Drie Oktober Al jaren de beste maatjes Dit orkest treedt alleen op voor uitverkochte zalen OKI 13 Eerste viering Doek Kijkwerk Programma Verslag van de eerste vie- Rubberen Robbie komt Het ouderwetse'kijkwerk' Het hele programma van ring van Leidens Ontzet nog een keer terug. Daar- is van de kermis verdwe- de viering. Plus de herin- georganiseerd door de 3 na valt het doek definitief nen.'Terwijl dat toch de neringen aan 3 oktober OctoberVereeniging. voorde Leidse band. prak smakelijk maakte'. van een paar Leidenaars. De duizenden Leide naars die op maandag 4 oktober in alle vroeg te in de rij staan voor de uitreiking van haring en wittebrood in De Waag, hoeven zich niet te vervelen. Visgroot- handelaar Teun Hoek, de leverancier van de 3 oktoberharing, tovert dit jaar de Aalmarkt over de gehele lengte om tot één grote vis- show. Op een bedje van 7000 kilo ijs worden de meest exotische vissen uitgestald. „Van sprot tot haringhaai, van rog gen tot heilbot en van tonijn tot de zeldzame koninesvis. Een aantal is in de netten van de haringvissers beland maar er worden ook exemplaren aange voerd vanuit landen als Zuid-Afrika en Senegal. In totaal zijn tussen de vier- en vijfhonderd soorten te zien, uiter aard allemaal met een naambordje erbij", kondigt Hoek trots aan. Als Hoek zijn zin krijgt komt er ook nog een bioloog bij te staan die de meest brandende vragen van de wach tenden kan beantwoor den. Teun Hoek en de Leidse huisarts en 3 October Vereeniging bestuurder Har Meijer zijn al enkele maanden bezig met de voorberei ding van de show. Het duo is al vele jaren ver antwoordelijk voor de organisatie van de uit reiking. Har Meijer doet het voor de twintigste maal en Katwijker Teun Hoek is al sinds halver wege de jaren zestig 'hofleverancier' van ha ring aan de 3 October Vereeniging. Voor de 16.000 in schrijvers net geen record liggen dit jaar 4500 broden en 40.000 haringen klaar in De Waag. Vijf Leidse bak kers zijn geselecteerd om de broden te leve ren en die 40.000 harin gen voert Hoek aan. „Een aardige order voor één dag. Meestal zetten we 's zomers al partijtjes haring apart voor 3 oktober.'1 „In de maanden mei, juni en juli is de haring op z'n vetst. Het zijn planktoneters en plank ton is er in de Noord zee vooral in de warme maanden. De haringen hebben dan een romige spiegel van vet onder ae huid en daaraan be paal je de kwaliteit van de maatjes. Na het van gen en de visafslag vol gen het kaken, zouten en laten rijpen in de zo geheten 'tonnetjes' waar er tussen de 35 a 40 ingaan. Dat is om ze mals te maken want een haring is eigenlijk zo hard als een spijker", aldus Hoek. In augustus komt Meijer de kwaliteit van de haring even keuren'. „Daar maken we altijd een leuk ritueeltje van. En als ik ze heb goed gekeurd, neem ik er een paar mee naar de jaarvergadering van de 3 October Vereeni ging", zegt Meijer. In de nacht voor de uitreiking gaat bij Hoek 'operatie haring' van start. Om ldokslag twaalf uur begint het inladen en daarna zet ten grote vrachtwagens koers richting De Waag in Leiden. Omstreeks half zes komen ze daar aan. Daar staan veertig Katwijkse snijders klaar, met het mes in de aanslag. LONDEN CE ES VAN ZWEEPEN De organisatoren hebben het 'The First Night of the Proms' gedoopt, maar het orkest zelf begrijpt niet waarom. „Wij zijn gevraagd het ope ningsconcert in Leiden te verzorgen, maar die naam hebben wij niet ver zonnen", zegt Anne Collis van het National Symphony Orchestra uit Londen. „Ik neem aan dat het een grap is. Een van de stukken die wij doen, 'Pomp and Circumstance March No.l' (van Elgar), wordt tradi tioneel op de Last Night of the Proms gespeeld." Vijfenzeventig musici van het Na tional Symphony Orchestra, Enge- lands vijfde belangrijkste orkest, zul len op 30 september met een gala concert de jaarlijkse 3-oktoberfees- ten inluiden. Indien de Groenoord- hallen vollopen, spelen de Engelse musici voor 4.500 mensen, hetgeen voor hen echter wekelijkse kost is. Elk jaar verzorgt het National Sym phony Orchestra een kleine vijftig concerten, waarvan de meeste plaatshebben in de Festival Hall (3.000 zitplaatsen) en de Royal Albert Hall (7.000). „En we spelen vrijwel al tijd voor uitverkochte zalen", zegt Arine Collis, zakelijk leidster van het gezelschap. „In de Royal Albert Hall zijn zelfs de stoelen die normaliter onverkoopbaar zijn (vanwege het slechte zicht), bezet als wij optre den." Voor Anthony Inglis, gelegenheids dirigent van het orkest, is Nederland niet geheel onbekend terrein. Hij be zocht de Lage Landen verscheidene malen en dirigeerde onder meer in het Amsterdamse Concertgebouw. Maar in Engeland geniet hij vooral bekendheid als muzikaal supervisor van de musical 'Phantom of the Opera'. Klassikaal De eerste helft van het concert in Leiden is klassikaal, daarna wordt een aantal stukken van Dave Palmer ten gehore gebracht. Dave Palmer, die jarenlang componist was bij Jethro Tuil, heeft rockmuziek van on der andere Jethro Tuil, Genesis en Pink Floyd omgewerkt tot klassieke muziek. Het is deze 'symfonische rock' die het National Symphony Or chestra in Leiden zal spelen. Tussen de bijna wekelijkse live-op tredens door verzorgt het National Symphony Orchestra de muziek voor speelfilms en reclamespots. De in Cannes bekroonde Film 'The Young American' was door het Londense orkest van muziek voorzien en het zelfde gold voor een recente recla mespot van Heineken. „Maar de komende jaren hebben we handenvol werk aan het opne men van klassieke musicals", zegt Anne Collis in de Londense Abbey Road-studio. „We zijn nu bezig met My Fair Lady en hebben een con tract getekend voor nog eens 19 an dere klassiekers." Anders dan 's lands grootste sym- phonie-orkesten moet de National Symphony Orchestra het zonder re geringssubsidies stellen. „Maar juist daarom hebben we misschien weinig hinder ondervonden van de reces sie", verklaart de zakelijk leidster van het gezelschap. „De grote orkesten zagen allemaal hun inkomen terug lopen toen de regering begon te snij den in de subsidies. Wij hebben daarentegen de beste twee jaren ach ter de rug sinds ons orkest werd op gericht, een halve eeuw geleden." Beperkingen Terwijl op de achtergrond de muziek uit My Fair Lady klinkt, zegt ze: „Het probleem is dat je als orkest aan al lerlei beperkingen onderhevig bent als je regeringsgeld aanneemt. De minister zegt bijvoorbeeld: 'Jullie krijgen alleen geld als jullie Schön- berg spelen'. Maar wij willen Schön- berg helemaal niet spelen. Wij spelen het soort muziek dat mensen echt willen horen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13