Kroaten Bosnië bestoken Mostar Sihanouk terug op de troon Buitenland 'Bionauten' na twee jaar terug in aardse atmosfeer Olifanten belegeren dorp in Sri Lanka Abchaziërs halen weer burgervliegtuig neer Einde alleenheerschappij blanken Zuid-Afrika De Knesset heeft gestemd, de oorlog kan beginnen e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPO Gemeensthappel^ke Persdienst Ind The Independent IPS inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Istanbul: zeker 73 winkels uitgebrand Istanbul In het Turkse Istanbul zijn gisteren in totaal 73 winkels uitgebrand, die waren ondergebracht in vier panden. Twee brandweermannen raakten bij het blussen licht gewond. Door dat de panden zijn omgeven door grotere gebouwen en alle win kels waren gesloten, duurde het enkele uren voordat de brand weer het vuur wist te lokaliseren. Aubergines bevatten meeste nicotine munchen» Sommige groenten bevatten nicotine, met aubergines als koploper. Dat blijkt uit een Amerikaanse studie, gepubliceerd in de jongste uitgave van het in München verschijnende Medi sche Weekblad. Eén gram aubergine telt honderd nanogram (een nanogram is een miljardste gram) nicotine. Bij aardappelen en bloemkool liggen de concentraties tussen vier en zeventien na nogram. Opnieuw Cubaanse piloot naar VS Washington Voor de tweede keer in een week is een Cubaanse piloot met een MiG geland in de Verenigde Staten. Hij zette gis teren zijn toestel aan de grond op het Amerikaanse militaire steunpunt Guatanamo in het zuidenwesten van Cuba en vroeg asiel. De piloot, wiens identiteit nog niet is onthuld, nam met zijn MiG-23 deel aan een patrouille. Eind vorige week landde een 32-jarige Cubaanse piloot met een MiG-21 op de basis Key West in Florida. Twee nieuwe TGV-trajecten Frankrijk parus» Het FranseTGV-traject wordt uitgebreid met een hoge snelheidslijn tussen Parijs en Straatsburg en Parijs en de Middel landse Zee. Met de projecten is een bedrag van ongeveer vijftien miljard gulden gemoeid. De lijnen moeten in 1999 zijn voltooid. Vrouwen vertragen vrijlating moslim-gevangenen ORACLE OPA SARAJEVO Rtr-Afp-DPA Bosnische Kroaten hebben gisteren hevige bombarde menten uitgevoerd op de moslimwijk van Mostar, waar 55.000 mensen van de buitenwereld zijn afgesloten. Door het geweld kon een hulpkonvooi van de Verenigde Naties met 02 ton voedsel en medicijnen de stad niet bereiken, zo hebben VN-functionarissen meegedeeld. De Kroaten dreigden gisteren tevens de elektriciteit naar de Bosnische hoofdstad Sarajevo af te sluiten door bij Kiseljak de hoogspanningslijnen te verbre ken. Ze eisen dat de moslims de stroomvoorziening herstellen voor de Kroaten die in centraal- Bosnië onder vuur liggen. De Kroatische radio meldde verder dat de Kroaten in Bosnië gisteren 541 moslim-gevange nen hebben vrijgelaten. De ge vangenen uit het kamp Dretelj t zijn door het Rode Kruis overge- De moslims in Mostar kam pen met een chronisch tekort aan voedsel en medicamenten doordat de Kroaten al bijna ne gentig dagen alle hulp voor de moslimwijk blokkeren. Alleen de laatste maand is de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr er enkele keren in geslaagd de stad van noodhulp te voorzien. Ook hebben vliegtuigen af en toe voedseldroppingen kunnen uitvoeren. bracht naar een Kroatisch ei land. waar ze de vluchtelingen status zullen krijgen. De vrijlating werd gisteren overigens bemoeilijkt door een blokkade van Kroatische wou wen die eisten dat de moslims ook Kroatische gevangenen vrij laten. Na enkele uren gaven de vrouwen hun verzet op. Het Bosnische parlement van vooral moslims zal dinsdag bij eenkomen om zich uit te spre ken over het vredesplan van de bemiddelaars Owen en Stolten- berg, dat voorziet in driedeling van de republiek. De Bosnische president Izetbegovic heeft ge zegd „persoonlijk niet te voe len'' voor het huidige voorstel, maar heeft ook gezegd dat hij de beslissing overlaat aan het parlement. Wanneer zondag in de woestijn van