Parkeerboete overgelaten aan particulier bedrijf Weinig belangstelling voor waarborgfonds Binnenland 'Banengroei midden- en kleinbedrijf voorbij' Politie heeft 'praatpaal Wrak aan de ketting gelegd Alleen enquête biedt uitzicht op beheersing gezondheidszorg Arts naar buitenland Voor de laatste keer over het spoor ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 Hennepkwekerij in Soest opgerold soest Een professionele hennepkwekerij in Soest met 1.500 planten met een geschatte waarde van een miljoen gulden is twee dagen geleden door de politie opgerold. Twee eigenaren van de Nederwietkwekerij zijn aangehouden. Volgens de politie werden er al een jaar planten geteeld. Daarbij zou het om drie tot vier oogsten met een miljoenenomzet gaan. Directieleden vleesgigant vrijgelaten den haag Justitie in Almelo heeft gisteren de twee directieleden van de Almolse vleesgigant Van der Laan vrijgelaten. De alge meen en financieel directeur worden verdacht van een omvang rijke fraude met vleessubsidies voor zeker vier miljoen gulden. Hoewel de verdachten zijn vrijgelaten, wordt het onderzoek in de zaak gewoon voorgezet, zegt Justitie. Griepprik alleen voor risicogroepen utrecht Gezonde mensen, ook bejaarden, hebben geen ver hoogde kans op griep. Ze hoeven zich dus niet te laten inenten tegen griep. Alleen voor mensen met verminderde afweer zoals mensen met suikerziekte, nierpatiënten of mensen met hartpro blemen of luchtwegaandoeningen kan griep/gevaarlijk zijn en is een prik raadzaam. Dat staat in een nieuwe richtlijn over griep en griepvaccinatie, opgesteld door het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG). Jaarlijks krijgt vijf tot twintig procent van de bevolking griep, er sterven ieder jaar 2.000 patiënten aan. Diefstal uit goederentreinen opgelost utrecht De spoorwegpolitie en de Utrechtse politie hebben de afgelopen maand achttien mensen opgepakt voor het stelen van goederen uit treinen. De NS willen de schade (ruim zes ton) op de verdachten verhalen. Het leegroven van de goederentreinen is zeker anderhalf jaar aan de gang geweest. De daders sloegen toe als de treinen voor een rood sein stonden te wachten op het traject Blauwkapel - Lunetten in Utrecht. De buit varieerde van sigaretten tot tuinmeubelen. Vier jaar cel voor dodelijk schot utrecht Een 21-jarige man uit Zeist is gisteren door de recht bank in Utrecht veroordeeld tot vier jaar cel voor doodslag en verboden wapenbezit. Zijn 24-jarige plaatsgenoot, van wie het wapen was waarmee het dodelijke schot werd gelost, kreeg vier maanden. De 21-jarige heeft bekend dat hij op 5 juni tijdens een ruzie voor een Utrechts café een man doodschoot die hem met een mes bedreigde. Matroos gedood bij ruzie in café cent» De politie van Gent heeft de identiteit achterhaald van een lijk dat 11 september werd gevonden in het kanaal van Gent naar Terneuzen. Het gaat om een 25-jarige matroos uit Neder land. Het slachtoffer was met een schot door het hoofd gedood. Er is een 37-jarige Belg aangehouden. De man hoorde tot de de kring van cafévrienden van de matroos. De identiteit van de ma troos werd achterhaald via een opsporingsbericht op de Neder landse televisie. Een binnenschipper herkende het lijk aan de hand van tatoeages op de böVenarm. Man verdacht van moord op vrouw roermond» De politie van Roermond is op zoek naar een 31-ja rige man uit die plaats voor het doodschieten van zijn vrouw op 15 september. Hij woonde sinds een jaar niet meer met haar sa men maar was nog niet officieel gescheiden. De buren vonden de vrouw, moeder van twee kinderen, ernstig gewond in haar woning aan de Van Heutzstraat in de Roermondse wijk Kits- kensberg. De vrouw is meteen overgebracht naar een ziekenhuis waar ze aan haar verwondingen bezweek. 