'Wiertz beste kandidaat' Kerk Samenleving Toren Lodewijkskerk ingepakt ZATERDAG 25SEPTEMBER 1993 10 redactie* dickv. HET WEER ROB GROENLAND BINNENLAND KORT Spiritualiteit Rtiim een jaar na de onder gang van de Kosmos krijgt Amsterdam een nieuw cen trum voor 'persoonlijke groei, bewustzijnsontwikkeling en spiritualiteit'. Het heet Oibi- bio, is groter en vcelzijdiger dan zijn roemruchte voorgan ger en is geheel op commer ciële leest geschoeid. Volgens de initiatiefnemers Ronald Jan Heijn en Heine Wind gaat het om 'een uniek project'. Oibi- bio, gevestigd in hartje Am sterdam, omvat een boekhan del. een warenhuis, een café, een theetuin, een vegetarisch restaurant en een sauna. Ver der biedt het centrum ruimte aan tal van alternatieve thera peuten en kunnen er congres sen, trainingen en lezingen worden gehouden. Het bedrijf heeft onderdak gevonden in het gigantische Mercuriusge- bouw tegenover Centraal Sta tion, 4400 vierkante meter op pervlakte tussen de Prins Hen drikkade en de Nieuwendijk. Al ruim een jaar wordt aan de renovatie gewerkt. Als op 1 no vember de deuren opengaan, heeft het bedrijf 45 mensen in dienst. Actie voor Bosnië Vier kerkelijke hulp- en vre desorganisaties hebben het startsein gegeven voor een nieuwe actie voor Bosnië. De kerken willen zich sterk maken voor protectoraten in de ste den Sarajevo en Mostar. Ook willen ze dekens inzamelen met het oog op de komende winter. De initiatiefnemers van de actie zijn het Interker kelijk Vredesberaad (IKV), Pax Christi, Mensen in Nood en de Stichting Oecumenische Hulp (SOH). De actie werd in Utrecht gepresenteerd tijdens een beraad in het kader van de vredesweek. Informatiecentrum Directeur R. Naftaniël van het C1D1 (Centrum Informatie en Documentatie over Israël) is benoemd tot uitvoerend vice- voorzitter van het Europees loods Informatiecentrum (CE- in Brussel. Hij blijft CIDI-di- recteur, maar zal twee dagen per week in de Belgische hoofdstad werken. Het CEJI is drie jaar geleden opgericht om bij de Europese Gemeenschap aandacht te vragen voor de joodse belangen. Naftaniël zal contact onderhouden met de Europese instellingen in Brus sel en vooral aandacht vragen voor de relatie tussen Israël en de EG. Multicultureel „We staan slechts aan het be gin van een wezenlijke relatie met christenen uit andere cul turen." Dit zei dr. G. van But- selaar, secretaris van de Ne derlandse Zendingsraad, tij dens een forumdiscussie in het Hendrik Kraemer Insti tuut. De discussie in het oplei dingscentrum voor zendings werkers in Oegstgeest ging over de wederkerigheid tussen christenen met verschillende culturele achtergronden. Eén van de oorzaken van het ont breken van contacten met al lochtone christenen is volgens Van Butselaar de angst voor de andere denkbeelden. Ook sig naleert hij herlevende gevoe lens van superioriteit ten aan zien van andere culturen. Een andere belemmering voor contacten met christenen uit andere culturen is volgens Van Butselaar de verkeerde beeld vorming ten aanzien van de Derde Wereld. Limburger vandaag tot bisschop gewijd Deken Frans Wiertz (51) van Heerlen, die vandaag tot bisschop van ftoermond wordt gewijd, is 'van de Rome- getrouwe priesters de beste kandidaat, maar de euforie is overdreven'. Zo is de stemming in het bisdom Roer mond, dat 21 jaar de zeer behoudende en niet bepaald communicatieve dr. J.M. Gijsen als bisschop had. Boermans in 1896. Sindsdien kwamen alle Roermondse bis schoppen uit het onderwijs. Voor de zielzorg is het gunstig, aldus deken Janssen, dat de nieuwe bisschop weet wat er in een pastorie omgaat. Of het overigens sympathieke voornemen van bisschop Wiertz om part-time werkzaam te zijn in een Roermondse parochie re aliseerbaar is, waagt Janssen evenwel sterk te betwijfelen. Daar heeft deze bisschop geen tijd voor. Er liggen nu al hon derden uitnodigingen op hem te wachten om parochies te ko men bezoeken. De euforie rond de benoeming van bisschop Wiertz vindt deken Janssen wel een tikkeltje overdreven. Die mening wordt ook door anderen gedeeld. De reacties zijn overwegend positief, zo zegt bijvoorbeeld de aalmoeze nier van sociale werken, drs. Jos Schreurs, die tevens deken van Schinnen is: „Maar we zullen nog moeten afwachten wat er gaat gebeuren. Van alle kanten zal hard aan de bisschop ge trokken worden. De