de Amerikaanse staat Arizo na de luchtdicht vergrendelde deur van eén enorme hal van staal en glas opengaat, komt een einde aan een bijzonder ex periment. Vier vrouwen en vier mannen tussen de 28 en 68 jaar worden, na 24 maanden onon derbroken te hebben doorge bracht in het 1.3 hectare grote complex, teruggehaald naar de bewoonde wereld. „Ze zijn werkelijk zeer opge wonden over de terugkeer naar de aardse atmosfeer", zo ver klaarde woordvoerder Chris Helms van het project 'Biosphe re 2' in astronauten-termen. De 'bionauten' wilden met het ex periment aantonen dat een autarkisch (zelfvoorzienend) le ven in een kunstmatig gesloten eco-systeem mogelijk is. Met de resultaten van hun talloze on derzoeken willen zij hun bijdra ge leveren aan het bewaren van 'Biosphere 1'. onze Aarde, en toekomstige reizen in het heel al. Voor de organisatoren van het 150 miljoen dollar kostende project, dat vooral is gefinan cierd door de Texaanse olie miljardair Ed Bass, is het al een groot succes. Met hun tweejari ge isolement hebben de bio nauten. afkomstig uit de VS. Groot-Brittannië en België, een nieuw record gesteld. Boven dien heeft het experiment zeker 500.000 bezoekers getrokken. Voor twaalf dollar konden zij de bionauten vanachter glas bekij ken. Biosphere 2 is geen werk van milieu-activisten maar een gea vanceerd high-tech project. De bionauten bestuurden hun le ven in de reuzekas via compu ters. Niet alleen via de telefoon maar ook met ruim duizend sensoren zijn de acht avontu riers verbonden met een con trolecentrum buiten. Van bui tenaf worden ook via een koel toren en generatoren de lucht- circulatie. water- en energie huishouding geregeld. A\nders was de kas door de woestijnzon al lang geëxplodeerd. colombo ips Al weken lang wordt het Srilankaanse dorp Handa- pangala 'belegerd' door een kudde van 125 olifanten. Nie mand durft nog de deur uit als de dieren laat in de middag ko men drinken en baden in de dorpsvijver. Als de avond valt, trekken ze de suikerrietvelden in om te gaan eten. Intussen hebben de dieren in het dorp pannen van de daken gerukt en gewassen in de tuinen ver nietigd. Nadat enkele doden waren gevallen, eiste het dorp maat regelen en werd de hulp inge roepen van de regering. Een minister beloofde daarop de olifanten terug te drijven in het Nationale Wildpark Yala en voorzieningen te treffen dat de dieren niet meer kunnen uit breken. Dat zal echter pas ge beuren als de suikerrietoogst voorbij is. Naar verwachting is het de komende week dan ein delijk zover. Toen de problemen met de olifanten in Handapangala in Sri Lanka de voorpagina's van de kranten haalden, vielen milieu-organisaties en deskun digen op het gebied van die renbescherming verontwaar digd over de minister heen. Volgens A. Fernando, een auto riteit op het gebied van olifan tegedrag, is het onmogelijk om de dieren in Yala in te sluiten. Volgens Fernando worden de olifanten aangetrokken door het suikerriet. De velden behoren toe aan een suikerfa briek en behoorden eens tot het oerwoud van het Yala- park. „De olifanten weten niet beter of ze zijn nog steeds op eigen terrein", zegt Fernando. Bouterse roept op tot staking paramaribo anp De voormalige Surinaamse le gerleider Desi Bouterse heeft gisteravond opgeroepen op 4 oktober een algemene staking te beginnen tegen de regering- Venetiaan. De ex-legerleider ziet in de actie een legitiem middel om de regering naar huis te sturen. „De regering is op wettige wijze gekozen. Het volk moet haar op dezelfde ma nier kenbaar maken dat ze moet opstappen", aldus Bouter se. Hij heeft andere groepingen opgeroepen één front te vor men. Bouterse's partij, de NDP, heeft 4 oktober als startdatum voor haar acties gekozen omdat dan het nieuwe schooljaar be gint. Het effect zou daardoor groter zijn. De regering krijgt veel kritiek vanwege de brandstofcrisis en de snel stijgende kosten voor le- vensmddelen. PHNOM PENH «AP Het is een van de opmerkelijk ste comebacks in de