'Pop' en klassiek samen op podium O Naturel een lepeltje takken op Woonbeurs '93 Rtv show De biechtvader van bekende Nederlanders Wolter Kroes op bres voor Artis-beren VRIJDAG24SEPTEMBER 1993 ■8 CLOSE UP Gerard van Piitten De rentree van Grand Gala du Disque als Grand Gala du Disc Henk Binnendijk, binnenkort een bekendere Nederlander dan alle bekende Nederlanders bijelkaar. foto kippa De Evangelische Omroep beschouwt zich binnen de omroep als de ware verkondiger van het Evangelie. Of, zoals Wim Kan het ooit in één van zijn onvolpre zen oudejaarsconférences formuleerde: „De EO is Gods eigen zender." Er zijn mensen die de uitzendingen van de EO niet kunnen ho ren en er evenmin naar kunnen kijken. Enig begrip valt daar wel voor op te brengen, want EO's woord liet zó weinig ruimte voor andersdenkenden dat het er alleen bij ouderlingen goed in ging. Maar de EO heeft niet meer dat starre, dat steile, dat dogmati sche, dat drammerige, dat menigeen ertoe bracht ijlings te kie zen voor een ander geluid. De EO van nu is niet uitsluitend en alleen de zendeling onder de Hilversumse zenders; met inacht neming van de eigen identiteit wijst de EO samenwerking met andere omroepen niet langer principieel af. Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald. Tal van programma's met het EO- embleem zijn nu ook genietbaar voor niet-EO'ers. Dat lijkt niet ongunstig voor de EO; zij die reeds overtuigd zijn, hoeven ten slotte niet overtuigd te worden. Geloofd zij de EO, geprezen Henk Binnendijk als biechtvader van bekende Nederlanders. Da's meer dan Fifty Fifty, da's inder daad geen oordeel dat de kerk in het midden laat. Sinds enige tijd EO's eigen fenomeen, Henk Binnendijk. En daar is natuurlijk niets op tegen. Waarom zou de EO geen herkenbaar personage in huis mogen hebben als RTL 4 dweept met Huisman en Brandsteder, de AVRO met Ria Bremer, de TROS met Ralph In- bar, Veronica met Bart B.O.O.S., de NCRV met Klazien, de VARA met Witteman, van wie ook de NOS mag profiteren en de KRO met die Verlind bij gebrek aan beter? Henks dictie doet wat aarzelend, soms ook wat flemend aan. Maar ondertussen! Voor wie mocht twijfelen aan Henks geloof in eigen geloof even een citaat uit een onlangs verschenen vraaggesprek in HP/De Tijd. „Natuurlijk hebben niet-christenen ook een geweten. Alleen, bij ons is het verfijnder."!..) Stel u bent een bekende Nederlander. En .vandaag of morgen hangt Henk aan de telefoon met de mededeling dat hij zo graag met u van gedachten wil wisselen over geluk, gevoel en geloof? Is het dan makkelijk nee te zeggen, ook al weet u sinds kort het te moeten doen met een wat minder verfijnd geweten? Rob de Nijs kon het in elk geval niet, nee zeggen tegen Henk. Een jaar of vijf, zes geleden sprak Rob nog ferm dat hij zich nooit en te nimmer met de EO zou inlaten. Toen kende hij Henk Bin nendijk nog niet, die laat zich niet zo maar afpoeieren. En bij Hennie Huisman was Henk ook al welkom. Hennie liet Henk naar zijn stulpje in Bakkum komen, de heren namen ieder aan een kant plaats aan de picknicktafel en koutten maar wat aan. Over koetjes, kalfjes, paarden en over Hennie's belevenis sen in de amusementsector. Af en toe verontschuldigde Henk zich vriendelijk voor een vraag, waarin ook hij een tikje te veel zendingsdrang vermoedde. Maar Hennie had geen bezwaar, zo doende kon Henk subtiel tot de kern van zijn zaak doordringen. Hennie kreeg het te kwaad, de waterlanders kwamen. Henk was er zichtbaar verlegen mee en Huisman heette van de ene op de andere dag Huilman. Henk ontlokte mr. Moszkovicz de uitspraak dat er geen slechte mensen op de wereld rondlopen, hoewel sommige van zijn cliënten ervan verdacht worden dat ze minstens hebben gepro beerd het tegendeel van die stelling te bewijzen. Niet op ieder een krijgt Henk vat. Willem Duys bijvoorbeeld nam het air aan van: I lenk je kunt praten wat je wilt, ik geloofde in mezelf, ik ge loof in mezelf en ik zal de rest