Leidsch Dagblad Nederlander tegen lager minimumloon Spanning in Moskou neemt toe Olieverontreiniging waterwinplas Meijendel Patijn wil samenvoeging Noord- en Zuid-Holland Ron de Roode onverwacht terug op bank bij Telstar ogers fiozijnensfiow Poging tot moord na seksueel misbruik Bel gratis 06-0329 VANR0YC.S. GOED NIEUWS X IA TERDACi 25 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40270 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Einde zomertijd De zomertijd eindigt komende nacht. Om 3.00 uur morgenoch tend wordt de klok officieel een teruggezet. In 1994 gaat de zomertijd in op zondag 27 maart om 2.00 uur. De klok wordt dan een uur vooruitgezet naar 3.00 De zomertijd geldt tot 25 september. Nederland is niet het enige West-Europese land dat in 1994 van 27 maart tot 25 sep tember 1994 zomertijd heeft. Ook in de meeste andere EG-lid- staten geldt de zomertijd in die periode. Groot-Brittannië en Ier land hebben echter een gedeel telijk afwijkende zomertijdrege ling. In die landen begint de zo mertijd op dezelfde datum als in ons land, maar het is deze lan den toegestaan de zomertijd te beëindigen op zondag 23 okto ber. Parkeercontrole 3 Parkeerboetes worden overgelaten aan parti culier bedrijf. Volgend jaar start experiment in vijf ge meenten. Zuid-Afrika 5 Het ANC en het ex treemrechtse Afrikaner Volksfront (AVF) sluiten akkoord om rust in Zuid- Afrika te bewaren. den haag monica wesseling Noord- en Zuid-Holland moe ten, na de vorming van de drie nieuwe stadsprovincies worden samengevoegd. Haarlem wordt de hoofdstad van die nieuwe provincie en er worden grote gemeentelijke samenwerkings gebieden gevormd. Dit alles moet nog vqor de Kabinetsfor matie van 1994 rond zijn. Dat vindt de Zuidhollandse commissaris van de Koningin S. Patijn. Hij lanceerde het plan tijdens een mini-symposium over bestuurlijke vernieuwing, georganiseerd door de Vereni ging van Zuidhollandse ge meenten. Patijn staat achter de vorming van drie provincies-nieuwe-stijl Onderzoek Intomart toont weinig vertrouwen in politiek De meeste Nederlanders zijn tegen verlaging van het mi nimumloon. Twee van elke drie zien niets in zo'n maat regel als wapen in de strijd tegen werkloosheid. De helft van de bevolking heeft erook geen vertrouwen in dat het verbieden van loonsverhogingen zal helpen om meer mensen aan het werk te krijgen. Dit blijkt uit de resulta ten van een enquête van Intomart, uitgevoerd in op dracht van de Gemeenschappelijke Pers Dienst waarbij ook deze krant is aangesloten. den haag gpdpakken. Het CDA kreeg van ruim 15 procent het vertrou- De 500 ondervraagden lijken wen, de PvdA en de WD van wel te beseffen dat het met de werkgelegenheid de verkeerde kant op gaat. Drie van de vier ondervraagden (75 procent) de len de mening van de koningin 11 procent en ruim 6 pro cent noemde D66. Bijna alle an dere ondervraagden haakten af. Hun vertrouwen in de politiek bleek zo ver gezakt dat zij geen in de Troonrede dat de situatie partij zeiden te kunnen „alarmerend" is. men. Over hun eigen inkomen Wellicht even alarmerend zijn zijn veel Nederlanders niet ge- de antwoorden over het ver- rust. Weliswaar ziet 42 procent trouwen van de jvJederlander in het eigen inkomen in de ko- de politiek. Meer dan de helft mende twee jaar gelijk blijven, van de ondervraagden (52,7 maar 36 procent (één op de procent) zei niet te kunnen aan- drie) vreest dat het volgend jaar geven welke politieke partij het en in 1995 minder zal worden, beste in staat is om de werkge- Dat geldt vooral voor ouderen, legenheidsproblemen, aan te Van de 65-plussers voorziet meer dan de helft (53,4 procent) dat ze in de komende twee jaar met minder toe moeten zien te komen. Van mensen tussen 50 en 69 jaar geldt dat voor 45 pro cent. Het blijkt overigens nogal wat