moderne geschiedenis. Prins Norodpm Sihanouk overleefde een halve eeuw oorlog, intriges en mas samoorden om voor de tweede keer koning van Cambodja te worden. Vandaag neemt hij opnieuw op de tfoon plaats. Terwijl zijn greep op het land zelden zo stevig is geweest, ziet de prins zich nu gesteld tegen overeen andere, mogelijk dode lijke vijand: kanker. De 70-jarige Sihanouk zegt dat hij lijdt aan prostaatkanker. Na zijn installa tie vertrekt Sihanouk direct naar Peking voor voortzetting van zijn medische behandeling. Een zich voortslepende ziekte of overlijden zal verstrekkende ge volgen hebben voor Cambodja. Sihanouk is de enige'nationale figuur die de drie strijdende partijen in het land na dertien jaar burgeroorlog bijeen kan houden. Hij is de enige die enigszins overweg kan met de communistische Rode Khmer, die nog steeds weigert de wa pens neer te leggen en niet uil meewerken aan het vredespro ces in het land. Sihanouk werd in 1941 door de Franse koloniale overheersers op de troon geplaatst. De Fran sen passeerden andere familie leden dichter bij de opvolgings- lijn, omdat ze dachten dat ze in Sihanouk een kneedbare figuur hadden gevonden. Het bleek een kostbare misrekening. „Het lam werd een tijger", om in Sihanouks eigen woorden te spreken. In 1953 werden de Fransen tot de aftocht gedwon gen. Sihanouk werd tot „vader van de onafhankelijkheid" be stempeld. Twee jaar later trad hij af om een charismatische burgerleider van een massapartij te worden. Zijn felste tegenstanders zeggen echter dat hij het koninkrijk on der het mom van democratie als een middeleeuwse vorst leidde. „Ik ben Sihanouk en alle Cambodjanen zijn mijn kinde ren", zei hij ooit. Het is zeker zo dat Sihanouk de democratisering in zijn land heeft tegengehouden en dat hij wreed kon zijn tegenover zijn tegenstanders. Zijn opponenten vrezen dan ook dat hij zich op- Een Cambodjaanse schilder legt de laatste hand aan een enorm portret van Sihanouk, de man die vandaag voor de tweede keer de Cam bodjaanse troon bestijgt. foto reuter richard vogel nieuw als een potentaat gaat gedragen. In 1970 braken de dijken toen hij ten val werd gebracht in een rechtse, door de Verenigde Sta ten gesteunde machtsgreep. De coup was de aanleiding voor een verwoestende, vijfjaar du rende burgeroorlog met de Ro de Khmer. Een Vietnamese invasie maakte eind 1978 een einde aan het be wind van de Rode Khmer. Siha nouk, die door de Rode Khmer gevangen was gezet, werd be vrijd en ging in ballingschap. Van daaruit leidde hij een mon stercoalitie van drie verzets groepen, waaronder ook de Ro- de Khmer, die tegen het door Vietnam geïnstalleerde bewind vocht. Met zijn Sihanouk-mix van politiek en theater wist hij een wapenstilstand te bewerk stelligen en gidste hij de partij en naar nationale eenheid en vrede. In 1991 werd in Parijs een vredesakkoord onderte kend. Sihanouk werd interim leider. In mei werden in Cambodja al gemene verkiezingen gehou den. Sihanouk wierp zich niet persoonlijk in de verkiezings strijd. maar zijn zoon. Norodom Ranariddh, profiteerde van de uitstraling van Sihanouk en won de verkiezingen met zijn partij Funcinpec. Deze partij zal een belangrijke rol spelen bij de formatie van een nieuwe rege ring. Vluchtelingen en gewonden verdringen zich op de trap van een vliegtuig dat hen uit het belegerde Soechoemi zal brengen. foto reuter MOSKOU AFP-Rtr-UPI Abchazische opstandelingen hebben gister middag opnieuw een Georgisch burger vliegtuig neergeschoten bij het vliegveld van de Abchazische hoofdstad Soechoemi. Daarbij is de piloot van de Tupolev-134 omgekomen en hebben veel inzittenden, vooral vrouwen en kinderen die het oor logsgebied wilden ontvluchten, ernstige verwondingen opgelopen. De Abchaziërs, die streven naar afschei ding van Georgië en die Soechoemi al da gen belegeren, hadden eerder op de dag twee Suchoi SU-25 gevechtsvliegtuigen neergehaald. In drie dagen hebben de op standelingen in totaal vijf toestellen neerge