Zorg steunt onderzoek uit Kamer Kabinet wil belasting meer veriagen Een Stonehenge in Ittersumbroek Binnenland Zuurkool in aantocht Van Mierlo in de tang tussen Wöltens en Brinkman GroenLinks wil één met De Groenen lijst Taxol verlicht kanker, maar geneest het niet VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Man bekoopt hulp met de dood castenray Een 56-jarige man uit het Limburgse Horst is giste ren overleden nadat hij van een paard was geworpen in Casten ray. De man wilde een 17-jarig meisje uit Venray helpen dat van haar paard was geworpen. Hij sprong op de rug van het paard, maar het dier wierp Bloemen van zich af. De man kwam zo on gelukkig op het wegdek terecht dat hij later aan zijn verwondin gen bezweek in het ziekenhuis van Venray. Het meisje moest zich in het ziekenhuis laten behandelen aan een hoofdwond. Van Huiten wil voor D66 in Kamer den haag De voormalige staatssecretaris Van Huiten heeft zich aangemeld voor de kandidatenlijst van D66. Van Huiten was in het kabinet-Den Uyl voor de PPR staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Eventuele kandidaten konden zich tot uiterlijk woensdag aanmelden als gegadigde. Van de huidige twaalf ka merleden hebben zich elf opnieuw aangemeld. Het huidige ka merlid Eisman geeft de voorkeur aan het Europese Parlement. Onder de liefhebbers bevinden zich onder anderen de voormali ge medewerkster van het NOS-journaal Marijn de Koning en HP/De Tijd-journaliste Guikje Roethof. Ginjaar-Maas verlaat Kamer den haag Het WD-kamerlid Ginjaar-Maas verlaat op 25 sep tember het parlement. Sinds enige tijd is zij voorzitter van de stuurgroep tweede fase voortgezet onderwijs, een adviesorgaan van minister Ritzen van onderwijs. Zij vindt dat niet verenigbaar met het kamerlidmaatschap. Kamervoorzitter Deetman sprak gisteren lovende woorden aan het adres van Ginjaar-Maas, die zich na twintig jaar uit de actieve politiek terugtrekt. „U was al tijd al werkzaam in het onderwijs. Oude liefde roest niet", aldus Deetman. Ginjaar-Maas (62) was van 1982 tot 1989 in de eerste twee kabinetten-Lubbers staatssecretaris van onderwijs en we tenschappen. Sociale werkvoorziening wil staken Apeldoorn AbvaKabo en CFO hebben gisteravond gedreigd met een 24-uursstaking op 6 oktober in een groot aantal sociale werkplaatsen in Overijssel en Gelderland als er volgende week nog geen CAO is. Ze eisen reparatie van het WAO-gat, 2,5 pro cent loonsverhoging en garanties voor behoud van de werkgele genheid. De achterban is het „spuugzat te worden behandeld als derderangs werknemers", aldus de bonden. 'Lager pensioen houdt oudere aan het werk' urssem Het is weer oogsttijd voor de witte kool. In het Noordhollandse Urssem wordt hard gewerkt om de ongeveer zeven kilo zware kolen tijdig van het veld te krijgen. De Urssemse kool gaat naar Tsjechië, waar ze wordt verwerkt tot zuurkool, een populair gerecht in het voormalige Oostblokland. foto anpkoen suyk Wanneer ouderen de keuze hebben om ergens tussen de zestig en zeventig jaar met pen sioen te gaan, betekent dat nog niet automatisch dat gemiddeld meer ouderen aan het werk zul len zijn. Het enige dat voorals nog écht lijkt te werken is een verlaging van de pensioenen. Tot die slotsom komt het On derzoekscentrum Recht en Be leid van de Leidse universiteit na een onderzoek in opdracht van het ministerie van sociale zaken. Een vergelijking met de VS, Japan en Zweden, waar veel meer ouderen aan de slag blij ven, leert bijvoorbeeld dat veel Amerikanen na hun (eerste) pensionering vaak aan een tweede loopbaan tegen een la ger salaris. Volgens het Onder zoekscentrum is in alle drie de landen een belangrijke prikkel om door te werken dat het pen sioen lager ligt dan in