'Voor 1994 'Eindelijk tijd om antieke meubels te repareren' nieuwe provincies' Randstad 'Je moet altijd netjes blijven Verzet tegen norm voor nachtelijk vliegverkeer *De *?{/ee6 oma de 'Seyvtyen I ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -356442 Patijn hekelt besluiteloosheid bestuurders Prof. dr. W.Th. Daems vertrekt als decaan medische faculteit Vervolg van voorpagina Ei: moet meer haast worden gemaakt met de vorming van nieuwe provincies en gemeentelijke samenwerkings verbanden. „Overleggen is prima, maar aan het eind van de dag moeten er besluiten worden genomen. Bestuur ders hebben er te weinig van gebakken." DEN HAAG MONICA WESSELINC W Commissaris van de Koningin vam Zuid-Holland S. Patijn drong gistermorgen tijdens een mini-symposium over bestuur- delijke vernieuwing bij de aan wezige 200 bestuurders aan op haast. De manier waarop Zuid- Holland wordt bestuurd, wordt op dit moment herzien. Er ko men nieuwe provincies rondom Rotterdam en Amsterdam en wat Patijn betreft wordt de rest van Zuid- en Noord-Holland ook tot één provincie samenge voegd. De commissaris wil nog vóór de kabinetsformatie van het ko mend jaar, de bestuurlijke ver nieuwing in elk geval in essentie in kannen en kruiken hebben. „Na de verkiezingen heeft het kabinet wel wat anders te doen. De kabinetsformatie zal alle aandacht opeisen. Hebben we de zaak niet voor die tijd rond, dan dreigt de bestuurlijke ver nieuwing op een stapel vergeel de paperassen terecht te ko men." Over de noodzaak tot nieuwe vormen van bestuur liet Patijn geen twijfel bestaan: „De pro blemen van de grote steden worden steeds groter. De crises binnen het binnenlands bestuur zijn af te lezen aan de uittocht van vooraanstaande bestuur ders. De steden dreigen reuzen te worden op lemen voeten." Goudse Leidenaar Ook de gemeenten die niet op gaan in de nieuwe provincies Rotterdam-Rijnmond of Haag landen, moeten hun bestuur op de helling zetten, vindt de staatssecretaris van binnen landse zaken, D. 1J.W. de Graaff- Nauta. Ook is verdergaande sa- Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland S. Patijn. ARCHIEFFOTO menwerking tussen regio's noodzakelijk. Het samenwer kingsgebied van Leiden en de Bollenstreek moet wellicht wor den samengevoegd met dat van Gouda en de Krimpenerwaard, zo opperde de staatssecretaris. „En de relaties tussen Leiden en Haarlem? Zijn die van dien aard dat zij op enigerlei wijze moe ten worden vertaald in een be stuurlijke indeling?" Daarmee -zou de bestuurlijke vernieuwing niet alleen gemeentelijke, maar ook provinciale grenzen over schrijden. Directeur G. Fleers van Ver eniging van Nederlandse Ge meenten ziet, zo bleek gister morgen overduidelijk, niets in de huidige plannen. Naar zijn idee dreigen de gemeenten alle macht kwijt te raken. „Het zwaartepunt van het binnen lands bestuur moet bij de ge meenten blijven. Daarvoor is een behoorlijk takenpakket noodzakelijk en dus is gemeen telijke schaalvergroting onver mijdelijk." CAROLINE VAN OVERBEEKE Ondanks de vervelende mo menten was het ook 'een ont zaggelijk boeiende tijd'. „Het ware zes zware jaren", zegt prof. dr. Wiggele Theodorus Daems (Dick), „maar grote con flicten zijn er gelukkig nooit ge weest." Het doet hem deugd dat de Leidse medische faculteit zich ondanks de bezuinigingen heeft ontwikkeld tot 'een van de meest excellente medische op leidingen van Nederland'. Zor gen over de toekomst zijn er wel: het stemt hem triest dat de faculteit opnieuw een bezuini- gingsgölf over zich heen krijgt. „Als er met de botte bijl moet worden gehakt, loopt Leiden het risico om naar de middel maat af te glijden. Dat betekent: de kip met de gouden eieren slachten." Daems