I Hengelaar spreekt officieel met één mond Kleurige nieuwe zagengeneratie met extraatjes Geld achter de potten en pannen Vrije tijd Alarm Lorre MAANDAG 27 SEPTEMBER 1993 25 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DOE-HET-ZELF 's Werelds grootste zagenproducent. Sand- vik, heeft een nieuw fenomeen op de ge reedschappen markt geïntroduceerd: de 'Colour Saw'. Op het eerste gezicht een handzaag zoals vele andere, maar dan met een geprononceerd gekleurd blad. Er zit echter meer achter. De kleurcoating geeft het zaagblad een zeer langdurige be scherming tegen roest. De 'korrel' van deze zowel sierende als beschermende laag doet de zaag tevens vlotter door het hout lopen. Dit draagt ook bij tot een gavere, gladdere zaagsnede, zowel bij het langszagen (schul pen) als bij het afkorten (haaks of onder verstek op de nerf zagen). Aan de ontwikkeling van deze nieuwe za gengeneratie heeft de fabrikant'een bijna twee jaar durende research gewijd. (Op de Keulse Eisenwarenmesse begin '92 hebben vakmensen uit de handel en de techniek er al onder embargo even aan mogen 'rui ken'). De coating, vrij van kwalijke oplosmidde len, is niet een gewoon verflaagje, maar vormt een sterk pantser, waarvan ook de opdruk meeprofiteert. De informatie inzake gebruik, vertanding, e.d. kon dan ook direct op het blad, blijvend leesbaar, worden afge drukt. Handig voor de dhz-zager en ook minder afval opleverend, doordat een hoes daardoor overbodig is geworden. Sandvik heeft in dit nieuwe concept iets ex tra's toegevoegd aan de veiligheid. Onder zoek heeft aangetoond dat bij zo n 1 op de 7 ongevallen met gereedschap een hand zaag is betrokken. Niet alleen tijdens het gebruik, maar vaak ook bij het opbergen of ter hand nemen. Dit is vrijwel altijd te wij ten aan de zeer scherpe tanden van de hardpoint-zaag. De tandenbeschermer van de 'Colour Saw' heeft dan ook een listige renovatie onder gaan. Je hoeft hem er niet overheen te schuiven (meestal de oorzaak van gemene handwonden) maar je klikt hem erop, dus zonder de tanden te raken. En mocht de zaag na langdurig gebruik zijn scherpte hebben verloren en dus afgedankt worden hardpoints zijn immers niet naslijpbaar dan is de tandenbeschermer altijd nog prima bruikbaar voor een andere zaag. De Sandvik Colour Saw is verkrijgbaar in geel, rood, groen en blauw. Ieder kan dus naar eigen smaak kiezen. Het vooralsnog verkrijgbare formaat is 20 inch (50 cm), ver tanding 7/8 per inch. De adviesprijs waar voor hij binnenkort in de winkel ligt be draagt 34,95. Geld oppotten is een bekende uitdrukking, maar tegenwoordig bestaat er ook zoiets als geld échter de potten. AEG introduceert voor het veilig opbergen van geld, waarde papieren en sieraden een kluis die in een keukenkastje achter de potten en pannen kan worden ingebouwd. Er zijn twee modellen, passend in een kast met een uitwendige breedte van 50 of 60 cm. Met vier zware muurankers wordt de kluis aan de muur gekluisterd. Met vier slot bouten wordt hij bovendien van binnenuit aan de zijwanden van de kast verankerd. Deurconstructie en slot zijn zo degelijk dat openbreken geen gemakkelijke en zeker geen snelle klus is. Bovendien is het geheel brandvertragend uitgevoerd. Nu weten inbrekers natuurlijk ook al gauw waar Abraham de mosterd haalt (in dit ge val misschien dicht bij de mosterdpot), maar de keukenkluis geeft zich niet gauw gewonnen. De deur is een 8 mm dikke staalplaat, voorzien van geïntegreerde scharnieren, dievenregel en antiboorplaat van mangaan. Het speciale brandkastslot is van Duits fabrikaat en de kluis voldoet in zijn geheel aan stjenge normen. Een inbouwkJuis voor een 50 cm-kast en met een inhoud van 19 liter kost tegen de 1300 gulden, een model voor een kast van 60 cm (inhoud 23 liter) is 150 gulden duur der. NIEUWE CD'S j POP/POPULAIR The Cure - 'Show' (Fiction/Poly- j dor) I 'Show' is het derde en beste li ve-album