van m'n leven in mezelf blijven geloven. Het siert Henk dat hij dan niet doordramt. Wat dat be treft is zijn overtuiging hem heilig, Henk kan best tegen z'n ver lies, het is nu eenmaal zijn geloof dat hij op den duur toch de winnaar zal zijn. Henk is namelijk het type gelovige, voor wie het geloof de zekerheid van z'n bestaan vormt. Hij weet wat het is om door anderen als verliezer bekeken te worden. Ooit stapte Henk uit de zaak van zijn vader, omdat hij de tijd gekomen achtte zich aan het geloof te wijden. Een zeer te respecteren besluit, maar niet zonder consequenties. Henk kwam zonder inkomsten te zitten, hij zag zich genoodzaakt zijn huis te verkopen. Zijn ziel werd bevangen door twijfel, maar Bin nendijk viel niet van z'n geloof. In de betrekkelijk korte tijd dat Binnendijk doende is voor de EO, heeft hij al meermalen opzien gebaard. Er zijn mensen die niet geloven in Binnendijks aanpak. Die moeten absoluut niets van hem hebben, omdat ergens op de achtergrond altijd de intentie van zieltjes winnen op de loer ligt. Even aangenomen dat Bin nendijk erop uit zou zijn een bekende Nederlander voor de TV- camera te bekeren, dan nóg is die bekende Nederlander daar zelfbij. Waar de zending niet welkom is, daar hoeft Henk Bin nendijk nog niet de deur gewezen te worden, nietwaar? Het past niet de EO onverdraagzaamheid te verwijten, als men zichzelf ook niet toegankelijk opstelt. Vanuit zijn overtuiging probeert hij uit Fifty Fifty alles te halen en het is aan z'n geïnterviewde om te bepalen hoe die daarmee om wil gaan. 1 Ienks kracht is zijn nederig aandoende beschei den opstelling, die hem desondanks nadrukkelijk aanwezig doet zijn. Geloof kan Henk Binnendijk geen gesprekspartner geven, maar te praten valt er met hem in elk geval. De boodschap van de EO. daar moet je ontvankelijk voor zijn. Of helemaal niet. Inderdaad, fifty fifty. Zaterdagavond laat geleidt de LO de kijkers in elk geval met drie kwartier spraakmakende televisie naar de Dag des Heren. Nog even en dan is half Neder land ten minste in Henk. Dan is hij een bekendere Nederlander dan alle bekende Nederlanders, die hij heeft geïnterviewd en kan geen mens die een beetje serieus genomen wil worden nog om hem heen. En ach Henk. die opmerking over dat minder verfijnde geweten, dat zij je vergeven. Kwaad worden is mense lijk, boos blijven duivels, nietwaar? Een belangrijk onderdeel van het Grand Gala vormt de uitreiking van de Edison, de enige Nederlandse onder scheiding voor populaire en klassieke muziek. De onder scheiding bestaat uit een in brons uitgevoerde replica van het door beeldhouwer Pieter d'Hont geschapen beeld van Thomas Alva Edison, de man die in 1877 de talking machine uitvond. De onderscheiding is te verge lijken met de Grammy Award in de VS, de Grand Prix du disque in Frankrijk en de Deutscher Schallplattenpreis in Duitsland. Willem Duys en Dimitri Frenkel Frank hebben in 1960 de prijs in Nederland ingesteld. HILVERSUM» JAN V Twisf^aca] muzikale smaak zijn de mensen vol gens Kees van pager Cultuur van de AVRO, niet meer in te delen in totaal verschillende groepen. „Er wordt zowel naar klassieke als naar populaire muziek ge luisterd." Bekende artiesten van uiteen lopende pluimage laten daarom op 28 september (21.30 uur) en 1 oktober (20.26 uur) in het Grand Gala du Disc, dat 19 jaar na het heengaan van het Grand Gala du Disque een nieuw leven wordt gegund door AVRO-TV. „Ik denk dat we in de nabije toekomst in onze bejaardenoor den - als die er dan nog zijn - evenveel Sting als Bach zullen horen. Je krijgt in dergelijke hui zen een gehele cultuuromslag. Een koper van de CD's van Ma donna bijvoorbeeld schaft zich ook de Verdi-opera's aan. Vanuit die gedachte is het idee geboren voor een revival van het Grand Gala in combinatie van het nieuwe televisieseizoen en de Platentiendaagse. Risico De AVRO neemt daarmee een behoorlijk risico, vanwege de hoge waardering die Grand Ga la's destijds