Wachten op opvolger Bar Kerk Samenleving Sint Jeroen in schijnwerpers Opnieuw herfstweer L/\( WOENSDAG 29SEPTEMBER 1993 979 20 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-356443 BUITENLAND KORT 'Telefoontje uit Rome kan elk moment komen Staatsburger Duitse joden die in de jaren dertig naar Palestina emi greerden, hebben daardoor hun Duitse staatsburger schap niet verloren. Dat heeft de hoogste administra tieve rechtbank in Duitsland gisteren bepaald. De recht bank is van oordeel dat Pa lestina in de jaren dertig geen staat was, maar louter een mandaatsgebied van de Volkerenbond onder Brits bestuur. De zaak was aange spannen door de in de Vere nigde Staten wonende zoon van een Duitse emigrant. Twee rechtbanken hadden zijn eis dat hij als Duits staatsburger zou worden er kend afgewezen, maar de hoogste rechtbank was een andere mening toegedaan. De man krijgt nu het staats burgerschap omdat zijn va der dat door diens emigratie niet heeft verloren. Wereldraad Het Centraal Comité {be stuur! van de Wereldraad van Kerken zal begin volgend jaar niet in Johannesburg vergaderen, maar in het Es- com-vormingscentrum twin tig kilometer buiten de stad. Dat heeft de Zuidafrikaanse Raad van Kerken gisteren meegedeeld. De Raad hoopt zo te voorkomen dat de deel nemers slachtoffer worden van de hoge criminaliteit in Johannesburg. Het vor mingscentrum van Escom, de Zuidafrikaanse electrici- teitsmaatschappij, ligt in een tamelijk landelijke omgeving en werd dit jaar door de Raad van Kerken gebruikt voor zijn eigen jaarvergade ring. De Raad hoopt te voor komen dat de criminelen die het centrum van Johannes burg onveilig maken, op een afstand kunnen worden ge- houdea Eskimo's Bisschoppen uit het westen van Canada hebben het Vati- caan gevraagd om gehuwde priesters te mogen aanstellen voor het pastoraat onder de Eskimo's in het noorden van Canada. Volgens de bis schoppen hebben de Vati caanse leiders, onder wie paus Johannes Paulus II, aandachtig geluisterd naar hun voorstel, maar hebben zij hun mening erover niet kenbaar gemaakt De bis schoppen maken zich al ja ren zorgen over het gebrek aan priesters in het noorden van Canada. Het ongehuwd- zijn staat bij de Eskimo's zo laag in aanzien, dat in som mige gebieden al meer dan een eeuw lang geen enkele rooms-katholieke man pries ter is gewijd. De bisschoppen vrezen dat het geloofsleven van de katholieken in het ge bied door het priestertekort ernstig wordt ondermijnd. Verzoening Patriarch Aleksej II van de Russisch-Orthodoxe Kerk heeft gisteren president Jelt- sin en het parlement opge roepen een 'verstandig com promis' te sluiten. In ver band met de politieke situa tie in Rusland had hij zijn be zoek aan de Verenigde Staten afgebroken. Op het vliegveld Sjeremetjevo in Moskou vroeg hij de Russische politi ci om 'de goede verstand houding te herstellen waar van de toekomst van ons va derland afhankelijk is', aldus het persbureau ITAR-TASS. Behalve voor bloedvergieten vreest Aleksej ook voor het 'uiteenvallen van Rusland in vorstendommen'. De Limburgse vicaris dr. J.M. Punt (45), de Haarlemse hulpbisschop mgr. J.F. Lescrauwaet en de Utrechtse hulpbisschop prof. dr. J. de Kok gelden als de voornaam ste kandidaten voor de opvolging van mgr. R.Ph. Bar van Rotterdam. De benoeming wordt spoedig verwacht. leraar canoniek recht en pas toor te Voorburg, worden even- Directeur dr. H. Verhoeven (63) eens als serieuze kandidaten van het bureau van de pauselij- veelvuldig genoemd. Dr. Huys- ke missiewerken in Den Haag mans was al eerder kandidaat in en dr. R. Huysmans (58), lid van Rotterdam. Op sommige voor- het Rotterdamse kapittel, hoog- keurlijstjes