Leiden 'VVD zet zich buitenspel voor plaats in college' Mogelijk huurverlaging in deel Leiden-Noord Thriller over reinigingsdienst 'verkoopsucces' Voor kaartjes naar nieuwe loketten Aangetast Het Waterschap ZZ heeft de Zuidbuurt- seweg in Zoeterwoude- Dorp afgesloten omdat het hoge water de dijk waarop de weg ligt heeft aangetast. Schoon q De nieuwe water- Z J zuiveringsinstallatie in Nieuwveen, die van daag in gebruik wordt ge nomen, is de schoonste van heel Rijnland. Conclusie PvdAGroenLinks en D66 De Leidse WD heeft nu al geen kans meer op een plek in het college van burgemeester en wethouders voor de pe riode 1994-1998. Vijf maanden voor de gemeenteraads verkiezingen geven de fractievoorzitters van PvdA, GroenLinks en D66 blijk van hun afkeer van een eventue le coalitie met de liberalen. Aanleiding is het verkiezingspr- gramma van de WD waarin de ze oppositiepartij zich afzet te gen zaken waarvoor de andere partijen zich juist inzetten, zoals de autoluwe binnenstad en het daarmee samenhangende stadsdistributiecentrum, ver schillende Breestraat-projecten en referenda. GroenLinks-voorman J. Lau rier: „Je moet de WD nageven dat ze consequent en consistent is. Het verkiezingsprogramma is derhalve geen verrassing. Alexander Geertsema (WD- fractievoorzitter) heeft de afge lopen periode toch al de indruk gewekt zich prettig te voelen in de oppositierol. Als je je zo frontaal distantieert van het be leid dat in de steigers is gezet, kom je daar vanzelf weer te recht." P. Langenberg, de voorman van D66, nu net als de WD nog deel uitmakend van de opposi tie, is wel enigszins verrast door het WD-stuk. „Vooral Omdat het zo verschrikkelijk rechts is met een hoogst conservatief an ti-referendum-standpunt de landelijke WD is nota bene voor en een dito pro-auto standpunt. En dat op een mo ment dat zelfs de Leidse mid denstand begint in te zien dat een autoluwe binnenstad zo gek nog niet is." En: „D66 heeft zich voorgenomen met iedereen over het college te praten en da{ doen we dus ook met de WD maar de programma-vergelij king zal nu wel snel duidelijk heid verschaffen." H. Baaijens, fractievoorzitter van de PvdA, is nog duidelijker: „Als de PvdA het na'de verkie zingen voor het zeggen zou hebben bij de onderhandelin gen over de samenstelling van het college, dan komt de WD er met haar programma niet in. Of ze moet zich heel inschikkelijk tonen." CDA-voorman P. Klück neemt niet zo gemakkelijk af stand van de WD. „Wij hebben met de autoluwe binnenstad niet voor niets zo omzichtig ge opereerd. Wij willen iedereen tevreden stellen en we willen dat aan alle voorwaarden wordt voldaan. Vergeet niet dat zich in onze aanhang ook veel tegen standers van de autoluwe bin nenstad ophouden. Geertsema probeert die kiezers van mij weg te halen. Met de parkeerga rage aan de Boommarkt kan het CDA die kiezers misschien be houden. En als ik dan zie dat GroenLinks zich scherp van die garage afzet dan vraag ik me af of de afstand CDA-WD echt wel zo veel groter is dan die tus sen CDA en GroenLinks." WD'er Geertsema ligt niet wakker van de waarschijnlijke gevolgen van het verkiezings programma. „Ik had me pas zorgen gemaakt als we nu met een stuk waren gekomen waar in we hadden gepleit voor de dingen waartegen we nu oppo sitie voeren. Ons programma maakt duidelijk dat er wel dege lijk verschillen zijn tussen de partijen. De mensen hebben straks echt wat te kiezen." leiden Met ingang van vandaag moeten treinreizigers op het Leidse station voor hun