Clinton zet presidentschap op spel Terry Waites jaren in de hel van de Libanese hoofdstad Bay rut Rusland worstelt met democratie Feiten &Meningen ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 Terwijl Bill Clinton het Congres toesprak, werd woensdag Voor het Capitool een bord onthuld. De oplichtende cij fers erop toonden hoeveel Amerikanen er vanaf dat mo ment werden toegevoegd aan het leger mensen zonder ziektekostenverzekering. Zo'n 50 per minuut, volgens cij fers van het Witte Huis. Zij kunnen geen dokter betalen of moeten zich in de schulden steken als zij het ziekenhuis in moeten. Is dit de welvaartsstaat Amerika? Niet voor de minstens 40 miljoen die zich simpelweg niet kunnen veroorloven om ziek te worden. Hervorming van de gezondheidszorg is dan ook Clintons topprioriteit. Een goede ziekenzorg mag geen voorrecht zijn voor wie geld heeft, zei hij. Elke Amerikaan moet een betaalbare ziektekos tenverzekering kunnen krijgen, verzekeraars mogen niet zo maar klanten weigeren en dok ters en ziekenhuizen moeten goedkoper en efficiënter wer ken. Ambitieus. Dat lukt dus nooit, zeggen de sceptici. Maar slaagt hij. dan gaat Clin ton de geschiedenis in als de president die heeft bereikt waarop al zijn voorgangers deze eeuw van Teddy Roosevelt tot Jimmy Carter zich de tan den hebben stukgebeten. Het zou een prestatie zijn, vergelijk baar met de invoering van de sociale zekerheid door Franklin Roosevelt. Wat Clinton wil, klinkt utopisch: meer en beter voor minder geld. Wie wil dat niet? De Amerikaanse gezondheids zorg is de duurste in de wereld. Amerikanen betalen twee keer zoveel als Nederlanders. De ge zondheidszorg kost dit jaar 930 miljard dollar, een zevende van het bruto nationaal produkt. Als er nu niets gebeurt, is dat in 1998 ruim 1.500 miljard dollar. D'e helft van het financieringste kort komt door uit de klauw gie rende ziektekosten. De over heidsprogramma's Medicare (voor de bejaarden) en Medi caid (voor de armen) kosten elk jaar 25 procent meer. Zelfs de Republikeinen zijn het nu eens met de Democraten dat harde maatregelen onvermijdelijk zijn geworden. Clinton heeft bezworen dat de Amerikanen hun vrije dokters keuze niet zullen verliezen, één van de grote angstvisioenen van de op vrijheid gestelde Ameri kanen, waarop de ziekteverze keraars handig inspelen. Het staat vast dat Amerika in het jaar 2000 een andere gezond heidzorg heeft, maar of die ook beter en goedkoper is?"Daar voor moet Clinton de komende tijd veel heilige huisjes te lijf. Doktfcrs, ziekenhuizen en de pharmaceutische industrie vre zen voor hun omzet. Hun machtige lobbymachine zal proberen om het Congres Clin tons plan te laten verijdelen. En de burger moet meer zelf gaan betalen en ook nog eens extra belastingen ophoesten. Klein bedrijf In Amerika sluit de werkgever een ziektekostenverzekering af voor zijn personeel en betaalt de premie. Dat leidt in een klein bedrijf al gauw tot problemen. Wordt een werknemer erg ziek en is een dure behandeling no dig, dan verhaalt de verzekeraar dat op zijn collega's. Wie al een ziekte heeft, kan zich moeilijk verzekeren. Zelfstandigen moeten dat zelf doen. En doen dat vaak niet. De andere onverzekerden zijn ar men, (illegale) immigranten of jongeren. Die laatste categorie wordt minder gauw ziek en durft dus wel het risico te ne men. Twee op de drie onverze kerden zijn jonger dan 35, beta len de dokter uit eigen zak en hopen maar dat hen niets ern stigs overkomt. Onverzekerd zijn betekent niet dat men niet wordt geholpen. Vooral de ziekenhuizen helpen vele onverzekerden. Verhalen over slachtoffers van ongevallen die worden weggestuurd omdat zij niet kunnen betalen zijn dan ook excessen. Maar ziekenhui zen moeten hun kosten dekken en daar draaien via hoge tarie ven de wél-verzekerden voor op. Clintons plan vergt een menta liteitsverandering. Amerikanen lopen voor elk wissewasje naar de dokter. En dan niet naar de huisarts die zijn er in de gro te steden steeds minder maar direct naar de