Akkoord ANC met extreem-rechtsen Sjevardnadze vraagt om versterking Latijns-Amerika heeft slechtste onderwijs ter wereld Buitenland Vertraging Iedereen heeft recht om te genieten Journalisten gaan weg uit Muqdisho Sprookje van Imelda blijkt nachtmerrie Angolese regering verwerpt vredesplan IATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 ;e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind* Tbe Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Geen kranten in Italië door staking rome» Italiaanse journalisten zijn gisteren een tweedaagse sta king begonnen, waardoor er vandaag geen kranten verschijnen. Ook de radio, de televisie en de persbureaus worden door de staking getroffen. De journalisten protesteren tegen maatregelen van de regering-Ciampi om de vrijheid van informatie te beper ken. Duitse actieweek tegen racisme Bonn De Duitse vakbonden, werkgeversverenigingen en kerken hebben opgeroepen massaal deel te nemen aan een actieweek tegen vreemdelingenhaat, die morgen begint. In meer dan 120 plaatsen in de Bondsrepubliek zullen tot 2 oktober ruim 1.500 manifestaties worden gehouden. GM verdubbelt aantal ontslagen ietroit De noodlijdende Amerikaanse autofabrikant General Motors gaat de komende jaren 100.000 arbeidsplaatsen ophef fen, twee keer zoveel als was aangekondigd. Gedwongen ontsla gen zijn niet uitgesloten. Dat heeft de krant Detroit News giste ren gemeld. Levenslang voor racistische moord 'NDONTwee Britten van 18 en 22 jaar zijn gisteren in Londen tot levenslang veroordeeld wegens een racistische moorckop een automobilist van Aziatische afkomst. Levenslang wordt normali ter alleen aan terroristen gegeven. De twee moeten tenminste 22 jaar zitten, zo bepaalde de rechtbank. Het slachtoffer, een 44-ja- rige vader van vier kinderen, werd door de jongens zwaar mis handeld, beroofd en vervolgens met zijn auto in de Thames ge duwd. Daar verdronk hij. Eerste Palestijnse moord na akkoord Jeruzalem De Israëlische politie heeft gisteren in een plaats ten noorden van Tel Aviv het lichaam gevonden van een 21-jarige Israëliër die was doodgestoken. De politie vermoedt een Pales tijnse terreuraanslag. Op het lichaam werd een pamflet van de Palestijnse moslim-fundamentalistische organisatie Harnas ge vonden. Het is de eerste Palestijnse moord na de ondertekening van het verdrag tussen Israël en de PLO. Rond Pretoria zou semi-autonoom thuisland komen Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en het extreem rechtse Afrikaner Volksfront (AVF) hebben een akkoord gesloten om de rust in Zuid-Afrika te bewaren na de ver kiezingen in april 1994, waaraan voor het eerst ook zwar ten mogen meedoen. Dat heeft de Amerikaanse krant Christian Science Monitor gisteren gemeld. WASHINGTON AFP/AP/GPO Na weken van geheime onder handelingen heeft het AVF, waarin twintig extremistische blanke organisaties samenwer ken, besloten deel te nemen aan de verkiezingen als het de ver zekering krijgt dat er een semi- autonoom thuisland voor blan ken komt. De extreemrechtse partijen hebben daarvoor een stervormig gebied voorgesteld dat grote delen van Pretoria en Oranje Vrijstaat omvat. Het akkoord kwam tot stand na een gesprek zes weken gele den tussen ANC-leider Mandela en de leider van het comité van generaals die de AVF onder steunen, Constand Viljoen, al dus de Amerikaanse krant. Nelson Mandela heeft de ge heime besprekingen met het AVF bevestigd. Hij zei dat het de taak van het ANC is om iets te doen aan de angst van een deel van de blanken dat ze na de verkiezingen zullen worden on- derdnikt door de zwarte meer derheid. Mandela noemde die angst overigens ongegrond. Over de eis van een semi-au- {onoom thuisland voor blanken zei hij: „We kunnen die eis niet accepteren op de manier die zij verlangen, maar er is ruimte voor een compromis. Wat er niet komt is een etnische oplos sing, maar een volk kan een ge bied hebben waarin het zijn ei gen zaken regelt." Bij de Verenigde Naties in New York riep Mandela de we reld gisteren op om alle econo mische sancties .tegen Zuid- Afrika onmiddellijk op te heffen en de diplomatieke banden brig» In de Zwitserse plaats Brig kunnen de auto's en treinen niet meer rijden. Hevige regenbuien hebben voor grote overstromingen in het hele land gezorgd. Op sommige plaatsen zijn de wegen onbegaanbaar geworden omdat de aarde als gevolg van de regen is gaan schuiven, foto