enkeltjes, retourtjes of abonnementen bij de nieuwe loketten zijn. De oude worden ge sloopt. De nieuwe loketten bevinden zich in de verbrede passage, waar ook de winkeltjes zijn gevestigd. Ze zijn van tijdelijke aard want de definitieve loketten komen in mei van 1995 jaar in de te vernieuwen entreehal, on geveer op de plek van de oude loketten. FOTO HIELCO KUIPERS Leidse (72) maakt het insluiper lastig leiden Dank zij alert optreden van een 72-jarige Leidse vrouw heeft de politie gisteren een 33-jarige Hagenaar kunnen aanhou den wegens insluiping. De man was in de ochtend de woning binnengekomen via de achterdeur die niet op slot zat. De twee ontmoetten elkaar in de bijkeuken. De vrouw greep de man, die al een radio onder zijn jas had verborgen, resoluut beet. Toch wist hij te ontkomen. De vrouw wist de snel gearriveerde politie echter zo'n precies signalement te verschaffen dat de Hagenaar niet veel later kon worden gepakt. Inbrekers slaan toe in balletschool leiden Inbrekers hebben vannacht het kantoor van een ballet school aan de Caeciliastraat opengebroken. Zij namen een vi- deocamerea mee en een bedrag van 600 grilden, afkomstig uit de kas, een geldpot voor koffie en een kistje met wisselgeld. Speculaasdief met lange kerfstok leiden* Bij de Hema aan de Haarlemmerstraat is gisteren een 22-jarige Alphenaar aangehouden die een stuk speculaas met een winkelwaarde van anderhalve gulden had gestolen. De Al phenaar is al enkele tientallen keren voor winkeldiefstal aange houden. Krakers pand uitgezet leiden De politie heeft gisteren vier krakers uit het gemeentelij ke pand aan de Kenauweg gezet. Het gebouw, vroeger eigendom van Rijkswaterstaat en sinds enige tijd als opslagruimte in ge bruik bij de afdeling grondzaken, was eind augustus ook al ge kraakt. Daarbij zijn veel vernielingen aangericht. Dit keer bleef de schade beperkt tot een opengebroken slot. Nieuw kantoor Zorg en Zekerheid leiden Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid opent in november een nieuwe vestiging aan de Korevaarstraat. Leidenaars kunnen daar dan terecht voor het regelen van een ziektekostenverzeke ring. Wanneer de verzekeringswinkel aan de Korevaarstraat opent, sluit de informatiebalie van het hoofdkantoor aan het Ka naalpark. Deze bewoner van Leiden Noord spuit kritiek op Woningbouwvereniging Leiden tijdens de bijeenkomst. FOTO HENK BOUWMAN leiden erna straatsma De Woningbouwvereniging Lei den (WBL) overweegt de per 1 juli ingegane huurverhoging in de Hogendorpstraat en de Van Limburg Stirumstraat ongedaan te maken. Een besluit daarover hangt af van de resultaten van een onderzoek naar de kwaliteit van de woningen in beide stra ten. Dat zei het hoofd van de technische dienst van de WBL, mevrouw Poelstra, gisteravond tijdens een informatieve bijeen komst voor buurtbewoners. Het onderzoek van de WBL wordt de komende maanden uitgevoerd en is toegespitst op de funderingen van de wonin gen. De uitslagen worden in de cember of januari verwacht en zijn mede bepalend voor de be slissing over eventuele sloop van het complex. Een gedeelte van de huizen in de Hogendorpstraat en Van Limburg Stirumstraat is verzakt, vermoedelijk als gevolg van slechte funderingen. Vloeren zijn daardoor scheef gezakt en deuren kunnen in sommige wo ningen nog maar moeilijk of he lemaal niet dicht. Vanwege mo gelijke sloopplannen is de WBL al enkele jaren terughoudend met het uitvoeren van onder houdswerkzaamheden. Bewo ners klagen er al jaren over dat al het