uit te maken of mensen een be taalde baan hebben of niet. Van de werkenden ziet 28 procent de eigen financiële situatie in de komende twee jaar achteruit gaan, maar van de mensen zon der betaalde baan vreest bijna de helft dat het minder zal wor den. De vakcentrale CNV trekt uit het onderzoek de conclusie dat de Nederlander kennelijk veeleer de sociale partners (werkgevers en werknemers) beschouwt als de organisaties waar de oplossingen van moe ten komen. „De uitkomsten staan recht tegenover pleidooi en die in de politiek worden ge voerd. Het maakt duidelijk dat het primaat van de politiek on der de bevolking minder wordt gevoeld dan men zich in Den Haag voorstelt", aldus het CNV. Hutspot bij 40 graden is niet langer voldoende. Spaanse en Hollandse notabelen slaan de handen ineen voor een neuvo Torremolinos. Pas sinds ze in Duitsland als Die Kirmesmusikanten zijn gaan werken, voelen De Kermisklanten zich erkend. Herbert Curiël heeft de pest aan lauwe pils en Gouden Kalveren. Gospel en een fanfarekorps vormen de sleutels tot het geluid van Earth, Wind Fire. Duitsland is ziek, als we het afmeten aan koortsmeter Mercedes. De ster is dof geworden. De hypotheekrente is voor het eerst sinds 20 jaar onder de 7 procent gezakt. De huizen vliegen weg als warme broodjes. velsen-zuid martin hoekstra Nog geen drie weken geleden zag het er naar uit dat Ron de Roode voor de rest van het sei zoen zou zijn uitgeschakeld. De aanvaller zou een nabehande ling aan een kwaadaardig ge zwel in de onderbuik in de vorm van chemo-therapie moe ten ondergaan. Geheel onver wacht echter daalde de HCG- waarde in zijn bloed. De nabe handeling is voorlopig uitge steld, zodat De Roode weer aan voetbal kan denken. Vanavond, in het duel van Telstar tegen Eindhoven, neemt de 28-jarige Leidenaar weer plaats op de bank. Bijna drie maanden geleden heeft De Roode een operatie ondergaan, waarbij een kwaad aardige gezwel aan zijn rechtcr- testikel is verwijderd. Hij was in de regio's Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Rotter dam staat al op de rit, maar Pa tijn maakte duidelijk dat wat hem betreft ook Haaglanden op 1 januari 1997 een feit moet zijn. Ook staatssecretaris D. de Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken, toonde zich voorstander van Haagse provincie nieuwe- stijl. Wat haar betreft mogen er in de Randstad niet meer dan drie nieuwe stadsprovincies ko men. De Graaff wil tegelijkertijd dat de samenwerking tussen ge meenten in het noorden en het oosten van de provincies, aan zienlijk wordt uitgebreid. Pagina 15: 'Voor 1994 nieuwe provincies'. moskou hans geleunse correspondent President Jeltsins tegenstanders in het door oproerpolitie om singelde parlementsgebouw moeten het sinds gisteravond zonder elektriciteit doen. Het Witte Huis kwam zonder stroom te zitten kort nadat voorzitter Chasboelatov de avondzitting van het Volkscon gres had afgesloten. De spanning in Moskou liep gisteren op, nadat Jeltsin hon derden zwaarbewapende solda ten naar de Russische hoofd stad stuurde. De ordetroepen sloegen gisteravond nabij het Witte Huis met gummiknuppels een demonstratie van aanhan gers van het conservatieve par lement uiteen. Daarbij zijn en kele gewonden gevallen. Jeltsin zelf zat de top van lei ders van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) voor. Hij kreeg steun toegezegd van de leiders van de GOS-sta- ten. Aan het slot van de bijeen komst tekenden negen van de elf staten een akkoord tot op richting van een economische unie. De Russische president had 's morgens per decreet verordon neerd dat de zogenoemde ver dedigers van het Witte Huis hun wapens moesten inleveren. Jelt sin en enkele van zijn ministers verzekerden dat er geen geweld tegen het 'illegale parlement' zou worden gebruikt. Later op de