epa Academici heffen stem tegen puriteinen in gezondheidszorg brussel rtr Puriteinen in de gezondheids zorg die voorschrijven dat mensen niet meer mogen ro ken en geen alcohol of koffie meer mogen drinken, probe ren de kwaliteit van het leven te verwoesten. Die beschuldi ging heeft een verzameling academici gisteren in Brussel geuit. De academici zijn verenigd in de Partners voor Onderzoek naar Essentieel Genot (Arise) en stelden dat een onderzoek heeft uitgewezen dat koffie, thee, alcohol, tabak en choco lade de meest genoemde pro- dukten waren bij de vraag hoe mensen met stress omgingen. David Warburton, professor in de farmacologie in Enge land, zei dat „het ieders recht is om genotsmiddelen te genie ten. We zijn erg bezorgd over de puriteinse beweging tegen genot." De groep academici noemde de Europese Gemeenschap een van de voornaamste puriteinse instituten. Het onderzoek richtte zich op vijf Europese landen en geeft aan dat 74 pro cent van aBe Europeanen kof fie drinkt, 59 procent drinkt al cohol, 33 procent rookt, 56 procent eet chocolade en 54 procent drinkt thee. Van deze produkten werd koffie het meest in verband ge bracht met het ontspannen en omgaan met stress. Volgens Arise zijn de burgers, voldoen de op de hoogte van de ge zondheidsrisico's en hebben campagnes geen effect. In Zweden, waar veel reclame ge maakt wordt voor een gezonde levenstijl, rookt 44 procent van de 16-jarigen en in Japan, waar vrijwel geen campagnes ge voerd worden tegen het roken, is dat slechts twee procent. Seks kwam bij de onder vraagden pas op de tiende plaats onder de activiteiten die als genot werden bestempeld. Italië scoorde hoog, met tach tig procent van de ondervraag den die seks als genot typeer den, Groot-Brittannië het laagst met 62 procent. weer te herstellen. Mandela zei dat de sancties kunnen verdwij nen „nu het moment nadert dat het land niet meer door een blanke minderheid zal worden geregeerd". Kort na zijn rede trokken de Verenigde Staten, Canada en het Britse Gemenebest hun sancties meteen in. Op verzoek van Mandela lieten zij het em bargo op de verkoop van nucle aire technologie en wapens wel in tact. In een reactie op het besluit van het Zuidafrikaanse parle ment donderdag om in te stem men met de installatie van de Uitvoerende Overgangsraad (UOR) heeft Inkatha-leider But- helezi gisteren verklaard dat va derlandslievende Zulu's nooit zullen toestaan dat ze door deze raad geregeerd zullen worden en dat ze bereid moeten zijn de raad te bestrijden. De UOR zal waarschijnlijk eind volgende maand worden geïnstalleerd. Inkatha verliet in juli de onder handelingstafel uit protest tegen het besluit om op 27 april vol gend jaar non-raciale verkiezin gen te houden. Nelson Mandela riep gisteren bij de Verenigde Naties in landen in de wereld op om de boycot van Zuid-Afrika te New York alle staken. foto epa muqdtsho rtr/afp/dpa Buitenlandse verslaggevers en hulpverleners zijn gisteren be gonnen zich terug te trekken uit de Somalische hoofdstad Muq disho uit vrees dat de voort vluchtige krijgsheer Aideed Amerikanen in gijzeling zal ne men uit wraak voor de arresta tie van zijn financier. Osman Hassan Ali alias Atto. VN-func- tionarissen hebben hen daar voor gewaarschuwd.' Correspondenten van het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press (AP) en het Franse Agence France Presse (AFP) be reidden zich voor om de roerige stad te verlaten. Deze week be geleidden VN-soldaten een AP- verslaggever in een pantser voertuig van zijn hotel naar het streng beveiligde VN-hoofd- kwartier. Sinds de VN-missie in mei begon zijn vijf buitenlandse journalisten, van wie er drie voor Reuters werkten, in Muq disho gedood. Woensdag nog liep een geluidsman van een Franse televisie-zender verwon dingen op toen hij werd be schoten. Het geweld in de Somalische hoofdstad is de afgelopen dagen zo toegenomen dat VN-hulp verleners zelfs in kogelvrije ves ten slapen. 