'Politie heeft dan de handen vrif Parkeerboetes worden vanaf volgend jaar in vijf gemeen ten bij wijze van proef uitbesteed aan een particulier be drijf, Parkeercontrole Nederland (Parcon). Door het werk uit te besteden, moet de politie de handen vrijkrijgen voor ander opsporingswerk. Als de proef slaagt, kunnen alle gemeenten voortaan particulieren inzetten tegen parkeerovertreders. enschede gpd Voor het eerst sinds 1983 ko men er in het midden- en klein bedrijf (MKB) geen banen meer bij. Gemeten in volledige banen gaan er dit jaar zelfs 5.000 ar beidsplaatsen verloren. Alleen het aantal deeltijdbanen neemt nog toe. Voor volgend jaar wordt slechts een minimale groei met 2.500 volledige banen verwacht. Dat blijkt uit de nieuwste prognoses die het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM) publiceert in de Economische Verkenning Midden- en 'Kleinbedrijf 1994. Deze cijfers zijn heel wat som berder dan die het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV) van 8 september bekendmaakte. Op basis van een steekproef verwachtte voor zitter J. Kamminga toen nog dat er dit jaar „slechts" 30.000 zou den bijkomen. In voorgaande jaren was de werkgelegenheids groei er veel groter geweest: 55.000 in 1992, 68.000 een jaar eerder en zelfs 88.000 in het topjaar 1990. Het MKB kan niet langer te genwicht bieden aan het verlies van arbeidsplaatsen door de tal loze reorganisaties bij het groot schalige bedrijfsleven, conclu deert het EIM. De afzet stagneert en de winsten dalpn dit jaar met gemiddeld 1,5 pro cent. Volgend jaar moet het herstel gaan komen, maar dit blijft nog relatief beperkt. De hardste klappen bij het MKB vallen in de industrie. Op de binnenlandse markt verlie zen de bedrijven terrein aan buitenlandse concurrenten, ter wijl de export amper groeit. De detailhandel heeft in toenemen de mate te lijden van de ongun stige ontwikkeling van de koop kracht van de consument. Hier door zullen nog maar weinig ex tra mensen werk vinden in de detailhandel. De kleinschalige bouwnijver heid ziet zowel dit als volgend jaar de afzet teruglopen. De za kelijke dienstverlening, de laatste jaren de sterkste groeier binnen het MKB, deelt nu ook in de malaise. De groei blijft er beperkt tot een magere 1 pro cent. De auto- en reparatiebe drijven kampen dit jaar met een zeer forse daling van de auto verkopen (ruim 20 procent in het eerste halfjaar). Ook in het kleinschalige vervoer is de situ atie weinig rooskleurig. den haag» gpd De politie loopt zo veel admini stratief werk mis, aldus een en thousiaste minister Hirsch Bal- lin van Justitie. „Wij hebben on ze mensen bij politie en justitie hard nodig voor andere vormen van wetsovertreding. Het is de moeite waard om na te gaan of met inschakeling van een parti culiere dienst doelmatig tegen parkeerovertredingen kan wor den opgetreden." Parcon gaat de boetes innen. Het bedrijf kan op elk moment van de dag parkeerwachters le veren. De parkeerwachter heeft een speciale computer, waarin alle justitiële gegevens worden opgeslagen. Met een simpele druk op de knop komt de bon uit het apparaat rollen. Binnen 24 uur heeft de overtreder een bekeuring in de bus. Om hun werk goed te kunnen doen, moeten de parkeerwach ters wel opsporingsbevoegdheid krijgen. De onderhandelingen daarover tussen Justitie en Bin nenlandse Zaken worden bin nenkort afgerond. Als de proef slaagt, wil Parcon uiteindelijk de parkeerbonnen voor alle gemeenten via de computer gaan regelen. Dat kan door alleen de apparatuur te le veren of door ook mankracht ter bes.chikking te stellen. Woordvoerder B. Staal van Parcon: „Wij leveren parkeer wachters op elk moment van de dag en op iedere plaats. Ons be drijf laat zich per uur betalen door de gemeente en is niet af hankelijk van het aantal boetes of de hoogte ervan, die gaan ge woon naar de gemeente. Een van de partners in Parcon is de Bank Nederlandse Gemeenten. De geldstroom loopt niet via Parcon maar via deze bank." enschede gpd Vierhout werkt in het Medisch Spectrum Twente (MST). Hij zegt dat hij vooraf de raad van bestuur van het ziekenhuis op de hoogte heeft gesteld. Hij be sloot patiënten in het buiten land te gaan helpen, omdat hij zich in zijn eigen ziekenhuis als gevolg van de krapper