v De rente zakt, woningmarkt loopt warm "1 êm Omhoog zitten De makelaar:Het zal best zijn dat er een eco nomische recessie is, maar wij merken er niets van. Integendeel, de mensen hebben juist weer meer ver trouwen in de toe komst. De huizenkoper: „Het was letterlijk een gek kenhuis. Toen wij bo ven keken, werden be neden ook mensen rondgeleid. Ondertus sen ging de bel en ston den andere belangstel lenden voor de deur. Tien tegen een dat als een huis in de krant staat, het al is ver kocht. De bank:Wij hebben de eerste acht maan den van dit jaar 50 procent meer hypothe ken afgesloten. RUDOLF KLEUN W ge st sinds 1972 is de hy potheekrente onder de 7 procent gedaald. Of de rente nog verder daalt, daarover verschillen deskundigen van mening. Volgens de een ligt de bodem bij 4,5 procent, voor de ander is 6 procent een mini mum. Maar hoe dan ook, de rentedaling van de afgelopen maanden heeft geleid tot een explosieve groei van het aantal hypotheken, ook in de regio Leiden met zijn krappe wo ningmarkt. Het gaat niet alleen om de financiering van pas aangeschafte woningen, maar ook wor den bestaande financieringen vervangen 'om te profiteren van de lagere rente. Hoewel dat lang niet altijd aantrekkelijk is. En dan zijn er nog de mensen die een tweede hypotheek af sluiten. Om een nieuwe keuken, auto of boot te kopen, of om te speculeren op de beurs. Want hypotheken kunnen een relatief goed kope manier zijn om aan geld te komen. Voordeliger bijvoorbeeld dan persoonlijke le ningen. Maar verreweg de meeste hypotheken worden gewoon afgesloten waarvoor ze be doeld zijn: om een huis te kopen. Dat is te merken aan de manier waarop woningen als de spreekwoordelijke warme broodjes over de toonbank gaan. Twee groepen kopers zijn daarbij opvallend. De jonge 'starters' en de iets oudere 'doorstromers'. De starters hebben het dit jaar in financieel opzicht gemakkelijker gekregen. Niet alleen zijn de banken ruimhartiger geworden met het verstrekken van hypotheken aan tweever dieners, ook kunnen ze sinds 1 april in rui mere mate gemeentegarantie krijgen. Dat heeft ertoe geleid dat jongeren massaal de huizenmarkt opstromen. „Het lijkt wel of ze steeds jonger bij hun moeder weggaan", zegt een Leidse makelaar daarover. De lage rente is een extra stimulans om moeders pappot te verlaten, want die brengt een forse hypotheek binnen handbereik. „Met twee bruto-inkomens van élk 30.000 gulden, kun je nu al snel twee ton aan hypo theek krijgen", zegt H. Eibers van het Finan cieel Dienstencentrum, een hypotheekadvi seur aan de Leidse Doezastraat. Dergelijke redelijk, maar niet riant verdie nende jongeren komen bovendien absoluut niet in aanmerking voor een huurhuis in de sociale sector. Als ze al kunnen huren, dan moeten ze daar zo'n 1.000 gulden per maand voor uittrekken. In plaats daarvan kunnen ze ook een appartementje kopen voor 120.000 tot 130.000 gulden. „Bij een rentelast van 6,9 procent kost dat zo'n 850 gulden bruto per maand. Na belastingaftrek is dat netto onge veer 600 gulden per maand", legt C. Beider van het makelaarskantoor Unie van Leyden omstandig uit. Groei Volgens Beider zijn het dan ook niet alleen de woningen met tuintjes die het nu goed doen. Ook kleine flatjes in de vrije sector, een paar jaar geleden maar moeizaam aan de man te brengen, vliegen nu weg. En dat verklaart volgens hem voor een deel de enorme groei in de huizenhandel. De eerste helft van dit jaar zouden volgens makelaarsorganisatie NVM ruim 35.000 huizen meer dan vorig jaar van eigenaar zijn verwisseld. Beider en zijn collega's steken niet onder stoelen of banken dat het goed gaat in hun branche. Het zijn niet alleen de goedkopere buizen die vlot aftrek vinden. Duurdere hui zen doen het eveneens goed. Het woord re cessie komt in het vocabulaire van Beider niet voor. Hij constateert dat veel mensen (In een hypotheek-afsluiten de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Zij stromen in ruime mate door naar een groter en