Lastige huurders harder aangepakt 'Iedere gokvrije dag is voor mij een geleefde dag' Binnenland VNO tegen idee Europees pact voor werkgelegenheid Auschwitz-monument onthuld Scherpere inspectie scheepvaart op komst Zwarte vlechtjes VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 n Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappen,Le Perst Explosie Langerak eist tweede dode Rotterdam De ontploffing zaterdag in een houtvezelfabriek in Langerak heeft een tweede dodelijk slachtoffer geëist. Een 26-ja- rige man uit Streefkerk overleed gisteren in het brandwonden centrum van het Rotterdamse Zuiderziekenhuis aan zijn ver wondingen. Het slachtoffer was één van de vijf werknemers die bij de ontploffing en de daarop volgende uitslaande brand ge wond raakten. Negen brandweerlieden liepen eveneens verwon dingen op. Een 33-jarige brandweerman kwam zaterdag al door de explosie om het leven. Diesel wordt één cent duurder Rotterdam Diesel wordt zaterdag één cent per liter duurder. De adviesprijs aan de zelftank wordt 124,6 cent. De prijsverhoging is het gevolg van de ontwikkeling op de internationale markt. Eis dertig maanden tegen gymleraar utrecht Officier van justitie Van Spanje heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht dertig maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes voorwaardelijk, tegen een 50-jarige gymnastiekle raar uit Zeist. De man heeft bekend dat hij in 1991 en 1992 ge meenschap heeft gehad en ontucht heeft gepleegd met drie geestelijk gehandicapte meisjes die op zijn school zaten. De man erkende dat hij grenzen had overschreden en zei het te hebben gedaan omdat hij diep in de put zat. Simons denkt na over post in R'dam utrecht Staatssecretaris Simons van volksgezondheid zal er over nadenken of hij bij de verkiezingen in 1994 de lijst van de Rotterdamse PvdA-fractie wil aanvoeren. Het bestuur van de Partij van de Arbeid uit de havenstad heeft de bewindsman voor die functie gepolst. Het gewest Rotterdam besluit dinsdag of het Simons inderdaad officieel zal vragen. Simons was enkele jaren wethouder van onderwijs in Rotterdam. Celstraffen geëist voor brandstichting zwolle Officier van justitie Verwiel heeft gisteren gevangenis straffen geëist tegen drie vreemdelingen die ervan worden ver dacht in juni in het huis van bewaring in Zwolle brand te heb ben gesticht. Er werden straffen van acht en tien maanden ge- eist, waarvan vier en vijf maanden voorwaardelijk. Eéq verdach te werd direct vrijgesproken. Uit ontevredenheid met de gang van zaken in de vreemdelingenbewaring zouden de verdachten matrassen en lakens in brand hebben gestoken. Daardoor ont stond levensgevaar voor medegedetineerden en schade aan de gebouwen. PvdA: Slag om arm bij nieuwe wet pen haag Als blijkt dat de rechter onevenredig veel asielverzoe ken afwijst, zal de PvdA volgend jaar alsnog een mogelijkheid voor hoger beroep eisen. Dat zei woordvoerder Van Traa giste ren bij de stemming over de nieuwe Vreemdelingenwet. Met uit zondering van D66 en Groen Links stemde de Tweede Kamer in met de nieuwe wet. Rinnooy Kan: 'Voorstel Delors overleefd' brussel aly knol correspondent Een werkgelegenheidspact tus sen overheden, ondernemingen en vakbewegingen in Europees verband is „overleefd centralis tisch en ouderwets socialis tisch". Dat zei voorzitter Rin nooy Kan van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) gisteren in Brussel. Hij reageerde op een plan van voorzitter Delors van de Eu ropese Commissie. Delors is een groot voorstan der van een Europees Sociaal Pact. Hij gaat uit van een tripar tite werkgelegenheidspact tus sen overheid, ondernemingen en vakbonden. In zijn visie zou den ondernemingen