schoten. Over het lot van de piloten van de hvee gevechtsvliegtuigen is nog niets bekend. Dinsdag en woensdag werden twee burger vliegtuigen neergehaald boven het vliegveld van Soechoemi. Daarbij vielen honderd do den. De strijd om de Abchazische hoofdstad is gisteren onverminderd voortgezet In de buitenwijken van de stad woeden hevige gevechten tussen de opstandelingen en Ge-, orgische regeringstroepen. In de zuidelijke voorsteden zouden Georgische regerings troepen een doorbraak hebben bewerkstel ligd, waardoor zij weer de kustweg van Soechoemi naar Otsjamsjira in handen hebben. Hierlangs kan Georgië weer mili taire versterkingen en materieel sturen voor de verdediging van de stad. JOHANNESBURG P.V.NUUSENBURG CORRESPONDENT Het Zuidafrikaanse parlement heeft gisteren het groene licht gegeven voor de installatie van de Uitvoerende Overgangsraad (UOR). die de zwarte oppositie voor het eerst invloed geeft op het landsbestuur. Van de voor namelijk blanke parlementari ërs stemden 211 voor de desbe treffende wet. terwijl 36 man. voornamelijk leden van de ex treemrechtse Konservatieve Partij (KP) tegen stemden. KP-leider Hartzenberg be stempelde de wet als een „grondwettelijke revolutie" waardoor de macht in handen komt van „het ANC en zijn bondgenoot, de Communisti sche Partij". „De Afrikaners zul len zich hier niet bij neerleggen en de kans op een vreedzame oplossing in Zuid-Afrika is nu vernietigd", aldus de KP-leider. Het debat over de UOR, dat drie dagen heeft geduurd, is be heerst door felle aanvallen van KP-politici op de regering. Met name minister Meyer (grond- wetszaken), de belangrijkste,re geringsonderhandelaar, was het mikpunt van hun verbale aan slagen. Een KP-lid werd ge schorst. nadat hij Meyer een ..verachterlijke verrader" had genoemd. De raad zal het land samen met de regering van pre sident De Klerk besturen in de aanloop tot de eerste non-racia le verkiezingen die volgend jaar april worden gehouden. Imelda Marcos luistert naar het vonnis. foto reuter romeo ranoco Imelda Marcos: achttien jaar cel wegens corruptie manilla Rtr De voormalige 'first lady' van de Filipijnen, Imelda Marcos, is vandaag veroordeeld tot acht tien jaar cel wegens corruptie. Een rechtbank in de hoofdstad Manila achtte de 64-jarige we duwe van de in 1986 verdreven president Ferdinand Marcos schuldig aan twee gevallen van machtsmisbruik. Haar advoca ten hebben aangekondigd in beroep te gaan tegen de uit spraak. Tegen Imelda Marcos lopen in totaal meer dan negentig ci viele en strafrechtelijke zaken. De uitspraak van vandaag was de eerste veroordeling. De Fili- pijnse regering heeft haar ervan beschuldigd samen met haar echtgenoot en andere familiele den tijdens het twintig jaar du rende Marcos-bewind negen miljard gulden aan de Filipijnse schatkist te hebben onttrokken De voormalige 'first lady' die eerder deze maand de stoffelij ke resten van haar man naar de Filipijnen bracht, voorspelde gisteren al dat ze zou worden veroordeeld. „Maar ik ben klaar om naar duizend gevangenis* sen te gaan. Mijn geweten is zuiver", zo zei ze. Voedselcentrum in Liberia gebombardeerd MONROVIA Rtr Vliegtuigen van onbekende her komst hebben gisteren in het noordwesten van het Afrikaanse Liberia een voedseldistributie centrum bestookt. Daarbij zijn acht mensen omgekomen: Bat deelden hulpverleners mee. Er zijn zware gevechten aan de gang in het gebied, dat ligt aan de grens met Sierra Ieonr Drie vliegtuigen bombardeer den de noordwestelijke stad Vahun. verklaarden de functio narissen. Wie verantwoordelijk is voor de aanval, is nog onduidelijk. De Liberiaanse verzetsgroepen beschikken in ieder geval niet over vliegtuigen en het Instituut voor Strategische Studies in Londen zegt dat Sierra Leone niet over gevechtsvliegtuigen beschikt. Maar internationale hulpor ganisaties in Liberia hebben in het verleden geklaagd over aan vallen door Nigcriaanse ge vechtsvliegtuigen op burger doelen. Nigeria heeft het bevel over