mooier, in elk geval duurder, huis. Volgens M. Sedelaar, makelaar in Sassen- heim en voorzitter van de NVM-afdeling Lei den, gaat het daarbij om een grote groep. Hij meent dat steeds meer mensen steeds grote re bedragen over hebben voor woongenot, dat bovendien door de lage rente binnen handbereik komt. De stijgende prijzen wor den door de lage rente ruimschoots gecom penseerd. Hij legt uit dat iemand die een paar jaar geleden een hypotheek afsloot voor twee ton bij een rentestand van 9 procent, jaarlijks een bruto-rentelast heeft van 18.000 gulden. .Als zo iemand nu een hypotheek af sluit voor drie ton bij 7 procent dan ligt de bruto rentelast per jaar op 21.000 gulden. Een verschil van bruto 3.000 gulden, na belasting aftrek netto 1.500 gulden. Een relatief kleine stap." Zo iemand kan op de huidige markt*zijn het hu dat je te laat ben oude huis bovendien met een aardige winst verkopen. Daarmee wordt de drempel naar een hogere prijsklasse nog lager. Zo schuiven volgens Sedelaar mensen vrij gemakkelijk door van een woning met een verkoopprijs van 250.000 gulden naar 3,5 a 4 ton. Zijn Leidse collega Beider constateert dat de vrije vestigingsgrens die gemeenten in de ze regio hanteren in Leiden 225.000 gul den de markt niet remt. „Principieel vind ik natuurlijk dat die grens er niet zou moeten zijn, maar we hebben er in feite nauwelijks last van." Betaalbaar Een veel grotere belemmering voor de markt is het tekort aan betaalbare huizen. Op de huurmarkt is volgens een woordvoerder van de Leidse woningbouwvereniging De Sleutels de druk onverminderd hoog. En in de koop sector is het vooral in de Idasse tot 250.000 gulden uiterst moeilijk een huis te vinden. Een Leidenaar die onlangs na lang proberen slaagde, vertelt hoe hij letterlijk in de rij stond voor een huis. „Uiteindelijk werden wij bo- rondgeleid en beneden kregen anderen In de tussentijd stonden de deur. In feite is het zo als je reageert op een ad- van iemand die daags na het plaatsen van een advertentie al 150 keer was gebeld. Beider en Sedelaar bevestigen dat beeld. Volgens Beider zijn er bij de huidige markt nauwelijks incourante panden. Woningen gaan in vrijwel alle Leidse wijken vlot van de hand. „De Stevenshof ontwikkelt zich steeds beter. De Burgemeesterswijk en de Professo- renwijk blijven het heel goed doen. Ik denk dat een huis in die wijk, dat begin dit jaar twee ton waard was, eind van het jaar 240.000 tot 250.000 gulden doet." De banken bevestigen dat er een hausse gaande is. De ING-Bank en de Postbank zeg gen tot 50 procent meer hypotheken te heb ben verstrekt dit jaar. De bedragen per hypo theek zijn ook fors gegroeid. Maar dat is deels te verklaren door de prijsstijgingen. Het aan tal tweede hypotheken of uitbreidingen van bestaande hypotheken groeide bovendien evenredig mee. De ABN Amro geeft geen cij fers, maar bevestigt wel het algemene beeld. De banken zeggen niet systematisch na te gaan waaraan het geld voor tweede hypothe ken worden besteed. Het merendeel is ech ter, net als in het verleden, gekoppeld aan verbouwingen. Als de hypotheek oploopt tot driekwart van de executiewaarde van een huis na de verbouwing wordt het geld meestal in depot genomen en tijdens de werkzaamheden in porties uitbetaald. De woordvoeder van ABN Amro: „Maar als het om minder dan driekwart van de executie- waarde gaat, hebben wij er geen zicht op. Het gaat ons om het onderpand. Dat is er dan in voldoende mate." Door de waardestijging van huizen ligt de veronderstelling voor de hand dat steeds meer mensen de ruimte die zo in hun hypo theek ontstaat, voor 'leuke' dingen gebrui ken. Verschillende Leidse hypotheekadvi seurs bestrijden dat. Volgens hen komt het weieens voor dat mensen een extra hypo theek sluiten om een auto te kopen, te gaan reizen of zelfs te speculeren op de beurs, maar dat is hoogst uitzonderlijk. Meestal zijn de tweede hypotheken toch gekoppeld aan verbouwingen. Verzekerings- en hypotheek adviseur H. I-aken: „Het zou anders ook on eigenlijk gebruik zijn. Als dat veel voorkomt, denk ik dat het gevolgen krijgt. De aftrek van de hypotheekrente staat al geregeld ter dis cussie, dat zou dan helemaal het geval zijn." ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 Onze Taal Soms gebeurt het dat ik geen on derwerp bedenken kan. Waar zullen we deze week eens over schrijven? Het overkomt me zelden, maar de ze keer zat ik lelijk omhoog. Onzin natuurlijk. Want ik heb stapels brie ven van lezers met interessante vra gen en leuke ideeën, overal aante keningen, een kast vol boeken, knipsels met merkwaardige nieuwe woorden. Lusteloos bladerde ik van alles door, maar vond niets van mijn gading. Omhoog zitten is ver velend, want er moet toch iets ge schreven worden. En zo kwam het. dat ik mij balorig afvroeg waarom iemand eigenlijk omhoog zit. Vanwaar dat 'omhoog'? Het doet me den ken aan een dood vliegje, dat met z'n poot jes omhoog ligt. Maar de uitdrukking zal daar wel niet vandaan komen. En inder daad, als ik het nazoek, blijkt de oorsprong niets met dooie vliegen te maken te heb ben, maar alles met schepen. Een schip dat omhoog zit, zit op een zandbank en kan niet verder. Het zit letterlijk omhoog en zal moeten wachten op de vloed of tot het vlot getrokken wordt Ondertussen bevindt het schip dat omhoog zit. zich in een onaange name toestand. Die onaangename toestand is bewaard gebleven in de uitdrukking 'om hoog zitten'. Er wordt heel wat gezeten! En het hoeft lang niet altijd zittend te gebeuren. Ik kan zeg gen dat er een gulden in mijn portemonnee zit, tervyjjl een gulden natuurlijk niet echt kan zitten. Toch zal niemand zeggen dat er een gulden in zijn portemonnee ligt. Als het om mensen gaat, is het verschil tussen zit ten, liggen en staan wel duidelijk. Er ligt een vent op de stoep, is iets anders dan er staat of er zit een vent op de stoep. Bij sommige dingen is het ook duidelijk: een boek dal in de kast staat, is overeind gezet, en een boek dat ligt, bevindt zich horizontaal. Het zelfde onderscheid hebben we bij: de Eifeltoren staal in Parijs (meer verticaal dan horizon taal) en: Parijs ligt in Frankrijk (meer hori zontaal dan verticaal). Moeilijker wordt het al met een plas water. We zeggen: Er ligt een plas water, maar ook: Er staat een deci meter water. Het verschil zit 'm natuurlijk hierin dat we bij 'liggen' denken aan de ho rizontale uitgestrektheid, en bij 'staan' gaat het vooral om de diepte, oftewel het verti cale ervan. Nu een asbak. Een asbak staat op tafel, maar als hij eraf valt, ligt hij op de grond. Het maakt dan niet uit of hij op z'n kant of gewoon plat terechtgekomen is: een gevallen asbak ligt. We kunnen wel zeggen dat er een asbak op de grond staat, maar dan is die er door iemand neergezet. Liggen is blijkbaar onbedoeld, passief, willoos. Dat zien we ook bij borden. Borden staan op ta fel. Dat is vreemd want ze zijn meer hori zontaal dan verticaal. Waarom zou een boek op tafel liggen, maar een bord staan? Zodra het bord valt, zeggen we dat het op de grond ligt. Waarom zeggen we trouwens dat er een bericht in de krant 'staat'? En hoe komt het dat een broek lekker zit, maar goed staat? Als ik van een collega vertel dat hij moeilijk zit, dan heeft hij problemen. Hij zit moei lijk, betekent dat hij in geldnood zit 'in scheiding ligt'O) of op het punt staat ont slagen te worden. Een collega die moeilijk ligt, is heel wat anders. Zo iemand past niet goed in het team. 'Hij zit moeilijk' is verteld vanuit hemzelf: ik verplaats me als het ware in die persoon en vertel dan over zijn pro blemen. Met 'Hij ligt moeilijk' praat ik over hem vanuit mijn of ons standpunt, niet vanuit het zijne. We praten over hem. Iets dergelijks hebben we ook met 'Ik zit goed', 'lk zit op rozen' en 'Ik lig goed in de markt': liggen is passiever. Vandaar dat je beter ergens mee kunt zitten dan eruitliggen. Desnoods ergens mee om hoog zitten -

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37