zal het vanaf de zijlijn aanschouwen: de de caan van de medische faculteit is met emeritaat gegaan. Dick Daems (63) deed bijna dertig jaar onderzoek in het La boratorium voor Electronenmi- croscopie voordat hij in 1987 als decaan van de medische facul teit aan de slag ging. Dat was wel even wennen, vertelt hij. „In het lab deed je geregeld ontdek kingen, gebeurden er vaak op windende dingen. Maar in een bestuurlijke functie duurt het jóren voordat de dingen tot stand komen zoals je graag zou willen. Dat is frustrerend maar je raakt eraan gewend. Ook de vele vergaderingen vond ik wel eens vervelend: je bent echt een slaaf van je agenda." 'Boeiend' vond Daems dat hij in zijn functie de gelegenheid had om heel veel .mensen te le ren kennen. „Dat betekent een enorme verbreding van je blik veld. En ik heb er veel vrienden aan overgehouden." Al meteen in het begin van zijn nieuwe baan, zag Daems zich gesteld voor de moeilijke opgave flinke bezuinigingen door te voeren. „De operatie 'selectieve krimp en groei', een vreselijke benaming. Het was ook heel onaangenaam: het be tekende voor een aantal men- Prof. dr. W.Th. Daems: „Als er met de botte bijl moet worden gehakt, loopt Leiden het risico om naar de middelmaat af te glijden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN sen hier ontslag. In die periode is er brand gesticht in mijn werkkamer en is mijn vrouw te lefonisch bedreigd. Gelukkig heeft het ook iets opgeleverd: we hebben als faculteit samen met het AZL keuzes gemaakt voor een aantal onderzoeks- zwaartepunten en die vastge legd in een zogeheten 'lokaal profiel'. Dat werkt goed: we wil len die onderzoeksgebieden tot elke prijs beschermen. Ook de wetenschappelijke produktie publicaties en promoties is ondanks de bezuiningen voor uitgegaan." Daems is lovend over de sa menwerking binnen de faculteit en met het AZL. „Het is een ze gen dat er nooit grote interne conflicten zijn geweest. Ik ver keerde wat dat betreft in een enorm bevoorrechte situatie. Dit is ook éen hele bijzondere faculteit met hele hechte sa menwerkingsverbanden, die kriskras door de vakgroepen lo pen. Er is een geweldige open heid en bereidheid om met el kaar onderzoeksprojecten aan te pakken. Dat geldt ook voor de samenwerking tussen faculteit en ziekenhuis." „Het gaat eigenlijk heel goed nu", constateert hij, met een si gaar tevreden achterover leu nend in zijn stoel. „Ik begon zes jaar geleden met een tekort van 7 miljoen gulden. Maar de fa culteit had geen financiële pro blemen meer toen ik een half jaar geleden mijn opvolger in luidde. Dat de faculteit nu een volgende bezuinigingsgolf over zich heen krijgt, is heel triest. Bij de vorige bezuinigingen zijn we al tot op het bot gegaan! Nu be staat het risico dat er dingen echt kapot worden gemaakt. Het onderzoek is hier zo met el kaar verweven dat de hele zaak dan uit elkaar valt. Het is geen kwestie van vermageren meer maar van amputeren." Reputatie „De internationale reputatie van de Leidse Rijksuniversiteit staat of valt met een sterke me dische en wis- en natuurweten schappen-faculteit. Als je daar iets weghaalt, slacht je de kip met de gouden eieren. Beide fa culteiten zullen zich in elk geval krachtig verzetten." Daems zal het allemaal vanaf de zijlijn bezien. Hoewel de last op zijn schouders een stuk min der wordt, is hij niet juichend over zijn vertrek. „Ik vind het ook jammer want het is zuur om bepaalde dingen niet af te maken." Wel blijft hij, tot zijn eigen vreugde, voorzitter van de Stuurgroep Nieuwbouw van de medische faculteit. Die nieuw bouw is een beetje zijn levens werk geworden. „Het lijkt me een heerlijk moment als over vijf jaar dat nieuwe faculteitsge