De teloorgang van een koninklijke badplaats Toerisme Reisbranche verwacht come back van Spanje 1ZATERDAG25SEPTEMBER1993 Brighton werd een centrum voor vergadertijgers De Nederlandse reisbranche houdt sterk re kening met een come back van Spanje als vakantieland. Na de forse teruggang van het aantal vliegreizen naar het Iberisch schierei land in de afgelopen jaren, wordt voor 1994 weer een stijging verwacht. Enerzijds heeft dat te maken met de almaar gunstiger wor dende koers van de peseta; anderzijds met de acties van de Kurden in Turkije. Ook het feit dat Spanje druk bezig is met de verbete ring van vooral de accommodaties, zal zo wordt verwacht de belangstelling weer doen aanwakkeren. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Nu al wijzen VRO/Nipo cijfers uit dat Spanje op de weg terug is. Na een desastreus verlopen eerste half jaar. gaat het nu plotseling de goede kant op. Direc teur Paloma Notario van het Spaans Verkeersbureau: „De maatregelen die we hebben genomen, gaan hun vruchten afwerpen. Hotels en andere accommoda ties die niet meer aart de wettelijke minimumeisen voldoen, hebben hun deuren moeten sluiten of zul len dat nog moeten doen. Bij elkaar zullen er zo n honderdduizend bedden verdwijnen. Dat betekent betere kwaliteit voor. zoals zich het nu laat aanzien, lagere prijzen." Directeur Jan Hoekstra van Evenements Reizen voorziet zelfs een 'forse prijsdaling' voor vliegreizen naar Spanje. „Ten eerste is de peseta al twintig pro cent goedkoper dan een paar maanden tenig en ten tweede verwacht ik niet dat de vliegtuigstoelen duur der gaan worden. Daarvoor is de concurrentie tussen de luchtvaartmaatschappijen te groot." In hoeverre Turkije zich als belangrijke vakantiebestemming zal handhaven, durft Hoekstra niet te voorspellen. Maar dat Spanje een deel van de markt op Turkije zal te- rugveroveren. lijkt hem 'niet onwaarschijnlijk'. REISBERICHTEN Regenvlagen zwiepen tegen de ramen, zodat de contouren van de eenzame gestalte nog maar juist zichtbaar zijn. Moeizaam worstelt hij tegen de wind, op weg naar een onbekende be stemming. Zijn gekromde rug steekt donker af tegen de schui mende golven die de pier gese len. Binnen brandt de kachel behaaglijk, en heeft de eigenaar van het Kings Hotel een waar schuwing opgehangen: 'Weest voorzichtig als u naar buiten gaat; de stoep is glad'. Het is zo mer 1993. BRIGHTON CE ES VAN ZWEDEN Ooit was Brighton een sjieke bad plaats waar de zon altoos scheen. In de achttiende eeuw begon de konink lijke familie de stad te frequenteren. In het centrum verrees een paleis met de uiterlijke kenmerken van de Taj Mahal, en in 1908 liep de eerste luxu euze trein uit Londen binnen. Onder de passagiers waren 5 hertogen, 4 hertoginnen, een markies, 23 graven, 33 baronnen en alle belangrijke mi nisters. Wie nu de trein neemt naar Bright on, reist in rijtuigen die door pende laars routineus worden omschreven als 'veewagons'. En als de oude diesel eindelijk tot stilstand komt, ademt het station cfe sfeer van vergane glorie. 'Accommodatie voor dumpprijzen', schreeuwt een reclamebord. 'Flatjes vanaf 45.75 pond per week'. Afgedaan „Kijk", zegt Warwick Toone van de plaatselijke WV, „wij promoten hier natuurlijk niet het strand. Brighton heeft twintig jaar geleden al afgedaan als badplaats. Maar wel hebben wij het Royal Pavilion (het oude konink lijke paleis), kunstgalerieën, vijf thea ters en een bruisend nachtleven". Een kwart eeuw geleden begon de Britse vakantieganger zich van de En gelse zuidkust af te keren. Het nieuwe reisdoel, Spanje, bood meer zon voor minder geld. Maar in tegenstelling tot alle andere badplaatsen aan de zuid kust, laat Brighton zich erop voor staan de bakens op tijd te hebben verzet. De bezoekers komen nu voor kortere periodes, en niet langer voor de zee. De piekmaand is oktober, wanneer de hotels een bezettingsgraad van 61 procent hebben. Velen van hen zijn nog toeristen, maar in aantal worden zij nu bijna overvleugeld door een nieuwe, kapitaalkrachtiger