de vredesmacht in Liberia. ACHTERGROND AD BLOEMENDAAL TEL AVIV Shamirs opvolger, Rabin (Arbeiderspartij), moet het pailementsdebat en de stemming met gemengde gevoelens hebben gevolgd, vooral omdat coalitiepartner Shas weigerde ja of nee te zeggen. Maar na afloop was hij toch tevreden. Weliswaar hadden niet meer dan 61 van de 120 afgevaardigden vóór de regeringspolitiek gestemd, maar daar stond tegenover dat slechts vijftig parlementariërs zich er tegen verklaarden. „Een verschil van elf', rekende de premier snel uit. „LJbt geeft me het vertrouwen en de goedkeuring die de regering nodig heeft om de overeenkomsten uit te voeren." Oppositieleider Benjamin Netanyahu maakte liever een andere rekensom. „De Arbeiderspartij vertelde ons een paar weken geleden dat ze tevreden zou zijn met zeventig stemmen voor de akkoorden. Het was ons doel dat aantal beperkt te houden tot 61 en daarin zijn we geslaagd. Iedereen tevreden dus. Of toch niet? In feite is er in beide kampen reden voor ongerustheid. De regering is weer eens met de neus op het feit gedrukt dat ze niet kan rekenen op de steun van meer dan 57 leden van het parlement. Meer afgevaardigden hebben de Arbeiderspartij en de links- liberale Meretz eenvoudig niet. formeel maakt ook de religieuze Shas-partij - met zes parlementsleden - deel uit van de coalitie. Maar Rabin moet bij elke stemming afwachten wat de wispelturige rabbijn Ovadia Josef zijn „Vandaag is de oorlog begonnen", waarschuwde oud-premier Shamir (Likud) in een reactie op de uit slag van de stemming in het Israëlische parlement. De Knesset gaf gistermiddag zijn goedkeuring aan de er kenning van de PLO en het akkoord over beperkt Pa lestijns zelfbestuur in de Gaza-strook en Jericho. Sha mir doelde met zijn commentaar niet op gewapende strijd, maar op „de oorlog om de ziel van de natie". Wat hij wilde zeggen, was dat de oppositie zich niet zal neerleggen bij de parlementaire nederlaag. En ie dereen geloofde hem op zijn woord. discipelen opdraagt. Het enige dat hij kan cjoen. is vlak voor het cruciale moment een vernederende audiëntie aanvragen en de Tora-geleerde naar de mond praten Maar gisteren leverde dat niet meer op dan de toezegging dat Shas niet zou tegen stemmen. Het moet Rabin op zijn zenuwen werken dat hij nu en in de toekomst bij zijn vredesbeleid zal moeten vertrouwen op de steun van de kleine fracties van de communisten en de Arabische Democratische Partij. Aan de andere kant heeft ook Netanyahu het moeilijk. De ükud -leider ziet zich graag aan het hoofd van een verenigde rechtse oppositie, maar hij kan niet langer verhullen dat zijn partij verdeeld is. Drie Likud-leden onthielden zich gisteren van stemming. Netanyahu weet dat de drie de top van een kleine ijsberg vormen. Volgens betrouwbare schattingen waren cr tussen de acht en"tien dissidenten in de fractie* maar de meesten bonden in toen de partijleiding liet weten dat ongehoorzaamheid schadelijk zou kunnen zijn voor hun politieke gezondheid. Racistische tendensen in de parlementaire discussie moeten Arabische afgevaardigden te denken hebben gegeven. Volgens sommige rechtse parlementsleden moeten hun Arabische collega's zich niet bemoeien met zaken die de toekomst van de joodse staat betreffen. Zo zei Gonen Zegev van de Tzomet-partij: „Onder de 61 voor-stemmers zijn vijf Arabieren. Die Arabische Knessetleden noemen zich Palestijnen en ze kunnen niet objectief zijn als wij praten over Israël als een joods land". Maar wat gaat met de Israëlische coalitie gebeuren nu een van de partners. Shas. heeft geweigerd de regering te steunen? Die vraag laat zich gemakkelijk beantwoorden IX» coalitie blijft gewoon in stand. Shas wil regeringspartij blijven om de geldstroom naar haar instituten in stand te houden Hn Rabin en Peri's zijn ervan overtuigd dat een periodieke greep in de schatkist ervoor kan zorgen dat ze Shas in elk geval niet tegenover zich vinden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7