kregen. Het is maar de vraag in hoeverre een spek takel vandaag de dag aanslaat bij de kijkers. „We zijn daarom ook niet over één nacht ijs ge gaan", zegt Van Twist, „want het gebruiken van de naam Grand Gala een programma met een roemrucht verleden doe je niet zo maar. Intern had den AVRO, de Stichting Collec tieve Geluidsdragers en de Stichting Edisons de afspraak dat wanneer het programma niet voldoende niveau zou krij gen, we niet de term Grand Ga la eraan zouden verbinden." Het wordt dus niet een plaat- je-praatje-programma, als we de AVRO mogen geloven, „want het idee moet ook een langer le ven beschoren zijn dan een jaar." Voor volgend jaar staat in elk geval al een nieuwe Grand Gala -uitzendinggeprogrammeerd. „Willem Duys, in muziekkrin- gen de Godfather van het Grand Gala genoemd, presenteerd be gin jaren zestig samen met on der meer Mies Bouwman, Ted dy Scholten, Marijke Merckens en Willem van Kooten (Joost den Draaijer) het goedbekeken muziekprogramma gepresen teerd. „Ik heb in het begin cha otische dingen meegemaakt, bijvoorbeeld toen Gilbert Bé- caud vrijwel op hetzelfde mo ment inzette als organist Piet van Egmond." Beter dan wie ook kan Willem Duys verhalen over de Grand Gala's van weleer. Zo maar een anekdote over het jaar dat Mies Bouwman de presentatie van het Grand Gala was gegund. Met dat presenteren zat het wel goed, dat kon Mies als geen an der. Maar Mies had één ge bruiksaanwijzing, ze wist niets van muziek en dat is natuurlijk tamelijk vervelend als je een muziekspektakel aanelkaar moet praten. Vandaar dat Duys Mies Bouwman had geïnstru eerd hoe zij Heintje moest in troduceren bij het kijkerspu bliek. „Mies loopt het toneel op, neemt een twijfelende houding aan en zegt: ik heb zijn tanden- Sting, één van de trekpleisters op het borsteltje gezien, zijn pyja- maatje. Ze was alles vergeten, dus Mies vertelde niets over zijn kwaliteiten als jongensso praan." Grand Gala- nieuwe stijl wordt niet meer door de grand old man Duys gepresenteerd, maar door presentatoren die vertrouwd zijn met het klassie ke, respectievelijk populaire re pertoire: Cees van Drongelen en Angela Groothuizen. Duys is wèl betrokken bij de uitreiking van de Edisons, samen met Seth Gaaikema. „We hebben een ori ginele vorm bedacht, hoe dat verklap ik nog niet", meent Van Twist. Niet alleen de Edisons wor den uitgereikt, de AVRO maakt tevens bekend wie er in aan- nieuw lezen ingeblazen Grand Gala. merking komt voor de zoge noemde AVRO Bestuursprijs De Belofte. De prijs - 25.000 gulden groot en een sculptuur van Kees Verkade - is bedoeld voor aan stormend talent. Minister d'An- cona (WVC) reikt de prijs uit. „De publieke omroep heeft een initiërende en stimulerende taak om nieuw talent te onder steunen en op radio en televisie te brengen", aldus Kees van Twist, die niet zonder trots ver klaart dat het Grand Gala volle dig in eigen beheer wordt ge produceerd. Sting „Als de bruggen niet open staan en niemand ziek, zwak en mis selijk wordt zullen de volgende artiesten de bühne opstappen: Sting, Mariah Carey, Paul Young, Patrick Bruel, Dina Ca- roll, Lisa Stansfield, Oleta Adams, Meat Loaf, Crowded House, Willeke Alberti, Toots Thielemans, Mathilde Santing, The Scene. En op klassiek ge bied zijn dat de pianist Chris tian Zacharias, de sopraan Charlotte Margiono, de trom pettist Nakarjakov, de gitarist John Williams en celliste Ofra Hamoy. „In enkele opmerkelij ke produktienummers zullen sommige artiesten grensover schrijdend tussen het klassieke en populaire genre optreden". Mét het Concertgebouw Ka merorkest en het Metropole Or kest. „Met het nieuw leven inbla- foto lex van rossen zen van het Grand Gala zetten de AVRO en de Stichting Collec tieve Geluidsdragers een roem ruchte traditie voort, die in 1960 begon, maar halverwege de ja ren zestig weer verwaterde. De uitreiking van de Edisons, tradi tioneel één van de hoogtepun ten van het Grand Gala, gebeur de de afgelopen