bouw kan worden betrokken." Daems hoopt ook dat de fa culteit en het AZL in de toe komst een 'Leids Medisch Clus ter' zullen vormen. Dat bete kent een hechte bestuurlijke sa menwerking tussen beide waar door de faculteit bovendien wat minder afhankelijk wordt van de universiteit. Het is een van zijn stokpaardjes. „De faculteit en het AZL zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden: de facul teit doet onderzoek ten behoeve van de patiëntenzorg in het AZL. Ze kunnen niet buiten el kaar en daarom zou het goed zijn om ze ook bestuurlijk met elkaar te verbinden in een 'me disch cluster'." „Bij de benoeming van hoog leraren moet de faculteit bij voorbeeld toestemming hebben van het college van bestuur. Maar het is in mijn ogen logi scher als faculteit en AZL hun eigen personeelsbeleid gaan voeren. Daarbij blijft de faculteit uiteraard wel met de universi teit verbonden. Ook de andere zeven faculteiten moeten mijns inziens onafhankelijker worden. Zo kunnen ze beter opkomen voor de eigen belangen. Ik hoop dat dat ook gaat gebeuren over een paar jaar." Wennen Daems moet wennen aan zijn nieuwe leven als 'decaan in rus te'. „Dat haastige en dwangma tige is er niet meer bij nu, maar het kost tijd voordat je daar echt los van bent." Hij heeft nu ein delijk weer tijd om antieke meubels te restaureren, een van zijn hobby's. Zijn is antiquaire en heeft een eigen winkel. „Dat lijkt me zalig. Bovendien hou ik mijn kamer op het faculteitsbu reau: zo blijf ik de mensen uit de faculteit ontmoeten. Dat is een enorm voorrecht." TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk bi Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse; regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand,in Europa. Vestigingen te: Leiderdorp, Karalusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fax 071-41 06 84 Leiden, Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 - 32 27 38, fox 071 -321421 lexander van de Kuyl is eigenlijk wr nog niet zo heel erg lang een 'jonge held'. Twee maanden geleden begon hij zijn carrière als krantenbezorger. „Bijna veertig kranten, het is dus niet zo'n heel grote wijk. Al lemaal in de omgeving van de Hoofdstraat in Alphen aan den Rijn", zegt hij. Een belangrijke eigenschap voor 'jonge helden' is volgens de Alphenaar beleefdheid. Hij zelf benadert zijn abonnees ten minste altijd heel netjes. Ook als er af en toe eens iemand klaagt. „Dat gebeurt nu en dan, bij voorbeeld wanneer er een scheurtje in de krant zit", zegt Alexander. „Sommige brieven bussen zijn niet zo groot en dan gaat de krant er heel moeilijk in. En soms gebeurt het dan dat de krant niet helemaal ongeschon den op de deurmat valt. De mensen mopperen er de vol gende dag wel eens daarover." Stapels reacties bij Tweede Kamer economische gevolgen. De luchtvaartmaatschappijen vre zen zelfs een aanzienlijke in krimping van de activiteiten op Schiphol bij een beperking van de nachtvluchten. Volgens Mar- tinair-directeur Schroder heeft nachtnormering 'onacceptabele economische en dus ook sociale gevolgen' voor zijn onderne ming. Voor de protesterende bewo ners kan de nachtnorm niet streng genoeg zijn. In het alge meen wordt de nachtperiode van 23.00 tot 06.00 uur als te kort beschouwd. Voorts zijn er grote bezwaren tegen de norm, die als een gemiddelde wordt berekend over de periode van een heel jaar. Veel bewoners- groepen vrezen vooral de gelui den, die tot slaapverstoringen leiden en mogelijk de gezond heid kunnen aantasten. Het ontbreken van gezondheids deskundigen in de Werkgroep Nachtnormering wordt dan ook als een gemis ervaren. De Tweede Kamer is van plan begin oktober van gedachten te wisselen over de