'Uitbreiding Duinrell stoppen' «SggSl Veel architecten zadelen de mensen op met lelijke bouwsels TSopste Regio Pensioenfonds moet brandtrappen plaatsen tegen flats Leiderdorp Sponsors voor Poolse bedrijven gezocht GMD bevestigt: bij Balian verkeerde lift geïnstalleerd r ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. P Warmond wil deelnemen aan bouw vuilfabriek De Welstandscommissie. Eenieder die aan zijn of haar huis sleu- doen moeilijk' en 'hoe hebben ze dat kunnen goedkeuren' zijn telt, krijgt in elke gemeente met dit (onafhankelijk) adviesorgaan niet van de lucht. van B en W te maken. De commissie kan behoorlijk lastig zijn en De commissie besloot daarom de driewekelijkse vergaderingen is daarom niet populair. De kritiek op de in Voorschoten zetelen- (maandagochtend in het gemeentehuis) voortaan voor het pu- de Welstandscommissie is fors. Kreten als 'ze doen maar', 'ze bliek toegankelijk te maken. Opdat iedereen kan controleren wat er precies gebeurt. De Voorschotense welstandscommissie be staat uit H.C. van der Laken (in het dagelijks leven hoofd bouw toezicht milieu van de gemeente), F. Mulder (architect in Lei den, tevens monumenten-deskundige), J. Lochtenberg (architect in Leidschendam) en H. van der Leeden (architect te Den Haag). De meeste kritiek jegens een beslissing van de Wel standscommissie geldt het nog steeds leegstaande winkelpand midden in de Schoolstraat, hoek Eras- musstraat, dat enkele jaren geleden de plaats van bak kerij Tukker innam. Vele (oud)Voorschotenaren vra gen zich af hoe de commis sie de tekeningen van dat 'betonnen blok' heeft kun nen goedkeuren. Voorzitter Lochtenberg is het niet met de kritiek eens: „Wij vinden het gebouw goed aan die kant van de straat passen. Er staat al veel moderns in de Schoolstraat. In de veel statischer en historisch ogender Voorstraat zou zo'n pand inderdaad nooit kunnen. Trouwens, we heb ben er al veel aan verfijnd, het plan is meerdere malen in de commissie behan deld." Van der Leeden: „Het probleem bij zo'n punt is dat mensen een vertrouwd beeld kwijtraken en moeten wennen aan datgene wat ervoor in de plaats komt. Dat beeld wordt pas weer eigen als er een lange tijd overheen is gegaan." cessen. En ach, we denken maar zo: alles dat we tegenhou den, wordt niet gebouwd, maar dat ziet niemand. De gemeente Warmond is be reid deel te nemen aan de ont wikkeling van een scheidings- en vergistingsinstallatie in Lei den. B en W stellen in hun voor stel aan de gemeenteraad liever nu enig risico te willen nemen dan later voor hogere vuiltarie- ven te komen staan. Warmond is na Oegstgeest, Sassenheim en Leiden de vierde gemeente die zich voor de nieu we vuilfabriek aan de Voorscho- terweg in Leiden uitspreekt. Voorschoten, Wassenaar en Lei derdorp hebben al duidelijk ge maakt niet mee te willen wer ken omdat er te veel financiële risico's aan de ontwikkeling van de installatie verbonden zijn. De steun is echter voldoende om het project te kunnen laten doorgaan. B en W van Warmond stellen als voorwaarde voor deelname dat ook Sassenheim waar mee Warmond samen het huis vuil ophaalt deelneemt aan het project. Sassenheim sprak enkele weken geleden die be reidheid uit. De raadsfracties in Warmond spreken zich woens dag over het voorstel uit. Warmond ziet als belangrijk voordeel van de nieuwe instal latie dat deze milieuvriendelijk is. Door de ligging kunnen de transportkosten (en daardoor ook de tarieven) laag worden gehouden. Bovendien heeft Warmond vertrouwen