vraag is hoe de bisschop zal omgaan met groeperingen die in de marge van de kerk terecht zijn geko men", meent Schreurs. Hoop op betere verhoudingen binnen het bisdom Roermond heeft iedereen; die hoop is vooral merkbaar bij instellingen waarmee de vorige bisschop geen contacten wenste te on derhouden. De directeur van het universi tair centrum voor theologie en pastoraat (UTP) in Heerlen, prof. dr. A. van den Hoogen, zegt er alle vertrouwen in te hebben dat bisschop Wiertz het UTP niet zal negeren zoals Gij sen deed. .Als deken van Heer len onderhield hij al contacten met ons. Een goede aanwijzing dat hij dit ook als bisschop zal doen." Van den Hoogen noemt het een groot voordeel dat bis schop Wiertz uit het pastorale veld afkomstig is. Hij ken^ van zeer nabij de zorgen die daar bestaan en zal daarover best te benaderen zijn. Met hem valt zeker te praten. Deken Ben Janssen van Sit- tard, lid van het kathedraal ka pittel, spreekt de pastorale ach tergrond van de nieuwe bis schop eveneens sterk aan. Wiertz is de eerste pastoor die bisschop van Roermond wordt sinds de benoeming van Frans 'Kerken hebben spiritualiteit in verdomhoekje geplaatst' amersfoort anp Spiritualiteit en mystiek zijn in, maar binnen de kerken is daar niet veel van te merken. „De kerken zijn hoeders van een spi rituele traditie, maar hebben deze in het verdomhoekje ge plaatst", zegt dr. K. Bras, initia tiefnemer van een nieuw, oecu menisch blad dat hierin veran dering wil brengen. Veel mensen komen op hun zoektocht naar spiritualiteit en mystiek terecht buiten de kerk. Zij hebben het gevoel dat de kerk op dit punt weinig te bie den heeft. Maar op vele stille plekjes binnen de kerken bloeit wel degelijk spiritueel leven, be toogde Bras in Amersfoort bij de presentatie van het kwartaal blad Herademing. De redactie wil niet 'hijgerig' achter de laatste spirituele mo de aanlopen, maar wenst zich evenmin blind te staren op de eigen christelijke traditie, aldus Bras, voorheen werkzaam in Sassenheim en nu predikant in een Samen op Weg-gemeente in Hilversum. Gereformeerde Bond benoemt bijzonder hoogleraar De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk heeft dr. A. de Reuver, her vormd predikant te Delft, per 1 januari 1994 be noemd tol bijzonder hoogleraar bij de theologi sche faculteit van de Universiteit Utrecht. Hij volgt als zodanig prof. dr. C. Graafland op, die van 1971 tot 1 september van dit jaar de bijzon dere leerstoel Gereformeerde Godgeleerdheid heeft bezet. De Reuver, 51 jaar, is lid van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond. Hij is vanaf 1972 hervormd predikant, eerst op Tholen en vervol gens in Capelle aan de IJssel. Hij is op 5 novem ber vorig jaar in Utrecht gepromoveerd op een proefschrift getiteld 'Bedelen bij de bron'. Kohl- brugge's geloofsopvatting vergeleken met Refor matie en Nadere Reformatie". Promotor was prof. Graafland. l WËk i d* jöïfeiC leiden Een met steigers ingepakte Lodewijkskerk domineert minimaal een jaar lang het beeld van de Steenschuur in Leiden. De restauratie van de toren, die in zeer slechte staat verkeert duurt tot medio sep tember 1994, waarna het dak van de kerk onder handen wordt genomen. Met de grote opknapbeurt is een bedrag van 1,3 miljoen gulden gemoeid. Zo'n 500.000 gulden daarvan moet door de parochie van de H. Lodewijk zelf worden opgebracht. Het restefende bedrag wordt in fasen uitgekeerd door Monumenten zorg. FOTO HIELCO KUIPERS 'De zwarte kousen kerken' Langzaam maar zeker zal de vrouw in de zogenoemde 'Zwarte Kousenkerken' de positie krijgen die haar toe komt, ook in de ambten. De leiders van deze kerken weten heel goed 'dat zij de Schrift niet mee, hebben in hun huidige opstelling tegenover cie vrouw, tenzij zij al le geloofs- en getuigenisheldinnen uit de bijbel willen schrappen'. Deze voorspelling doet prof. dr. Anne van der Meiden in zijn boek 'De Zwarte Kousenkerken - bevindelijk her overwogen portret'. Het is een geheel herziene editie van een boek dat Van der Meiden, theoloog en hoogle raar public relations, in 1966 schreef en dat sindsdien vele herdrukken beleefde. Herziening was nodig omdat er de laatste jaren veel veranderd is in deze kerken aan de rechterflank van het Nederlandse protestantisme, aldus Van der Meiden. De veranderingen betreffen niet de leer