voorgestelde nachtnorm. Niemand is het eens met de door de regering gekozen norm voor het nachtelijk vlieglawaai. Dit blijkt uit talloze reacties, die bij de Tweede Kamer zijn bin nengekomen op het rapport van de Werkgroep Nachtnor mering. Belangstellenden kon den tot 22 september hun visie kenbaar maken. Het kabinet heeft gekozen voor één nachtnorm voor alle Nederlandse luchthavens. De norm is vastgesteld op een ge middeld geluidsniveau van 27 decibel in de slaapkamer voor de periode tussen 23.00 en 06.00 uur. De tegenstanders van de nachtnorm zijn globaal te ver delen in twee kampen: De vlieg maatschappijen waarvoor de nachtnorm een aantasting bete kent van hun omzet en de be woners rond luchthavens, die vinden dat hun gezondheid ge vaar loopt. KLM en Martinair hebben eerder al aangedrongen op onb elemmerd nachtelijk gebruik van Schiphol in verband met de Niet de schuld van de. kran tenbezorger, zou je denken. De schade wordt immers veroor zaakt door de brievenbus. „Maar dat zeg ik nooit", zegt Alexander. „Ik zeg altijd dat het me spijt en dat ik probeer zo voorzichtig mogelijk de krant door de bus te krijgen." Bij een abonnee aan de W.C.M. Regtstraat heeft hij der gelijke kleine ongemakjes niet. Alexander kijkt altijd uit naar zijn bezoek aan dit adres. Niet direct om de mensen die er wo nen al zijn die beslist aardig maar om de katten. Alexan der: „Ze zijn nieuwsgierig. Als ik er aan kom staan ze vaak recht overeind tegen de deur aan te kijken wat er door de brieven bus komt vallen: Dat is altijd weer grappig." Al met al vindt Alexander dat hij er als krantenbezorger een leuk baantje op na houdt. „De abonnees zitten niet ver bij el kaar vandaan. Ik hoef dus niet kilometers langs boerderijen te fietsen. Alleen als het regent, is het wel een beetje vervelend!" Maar het geld is welkom. Het merendeel van de inkomsten gaan naar Alexanders rekening. Die moest nodig gespekt wor den, vond hij zelf. „Ik heb na melijk een stereotoren gekocht dus er stond niet veel meer op de bank. Maar intussen kan ik wel lekker muziek luisteren. House en mooie popliederen zoals Mister Blue. Als ik weer ge noeg op de bank heb staan, koop ik denk ik een tv." De bezorger is een belangrijke schakel tussen makers en lezers van de krant. Zonder Nieuwe Helden Is De Krant Nergens, zeggen de dagblad uitgevers. In deze Week van de Bezorger krijgen ze extra aandacht. Ook in de krant. De brievenbus van de familie Wiedenhof uit Leiden is een heel bijzondere. Het is een oude PTT- bus uit het jaar 1954, een zogenaamde 'grote De Coo', genoemd naar een van de ontwerpers van de PTT. De bewoners van de Morsweg gingen naar een Sijjottdene "Simock brievenbus op zoek om af te zijn van de tochtige gleuf in de deur. „De bestaande brievenbussen zijn te klein voor alle poststukken en het reclame-druk werk wat we ontvangen", aldus de eigenaars. Voor de 18-jarige Patrick Brouwer uit Velserbroek werd een jongens droom gisteren werkelijkheid. Na het winnen van de hoofdprijs in een bingo mocht hij zich laten vervoeren in een knalrode Ferrari. De bingo was oqderdeel van de Week van de Bezorger, georganiseerd door Haar lems en Leidsch Dagblad. Patrick genoot met volle teugen van de dag. Vooral omdat hij al jaren een Ferrari-gek is en alle miniaturen van dit ty pe wagen spaart. Begeleid door collega-krantenlopers en medewerkers van de krant radio en televisie (het Jeugdjournaal) liet hij zich trots door zijn wijk vervoeren om de kranten te bezorgen. Leuk voor een keertje, maar vandaag komt Patrick weer gewoon op de fiets... FOTO UNITED PHOTOS/DE BOER OtG H££pr A/*)6£- kr*jot6D oootfrAfc) cc Ugaut op e'Aj

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15