers hebben 55 minuten om dit werkstuk te maken. De andere opdrachten zijn een draadge bonden bruidsboeket en een ta feldecoratie. Volgens de bloemschikker uit Lisse zijn de wedstrijden vooral erg leerzaam. Van Dijk: „Je leert heel veel van deze uitstapjes. Er zijn 21 landen op het kam pioenschap dus je hebt even zo veel creatieve bloemstukken waaruit je inspiratie kan op doen. Vooral de vormgeving verschilt erg, ieder legt zijn per soonlijkheid erin." Volgens Van Dijk houdt hij ook zakelijke contacten aan de wedstrijden over. „Ik heb inmiddels cursus sen gegeven in België, Duits land, Oostenrijk en Zwitserland. Zo'n wereldkampioenschap le vert waarschijnlijk ook weer werk op." Fantasie Behalve fantasie speelt ook ken nis van bloemen een belangrij ke rol om hoge ogen te gooien op een kampioenschap. „Je kan geen bloemen bij elkaar zetten waarvan de houdbaarheid sterk verschilt. Dan krijg je na een week een raar bloemstukje." Techniek maar ook originaliteit heeft de Lissenaar voorts hoog in het vaandel staan. „Het eer ste is het verschil tussen een stevig en een slap bloemstukje. En tijdens het kampioenschap bij andere deelnemers gaan kij ken voor ideeën, zoals sommi gen doen, doe ik niet. Ik wil vooral opvallen met mijn origi nele werkstukken." Erg zenuwachtig voor de ko mende wedstrijden is Van Dijk niet, ook al heeft hij geen idee wat zijn kansen in Stockholm zijn. „Ik ken de andere deelne mers niet en weet dus niet wat mij te wachten staat. Ik hoop natuurlijk dat ik bij de eerste drie kom, maar ik laat me niet gek maken." Het Vlietland College houdt vrijdag 1 oktober om vijf uur in de aula een openbare kunstvei ling. De opbrengst daarvan komt ten goede aan de door het Vlietland geadopteerde school in Roemenië, het Licuel de Arta. Dat is een middelbare school, waarop veel aandacht wordt ge schonken aan muziek, beeld houwen en schilderen/tekenen. Ze kampt echter met tekorten voor het lesprogramma, zoals verf en penselen. Op de veiling kurinen onder meer schilderijen van de Bul gaarse kunstenaar Ivan Stoya- nov, Roemeense ikonen, en li- nosnedes en grafieken van E. Schoneveld en Ruud Becker worden gekocht. Daarnaast lig gen er ook boeken, stripverha len, cd'sen posters. Naast een veiling organiseert het Vlietland College vrijdag ook een sponsorloop en een. fancy fair en worden er workshops gehouden. Leidse Go Club bestaat 25 jaar De Leidse Go Club viert op zon dag 10 oktober haar 25-jarig ju bileumfeest in het International Centre aan het Rapenburg 6. 's Middags spelen de Chinese ex- prof Guo Juan en de Leidse clubkampioen van vorig jaar Koos Groeneveld een demon stratiepartij. Ook spelen gedu rende de gehele dag vier com puterprogramma's een wed strijd van de Chinese denksport. Op de jubileumdag worden le den en oud-leden van de club verwacht en besturen van ande re denksportverenigingen. De Leidse mevrouw M. van der Linden-Gijsman is (gisteren) op 101-jarige leeftijd overleden. Zij werd geboren op 15 maart 1892 en behoorde tot het selecte clubje van Leidse honderdplus sers. Leiden telt nu nog zes bur gers - vier vrouwen en twee mannen - die ouder dan hon derd jaar zijn. Mevrouw A. Kloos-Oldriks is met haar 108 jaar de oudste. Honden die een pand aan de Haarlemmerstraat bewaken, hebben al heel wat voorbijgangers laten schrikkenMaar ze houden wel krakers buiten, aldus hetAlphense bewakingsbedrijf Artoni. Er is wat verwarring ontstaan over de panden Haarlem merstraat 70,72 en 74 waar deze zo mer, op 28 juli om precies te zijn, op krachtige wijze door de politie tegen krakers is opgetre den. Sommige mensen vermoe den dat de krakers zijn vergeten hun honden mee te nemen. An deren menen juist dat er nieu we krakers met honden hun in trek hebben genomen in de leegstaande panden op de hoek van de Vrouwenkerkkoorstraat, waar vroeger onder meer de groentewinkel van Van Groe