zich moe ten verplichten banen te schep pen in ruil voor een flexibeler opstelling van de vakbonden. Rinnooy Kan zegt echter dat dit soort afspraken niet werkt. Het effect op Europees niveau is Twee van drie baby's krijgen borstvoeding utrecht anp Twee van de drie baby's krijgen na de geboorte borstvoeding. In de jaren zeventig liep het aantal borstgevoede baby's sterk terug, tot minder dan de helft in 1975. Eind jaren tachtig was dat aantal weer gestegen tot ruim 65 pro cent, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Vooral hoger opgeleide moeders geven de borst: ruim acht van de tien hoger opgeleiden voeden zelf. Na zes maanden is dat nog 37 procent. Van de lager opge leide moeders geeft maar de helft de borst. Na zes maan den is dat aantal gezakt tot vijftien procent. Moeders die niet roken, niet veel drinken en een ge zond lichaamsgewicht heb ben, blijken volgens het CBS vaker hun kind te voeden dan andere moeders. Acht van de tien kinderen die thuis worden geboren, krij gen borstvoeding, tegen maar zes van de tien in het ziekenhuis ter wereld geko men baby's. Rechtszaak over vernieling aangehouden amsterdam gpd In het Amsterdamse YVertheim- park is gisteren het opnieuw ge maakte Auschwitz-monument onthuld. Tijdens een sobere plechtigheid zonder toespraken legden leerlingen van een ka tholieke en een joodse basis school bloemen op de glaspla ten. De twee scholen hebben het monument geadopteerd. Eerder op de dag diende voor de Amsterdamse politierechter de zaak tegen de vernieler van het eerste monument. De zaak werd verdaagd. Het monument 'Nooit meer Auschwitz' van Jan Wolkers be staat uit zes gebarsten spiegels. Eigenlijk zou het monument eind januari worden onthuld, maar vlak daarvoor werd het kunstwerk vernield. Aanvanke lijk werd gedacht aan een racis tische actie. Enkele dagen later echter meldde zich de glazenier van het constructiebedrijf Van Tetterode als de dader. Wolkers verklaarde bij de ont hulling tevreden te zijn met zijn nieuwe schepping. Hij zei niet bang te zijn dat er weer iets met het monument zaf gebe.uren. „We praten voortaan alleen nog maar over het nieuwe monu ment. Het oude moeten we* maar vergeten". Wrok koestert hij niet tegen de dader. Wel wil hij uitgezocht zien hoe de ver nieling precies is gebeurd. Bij de Amsterdamse politie rechter verscheen de 39-jarige glazenier op krukken op de zit ting. Enige tijd geleden brak hij zijn rug tijdens een klimpartij langs een regenpijp. De man heeft bekend de panelen met een pikhouweel te hebben ver nield. Dat zou hij hebben ge daan omdat er bij de plaatsing kit had losgelaten waardoor er condens onder het glas was ge komen. Ook nu bleef hij vol houden dat hij dit in opdracht had gedaan van de twee direc teuren van Van Tetterode, waar hij destijds werkte. Voor zijn hulp zou hij zesduizend gulden krijgen. De directeuren van Van Tet- Corporaties en gemeenten zijn machteloosheid meer dan beu Nadat leerlingen van de roomskatholieke basisschool St Lidwina het Auschwitz-monument hadden onthuld, wierp Jan Wolkers een rode Woningbouwcorporaties en gemeenten gaan harder op treden tegen lastige huurders. Ze zijn de machteloosheid, die voortkomt uit hun plicht om iemand te allen tijd on derdak te bieden, meer dan beu. Dat bleek gisteren tij dens het symposium Buurtoverlast en Buurtcriminaliteit in Utrecht, waar honderden vertegenwoordigers van ge meenten, woningcorporaties, politie en hulpverlening bijeen kwamen. Volgens J. Singelenberg van de stichting Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting (SEV), organisator van het symposium, stuit dat op groot onbegrip bij omwonenden. „Zij begrijpen niet waarom de woningbouw