categorie: de vergadertijgers. „Brighton staat bekend als de stad van het jaarlijkse congres van Labour of de Conservatievenzegt Toone. „Maar in werkelijkheid hadden we hier vorig jaar 1.500 congressen. De deelnemers daaraan gaven naar schatting 60 miljoen pond (170 mil joen gulden) uit. Dat is bijna evenveel als de toeristen". Hoewel Brighton op papier nog steeds meer toeristen dan congres gangers trekt, denkt Toole dat de sta tistieken een vertekend beeld geven. „Veel toeristen zijn in werkelijkheid congresgangers die besluiten na hun werk hier een paar dagen te blijven hangen zegt hij. „We zouden die toeristen niet krijgen zonder de con gressen". Maar de zomermaanden, als de vergadertijgers op hun Spaanse stran den liggen, zijn kommervolle tijden voor de stad. Buiten het majestueuze Grand Hotel aan de boulevard, waar tijdens partijcongressen premiers en andere hoogmogenden logeren, hangt nu een bordje: 'Kamers vanaf 55 pond Engels ontbijt inclusief. Irritaties 's Zomers wordt de sfeer in de stad bepaald door de tienduizenden bui tenlandse studenten die er eten neerstrijken voor cursussen op het dozijn taaiinstituten. Maar zij geven weinig uit en brengen zo hun eigen problemen met zich mee. „De mees ten van hen gedragen zich voorbeel dig", zegt Elaine Evans, rector van de East Sussex School of English. „Maar sommige dingen irriteren de plaatse lijke bevolking. De studenten hebben de neiging zich op de stoep te groepe ren en de doorgang te blokkeren, en ook zijn ze niet gewend een ordelijke rij te vormen bij de bushalte". Elaine Evans toont haar studenten bij wijze van welkom een video-film pje van de politie, waarin een aantal adviezen wordt verstrekt: wandel niet alleen over straat na zonsondergang (je kunt beroofd worden), zet niet er gens een tas neer en loop weg (je wordt gezien als terrorist), spring niet op de treinrails (je bent dood). Haar eerste les bestaat daarop uit het in vullen van een vragenformulier, waarmee wordt getoetst of de studen ten het video-filmpje goed hebben begrepen. Op de lokale jeugd van Brighton hebben de buitenlandse studenten het effect van een rode lap op een stier. De afgelopen jaren zijn talloze studenten op straat beroofd of aange vallen. „Twee vrienden van mij wer- den afgelopen zondag op de boule vard in elkaar geslagen en beroofd", zegt een Duitse student. „Een van hen raakte daarbij een aantal tanden kwijt". Het aantal incidenten was vorig jaar zo groot dat de Brightonse politie een speciaal team in het leven riep om het geweld in te dammen. Agen ten in burger begonnen te patrouille ren in de straten waar de meeste aan vallen plaatsvonden, elders werden video-camera's gemonteerd. 'Opera tion Beech' werd door de talenscho len omschreven als een groot succes, maar de campagne moest dit jaar wel worden herhaald. Het motief voor de aanvallen is meestal roof, en de buitenlandse stu denten worden beschouwd als ge makkelijke prooien. Ze spreken slecht Engels, bieden weinig weerstand en getuigen nooit; tegen de tijd dat een proces begint, zitten ze al lang weer in hun eigen land. Het Sinaasappelhof in Cordoba met op de achtergrond de befaamde moskee. Volgend jaar worden ook hier meer Nederlandse toeristen verwacht. foto rob van den dobbelsteen Gorilla's behoren in veel dierentuinen tot de meest geliefde attracties. foto •archief Dagje Dierentuin Plus Ouderen kunnen op vertoon van de 65+ of 60+ Seniorenkaart ook deze herfst kennismaken met een van de acht grote dieren tuinen van Nederland. Voor een 'dagje plus' wordt een toegangs prijs van 27,50 gevraagd. Het pakket bestaat uit een entreebe wijs, een kopje koffie met gebak, een aperitief of frisdrank voor de lunch, een broodmaaltijd met koffie, melk of thee en 's mid dags een kopje thee met caike. De aanbieding is geldig tot en met 22 oktober. Reizen voor homo's Het nieuwe Amsterdamse homo-reisbureau OZ-Gay organiseert deze winter reizen naar onder meer het carnaval van Sydney (Syd ney Mardi Gras). Het arrangement bestaat