specialist. Amerikanen zijn ook kritische consumenten die, zeker wat hun gezondheid aangaat, het beste van het beste willen. Geen land heeft zoveel zieken huizen. Zij concurreren om de gunst van de patiënt en steken elkaar de loef af met de beste en de modernste apparatuur. Bijna elk ziekenhuis verricht open hartoperaties. „En ze hebben allemaal een scanner", zei de Nederlandse staatssecretaris van volksgezondheid Simons verbaasd. Samenwerking is ta boe. Ziekenhuizen zijn onder nemingen en gebonden aan de strenge Amerikaanse kartelwet geving. Wat Clinton wil is elke Ameri kaan arm of rijk, met een baan of werkloos, ziek of kern gezond verzekeren. Bedrijven blijven de premies betalen, maar niet meer alles. De verze kerde moet zelf 20 procent be talen. Wie dat niet kan, krijgt subsidie. Zelfstandigen en klei ne bedrijven kunnen via de be lastingen hun ziektekosten compenseren. Verzekerden en verzekeraars vormen 'gezondheidsallianties', die per regio onderhandelen met dokters en ziekenhuizen over een betaalbaar zorgpakket. Omdat er meerdere allianties zijn, is er concurrentie wat leidt tot lagere tarieven. De polis wordt niet per bedrijf bepaald, maar de inwoners van een regio worden samengeteld, wat de ri sico's en dus de kosten spreidt. Clinton wil ook niet meer alles automatisch vergoeden. Er komt een basispakket dat 60 procent van de zorg dekt: huis dokter. ziekenhuis, de meeste specialistenhulp en medicijnen. Wie meer wil, moet dat uit ei gen zak betalen. Volgens Clin ton gaat iedereen erop vooruit, behalve rijken en mensen die al heel goed zijn verzekerd. Zij krijgen straks 'minder voor Niemand hoeft meer dan 3.000 dollar per gezin per jaar uit ei gen zak te betalen. Bedrijven zullen niet meer dan 7,9 pro cent van de loonsom aan ziek tekosten uitgeven. Nu is dat 20 procent, die op de consument wordt verhaald. In de kostprijs van elke Amerikaanse auto zit 1100 dollar, die de autofabri kant heeft neergeteld voor de verzekering van zijn werkne- Wie zal dat betalen? De grote vraag is: wie zal dat be talen? Met een minimumpakket en een maximumpremie hoopt Clinton de kosten te beheersen, 700 miljard dollar te besparen en het overheidstekort met 90 miljard te verminderen. Sceptici menen dat hij te optimistisch is. Zonder belastingverhoging is het plan niet te betalen; de ac cijns op tabak gaat er al voor omhoog. Clinton gaat dus een zware weg tegemoet. Bij zijn aantreden verklaarde hij binnen 100 dagen voorstellen te zullen doen. De taskforce die onder leiding van zijn echtgenote Hillary al het werk heeft gedaan, had er al meer dan de dubbele tijd voor nodig. Clinton moet nu Ameri ka overtuigen. Niet alleen de toekomst van de gezondheids zorg, maar ook die van zijn pre sidentschap staat op het spel. Als het aan Clinton ligt, zullen ook de bewoners van deze sloppenwijk in Houston (Texas) binnenkort een ziektekostenverzekering hebben. foto »ap» carter smith LONDEN CEES VAN ZV1EEPEN CORRESPONDENT Zijn druzische lijfwachten had hij volgens afspraak achtergela ten, alvorens het gebouw bin nen te gaan. Hij nam de lift naar boven, en werd begroet door zijn contactpersoon. Minuten later kwam ook de 'man-in-het- pak' binnen. ..De vorige keer vroeg u de gij zelaars te mogen bezoeken", zei de man tot Terry Waite. „Toen zeiden we 'nee'. Nu hebben we onze mening herzien. Tom Sutherland en Terry Anderson zijn ziek. Ze kunnen doodgaan. We zullen u bij hen toelaten omdat u van de kerk bent." „Als ik met u meega, zult u mij houden"? vroeg Waite. „Nee." „Geeft mij dan uw woord als moslim dat u mij niet zult gijze len", zei Waite, en strekte zijn hand uit. De 'man-in-het-pak' drukte de hand. „We zullen u niet hou den." Meer dan vier jaar later, jaren waarin hij als een beest aan de muren van zijn isoleercellen vastgeketend had gelegen, werd Waite in de ruimte gelaten waar drie andere gijzelaars vastzaten. Een van hen, de Britse journa list John McCarthy, hoorde Ter ry Waites relaas aan en zei: „De titel van jouw boek is niet moei lijk: Taken on Trust (Op zijn Woord Geloofd)." Terry Waite, de zachtmoedige reus die naar Bayrut afreisde om de gijzelaars vrij te krijgen maar zelf werd gegijzeld, grijnsl als hij de anekdote verteld. „De titel", zegt hij bij de presentatie van zijn boek, „is het enige wat niet van mij afkomstig is." De grijns gaat over in de onbedaar- Terry Waite, de gezant van de Britse aartsbisschop, ging naar Bayrut om de gijzelaars vrij te krijgen. Zijn derde missie ein digde echter in een cel, waar van de deur pas vijf jaar later weer zou opengaan. Deze week verscheen bij uitgeverij Hod- der Stoughton het relaas van zijn gevangenschap. „Uit de radio klinkt Arabische muziek. Ik voel het koude metaal van het pistool tegen mijn slaap. Wat een manier om te ster- lijke lach die zijn handelsmerk is geworden. „Hij is tevens het beste deel van het boek." Dat echter is valse bescheiden heid. 'Taken on Trust'is veel meer dan een weerzinwekkend verhaal uit de goelag van Bay rut; omdat het boek is gelar deerd met temgblikken op zijn leven, is het uitgegroeid tot het autobiografisch werk van een uniek persoon. Terry Waite was een moedig man die vrijwel alle oorlogsge bieden ter wereld had bereisd - Vietnam, de (zuidelijke) Filipij- nen, Afghanistan. Met zijn acht maanden zwangere vrouw was hij al eens gegijzeld geweest in Uganda. Twee keer was hij naar Bayrut gereisd, en niet zonder succes. Twee gegijzelde geeste lijken kreeg hij vrij, van een aantal anderen leverde hij het bewijs dat zij nog in leven wa ren. Maar die derde missie zou er een te veel zijn. Begin 1987 kwam Waite aan in Bayrut om vrijwel onmiddellijk in handen van zijn gespreks partners, de islamitische funda Terry Waite (rechts) en Robert Runcie, de voormalige aartsbisschop van Canterbury, kort na Waite's vrijlating. archieffoto mentalisten, te vallen. Pas 1.763 dagen, bijna vijf jaar, later zou Waite weerkeren op Britse bo dem om een toespraak te hou den die wel is omschreven als „de beste sinds die van Mark Anthony" (in Shakespeares Juli us Ceasar). Waite opereerde als de gezant van aartsbisschop Runcie van de Britse Anglicaanse Kerk. Hij functioneerde in feite als een communicatiekanaal tussen de Libanese kidnappers (van een aantal Amerikaanse staatsbur gers) en de Amerikaanse rege ring. Binnen die regering was zijn gesprekspartner de omstre den kolonel Oliver North, en het was dat contact dat hem in ja nuari 1987 noodlottig zou wor den. North was de man achter het pas onthulde Irangate- schandaal, en was voor de pro- Iraanse fundamentalisten een schurk van duivelse afmetingen. Eenieder die zich met North in liet, was automatisch verdacht. De eerste zes maanden zijn de ergste. Met kettingen om enkels en polsen moet Waite bijna 24 uur per dag in de foetushouding doorbrengen; slechts toiletbe- zoek en marteling doorbreken de sleur. „Ik moet gaan liggen. Iemand zet het geluid van de televisie harder. Twee kussens worden op mijn hoofd geplaatst. De man-in-het-palc gaat op de kus sens zitten. Ik probeer wanho pig mijn gezicht te draaien zo dat ik kan ademhalen. Iemand haalt de deken weg die over mijn voeten ligt. O God, geef me kracht! Een plotselinge pijn schiet door mijn voetzolen en mijn hele lichaam schokt. Ik wil schreeuwen, maar het kussen drukt in mijn gezicht. Een ande re slag daalt neer op mijn huid, en nog een, en nog een. O God, hoeveel nog? De oude man moet me aan het slaan zijn met een kabel. Na een tiental slagen stopt hij en gaat met zijn vinger over mijn voetzool om te zien of er nog gevoel in zit. Als hij merkt dat ik nog reageer, gaat hij verder met slaan..." Dan krijgt Waite een koude boodschap: hij heeft nog vijf uur te leven. Er klinkt een bevel: 'Ga Staan'! „Ik krabbel overeind." „Uit de radio klinkt Arabische muziek. Wat een manier om te sterven. Ik voel het koude me taal tegen mijn slaap." „De man vraagt: Heb je nog iets te zeggen?" „Nee, niets." „Er volgt een stilte. Ik wacht. Het vuurwapen wordt verwij derd. De oude man spreekt: Niet vanavond - later." Waite breekt een tand, loopt ringworm op, krijgt een keel ontsteking. Maar al enige tijd hoeft hij niet meer in de foetus houding te zitten - de ketenen zijn verdwenen. Er gloort enige hoop. „Er wordt op de deur geklopt. Ik blijf in de hoek zitten, geblin- doekt. Enkele mensen komen binnen en beginnen rond te lo pen... Er is het geluid van een stekker die in een stopcontact wordt gestoken. Dan een ander geluid - het geluid van een elek trische boor. Een enorme pa niek maakt zich van me mees ter. O alsjeblieft, niet dat! Geen opzettelijke verminking! Dat overleef ik niet! Alsjeblieft, niet dat! Maar tot mijn opluchting wordt de boor gebruikt op de marmeren vloer... Haastig ver wijder ik mijn blinddoek en kijk rond. Naast de muur, bij mijn matras, hebben ze ringen in de vloer bevestigd. O nee. O God, nee. Dat betekent dat ze me weer gaan vastketenen „Plakband is rond mijn blin- doek en over mijn mond ge daan. Mijn voeten worden bij de enkels aaneengebonden. Ik wordt in een koelkast gestopt en de deur gaat dicht... Ik hoor de deuren van de lift opengaan. We zijn in een trappenhuis. An dere mensen staan bij de lift. Ik kan twee vrouwen horen spre ken, en ook een kind. Ze kun nen bij onze groep behoren, of volslagen vreemdelingen zijn. Het is te gevaarlijk om op de wand van de koelkast te slaan: mijn ontvoerders zouden eerst schieten en daarna pas gaan nadenken." Maar er zijn ook momenten van blijdschap. Najaren van gevan genschap is daar ineens een briefkaart uit Groot-Brittannië. De kaart toont de Middeleeuw se geestelijke John Bunyan, ge zeten aan een tafel in zijn cel, en naarbuiten kijkend. Een vol slagen onbekende had de kaart in Groot-Brittannië op de post gedaan, met als adresssering: Terry Waite, Bayrut, Libanon. Met daaronder: „Beste Terry, we zijn je niet vergeten." Later, na zijn vrijlating, toen Waite bij aankomst in Groot- Brittannië zijn briljante rede voering hield, zou hij zeggen: „Ik keek naar de kaart en dacht, mijn God, Bunyan, jij was een geluksvogel. Jij had een raam waardoor je naar buiten kon kij ken." Zelf had Waite vijfjaar lang geen daglicht gezien. Vervroegde verkiezingen komen er wel in Rusland, het is al leen nog de vraag wanneer. Boris Jeltsin wil op 11 en 12 de cember parlementsverkiezingen houden, op 12 juni 1994 ge volgd door presidentsverkiezingen. 'Tegen-president'Aleksan- dr Roetskoj wil verkiezingen in februari, voor parlement en president tegelijk. Verder ligt er nog het compromisvoorstel van voorzitter Valeri Zorkin van het Constitutionele Hof on middellijk gecombineerde verkiezingen te houden om de pat stelling tussen parlement en president te doorbreken. Het parlement is in april 1990 volgens de Sovjet-kieswet voor vijf jaar gekozen. De president werd op 12 juni 1991 gekozen in vrije verkiezingen, eveneens voor een ambtstermijn van vijf jaar. MOSKOU HELEN WOMACK THE INDEPENDENT Vooropgesteld dat de politieke crisis in Rusland niet plotseling afglijdt naar burgeroorlog of dictatuur lijkt het enorme land, met of zonder de toestemming van de huidige afgevaardigden, in december parlementsverkie zingen tegemoet te gaan, en in juni presidentsverkiezingen. Nieuwe gezichten lijken essen tieel voor de verjonging van de Russische hervormingen. Maar omdat deze democratie nog zo jong is. bestaat het gevaar dat sommigen van de nieuwe poli tici die boven komen drijven nog erger zijn dan degenen die nu om de macht strijden. De oude communistische partij van de Sovjetunie is haar poli tieke monopolie al in 1990 kwijtgeraakt, kort voordat het huidige parlement werd geko zen en onvermijdelijk omdat andere partijen geen tijd had den zich te organiseren op gevuld met communisten. Sindsdien heeft Rusland echter weinig vorderingen gemaakt met het ontwikkelen van een behoorlijk meer-partijenstelsel dat nodig is voor een gezonde democratie. Het parlement bestaat uit tallo ze facties, maar er zijn weinig sterke partijen. Een reden daar voor kan zijn dat gewone Rus sen de politiek moe