van The Cure. De laaggeprijsde dubbelaar bevat -j weinig verrassingen, noch qua songkeuze noch qua uitvoering, i maar is toch zeer de moeite waard. Het meest is geput uit de twee laatste ijzersterke studio platen. De oude Cure-klassieker 'The Walk' is de enige misser. Het knullige melodietje van dit nummer hoort niet thuis tussen j .de andere 'gelaagde' composi ties. Zanger Robert Smith, de eeuwi ge puber, is goed bij stem, het gitaartandem Bamon- te/Thompson speelt bevlogen en vlekkeloos en het bijkans hysterische publiek draagt bij aan het lekkere sfeertje op de registratie van dit Amerikaanse concert. Polydor meldt dat er over een paar weken nog een live-album van The Cure verschijnt, opge nomen in Parijs. Misschien wat voorbarig, maar die plaat lijkt toch wat overbodig. 'Show' is namelijk gewoon 'af. Mick Karn - 'Bestial Cluster' Eigenlijk is 'Bestial Cluster' de nieuwe CD van Japan maar dan zonder zanger David Sylvian. Toetsenman Richard Barbieri, drummer Steven Jansen (Syl- vian's broer) en bassist Mick Karn kunnen het ook zonder Sylvian. Wel moetmulti-instru- mentalist Karn zijn mond hou den. Gelukkig is 'Bestial Cluster' voor het leeuwendeel een in strumentale plaat geworden. De majestueus grommende bas van Karn eist de meeste aan dacht op tijdens de acht mu ziekstukken. Net als bij Japan zijn er oosterse invloeden, doet de muziek af en toe klassiek aan en vallen er stiltes, die de span ning nog meer verhogen. 'Bestial Cluster' opent met de flitsende titelsong, waar gastgi- tarist David Torn vreselijk tekeer gaat. Toetsenman Barbieri to vert het geluid van concertpu bliek uit zijn muziekcomputers, zódat het lijkt alsof er live-opna men zijn geipaakt. De andere zeven nummers zijn meer ingetogen en laten zich beluisteren als onvoorspelbare reizen naar onbekende exoti sche oorden. Buffalo Tom - 'Big red letter day' (Play it again Sam Records) The Wipers - 'Silver Sail' (Play it again Sam Records) Het label Pias komt met CD's van twee groepen die een door braak naar een wat groter pu bliek verdienen. Buffalo Tom maakt met het toegankelijke 'Big red letter day' de meeste kans. Het Amerikaanse trio heeft elf meeslepende nummers opgenomen met sterke melo dieën, veel gitaren en heerlijk sentimentele teksten: 'They stopped the bleeding/but could never stop all those tears'. Het schuurpapieren stemgeluid van zanger/gitarist Bill Janovitz komt het beste uit de verf als het tempo laag is. Op die momen ten vult Buffalo Tom het gat dat Bruce Springsteen heeft laten vallen, sinds hij muziek als een verlengstuk van het huishouden ziet. The Wipers, in feite een door gi tarist/zanger/componist Greg Sage bezette eenmanspost, doen andermaal geen enkele concessie aan het publiek. Het grootse, lyrische gitaargeluid, opgewekt met ouderwetse bui zenversterkers, van Greg Sage is en blijft een op zichzelf staand gegeven. Wat de bassist en drummer doen, doet eigenlijk niet ter zake. Sage walst ook zijn eigen zang plat. Een gitaarplaat je dat de luisteraar binnen de kortste keren in vuur en vlam zet. WK JAZZ Tiger Okoshi: 'Echoes of a Note' (JVC) (distr.: VIA) Tiger Okoshi (1950) is in Europa vooral bekend als vroegere side- man van Gary Burton, maar be gon zijn carrière al daarvóór bij de big band van Buddy Rich. De Japanse trompettist maakte eni ge omzwervingen door fusion- land, maar is met dit tribuutal bum aan Louis Armstrong weer in de akoestische jazz beland. Hoewel in enkele stukken Okos hi rechtstreeks met zijn vibra- to's en crescendi aan Armstrong refereert, zijn de arrangementen en de soli duidelijk van een mo dernere tijd, namelijk de nieuwe bop-mainstream. Met een der gelijk project waarin bekende krakers aangepakt worden, kan je makkelijk de mist in gaan, maar Okoshi weet zonder in ex tremen te vervallen onverwach te wendingen te geven aan door dixieland bands totaal platge- speelde klassiekers als 'St. Ja mes Infirmary' en 'St. Louis Blues'. Zelfs amusementsstuk- ken als 'Hello Dolly!' 