in de prijsgaranties die zijn afgegeven voor de verwerking van vuil als het project onverhoopt mislukt. Brandweer is onverbiddellijk De brandweer van Leiderdorp houdt vast aan het plaatsen van brandtrappen tegen de gevels van de flats aan de Santhorst, Lokhorst, Raaphorst en Lgan van Ouderzorg/Van Diepenin- genlaan. Eigenaar ABP studeert momenteel op veiligheidsmaat regelen in de flatgebouwen. Naar schatting bedragen de kosten hiervan meer dan een half miljoen gulden. Het ABP sluit niet uit dat de kosten in de huren worden verrekend. De Leiderdorpse brandweer, de gemeente en het ABP zaten deze week rond de tafel om de situatie in de flatgebouwen te bespreken. Volgens brandweer commandant A. Fons toonde het ABP zich in principe bereid maatregelen te nemen maar wordt, gezien de hoge kosten, nader onderzoek verricht. Fons wil geen datum noemen waar op de maatregelen moeten zijn getroffen. ,,Ik onderhandel niet met het mes op de keel. Bovendien, die flats staan er al 25 jaar en de zaak is niet van de ene op de VRIJE TIJD Kledingbeurs De Unie van Vrijwilligers afde ling Leiderdorp houdt van maandag 27 tot en met woens dag 29 september een beurs voor winter- en sportkleding in de Scheppingskerk, Van Poel geestlaan 2. De kleding kan maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdagmorgen van 9.00 tot 11.00 uur worden ingeleverd. De verkoop vindt andere dag opgelost", aldus Fons. De commandant laat er echter geen twijfel over bestaan dat hij het plaatsen van de trap pen, ongeacht de kosten die daarmee gemoeid zijn, absolute noodzaak vindt. „Die flats moe ten nog vijftig jaar mee dus de brandveiligheid moet goed ge regeld worden." Behalve trappen moeten er branddeuren in de kelders ko men en moeten ook hier de vluchtwegen worden verbeterd. Op een aantal plaatsen moet ook noodverlichting worden aangebracht. Andere maatrege len zijn al in uitvoering. Zo is door het weghalen van haken al voorkomen dat deuren in het trappenhuis voortdurend open blijven staan waardoor vuur makkelijk over kan slaan. Fons zegt de indruk te heb ben dat het ABP van goede wil is: „Ze zijn zeker bereid mee te werken." Eventueel heeft de ge meente mogelijkheden om het pensioenfonds te dwingen tot maatregelen. Een woordvoerder van het pensioenfonds zegt nog niet overtuigd te zijn van de conclu- plaats op dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur (afgifte volg nummers vanaf 18.30) en woensdagmorgen van 9.00 tot 11.00 uur. De toegangsprijs op de verkoopavond bedraagt 25 cent. Niet verkochte kleding kan worden afgerekend en terugge haald op woensdagavond van 19.00 lot 20.00 uur. Inlichtin gen: tel. (071)- 895676, -893064, -893153. sie van de brandweer dat de flats niet veilig zijn. Hij wijst er op dat er destijds een bouwver gunning voor de flats is ver leend. Dat betekent volgens hem nog niet dat het ABP zal weigeren aan het verzoek van de brandweer te voldoen. Zo lang het onderzoek gaande is, wil deze woordvoerder geen mededelingen doen over de kwestie. De onveiligheid in de flats kwam in maart van dit jaar aan het licht toen er een brandje woedde in een liftkoker van een van de flatgebouwen. Bewoners maakten toen duidelijk zich zorgen te maken over de brand veiligheid in de gebouwen. Een rapport van de brandweer be wees hun gelijk. Volgens com mandant Fons zijn dit de enige flats in Leiderdorp met dergelij ke problemen. Overigens kan het nog ruime tijd duren voordat de brand trappen werkelijk zijn geplaatst. Dat heeft te maken met