Neder land. Overigens is een lager pen sioen volgens het Onderzoeks centrum niet de enige manier om ouderen aan het werk te houden. De onderzoekers wij zen op de leeftijdsdiscriminatie op de arbeidsmarkt (werkgevers willen geen oudere krachten, die vaker ziek zijn en minder snel kunnen werken) en op het verbod in veel CAO's op werken na het vijfenzestigste jaar. den haag anp Het moet D66-leider Hans van Mierlo hal verwege gistermiddag vreemd te moede zijn geweest, toen hij plotseling op een on verwacht felle wijze door zowel CDA-frac- tievoorzitter Brinkman als diens PvdA-coI- lega Wöltgens in de tang werd genomen. De democratische voorman, algemeen erkend als de beste spreker uit het parlement, werd zelfs kwaad door de uitgekiende wijze waar op de coalitiepartners hem bestookten. Het deed zich voor tijdens het breedvoe rig voortkabbelende betoog van premier Lubbers, toen Van Mierlo's voorstel van woensdag weer aan de orde kwam om de belastingen in de eerste schijf met één pro cent te verlagen. Het zat Brinkman en Wölt gens kennelijk dwars dat Van Mierlo in het debat goede sier leek te gaan maken met zijn voorstel, terwijl nogal onduidelijk bleef waaruit het betaald moest worden. Brinkman opende de aanval. Het plan was een positieve bijdrage aan het debat, zo merkte hij fijntjes op, „maar nu ik het plan op papier gezien heb, zie ik dat er ook veel lastenverschuivingen in zitten en niet alleen lastenverlichtingen". En of Van Mierlo ei genlijk wel wist Jioe de sociale partners te gen zijn plan aankeken, als hij daarmee een bijdrage wilde leveren aan de loonmatiging? Van Mierlo reageerde gestoken. „Als ik met een voorstel kom, hoef ik toch niet vooraf aan sociale partners te vragen wat die er van vinden? Dat doet de regering ook niet." De D66-voorman wil de 2,5 miljard, die zijn voorstel kost, terugverdienen via kortingen op subsidies in de sectoren land bouw, volkshuisvesting en economische za ken. Verder kan bezuinigd worden op de kinderbijslag. .Andere suggesties zijn ook welkom. Ik vraag u alleen maar om de dis cussie daarover met ons te voeren." Toen was het tijd voor Wöltgens. „Het lijkt er op van: ik heb een plan en de colle ga's zijn verantwoordelijk voor de dekking. Het is beter dat u zelf eerst concrete bezui nigingsdoelstellingen aangeeft. Dan zullen wij wel bekijken of we het er mee eens zijn. Uw voorstel kost 2,5 miljard en de dekking wilt u aan ons overlaten." Van Mierlo leek even uit het veld geslagen en tevens nijdig over zoveel onredelijkheid. „Het voorstel voorziet in een mogelijke dek king. Ik doe een concreet voorstel en dan is het flauw en beneden de maat om over pro cedures te gaan kiften." De verkiezingscampagne is echt begonnen. zwolle frank timmers Fantasie of een droom die is uitgekomen? Een amateur-archeoloog uit Zwolle ging drie jaar geleden op een zaterdag op pad met z'n detector en stuitte op een neder zetting. Kort geleden werden op die plek twee zonnekalenders gevonden bestaande uit houten palen. Een houten uitvoering van het beroemde, Engelse Stonehenge uit de Midden Bronstijd (ongeveer 1500 voor Christus). Het is bijna te mooi om waar te zijn. Deze week werd de vondst in Zwolle we reldkundig gemaakt. Bij opgravingen in de nieuwbouwwijk Ittersummerbroek zijn twee zonnekalenders ontdekt: om precies te zijn de afdrukken van twee keer veertien palen die in cirkels met een doorsnee van tien meter hebben gestaan. Onze verre voorouders bepaalden er onder meer de kortste en langste dag van het jaar mee, stelden vast wanneer ze moesten zaaien en oefenden er mogelijk religieuze rituelen uit. De Zwolse stadsarcheoloog Clevis is hon derd procent zeker van de zaak. Onderzoe ker De Jong, die werkt aan een