'When the Saints Go Marching in' en 'What A Wonderful World' zijn hier beluisterenswaardig. Okos hi zelf is een afgemeten fra serende en lyrische trompettist die het effectbejag schuwt, ter wijl als medesolist Bela Fleck (banjo) vooral positief opvalt. Ook van Peter Erskine's sobere drumwerk kan dat gezegd wor den. Een opvallend goed opge nomen CD. Dan Papaila: 'Positively!' (Time less) (distr.: Timeless Records, Postbus 201,6700 AE Wagenin- gen) De debuut-CD van deze Ameri kaanse gitarist is stilistisch mis schien geen doorbraak, maar wel een bewijs dat de relaxede soul-jazz nog lang niet dood is. Papaila, die al sinds de jaren ze ventig met de hier ook aanwezi ge organist Johnny Hammond Smith speelt, doet qua geluid sterk aan Wes Montgomery denken, maar voegt daar in zijn geluid en solowerk veel blues aan toe. 'Positively!' is kennelijk vooral als een onderhoudende CD bedoeld, want behalve en kele bekende pop-standards ('When a Man Loves a Woman', 'That's the Way of the World') wordt het groepsgeluid vooral overzichtelijk en vriendelijk swingend gehouden, ook als de onderschatte, maar bijzonder doelmatig solerende tenorsaxo fonist Rickey Woodard in enkele stukken zijn opwachting maakt. Papaila's spel is een voorbeeld van bedachtzaam en precies musiceren, maar zal met deze conservatieve CD alleen liefheb bers van ouderwetse soul in strumentals kunnen bekoren. KV Mozart: Missa solemnis KV 337 - Litaniae KV 125 - Regina coeli KV 276. Barbara Bonney (sopraan), Elisabeth von Magnus (alt), Uwe Heilmann (tenor), Gilles Cache- maille (bas), Arnold Schoenberg Chor, Concentus musicus Wien o.l.v. Nikolaus Harnoncourt. Teldec. Concentus musicus Wien, dat mèt zijn leider Harnoncourt be schouwd mag worden als de pionier van het 'authentiek mu siceren', bestaat veertig jaar, maar de eerste opnamen laten een enorm verschil horen met wat hetzelfde ensemble nu mu zikaal te berde brengt. Dat is vooral te danken aan Harnon court zelf, die in steeds sterkere mate de muziek échter de no ten ontdekt heeft en daardoor geleidelijk tot een minder dog matische aanpak kwam. Dat blijkt ook weer uit deze CD met religieuze werken van Mozart, die tintelen en sprankelen, en die in niets meer doen denken aan het ietwat priegelig en vaak onzuiver musiceren uit de jaren zestig. Monumentale maar te gelijk opvallend ontspannen uitvoeringen, instrumentaal een feest en bovendien met een schitterend solistenteam. Schat: De Hemel. Koninklijk Con certgebouw Orkest o.l.v. Riccardo Chailly. NM Classics. Sinds de komst van Chailly lijkt de belangstelling voor 20ste- eeuwse muziek opgebloeid, maar we mogen toch niet ver geten dat met name Hans Vonk op dit punt eveneens een grote rol heeft gespeeld. Dat geldt ze ker voor de muziek van Peter Schat en Vonk zal ook in het ko mende Holland Festival diens opera 'Symposion' dirigeren. Dat levert een boeiende verge lijking op met de symfonie 'De Hemel', in feite een voorstudie voor die opera. Ook ditmaal is Schats muziek niet in een paar zinnen te karakteriseren en be langstellenden verwijs ik graag naar het CD-boekje. Laat ik vol staan met de verzekering dat het voor de liefhebber een boei ende kluif is geworden, die Chailly en het KCO voortreffelijk hebben neergezet, en die de AVRO al even fraai heeft opge nomen. Servies van Versace Voor eèt- en drinkserviezen fabrikant Rosenthal ging modeontwerper Gianni Versace aan de slag. Het resultaat: vier prachtig gedecoreerde serviezen, bijna te fraai om van te eten. De mooiste decors zijn Barocco (in zwart, goud en geel) en Medusa. Ook de vorm (Mythos) van deze twee serviezen, ontworpen door Paul Wunderlich is heel bijzonder. Zo vormen bijvoorbeeld goudkleurige vleu gels de oren van de (thee-, koffie-, soep-)koppen uit deze serie. De andere twee serviezen