zijn en het al moeilijk genoeg hebben om in het dagelijkse leven de eind jes aan elkaar te knopen. Het laatste waar ze in hun vrije tijd zin in hebben, is het bezoeken van partijvergaderingen, zoals ze onder de communisten ge dwongen moesten doen. Een partij die veelbelovend lijkt, is de Economische Vrijheids partij van Konstantin Borovoi, de oprichter van de Russische handelsbeurs. Zonder bindin gen met het oude systeem, staat deze ondernemer voor de vrije markt. En als enkele van de goed opgeleide jonge econo men die hem omringen in het nieuwe parlement komen, dan zou Rusland inderdaad de „kundige en beschaafde" parle mentsleden kunnen krijgen die volgens Jeltsin onmisbaar zijn voor de toekomst van het land. Wanneer de kiezers een partij willen die meer begaan is met sociaal welzijn dan met libera lisme, dan kunnen ze zich wen den tot de christen-democraten van Alexander Ogorodnikov, die onder de communisten jaren in een werkkamp heeft gezeten omdat hij een christelijk semi nar had georganiseerd. Anders dan andere politici is Ogorod nikov een doener. Omdat de zwakkere sectoren van de sa menleving ontberingen lijden door Jeltsins hervormingen, heeft hij voor de armen in Mos kou gaarkeukens opgezet, een zeldzaam voorbeeld van bin nenlandse liefdadigheid. De overige nieuwe partijen van Rusland zijn echter van een heel andere soort. De Liberaal- Democraten van Vladimir Zji- rinovsky zijn in werkelijkheid fascisten die vinden dat het Russische 'meesterras' de voor malige delen van de Sovjetunie zou moeten heroveren. Er heb ben zich merkwaardig genoeg veel andere pan-Slavische na tionalisten, anti-semieten en bewonderaars van Hitler met de neo-communisten van de harde lijn verenigd in het 'rood-brui- ne' blok. Met dergelijke figuren op het toneel om het nog maar niet te hebben over de tegenwerking van afgevaardigden die niet tot vervroegd pensioen willen wor den gedwongen zou de aan loop naar de parlementsverkie zingen nogal turbulent kunnen worden. Jeltsin heeft een parle ment in twee lagen voor ogen, bestaande uit een Raad voor de Federatie van regionale leiders, die al bestaat, en een Lagerhuis, de Staatsdoema, die op 11 en 12 december wordt gekozen. Sommige leden van het be staande parlement, onder wie de voormalige rechterhand van voorzitter Chasboelatov, Nikolai Ryabov, zien toekomst in deze nieuwe assemblee en hebben het zinkende schip al verlaten. Donderdag werd bekendge maakt dat Ryabov de Centrale Verkiezingscommissie voor de verkiezingen in december gaat leiden. De voormalige Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft tijdens zijn bezoek aan Rome gezegd dat hij vreest dat Jeltsin de par lementaire verkiezingen gaat manipuleren. „Jeltsin beschikt over al het geld en heeft de me dia onder controle. Hoe kunnen de verkiezingen in dergelijke omstandigheden eerlijk zijn?", zo vroeg hij zich af. Maar Jeltsin zegt „geen voorde len voor zichzelf te zoeken en niet te strijden voor zijn zetel in het Kremlin". Hij vecht „voor Rusland, voor de opleving van Rusland". En om dat te bewij zen, kondigde hij presidentsver kiezingen aan voor 12 juni, twee jaar voordat die eigenlijk zou den moeten worden gehouden. Volgens vice-president Alexan der Roetskoj, door het parle ment benoemd tot uitvoerend president, moeten parlements- en presidentsverkiezingen tege lijkertijd worden gehouden in februari. Jeltsin was daar tegen omdat „Rusland dan voor een bepaalde periode in een machtsvacuüm zou vallen en dat zou gevaarlijk zijn". En toen deed de 62-jarige presi dent, die in 1991 is gekozen en in april in een referendum over weldigende steun kreeg, maar die heeft gezegd niet meer ver kiesbaar te zijn, een sensatione le mededeling. „Ik geef toe dat het wat pijnlijk is, maar ik zal voor de derde keer campagne moeten voeren." Roetskoj, die in het verleden duidelijk heeft gemaakt dat hij droomt van het presidentschap, zei bescheiden dat hij de functie niet ambieer de. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2