ningen huisde. Feit is dat enkele honden aan wezig zijn in de panden en dat die honden al menig nietsver moedende voorbijganger de stuipen op het lijf hebben ge jaagd met hun geblaf. „Het zijn vier Mechelse her ders", zegt G. Redegeld. Hij is de directeur van het AJphense bewakingsbedrijf Artoni en wil graag een einde maken aan de verwarring. „De zaak ligt nogal eenvoudig. Deze vier honden bewaken de panden 24 uur per dag. Om een nieuwe kraakactie te voorkomen." Redegeld be aamt dat de blaffende viervoe ters al heel wat telefoontjes hebben veroorzaakt. „Soms gaan ze nogal tekeer ja, maar dat doen ze nu eenmaal als je te dicht in de buurt van de ramen komt. Overigens is bij ons niet zo veel geklaagd. De ldachten zijn meer bij een ander bewa kingsbedrijf binnen gekomen. De gemeente heeft namelijk be weerd dat Huschka de panden in zijn surveillance heeft, maar dat klopt niet. Er is vóór de kraakactie in juli nooit bewa king geweest." Redegeld stelt dat mensen niet ongerust hoeven zijn. „Er zijn weliswaar geen bewakers bij de honden, maar dat is geen pro bleem. Deze dieren zijn ander- halfjaar lang speciaal getraind voor dit soort werk. Mijn bedrijf werkt al drie jaar naar volle te vredenheid op deze manier. Wè worden ook steeds vaker ge vraagd. Het is namelijk een zeer goedkope manier van bewa king. Voor 500 gulden per week heb je een prima bescherming van een leeg pand of een bouw terrein." Ook in de Haarlemmerstraat doen de honden, die wel twee keer per dag eten en drinken krijgen, hun werk uitstekend. Redegeld: „Krakers hebben al weer een keer geprobeerd bin nen te komen. Maar verder dan het openbreken van een deur zijn ze niet gekomen." Voorlichting Een ambtenaar van de gemeen te Leiden die bij zijn werk een zekere mate van creativiteit aan de dag legt, daar kan niemand wat op tegen hebben. Maar wat Rijk van Ark, chef van de afde ling voorlichting en communi catie, af en toe bedenkt, balan ceert soms op het randje. De ideeën van Van Ark zijn zeker spraakmakend en opvallend maar kunnen daardoor him doel (betere communicatie en voorlichting dus) ook voorbij schieten. Een plan om een ge meentelijk jaarverslag te laten maken met een 'licht erotische uitstraling' is daar zo'n voor beeld van. In december van het vorig jaar Een kleine affiche op de dichtgetimmerde ramen van de panden Haarlemmerstraat 70,72 en 74 waarschuwt: werd Van Ark bij de gemeente binnengehaald als dé man die aan alle communicatiestoornis sen bij de gemeente een eind zou maken. Van Ark was name lijk voordat hij naar Leiden kwam voorlichter geweest bij het CDA en da's niet niks. Van Ark begon voortvarend. Leiden was net van de artikel 12-status af en prompt liet hij voor honderdduizend gulden gemeenschapsgeld een nieuw gemeentelogo (zeg: huisstijl) ontwerpen. Vervolgens liet hij zich tijdens een lunchlezing ontvallen dat hij de verschei denheid (zeg: pluriformiteit) van de Leidse geschreven pers een goede zaak vond. Het was hem ontschoten dat Leiden nog slechts één dagblad telt. Voorlichting (2) Alle begin is moeilijk, zeker als je van de grandeur van de lan delijke CDA moet omschakelen naar het grote dorp dat Leiden heet. Na dit ongemakkelijke be gin ging Van Ark gewoon ijverig aan het werk. De huisstijl is in middels ingevoerd (hoeveel blanco briefpapier met oude lo go's is weggegooid, blijft onbe kend), de gemeente communi ceert verder en Van Arks naam haalt zelden meer de pagina's in een van de Leidse dagbladen. Een nieuw, ambtelijk plan trok echter vorige week de aandacht. De gemeente wil met grab belton en loterij de Leidenaars bij de komende verkiezingen naar de stembus lokken. Woor den schieten te kort om de on zinnigheid van dit idee te be schrijven. Leiden kan zich in ie der geval naast 'museumstad', 'sleutelstad' en 'waterstad' ook definitief 'braderiestad' noe men. Als klap op de