proefschrift over over de wiskundige grondslag van tempels, onderbouwde het verhaal vervol gens wis- en meetkundig. Archeologisch Nederland is in rep en roer. want de vondst is van internationale betekenis. De mensen om wie het eigenlijk draait, zijn drie amateurs die als profs te werk zijn gegaan: Henri Wolf (31), graficus en hobby- archeoloog sinds z'n achtste. Harriet We vers (46), onderwijzeres en in het bezit van een enorme fantasie en vasthoudendheid, en Ruud van Beek (78). de meest professio nele van het stel, behoedzaam en sceptisch. Ruim drie jaar geleden was Wolf met zijn detector op een zaterdag op pad en dacht: „Laat ik eens tussen die bergen zand in It tersummerbroek kijken". Hij vond zoveel sporen (verkleuringen in de aarde) en scherven, dat hij Van Beek alarmeerde. Van Beek zou nog vaak zeggen: „Henri, je bent de oorzaak van heel grote gevolgen". In de jaren dat de wijk zich ontwikkelde, werden opgravingen verricht en de zand- verkleuringen op plattegronden vastgelegd. De plattegronden werden op de tekentafel onder de loupe genomen. De archeologen ontdekten boerderijen, veekralen en schaapskooien, maar wat betreft 'put 16' kwamen ze er niet uit. Deze plek vertoonde zoveel sporen, dat er geen touw aan vast te knopen was. Clevis kon er geen patronen meer in ont dekken, maar Van Beek en Wevers mochten er varf hem mee verder, als ze per se wilden, onder het kopje „spelen met sporen". Ze werkten met overtrekpapicr, probeerden op ontelbare manieren stippen en vlekken met elkaar te verbinden, streepten huizen en spiekers voor hooiopslag weg. maar hielden nog teveel over. Het was Wevers die uiteindelijk doorzet te. Ze meende een cirkel te hebben gevon den. te groot voor een schaapskooi. Vanwe ge de rondbouw, die niet oorspronkelijk Nederlands is en deed denken aan Enge land én vanwege een bijzonder bronzen mes dat nimmer eerder in een nederzetting werd gevonden, gingen haar gedachten naar Stonehenge en 'iets met rituele gebrui ken'. Ze verdiepte zich in zonnekalenders, liet haar fantasie de vrije loop en liet de kaart met sporen op haar netvlies inbran den. Voor de behoedzame Van Beek ging dit al veel te ver, maar Wevers was niet van haar stuk te brengen. „Ik ben wel eens meer ei genwijs", zegt ze. Ze schoof uren met een overtrekpapiertje waarop ze haar cirkel had uitgezet en ontdekte met een schok exact dezelfde kalender-kring op een andere plek. Van Beek begon te aarzelen. Maar een des kundige, die om raad werd gevraagd, re tourneerde haar een kopie van de sporen- kaart waarop hij met enige spot tientallen cirkels had getrokken. Weer ging Wevers door. Ze ontdekte bui ten de twee cirkels een aantal vlekken die mogelijk de zonsopkomst in midzomer en midwinter aangaven. Bovendien liet ze De Jong de cirkels doorrekenen en deze ont dekte in beide cirkels dezelfde wiskundige regelmaat. Van Beek sputterde niet meer te gen. „Wie ben ik om dan nog te zeggen dat het niet zo is?", vraagt hij. Van Beek en Wevers kregen een kick. Olympisch goud in de discipline der ar cheologie, zo wil Van Beek de vondst dui den. „Maar we worden wel met beide be nen op de grond gehouden. Ik heb al ge waarschuwd: we krijgen de hele archeologi sche wereld over ons heen". Inderdaad hebben de eerste archeologen al vol onge loof gereageerd. Wie in Ittersummerbroek zelf gaat kijken, zal niets vinden. De wijk is af. Op de zonne kalenders staan eensgezinswoningen. Het enige dat over is, zijn scherven, net mes, want verkoold materiaal en plattegronden. Maar ook de spannende interpretatie ervan. Lubbers komt Kamer grotendeels tegemoet den haag gpd Het kabinet is bereid de plan nen voor volgend jaar op een aantal punten te herzien. De bezuinigingen op de bejaarden oorden worden heroverwogen, net als de huurverhoging en het optrekken van de benzine- en dieselaccijns. Indien mogelijk wil het kabinet begin volgend jaar de belastingen verder verla gen. 