'Algehele mobilisatie van Georgië is nodig TBILISIAFP/RTR De Georgische leider Edoeard Sjevardnadze heeft gisteren vanuit een schuilkelder in Soechoemi, de belegerde hoofdstad van Abchazië, wan hopig verzocht om versterkin gen. Hij zei dat een algehele mobilisatie van Georgië nood zakelijk is nu goed bewapende Abchaziërs na een beleg van een week een grootscheepse aanval hebben ingezet om de weerstand van de Georgische verdedigers te hreken. Sjevardnadze meldde dat zijn troepen wanhopige straatge vechten voeren in Soechoemi. Alleen al gisteren sloegen zes honderd granaten in. Indien geen noodmaatregelen worden genomen, zal de stad spoedig in handen vallen van de Abcha ziërs, aldus Sjevardnadze. Enig uitzicht voor Sjevard nadze bieden alleen de duizend man Georgische troepen die met vijf tanks vanuit Otsjamtsji- ra, zestig kilometer zuidelijker, oprukken naar Soechoemi. De eerste versterkingen zouden gisteren al in de Abchazische hoofdstad zijn aangekomen. door de onverwachte terugkeer van oud-president Zviad Gams- achoerdia, die anderhalf jaar in ballingschap heeft geleefd. Gamsachoerdia zei dat hij van plan is zijn oude functie van president weer op te nemen maar riep zijn aanhangers ook op de verdedigers van Soechoe mi te hulp te schieten. Het vliegveld van Soechoemi is inmiddels gesloten, nadat de ze week tot drie maal toe een burgervliegtuig door de Abcha zische opstandelingen was neergeschoten. De sluiting heeft mensen, onder wie veel gewon den, die de belegerde stad wil len ontvluchten. Enkele sche pen van de Zwarte-Zeevloot zijn op weg naar Soechoemi om burgers te evacueren Ondanks de voortgaande es calatie van het geweld in de op standige Georgische provincie, zijn de Verenigde Naties van plan donderdag vredesbespre kingen te beginnen. Daaraan moeten de Abchazische opstan delingen, Georgië en Rusland deelnemen. De crisissfeer in Georgië kreeg op het vliegveld geleid tot pa gisteren nog een extra impuls niek onder de circa vijfduizend De voormalige presidentsvrou- we Imelda Marcos, die van arm meisje de machtigste vrouw van de Filipijnen werd, beschreef haar leven eens als een sprook je, een combinatie van Asse poester en Alice in Wonderland. „De werkelijkheid van het leven van Ferdinand en Imelda is vreemder dan de verbeelding", zei ze. Gisteren kwam aan dat sprookje een nachtmerrie-ach- tig einde toen Imelda, die ervan wordt beschuldigd met haar in middels overleden man miljar den dollars uit de rijksschatkist te hebben geplunderd, werd veroordeeld tot achttien jaar ge vangenisstraf wegens corruptie. De 64-jarige weduwe mocht de rechtbank gewoon verlaten in afwachting van haar beroep, maar de uitspraak markeert het einde van een gerechtelijke ze getocht. Direct na de uitspraak reed ze naar een kerk waar ze 40 meter op haar knieën naar een beeld kroop om dit te kussen. Hardop bad ze: „God van rechtvaardig heid, vecht mijn gevecht, ver klaar mij onschuldig." De veroordeling wegens twee aanklachten van corruptie bete kenen het dieptepunt van zeven jaar ellende voor Imelda Mar cos, die vooral bekend werdA door de 1.000 paar schoenen en de kogelvrije BH die zij achter liet toen zij en haar man in 1986 werden afgezet. De Marcos-familie probeerde eerder deze maand haar politie ke macht nog eens te etaleren tijdens het overbrengen van het gebalsemde lichaam van de \Toegere president, die in 1989 in ballingschap op Hawaii over leed. De voorspellingen dat een miljoen aanhangers van Marcos zich naar zijn thuisstad Batac zou spoeden om hem nog eens de laatste eer te bewijzen, ble ken echter veel te optimistisch: er kwamen niet meer dan een paar duizend mensen. Veel Filipijnen hoopten dat de Marcos-saga was afgelopen toen zij het echtpaar tijdens de volksopstand verdreven. De toom van de natie was echter niet groot genoeg om haar te kortwieken. Imelda weigert te aanvaarden dat zij door de ge schiedenis is ingehaald. In 1991 keerde zij terug naar de Filipij nen, waar zij vorig jaar deelnam aan de presidentsverkiezingen. Zij eindigde echter als vijfde van de zeven kandidaten. washington ips Latijns-Amerika heeft het slechtste on derwijs ter wereld. Hoewel het onder wijs er in veel landen gratis is, staan de prestaties van de leerlingen op het laagste niveau ter wereld. Dat blijkt uit een rapport van de Wereldbank. In een mondelinge toelichting op het rapport verklaarde de Chileense top econoom Sebastian Edwards onlangs dat de onderwijsmogelijkheden gering zijn en de kwaliteit van het onderwijs bedroevend. Talrijke onderzoeken be vestigen volgens Edwards dat Latijns- Amerika op veel punten lager scoort dan de andere landen in de Derde We reld. Zelfs in een land als Mozambi que. dat jarenlang geteisterd is door een burgeroorlog, genieten de leerlin gen beter onderwijs. Uit het rapport blijkt dat de Latijnsa- merikaanse leerlingen