het feit dat er een bouwvergunning voor nodig is en de welstand commissie zich er over moet uitspreken. Klaverjassen Klaverjas- en sjoelliefhebbers kunnen morgen bij de Leider- dorpse drumfanfare 'Tamarco' aan de Splinterlaan 89a terecht. Vanaf twee uur wordt er aan 'koppelklaverjassen' gedaan en bovendien zijn er sjoelwedstrij den. Op de prijzentafel staat on der meer paling en vlees. OEGSTGEEST UESBETH BUUINK De gemeente Oegstgeest zoekt sponsors die bedrijven in de Poolse zusterstad Grodzisk- Wielkopolski willen helpen. Bij de ondertekening van het sa menwerkingsverdrag tussen de twee gemeenten, vorige week, bleek dat bedrijven in de stad behoefte hebben aan geld om een bedrijvenpark op te zetten. Het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft toegezegd Ne derlandse bedrijven te polsen. „In het westen van Polen wordt te veel geproduceerd en in het oosten te weinig", legt burgemeester S. Scheenstra uit. „Grodzisk wil een foodpark bouwen om die landbouwpro- dukten te verwerken. De plan nen voor die bedrijfsverzamel gebouwen zijn tot in detail uit gewerkt, maar er is nog geen geld voor. En dat park moet wel 100 miljoen gulden kosten." „Het heeft geen zin om 100 miljoen gulden aan te reiken, als we het al zouden hebben", vult wethouder T. Kohlbeck aan. „Maar we hebben wel be loofd dat we gaan kijken in dit zeer gespecialiseerde Neder land." Ook de scholen in Grodzisk willen graag overleggen met de onderwijsinstellingen in Oegst geest over bijvoorbeeld moder ne lesprogramma's. „De vraag om uitwisseling van kennis en knoiv how is heel erg sterk", weet Kohlbeck. „Ze willen bij voorbeeld meer weten over de opvang van kinderen in een achterstandssituatie en ze heb ben de indruk dat wij in Neder land veel verder zijn. We willen kijken of Poolse leerkrachten hier stage kunnen lopen. En we hebben natuurlijk uitwisselin gen van klassen, zoals de reis van de Duinzigt-MAVO in de herfstvakantie." Grodzisk wil ook weten of Poolse kinderen hun eindexa men op een internationale school in Oegstgeest kunnen halen. Het Rijnlands Lyceum heeft een zogeheten internatio naal baccalaureate. Kohlbeck: „Wij zijn als gémeente niet meer dan eenvoudige bemidde laars. We kunnen alleen met het Rijnlands gaan praten en kijken of het ministerie voor onderwijs nog ergens een subsidiepotje heeft staan." Oegstgeest is niet de enige Westeuropese gemeente die een stedenband met Grodzisk heeft. Ook gemeenten in Span je, Frankrijk, Denemarken en Zwitserland zijn bezig een sa menwerkingsovereenkomst op testellen. De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) heeft bevestigd dat bij de familie Balian begin dit jaar een verkeerde lift is geïnstalleerd. De advo caat van Balian, J. van Aardenne, meent dat op grond van een brief kan worden vastgesteld dat er sprake was van wanprestatie en van lap- en brod delwerk. Het is echter niet mogelijk om de fabriek hier voor nog verantwoordelijk te stellen, omdat zij tij dens de installatie en de 'verbeteringswerkzaam heden' maar een deel van de gemaakte kosten in rekening heeft gebracht. Van Aardenne: „Zij za gen ook wel in dat het de verkeerde kant opging 'en hebben zich bijtijds ingedekt." De GMD zegt echter dat er alleen sprake is van een advies over stille liften: „De bestaande lift is kennelijk niet stil." De Haagse rechtbank bepaalde begin dit jaar dat de Oegstgeestse Joke Balian haar traplift niet meer mocht gebruiken omdat hij geluidoverlast verooraakte bij de buren. Joke Balian lijdt