corporatie zo lang wacht met ingrijpen of waarom zij hen met zo'n buurman, van wie bekend is dat hij problemen veroor zaakt, opscheept." Om buurtoverlast aan te pak ken, willen de verhuurders niet alleen de lastige huurder aan pakken, maar ook nieuwe huur ders beter gaan begeleiden en meer en blijvend toezicht hou den op het nakomen van de re gels. Zo heeft de gemeente Amersfoort een boeteclausule in het huurcontract opgeno men. Als de huurder de regels van het huurcontract over treedt, moet hij honderd gulden per week betalen. Volgens een woordvoerder werkt de maatre- utrecht» anp Nu al kunnen verhuurders een boete uitdelen of een huurder op straat zetten als die zich niet aan het huurcontract houdt. Bovendien worden nieuwe huurders strenger geselecteerd. Eén op de vier Nederlanders heeft last van zijn buren, zo bleek enige jaren geleden uit een enquête. Die overlast vari eert van een verwaarloosde tuin tot de niet aflatende terreur van een ernstig verslaafde of de stank van honderden ratten. Op basis van de Grondwet heeft een gemeente de plicht ie mand die bij het bevolkingsre gister staat ingeschreven onder dak te bieden. Een lastige huur der met wie geen land meer te bezeilen is, krijgt van corpora ties dus desondanks weer een nieuwe woning, alwaar de pro blemen doorgaans van voren af aan beginnen. 'gel zeer preventief. Acht wo ningbouwcorporaties in Am sterdam (5.200 woningen) orga niseren 'portiekgesprekken' voor nieuwe bewoners. Zowel de corporaties als de bewoners ervaren dat de gesprekken con flicten met nieuwe bewoners helpen voorkomen, maar dat zij ongeschikt zijn voor het oplos sen van oude ruzies. De Woningbouwvereniging Groningen presenteerde giste ren de meest vergaande aan pak. Als een Groninger uit zijn huis wordt gezet omdat hij overlast veroorzaakt, krijgt hij alleen een andere woning als hij een veel strenger huurcontract ondertekent. Daarmee verplicht hij zich bij nieuwe problemen hulpverlening te aanvaarden. Als het dan toch nog verkeerd gaat, krijgt hij gedurende vijf jaar geen woning toegewezen. Met de aangescherpte regel worden gestoorde mensen of verslaafden de straat opgejaagd, erkent projectleidster Buikema- Woldring van de woningbouw vereniging. „Desondanks voe len we ons tegenover andere huurders verplicht dit beleid te voeren. Zij hebben ook recht op woongenot en dat weegt na twee eerlijke kansen voor ie mand met problemen, zwaar der voor ons." roos op het gebroken spiegelglas, terode hebben het verhaal van de glazenier altijd afgedaan als onzin, omdat de fout vrij een voudig te herstellen was. Vol gens de advocaat van de glaze nier, Moszkowicz, hebben zij tegenover de politie echter te genstrijdige verklaringen afge legd. De raadsman wenste zo wel de twee directeuren als vier anderen als getuige te horen. De advocaat kondigde'nog „op- foto anp hans steinmeier zienbarend" nieuws aan dat een heel ander licht op zijn cliënt zou werpen. De politierechter besloot tot een nieuw onderzoek naar de vernieling van het Auschwitz- monument. De rechter-com- missaris gaat de getuigen ver horen. De behandeling van de zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Rotterdam anp 1 ting gelegd omdat zij achterstallig onderhoud hebben en de veiligheid van bemanning en milieu in gevaar brengen. Vorig jaar werden 2.200 inspecties aan boord verricht en dat leidde tot 240 aanhoudingen.'Dit jaar resulteerden 1.540 controles al in 190 aanhoudingen. Janssen wijl de verslechtering aan de economische situatie. Veel schepen varen net zo lang door tot het niet meer kan. De landen die samenwerken in de Port State Control, het samenwerkingsverband voor veilig heid en milieu in de scheepvaart, willen