houtwerk in de woningen is verrot. Ze protesteerden een paar maanden geleden tegen een huurverhoging, die de WBL oplegde omdat ze zeer krap bij kas zit. Poelstra zei dat het onderzoek kan leiden tot een gedeeltelijke sloop van de huizen in beide straten. „De situatie kan per straat verschillen. We nemen een grote steekproef zodat we een goed beeld hebben van de hele buurt." Achterstallig Begin volgend jaar wil de WBL een besluit nemen over de wo ningen in Leiden-Noord. Bij het handhaven van de woningen moet er vervolgens worden ge sproken over renovatie, omdat ze met groot achterstallig on derhoud kampen. Een eventu eel besluit tot sloop zal beteke nen dat de bewoners in 1997 naar een andere woning woning toe moeten. Poelstra: „Indien een wijk of een deel van een wijk gesloopt wordt is dat altijd een probleem. Het is volstrekt onmogelijk om iedereen tegelijk te verhuizen. Dat zal twee, hooguit drie jaar in beslag ne men." Sloop zal eveneens betekenen dat de huizen minimaal onder houden worden. De WBL zal in dat geval alleen het hoognodige repareren: de woningen worden tot de sloop water- en wind- dicht gehouden. De buurtbewoners maakten gisteren, op de door de Socialis tische Partij georganiseerde bij eenkomst, van de gelegenheid gebruik om flinke kritiek te spuien op het beleid van de WBL. „Wij betalen ons groen en geel om ons huis bewoonbaar te houden en de WBL doet niets", klaagde een bewoonster. „Ze vragen ons dan ook nog eens een huurverhoging terwijl ze allang weten dat de boel over enkele jaren wordt gesloopt. Bij mij in de straat zijn mensen ge weest die me dat hebben ver teld." Volgens Poelstra heeft dè WBL nog 'geen enkele beslis sing' genomen over de toe komst van de woningen. Eerde re onderzoeken van de WBL hebben wel aangetoond dat de funderingen van de huizen niet deugen. Half jaar cel voor alcoholist De Haagse politierechter heeft gisteren een 33-jarige alcoholist uit Leiden tot gevangenisstraf van maanden veroordeeld. Hij kreeg deze straf voor e overval op buurthuis Spoortje, 21 maart van jaar. De man, die al in de cel zit, zette de vrouw achter de bar een schaar op de nek en eiste geld. Hij droop echter af nadat omstanders hem met bierflesjes op het hoofd had den geslagen. Een 27-jarige Leidenaar die voor de schaar had gezorgd, kreeg bij vei stek drie maanden celstraf. De advocaat van de Leide naar pleitte voor een vc waardelijke straf om zijn cliënt de gelegenheid te ven zijn leven te beteren. De officier van justitie zag geen heil in een voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat de verdachte tot op heden nooit een ontwenningskuur heeft willen ondergaan. De politie rechter was hetzelfde oordeel toegedaan. De Leidenaar sloeg ook een etalageruit van slijterij Klerks stuk, om aan zijn bor rel te komen. De alcoholist werd tevens veroordeeld tot het betalen van de schade aan de winkelruit. Directeur Van Gorsel herkent zichzelf niet in spraakmakende roman De een vindt het 'stijlloos', de ander lacht in zijn vuistje. Ge sprek van de dag bij de Leidse reinigingsdienst is een onlangs verschenen boekje van een oud-collega over de reinigings dienst als 'ziekmakende werk plek'. De directrice van de dienst wordt daarin ten tonele gevoerd als een niets-ontziende werkgeefster die lastige werkne mers zonder pardon als afval dumpt. De schrijfster beweert dat haar verhaal puur verzon nen is, maar de overeenkom sten met de Leidse reinigings dienst zijn opvallend. Het gewraakte hoekje 'De af valhoop