worden de budgetten steeds meer in zijn werk beknot voelde. De raad van bestuur van het ziekenhuis keurt de handelwijze van de chirurg af. Volgens het contract tussen ziekerihuis en specialist mag de chirurg buiten zijn ziekenhuis geen andere medische behandelingen uit voeren, want dat is concurren tie. Vierhout heeft zijn behan delingen in Duitsland inmiddels gestaakt. Hij ontkent dat het alleen maar om het geld ging. „Ik hoef niet veel meer te verdienen. Wat ik heb willen aantonen, is dat er in Nederland buiten het collec tieve systeem allerlei semi-lega- OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR den haag gpd Er is weinig belangstelling bij chronisch zieken om eenm aan vullende WAO-verzekering bij het waarborgfonds af te sluiten. Er zijn slechts honderd aanmel dingen binnen, terwijl er vol gens schattingen 17.000 chro nisch zieken zijn. Dat zegt woordvoerder Ten Wolde van de pensioenfondsen. De in schrijftermijn voor het waar borgfonds sluit op 1 december. Het waarborgfonds, waar ver zekeraars en pensioenfondsen in zitten, is onder zware druk van de Eerste Kamer tot stand gekomen. Die vreesde dat chro nisch zieken zich niet, of slechts tegen een zeer hoge premie, konden bijverzekeren tegen de korting op hun WAO-uitkering. De verzekeraars willen chro nisch zieleen 2,5 keer zoveel le sluipwegen mogelijk zijn. De particuliere ziektekostenverze keraars werken daaraan mee. Sterker nog, ze bieden het de verzekerden zelfs uit eigen be weging aan. Wat ik in Nordhorn heb gedaan, gebeurt ook in het grensgebied in Umburg." „Vanuit de maatschappij neemt de druk op de specialis ten om mensen sneller te be handelen geweldig toe. maar wij kunnen geen kant uit. De gezondheidszorg is de enige be drijfstak in Nederland die niet mag groeien, terwijl de vraag stijgt en men daarvoor ook wil betalen", aldus Vierhout. Ziekenfondsen hebben geen mogelijkheid om patiënten vfa een behandeling in het buiten land sneller te laten helpen. Particuliere maatschappijen zijn minder gebonden en ma ken van die vrijheid steeds va ker gebruik. Woordvoerders van verschillende maatschappijen ontkennen dat snellere behan deling in het buitenland op gro te schaal voorkomt, maar geven na enig aandringen wel toe dat men dat per aanvraag beoor deelt. De particuliere verzekerings maatschappijen studeren op dit moment op oplossingen. „Het is een van de belangrijkste on derwerpen in verzekerings- land", aldus een woordvoerder van de OLM in Zwolle. „Nie mand weet nog precies welke kant het uit zal gaan. De be staande regelgeving staat extra uitgaven voor medische hulp buiten het landelijk afgesproken budget niet toe. Toch verwacht ik volgend jaar de eerste aan biedingen op dit gebied. De markt is er rijp voor." premie laten betalen voor hun verzekering als gezonde werk nemers. Aanvankelijk werd een vier keer zo hoge premie ver wacht. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) steunt het voor stel. Het bestuur van het waar borgfonds stelt de uiteindelijke premiehoogte vast. Ten Wolde van de pensioen fondsen noemt het premievoor- stel van de verzekeraars „uit so ciaal oogpunt acceptabel". De pensioenfondsen vrezen er ech ter financieel bij in te schieten. Het verlies van het waarborg fonds wordt immers omgesla gen over alle WAO-vcrzekerden in Nederland. „Uit dat oogpunt hadden wij liever een hogere premie gehad", aldus Ten Wol de. Dat klemt voor de pensioen fondsen des te meer omdat zij chronisch zieken geen hogere premie vragen. JOURE ANP Aangifte doen, een botsing doorgeven of informatie op vragen. Dat kan in Joure alle maal via de eerste 'politic- praatpaal'. Met dit electroni- sche loket staat de burger langs de weg 24 uur per dag rechtstreeks in contact met de meldkamer van de plaat selijke politie. De praatpaal staat op de carpoolplaats langs de roton de in Joure. Alle informatie uit de praatpaal wordt afge drukt op papier. Er is ook in formatie over beveiliging van eigendommen en de werk wijze van het bureau jeugd- en