figureren ook twee ROTTERDAM GPD 'eigen' kandidaten uit het bis dom Rotterdam: deken Louis Banning en pastor LA. Bergen, beiden uit Den Haag. De kwaliteiten van Lescrauwaet, van de genoem den volgens ingewijden de meest serieuze kandidaat, zijn onomstreden: een grote spiritu aliteit en een bemiddelaar die, wat in het bisdom Rotterdam erg in de smaak valt, tussen de mensen gaat staan en luistert. Mgr. Lescrauwaet zelf liet via zijn woordvoerster weten geen flauwe notie van zijn kansen te hebben. ,,Ik weet zelf net zo weinig als ieder ander", aldus de 70-jarige oud-hoogleraar systematische theologie. Volgens een vertegenwoordi ger van het bisdom Rotterdam valt de benoeming van de nieu we bisschop op 'zeer korte ter mijn' te verwachten. ,,Het kan nu bij wijze van spreken elke dag gebeuren. We wachten op een telefoontje uit Rome." NOORDWUK De Grote- of Sint Jeroenskerk in Noordwijk-binnen baadt 's avonds in een zee van licht. Dankzij een gift van de plaatselijke Stichting Evenementen Noordwijk kon een zogenaamde 'floodlight-installatie' worden aangeschaft. De installatie bestaat uit 15 lampen van zo'n 500 watt. De stichting, die hiervoor zo'n 75.000 gulden uittrok, garan deert ook tien jaar lang zowel het onderhoud als de energie- en de overige kosten. FOTO DICK HOGEWONINC BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Borne mevr. ds. A M Attema te Kats en Kortgene. naar Enter N Raatgever te Aalsmeer, die bedankte voor Hoogkerk c a. en Oostwoldc.a. Bedankt: voor Kampen: G.H. Fredrik- ze te Woerden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bakkeveen C van den Broeke. kandidaat te Middelburg, die dit beroep heeft aangenomen Beroepbaarstelling: C van den Broe ke. kandidaat te Middelburg GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Maassluis i.c.m De Lier: W H de Groot, kandidaat te Ede. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Ni|kerk M Mondriate Waardenburg; te Scherpenzeel C A. van Dieren te Stolwijk; te Gouds waard M Mondriate Waardenburg; te Middelburg-Centrum C A. van Die ren te Stolwijk; te Spijkenisse en te Werkendam A.J Gunst te Tholen.. Bedankt: voor Vlissingen: C Sonne- veltte Krimpen aan den IJssel; voor Rotterdam-Zuid N W. Schreuder te Goes; voor Ridderkerk-Slikkerveer: J J. van Eckeveld te Zeist, voor Leth- bridge (Canada): G M de Leeuw te Barneveld Arme Kant van Nederland: politiek geeft schuld aan minima DEN HAAG ANP „We geven de minima de schuld, zodat hun schuld groter kan worden." Zo verdraait de overheid volgens theologe Trees Versteegen de passage uit het Onze Vader over vergeving van schulden. „Politiek en maat schappij vergeven niet de schuld, zij geven de schuld aan de minima constateerde de vice-voorzitter van de progres- sief-katholieke Acht Mei-Bewe ging gisteren op het Binnenhof in Den Haag tijdens een preek- en protestmarathon tegen ver arming in Nederland. Zeven uur lang trotseerden zo'n honderd minima kou en regen om te luisteren naar meer dan dertig predikanten, bij standsvrouwen, vakbondslei ders en actievoerders die vanaf een uit Haarlem overgekomen preekstoel protesteerden tegen het overheidsbeleid. De Troon rede vormde voor De Arme Kant van Nederland, een werk groep van de Raad van Kerken en het bedrijfspastoraat DISK, de aanleiding voor de marathon een week na Prinsjesdag. Mini ma, wao'ers, jongeren, migran ten, dak- en thuislozen en ou deren - elk uur kwam er een an dere minderheidsgroepering aan bod. BOEKBESPREKING Gods onvoorziene wegen De Belgische kardinaal Leo Joseph Sue- nens schreef met 'Gods onvoorziene we gen' een vervolg op zijn succesvolle boek 'Terugblik en verwachting'. Hij besteedt in dit