uit een retourvlucht naar Australië, accommodatie in een homo-vriendelijk hotel en toegang tot het feest, dat wordt besloten met de Costume Parade, de grootste homo-optocht ter wereld. Prijs voor het basispakket: fl. 3450,00. Info: OZ-Gay in Amsterdam, telefoon 020 - 627.36.08. „Brighton heeft misschien altijd de reputatie gehad van een welvarende badplaats", zegt Adam Trimingham van de plaatselijke krant, de Evening Argus. „Maar in werkelijkheid is het door de jaren heen een stad geweest met een criminele onderklasse. Brigh ton is arm. De werkloosheid hier is 15 procent, ver boven het landelijke ge middelde. En in sommige wijken zit 30 tot 40 procent van de bewoners zonder baan". Congresgangers en toeristen bieden aan 8.000 mensen werk, maar verder is er weinig. Grootschalige industrie is er niet en de recessie heeft diepe wonden achtergelaten in de dienst verlenende sector. Vijfduizend inwo ners moeten elke dag in de 'veewa gons' naar Londen voor hun werk. „Buiten het hotel- en horecawezen is onderwijs eigenlijk de grootste werk gever", zegt Jackie Lytchell, een van de plaatselijke bonzen van de Labour Party, cüe de meerderheid heeft in het stadsbestuur. „We hebben hier twee universiteiten, een technische hoge school en 15 taleninstituten. Maar dat is natuurlijk niet genoeg". Om de armoede te bestrijden, wilde het gemeentebestuur Brighton laten uitroepen tot 'Speciaal Hulp Gebied', een status die ook bijdragen uit het regionaal fonds van de Europese Ge meenschap mogelijk zou hebben ge maakt. Maar de Britse Conservatieve regering weigerde de stad die status te verlenen. „Het enige waar wij nu naar uit kunnen kijken is eigenlijk de Tour de France", verzucht Jackie Lyt chell. „Die komt volgend jaar door Brighton, zodat wij tenminste een dag verzekerd zijn van volgeboekte ho tels". Info (via persoonlijk bezoek of per briefkaart): Brits Toeristenbureau, Aurora Gebouw, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam. Nieuwe folders Spanje Bij het Spaans Verkeersbureau in Den Haag zijn drie nieuwe fol ders beschikbaar: twee op het gebied van kunst en architectuur en een over het onderhand bijna onvermijdelijke Santiago de Compostela. Laatstgenoemde brochure beschrijft een wandel tocht door de oude pelgrimsstad in het noordwesten van Spanje. De vouwfolder bevat tevens informatie over alle belangrijke ge bouwen in Santiago en geeft inlichtingen over musea, bibliothe ken en archieven. De culturele folders (in boekvorm) zijn in het Engels geschreven. De eerste heet Renaisance Art in Spain en verschaft een overzicht van de renaissancistische bouwwerken in Spanje; in de tweede (Baroque Art in Spain) komt de barokke kunst, achitectuur en schilderkunst in Spanje aan bod. De drie brochures zijn gratis aan te vragen bij het Spaans Verkeers bureau, Laan van Meerdervoort 96 in Den Haag, telefoon 070 - 3465900. Kanoroutes in Groningen Groningen wil zich gaan profileren als kanoprovincie bij uitstek. Daartoe zijn negeq kanoroutes uitgezet, elk met een lengte van plusminus 15 kilometer. De trajecten worden beschreven in brochures die in het voorjaar van 1994 op de kanobeurs in Nieuwe- gein zullen worden gepresenteerd. Info: WV Groningen, telefoon 050 - 139700. Het Royal Pavilion in Brighton. Volgend jaar raast hier de Tour de France voorbij. foto brits toeristen bureau In de ANWB-folders ook informatie over de verschillende typen sneeuwkettingen. m foto rob van den dobbelsteen ANWB-Wintersportinformatie Bij de ANWB is dezer dagen het traditionele wintersportinforma- tiepakkket verschenen. De stapel bestaat uit vijf kaarten (België- /Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en Italië) en drie brochures met onderwerpen als Auto en wintersport, Aankoop en onderhoud van skimateriaal en Wintersport voor beginners. De kaarten bevatten niet alleen uitgebreide informatie over toe gangswegen en dergelijke, maar bieden ook een korte opsom ming van de belangrijkste wintersportplaatsen. Met symbolen wordt bovendien