vuurpijl is er dan nu het idee om één jaarverslag voor de hele gemeente te ma ken met 'licht erotische uitstra ling'. Wat daar nu weer van te denken? „Dat moet je niet hele maal serieus nemen hoor", al dus Van Ark die er gelukkig zelf om kan lachen. „We zijn met een groepje amb tenaren bezig om te kijken of we volgend jaar één jaarverslag van de gemeente kunnen ma ken. Maar dat moet een soort 'kijk op Leiden 1993' worden. Een boekje dat ook voor men- bewaking door honden. FOTO JAN HOLVAST sen buiten de gemeente presen tabel is. Een van de leden van het groepje heeft gesuggereerd om het een licht erotische uit straling te geven en die opmer king is in het schriftelijke voor stel terécht gekomen", verklaart Van Ark. Een gemeentelijk jaarverslag met erotische uitstraling, hoe licht ook, zou het ambtelijke imago van de plaatselijke over heid in ieder geval stevig veran deren. Maar gelukkig, het was een grapje. Want het schrik beeld van foto's met schaars ge klede ambtenaren tijdens het uitoefenen van hun werk, doemde al op. En om dót weer recht te zetten zou Van Ark heel wat van zijn communicatieken nis moeten blootgeven. DEN HAAG/KATWUK PAUL DE VLIEGER VERVOLG VAN VOORPAGINA „De positie van mijn cliënt is benard en absurd. De klomp goud van 20 miljoen is veran derd in een zware steen, die als last op zijn nek hangt. Mijn cliënt heeft geen geld, geen werk, is onverzekerd en voelt zich compleet mislukt. Hij heeft inmiddels in zijn woonplaats Katwijk een bijstandsuitkering aangevraagd. Inderdaad: gesto len goed gedijt niet." Met deze woorden probeerde de Katwijkse advocaat G. van der Plas gisteren een beeld te geven van de situatie waarin zijn 44-jarige cliënt en plaatsge noot zich bevindt. Van der Plas gaf het toe: het verweer van de Katwijker dat de 20 miljoen gul den die hij de fiscus op slinkse wijze afhandig had gemaakt, domweg op zijn, leek bijna een sprookje. „Toch is het zo. Mijn cliënt zit op zwart zaad. En hem dan gijzelen met het doel beta ling af te dwingen, betekent voor hem een verkapte tweede straf', aldus Van der Plas. De raadsman vond overigens dat de vordering van de Ont vangerder Rijksbelastingen 'on eigenlijk' was. En wel omdat de handel van de Katwijker nooit echt had bestaan en er dus sprake was van een gefingeerd bedrijf. „En een gefingeerd be drijf kan nooit belastingplichtig zijn. Een belastingschuld is er in dit geval niet. De belastingaan slag is in feite net zo gefingeerd als de handel van mijn cliënt", aldus Van der Plas. I. Hoedemacker, de advocaat van de Ontvanger der Rijksbe lastingen, noemde die stelling van Van der Plas 'een slag in de lucht'. Volgens haar stond onherroepelijk vast dat er een naheffingsaanslag van 20 mil joen is. En als de tegenpartij vond van niet, dan had deze in verweer moeten komen bij de belastingrechter op het mo ment dat de aanslag op de mat viel, zo meende de advocate, die onmiddellijk bijval kreeg van de president van de recht bank. Volgens Hoedemaeker is er geen sprake van dat de Kat wijkse oplichter niet in staat is om de belasting te betalen, zoals hij zelf zegt, maar is hij 'onwillig'. „Immers: hij huurt wel een woning in Katwijk, voorziet in zijn levensonder houd en houdt er een apparte ment in Zwitserland op na. Bovendien blijkt uit FIOD-rap- portage dat er wel degelijk geld is", aldus de advocate. Ook voor deze stellingen in haar pleidooi kreeg de advoca te steun van de rechtbankpre sident. Bovendien vond deze dat het aan de Katwijker was om schriftelijke bewijzen op tafel te leggen voor het verhaal dat een aan lager wal geraakte Zwitserse notaris al het geld er doorheen had gejast. Of de Katwijker in gijzeling wordt genomen beslist de rechtbank op 24 november. Mocht het vonnis in zijn na deel uitvallen, dan kan hij maximaal een jaar worden op gesloten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21