van de reinigings dienst', is geschreven door de Leidse Olga Rakic, tegenwoor dig werkzaam bij de afdeling sociale zaken van de gemeente Leiden. Ze schreef haar zelfge- kopieerde debuut onder het pseudoniem Liza Laken. De fictieve reinigingsdienst wordt door Rakic beschreven als een werkplek met een hoog ziekteverzuim, 'een groot aantal werknemers dat er ten onrechte uitvliegt' en een 'stank-voor dank-mentaliteit'. Directrice van dit onfrisse geheel is Rita van der Drift. Een 'driftkikker van het ergste soort', een 'hye na', die haar personeel uitbuit en uitscheldt. Werknemers die niet aan haar eisen voldoen worden letterlijk gedumpt. Net als de directrice van de Leidse reinigingsdienst, Anja van Gor sel, heeft ze kort rood haar. De schrijfster zelf vertoont opvallende gelijkenissen met de secretaresse Olga Simic': een medewerkster die na drie maanden overspannen raakt en verdwijnt. Rakic heeft zes maanden bij de reiniging ge werkt. Van Gorsel zegt dat ze zich zelf 'absoluut niet herkent' in de persoon van Rita van der Drift. „Ik heb overigens maar een paar bladzijden gelezen, want het is vreselijk slecht geschre ven. Al maar herhalingen van hetzelfde." Ze zegt er geen moeite mee te hebben dat een oud-collega een reinigings dienst heeft uitgekozen als de cor voor een spannende roman. „Onbetamelijk? Nou, dat weet ik niet. Dat vind ik moeilijk te beoordelen. Iedereen mag schrijven wat 'ie wil. Er is in dit land vrijheid van meningsui ting." De commotie over het boekje valt volgens Van Gorsel wel mee. „We hebben wel contact gehad met de schrijfster, maar dat had slechts indirect met het boekje te maken. Ik denk niet dat het interessant is om te ver tellen waar dat gesprek over ging. En verder is het niet zo dat de deur bij mij plat wordt gelo pen met opmerkingen over dat boekje. Maar ik weet wel dat een aantal collega's het gelezen heeft." Rakic zegt dat het gesprek met Van Gorsel wel ging over de inhoud van het boekje. „Ik kreeg een briefje in de bus met de uitnodiging voor een ge sprek. Van Gorsel wilde weten of ik het boekje had geschreven. Ze was vooral nieuwsgierig. Ik heb uitgelegd dat het verhaal puur symbolisch is. Daar is het bij gebleven. Er zijn verder geen problemen. Misschien had ik als directeur beter een man kunnen opvoeren, maar om emancipatorische reden heb ik voor een vrouw gekozen. Maar ik vind niet dat Rita van der Drift op Anja van Gorsel lijkt." Vorige week legde Rakic, alias Laken, in een interview in deze krant uit dat de reinigingsdienst een symbool is voor 'de weg werpmaatschappij'. De ge dumpte reinigers stellen WAO'ers voor. De roman zou een pleidooi zijn voor een 'ou derwetse sociaal-democratie'. Door alle commotie is de thriller van Rakic een verkoop succes binnen de reinigings diens. De eerste druk, die is uit gebracht in een oplage van 100 stuks, is uitverkocht. Van de tweede druk is op voorhand al een aanzienlijk deel verkocht. „De reinigingsdienst heeft een partij van 42 stuks besteld. Er schijnen daar ook kopieën ge draaid te worden. Afijn, het komt allemaal een beetje onver wacht. Er is me al aangeraden om te bekijken of mijn boekje landelijk uitgegeven kan wor den. Nee, mijn volgende boekje gaat niet over de sociale dienst. Dat zou een beetje saai zijn als ik alleen maar over gemeentelij ke diensten kon schrijven. Bo vendien wil ik mijn werk en mijn schrijverij gescheiden hou den." Leiden, Haarlemmerstraat 119, tel. 071-127565

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19