ver achterblij ven bij hun medescholieren in oost- Azië en in de geïndustrialiseerde lan den. Die achterstand doet zich voor op het gebied van leesvaardigheid, wis kunde en natuurwetenschap. „Als u bij een willekeurige steekproef 27 scholen in Caracas neemt en die vergelijkt met scholen uit andere de len van de wereld dan zal blijken dat de Venezolaanse scholen ver achter blijven", aldus Edwards. Het onderwijs in Venezuela heeft het laagste niveau in Latijns-Amerika. Uit het rapport blijkt verder dat in de jaren tachtig in Latijns-Amerika het bedrag dat per leerling werd uitgege ven voor basisonderwijs met 28 pro cent daalde. In de regio wordt nu ge middeld 1,1 procent van het bruto na tionaal produkt besteed aan basison derwijs. Een andere indicatie voor de slechte kwaliteit is eveneens dat 42 procent van de kinderen - in totaal ongeveer vier miljoen - het eerste jaar op de ba sisschool moeten overdoen. Een ander verontrustend gegeven is dat 29 pro cent van de kinderen elke klas twee keer moet doen. Volgens Carlos Quijano, adviseur van de vice-president van de Wereldbank, is het voornaamste probleem dat er naar verhouding te veel geld wordt ge pompt in het hoger onderwijs. Die in vestering gaat ten koste van het lager onderwijs, aldus Quijano. „Er wordt geïnvesteerd in advocaten, maar wat nodig is zijn mensen die kunVien lezen en schrijven en die de basisbegrippen van wiskunde onder de knie hebben. Uit gegevens van.de Wereldbank blijkt dat met uitzondering van Chili de La- tij nsamerikaanse regeringen het hoger onderwijs zeven maal sterker subsidi ëren dan het basisonderwijs. Die in vesteringspolitiek heeft ernstige gevol gen voor de groepen met de laagste inkomens. „Terwijl kinderen van vermogende ouders deel kunnen nemen aan parti culier middelbaar onderwijs, waar door een plaats aan de universiteit al gegarandeerd is. hebben kinderen uit lagere inkomens nauwelijks de kans universitair onderwijs te volgens we gens de slechte kwaliteit van de voor opleiding". aldus het rapport. In 1989 kwam 50 procent van de on- dërwijsgelden bij de rijkste 20 procent van de Latijnsamerikaanse bevolking terecht. De armste 20 procent ontving daarentegen slechts 5 procent van de onderwijsgelden. De Latijnsamerikaanse situatie staat in schril contrast met die van bijvoor beeld oost-Azië. Daar heeft een effec tief onderwijssysteem de basis gelegd voor het 'Aziatische wonder'. Volgens de Wereldbank bebben deze landen een hoge prioriteit gegeven aan het basisonderwijs. De Wereldbaiik subsidieert in negen Latijnsamerikaanse landen onderwijs projecten. Deze hebben tot doel om de bereikbaarheid van het onderwijs te vergroten en om de kwaliteit van het peuter- en basisonderwijs te ver hogen. De bank roept de landen op om hun investeringen in het onderijs te vergroten als een manier om de economische groei te bevorderen. Een moeder troost haar zieke kind nadat zij is gevlucht voor de gevech ten tussen de Angolese regeringstroepen en de rebellen van Unita. foto »epa LUANDA/SAO TOME RTR/AFP/AP De Angolese regering heeft een vredesplan van de verzetsbewe ging Unita verworpen en gewei gerd deel te nemen aan de vre desonderhandelingen met de rebellen, zo is gisteren in de hoofdstad Luanda bekendge maakt. In een tegenvoorstel eist de regering dat Unita de vredesak koorden van 1991 aanvaardt en een onmiddellijk staakt-het-vu- ren afkondigt. De regering be schuldigt de rebellen ervan be langstelling voor de vredesbe sprekingen te veinzen, terwijl ze het door henzelf aangeboden bestand verbreken. Afgevaar digden van Unita wachtten op het Afrikaans eiland Sao Tomé tevergeefs op een regeringsdele gatie. Speciaal afgezant van de Verenigde Naties, Alouine Blon- din Beye, had gehoopt op het eiland de basis te kunnen leg gen voor nieuwe besprekingen over een beëindiging van de wrede burgeroorlog in Angola. De Veiligheidsraad van de VN heeft Unita een ultimatum ge steld dat vandaag afloopt. Als de guerrillabeweging niet met vre desbesprekingen met de rege ring is begonnen, wordt een in ternationaal brandstof- en wa penembargo afgekondigd. Unita beheerst driekwart van het Angolese grondgebied. IJni- ta-leider Jonas Savimbi had be loofd dat de rebellen vanaf afge lopen maandag de strijd zou den slaken. Volgens de regering heeft hij zich echter niet aan zijn belofte gehouden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5