jaren noodge dwongen in tal van uiteenlo pende programma's en verloor daarmee z'n glans en herken baarheid", aldus Kees van Twist. „De AVRO werkt al jaren met de stichting samen op het gebied van klassieke muziek. Elk jaar wordt het nieuwe TV- seizoen gestart met een toegan kelijk klassiek concert, om een bredere groep voor dit genre enthousiast te maken." Smullen met Stan Huygens en Des Bouvrie aan Ideaal Gedekte Tafel Oktober nadert met rasse schreden en zoals u wellicht zult weten is oktober de Woonmaand. Hoog tijd dus om ons bezig te houden met het interieur. Opdat wij ons in het nieuwe seizoen verzekerd weten van de nieuwste vloerbedekkingen, de juiste gordijnen en de enig correcte beddesprei. Hoe gaat wonen in 1994 er uitzien? Moeten de antimakassars en gehaakte tafelkleedjes van zolder worden gehaald, de plavuizen aan puin gehakt en Ver vangen door gebloemd hoogpolig? En is een hoog Jan des Bouvrie-gehalte, ook na het verdwijnen van Glamourland onveranderd het toppunt van elke comme- il-faut woonkamer? Het antwoord is te vinden op de Woonbeurs '93, die dezer dagen gehouden wordt in de Amsterdamse RAI. Een geheel nieuw concept: voor het eerst worden de comfortabel woongenot uitstralende interieurs uit de vooraanstaande Nederlandse woontijdschriften 'live' aan het publiek getoond. Om deze nouveauté op gepaste wij ze onder de aandacht te brengen, was een select gezel schap onder wie Panda van Het Wereldje uitgeno digd voor de officiële opening, die begon en eindigde in het Amsterdamse Hilton Hotel. Via het terras, waar Neerlands grappig ste makelaar Harry Mens luidruchtig in zijn autote lefoon zit te kwaken mocht de man ooit minister worden, dan laat de naar ei gen zeggen in z'n filosofische jaren verkerende Harry Het Binnenhof ver plaatsen naar de bar van het Hilton begeven we ons naar Roberto's. Voor alle duide lijkheid: Roberto's is Hiltons nieuwe restaurant, waar voor een interieur met zonnige kleur is gekozen en waar een eveneens zon nig ogend buffet staat uitgestald. Hier wordt de Li ving Colors Collec tie gepresenteerd, Jan des Bouvrie's nieuwste stoffen op het gebied van smaakvol wonen. Gezellig naturel een lepeltje takken. Wouter Lepeltak doet zich op de Woonbeurs maar weer eens voor als de journalist Stan Huygens. Jan des Bouvrie (rechts) heeft het naar z'n zin, ondanks het geroddel over schuldeisers bij hem op de stoep. foto frank fahrner Het Wereldje wat gemarineerde garnalen. Naturals", meldt Des Bouvrie. „Allemaal natuurlijke materia len. Terug naar de basis. Echte ontwerpen, niets verscholen achter lapjes en doekjes. Alles vanuit de 'naturel len'. Heel eenvoudi ge dessins. Naturel, naturel, naturel." Hier en daar wordt gefluisterd dat onze beroemdste ontwer per op de rand van een faillissement zou balanceren, dat bij hem in Bussilhi de schuldeisers rijen dik op zijn stoep moeten liggen. Des Bouvrie moet daar smakelijk en heel naturel om lachen: „We hebben nog nooit zo goed gedraaid." En die verhalen dan? „Dat soort dingen zeggen ze al over me sinds m'n achttiende. En al die tijd gaat het prima. Dus laten ze het vooral blijven misschien houdt het stoppen." Opgewekt verdwijnt hij voor een onderonsje met Frans Molenaar (in naturel donkerblauw), die voor 1994 een exclusieve bedlijn heeft ontworpen. Of een bacUijn, daar wil ik vanaf zijn. Toen hij daar over vertelde was ik juist even in de weer met een dubbel ges- auteerd mosseltje in naturel crèmesaus. De nieuwe stoffen worden alom bewonderd en ge prezen en ook hier hebben we te maken met een nouve Des Bouvrie: „Je hebt meubel bekleding, en je hebt gordijnen Maar deze gordijnstoffen kun nen óók gebruikt worden meubelbekleding!" Tijd om de feestelijkheden voort te zetten op het beurster rein. We begeven ons naar de jachthaven van het Hilton, al waar de glanzende spelevaar- tuigjes der welgestelden liggen te dobberen. De afgelopen nacht zijn er twee gestolen, maar gelukkig liggen de