's de uitkomst van de al gemene politieke beschouwin gen, die gisteren werden afge sloten. Volgens premier Lub bers kunnen de belastingen ex- i omlaag als blijkt dat een be lastingmeevaller van 1,2 miljard gulden dit jaar blijvend is. Lub bers sprak geen voorkeur uit i verlaging van het laag ste belastingtarief of een verho ging van de belastingaftrek we gens arbeidskosten voor wer kenden. „Het gaat om de opti male mix voor de werkgelegen heid", aldus Lubbers. Een voorstel van D66-voor- nan Van Mierlo om de belas tingen met één procent te verla gen (kosten 2,3 miljard gulden), leidde tot een felle woorden strijd, vooral omdat Van Mierlo het plan wil financieren door lastenverzwaringen op andere terreinen. Brinkman (CDA), Wöltgens (PvdA) en Lubbers za gen daar om die reden weinig gen. in. De premier kwam de Kamer op een groot aantal punten te gemoet. Zo is het kabinet bereid de huurstijging van 5 tot 5,5 procent die op 1 juli 1994 door gevoerd zou worden, te verla gen. Op verzoek van de PvdA zal geprobeerd worden de hu ren één procent minder op te trekken. Het kabinet gaat ook den haag anp nog eens kijken naar de geplan de verhoging van de benzine en dieselaccijns op 1 januari. Met name de positie van het vrachtverkeer over de weg zal daarbij aandacht krijgen. De geplande bezuinigingen bij de bejaardenoorden worden ook opnieuw beoordeeld. Er zal een gesprek met alle betrokke nen plaatsvinden over zaken als personeel, werkdruk, kwaliteit van de zorg en beschikbare fi nanciële middelen. De eerste minister maakte verder bekend dat het kabinet in de begroting 1994 nog een potje achter de hand heeft van drie miljard gulden. Zelfs als de verkoop van staatsaandelen PTT trager verloopt, of extra gasbaten uitblijven, hoeven geen nieuwe bezuinigingen te volgen. Geplande investeringen kunnen ook doorgaan. De re serve is ontstaan omdat wo ningcorporaties meer oude staatsleningen met hoge rente aflossen dan voorzien. Het kabi net rekende op vijf miljard gul den aan inkomsten, het worden er minimaal acht. GroenLinks wil volgend jaar tij dens de verkiezingen van zowel de Tweede Kamer als het Euro pees Parlement met een geza- nenlijke lijst met .De Groenen uitkomen. Het hoofdbestuur van GroenLinks heeft dit aan bod gedaan aan De Groenen. De club van voormalig provo Roel van Duijn spreekt zich morgen in Amersfoort uit over het voorstel. Van Duijn zelf is alvast akkoord. Voorzitter Marijke Vos van GroenLinks houdt De Groenen voor dat een gezamenlijke kan didatenlijst onnodige versnip pering van verwante stemmen voorkomt. Bijkomend voordeel is dat zo een maximaal aantal zetels in de wacht kan worden gesleept. GroenLinks haalde in 1989 zes kamerleden, De Groe nen vielen met 0,4 procent bui ten de prijzen. GroenLinks staat in de laatste opiniepeilingen op tien tot elf zetels. Politiek trekt weinig kijkers hilversum anp Het rechtstreekse verslag van de algemene beschouwingen heeft weinig TV-kijkers kunnen boei en. Volgens de NOS keken on geveer 120.000 mensen woens dag aan het begin van de mid dag naar de algemene beschou wingen en aan het einde van de middag 190.000 kijkers. Die kijkdichtheid van één procent steekt schril af tegen de belangstelling voor Prinsjesdag. De rijtoer van de koninklijke fa milie en het voorlezen van de Troonrede haalde een kijkdicht heid van tien procent. Ook de belangstelling voor het sind kort op televisie uitge zonden wekelijkse vragenuurtje is mager. De belangstelling vari eerde de afgelopen weken van tien- tot zestigduizend