zedenzaken. De provincie Friesland heeft de praatpaal vorig jaar ontwikkeld met subsidie van het ministerie van binnen landse zaken. Als de proef slaagt, komen de praatpalen ook in andere delen van het land. Ook het buitenland heeft interesse. Snelle opsporing nierziekten nodig utrecht gpd Huisartsen moeten al in een vroeg stadium worden betrok ken bij het opsporen van stoor nissen in de nierfunctie. Pre ventie of vroegtijdige behande ling is goed mogelijk en be spaart op termijn veel menselijk leed en tientallen miljoenen guldens. Dat zegt de Nierstichting aan de vooravond van de nationale collecteweek en haar 25-jarig jubileum, dat vandaag in Utrecht wordt gevierd met een symposium. De stichting begint een nationale voorlichtingsactie via informatiepakketten in de wachtkamer van huisartsen. Hoge bloeddruk, suikerziekte en urineweg-infecties kunnen onherstelbare schade aan de nieren aanrichten. Via opleiding en bijscholing van huisartsen wil de Nierstichting deze risicof actoren onder de aandacht brengen. Preventie van nierziekten kan een verdere stijging voorkomen van het aantal dialysepatiënten en niertransplantaties. Jaarlijks beginnen in Nederland duizend nieuwe patiënten met een nierdialyse. Zevenduizend Ne derlanders danken hun leven aan deze nierfunctie-vervan gende behandeling. VVD wil meer geld voor de ouderenzorg den kaag gpd De overheid moet honderden miljoenen guldens extra uittrek ken voor verpleeghuizen, be jaardenhuizen. jeugdhulpverle ning. drughulpverlening en ge handicaptenbeleid. Dat heeft de WD-fractie in de Tweede Ka mer gisteren voorgesteld op de partijraadvergadering in Bus- sum. Volgens de liberalen worden de wachtlijsten in de zorg veel te lang. De komende tijd wil de fractie exact berekenen hoeveel extra geld er nodig is om aan de ergste nood een einde te ma ken. De WD zal daarvoor het concept-verkiezingsprogramma aanpassen waarin nog wordt uitgegaan van een bezuiniging van 17 miljard gulden. terneuzen De onder Cypriotische vlag varende bulkcarrier Elena A is door de scheepvaartinspectie aan de ketting gelegd omdat het niet veel meer is dan een wrak. Het schip was met een lading onderweg naar de Middellandse Zee. Enkele bemanningsleden van het schip klaagden over slechte werkomstandigheden aan boord en hebben de inspectie getipt. foto anp wim kooyman Rotterdam Omdat het de laatste keer was, is gisteren een stoomtrein ingezet op de NS-luchtspoorlijn in Rotterdam. De spoorlijn is 116 jaar lang gebruikt maar met de komst van de Willemstunnel is hij overbodig geworden. Op de foto passeert de stoomtrein de Koningshavenbrug, oftewel 'De Hef'. foto anp» marcel antonisse haarlem sjaak smakman De Kamer heeft de smaak te pakken. Na de parle mentaire enquête naar de sociale zekerheid en het nog lopende parlementaire onderzoek naar de Bijstandswet, haalde PvdA-fractieleider Wölt- gens deze week met succes het plan voor een on derzoek naar de kosten van de (gezondheids)zorg van stal. Maar of een parlementair onderzoek echt zin heeft, valt te betwijfelen. Wöltgens constateerde terecht dat niets en nie mand de kosten van de zorg lijkt te kunnen be teugelen. Dit jaar is er weer een kostenoverschrij- ding van een miljard gulden en volgend jaar kost de zorg meer dan 58 miljard. Die verontrustende feiten zijn echter slechts de symptomen van waar het in wezen om gaat: uitgerekend bij een pro- dukt waarnaar de vraag onuitputtelijk is, is de re gulerende werking van vraag en aanbod uitge schakeld. Iedereen zou ook best een Mercedes voor de deur willen hebben, maar bij het zien van het prijskaartje haken de meeste mensen af. Dat prijskaartje ontbreekt in de gezondheidszorg. Voor een vast bedrag (de ziektekostenpremie) kan iedereen een beroep doen op alle mogelijke vormen van gezondheidszorg. Dat is een heel mooi uitgangspunt, maar het heeft wèl tot gevolg dat de vraag oneindig wordt en daarmee een on eindig aanbod uitlokt. Wie wat (nieuws) aanbiedt, weet zich direct verzekerd van voldoende afzet. En zo