fraaie antieke scheepjes die ons naar de RAI zullen vervoeren nog on geschonden aan de steiger. In een weelde van glanzend hout werk zoeven we door de grach ten. In de RAI krijgen we een passend meubel-welkom in de vorm van champagne, waarin met gemak Oisterwijkse deken kisten geloogd kunnen worden. De Tsjechische kunstenaar Bo- rek Sipek smijt een prijzig vaas je stuk (break a leg), Woonbeurs '93 is officieel geopend en dat is dat. Maar dan, jawel, dan is daar het moment waarop iedereen heeft gewacht. Namens ID- Groep uitreiking De Ideaal Ge dekte Tafel 1994 door de journa list Stan Huygens', meldt het programma. Niet alleen is deze zin wat moeilijk te ontleden, er is ook iets mysterieus aan de hand. De journalist Stan Huy gens. Dat is curieus! Stan Huy gens is namelijk net zoiets als Sinterklaas: hij bestaat niet. Het Stan Huygens Journaal uit dat bekende ochtendblad wordt volgeschreven door een groepje journalisten onder leiding van Thomas Lepeltak, kind aan huis bij ambassadeurs, royalty, society en v.a' meer aan VIP's in na land rondhupst. Je kunt nief om de man heen, zelfs in het vliegtuig op weg naar een zonnige va kantiebestemming kom je hem nog tegen in het Wolkennieuws blad of hoe zo'n luchtvaart-g/os- sy ook moge heten. Breedvoerig verhaalt hij daarin over hoe het is om tussen beroemdheden te verkeren en dag in dag uit ka viaar te eten. Joseph Luns Thomas Lepeltak, kortom, is van alle markten thuis. Vandaar dat hij nu een nummertje tafel- dek-kennis ten beste mag ge-, ven. Wie weet zet hij een nieu we trend en wordt de vermale dijde uitdrukking een vorkje prikken binnenkort vervangen door een lepeltje takken. De be schouwing van deze avond is getiteld Geneugten, genot en ge nieten aan tafel. Je moet er maar opkomen. We worden ge- tracteerd op een verhaal over Joseph Luns die eens per abuis de als garnering bedoelde zee kraal in zijn mond stak. En op een anekdote hoe Lepeltak ooit bij Clemens van der Ven, anti quair te Den Bosch, Albert Heijn-wijn van 5,95 te drinken kreeg uit vijftiende eeuwse gla zen van 18.000 gulden per stuk. En op een hoop citaten van Alf red de Musset, Werumeus Bu- ning en 'een Engelse schrijver'. Een belezen man, die Lepeltak. Na een rondje 'zelf paddestoe len plukken' en na ook nog de ideale tafelbezetting van Michel van der Plas (Hefman Krebbers naast Peter Post) te hebben ge regisseerd, wordt dan eindelijk onder klaroengeschal De Ideaal Gedekte Tafel 1994 onthuld. Ap plaus, en dank aan Thomas Le peltak voor zoveel wijsheid. Door de inmiddels donkere grachten varen we terug naar het Hilton voor de afscheids- borrel. Meerstemmig zingen we het, lied Van je rel-del-deUnatu- rel-rel-rel. En we nemen het kloeke besluit om vannacht nog karton tegen onze muren te timmeren, zand over onze vloe- re- ♦rnoien en onze hemel- •v 1 overtrekken met on gebleekte katoen. Voor nog meer ultramoderne woonidee- en: De Woonbeurs '93, tot en met aanstaande zondag. 'In het Zaanse Grand Café Prin senhof had gisteravond de offi ciële uitreiking plaats van Wol ter Kroes' nieuwe CD-single Mag ik je knuffelbeer zijn. Spe ciaal voor Kroes schreef nu twee jaar geleden Leila Holwerda de tekst van dit nummer, op mu ziek gezet door Klaas Versteeg (bekend van de Dizzy Mans Band). Al die tijd is er niets gedaan met Mag ik je knuffelbeer zijn, totdat de ook als Joost den Draayer bekende Willem van Kooten de demobahd van het lied hoorde. De directeur van platenmaat schappij Red Bullit ging meteen over tot actie. De CD-single wordt volgende week in de han del gebracht. Met de directie van Artis maakte Kroes de af spraak dat een deel van de op brengst ten goede komt aan de beren in Europa's oudste die rentuin. Mag ik je knuffelbeer zijn in de tipparade en naderhand in de hitparade belanden, dan zal Kroes voor «lke week dat z'n single op die hitlijsten prijkt een bedrag van 250 gul den afstaan aan Artis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8