hardere maatregelen tegen de slechte staat waarin sche pen verkeren. Volgens W. Janssen van de Scheepvaartinspec tie daalt sinds enkele jaren de kwaliteit van sche pen op zee. Er worden meer schepen aan de ket- volgens de VNO-voorzitter nihil. Rinnooy Kan kijkt met „hoge verwachtingen" uit naar het Witboek over de Europese werkgelegenheid dat de Eu ropese Commissie momenteel voorbereidt. Hij zei te hopen dat dit Witboek „een beauty" wordt. „Maar dan moeten de prioriteiten wel goed worden gelegd", aldus Rinnooy Kan. Het Witboek is begin december klaar. Volgens de VNO-voorzitter moet nieuwe vaart worden ge- zet in de interne markt, bijvoor beeld door de liberalisering van de telecommarkt. Voorts moet meer worden geïnvesteerd in technologische onderzoeks- en ontwikkelingsprogramma's, waarbij hij de in de Miljoenen nota aangekondigde fiscale faci liteiten als een goed voorbeeld prees. Rinnooy Kan vindt het van groot belang dat het monetaire beleid in de EG weer op koers wordt gebracht. „Het zou een goede zaak zijn indien Duits land, Frankrijk en de Benelux volgend jaar het voortouw ne men voor daadwerkelijke coör dinatie van hun monetaire be leid", zei Rinpooy Kan. Dat is' volgens hem geen pleidooi voor een mini-Europese Monetaire Unie. Wel vindt hij de huidige valutamarges binnen het Euro pees Monetair Systeem van vijf tien procent onwerkbaar. „We moeten zo snel mogelijk terug naar de kleinst mogelijke mar ges", aldus Rinnooy Kan. &0? Rotterdam Bij al het nieuws over oprukkend racisme en wijdverspreide discriminatie kun je maar al te gemakkelijk vergeten dat de samenleving tussen Nederlanders en Nederlanders- met-een-andere-afkomst ook heel vaak harmonieus verloopt. Met toewijding halen de buurtjes de kunstvlechtjes uit het haar van de 6-jarige Sandra in de Rotterdamse wijk Spangen, die daarna haar echte haar een wasbeurt gaat geven. foto anp paul stolk 'Fraude bij Van der Laan slechts vier miljoen' almelo gpd De omvang van de fraude bij het vleesconcern Van der Laan International in Almelo, waar begin deze week vier mensen werden aangehouden, lijkt veel geringer dan aanvankelijk werd aangenomen. Volgens officier van justitie Wesselius bedraagt het totale fraudebedrag, voor zover nu bekend,wier miljoen gulden. Herder werd aangeno- i men dat het om vele tientallen miljoenen guldens zou gaan. j Onder de 1.500 werknemers y bij de slachterijen en vleesbe drijven van Van der Laan is gro te ongerustheid ontstaan over de gevolgen van de aanhouding van de directeur. De FNV Voe dingsbond vreest dat de reputa tie van het bedrijf een flinke deuk heeft opgelopen waardoor afnemers in de hele wereld kop schuw kunnen worden. Be stuurder F. Kagie: „Reken maar dat de faxen al de wereld rond gaan. En we hebben het wel over een van de belangrijkste werkgevers in Oost-Nederland met een omzet van een miljard gulden per jaar." Kagie wijst erop dat Van der Laan in voorgaande zaken, waarin het Produktschap voor Vee en Vlees miljoenen guldens aan exportsubsidie terugvorder - de, door de rechter in het gelijk is gesteld. eindhoven joop van dalfsen Na het moment waarop ze de fruitautomaten vaarwel zei, heeft ze de eerste duizend dagen geteld. „Iedere gokvrije dag is een geleefde dag", zegt ze nu, weer twee jaar verder. Ria (46) uit Eindhoven gokt niet meer, maar ze zou best nog eens een casino van binnen wil len zien „omdat het daar zo chic is." Sinds 1988 zet Ria zich in voor de hulp aan gokverslaafden. Ze is de stuwende kracht ach ter de landelijke stichting Anonieme Gokkers Omgeving Gokkers AGOG, die morgen in Eindhoven haar eerste landelijke ontmoe tingsdag houdt. Zelf begon Ria als 'sociaal gokker', een uur tje per