nieuwe werk aandacht aan gebeur tenissen in zijn jaren als bisschop (vanaf 1947-1948) en dan met name aan de ontmoeting met twee mensen 'van een zeldzame geesteskracht': Frank Duff, de stichter van het Maria Legioen, en Vero nica O'Brien, de gezante van dit legioen in Frankrijk, België, Griekenland, Turkije en Joegoslavië. Vooral de kennisname met O'Brien noemt Suenens 'bepalend voor onze gezamenlijke apostolische ini tiatieven in het kader van een evangeli sche vernieuwing'. De kardinaal speelde onder de pausen Paulus IV en Johannes Paulus II een belangrijke rol bij de belei- ding van de charismatische vernieuwing. Hij kreeg de Templeton prijs 'for Pro gress of Religion'. Gods onvoorziene wegen herinneringen van een kardinaal LJ. Kardinaal Suenens. - Tielt Lannoo, 1993. - 305 p. ISBN 90-209-220-9. Prijs 45,00 gulden. Alternatieve geneeswijzen Veel christenen maken gebruik van alter natieve geneeswijzen als homeopathie, acupunctuur en magnetisme. Een werk groep van het Prof. dr. G.A. Lindeboom Insti tuut uit Ede en de Hos pital Christian Fellow ship uit Voorthuizen boog zich vier jaar lang over de achtergronden van dergelijke behan delmethoden, om te bekijken in hoeverre van de diensten van al ternatieve genezers ge bruik mag worden ge maakt. De werkgroep bestond uit theologen en medici. Niet alleen de medische waarde van de geneeswijzen wordt door hen be schreven, maar ook worden bijbelse criteria opgesteld waar aan de behandelmethoden kunnen wor den getoetst. Ook wordt ingegaan op de plaats en de betekenis van de christelijke gemeente als het gaat om hulpverlening aan zieke en occult belaste mensen. Mag ik alternatief behandeld worden? E.C. van Balen (e.a.). - Leiden Groen, 1993. - 278 p. IS BN 90-5030-266-1Prijs37,50 gulden. De grote toekomst Een boek zonder pretenties. Zo om schrijft dominee H.J. Hegger zijn uitgave 'De grote toekomst' waarin hij gedachten over de wederkomst van Chris tus en het eeuwige le ven onder woorden brengt. „Het boek heeft slechts tot doel de blij de toekomstverwach ting van de gelovigen te versterken, zodat het Maranalha - 'Heer Je zus kom!' intenser in hun harten gaat zin gen." Hegger is een voormalig priester. Hij brak met de Rooms- Katholieke Kerk en werd predikant binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. Als di recteur van de stichting 'In de rechte straat', een functie die hij tot voor kort bekleedde, publiceerde hij vele pastorale boeken en brochures. De grote toekomstGedachten over de weder komst van Christus en het eeuwige leven H.J. Hegger. - Leiden Groen, 1993. - 149 p. ISBN 90- 5030-320-X. Prijs24,50 gulden. De gemeente in Het gezin van de journalist Aad Kam steeg, onder meer bekend als commen jLTERNfi 1 Iri mm WIÉEN? w tator van EO's Tijdsein, behoort al meer dan een kwart eeuw tot de Gereformeer de Kerk Vrijgemaakt in Amersfoort-West. Als meelevend gemeentelid stelt hij een aantal actuele onderwerpen aan de orde waarbij 'de Bijbel een licht op ons pad kan zijn'. Kamsteeg spreekt onder meer over de plaats van de televisie, de prak tijk van het preken, de Bijbel en gebeds genezing, verkering en seksualiteit. Het gaat om persoonlijke bespiegelingen aan de hand van gefingeerde maar, zeker 'onder ons gereformeerde', herkenbare situatieschetsen. De bijbel over onze omgang vandaag Aad Kamsteeg. - BarneveldDe Vuur baak, 1993. - 118 p. ISBN 90-6015-957-8. Prijs 17,90 gulden. Een melaatse aanraken De Amerikaanse evangelist Paul Olson schreef met 'Hoe u een melaatse kunt aanraken' een 'Doe-het-zelf handleiding om te genezen. Hij verklaart dat ieder mens uit de hete oven van verdrukking kan komen en met Jezus Christus triom