dag legde oproerpolitie een cordon om het parlementsge bouw. Extra eenheden van de oproerpolitie namen plaats op strategische plaatsen in de stad. Jeltsins rivaal Chasboelatov leek onder dit machtsvertoon te zwichten. Hij waarschuwde het parlement, dat zichzelf tot Volkscongres had uitgeroepen, dat er geen geweld mocht wor den gebruikt wanneer troepen het Witte Huis zouden binnen vallen. Ons wapen is de autori teit en kracht van de wet, aldus Chasboelatov. Volgens sommige gedepu teerden wilde Chasboelatov om bloedvergieten te voorkomen zelfs een einde aan het Congres maken en het parlement tot na der order naar huis sturen. Be vestigd werden die beweringen niet. Wel kwamen bij de avond zitting twee extreem-rechtse parlementariërs met het voor stel om Chasboelatov als parle mentsvoorzitter te vervangen. Slechts een furieus optreden van de door het Congres tot waarnemend president be noemde Aleksandr Roetskoj voorkwam dat het voorstel meteen in stemming werd ge bracht. Het voorstel werd niet ingetrokken en kan alsnog in stemming komen, indien het Congres volgens plan vanmor gen bijeen komt. Een bestorming van het Witte Huis was gisteravond laat nog levensgroot aanwezig. Nadat Jeltsin zijn 'wapendecreet' be kendmaakte, liepen de tiental len in allerlei soorten uniformen uitgedoste vrijwillige gardes in het Witte Huis plotseling zonder wapens rond. Die zouden zijn ingeleverd bij de officiële militie die in het gebouw is gestatio neerd. Vrijwilligers vertelden la ter dat zij vrijwel onmiddellijk weer over hun wapens kunnen beschikken als dat nodig mocht zijn. nog niet volledig genezen en zou chemo-therapie moeten ondergaan. De afspraken waren al gemaakt, het bed was gere geld, maar dat bleek te voorba rig. Het laatste bloedmonster, twee weken geleden, zag er op eens 'goed' uit. De waarde van de HCG-spie- gel in het bloed van de voetbal ler schommelt nu rond de tien. Net iets meer dan normaal, maar niet schrikbarend. Club arts Peters: „De spontane ver betering is onverklaarbaar, maar rechtvaardigt wel de be slissing om de vervolgbehande- ling uit te stellen. Als de uitsla gen opeens weer drastisch om hoog schieten (De Roode moet elke maandag bloed laten prik ken in het Academisch zieken huis in Leiden, red.), begint het hele verhaal weer van voren af MB!IMffMMM.] BOGERS Dan is uw woning beter af leiderdorp wilfred simons Een 21-jarige Hagenaar zit sinds 10 augustus in voorarrest na een poging tot moord op een maatschappelijk werker (55) uit Leiderdorp. Dat heeft de politie gistermiddag bekend gemaakt. De man drong op die dag met een ijzeren staaf het huis van de Leiderdorper binnen en ver wondde hem aan zijn borst en zijn hoofd. De man wist na een worsteling te ontsnappen. Daarna meldde de Hagenaar zich bij de politie. De man kwam tot zijn daad omdat hij als 12-jarige jongen door de maatschappelijk werker seksueel zou zijn misbruikt. Sinds 1984 behandelde de hulp verlener hem enkele jaren aan psycho-sociale problemen, maar al tijdens de behandeling dwong hij hem tot seksuele handelingen, zo verklaarde de Hagenaar tegenover de politie. Hij wilde daarvoor wraak ne men. De politie houdt er reke ning mee dat het seksuele mis bruik bij het slachtoffer 'ernsti ge psychische gevolgen' heeft gehad. De maatschappelijk werker is aangehouden en in staat van beschuldiging gesteld. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Via zijn werk zou de man nog zeker twee andere kinderen uit de regio Leiden seksueel hebben misbruikt. De politie vermoedt dat het er wellicht nog meer zijn geweest. De man is door zijn werkgever ge schorst. Nu f2.300,- voordeel op de Golf Orlando dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft De Volkswagen voordeellijn scheveningen/wassenaar monica wesseling Het water in een waterwinplas in het ge bied Meijendel bij Wassenaar is begin deze week verontreinigd met olie. Sinds gisteravond is 10.000 liter verontreinigd water weggepompt en wordt met olie besmeurd riet weggehaald. De oorzaak van de verontreiniging is nog onbekend. Volgens het NV Drinkwaterbedrijf Zuid- Holland (dat Den Haag van water voor ziet) is er geen gevaar voor de volksge zondheid. Van de 10 hectares grote plas was on geveer 30 vierkante meter met een olie- laag bedekt. Onder de infiltratiepias wordt drinkwater opgepompt. Omdat de olie is afgezogen voor deze was gezakt, is er waarschijnlijk geen olie in het drink water terecht gekomen. Het duurt twee maanden voor het water via de bodem de drinkwaterleiding bereikt. Naar de oorzaak wordt nog gezocht. Een getuige heeft afgelopen maandag een Orion-vliegtuig (afkomstig van Vlieg kamp Valkenburg) een hoeveelheid ker osine zien lozen. De Koninklijk Marine is niets bekend over een dergelijke lozing. In geval van nood stoot een vliegtuig kerosine uit om lichter te worden. Vol gens de Marine heeft dinsdag een vlieg tuig op 300 kilometer buiten de kust vrij veel kerosine heeft geloosd, maar dit kan nooit in Meijendel terecht zijn gekomen. De Koninklijke Marechaussee stelt op dit moment een onderzoek in. Een mon ster van de olie in Meijendel wordt in het laboratorium onderzocht. Daaruit is vast te stellen of het van een Orion afkomstig is. Het is niet bekend wanneer de veront reiniging is ontstaan. Begin deze week hebben er in elk geval tien Orions boven het gebied gevlogen en hebben enkele tientallen vliegtuigen met bestemming Schiphol en Rotterdam, in afwachting van hun landing, even over het gebied gevlogen. Zodra bekend is wie verantwoordelijk is voor de verontreiniging, is ook duide lijk waar de rekening van de opruimactie kan worden gepresenteerd. Hoe hoog de kosten zijn, is nu nog onbekend, maar de schade bedraagt zeker enkele tiendui zenden guldens. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN George Eliot Let eens op uw eigen woorden en merk hoezeer zij worden beïn vloed door uw minder bewuste bedoelingen. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's6,7 Randstad15 Regio9,11,12,13 VANDAAG OOK Zaterdag Bijvoegsel PAGINA 29 ym 37 HET WEER Verwachting van het KNMI: Perioden met regen Bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Noord tot noordwesten wind, matig, kracht 3 a 4. aan de kust toenemend tot krachtig, 6. /Wijn tandem is nog niet terug! VAN EDE PARTNERS Consultants voor Individuele Planning bij Verandering van Werkkring van Managers NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. a, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Lubbers 'zit niet zo' met aandacht roddelbladen hilversum anp Premier Lubbers 'zit niet zo' de toegenomen aandacht die de Nederlandse roddelpers de laatste maanden voor de handel en wandel van politici de dag legt. Lubbers noem de dat gisteravond voor de NOS-televisie 'onderdeel van de politiek'. Bladen als Privé en Weekend publiceren de afgelopen tijd op vallend veel verhalen over poli tici. Zo werd onlangs PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgcns als een ware Binnenhof-cassanova ge portretteerd en kreeg het huwe lijk van Lubbers uitvoerige en kritische aandacht. De bronnen voor de verhalen zijn over het algemeen niet controleerbaar. Lubbers zei zich over die verha len niet te hebben geërgerd. ..Ie moet je niet opwinden. Dan hebben zij weer hun volgende verhaal onder de kop: Lubbers razend. Dat is precies wat ze willen." oorletterv. 'ostcode: laats: ronrotr br.orpng» Na de eerste 2 weken »etaa) ik mijn abonnement: Per maand, automatisch 28.75) Per kwartaal via acceptgiro M2.85) automatisch 82.85) r. bank/giro: andtekening Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1