aan multiple sclerose en kan niet zelfstandig gebruik maken van de trap van haar huis. Sindsdien wordt zij door haar man de trap op- en afgedra gen. Balian heeft nu een offerte aangevraagd bij een fabrikant die wel een stille traplift in het huis kan installeren. De belangrijkste vraag, namelijk wie de installatie moet betalen, is echter nog steeds niet beantwoord. Van Aardenne: „De gemeente is bereid om een bedrag bij te dragen en de vorige fabrikant wil de lift tegen een restwaarde terugne men. Maar dan blijft er nog altijd een flink gat zit ten. Wij zijn op zoek naar subsidiemogelijkheden, maar ik vrees dat deze kwestie Balian toch een hoop geld gaat kosten. Ik kan niet ontkennen dat de zaak een beetje in het slop zit." Omwonenden hebben genoeg van groei pretpark „De mensen denken dat dit een erebaantje is. Niets is mfnder waar! Je bent juist een soort ser vice-dienst. Je probeert de men sen te helpen, te adviseren waar je kunt. We zitten hier heus niet als een soort goddelijk rechter hel en verdoemenis te preken, we zijn geen jury die ja of nee knikt. We zitten hier om het peil van eeri ontwerp op een hoger plan te brengen. Voor de op drachtgever zijn we vaak te moeilijk ('mag dat niet eens'), voor de buurman juist te ge makkelijk ('mag dal nou alle- maal'wel'). Eigenlijk is dit ver domd ondankbaar werk", con stateert Lochtenberg. „Niemand is blij met je. Heel wat plannenmakers komen hier zonder eerst met de burep te hebben overlegd. Dan sturen wij ze wel eerst naar huis terug, ja. Wat heb je aan eeuwige ruzie met je buurman?", aldus Loch tenberg. „Denk niet dat wij geen beoordelingsfouten ma ken. Elk jaar fietsen we met z'n allen langs alle gevolgen van onze adviezen, de goede, maar vooral de slechte." Een voorbeeld uit de categorie 'slecht', graag. Mulder: „We hebben toege staan dat de garages van alle vrijstaande panden aan de Leid- seweg-noord vergroot werden. Gevolg is nu dat het hele open beeld weg is, door die garages dichtgeslibd. Dergelijke gevallen zijn de moeilijkste. Zeg maar eens nee als het volgens de re geltjes wel gewoon mag." Beuwig zonde Op hun beurt hebben de leden van de Welstandscommissie ook de nodige kritiek op de Voorschotenaren. Eeuwig zon de vinden zij het bij voorbeeld dat vele (verlbouwers lukraak wat tekeningen indienen. Van der Leeden: „Zestig procent heeft geen architect ingescha keld en zelf iets op papier gezet. Dat geeft op zichzelf niks, maar het gebeurt vaak dat het er dan bouwtechnisch niet uitziet. Je moet de mensen tegen zichzelf beschermen. Je zit dan al gauw als een architect gratis advies te geven". Collega Mulder valt hem bij: „En dat advies wordt vaak als bemoeizucht uitgelegd. Je doet het niet gauw goed." Lochtenberg: „Bovendien verzuimen de mensen vaak met tekeningen te komen waaruit het te bouwen object in z'n om geving staat. Ook architecten zijn vaak alleen op hun ene bouwsel gefixeerd, of dat nu wel of niet in de bebouwde omge ving past. Nee echt, veel archi tecten hebben geen ethiek. Ze zadelen de mensen op met lelij ke bouwsels die veertig jaar blij ven staan en denken daarbij al leen aan hun portemonnee." Van der Leeden: „Vaak is het moeilijk uit te feggen waarom de één iets wel mag en de ander Momentopname tijdens de eerste openbare zitting van de Voorschotense Welstandscommissie. De man links zet zijn bouwplan verbaal kracht bij. Rechts de commissie. Staand de heer Van der Laken, voorts vlnr de heren Van der Leeden, Lochtenberg en Mulder. foto hielco kuiper