dragen de namen Le Roi soleil en Le voyage de Marco Polo. Ze zijn gemaakt in het model Polygon van Tapio Wirkala en hebben hele subtiele hoekjes. Op de foto een deel van het servies Medusa, waarvan het ontbijtbordje 64,95 kost. Meer informatie: tel. 043 - 431967. Niet veel groter dan een luciferdoosje en met een ruk aan het koordje een lawaai van 110 decibel, dat moet eventuele aan vallers toch wel op de vlucht jagen. Het apparaat, Persoon lijk Alarm genaamd, kan via een metalen kettinkje worden vastgemaakt aan de portemonnee, tas of koffer, riem enz. Het kan ook binnens huis dienst doen. Bevestig het koord rond de deurknop en het apparaat aan de dichtstbijzijnde muur. Het alarm zal afgaan als de deur wordt geopend. Prijs: 19,95. Meer informatie: 09 3241471646. Tijd is kostbaar Tijd vergeten, hollen naar de parkeer- meter, dat hoeft niet meer als je dit multi-alarmwekkertje gebruikt. Het kan maximaal 96 keer per etmaal, elke 15 minuten of langere tijdsinterval, een duidelijk waarschuwingssignaal afgeven. Het alarm is 113x56x10 mm groot en kost 29. Meer informatie: Friederichs, tel. 023 - 232700. De visatlas moet alle zoetwatervissen in de verschillende gebieden en diver se watertypes in beeld brengen. En mogelijk ook hoe bepaalde soorten zich de laatste decennia hebben ont wikkeld. Ik heb zo mijn twijfel over de waarde en de betrouwbaarheid van zo'n atlas. Bij vogels, zoogdieren en planten ligt de zaak veel simpeler. Daarvoor stuur je ervaren mensen op pad met lijsten om op gezette tijden tellingen te doen. Bij vissen is dat onmogelijk en ben je aangewezen op proefvisserijen en bemonsteringen. Zeker in zwaar- begroeide of zeer diepe wateren (bij voorbeeld zandwinningsputten) le verden dergelijke onderzoekingen lang niet altijd betrouwbaar materiaal op. Bovendien zijn er talloze wateren in ons land waar nog nooit met netten is gevist en waarover dus geen enkele informatie voorhanden is. Voorts wordt gesproken over het benaderen van personen die betrouwbare gege vens over vis hebben. Ik ben be nieuwd wie dat zijn. Er zijn sportvissers die vele jaren 'vas te klant' zijn op een bepaald viswater. Ze denken dat water als hun broekzak te kennen, maar worden vaak toch verrast door bijzondere vangsten. Bo vendien kunnen omstandigheden van vlak bij elkaar gelegen viswateren soms ingrijpend verschillen. Zowel wat aantallen vis als soortenrijkdom betreft. Ook de beroepsvisser is vaak ge fixeerd op de vangst van voor hem in teressante soorten (vooral paling en roofvis). Ik heb in gesprekken met er varen beroepsvissers meer dan eens gemerkt dat hoewel ze dagelijks op een bepaald water vertoefden toch vrij slecht op de hoogte waren, omdat ze alleen oog hadden voor wat in de netten of de fuiken belandde. Of met de elektrovisserij boven water kwam. De stichting beseft zelf ook wel dat het geen simpele opgave is. Gesigna leerd wordt dat van sommige vissoor ten die voor de visserij niet interes sant zijn, zoals de grote modderkrui per en de bittervoorn, de informatie schaars is. Bovendien zijn er vissen die voor 1940 vaak werden gevangen, maar nu zeldzaam zijn, zoals de kwa baal. Ik vrees dat de visatlas te grofmazig wordt, zodat de praktische gebruiks waarde gelimiteerd is. Waarschijnlijk zal het eindresultaat beperkt blijven tot het aanstippen van wat ontwikke lingen in grote lijnen. Maar ik wil niet in mineur eindigen. Het is in elk geval een lofwaardig streven om te probe ren visgegevens die over vele instan ties en personen verspreid zijn, bijeen te brengen. Versnippering is nu troef. Over twee jaar weten we meer. Er zijn er wel veertien van, van tien centimeter hoog tot precies een meter. Op deze foto de hele verzameling papegaaien en toekans bijelkaar. Ze worden ge maakt van het heel lichte hout waarvan ook zweefvliegtuigen worden vervaar digd. De prijs loopt van 12,95 tot 125. Meer informatie: Inspiration, tel. 01718 - 23334. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK. Nederland heeft sinds kort nog maar één overkoepelende hengelsportorga nisatie. Dat is de Nederlandse Vereni gingvan Sportvissersfederaties (NWS), waarbij ruim 900 hengel sportverenigingen zijn aangesloten met in totaal rond 370.000 leden. De andere landelijke bond, het Centraal Nederlandse Hengelaars Verbond (CNHV) hield eind augustus op te be staan, nadat de aangesloten vereni gingen in Vianen hadden besloten de vereniging op te heffen. Het batig sal do dat nog in kas was, werd beschik baar gesteld aan de Stichting Viscen- tra Gehandicapten in Abcoude. Beide bonden hebben elkaar in het verleden nogal eens te vuur en te zwaard bestreden. Twistpunt vormde met name het al dan niet handhaven van de zogenaamde 'vrije hengel'. Dit historische recht om in de meeste openbare wateren op witvis te mogen vissen met alleen de viskaart als docu ment, was de NWS een doorn in het oog, omdat het ieder de mogelijkheid gaf een hengeltje uit te gooien zonder lid te zijn van een hengelsportvereni ging- Binnen het veel kleinere CNHV heer ste meer een sfeer van 'vrijheid blij heid': geen organisatiedwang en dus handhaving van de 'vrije hengel'. De NWS staat een krachtige, profes sioneel geleide belangenorganisatie voor ogen, waarvan iedere hengelaar lid zou moeten zijn. Althans van een van de aangesloten verenigingen. Alle viswater zou ingebracht moeten wor den in een gezamenlijke, zogenoem de 'Grote Vergunning'. En de visstan den van al die wateren zouden goed beheerd dienen te worden: regelmatig onderzoek en waar nodig uitzetten of verwijderen van vis. Die 'Grote Vergunning' kwam jaren geleden al tot stand, maar de wens om daarin alle belangrijke viswateren op te nemen is nooit helemaal ver vuld. Ook al omdat visrechtverhuur ders en -verpachters wel bereid waren water open te stellen voor een vereni ging met een paar honderd leden, maar niet voor een landelijke bond waarvan een kleine 400.000 vissers lid zijn. Op vele andere terreinen heeft de NWS, met een bureau en 24 mede werkers in Amersfoort, wel veel kun nen bereiken. Promotie yan de vis sport, voorlichting, waterkwaliteits controles en juridische ondersteuning om visrechten te houden of in de wacht te slepen zijn maar enkele van de vele activiteiten. Critici stellen daar tegenover dat het een te logge organi satie is geworden die de hengelaar te veel geld kost. Vandaar dat er in ons land nog steeds hengelsportorganisaties zijn die zich niet hebben aangesloten bij de NWS, Het hanteren van de 'vrije hengel' vormde in het verleden het grote twistpunt tussen de twee landelijke hengelsportbonden. FOTO WIM DIJKMAN zoals bijvoorbeeld de Hengelaars- bond voor Leiden en omstreken. Ons land telt ongeveer 1 miljoen actieve sportvissers. Dus ligt er voor de NWS nog een schone taak. Met het opgaan van het CNHV in de NWS is de laatste voor de hengelaars wel de eni ge officiële gesprekspartner geworden van de overheid. Visatlas Er zijn ambitieuze plannen om een atlas voor Nederlandse zoetwatervis sen te maken. Er is een speciale stich ting in het leven geroepen die het kar wei in twee jaar moet hebben ge klaard. En het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij heeft inmiddels financiële steun toegezegd. In de stichting zijn vertegenwoordigd de eerder genoemde NWS, de Orga nisatie ter Verbetering van de Binnen visserij, een aantal wetenschappelijke instellingen waaronder het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek in IJmui- den en de stichting Reptielen-, Amfi bieën- en Vissenonderzoek. Als voorbeeld voor de atlas dienen al bestaande over vogels (daarvan zijn er zelfs twee), zoogdieren (in 1992 ver schenen), reptielen en amfibieën (in 1986 uitgekomen) en de serie atlassen over wilde planten, die bijna klaar is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25