fantelijk kan overwinnen. Hoe u een melaatse kunt aanraken Een 'Doe- het-zelF handleiding om te genezen Paul Olson. - 's-Gravenhage Gazon, 1993. - 152 p. ISBN 90-6442 133-1. Prijs14,75 gulden. DICK VAN DER PLAS COLOFON LEIDSCH DAGBIAD Uitgave van Dagblad uitgeverij Damiate bv DIRECTIE B MAssenberg. J deVnes.GP Arnold (ad)), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (ad)) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521 -19610. POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam berichten071-323508 Redactie 071-321921 Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vri) van 8 30-17 00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet (incl. BTW) per kwartaal 82,85 per kwartaal (post)119,50 per jaar321,65 per maand28,75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30uur. HET WEER ROB GROENLAND Zo af en toe komen (jonge) mensen naar mij toe met vragen over me teorologische opleidingen in Ne derland, Het is daarom zeker de moeite waard om via deze rubriek hier iets over te vertellen. Voor ve len zal dit ter informatie zijn, maar voor een enkeling misschien een stap in de toekomst. Sinds een aantal jaren isde 'propaganda-ma chine' op de universiteit van Utrecht wat harder gaan draaien voor specifieke studies/opleidingen en daar valt de richting meteorolo gie ook onder. Landelijk gezien zijn er tegenwoordig twee plaatsen waar je meteorologie als hoofdrich ting kunt kiezen, dat zijn Utrecht en Wagemngen. Het gaat hierom academische opleidingen die in to taal vier jaar duren. Er is geleidelijk een toenemende vraag ontstaan naar mensen met een dergelijke opleiding. De mees te afgestudeerden vinden een on derzoeksbaan in binnen- of buiten land en een klem deel stroomt door naar de operationele dienst van het KNMI of het adviesbureau Meteo Consult. Als vooropleiding is een VWO-diploma (of een equivalent daarvan) vereist, met een duidelij ke aanleg voor de exacte vakken Vooral in de propaedeuse spelen de vakken wis- en natuurkunde een hoofdrol omdat dit het toekomstige gereedschap wordt om diverse me teorologische en klimatologische problemen aan te pakken. Degene die meer informatie hierover wil hebben, kan schrijven naar de re dactie van deze krant (vooral als nu een vakkenkeuze op de middelbare school moet worden gemaakt), on der vermelding van mijn naam. Ons actuele weer laat zien dat we uit een diep meteorologisch dal zijn gekropen. Een sterk hogedruk- gebied boven Finland en Zweden zorgt tijdelijk voor een aanvoer van drogere lucht uit het zuidoosten Bij opklaringen en een zuidoosten wind kan het deze middag 15-17 graden worden. Ook morgen nog wat zon, een zuidoostenwind en maxima tot 18 graden, maar daar na gaat het snel de verkeerde kant op met het weer. Een joekel van een depressie komt dan even ten noordwesten van Ierland aan en die brengt de komende dagen in toenemende mate herfstweer. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking en van tijd tot tijd regen. Vandaag in het oos ten van Engeland en Schotland waarschijnlijk nog droog. Middagtempe- ratuurrond 15 graden. België en Luxemburg: Droog en geleidelijk meer zon, maar morgen later op de dag in het westen toe nemende bewolking, mo gelijk gevolgd door regen. Middagtemperatuur oplo pend tot 18 graden mor gen. Noord- en Midden-Frank- Vandaag in Bretagne be wolkt en perioden met re gen, verder perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen van het westen uit langzaam toenemende be wolking, mogelijk gevolgd door regen. In Bretagne wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, morgen in de oostelijke de partementen rond 20 graden. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag in het zuiden eerst nog zon, verder half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden en westen eni ge tijd regen Morgen in de loop van de dag van het westen uit wat meer zon. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 23 graden in de Algarve. Madeira: vandaag overwegend veel be wolking en af en toe regen. Morgen weer wat zon maar ook een enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje vandaag in het noordwesten ta melijk veel bewolking en nu en dan re gen, morgen enkele opklaringen, afge wisseld door een bui. Vandaag in de rest van Spanje perioden met zon en droog, morgen vooral in de noordelijke helft ook enkele wolkenvelden en voorname lijk in de Pyreneeën enkele buien Mid dagtemperatuur van 17 graden aan de Golf van Biskaje tot ongeveer 25 aan de Costa's in het oosten en zuiden. Canari sche Eilanden vandaag nog perioden met zon en droog, morgen meer bewol king en later kans op regen. Middagtem peratuur op de zuidstranden ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag flinke perioden met zon, morgen meer bewolking maar vrij wel overal droog. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 24 graden. Tunesië: vandaag vrij veel wolkenvelden en vooral in het noorden een verspreide regen- of onweersbui. Morgen droog en vooral in het zuiden weer flinke perioden met zon. Maxima aan zee rond 26 gra den, morgen vooral in het zuiden enkele graden hoger. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog Morgen in de westelijke helft half tot zwaar bewolkt en een enkele regen- of onweersbui Middagtemperatuur van daag van 19 graden op het Centraal Massief tot 23 aan de voet van de Pyre neeën, morgen maxima uiteenlopend van 18 graden in Les Landes tot 24 aan deCöted'Azur. Mallorca enlbiza: Perioden met zon en waarschijnlijk droog Maxima oplopend naar ongeveer 27 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag in hoofdzaak in het zui den nog enkele, mogelijk zw^e regen- of onweersbuien Verder vrijwel overal droog en geleidelijk meer zon Vandaag maxima van 18 graden in het noorden tot rond 25 graden in het zuiden, mor gen vooral in het noorden iets warmer. Corsica en Sardinië: Meer zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur" oplo pend tot ongeveer 26 graden Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, in het noorden wat meer be wolking en mogelijk een regen- of on weersbui Maxima rond 27 graden, mor gen in het noorden enkele graden lager Kreta: Droog en zonnig. Middagtempe ratuur ongeveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkusten en op Cyprus droog en vrij zonnig Middag temperatuur rond 28 graden, op de Dar danellen vooral morgen enkele graden lager 7 \T L 17 7° ,5 "7 H 7 1 V dÉb, r/ltói 319/ f- 25 V. J 29 V 0 7 F.' 7 16A'y 25^*^ ff( bewolkt onw -»■ warmtefront regen c£-l 5nee °Pklar'nEen hage L lagedruk b H hogedruk ff zonnig 19 temp eratuur hecto pascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zonop 06.38 Zononder 18 17 Maan op 17.43 Maanonder06.23 Waterstanden Katwijk Hoog water 02 .54 15.14 Laag water 11.25 23.36 Weerrapporten 28 september 19 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew. z7 13 11 05 Eindhoven Oen Helder Rotterdam Twente Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid hall bew. licht bew - half bew. licht bew licht bew 13 11 04 13 11 3 17 8 0.3 14 12 6 half bew nno8 16 7 0.1 26 16 0 16 7 0.1 12 10 0.2 22 20 0 21 14 0 13 10 49 licht bew. half bew licht bew Stockholm licht bew Buenos Aires regen Casablanca km bew half bew. w3 19 12 0 2 31 25 01 23 8 0 1 21 15 0 BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20