van de kerk, maar vooral het leven van haar leden. Zij zijn beter georgani seerd, hoger opgeleid en dus 'minder volgzaam'. De scherpe kanten van de zondagsheiliging gaan er af, de emancipatie van de vrouw zet door en de jongeren ko men in verzet 'tegen al te zwaar opgelegde uiterlijke te kenen van een geïsoleerd geloof. BOEKBESPREKING Van der Meiden zou wat dat betreft liever van 'Grijze kousen kerken' spreken, maar koos opnieuw voor de bekende naam waaronder de ruim 250.000 'zwaren' bij de ongelovige buitenwacht bekend staan. De betrokke nen zelf zijn met die naam allerminst gelukkig en noe men zich hervormd, gereformeerde bonder, oud-gere formeerd, christelijk-gereformeerd of lid van de Gere formeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Ameri- ka. Als er al een verzamelnaam bedacht moet worden, opteren zij voor bevindelijk-gereformeerd. Zij onderscheiden zich van andere christenen (onder meer) door een grote nadruk op de uitverkiezing als 'onwrikbaar besluit Gods waarbij van te voren vaststaat wie zalig zaJ worden en wie niet'. Zij zien een grote kloof tussen 'bekeerden' en 'onbekeerden', hechten sterk aan de persoonlijke beleving van de omgang met God, lezen gaarne de 'oude schrijvers' uit de zeventien de en achttiende eeuw en zijn nogal lijdzaam en berus tend ingesteld. Maar 'de scheuren in de fundamenten' worden ook hier zichtbaar, schrijft Van der Meiden - vroeger chris telijk-gereformeerd, nu vrijzinnig-hervormd. Veel waar heden worden ontmaskerd als onecht en onwaarachtig. „Huichelarij en gewichtigdoenerij zullen het af moeten leggen tegen een gezond geestelijk-pragmatisch den ken", voorspelt hij. Ook aan het Schriftgezag zal wor den getornd. „Men leert inzien dat de vrome vaderen nogal selectief met de Heilige Schrift zijn omgegaan." De 'zware' kerken zullen op den duur niet om de vra gen uit de samenleving heen kunnen. „Zij zullen lang zaamaan moeten luisteren naar de oproep dat het niet alleen om de ziel van de mens gaat, maar om de eis dat er een wereld zal zijn waarop gerechtigheid en vrede zullen wonen." De nieuwe medische ethiek, maar ook bedrijfsethiek, medezeggenschap, geboortenbeperking zijn onderwerpen waar de 'zware dominees en hun ge meenteleden' niet onderuit kunnen. De gezinnen zullen kleiner worden, de pil zal opruk ken en seksueel verkeer voor het huwelijk zal steeds meer geaccepteerd worden, profeteert Van der Meiden. De hoedjes, rokjes en donkere tinten zullen teloorgaan en de wereldgelijkvormigheid zal toenemen. En ook de kerkelijke stijl verandert: „Vooral jongere generaties kennen aan het zwart, de deftige toon, het dreunend galmen en de zalvende dierbaarheid geen toegevoegde waarde meer toe." Koude winter in verschiet? Eens in de zoveel tijd komt er weer een seizoenverwachting van Roder uit. die daarna in de wandelgangen door de meteorologen druk wordt besproken. De winterverwachting voor Europa, die door hem op de vrije universiteit van Berlijn vrij re centelijk is opgesteld, belooft nogal wat. De verwachting is dat er na de jaarwisseling een aantal kou de perioden zal optreden met ijs en sneeuw. In zijn geheel verwacht hij voor midden- en west-Europa een te koud winterseizoen. Eerder dit jaar heeft Roder zijn sei zoenverwachting (een warme juli maand) moeten bijstellen, maar toch is deze man niet met kwakzal verij bezig. Zijn verwachtingen zijn puur wetenschappelijk onder bouwd, waarbij diverse factoren in het 'klimaatspel' worden betrok ken Zo worden vulkaanuitbarstin gen (de Pinatubo). oceaanstromin gen (El-N ino), zonnevlekkenmaxi- ma en nog vele andere processen meegenomen in zijn verwachting. In feite past hij resultaten en con clusies van actueel wetenschappe lijk onderzoek toe. Hoewel het ze ker nog niet zo is dat je hierop een aantal maanden van tevoren je va kantie kunt boeken. Het huidige klimaatonderzoek op het Instituut voor Marien en At mosferisch Onderzoek (IMAU) in Utrecht houdt zich vooral bezig met de volgende vragen: krijgen we meer wolkenvorming bi] een mondiale opwarming en zo ja, wat is,dan de invloed hiervan op stra- Img en wat gebeurt er met de pool kappen? Ook wordt er gekeken naar oceaanstromingen door mid del van satellietwaarnemmgen en geavanceerde computermodel len Heel erg actueel is het onderzoek naar een eventuele stratosferische ozonreductie boven ons deèl van het halfrond én of er een toename van schadelijke zonnestraling bo ven Nederlands grondgebied zal optreden. Op al deze vragen wordt heel gelei delijk, stapje voor stapje, een ant woord gevonden. In feite heeft het echte 'klimaatspel' ontelbaar veel antwoorden nodig maar die zullen door de huidige mens natuurlijk niet allemaal kunnen worden gege- Vergeet u vannacht de klok niet een uur terug te zetten, om over te schakelen op herfsttijd. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en zaterdag vooral i arland Schotland nog e kele bui. Zondag blijft het op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur rond 14 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking. Zaterdag vooral in de oostelijke helft regen, zondag overal kans op enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 14 graden, zaterdag Noord- en§ Midden-Frank- In het algemeen veel be wolking en van tijd tot tijd regen. In het westen ook zonneschijn. Maxim 15 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon, in het noor den eerst ook nog wolkenvelden. Droog. Geleidelijk wat warmer, met op zondag maxima van 22 graden aan de Costa Verde tot 27 graden m de Algarve. Ma deira: Af en toe zon en kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Spanje en de Canarlsche Eilanden: Spanje: In het noorden wolkenvelden en vooral zaterdag kans op een bui. Naar het zuiden toe flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur op de Costa's in het zuidoosten en zuiden rond 26 graden, elders tussen de 18 en 23 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon, in het noorden van tijd tot tijd ook wolken en kans op een spat regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke fierioden met zon, in het noorden ook geregeld wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 24 graden. Tunesië: Vrij zonnig, in het noorden zondag waar schijnlijk wat meer hogere bewolking. Droog. Maxima rond 28 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd nog regen. Deze neerslag is minder in tensief dan tijdens de afgelopen dagen. Aan de Cöte d'Azur ook kans op wat zon Middagtemperatuur van 17 graden in Les Landes tot iets boven de 20 aan de Cóte d Azur. Mallorca Afwisselend dagen kans op graden. ZONDAG 26 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.31 Zon onder 18.26 Maan op 16.29 Maan onder02.57 Waterstanden Katwijk MAANDAG 27 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.33 Zon onder 18 24 Maan op 16.49 Maan onder03.05 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 24 september 17 u nno6 19 10 0.1 Ibiza: Somber en koel weer met veel bewolking en geruime tijd regen. Plaatselijk kan flink wat neerslag vallen. Maxima rond 13 graden, zondag in het zuiden mis schien iets hoger.' Zwitserland: Veel wolkenvelden en op beide dagen grote regenkansen. Plaatselijk kunnen de neerslaghoeveelheden fiks zijn. Na zaterdag daalt de sneeuwgrens tot bene den de 2000 meter. Maximumtempera turen van ongeveer 13 graden aan de noordzijde van de Alpen tot circa 17 in Wallis en Tessin. Oostenrijk: Wisselvallig weer met weinig zon en op veel plaatsen van tijd tot tijd regen. In de loop van zondag daalt de sneeuw grens tot circa 2000 meter. Maxima rond 15 graden, zaterdag in de oostelij ke helft nog ongeveer 20 graden Polen: Zaterdag eerst nog" geregeld i ii) de loop van de dag v toenemende bewolking. Vooral zondag enige tijd regen. Middagtemperé terdag van 18 graden langs de Oostzee tot rond 25 graden in het zuiden, zon dag fors lager. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag in Slowakije e en maxima rond 25 graden. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vooral in Tsjechië kan flink wat neerslag vallen. Zondag wordt het niet veel war mer dan een graad of 16. Hongarije: Overgang n veel wolkenvelden en toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien. Maxi ma zaterdag rond 25 graden, zondag Vhssingen zwaar bew. n 7 Maastricht zwaar bew. nno5 Aoerdeen regen z 5 Athene onbew zzw 3 Barcelona zwaar bew. nnw 4 Berlijn regen ono 5 Boedapest' onbew. zo 3 Bordeaux zwaarbew wnw7 Brussel zwaar bew. n 5 Klagenfurt half bew. Kopenhagen regen 17 10 0 17 12 01 15 12 6 16 8 0 27 14 0 21 12 132 17 13 01 25 11 0 16 12 0 6

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10