aangegeven hoe hoog de gebieden liggen, hoe veel liften er draaien en voor welk soort skiërs zij het meest ge schikt zijn. In de brochures over auto's en materiaal en dergelij ke inlichtingen over het winterklaar maken van auto's, een zeer uitgebreid overzicht van allerlei types sneeuwkettingen en ski boxen en een verhaal over het onderhoud van ski's. De kaarten en brochures zijn verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren en de ANWB/VW-vestigingen. Trekkershutten in Vlaanderen Langs de 641 Jdlometer lange Vlaanderen Fietsroute staan sinds kort trekkershutten. De 'chalets' hebben een minimum aan com fort (vier bedden, een tafel, vier stoelen, een paar kastjes, een elektrische kookplaat en elektrische verwarming. Voor water en sanitair zijn de gebruikers aangewezen op de camping waarop de hut staat. Meer dan drie nachten achtereen mag er niet in wor den overnacht. Er moet van tevoren worden gereserveerd. Info (vanuit Nederland): 09.32.14.43.661.11. 27 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Reisboeken West-Turkije Artemis reis- en cultuurgids West-Turkije. Reisboek dat deel uitmaakt van een nieuwe uil het Duits vertaalde reeks. Oerdege lijk en overzichtelijk gerang schikt. De nadruk ligt op cul tuur en geschiedenis, maar praktische tips worden evenmin vergeten. Beschrijvingen van belangwekkende monumenten zijn voorzien van zowel een waarderingssysteem (een tot drie sterren) als duidelijke plat- tegrondjes. Boekje maakt gids ter plaatse overbodig. Twee re gisters: een op personen- en een op aardrijkskundige na men. Uitgever Kok, prijs 42,90. Java-Bali Artemis reis- en cultuurgids la- va-Bali. Zie boven. Uitgever Kok. prijs 49,90. Praag Artemis reis- en cultuurgids Praag. Zie boven. Uitgever Kok. prijs 42,90. Zuidoost Nederland Elmar Wandelgidsen, Zuidoost- Nederland. Routebeschrijvin- gen van 28 wandelingen (plus nog wat andere gemarkeerde trajecten) die in lengte variëren van 9 tot 24 kilometer. Degelijke informatie vervat in saaie tekst („nu gaan we links en daarna gaan we rechts"). Handig is dé opgave van de manieren waar op wandelgebied met openbaar vervoer (en soms per huurfiets) kan worden bereikt Plattegron den voldoen. Geen register. Uit gever Elmar. prijs 24,50. Tunesië zit nog steeds in de min De belangstelling vanuit Neder land voor een vakantie in Tune sië loopt nog steeds terug. In het eerste half jaar bezochten 34.900 Nederlandse toeristen het land, een teruggang van 5,5 procent ten opzichte van die zelfde periode van het ook al niet beste 1992. Het aantal toe risten uit andere landen is on derhand wel op het oude peil teruggekeerd. Informatiedagen reizigers naar verre landen Het Koninklijk Instituut voor de Tropen (Tropenmuseum) in Amsterdam organiseert de ko mende winter informatiedagen voor reizigers naar verre gebie den. Op die dagen kunnen in lichtingen kunnen verkregen over onder meer cultuur en ge schiedenis van de gekozen be stemming. Dat gebeurt door middel van video-documenta- tie, tentoonstellingen en een zaalprogramma. Uiteraard wordt ook aandacht besteed aan maatregelen die kunnen worden genomen ten einde het gevaar van tropische ziekten te minimaliseren. Er zijn voorlopig zeven informa tiedagen vastgesteld. De eersten zijn op 1 oktober (Yemen en Oman) en op 2 oktober (Viet nam). Verdere informatie: Tro penmuseum, telefoon 020 - 56.88.277 (afdeling communi catie). Spoorwegen begint een bagageservice De Nederlandse Spoorwegen is in samenwerking met EMS Koe riersdienst een bagageservice begonnen. Koffers van treinrei zigers kunnen daardoor van deur tot deur worden nage bracht. Koffers, rugzakken en tenten en dergelijke worden door EMS afgehaald en in de loop van de volgende dag be zorgd op de gewenste bestem ming. Prijs voor een enkele reis: per collo (retour 52,50). Elke ëollo meer: 10,00. Op zondag wordt niet afgehaald of bezorgd. De ba gageservice is dag en nacht be reikbaar op telefoonnummer 06 - 0456.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27