kijkers. Verzekeraars, zorginstellingen, artsen en specialisten zijn volop bereid om mee te werken aan een parlementair onderzoek naar de zorg. De onderzoekers kunnen reke nen op alle openheid en medewerking, zo heeft 'het veld' gisteren laten weten. PvdA-fractievoorzitter Wöltens heeft zo'n onderzoek voorgesteld en daarvoor steun ge kregen van de WD en GroenLinks. den haag anp-gpd Volgens directeur De Jong van de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (ziekenfond sen) is zo'n onderzoek overi gens 'behoorlijk wat ingewikkel der' dan de parlementaire en quête over de sociale zekerheid. De Jong vindt dat er geen spra ke moet zijn van een schuld vraag, 'wat niet wegneemt dat een onderzoek naar de gezond heidszorg wel veel inzichtelijk kan maken'. De specialisten zijn tevreden. Voorzitter De Valois van de Ne derlandse Specialisten Federa tie wijst erop dat hij een paar maanden geleden al een enquê te heeft voorgesteld. De Lande lijke Specialisten Vereniging spreekt van 'een interessante gedachte'. In politiek Den Haag heeft vooral het CDA twijfels. Deon- danks wil CDA-fractiespecialist Lansink het groene licht geven. .Alleen moet het wel duidelijk zijn wat er precies gaat gebeu ren. Het moet geen PvdA-show worden om staatssecretaris Si mons uit de wind te houden". Het plan-Simons voor een brede basisverzekering in com binatie met een klein aanvul lend vrijwillig pakket, is tot na 1995 in de ijskast gezet en zal waarschijnlijk nooit worden uit gevoerd. Het CDA trekt in zijn verkiezingsprogramma de steun aan Simons in. Anti-kankermiddel toegelaten in Nederland utrecht gpd Het anti-kankermiddel Taxol mag ook in Nederland worden gebruikt. Het College voor de geneesmiddelenvoorziening besloot gisteren het middel voor de behandeling van eier stokkanker toe te laten. Daar mee is Taxol nu via de zieken huizen beschikbaar voor vrou wen met eierstokkanker bij wie standaardtherapieën niet meer werken. Taxol heeft twee nadelen: het is erg duur en het geneest de eierstokkanker niet. Een kuur kost tussen de 2.500 en 3.000 gulden en voor een be handeling zijn ongeveer tien kuren nodig. Bovendien neemt het middel de kwaal niet weg, maar vertraagt het slechts de ziekte met ongeveer negen maanden en voelt de patiënte zich ondertussen be ter. „Maar het zou zeer te be treuren zijn als dit middel niet zou worden gebruikt", aldus de Amsterdamse hoogleraar oncologie Pinedo. Nederland is het eerste Eu ropese land waar het middel is goedgekeurd. Verwacht wordt dat andere Europese landen snel zullen volgen. Taxol is al geregistreerd in Amerika. Ca nada. Zweden. Oostenrijk. Ar gentinië, Brazilië en Nieuw- Zeeland. Taxol wordt nu gewonnen uit de bast van de taxusboom en kan naar verwachting 1995 grotendeels synthetisch worden nagemaakt. Uit recent Europees onderzoek onder vierhonderd vrouwen met ei erstokkanker die niet (meer) met de standaard chemothe rapie of operatie waren te nezen, bleek dat Taxol ef heeft bij een op de drie vr wen. En, aldus oncoloog Ten Bokkel Huinink, een van onderzoekers, „zonderde n selijkheid door de gebruikelij ke chemotherapie. Zonder Taxol zouden zij vrijwel zon der uitzondering snel zijn overleden. Nu wordt de ziekte gerekt met een maand of ne gen, waarbij hun klachten ver minderen en ze zich beter voelen". Op dit moment wordt in het AMC en het VU-ziekenhuis in Amsterdam onderzocht hoe Taxol in combinatie met ande re middelen in een eerder sta dium van eierstokkanker kan worden gebruikt. Het Ei pean Cancer Institute in Am sterdam doet studie naar ge bruik van Taxol bij de behan deling van borst- en longkan ker. Onderwijzeres ontdekt in wirwar van sporen zonnekalenders

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3