ZATERDAGS BIJVOEGSEL De tingeling van de Costa del Sol moet weer gaan klinken ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 Binnen twee jaar moet Torremolinos omgetoverd worden van een mayoniase uitspugende draak, tot een lieve fee die me in een roze wolk van het hotel naar het opgeknapte strand brengt. FOTO'S TORREMOLINOS EN EL CORAZON chitectuur de vrije hand en late hem gebou wen neerzetten die zo hoog zijn dat op som mige plekken aan het strand het al heel vroeg donker wordt. Puisten van beton die niet meer uit te knijpen zijn. Maar die copy-cats, de plaatsen die Torremolinos copieerden, hebben de gunst van de massatoerist gewon- itf itr En nu? Nu moet het helemaal anders. Daar om nodigt het gemeentebestuur van Torrem olinos een groepje journalisten uit, stopt ze vol eten en drinken en laat ze zien hoe het verder moet. Op die maandagcochtend zitten we daar met een duffe kop van een laie-din- ner te luisteren naar een Spaanse professor die klinkt als een op hol geslagen Manuel uit Fawlty Towers (7 come from Barcelona) en vergeten is dat niet iedereen dia's in spiegel schrift begrijpt. Het verbeteren van het imago van Torrem olinos, daar is dit allemaal om te doeh. Want de Spaanse badplaats, 'oase van zee, zon en sex' (niet in volgorde van belangrijkheid) heeft te kampen met 'een imagoprobleem'. Hoe dat beeld er uitziet? Ome Henk en tante Sjaan die bouwvakvierend, kroketten-trek kend, olé-olé-roepend zitten te bingoën in bar Amsterdam. Of: Uncle Pete and aunt Nancy die Guiness-zuipend, fish-and-chips- prakkend naar een live-uitzending van Man chester United-Wimbledon in bar On the Corner zitten te kijken. Alles is net als thuis, zelfs de pijn in je kop na een avond drank en André Hazes. De gegevens. In Torremolinos wonen onge veer 45.000 mensen. Zeg maar: 30.000 Span jaarden en 4.000 buitenlanders. Het getal wordt volgemaakt door buitenlanders die niet als inwoners staan ingeschreven, maar wel meegerekend worden. In de zomer maanden vertoeven hier bijna 300.000 men sen. Over een heel jaar komen 1,5 miljoen mensen naar Torremolinos. Over het laatste getal bestaat onduidelijkheid bij de heren van het gemeentebestuur, aangezien dit op dit moment gerelateerd wordt aan 'de hoe veelheid afual'. Sinds 1989 is Torremolinos onafhankelijk. Voorheen behoorde het aan de stad Malaga. Dit betekende dat de belastingen naar Mala ga gingen, en de stad geen peseta in Torrem olinos pompte. Het was de koe waaruit goud gemolken werd zonder dat het rund iets be hoorlijks te eten kreeg. De onafhankelijkheid werd de peper in het achterwerk van de locale notabelen. Plannen werden gesmeed: verbetering van infrastruc tuur en strand, nieuwbouw van strandtenten en restaurants, aanleggen van groene zones, brandweer en politie-uitbreidingen. Maar dat was niet genoeg. In het oude vissersdorp Car- huela wijk van Torremolinos wordt een nieuwe boulevard aangelegd en in het cen trum verrijst ondermeer een nieuw gemeen tehuis en sportcentrum. In de nog nieuwere plannen (kosten: 30 miljoen gulden) wordt de badplaats in de kern opgeknapt. Dit laatste betekent dat de ingangen van Torremolinos worden opge knapt, muren krijgen een verfje, reclamebor den worden weggehaald, landschap in de omgeving verfraaid en veel en meer. Binnen twee jaar moet Torremolinos omgetoverd worden van een mayoniase uitspugende draak, tot een lieve fee die me in- een roze wolk van het hotel naar het opgeknapte strand brengt. O ja, nog één ding: no dynami te. Alles blijft, geen enkele betonnen puist wordt opgeblazen. Uit cijfers van ANVR/NIPO Boekingsstatis tiek, marktvoorspellingsmodel van de char termaatschappijen en het gemeentebestuur zelve, blijkt waarom nieuwe plannen nood zakelijk zijn: 'ome Henk en tante Sjaan', wij Hollanders, motten weer naar de Costa del Sol. In 1987 was de hoeveelheid mensen die naar Malaga vloog slechts eenzesde van de 200.000 Hollandse toeristen die in de hoogtij dagen afreisden. Verwacht