niet. Neem een twee-onder-een kap woning. Het woord zegt het al. Als de één een dakkapel wil en de ander niet, is het geen ge zicht, want die woningen vor men een eenheid. Anders is het bij een blok rijtjeswoningen die opgebouwd is uit allerlei indivi duele huizen, dan kan een en kele dakkapel weer wel." Lochtenberg: „Grond is, zeker in dit deel van het land, schaars. Mensen willen heel veel met dat ene kleine stukje grond. Het liefst een wolkenkrabber neer zetten. dat levert het meeste geld op. Maar de effecten op de omgeving zijn onmetelijk groot. Wij moeten de gemeenschap beschermen tegen dat soort ex- Het moet nu maar eens afgelopen zijn met de uitbreiding van attractiepark Duinrell in Wassenaar, vindt de buurt vereniging Duinrell. Voorzitter D.F. Schönbach pleit voor herziening van het bestemmingsplan. Alleen op die ma nier kan de groei van Duinrell volgens hem worden ge stopt. wassenaar Judy nihofhet college kon niet anders." lp Wassenaar is onrust ontstaan qver de uitbreiding van het Tiki- bad in Duinrell, dat het grootste 'Waterpark' van Europa moet worden. Veel inwoners zijn bang voor nog meer verkeer- overlast. „Vroeger was het een regionaal park, toen werd het nationaal, nu moet het een in ternationaal gebeuren worden. Dat is een ontwikkeling die we met angst tegemoet zien," zegt Schönbach. Hij is bovendien bang dat Duinrell in de toekomst nog verder zal groeien. Binnen de regels van het huidige bestem mingsplan kan dat ook. Schön bach vindt het vreemd dat het Wassenaarse college niet heeft geprobeerd om de uitbreiding van het Tikibad tegen te hou den. „Wij zijn blijkbaar minder belangrijk dan Duinrell.". Ook de fracties van CDA en WD verbazen zich over de vaart waarmee het college ver gunningen heeft verleend voor de plannen van Duinrell. De partijen willen woensdag 29 september tijdens een commis sievergadering het college hier over nader aan de tand voelen. De uitbreiding van het Tiki-bad, kon het college volgens wethou der A.Pruijs (ruimtelijke orde ning) niet tegenhouden omdat het valt binnen het bestem mingsplan. „Ik heb heel veel be grip voor de commotie, maar Geen zorgen Adjunct-directeur C. Schoen makers van Duinrell denkt dat de omwonenden zich geen zor gen hoevèn maken: het attrac tiepark zou namelijk niet stre ven naar meer bezoekers. „Het streven blijft het bezoekersaan tal te continueren. En breiden we niet uit, dan verliezen we bezoekers." De directie van Duinrell riep bij de presentatie van de plan nen dat het Tikibad 100.000 mensen meer per jaar moet gaan trekken. Hoe valt dat te rij men? Volgens Schoenmakers is dat makkelijk te verklaren. „Het aantal bezoekers neemt niet toe, alleen het aantal gebruikers van het Tiki-bad. Er is een ver schil tussen die twee. De men sen die al in Duinrell verblijven, zullen meer van het zwembad gebruik gaan maken." Duinrell wil het aantal bezoe kers in de toekomst beter sprei den over voor- en naseizoen. Dat is ook in het voordeel van de omwonenden, meent de ad junct-directeur. Schoenmakers stelt verder dat Duinrell jaarlijks nog niet eens het bezoekersaan tal haalt dat volgens het Wasse naarse college acceptabel is: 1,25 miljoen. „Kon iemand ons maar de garantie geven dat we dat halen. Daar komen we met 1,2 miljoen mensen niet eens De werkzaamheden voor de uitbreiding van het Tiki-bad zijn al begonnen. In april moet het grootste water park van Europa opengaan. Omwonenden houden hun hart nu al vast. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12