rijzen de kosten steeds verder de pan uit. Als een beperking van het aanbod om sociale re denen niet tot stand komt via het prijskaartje, moet het op een andere manier: door grenzen te stellen aan het pakket zorg dat voor iedereen be reikbaar moet zijn. Dat heeft een heel vervelende consequentie: die te duur bevonden voorzienin gen worden (net als een Mercedes) alleen nog be reikbaar zijn voor mensen die het kunnen beta len. Dat staat haaks op het uitgangspunt dat een loonwerker met hartklachten dezelfde behande ling moet krijgen als een fabrieksdirecteur met die kwaal. Daarom wil eigenlijk niemand echt kiezen. In vrijwel alle blauwdrukken voor een nieuwe gezondheidszorg, inclusief het plan-Si- mons, wordt in wezen steeds gezocht naar moge lijkheden om échte keuzes te ontlopen. Kosten beheersing en solidariteit blijken een Scylla en Charibdys waar geen enkele stuurman tussen door kan laveren. Spanning tussen kostenbeheersing en solidariteit, waar hebben we dat meer gehoord? Inderdaad, bij de sociale zekerheid. Déér heeft een parle mentaire enquête - hoe je ook verder over de uit komst mag denken - voor een unicum gezorgd: een unaniem advies van zeven vertegenwoordi gers van zeer uiteenlopende politieke stromin gen, waarbij na tientallen jaren van zwalken dui delijke keuzes werden gemaakt. Wöltgens hoopt waarschijnlijk zo'n consensus ook te bereiken om de patstelling in de gezond heidszorg te doorbreken. De vraag is echter of een onderzoek daarvoor het juiste middel is. Een parlementair onderzoek is veel minder ingrijpend dan een enquête en kan veel sneller worden afge rond. Dat is enerzijds de kracht, maar tegelijker tijd ook de zwakte ervan. In de eerste plaats is het maar de vraag of de materie niet veel te complex is voor een relatief eenvoudig parlementair on derzoek. Diverse kopstukken uit 'het veld' merk ten in hun reactie op het plan van Wöltgens op dat de gezondheidszorg nog ingewikkelder in el kaar zit dan de sociale zekerheid. Er is nog een tweede, wellicht nog belangrijker ar gument voor een enquête: in de commissie- Buurmeijer konden de leden door de lengte en intensiteit van hun speurk- en denkwerk geleide lijk naar elkaar toe groeien. Het was nota bene uiteindelijk de GroenLinkser Willems die voor stelde om de gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid af te schaffen. Dat immens belangrijke, zo niet doorslaggevende sociaal-psychologische element van groepsdenken ontbreekt bij een parlementair onderzoek. Dat moet veel meer tussen het gewo ne politie bedrijf door plaatsvinden. Daardoor blijven de leden veel meer in hun partijpolitieke hokje zitten en wordt de kans op een unaniem advies navenant kleiner. Een logische tegenwerping is dat er te weinig tijd is voor een enquête: in mei zijn er verkiezingen die voor een kleine aardverschuiving lijken te gaan zorgen. Maar dat hoeft geen probleem te zijn. Alle partijen kunnen immers kamerleden af vaardigen die (vrijwel zeker) na de verkiezingen terugkomen, zodat ze hun werk kunnen afmaken. Met een goede planning kan het commissiewerk bovendien buiten het strijdgewoel van de verkie zingscampagne blijven, zodat ook die geen sto rende factor vormt. Natuurlijk, een enquête garandeert geen unani miteit. Wellicht is de commissie-Buurmeijer een uitzondering geweest en zal een enquête naar de zorg de regel van de politieke hokjesgeest bevesti gen. Maar het is wel de moeite waard om het te probererr. Want één ding staat vast: zolang de po litiek geen kans ziet om één lijn te trekken, blijven de kosten onbeheersbaar toenemen. Sluiproute om wachtlijst te omzeilen Omdat het budget op was en de wachtlijst zeer lang, heeft de En- schedese chirurg en clubarts van FC Twente, P. Vierhout, z.eker tien van zijn patiënten geopereerd in een particuliere kliniek in de Duitse grensplaats Nordhorn. De patiënten waren allen parti culier verzekerd in Nederland. De verzekeraars hebben de opera ties gewoon vergoed.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3