wordt dat door onder meer de val van de peseta (en de new look. natuurlijk) het beetje bij beetje weer zal aantrekken. Eén van de mannen die in Torremolinos moord en brand riep. omdat hij bemerkte dat het minder ging, is gewezen Zandvoorter Wim Kuipers. Op deze zondag van de feria zitten we naast elkaar aan de jurytafel. Aan ons voorbij gaan opgeknapte huifkarren met voorop ossen en in de karren traditioneel ge klede Spanjaarden dit allemaal ter gele genheid van beschermengel San Miquel. Wim gedraagt zich als een Amerikaanse pre sidentskandidaat die achter loopt in de ver- kiezingspolls: koning Handenschudden ko ning Wangzoenen. „Heb je effe, ik moet effe Pepe gedag zeggen." Wim kent iedereen aan de Costal del Sol. Op een zekere dag in 1963 belandde hij in Torremolinos en ging er eigenlijk nooit meer weg. Verdiende z'n centen aan restaurants, reisburo's. hotels en huizen. Wims nieuwe plan betreft Een Geheime Geneeskrachtige Bron die hij ergens aan de Costa del Sol heeft ontdekt. Een bron die volgens Wim door de Romeinen is gebruikt en die hij, erfgenaam van de Oude Beschaving, gaat exploiteren. Terwijl de stoet voorbijzingt en -danst, („Alle Spanjaarden kunnen zingen en dan sen. Hé, zijn dat geen ossen? Ja, dat zijn os sen. Hé hoe maak je het. Ola, ola."), vertelt Wim over het wel en wee van Torremolinos. Om de haverklap duwen we de aan de jury aangeboden worst en wijn naar binnen, zo dat op den duur de optocht steeds vager wordt en Wims woorden als een contstant gezoem boven de jurytafel hangen. „In de ja ren zestig kwam hier de jetset: de Frank Sina tra's en de Brigitte Bardots. Daarna kwam ie dereen, de massa, naar Torremolinos. Voor de zaken was het goed. En nu gaan de zaken minder. Ik snap het niet, want het is hier nog steeds erg gezellig. Maar ja, we hebben te weinig opgelet. Ik vind het wel positief dat het wat minder gaat, want nu is iedereen weer wakker geschud en worden de mouwen opgestroopt." De feria gaat verder in de bossen van Tor remolinos. Overal staan tussen de bomen lange tafels, wordt flamenco-gedanst en flink gegeten en gezopen. De lucht in de bossen is een mengeling van paardenstront en geroos terd vlees. Een soort braderie, zonder mid denstanders die je aankijken alsof ze deze dag alles voor een dubbeltje verkopen. Een prachtig feest. Een knoestige vrouw danst met een knoestige man. Spaanse heren die hoogstwaarschijnlijk in het dagelijks leven in de Supermerchandado vakken bij de zuivel afdeling bijvullen, rijden rond op paarden alsof ze zojuist een kudde van 400 wilde paarden met veel pijn en moeite over de steppe naar Torremolinos hebben vervoerd. De oude vrouw in' haar rode coctailjurk loopt hier niet in de bossen rond. Waar zal zij dwalen? Zal zij zich zo aan het einde van de middag preparen op een avond tussen de sterren? Of zal zij in bar Amsterdam of 't Hoekje aan het genieten zijn van een broodje bal? Wat moet er toch van haar terecht ko men? De eigenaren van De Smoezer, Dicky en Margreet Hogcndoom, spraken ook al over een soortgelijk verschijnsel: het uitster ven van de oudere Hollandse generatie op Torremolinos. De Hoogendoorns zitten hier al jaren en bestieren in Carhuela eetcafé De Smoezer, hun derde horeca zaak. Margreet: „Wij mik ken op mensen die naar Johnny Jordaan wil len luisteren en in de zomer peenstamp wil len eten. Oudere mensen. Weet je waarom ik vanavond capucijners verkoop? Weet je waarom we hier twee keer per week bingo hebben? Omdat de mensen dat willen. Ze ko men bij ons thuis. Maar die generatie is aan het uitsterven. De jongeren willen house of andere heniemuzick en komen niet voor een gezellig deuntje en borreltje." Daar in de bossen op de heuvels van Tor remolinos. terwijl de hypnotische muziek, de barbeque-rook. drank en paella vechten om hun aandacht, hoor ik verlossende woorden. Het komt allemaal goed. Hans Meinesz, vice- voorzitter van de winkeliersvereniging van Torremolinos, fluistert over plannen. Hotels die