week achter de fruitautomaat. Na ver loop van tijd groeide dat uit tot meerdere uren per dag. „Ik besefte dat ik verslaafd was toen ik tegen mijn man ontkende dat ik naar de gokkast was geweest." Ze maakte schulden tot een bedrag van vele tienduizenden guldens om te kunnen spelen. Uiteindelijk leek zelf moord haar de enige uitweg. „Toen ik mijn afscheidsbrief overlas, dacht ik: dit kan ik mijn gezin niet aandoen. Ik kan hen niet opzadelen met mijn ellende." Toe vallig kreeg ze op vrijwel hetzelfde moment een telefoonnummer in handen van de in Amsterdam gevestigde organisatie Gamblers Anonymus. „Dat is mijn redding geweest." Officiële cijfers over het aantal Nederlandse gokverslaafden zijn er niet. Gebaseerd op ei gen onderzoek schat Ria het aantal regelmati ge gokkers op zo'n acht procent van de bevol king. „Een deel daarvan raakt behoorlijk in de problemen", is haar overtuiging. Het merendeel van de verslaafde gokkers kan niet van de fruitautomaten in cafés en sportkantines afblijven. Slechts een heel klein deel is verslaafd aan het casino. Gokkers lie gen en bedriegen aan de lopende band om hun verslaving voor de. buitenwereld verbor gen te houden, zo is Ria's ervaring. Om te kunnen blijven spelen lenen ze vaak grote bedragen. Een schuld van ruim 80.000 gulden is niet ongewoon. Gokverslaving brengt volgens Ria niet alleen de betrokkene zelf aan de rand van de afgrond, maar ook de directe omgeving. „Ouders of gezinsleden hebben vaak niet in de gaten wat er aan de hand is. Wanneer ze erachter komen is de schok enorm. En dan moeten ze er nog mee zien te leven." Gokkers komen in alle lagen van de bevol king voor, zowel onder mannen als vrouwen, zo leert de ervaring. „Ruim tachtig procent zit in de leeftijdscategorie van zeventien tot 28 jaar, maar ik ken er ook van dertien, veertien jaar. Het is beangstigend dat het juist de jon geren zijn die verslaafd raken." Oorzaak is volgens Ria het grote aantal vrije tussenuren op school en het gebrek aan voor lichting. „Veel scholieren trekken in die uren naar een gokhal. De ervaring leert dat er altijd wel een paar blijven terugkomen. Er zou op scholen veel meer gewezen moeten worden op het verslavingsrisico. Er wordt van alles verteld over condooms en AIDS, maar een gokker gaat uiteindelijk ook kapot aan zijn verslaving." Het verbieden van gokautomaten lost niets op, is de stellige overtuiging van de Eindho- vense. „Ik weet dat veel mensen het niet met me eens zijn. maar volgens mij leidt een ver bod op gokkasten alleen maar tot een illegaal circuit. Niemand heeft mij destijds verplicht om te gokken. De exploitanten van fruitauto maten zijn er niet verantwoordelijk voor. Als dat wel zo was, dan mag Freddie Heineken zich wel ophangen met al die alcoholisten." De AGOG is in de plaats van Gamblers Ano nymus gekomen. Inmiddels staan bij de orga nisatie ruim zeshonderd mensen ingeschre ven. Verdeeld over 32 plaatselijke groepen proberen zij van hun verslaving af te komen. „Het is een vorm van zelfhulp. De groepslei ders werken op basis van hun eigen ervarin gen." Uitgangspunt tijdens de bijeenkomsten is dat iedereen altijd de waarheid vertelt. „Ze hoeven bij ons niet veel te zeggen, maar het moet wel waar zijn. We hebben maar één re gel; liegen is strikt verboden." Hoewel de een er wat langer over doet dan de ander, stoppen uiteindelijk vier van de vijf AGOG-deelnemers met gokken. Die vijfde man of vrouw is volgens Ria reddeloos verlo ren. „Dat zijn niet alleen mensen die eigenlijk niet geholpen willen worden, maar vooral ook alleenstaanden. Zonder familie of vrienden om je heen die helpen, kom je er nooit van af."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5