niet meer lopen, worden omgebouwd tot bejaardenhuizen. Ook bestaat er een plan om voor Nederlandse residenten een spe ciaal rusthuis te openen. Een rusthuis voor de oude dame. Hier kan zij, luisterend naar Johnny Jordaan en met een bakootje in de hand, lonken naar de andere oudere Hollan ders. Totdat zij als vanzelf het lonken zal la- Nacht in Torremolinos. Zij zit op de hoek van de bar in café Val kenburg. Een oude temeier van pak'm beet 50 jaar. Terwijl vier roestige man nen aan de bar de stand van het feminisme in het post-Koude Oorlog-tijdperk bespreken („Wat willen die meiden nou toch? Ik til me poten toch op as ze aan het stofzuigen is?"), deint zij mee op de muziek als een oud pud dinkje in een plasje water. 'Het was aan de Costa del Col, tingeling-eling. Daar sloeg mijn hartje op hol. In haar ene hand een pakkie sjek, in haar andere hand een bakootje. Als hoogtepunt van haar one-wife-show, raakt ze even los van de barkruk en laat ze haar volle zijn zien. Haar coctailjurk heeft dezelfde kleur als het textiel dat de toreador bij zich draagt om de volgeprikte stier te lokken. Maar waar de bloedende stier het bewegend rood nog op zoekt, laten de oudere heren dit schuddend rood maar bezinken. En de volgende ochtend, als de voltallige delegatie van journalisten, ondernemers en leden van het gemeentebestuur van Torrem olinos, mogen toezien hoe een professor en een architect uit Malaga op hun stuntelige manier de plannen van een 'nuevo Torrem olinos' uit de doeken doen, moet ik aan die oude dame denken. Op een groot scherm verschijnt dia na dia. Het oude Torremolinos en het nieuwe. Een verfje hier en een verfje daar. Een rij nieuwe bomen in een oud straatje. Waar Torremolinos nog opgepoetst kan worden, gaat dat voor de oude vrouw niet meer op. Zij, het bulkend en lillend vlees van het massatoerisme, kan moeilijk gerenoveerd worden. Ja, een verfje in het haar en een beetje make-up daar. Meer niet. Waarschijn lijk is zij net als zovele Nederlanders in de ja ren zeventig naar de Costa del Sol getrokken. Zij vierde hier haar hoogtijdagen, was het moppie voor ieder uur en zat in afgeladen Hollandse bars. Het kon allemaal niet op. Totdat zij gelijk Torremolinos vergat dat de tijd maar doorgaat en op den duur aan passingen noodzakelijk zijn. Torrem olinos kan de lanen opkalefateren, de groeven in haar gezicht zijn niet meer dicht te plakken. Aan de Costa del Sol tingeling- elingis haar hart voor eeu wig van slag geraakt. )nd de plek waar die touw rondwaarde, valt goed te zien waar het met Torremolinos alle maal is misgegaan. De Oostblok-lookis na het vallen van de Berlijnse Muur naar de Costa del Sol geëxporteerd. Muren zijn aangetast, ge bouwen staan Teeg of te koop. Architectonische schepsels van 20 jaar gele den zijn vroeg oud geworden. Vroeg rijp, vroeg rot, zeg maar. De Wet Van De Remmende Voor sprong is geheel op Torremolinos van toepassing. Eens was deze plaats in Zuid-Spanje het voor beeld hoe massatoerisme er uit hoorde te zien. Badplaatsen in Grie kenland, Turkije en Portugal keken hoe Torremolinos het nad gedaan, en fabriceerde een soortgelijke bedoe ning. Hoe? Men neme een plek aan het strand, geve een bouwkundige met twee jaar schriftelijkelijke cursus ar De enige plek op aarde waar je hutspot kunt eten in een temperatuur van 40 graden. Torremolinos. Plaats waar je zelfs de zeelucht ervan verdenkt niet echt te zijnwaar elke Spanjaard misschien wel is ingehuurd om Spanjaard te zijn. Plaats befaamd om kroketten, zwetende bingo-avonden, de potpourri van Johnny Jordaan en 'gezelligheid kent geen tijd'. Maar het wil ejfe niet meer aan de Costa del Sol (tingeling-eling) Daarom zijn Spaanse en Hollandse notabelen bij elkaar gekropen en is het startsein gegeven vooreen 'neuvo Toiretnolinos'. „Over een paar jaar komen de mensen weer naar Torremolinos. In Griekenland of Turkije missen ze toch dat Hollandse sfeertje.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29